Red. Buitenland: Mr. H. Geise. LeidenRed. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden; Red. Omrjeving: L. Roozen, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneiders, Leidenverantwoordelijk voor de advertentiënC de Heiden. Leiden. Zon onder 4.27 u. Zat.av. Zon op 8.47 u. Zond.ooht. Zon onder 4.27 u. Zond.av, Zon op 8.47 u. Mnd.ocht. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Zat.d. 19.12: 5.08 ond., 15.07 op. Zond. 20.12: 6.1i onder, 15.38 op. Maand. 21.12: 7.12 ondr, 16.12 op. Dinsd. 22.12: 8.09 ond., 16.55 op (V. M.) Woensd. 23.12: 8.59 ond., 17.41 op. Dnd.d: 24.12: 9.44 ond., 18.34 op. Vrijd. 25.12 10.22 onder, 19.33 op BINNENLAND VERORDENING ORGANISATIE POLITIE. In het Verorden in genbl a d is opgenobmen een verordening van den Rijkscommissaris, waar bij is vastgesteld een verorde ning betreffende de organisatie der politie. Hieraan wordt heit volgende ontleend: Politie-instanties. Hieromtrent bevat de Veror dening de volgende bepalingen: De politie is een aangelegenheid van staatszorg. Het politiegezag wordt, voor zoover de uitoefening hiervan niet aan andere instanties wordt opgedragen, uitgeoefend door staatsinstanties. Lagere politie- instanties zijn de poJitiegezag- dragers. Middelbare politieinstan- ties zijn de gewestelijke politie- presidenten. Moogste politie- in stantie is le ten aanzien van de politie-aangelegenheden bevoeg de secretaris-generaal. Onder den secretaris-generaal wordt de po litietaak als een zelfstandig ge heel ondergebracht bij een di- rectoraal-generaal van politie. In de gemeenten Amsterdam, R'dam, 's-Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Groningen, Eindhoven en Arnhem treden staatspolitei- gezagsdragers op als leiders der staatspolitie-instanities. Zij dra gen de titel van politiepresident. De staatspolitiegezagsdragers in Amsterdam, Rotterdam, Gronin gen, Eindhoven en Arnhem ne- mben tevens de taak der gewes telijke politiepresidenten waar. In de gemeenten zonder rijks- politie-instanties wordt het poli- tiegezag opgedragen aan de bur gemeesters als politiegezagsdra- gers. Voor den uitvoerenden dienst der politie staan den bur gemeester de gemeentelijke orde- politie en de gemeentelijke re cherche of op grond van een bij zonder voorschrift dfe marechaus see (gendarmerie) ter beschik king. De gewestelijke politiepresi dent is belast met de politietaak binnen zijn ressort. Toezicht en rechtsmiddelen. De secretaris-generaal en de gewestelijke politiepresidenten dragen er zorg voor, dat de hun ondergeschikte politie-instanties inachtneming van het geldende recht uitvoeren. Bevoegd ten op zichte van de beslissing ten aan zien van rechtsmiddelen, inge steld tegen beschikkingen der po- litiegezagsdragers, zijn de gewes telijke politiepresidenten. Ten aanzien van rechtsmidelen, inge steld tegen beschikkingen van de staaispolitiegezagsclragers in Rotterdam, Amsterdam, Eindho ven, Arnhem en Groningen, ook voor zoover deze door hen in hun hoedanigheid van gewestelijke politieprssidenten zjjn uitge vaardigd, beslist de secretaris generaal in hoogste ressort. Inrichting- der recherche. Onder den secretaris-generaal wordt een recherchecentrale in gesteld; de recherchecentrale is territoriaal voor het gehele rijksgebied, zakelijk ten aanzien van volgende taken bevoegd; a) diensttoeziobt op de staats- en gemeenterecherohe, alsmede op de marechaussee (gendarme rie), voor zooveer deze recher- chewerkzaamheden verricht; b) oprichting van een bureau tot het verzamelen en verwerken van- jpeldingen der recherche met be trekking tot strafbare feiten; c) behandeling van zware misdrij ven of van zoodanige strafoare feiten, welke wegens hun ver taktheid een centrale behande ling noodzakelijk maken; d) uit voering van de taak van een cen- tralen opsporingsdienst; e) uit voering van de taak van een eentralen identificatiedienst. Bij de staatspolitie-instanties in Rotterdam, Amsterdam, Eind hoven, Arnhem en Groningen worden recherchehoof d af deel in- gen ingesteld. De rechercbe- hoofdafdeeling is binnen het ge