STADSNIEUWS KERKNIEUWS i iz-JARIG PRIESTERJUBILEUM KAPELAAN W. MULDER. jnder groote belangstelling en me- even van de geheele parochie van 1. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef ift kapelaan W. Mulder gisteren i 12 J4-jarig priesterfeest gevierd. )e plechtige Hoogmis, welke om 10 f, door den jubilaris werd gecele- erd, werd door zulk een groot aan- parochianen bijgewoond, dat niet ,n een plaats konden krijgen. De 'ilaris werd tijdens deze plechtig- d geassisteerd door kap. P. Geven diaken en kap. P. Hofstede als -diaken. Op het priesterkoor had hoogeerw. Deken plaats genomen, wijl naast de parochieele vereeni- gen ook het voltallige bestuur van 11 Vriendenkring in de kerk aan- zig was. Het mannen- en jongens- jr der parochie voerde de 4- mmige Missa Eucharistica van 'osi uit. Ook de Gregoriaansche ge- gen werden door de jongens mee- ongen. Vóór de H. Mis werd het erstemmige Veni Creator v. Schrij- s gezongen. De plechtige "Hoogmis d besloten met het Tantum Ergo i Andriessen en het Jubilate van linger. [a de Hoogmis had om 12 uur in zaal van de pastorie de huldiging ats van de parochie. Hier sprak De- "n A. H. M. J. Homulle, die als pas- r der parochie, den jubilaris en familie geluk wenschte. De Deken arte kapelaan Mulder te hebben lee- iiwaardeeren in het vele werk in de liochie, dat hij met toewijding en heid des harten had verricht en ïarbij hij zich velé vrienden had .iworven. Hij heeft velen, aldus de Hen, weer de weg naar het Vader- a s geleerd. Het „gaudete" van heden volkomen in overeenstemming *t de blijheid en opgewektheid van jubilaris, dien hij dankte voor den lf(en arbeid, in de parochie en daar- j ten en voor zijn vriendschap in s. Spr. feliciteerde hem ook uit a m der kapelaans en vroeg dat God a priesterleven overvloedig zou mor S1 zegenen tot glorie van God en van zeer velen. Is voorzitter der feestcommissie e d kap. Paap hierna het geschenk ■i parochie aan bestaande uit een ajc en een couvert. Kap. Paap zeide, a een priesterfeest het mooiste feest i, omdat de priester de middelaar .lusschen God en de menschen. Al den wij ook, aldus spr., non nobis, nine, non nobis.... niet voor ons .er, maar alleen voor uwe glorie, de pilaris heeft toch medegewerkt met ^genade van God. Hij heeft zich bui tgewoon beijverd de menschen in dijk beter te maken. Hij heeft ge- rd voor de meisjescongregatie, de i-th. Actie, de Vriendenkring. Daar- rj biedt de parochie hem een kelk 1. Moge de spreuk worden vervuld, -j daarin is gegrift: Het leven voor omdat gij het leven voor ons ge- jnd hebt. God zegene U nog tal I jaren. 9e jubilaris zeide hierna zeer dank- jr te zijn, dat er dankbaarheid is ir het werk der priesters. Die dank- rheid, zijn plicht en zijn roeping spr. op de kelk uitgebeeld willen en daarom had hij erop doen gra- ren: Pacificans per sanguinem m, Christus, die de vrede brengt r Zijn kostbaar bloed, maar vrede tal in de harten der menschen. is mijn taak en mijn plicht, aldus jubilaris, en dat zal ik iederen dag mijn leven nu voor oogen houden. dankte den Deken en de kape- is voor hun hulp en steun en zeide dank aan de geheele parochie te ben uitgesproken in de H. Mis. herdacht tenslotte zijn overleden er, die hem met zijn gebeden zal taan. oor een nichtje van den jubilaris 'd vervolgens een wensch gezegd, ij de hieropvolgende algemeene re- 'ie, waarbij ook een groot aantal -parochianen uit Zaandam aanwe- was, kwam de geheele parochie jubilaris gelukwenschen. Het "d een onafgebroken stroom van ochianen, welke van half één tot o uur aanhield. Tijdens deze re- tie kwam ook het bestuur van den i endenkring ter eere van het Aller heiligst Sacrament den jubilaris bij monde van zijn voorzitter, den heer J. Pollmann, gelukwenschen onder aanbieding van een geschenk. Spr. dankt kap. Mulder voor diens arbeid voor de Vriendenkring, welke hij in korten tijd groot heeft gemaakt. Hij dankte hem voor zijn vriendschap en vroeg dat God hem zou mogen ster ken. Ook kwamen onder leiding van eerw. Zusters lieve bruidjes hun wen sen in dichtvorm opzegen onder aan bieding van geschenken. Des avonds om half zeven had een plechtig danklof plaats, waarbij de jubilaris werd geassisteerd door kap. P. Hofstede als diaken en kap. P. Ge ven als sub-diaken. Met een plechtig gezongen