6EVAM bn voor U en de Uwen! DektU tegen de geldelijke gevolgen van een persoonlijk ongeval door het oorlogsgeweld bij de „Onderlinge Neder landsche". Voorschothef fing vanaf f.4.- per half jaar. Kantoor Amsterdam Keizersgr. 399 Tel. 30315 ONDERLINGE NEDERLANDSCHE MOLEST VERZEKERING MIJ. Gev. te Sneek. Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden: Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden; verantwoordelijk voor de advertentiënC. de Heiden. Leiden. Zon onder 4.27 u. Mnd.av. Zon op 8.48 u. Dinsd.ocht. Tusschen deze tijden moet wor- jjen verduisterd. MAANSTANDEN. Maand. 21.12: 7.12 ondr, 16.12 op. Dinsd. 22.12: 8.09 ond., 16.55 op. (V. M.) Woensd. 23.12: 8.59 ond., 17.41 op. Dnd.d: 24.12: 9.44 ond., 18.34 op. Vrijd. 25.12 10.22 onder, 19.33 op Zat. 26.12: 10.54 onder, 20.34 op. Zond. 27.12: 11.23 onder, 21.38 op. Verminderde druk in N. Afrika ITALIAANSCHE LEGER- BERICHTEN. Het Italiaansche weermachts- bericht van Zaterdag luidt als volgt: In het gebied van de Syrte heeft de vijand, aangegrepen door gevechten tijdens welke hij nog eens 21 tanks verloor, gis teren geen merkbaren druk uit geoefend op de Spiltroepen, die de tevoren vastgestelde bewe gingen ten uitvoer legden. In Tunis zijn vijandelijke con centraties gebombardeerd in de zone van Medjez el Bab door luchtformaties: tien vliegtui gen werden neergeschoten door Duitsche jagers, vier andere door Italiaansche en Duitsche toestellen boven het midden der Middellandsche Zee. Soessa in Tunis is opnieuw aangevallen door vijandelijke vliegtuigen. De schade, die aan burgerwoningen werd toegebracht is aanzienlijk, 38 burgers werden gedood. Vier vliegtuigen werden door de luchtafweer ten val gebracht. Het 939ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier van Zondag luidt: Aan het front in de Syrte en in Tunis botsingen tusschen ver- kenningsafdeelingen. De vijan delijke luchtmacht, die herhaal delijk onze stellingen trachtte aan te vallen, verloor vier vlieg tuigen in Libye en een in Tunis, die werden neergeschoten door het afweergeschut der Spil. Drie Britsche toestellen werden te Sabrata door onze jagers neer geschoten. Afdeelingen Duitsche vliegtui gen hebben op doeltreffende wij ze de haven van Benghazi ge I ombardeerd. Zij troffen ge meerde schepen en havenwer ken. Op geringen afstand ten Noorden van de stad werden twee koopvaardijschepen met een inhoud van 12.000 ton door bommen getroffen en waar schijnlijk tot zinken gebracht. De vijand heeft opnieuw ste den in Tunis aangevallen en we derom slachtoffers onder de be volking gemaakt. Er worden 27 dooden en 30 gewonden te Soes sa gemeld en 26 dooden en 43 gewonden te Tunis. Geen schade aan militaire objecten. Bij ge slaagde nachtvluchten hebben sterke afdeelingen Duitsche vlieg tuigen vliegvelden op Malta ge bombardeerd, ten Zuidwesten van het eiland werd een Engelsch convooi aangevallen en met ze kerheid één koopvaarder getrof fen. Kleine p',a9®"*kn00p -• •n M9^p;0ene9neveili9^idssPe,d notuurhjk 9® bii de *1ond nQangen«>me' xi Moor oog ona°-|C9 plowing "•*- niet lekke jb hand 's- Daarom i Ciano en Laval bij den Führer BESPREKINGEN IN HET HOOFDKWARTIER. Ciano. De Führer heeft op 18 Dec. in zijn hoofdkwartier ontvangen den Italiaansohen minister van buitenlan-dsch-e zaken, graaf Cia no, die zich met den chef van den Italiaansohen generalen staf maarschalk Cavallero, voor een kort verblijf in Duitschland be vindt. De Führer heeft met graaf T ia- no en maarschalk Cavallero op 18 en 19 Dec., besprekingen ge voerd over alle kwesties der ge meenschappelijke oorlogsvoering van Duitschland en Italië. Aan de politieke en militaire bespre kinigen bij den Führer