bied van den gewestelijken poli tiepresident bevoegd ten aanzien van de genoemde taken. Bij de staatspolitie-instanties te 's-Gra venhage, Utrecht en Haarlem worden rechercheafdeelingen in gesteld. De rechercheafdeelingen zijn bevoegd ten aanzien van alle politioneele taken op hef gebied der recherche. O ver gangs- en slotbepalin gen. De ambtenaren der gemeenten, welke bij de afkondiging van de ze verordening geheel of voor een overwegend deel werkzaam zijn op een gebied, hetwelk op de staatspolitie gezagsdragers over gaat, gaan als ambtenaren in rijksdienst over. In twijfelgeval len beslist de secretaris-generaal te zamen met den secretaris-ge neraal van het departement van binnenlandsche zaken. De gemeenten met staatspoli- tieinstanties zijn verplicht de tot dusverre voor de behandeling der politicaangelegenheden gebruik- te localiteiten en inrichtingen aan het rijk tegen passende ver goeding ter beschikking te stel len. DR. GOEDEWAAGENPRIJS. Gistermiddag heeft de voorzit ter van het Verbond van Neder- landsche Journalisten, de heer P. J. van Megchelen, in het hotel Wittebrug te 's-Gravenhage den dr. Goedcwaagenprijs uitgereikt aan de heeren S. S. Hoogterp, hoofdredacteur van het Alg. Han delsblad, mr. Joh. Huyts, hoofd redacteur van de Nieuwe Rott. Crt. en L. Lindeman, hoofdredac teur van „Volk en Vaderland". De prijzen werden uitgereikt aan deze drie leden van het Verbond, omdat zij in het afgeloopen jaar de beste journalistieke bijdragen hebben geleverd in net belang van de volksgemeenschap. De heer van Megcheler. gaf een uit voerige karakterschets van het werk der prijswinnaars. Aan het slot wees hij er op, dat zij men- schen van verschillend karakter zijn, die op zeer verschillende posten staan. Hun werkwijze verschilt, hun doel is hetzelfde, n.l. het heil van ons volk. Allen trachten ons volk den weg te helpen vinden naar een betere toekomst. Daarvoor zetten zij zich ten volle in. Na den heer van Megchelen sprak jhr. mr. S. M. S. de Ra- nitz, loco-secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten namens prof. Goedewaagen waardeerende woorden' voor de prijswinnaars. Dezen antwoordden met een uit voerige beschouwing over de op vatting van hun bijzondere taak. Belegen kaas duurder. Naar het rijksbureau voor voedselvoor ziening in oorlogstijd mededeelt, zal binnenkort evenals vorig jaar belegen kaas uit voorraden van het in- en verkoopbureau vcor zuivel worden vrijgegeven. Uitsluitend voor deze kaas mo gen de voor verkoop aan den de taillist en aan den consument gel dende prijzen worden verhoogd, en wel voor de gewone soorten, waaronder volvette en 40-j- kaas met ten hoogste 0.40 per kg. Voor alle andere kaas, onverschil lig of deze belegen of oud is, mag deze verhooging niet worden toegepast. Voor nadere bijzon derheden omtrent de toegestane maximumprijzen wordt verwe zen naar de officieele publicatie. Teneinde duidelijk het verschil tusschen de kaas, afkomstig uit voorraden van het in- en ver koopbureau voor zuivel en an dere kaas aan te geven, wordt eerstbedoelde voorzien van het opschrift „belegen N.Z." Uitslui tend kaas, voorzien van dit op schrift, mag dus tot een hooge- ren prijs worden verkocht. Dit opschrift wordt met een bijzon dere inktsoort op de kaas aange bracht, waardoor op eenvoudige wijze door de controleerende in stanties bij den detaillist is vast te steilen .of het merk bevoegd is aan gebracht. Als algemeer.e raadgeving geldt, dat men bij het koopen van belegen kaas tegen een ver hoogden prijs nauwkeurig toe ziet, of het vereischte opschrift „belegen N.Z." op de kaas voor komt. In verband hiermede wordt den detaillisten er op gewezen, „q ru+ ^ot laatst op de kaas aanwezig moeten la ten. Broodsmokkelarij in het groot. Het was den betrokken ambte naren opgevallen, dat de brood- omzet in het grensdorp je Putte den laatsten tijd schrikbarend was opgeloopen en er heel wat meer brood werd omgezet dan de betrekkelijk geringe bevol king zelfs met verre omgeving zou kunnen corisumeeren. Het vermoeden lag voor de hand. dat groote kwantums