S)e Ceidaefi^Soti/fcatit WINTERHULP -MAANDAG 21 DECEMBER 1942 34STB JAARGANG N°- 10437 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 'Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V In de advents dagen am Het verlangen naar een recht- ior ile *ge vaardigen vrede leeft in ieder 'onzer. Wanneer de vrede weer over de wereld zal Heerschen, durven wij niet voorspellen. Wij behooren Unièt tot degenen, die in de toe komst schijnen te kunnen schou wen! Wij willen hier slechts opmer en, dat niet ieder onzer doet wat ij doen kan, om de komst van een rechtvaardigen vrede te be- Handelen wij niet vaak zóó, dat, voorzoover het van ons zou afhangen, eerder het te genovergestelde wordt bereikt? Deze ernstige vraag kwama vóór ons te staan, bij het „gebed" in den aanvang van de H. Mis van ^gisteren (4de Zondag van dien Advent): „Verwek, bidden wij, Heer, uw macht, en kom, en 6ta nitons bij met groote kracht, opdat, chjdoor de hulp uwer genade, de de toegevendheid Uwer Ibarm- w4lartigheid datgene verhaaste, wat onze zonden verhinderen". De zonden verhinderen zoo veel goeds in ons persoonlijk le ven, in het bestaan der mensch- i 4heid Tusschen al het wereld-ge- n ^beuren is dit een gedachte, een waarheid, welke ons in de dagen vóór Kerstmis moge aangrijpen, in ons bewijst-zijn moge indrin gen. In dien mooien Adventszang, de „Borate coeli" zingen we: „Ne irascaris, Domine", „Wees niet vertoornd, Heer, en gedenk niet imeer onze ongerechtigheden", en met dezen zang willen wij een blijde Kerstmis-viering voorbe- le1ieiden. TANK VERLIEZEN DER SOVJETS 10 NEDERLAND „HET KWjlK DAALT, DUS UW PLICHT STIJGT". Onder dit motto houdt Winter hulp 22 en 23 dezer een collec te. Gecollecteerd wordt met Kerstfiguren. Gecollecteerd wordt voor de armen, de hulpbehoevende volks genooten. Naar de mate het kou der wordt, het kwik daalt, is er meer armoede, meer gebrek, moet er dus meer geholpen wpr- den. En kan er ook meer gehol- liJjpen worden, als er ook meer wordt gegeven, wordt geof ferd. Ongetwijfeld zal iedereen, die goed Kerstmis wil vieren, daad werkelijk zijr. medeleven willen toonen met anderen, die behoef te hebben aan zijn hulp en die hij helpen kan. Helpen kan, als hij maar hel- 01 pen wil. Waar een wil is, is een weg. Winterhulp wijst een weg, toept op om in de dagen vóór Kerstmis te offeren. Na den slag bij Toropets DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. Van Zaterdagmiddag. Het opperbevel van de Duit- sche Weermacht maakte Zater dag bekend: „In het gebied van den Terek zijn herhaalde aanvallen van den vijand deels in verbitterde gevechten op korten afstand, mislukt. In tegenaanvallen wer den in gereedheid gebrachte troe pen uiteengedreven en daarbij zijn 420 gevangenen binnenge bracht. Duitsche en Roemeensche troe pen hebben den vijand tusschen Wolga en Don ondanks taaien te genstand verder naar het Noord- Oosten teruggeworpen. Bij tegen aanvallen verloren de Sowjets hier 22 taanks. In Stalingrad en in de groote bocht van den Don werden vijan delijke aanvallen afgeweerd. Aan. het front aan den Don zetten de Sowjets hun aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Duitsche en Italiaansche troepen brachten den vijand in samen werking met luchtstrijdkrachten en batterijen afweergeschut zwa re verliezen toe. Op een nauwe ruimte verloren de bolsjewieken alleen ruim 50 tanks. In den centralen en Noordelij ken sector mislukten plaatselijke aanvallen der bolsjewieken. Stoottroepen hebben aan het front van Kandalaksje een aan tal vijandelijke gevechtsposities met haar bemanning vernield. De operaties der Duitsche en Italiaansche troepen in Libye werden systematisch voortgezet. Daarbij Werden in harde gevech ten wederom 21 Britsche tanks