namen deel de rijksmaarschalk Hermaren Goering, de rijksminister van buitenlandsche zaken Von Rib- bentrop en de chef van het op perbevel van de weermacht, ge- neraal-veldmaarschal'k Keitel- De samenkomst in het hoofd kwartier van den Führer stond in het teeken van den vastbera den wü der spilmogendiheden, alle krachten in te spannen voor het behalen van de eindoverwin ning. In alle besproken vraag stukken werd de volkomen over eenstemming der opvattin-gen ge constateerd. De hechte vriend schap en wapenbroederschap tus schen den Führer en den Duce en tusschen hun beider volkeren verleenden aan de besprekingen met graaf Ciano en maarschalk Cavallero, zooals steeds, het ka rakter van bijzondere hartelijk heid. Laval. Voorts wordt gemeld: De Führer heeft op 19 Dec. in zijn hoofdkwartier ontvangen in tegenwoordigheid van den Itali aansohen minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, van den Rijksmaarschalk Herman Goering en van den Rijksminis ter van buitenlandsche zaken, Von Ribben trop, den Franschen regeerimgsohef Pierre Laval, voor een langdurig onderhoud over de tegenwoordige vraagstukken van Frankrijk. LUCHTAANVALLEN OVER EN WEER. Britsche bommenwerpers heb ben Zondagavond enkele plaat sen in West-Duitschland aange vallen. De uitgeworpen brisant - en brandbommen veroorzaakten enkele branden en schade aan gebouwen in woonwijken. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Door den gecombineer- den afweer van luchtdoelartille rie en nachtjagers zijn acht aanvallers neergeschoten, voor zoover thans bekend. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteravond een belang rijke Oost-Engelsche havenstad aan den mond van de Humber met de zwaarste brisant- en dui zenden brandbommen bestookt. De Duitsche toestellen, die in verscheidene golven aanvielen, veroorzaakten vooral in de dok installaties en pakhuizen van het havengebied tal van branden. Alle Duitsche toestellen keerden van deze succesvolle operaties terug. Bij een poging om met forma ties meermotorige bommenwer pers, krachtig beschermd door jachtvliegtuigen, aanvallen te doen op verschillende plaatsen in midden-Frankrijk, zijn door on middellijk opgestegen Duitsche jagers, naar het D.N.B. verneemt den 20sten December tijdens he vige luchtgevechten, volgens tot nu toe ontvangen berichten, ze ven Britsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Verwacht mag worden, dat nog meer vijande lijke toestellen verloren gingen. Onder de neergeschoten vlieg tuigen waren enkele viermoto rige. op, dat verschillende plannen als geknipt zijn voor de Ned. tech nici Het woord was vervolgens aan den gildeleider dr. ing. W. A. Herweyer. Het is de allereer ste taak van de Nederlandsche ingenieurs, aldus spr., om met inzet van alle krachten mee te werken aan een gemeenschap pelijke Europeesche overwin ning. Direct daarna volgt de noodzaak der Nederlandsche volkskracht op technisch en in dustrieel gebied in stand te hou den en de plicht ons volk van de allernoodzakelijkste industriee le producten op het gebied van kleeding, voeding, woning, ge zondheid en cultuur te voorzien. Spr. geeft o.m. een uitvoerig overzicht van de vele vraagstuk ken, die in verschillende hoofd en vakafdeelingen van het Tech nisch Gilde een onderwerp van studie uitmaken. Rede van Mussert. BINNENLAND TWEEJARIG BESTAAN VAN HET TECHNISCH GILDE, Mussert spreekt. In het N. V. huis aan de Oude Gracht te Utrecht is op plechti ge wijze het tweejarige bestaan van het Technisch Gilde her dacht. Nadat in de ochtenduren eenige sectie-vergaderingen wa ren gehouden, kwamen om uur in den middag eenige hon derden technici bijeen in de groote schouwburgzaal, welke voor deze gelegenheid feestelijk was versierd. Met een krachtig hou zee" werd Mussert bij zijn binnentreden begroet, waarna de secr.