brood voor smokkelarij naar België bestemd waren. Een uitgebreid onderzoek is dezer dagen ingesteld en daarbij is men tot arrestatie kunnen overgaan van een 6-tal personen die zich aan opkoopen van brood bonnen hadden schuldig gemaakt en met deze bonnen de brooden_ betrokken van de 7 bakkers, wel ke Putte telt om ze vandaar ge makkelijk naar België over te Mengen. De laatste maanden moeten op deze wijze ongeveer 100.000 brooden over de grens gegaan zijn. Vrijstelling van bedrijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. In aansluiting op het bericht inzake de verplichte sluiting van bedrijven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, wordt thans medege deeld, dat zij, die werkzaam zijn in localiteiten, welke in verband met de evacuatie moeten worden ontruimd, dan wel worden be trokken, van de verplichting tot sluiting zijn vrijgesteld. Behan gers, stoffeerders, electriciens e.d. kunnen hun werkzaamheden derhalve in deze localiteiten blijven uitvoeren. Nader wordt medegedeeld, dat de afd geldwezen van-"het De partement van Financiën in twij felgevallen beslist of een bedrijf behoort tot bank- of verzeke ringsbedrijven, welke van de sluitingsplicht zijn uitgezonderd. Niet voor hotels, café's en res taurants. Teneinde elk misver stand te voorkomen, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat de bedrijfsslui ting tusschen Kerstmis en Nieuw jaar niet geldt voor hotels, café's restaurants e. d. STADSNIEUWS HET „KWARTIERTJE" Het „Kwartiertje" in de Har- tebrug-Kerk wordt Maandag, Dinsdag en Woensdag te half twee geleid door pater G. Dolle, van de Haa'gweg-parochie. Wij zijn er van overtuigd, dat zeer velen dit Kwartiertje van rustige overweging' gaarne ^willen ge bruiken als een goede, blijde voorbereiding voor het Kerst feest. GEMEENTEBESLUITEN. Kosten Spoorhavenbrug. Bij raadsbesluit van 6 November 1939 verleende de gemeente een bij'dxage van 25 in de kosten van den bouw door het Rijk van een nieuwe Spoorhavenbrug in den Haagweg. In verband hier mede werd op de begrooting, dienst 1939, een bedrag uitgetrok ken van 15.325.nl. voor de door de gemeente te betalen bij drage in deze kosten 15.000.— (25 van de aanvankelijk door het Rijk op 60.000.geraam de kosten), en 325.voor de door de gemeente te maken rui mere aansluiting van de Potgie terlaan op den Haagweg. Van het Rijk werd echter on langs de mededeeling ontvangen, dat de totale bouwkosten van de bi z thans, in verband met de buitengewone tijdsomstandighe den, nader moeten worden ge raamd op 100.00-0.inplaats van op 60.000. De bijdrage van de gemeente dient derhalve te worden ver hoogd met 25 van 40.00. 10.000.met welk bedrag de desbetreffende begrootings- posit eveneens moet worden ver hoogd, in welken geest de bur gemeester heeft besloten. Saneeringsplan Geerestraat. In verband met het saneerings plan der Geerestraat en 4e Bin nenvestgracht werden tal van woningen afgebroken. Aangezien het terrein thans een onordelij- ken aanblik biedt, verdient het aanbeveling tot het effenen daarvan over te gaan. Het ter rein kan dan zoolang als speel terrein voor de jeugd worden ge bruikt. Voor het egaliseeren is een bedrag van f 580 uitgetrok ken. Subsidie cursus. Voor een door den Kring Leiden van het Korps Nat. Soc. Ambt. te orga- niseeren cursus, aansluitend op een lagere schoolontwikkeling en omvattend de vakken: Ne- derlandsch, Duitsch, geschiede nis, eenvoudige administratie en ambtelijke politieke vorming, is door den burgemeester een sub sidie van 446 toegekend. Subsidie H. B. S. Op 29 October 1928 werd door den ge meenteraad besloten aan de Chr. hoogere burgerschool voor 1923 en volgende jaren een subsidie uit de gemeentekas te verlee- nen. Met ingang van het jaar 1928 werd dit besluit ook toege past op de R.