MOLESTVERZEKERINGEN 17.500.000.000.- Is Uw Radio defect? WINTERHULP ONDERLINGE OORLOGSSCHADI Varzekering Maatschappij VOOR- beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, ehz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld, geldswaarden en preciosa Halfjaarlijksche Schaderegeling! Meer dan 500.000 deelnemers j verzekerden reeds voor-ruim j Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw Assurantie bezorger! BIJBELLEZING 95e Week 2026 December. EVANGELIE VAN DEN H. JOHANNES 14:15—16:33. De tijd van Jesus' prediking is voorbijmaar de H. Geest zal ko men om Zijn werk voort te zet ten en te voltooien; duidelijk tee kent deze werking van den H. Geest zich af in de Handelingen, welke men niet ten onrechte scans noemt „het evangelie van den H. Geest". In 14:3132 geeft Jes-us nogmaals duidelijk te ken nen, dat de ware oorzaak van Zijn dood' niet is het werken van Satan, maar de opdracht van Zijn Vader. In de volgende hoofdstukken (15 en 16) kunnen we drie dee- len onderscheiden: 1. De vereeni- ging der leerlingen met Jesus in de liefde (15:117); 2. de haat der wereld tegen Jesus en de Zij nen (15:1816:4); 3. een herha ling van het medegedeelde in hoofdstuk 14. (16:531). De eenheid van leven tusschen den wijnstok en de ranken is het ibeeld van onze eenheid met Christus in de gemeensc'h ap van hetzelfde leven, dat gegrondvest is op het geloof en de liefde. Dat leven kan in ons slechts bloeien en vruohtdragen door de voort durende genadewerking, de sap pen uit den stam (zie ook I Kor. 3:79) en onze vrije medewer king (15:4, 7, 10): hierdoor zal Jesus na Zijn heengaan toch blij ven in hen en zij in Hem. Bij 15:6 vergelijken we Matt. 13:30 over de behandeling van het on kruid. Hierna volgt een nieuwe aan gifte van het geibod der liefde (zie 13:34). Paulus heeft in Rom. 5:611 de liefde vanuit een an dere gezichtshoek bezien. Bij een vergelijking van 15:15 en 16:12 merken we op, dat de leer van Christus volledig was en slechts wordt bevestigd en verdiept door de werking van den H. Geest. Omdat ons werk geen vrucht kan dragen zonder de genade moeten we die genade vragen, maar „in den naam van Jesus"; wil dit gebed goed zijn, dan be hoort het te zijn een gebed van de gemeenschap van hen, die elkaar -liefhebben en door die liefde vereenigd zijn (15:1617). Reeds eerder (Luk. 6:23: Matt. 10:21) had Jesus gezegd, wat Hij nu op den vooravond van Zijn heengaan herhaalt (15:18—21): de leerlingen zullen geh-aat en vervolgd worden evenals hun Meester: dit lijden is een eer (Vergelijk I Fetr. 4:1416). De overgang van 15:25 naar 26 loopt aldus: Al zullen de Joden, die getuigen waren van Mijn woor den en daden, geen getuigenis over Mij afleggen, de H. Geest en de Apostelen zullen het wel doen; door de verbinding van den H. Geest en de Apostelen kun nen we hier wederom zien: geen nieuw evangelie, maar de voort zetting van Christus' werk. De H. Geest wordt hier aangegeven als de Geest van den Vader om een op werping als in 8:13 te voor komen. Dat J-ésus' voorspelling in 5:1816:4 werkelijkheid ge worden is, kunnen we in de Han delingen duidelijk vinden: bij zonder voor 16:2 blijkt het uit Paulus' getuigenis in Hand. 26:9 10; zie ook 7:58. Bij 15:15 ver wezen we al naar 16:12 (zie ook 14:36); 't is wel mogelijk, dat de H. Geest ook nieuwe waarhe den heeft medegedeeld aan de Apostelen, maar dan blijft het toch de leer van Jesus, zooals 16:1314 aangeeft. De wederkomst van Jesus, be doeld in 16:16, is waarschijnlijk Zijn onzichtbare komst als de verheerlijkte