-penningmeester van het Technisch Gilde de heer J. M. Figee een kort openingswoord sprak. In het bijzender verwei komde spr. den leider van het Ned. volk en majoor dr. Beek, den leider van de Technische Noodhulp. Met de mededeeling dat het Technisch Gilde was gegroeid tot een ledental van 1700 besloot spr. zijn kort inlei dend woord. De eerste spreker was H. J. Woudenberg, leider van het Ned. Arbeidsfront Uitvoerig stond spr. stil bij de begrippen „Be- trieb", „Betriebsfuehrer" en „Ge- folgschaft". Een „Betriebsfueh rer" is nu eenmaal geen „be drijfsleider" en al is het jammer, aldus spr., dat wij voor deze drie woorden geen Nederland sche woorden hebben, daarmede zal onze taal niet vallen of staan. Spreekt men ook niet van brid gen, tractor, chassis, auto, enz. enz. en is daardoor onze taal verdwenen? Vervolgens sprak ir. P. F. Heerema van de Ned. Oost Com pagnie over „de inzet van onze technici in het Oosten'. In Rus land, aldus spr., liggen voor milliarden tonnen aan kolen en ertsen, terwijl het verder het rijkste olie-land ter wereld is. Kolossale projecten hadden de Russen op het oog o.m. om Mos kou een zeehaven te maken. Ook voor het T. G. bestaat er in het Oosten een groote inzetmogelijk. heid. Uitvoerig vertelde spr. voorts van zijn reis door het Oostland en merkte daarbij o.m. Met de opmerking, dat deze revolutie ook den ingenieurs en technici niet ongemerkt voorbij gaat, leidde Mussert zijn rede in. De Europeesche techniek staat nu, aldus Mussert, in dienst van den oorlog, en dat is maar goed ook, want anders zou Rusland met zijn technische wals, evenals destijds de Hunnen er de Turken dat deden, een aanslag op Eu ropa plegen. Tweehonderd mil- lioe.i half-Europeanen en half- Aziaten hebben de Europeesche techniek geleerd, om Europa zelf te overvallen. Deze techniek hebben zij geleerd in Duitsch land, in Nederland en andere Europeesche landen, en 25 jaar lang hebben zij in hun indus trieën, achter hooge muren de grootste oorlogsmachine gemaakt, welke Europa ooit te zien heeft gekregen. Rusland ziet Europa als een paradijs en terecht. De Volkenbond was er om Europa verdeeld en dus zwak te hou den, en. als er geen fascisme en nat. socialisme zouden zijn ge weest, zou er eenvoudig geen Europa meer bestaan. Tegelij kertijd met Rusland is Amerika op het Europeesche dak geval len en zoo is voor Eyxopa de strijd op leven en dood ontstaan. Als Europa verliest, ziet het er voor ons, nat. socialisten slecht uit, maar niet minder voor alle anderen, die nu nog dank zij het nat. socialisme hun leven kunnen leven. Het communisme zal alles vernietigen. Wint Europa, zullen wij dan een overheerschend Duitschland krijgen met vazal staten? zoo vroeg Mussert zich af. Neen, laten wij deze gedachte eens en voor al uitroeien. Op 10 Dec. van dit jaar heeft Adolf Hit ler tegen Mussert gezegd, dat dat van hem niet te verwach ten, is! (langdurig applaus). Ver trouwen aan beide zijden zal er zijn, en, al zal het nieuwe Euro pa door Hitler en Mussolini wor den geleid, elk Europeesch volk, dus ook Nederland, zal die plaats verkrijgen in de volkeren gemeenschap, welke het krach tens zijn prestatie zal verdie nen. Hierop gaf Mussert aan hoe thans reeds de continenten wor den gevormd. Amerika, Japan met zijn groot-Aziatische ruimte, Europa Moet nu Nederland in dat nieuv/e Europa zijn eigen aardigheden opgeven? Neen, want dat zou dwaasheir zijn, verarming beteekenen. Wat wij hebben te doen, is zoo sterk mo gelijk te worden, om straks in het nieuwe Europa zooveel mo