-K. hoogere bur gerschool. Aangezien het gewenscht scheen in het vervolg telken ja- re, na ontvangst van door de be sturen eventueel in te dienen verzoeken, na te gaan of het aanbeveling verdient ten be hoeve van de genoemde scholen subsidie toe te kennen en zoo ja tot welk bedrag, heeft de bur gemeester besloten dit besluit met ingang van 1 Jan. 1943 in te trekken met dien verstande, dat dit beslr.it, zooals dit nader is gewijzigd, voor het laatst nog zal worden toegepast over het jaar 1942. Uitgaven voor Joodsche leerlin gen. Aangezien 't Joodsch Ly ceum te 's-Gravenhage aan den Joodschen Raad is overgedragen en de gemeente krachtens een door den Rijkscommissaris voor het bezette Naderlandsche ge bied getroffen regeling geen uit gaven meer behoort te doen voor het onderwijs aan Joodsche leerlingen, was intrekking noo- dig van het op 9 Oct. 1941 geno men besiuit tot toekenning van een bijdrage in het door de ouders van te Leiden wonende Joodsche leerlingen va ndat Ly ceum aan de gemeente 's-Gra venhage verschuldigde school geld. De burgemeester heeft al dus besloten. Georganiseerd overleg. Nu het georganiseerd overleg niet meer in bestaanden vorm kan functioneeren en vermoedelijk van hooger hand een andere re geling daarvoor in de plaat ei worden gesteld, heeft de bi ,fl meester besloten de daarop trekking hebbende verorde buitenwerking te stellen er^., bepalen, dat, voorzoover c aan door den Burgemeester hoefte wordt gevoeld, voot|8 aan vereenigingen van ambtjj ren ir. den zin van art. 1 ,8 Ambtenarenwet 1929 ge'.egen ;2 zal worden gegeven ten aan n van de dezen betreffende s meen verbindende voorschri haar gevoelen schriftelijk te c j kennen. Kasgeldleening. Op 3 tember 1942 besloot de bu1 meester om, zoo noodig, g(d rende het 4e kwartaal 1942 11* geldleeningen aan te gaan een maximum bedrag ƒ2.750.000. Het is gewenscht, ook in het le kwartaal 1932 opneming van kasgelden worden overgegaan. Het m: maal bedrag, dat de kassch i gedurende het le kwartaal ]U zal mogen beloopen, kan wor 1 gesteld op ƒ2.500.000. A' heeft de burgemeester beslo Stapelgroenten. In het u® terseizoen 19411942 was de meente in de gelegenheid z.g.i pslgroenten te betrekken d bemiddeling van de Ned Groenten- en Fruitcentrale. r gedurende het wintersoeizt 19421943 zal zulks het ge" zijn. Naar raming zal de aank* met een bedrag van 50.000E kunnen worden gefinanck welk bedrag door den burgems ter op de begrooting is ge-brac Vestigingsverorilening in i trokken. -— In verband met i besluit van den Secr.-Gen. Binn. Zaken te dier zake he de burgemeester besloten de v ordening van 7 Aug. j.l., h< e dende beperking van het re van vestiging in en verhuiz I binnen deze gemeente" in te tr< ken. 1 Verhuur en verkoop. burgemeester heeft besloten a J. J. v. Mastrigt, alhier, opnie te verhuren e enige perceel weiland in den Boschhuizerp der, thans voor 425 per jaar Aan G. van Wingerden J een perceel water verkocht tr schen de panden Lage. Rijnd 20 en 22 tegen 5 per M2. Ontslag leerares. De burj meester heeft aan mej. dr. Hofker op haar verzoek een ontslag verleend- uit haar beta king van leerares in het Ned* landsch aan de H.B.S. voor me jes. Benoeming gedelegeerde. In de plaats van den heer J. Kattenbusch is benoemd tot 8 delegeerde in het bestuur v de Ver. „De Ambachtsschool" heer dr. ir. J. J. Valkenburg. Dick Willebrandts. Gistf avond speelde in de Stadsgehoo zaal Dick Willebrandts en zi bekend radio-orkest, die ve schillende uitstekende numme uit zijn repertoire ten beste g< Hierbij dient vooral vermeld I worden Dick Willebrandts zei die als pianist enkele uitsteken! pianosolo's ten gehoore bract o.a. een compositie van hemzel Kinematica, waarbij hij zijn vil gervlugheid tentoonspreidde. Verder verleenden nog medewei king Nelly Verschuur, die ondf begeleiding van het orkest een: ge bekende nummers zong. Als conferencier verscheen we derom ten tooneele Jan de Kol die eenige liedjes van Charle Trenet ten gehoore bracht, ei tevens een liedje naar den trail van „Limmerick", getiteld: „Pie Hein", waarmee hij veel succe had. M. Zonderop Geveilde Perceelen. Tei overstaan van A. A. van Haaftei alhier: Garage met afzonderlijk bovenwoning en erf te Leidea Hoogewoerd 107/107a, in bod 6800.—, kooper de heer M van Gent te Oegstgeest.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2