ZATERDAG 19 DECEMBER 1942 34STB JAARGANG N°- 10436 jureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEBDEN EN OMSTREKEN c. m. van Haniersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Langs de Sange frontlijn duitsch weermachts- bericht. Het Duitsche weermachtsbe- cht van gisternamiddag luidt: „Vijandelijke aanvallen in het ebied van de Terek, in het ge- ied van Stalingrad en in de Eroote bocht van den Don mis- ikten onder zware verliezen oor den vijand. Meer dan 20 inks werden vernietigd. Tusschen Wolga en Don bra- ta Duitsche divisies door zwaar .Jezette stellingen van den vijand N ip een domineerende heuvelrij een en veroverden in een aan- eergevechten aan het Donfront al verder terrein. Bij de voort- urende hevige afweergevechten an het Donfront vernietigden ;aliaansche en Duitsche troepen samenwerking met de lucht- ïacht op 16 en 17 December in staal 101 tanks. Sterke lucht- irijdkrachten, waaronder ook loemeensche, Italiaansche en longaarsche vliegtuigformaties leunden overdag en 's nachts de luitsche en verbonden troepen, ferscheidene honderden vijande- lelijke voertuigen werden ver- li lietigend getroffen; zware wa- iens van den vijand werden tot wijgen gebracht. De voortgezette aanvallen der lolsjewisten in den centralen sctor van het front werden in amenwerking van leger en uchtmacht uiteengeslagen; 28 anks werden stukgeschoten. )en vijand werden zware verlié- :en toegebracht. In den Noordelijken sector rernielden troepen van het leger in de Waffen-SS bij stormtroep- ;evechten talrijke kazematten en levechtsstellingen. Plaatselijke lanvallen van de bolsjewisten iverden afgeslagen. Op 17 De :ember verloren de bolsjewisten in luchtgevechten 90 vliegtuigen. Elf eigen vliegtuigen worden permist. In Libye verloopen de opera- iies van het Duitsch-Italiaansche jantserleger volgens de plannen, mdanks de poging der Britsche ;epantserde formaties om deze operaties door voortdurende Hankaanvallen te storen. De pijand leed hierbij zware verlie zen. In Tunis slechts activiteit van perkenningstroepen. De Duitsche Italiaansche luchtmacht be stookte gemotoriseerde strijd krachten en artilleriestellingen pan den vijand. Nachtelijke aan vallen waren gericht op spoor weginstallaties in Algerjje. In het Middellandsche Zee-ge bied verloor de vijand door den afweer van Duitsche jagers en luchtdoelartillerie 8 vliegtuigen; 4 eigen vliegtuigen gingen verlo ren. De Britsche luchtmacht leed in den afgeloopen nacht bij sto- ringsvluchten boven het Duitsche kustgebied en bij aanvallen 'zon der eenig militair succes op en kele plaatsen in Noordwest-* Duitschland zware verliezen. Nacht jagers en luchtdoelartille rie schoten 21 vliegtuigen, waar onder 14 viermotorige bommen werpers neer. Patrouillevaartui gen en luchtdoelartillerie van de marine schoten daarenboven overdag vijf vijandelijke vliegtui gen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 17 op 18 December vanuit geringe hoogte voor den oorlog belangrijke in stallaties en ravitailleeringsbe- drijven aan de Humber en aan de Oostkust van Engeland ge bombardeerd. Hevige ontploffin gen en uitgestrekte branden wer den waargenomen. Twee vlieg tuigen worden vermist. Bij de afweergevechten rond om Rzjef heeft zich de 102e Sile- sische divisie bijzonder onder scheiden". Militaire consolideering. In aansluiting op het weer- machtbericht verneemt het D.N. B., dat de gebeurtenissen aan het Oostelijke front nog steeds in het teeken der militaire consolidee ring staan. In het hooggebergte van den Kaukasus zijn tengevol ge van den sneeuwval slechts stormtroepenoperaties van de Duitsche jagerregimenten moge lijk. De bergjagers handhaven hier de op de passen bereikte li- niën. In den Tereksector hebben de Sowjettroepen