gelijk te geven. De boerenoor log was eenerzijds voor Enge land het hoogtepunt, anderzijds het begin van het verval. Want Europa is tot zichzelve gekeerd en Engeland heeft afgedaan. Nederland zal blijven het ven ster aan de Westzijde en hier willen wij blijven wonen en wer ken. Gaarne willen wij ons aan deel leveren in het Oosten, als ons die taak wordt opgedragen, maar men moet Nederland p zien als een menschen-reserv waaruit men naar willekeur kunnen putten. Evengoed al; Nederlanders werken in Rioj, Janeiro of aan het Suez-kan' zoo kunnen Nederlanders hun krachten geven aan werkzaamheden in het Oos doch het mag nooit een n schenverstrooiing over Eur t' worden, (daverend applaus). In 1830 waren er 2)4 milli Nederlanders, in 1900 vijf t lioen en thans ruim negen n lioen. Ik ben echter van irf ning, aldus spr., dat er nog L tijd te weinig Nederlanders Europa zijn en zeker te wei l Ned. soldaten. Voor de verdi ging van Europa zullen honde L duizenden soldaten noodig z Engeland mag dan zeggen, ik die aan Hitier heb aange den, de werkelijkheid is, dat er niet over beschik was maar waar! en dat Hi tier f' ook niet hebben wil Mussert besloot zijn rede n erop te wijzen, dat in de t!< komst vooral de industrie en verkeer een groote rol zul gaan spelen. Ons vertrouwen de toekomst is onbeperkt. volk zal niet ten gronde gajV omdat de goede eigenschap;}: nog steeds aanwezig zijn. i Met het zingen van het zeb couplet van het Wilhelmus wi de bijeenkomst gesloten. b BEPAALDE PERSONEN KUNNEN BATTERIJEN VO(' ZAKLANTAARNS VERKRIJGEN. Het ligt in de bedoeling, per: diek batterijen voor zaklantaai. ter beschikking te stellen v J bepaalde groepen gebruike die zelfstandig een beroep ik oefenen, waarbij het gebrul van 'n zaklantaarn noodzakeli moet worden geacht, te wet« artsen, dierenartsen, vroedvro wen en bakers, niet-inwonen verpleegsters en verplegers, aj thekers, geestelijken, bodedie sten en vrachtrijders, zeev schers en binnenschippers. De personen kunnen zich bij een d tailhandelaar naar hun keuze 1 ten inschrijven voor 't periodii' betrekken van zaklantaarnbatt rijen. De inschrijving geschie door middel van een inschr vingsformulier, dat bij den d tailhandelaar kosteloos verkrij baar is. Deze formulieren mo ten door den verbruiker ze worden ingevuld en vóór 1 Ji nuari 1943 bij den detailhand' laar worden ingediend. Op de detailhandelaar rust de verplid ting de gegevens van het ii schrijvingsformulier te vergeli ken met het persoonsbewijs va den aanvrager. Indien bij coi trole blijkt, dat iemand zich b meer dan één detailhandels! Leeft doen inschrijven, zal h van levering worden uitgeslotei Nadat de inschr ij vingsformulii ren door den detailhandelaar aa het bureau voor de metalen-vei werk nde industrie zijn ingezon den, en d-°ze aldaar zijn gecot troleerd, zal den detailhandelaa periodiek een toewijzing worde verstrekt, welke hem in staa stalt aan de bij hem ingeschre ven personen een batterij af t leveren. Betrokkenen doen e dus goed aan, met hun detailhaa delaar terzake in contact te blij ven. De eerste toewijzing zal on geveer medic Januari 1943 kun nen geschieden. Mocht de de tailhandelaar in gebreke blijven de batterijen aan een ingeschre ven verbruiker af te leveren dan dient de betrokkene ziel met een desbetreffende klacht tl wenden tot het bureau voor d< metalenverwerkende industrie Riouwstraat 182, 's-Graven hage. Gep. vice-admiraal Naudin tel Cate overleden. Op 82-jarigf leeftijd is te 's-Gravenhage over leden de gep. vice-admiraal 'W. Naudin ten Cate, oud-ministe! van marine. De overledene is in 1918 als mini"+°" van marine ge

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2