Christus in de ziel der Zijnen om hen te heiligen en te versterken: de tegenstelling in 16:20 aangegeven van droef heid en vreugde toopt zich dan wel duidelijk op den Ver rij ze nis dag bij de leerlingen van Ern- maüs (Luk. 24:1334). Bij deze verklaring hebben we in de passage 16:1624 een herhaling van 14:1820. De Kerk vol brengt, wat Jesus aangeeft in 16: 24, door Haar gebeden te beslui ten met: „Door Jesus Christus, onzen Heer". Jesus beëindigt Zijn rede met te spreken over Zijn overwin ning. Paulus heeft in den-zelfden geest geschreven; Men beschouwt ons „als stervenden, en zie toch zijin we in leven" (II Kor. 6:9). Zoo is ook de getheelie geschiede nis der Keik: in vertrouwen op Jesus overwint Zij altijd'! Bijbellezing voor de volgende week: Zondag Joh. 14:2531 Maandag Joh. 15: 18 Dinsdag Joh. 15: 917 Woensdag Joh. 15:1827 Donderdag Joh. 16: 115 Vrijdag Joh. 16:16—24 Zaterdag Joh. 16:2533. LITURGIE ZONDAG 20 Dec. Vierde Zon dag van d. Advent. Mis: Rorate. Geen Gloria. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui beatae); 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur; Paars. MAANDAG 21 Dec. Feestdag van den H. Thomas, Apostel. Mis: Mihi autem. Gloria. 2e gebed van de vorige Zondag; 3e voor den vrede. Credo. Prefatie van de Apostelen. Kleur: Rood. SPORT SCHAKEN. Simultaan seance Bosscha. Gistermorgen gaf de heer G. Bosscha alhier een simultaanvoorstelling voor de leden der Leidsche Gymnasiasten Schaakclub. Na 2 uur was het resultaat als volgt: 9 gewonnen, 2 verloren aan A. v. Es en J. Zit man en 1 remise met J. Yssel de Schepper. Leidsche Schaakbond. Voor de 2e kl. der avondgroepen won gisteravond Taveno I met 6J/jxx V/ixx van Schaakgenoegen I. De wedstrijd werd gespeeld in het Geb. voor Chr. Bel. a. d. Ouden Singel. Voor de 3e kl. verloor de Pol. Sch.club I met 3J/£6J/j van de Oegstgeester Sch.cl. II. Deze wed strijd in gespeeld in Huize Wijn stok te Oegstgeest. Gemengde Berichten Doodelijke ongelukken. De 75-jarige heer I. J. Mijzen uit Benmekom, die op reis was naar Wassenaar, werd aan het station Ede-Wageningen het slachtoffer van een ongeval, dat hem het le ven kostte. Hoe het ongeluk zich precies heeft afgespeeld, is niet bekend. Nadat de trein van 5.10 uur in de richting Utrecht ver trokken was, vond men het lijk van M., liggende tusschen de spoorrails. M. is waarschijnlijk bij het instappen tusschen het perron en den trein gevallen. Zijn stoffelijk overschot is naar Bennekom vervoerd. Het 5-jarig zoontje van de familie Vrijen te Midlaren klom op een met pulp geladen wagen. Het kind viel en geraakte onder FEUILLETON Velt>Ao&en Ï3xmden, Roman van MARLISE KOLLING. 15) Zij sloot even haar oogen, als iemand, die doodelijk vermoeid is. „Ik geloof, dat ik, sinds wij moesten vluchten, geen minuut zonder angst heb gekend. Ik weet al bijna niet meer, wat het zeggen wil zonder angst te le- .ven" Haar woorden maakten een diepen indruk op hem. In een op welling van innig medelijden «loog hij zijn arm om haar heen en drukte haar zacht tegen zich aan. Het was een zoo teeder ge- Bel 24244 3514 DE RADIOTECHNISCHE DIENST lEtöCO n v. Nieuwe Rijn 32 haar, dat het elke gedachte aan incorrectheid uitsloot: „U was toch zooeven een paar seconden werkelijk opgewekt?" Zij knikte. „Ik geloof, dat ik "erschrikkelijk ondankbaar ben", klonk het zacht tegen zijn schou der. „Nee, nee, zoo is het niet, maar ik zou zoo graag zien, dat u weer wat moed schepte en wat hoop koesterde op een betere toekomst. Als u eens wist, hoe gelukkig mij dat zou