vernield. De haven van Tobroek en het vliegveld Lucca op Malta werden des nachts fel gebombar deerd. Ten Noord-Westen van Benghasi is een groot vijandelijk vrachtschip zwaar beschadigd. In Tunis hebben Duitsch- Italiaansche luchtstrijdkrachten voortdurend troepenconcentra ties van den vijand bij Medjez el Bab met goed effect bestreden. Het Britsch-Amerikaansche luchtwapen heeft Vrijdag 18 vliegtuigen verloren, drie Duit sche toestellen keerden niet te rug van hun vlucht. Gevechtsvliegtuigen en jagers hebben overdag de bestrijding van voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuiden van Enge land voortgezet. De vijand heeft in het Westen vier vliegtuigen verloren, één eigen toestel wordt vermist". Van Zondagmiddag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondagnamiddag luidt: „In den Tereksector herhaalde de vijand zijn vergeefsche aan vallen. Tusschen Wolga en Don bezetten Duitsche pantserdivisies in samenwerking met Roemeen sche troepen bij een aanval op den zich hardnekkig verdedigen den vijand een belangrijken ri vier-sector. Krachtige vijandelijke aanval len in het gebied van Stalingrad en in de groote bocht van den Don werden na verbitterde ge vechten, deels in den tegenaan val, afgeslagen. Bij deze gevech ten verloren de Sowjettroepen 164 pantserwagens. Afdeelingen gevechtsvliegers voor den strijd op korten afstand opereerden te gen vijandelijke reserves, artille riestellingen en concentraties van pantserwagens. Aan het Donfront leveren Duit sche en Italiaansche troepen nog steeds zware afweergevechten te gen sterke Sowjet-infanterie en gepantserde strijdkrachten. Af deelingen van leger en lucht macht hebben wederom 20 pant serwagens vernield. In den Zui delijken sector werden 26 Sowjet- vliegtuigen neergeschoten, vijf eigen vliegtuigen gingen verlo ren. In den centralen sector werden gereedstaande vijandelijke troe pen door de artillerie verstrooid. Ten Westen van Toropets heeft een Duitsche gevechtsgroep, in weerwil van heftigen tegenstand, verscheidene bolsjewistische stel lingen stormenderhand genomen. Vijandelijke aanvallen op een hardnekkig verdedigd Duitsch steunpunt mislukten met een verlies van tien pantserwagens. In den Noordelijken sector brachten Duitsche stormtroepen geslaagde operaties ten uitvoer. Een vrij zwakke ingesloten vijan delijke gevechtsgroep werd ver nietigd. In Libye en Tunesië bedrijvig heid van verkenningsafdeelingen aan weerskanten. Voor de kust van Cyrenaica hebben Duitsche gevechtsvliegers twee vrij groote vijandelijke koopvaardijschepen zoo zwaar beschadigd, dat de schepen verloren geacht moeten worden. Des nachts werd de ha ven Benghazi opnieuw gebombar deerd. In Tunis zetten afdeelin gen der luchtmacht de operaties tegen vijandelijke afdeelingen, artilleriestellingen en ravitaillee- ringskampen voort. Op 18 Decem ber heeft een Duitsche duikboot ten Westen van Oran een Brit- schen torpedojager tot zinken ge bracht. Bij een aanval over het Kanaal hebben snelle Duitsche gevechts vliegtuigen treffers geplaatst op belangrijke fabrieksinstallaties aan de kust. Bij een luchtgevecht werd een Britsch vliegtuig neer geschoten, een Duitsch toestel wordt vermist. Bij de gevechten in de groote bocht van den Don heeft zich de He gepantserde divisie onder be vel van generaal-majoor Balck, bijzonder onderscheiden". MINDER ACTIVITEIT BIJ TOROPETS. Na de zuivering van het omsin- gelingsgebied ten Zuid-Oosten van Toropets is in dit gebied de activiteit minder geworden. De verliezen der bolsjewisten waren te groot, dan dat de vijand on middellijk weer tot tegenaanval len kon overgaan. Het wisselen de weer en de activiteit van de Duitsche luchtmacht bemoeilijk ten bovendien de aanvulling van de zwaar geteisterde