Te Deum en het Jubilate van Aiblinger werd de plechtigheid be sloten. Hedenavond om 7 uur heeft de hul diging door de oudere afdeeling der meisjescongregatie plaats. KOPEREN PRIESTERFEEST VAN KAPELAAN A. J. LEENDERS. Kapelaan Leenders is al zoo lang in Leiden, dat hij Leidenaar met de Lei- denaars is geworden en de parochia nen van St. Petrus zich hun kerk bijna niet meer kunnen denken zonder hem. Negen van de twaalf-en-half jaar van zijn priesterschap heeft de kapelaan cnder de St. Petrus-parochianen door- gebradn en door zijn opgewekte en sportieve persoonlijkheid de stoot ge geven tot menige gezonde actie. De waardeering en genegenheid, die de parochianen den kapelaan toedragen is gisteren op zijn koperen pries'er- feest tot uiting gekomen. In een feestelijk-volle kerk droeg oe jubia'ris een plechtig dankoffer op. Daarbij weid Z.E. geassisteerd door de zeeretrw heeren H. B J. Schrama directeri van het Dioc. Missiebure u en Jos. Flecker, leeraar aan het col lege te Rolduc. Ceremoniarius was kapelaan H. van Drunen. In het priesterkoor hadden plaats genomen pastoor Beukers, pastoor J. van eer Loos uit Uitgeest, gehuld in het gewaad van Ridder vin het H. Graf, pastoor W. Roozen, uit Boven kerk, kapelaan Bende, rector Stande- meyer en pater Benschop Kruisheer. Het altaar was, in harmonie met de liturgische kleuren van Zondag Giu- deto, met pagrs-rose chrysanthen smaakrijk versierd. Het zangkoor en het jongenskoor voerden de drie-stemmige Mis van Perosi voor mannen- en jongensstem men uit. Aan het einde der plechtigheid werd het „Christus vincit" gezongen. Voor des middags de receptie een aanvang nam heeft de heer R. Hue- ber, penningmeester van het kerkbe stuur, met een korte toespraak van ge- lukwensch en dankbetuiging het ge schenk der parochie, een kelk, aange boden. Deze kelk, prachtig smeedwerk van Brom, draagt op de voet een relief van de geboorte van Christus en het rand schrift: „Calicem salutaris accipiens, esto memor nostri „Wanneer gij de kelk des heils neemt, wees dan onzer gedachtig." Behalve deze kelk waren nog vele geschenken aangeboden, o.a. twee stoelen, een waardevol cadeau van de twee jongenscongregaties, het jongens koor en de misdienaars. De receptie was zeer druk bezocht: een onafgebroken stroom. Het feest werd besloten met een plechtig Lof met Te -Deum, gecele breerd door den jubilaris met assisten tie van kapelaan Bende en kapelaan van Drunen. Propaganda-uitvoering D.V.V. - Za terdagavond gaf de accordeon-vereeni- ging „Door Vriendschap Vereenigd" een groote propaganda-uitvoering in de Stadsgehoorzaal. De voorz. verwel komde de vertegenwoordigers van di verse vereenigingen en zeide, er trotsch op te zijn, dat D.V.V. een avond kan organiseeren over een uitverkochte zaal. Daarna trad de acordeonvereen. „"D.V.V." op onder de buitengewone leiding van den heer D. v. Wouw, die op voortreffelijke wijze dirigeerde. Vooral de verschillende overgangen tusschen forto en piano kwamen bijzonder tot uiting. Als volgend nummer aanschouwde het publiek eenige lichtvisioenen, wat bijzonder in den smaak viel, vooral door de pracht van kleuren. Verder verleen den medewerking de Honolulu-ko- ninginnen, die met eenige Hawaiian- liedjes voor een goede afwisseling zorgden en die wederom veel succes hadden. Ook traden nog eenige ac cordeon-duo's op o.a. mej. C. Berg man en de heer D. Fasseur, mej. J. Gressie en de heer D. Flippo, de heeren F. Bouwman en H. Choufour en ten slotte de 13-jarige jongeheer J. Mark. De Kieffers toonden hun kunsten met acrobatische toeren en evenals de vo rige keer verscheen ten tooneele een aap die de menschen deed griezelen toen hij de zaal inkwam, 't Gezelschap „D.V.V." besloot dezen avond en voor al dient hierbij vermeld te worden: „De D.V.V.-marsch" gecomponeerd door den heer D. Flippo, een van de leden, die hierbij als dirigent optrad. Het is een goed geslaagde avond ge worden, welke de tweede 12 y.