vergeefs ge tracht, den druk op Grosny te verminderen. Ten Zuidwesten van Stalin grad hebben Duitsche troepen een sterke heuvelstelling geno men., In Stalingrad zijn nog steeds 22 van de 24 wijken hecht in Duitsche handen. het italiaansche weer- machtbericht. In zijn weermachtbericht nr. 937 maakt het Italiaansche hoofd kwartier het volgende bekend: In de Syrte worden de gevech ten tusschen gepantserde strijd krachten voortgezet. Bewegingen van lichte vijandelijke pantser- strijdkraichten, die probeerden, onze eenheden die zich in Wes telijke richt'.nig bewogen te on derscheppen, werden verijdeld. Wij maakten vijf kleine voertui gen buit en maakten eenige ge vangenen. Verkenningsaf c>. élin- gen ontplooiden een hevige acti viteit in Tunesië, waar gemoto riseerde vijandelijke strijdkrach ten bestookt werden door for- m.aties Italiaansche en Duitsche vliegtuigen. Tij'Jms gevoihten met Duitsche jagers verloor de Engelsch-Amerikaansche lucht macht'vijf vliegtuigen. Twee an dere machines werden door ja gers boven Tunesië vernietigd. Onidanks ongunstige weersom standigheden werd de haven van Bhilippeville met suoces door on ze bommenwerpers aangevallen. Bij een Britseben luchtaanval op het eiland Lampedusa werden onder de burgerbevolking twee personen gedood en zes gewond, terwijl lichte schade werd aan gericht. Een Br:srt.ol-Bleiniheim en een Curtiss werden neerge schoten en een officier-bestuur der werd gevangen genomen. Een onzer toestellen is van de opera ties niet teruggekeerd. Een torpedoboot, die een kon vooi voor ravitailleerinig van Afrika escorteerde, is in den grond geboord. Een deel van de bemanning is gered. De familie leden van de vermisten zijn op de hoogte gebracht. amerekaansch lucht- offensief vevrijdeld. Naar Domei meldt is een grootsch-opgezet plan der Ame- rikaansche vliegers in China, om .op den eersten dag van het twee de oorlogsjaar de door Japan bezette gebieden en Japan zelf aan te vallen, door de Japansche luchtmacht in dë kiem verstikt. Volgens dit Domeibericht de den de Amerikanen midden-No- vember in heviger mate aanval len op het bezette gebied in Clürva en op de Japansche „weest zuinig." is het parool. Beperkt het gas en electriciteits- verbruik! De basis van het huidige tech nische en economische leven wordt gevormd door de kolen. De wetenschap en de techniek zijn er vooral in de laatste twintig jaar in geslaagd belangrijke ont dekkingen te doen en aan de hand daarvan doeltreffende practische toepassingen tot stand te brengen. Daardoor is echter ook de behoefte aan kolen zeer gestegen. Zij zal bovendien steeds grooter worden. Men den- ke slechts aan de vervaardiging van diverse synthetische produc ten. De steenkool staat, tengevol ge van deze abnormale eischen, niet in zoodanige hoeveelheid ter beschikking als ter bevrediging van alle levensbehoeften wel noodig is. Daarom dient een bij zonder zorgvuldig en economisch gebruik ervan te worden nage streefd. In nauw verband daar mee staat een even economisch en zorgvuldig gebruik van elec- triciteit en gas, zoowel in de huishouding als in de bedrijven en op kantoren. „Weest zuinig!", is het parool. Wie zijn rantsoen overschrijdt, benadeelt niet alleen de gemeen schap, maar ook zichzelf, want hij loopt kans van den toevoer te worden afgesneden. scheepvaart. Na een inzinking leefden de aanvallen begin De cember weer op, als voorberei ding voor groote aanvallen op 9 December. Sterke afdeclingen der Japansche luchtmacht ver ijdelden dit plan tusschen 6 en 8 December door hevige bom bardementen op de vijandelijke vliegvelden, die daardoor voor geruimen tijd onbruikbaar wer den. york DOOR duitsche vliegtuigen aange vallen. In den nacht van 17 op 18 Dec. is de Engelsche stad York door een formatie zware Duit sche gevechtsvliegtuigen aange vallen, die hun bommen lieten vallen op de ruim 80.000 inwo ners tellende belangrijke indus triestad. Na hevige ontploffin gen braken er in de stad ver scheidene branden uit. Boven dien werden twee in het graaf schap j.ork gelegen plaatsen doeltreffend niet bommen be stookt. Van deze succesvolle aanvallen zijn twee Duitsche vliegtuigen niet op hun basis te ruggekeerd. de benzineschaarschte in de vereenigde staten. Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft president Roosevelt op de persconferentie medegedeeld, dat het verbod tot verkoopen van benzine aan par ticuliere automobilisten aan de Oostkust moet worden toege schreven aan „den dringenden roep" der Amerikaansche strijd krachten in Noord-Afrika om meer bezine. De toestand in Noord-Afrika maakt grooteren aanvoer van brandstof noodig. churchill naar wash ington vertrokken? Volgens een bericht van „Nya Daglight Allehanda" wordt in de Engelsche kolonie te Lissabon met beslistheid beweerd, dat Churchill zich spoedig naar Washington wil begeven voor WEEST ZUINIG MET KOLEN, GAS EN ELECTRICITEIT een nieuwe bespreking met Roo sevelt. Deze reis is een gevolg van de noodzakelijkheid om tot overeen stemming te komen over de ge meenschappelijke politieke lijn, welke men ten aanzien van het Fransche koloniale rijk in Noord Afrika wil volgen. Paris-Midi" maakt melding van een auto-ongeval, dat aan Laval is overkomen. Op reis naar Parijs in de nabijheid van de Loire is zijn auto aan het slin geren geraakt. De wagen werd zwaar beschadigd. Laval kon zijn reis in een andere auto voortzet ten. aan de familieleden van de vrijwilligers in de waffen ss en het legioen. De Germaniaehe F rei williger Leitsbelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familie leden of bekenden op foto's van de Waffen-SS en het legoien in dagbladen, tijdschriften of het filmjournaal herkent Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige opgave waar u de foto gezien heeft aan de Ger- manische Frelwilliger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. De betreffen de foto wordt u dan toegezonden. Men vestigt er echter de aan dacht op, dat het zeer gewenscht is de foto nauwkeurig te om schrijven en bij aanvragen van foto's uit het filmjournaal boven dien het nummer van het jour- naar er bij te vermelden. de stem der s.s. Luister op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur naar den zender 'Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S., on derwerp; „SiS. en Midwinter". maansche-SS in Nederland wil len toetreden. 4.1.43 9 uur: Rotterdam. Deut- sches Haus, Westzeedijk. 15 uur: Tilburg, Lange Schij- straat 66. 5.1.43 9.00 uur: Roermond,NSD AP, Swalmerstraat 61. 15 uur: Den Bosch, Hotel N-Bra- bant, Markt 45. 6.1.43 9 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 1".00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43 9.00 uur: Zwolle, Hotel Pe ters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandkazer ne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10.1.43 10.00 uur, Utrecht Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43 10.00 uur: Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de I genoemde adressen kunen ver- voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen heb ben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtba- taljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Ger- De chef van den generalen staf van het Duitsche leger. General der Infanterie Zeltzier Transocean-OKW-Felllnga-Pax a Bij onze Vrijwilligers. In hei hooge Noorden is de sneeuw reeds gevallen. Een stelling wordt onder vuur genomen SS PK Christlansen-O H-P m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1