stemmen.... Zoo en nu zal ik eens probee- ren mijn vriend te bereiken. De rest komt dan vanzelf." Gehoorbaam als een kind nam zij weer plaats op den stoel te genover hem. Hij schoof haar zijn sigarettenkoker toe en liet zich daarna telefonisch met Mor timer Hixley verbinden. Maar ditmaal liep het hem niet mee. Sir Hixley was voor twee dagen naar Leningrad, werd hem mee gedeeld. Dringende zakelijke be sprekingen waren de oorzaak van zijn eenigszins overhaast vertrek. De mogelijkheid was echter niet uitgesloten, dat hij vandaag weer thuis kwam. Het gesprek werd in het En- gelsch gevoerd, maar Lisaweta scheen het resultaat van Robert's geizcht te lezen. „Ja, wat beginnen we nu?" hij, eenigszins uit het veld ge slagen. „Niets! Het beste is, dat u mij nu maar laat gaan. U ziet toch zelf voor welke moeilijkheden u komt te staan!" „Moeilijkheden zijn er om over wonnen te worden!" antwoord de hij kort. Hij keerde haar den rug toe en liep naar het raam. In gedachten verdiept, staarde hij naar buiten, terwijl hij met zijn vingers" op de ruit trommelde. Zij durfde hem niet te storen en speelde nerveus met de rose sjaal, waarbij zij hem echter geen seconde uit het oog ver loor. Eindelijk scheen Robert tot een besluit te zijn gekomen. „Weet je wat", zei hij zich met een ruk omkeerend en langzaam op haar toetredend, ,,het beste is, dat ik u toch naar Hixley breng. Hij bewoont een aardig huis, een der wielen. De dood trad on middellijk in. Brand. In de omgeving van Doron heeft 'n hevige brand ge-, avonduren heeft in de omgeving van Doorn een hevige brand ge woed. Een machtig gebouw, Hydepark, ging geheel in vlam men op, nadat omstreeks half zeven de brand was ontdekt. De brandweren uit Utrecht, Doorn en Driebergen bestreden het vuur met een groot aantal stra len, doch zij kenden niet voor komen, dat het groote gebouw volledig uitbrandde. Razzia in Laren. Woensdag werd door ruim 40 ambtenaren van den C.C.D. in de gemeente Laren (N.H.) een ware razzia gehouden. Bijna huis aan huis werden de woningen doorzocht. Het gevolg was, dat tegen ruim 70 personen proces verbaal werd opgemaakt wegens het onbe voegd in bezit of voorraad heb ben van schapenwol. Er werden meer dan 50 spinnewielen in be slag genomen, bemetens talrijke groote en kleine partijen scha penwol. Voorts werd tegelijker tijd nog een half varken, vet, vleesch, rog.ge, tarwe en kaas in beslag genomen. Kostbaar schilderij van Rem brandt zoek. De geheele poli- tieele wereld in Nederland is op het oogenblik op zoek naar een kostbaar schilderij van Rem brandt, dat waarschijnlijk ver duisterd is en wel ten nadeele van een kunsthandelaar, woon achtig aan een der Amsterdam- sche grachten. s Een paar weken geleden ver voegde zich bij den kunsthande laar een zekere dr. F. N. D. D„ een Nederlander, woonachtig in Amsterdam Zuid. De man vroeg naar oude schilderijen en weldra had hij zijn keus gevestigd op het schilderij van Rembrandt „Man die ganzeveer slijpt"..Hij maakte op den kunsthandelaar een be trouwbaren indruk, zoodat deze er na eenige bezoeken van de zij de van den aanstaanden kooper geen bezwaar tegen maakte, hem het schilderij korten tijd af te staan, om het door een deskun dige te laten taxeeren. Een defi nitief antwoord bleef echter uit en langs een omweg hoorde de kunsthandelaar, dat het schilde rij, dat hij aan dr. D. had mede gegeven, elders ten verkoop was aangeboden. Het bleek, dat zich een zekere V. in de zaak gemengd had en dr. D. stelde zich met V. in verbinding, die het doek bij den tweeden