formaties en de reorganisatie van de vijan delijke ravitailleering. Volgens aanvullende, door het opperbevel van de weermacht ontvangen rapporten werden in den slag te gen het eerste gemotoriseerde Meck-Sowjetcorps de 19e, 35ste, 37e, 47e en 74e Sow jetbrigades, alsmede de 65e en 219e pantser brigade vernietigd. Bovendien werden twee divisies infanterie, een brigade en een pantserregi ment zwaar geteisterd. Ook ten Zuiden van Rsjef is het karakter van den strijd ver anderd. De massale aanvallen van den vijand zijn' na de ineenstor ting door zwakkere plaatselijke WEESTZUINIG MET KOLEN, GAS EN ELECTRICITEIT aanvallen gevolgd. Het zwaarte punt van de gevechten op 19 De cember log in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front. Tusschen Wolga en Don zijn Duitsche gepantserde strijdkrach ten en Roemeensche formaties in den aanval. Zij wierpen den vijand in Noord-Oostelijke rich ting terug. In Stalingrad werden in zware gevechten plaatselijke aanvallen vooral in het Zuidelijke deel van de industriewijk afgeslagen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen heb ben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtba- taljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland wil len toetreden. 4.1.43 9 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 15 uur: Tilburg, Lange Schij- straat 66. 5.1.43 9.00 uur: Roermond,NSD AP, Swalmerstraat 61. 15 uur: Den Bosch, Hotel N-Bra- bant, Markt 45. 6.1.43 9 uur: Arnhem, Wever straat 16 b. l'.OO uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43 9.00 uur: Zwolle, Hotel Pe ters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandkazer ne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10.1.43 10.00 uur, Utrecht Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43 10.00 uur: Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. MOMENTJE SPITTEN IV. Eerlijk gezegd vertrouw ik het niet met die spitterij. Nummer 66 wil me nou met alle geweld laten spitten, piaar heeft niet aan het mes ten gedacht. Maar ik denk na, voordat ik iets aanvat, aL is het maar een blanke spade. Ik leun daarop, voordat de spade den grond ingaat. Ik sta met mijn rechterklomp op den bo venkant van de spade en tuur paar de verre horizon. En ik denk: zou ik het doen of zou ik het niet doen? Zou ik spit ten of niet? En plotseling schiet mij met hevige schrik het oogenblik te binnen, dat ik zal moeten gaan mesten. Ja, er zijn simpele amateur-tuin ders, die dat vergeten. Maar de grond heeft voedsel noo- dig. Zoo goed, als u en ik. En dat eten moet worden doorge draaid, net als het prakje voor heele kleine kinderen. Dat wil dus zeggen, dat ik dan op nieuw zal móeten gaan spitten om de mest er onder te wer ken. Waarvoor is dan die eerste spitterij? heb ik mijzelf af gevraagd. Als ik mesten ga, heeft dat een doel. Dan spit jk iets onder den grond. Dan geef ik mijn grond te eten. Maar nu? Moet ik nu zoomaar spitten? Spitten om het spit ten alleen. Ik heb het aan mijn tuinman gevraagd en die heeft gezegd: daar moet u niet teveel bij nadenken. Spit maar! 't Kan nooit kwaad. Maar dat weiger ik. Ik wil weten waarom ik spit. Ik ga nu voorloopig maar weer in mijn stoel zitten en zal er eerst eens een stan daardwerk op na slaan. Of een encyclopedie. Trefwoord: spitten. „EEN VREESELIJK VERBIT TERDE MOEDER". Hedenavond spreekt Max Blokzijl via den zender Hilver sum I om 19.00 uur in zijn poli tiek weekpraatje over het on derwerp: „Een vreeselijk ver bitterde moeder". Waar gebrek heerscht moet ge holpen worden. Dit doet Winterhulp door UW offer. Giro 55^3. Bij onze Vrijwilliger*. Alle mogelijke «porten worden tijdens de opleiding beoefend OrtXs-Holtand-Pax

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1