-jarige bestaansperiode der vereeniging heeft ingezet. M. Zonderop. Ver van Mathesianen. De heer H. Th. v. d. Starre hield Zaterdagmiddag een interessante causerie over „Rönt genstralen en Radioactiviteit". Hij be gon zijn lezing met uiteen te zetten wat Röntgenstralen behelst en betoogde, dat Röntgenstralen en Radium iden tiek zijn. Om dit te verduidelijken be handelde spr. den opbouw van die mo leculen uit atomen, terwijl de atomen ook weer bestaan uit het samengesteld systeem van een planeten stelsel. Ver volgens behandelde s.p, hoe de gasato- men hierop reageeren, b.v. het gelei dend maken van lucht door een vlam, gloeiend metaal, licht, kathode-, Rönt gen- en radiumstraden. Met de elec- troscoop werden proeven genomen om trent het Richardisoneffect, dat in ra diolampen en het foto-electrisoh effect, dat in gasontladingslampen wordt toe gepast. Hierna behandelde spr. uitvoe rig de Röntgenbuis in den ouden en nieuwen vorm en demonstreerde hier mee. Hij besprak de radioactieve stra- ler en demonstreerde dit tenslotte met de teller van Geiger en de Wilsomca- mera, waarbij men de electronen kan tellen en electronenstralen in nevel zien. Aan het slot van de lezing dankte de voorzitter, de heer Schinkel, den heer v. d. Starre hartelijk voor zijn zeer interessante en duidelijke lezing, wat de aanwezigen met een spontaan applaus onderstreepten. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 9436. Van Rijzen en Platteel. (B.P.), Leiden, Nw. Beestenmarkt 22, handel in visch en aanverw. artikelen. Venn.: P. J. van Rijzen en P. J. Platteel', Leiden. Aan P. J. Platteel is handlichting verleend. Wijzigingen. 1728. A. Smitte- naar, Leiden, Hooigracht 102, dames- en heerenkappersbedrijf, winkel in par fum. en toiletartikelen. De zaak is d.d. 30 Sept. 1942 omgezet in een vennoot schap onder firma: Kappersbedrijf Smittenaar (B.P.). Venn.: A. Smitte- naar Sr., A. Smittenaar Jr., Mej. B. Smittenaar, Mej. C. Smittenaar, Mej. A. Smittenaar, J. Smittenaar. In het kader van de Voortgezette Studie van de Academie voor Licha melijke Opvoeding te Amsterdam werd het einddiploma toegekend aan den heer A. J. J. Duindam, leeraar Lich. Oef. hier ter stede. Bij het theoretisch examen Lichamelijke Opvoeding was het hoofdvak: Physische Anthropolo gic; de bijvakken waren: Bewegings- Physiologie, Erfelijkheidsleer en Euge- niek. Geboren: Alida d. van H. Koet- sièr en A. van den End Kees, z. van W. den Heeten en J. Passchier Jo hanna Pieternella, d. van A. Vermeu len en A. Schouten Jansje, d. van J. G. van der Gugten en J. Betgeen Jansje, d. van J. F. Dee en A. C. Ver lint Marinus Cornells, z. van A. C. Schutter en J.. Leliveld. Onder trouwd: L. G. Palm jm. 29 j. en C. J. Kuijl jd. 23 j. J. de Roos jm. 26 j. en W. Wiggers jd. 22 j. B. J. Ouwer- kerk jm. 26 j. en B. M. C. v. Zijp jd. 24 j. J. Barends jm. 25 j. en H. v. Leeuwen jd. 23 j. H. C. W. Bijl jm. 19 j. en W. v. Leeuwen jd. 22 j. Over leden: J. Henmik man 78 j. Gevonden voorwerpen. Van 30 November t/m 9 December: 1 bruine heerenportemonnaie met inhoud, 1 kin- derportemonnaie met inhoud, 2 dames- portemonnaies met inhoud, 1 porte feuille met inhoud, 1 carburateur Ford- Type 8, 1 want en 2 kinderwantjes, 1 tasch met inhoud, 1 leege actetasch, 1 gouden broche, 1 beige regenmantel, 1 dames- parapluie, 1 blauwe ctintuur en 2 kinderceintuurtjes, 1 koffertje met inhoud, 1 shawl, 4 kolenzakken, 1 heerenhoed en 1 dameshoed, 1 metalen armband, 1 bruin leder kinderhand schoentje, 1 gouden dameshorloge, 2 pakken doorslagpapier, 1 étui met zil veren rozenkrans. In de Stadstram gevonden: 2 paar dameshandschoenen, 1 portemonnaie, 1 ceintuur, 1 dames-parapluie, 1 kinder wantje, 1 étui met rozenkrans en .lint, 1 bontkraag, 1 zwarte tasch met in houd. Inlichtingen te verkrijgen en te rug te bekomen aan het Politie-post- huis aan de Steenstraat alhier, Woens dag- en 's Zaterdagsmiddags tusschen 24 uur. GENERAAL DER JEZUÏETEN OVERLEDEN. De generaal der Jezuieten, Ledo- chowski is gisteren in den leeftijd van 77 jaar overleden. Kort voor zijn dood heeft de kardinaal-staatssecretaris Maglioni den stervende den zegen van den paus gegeven. In den leeftijd van 45 jaar is over leden de weleerw. heer A. S. A. A. van Lierop, in leven o.a. aalmoezenier van het Nederlandsche leger. De Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden viert het begin van het twaalfde jaar van haar strijd. Rijks commissaris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart feliciteert den leider der N. S. B., Mussert, met zijn benoeming. Polygoon/Fotodienst N. S. B./Otto Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 7