kunsthandelaar af haalde. De oorspronkelijke eige naar, noch dr. D. hoorden echter meer iets van V., die met de noorderzon met het schilderij was verdwenen. Tevens zouden, naar wij vernemen, een schilderij van Willem Maris en een van Simon NEDERLAND „HET KWIK DAALT, DUS PLICHT STIJGT" Onder dit motto houdt Wis 'hulp 22 en 23 dezer een eoll* Gecollecteerd wordt met ki figuren. Gecollecteerd wordt voor armen, de hulpbehoevende vc genooten. Naar de mate het 1 der wordt, het kwik dwaalt er meer armoede, meer geb moet er dus meer geholpen v den. En ban er ook meer gel pen worden, als er ook ra wordt gegeven, wordt geoffe: Ongetwijfeld zal iedereen, goed Kerstmis wil vieren, da werkelijk zijn medeleven wil toonen met anderen, die beh< te hebben aan zijn hulp en hij helpen kan. Helpen kan, als hij maar hel] wil. Waar een wil is, is een v Winterhulp wijst den n roept op om in de dagen v Kerstmis te offeren. Maris, verdwenen zijn. Di schilderijen zouden aan dr. D. commissie zijn gegeven. Het schilderij van Rembrai is verzekerd voor 150.000. twee schilderijen van de Mai sen worden geschat op ƒ4001 5000. Bij de onderhandeling schijnt ten aanzien van het sc! derij van Rembrandt een bed: van 250.000 te zijn genoemd De politie doet thans onderzq naar de verblijfplaats van V. Inmiddels is dr. D. voor j heel andere feiten gearresteei Hij bevindt zich te den Hai doch is door de hoofdstedelij politie nog niet over deze za gehoord. Het is echter wel wa: schijnlijk, dat het schilderij r. in het bezit is van V. De poli hoopt binnen korten tijd met in contact te kunnen komen. Het schilderij van Rembrai dateert uit zijn vroege periode is waarschijnlijk tusschen 1( en 1630 geschilderd. Het is voi zien van een expertise van i Bredius. naar Moskousche begrippen zelfs een buitengewoon mooi huis, en heeft een Engelsche bediende, die sinds jaren zijn vertrouwen geniet. Als alle Britsche butlers kan hij zwijgen als het graf. Te dien opzichte hebben we dus niets te vreezen. U kunt dan bij Hixley blijven, tot hij terug komt en dan kunnen wij nog eens verder praten. Zoo en nu zal ik eens gaan zien, of ik u vei lig door het hotel kan loodsen. Weest u zoo goed zoolang daar binnen te wachten tot ik terug kom." Lisaweta stond op. De rose sjaal bleef, vergeten, liggen. Eschberg zag aan haar ge zicht, dat er nog iets was, dat haar hinderde. En eindelijk kwam het er uit: „Ik kan toch niet weggaan, zonder te weten, hoe Alexei het maakt. U moet mij niet kwalijk nemen, dat ik zoo lastig ben, maar dat kunt u toch wel begrijpen." „Natuurlijk! Maar laat u dat gerust aan mij over. Ik zal mij van zijn toestand op de hoogte stellen. Als bij hulp noodig heeft zal ik niet nalaten hem die verleenen. Maar u mag u in ge geval meer met hem in verb ding stellen. Na alles, wat u i van dien Pjotr hebt verte dunkt het mij het beste, dat zich zoowel voor hem als vi uw broer verborgen houdt." Wederom gleed er iets t angst over haar gezicht. maak mij, eerlijk gezegd, d geheelen tijd al ongerust, l Pjotr mij op het spoor zou kl nen komen. U weet niet, 1 zeldzaam geraffineerd hij is. I zcu mij niets verwonderen, i hij allang achter mijn verbli plaats is gekomen. Misschi staat hij wel ergens voor het 1 tel op de loer." „Dat is een schrikbeeld v uw overspannen zenuwei trachtte hij haar gerust te st len Hij wachtte er zich wel vo Lisaweta te verteilen, dat i vriend Pjotr dezen ochtend had ontmoet. Daarvoor was n tijd genoeg als hij haar in vi llgheid had gebracht. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 6