BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP FRANKRIJK. exterritoriaal gebied vormen. Het Va- ticaan staat hierbij op het princi- pïieele standpunt, dat de Paus tegelij kertijd Bisschop van Rome is en der halve het recht evenals ook de plicht heeft in het geval van een bombarde ment van Rome het leed en de offers van de Romeinsohe bevolking mede te dragen. Een bindend standpunt van de diplomatieke vertegenwoordigers der beide Angelsaksische mogendheden je gens het Vatieaan ten aanzien van dit haar medegedeelde standpunt van het Vatieaan is niet ingenomen. De gisteren door de Engelschen on dernomen luchtaanval op Noordwest- Fransch gebied wordt gemeld, dat ze ven Britsehe toestellen werden neerge schoten. De bommen uit de Britsehe vliegtuigen maakten weer groote offers onder de Fransche burgerbevolking Honderd personen werden gedood of gewond. Een groot aantal bommen viel op open veld. In de voorplaats van Rouaan, Sotteville, werd een kinderte huis door een bom volkomen verwoest. Alle Duitsche jagers keerden van deze gevechten terug. Boven stad en omgeving van Anneci, een Fransche plaatsje bij de Zwitser- sche grens, hebben Britsehe vliegtuigen Vrijdagavond brisant- en brandbom men neergeworpen. Er vielen 3 dooden en 5 gewonden, eenige huizen raakten in brand. Ramp op New Foundland. Door onopgehelderde oorzaak is te St. John (Ned Foundland) in het hotel „Knight of Columbus'', dat tegenwoor dig dienst doet als Canadeesch militair tehuis, brand uitgebroken. Er ontstond een paniek. Een geheele reeks jonge meisjes werd doodgetrapt. Er zijn al 104 dooden geteld, maar de lijst der verliezen is nog niet compleet. Het aan tal gewonden bedraagt ver over de honderd. Brief van Pétain aan Hitler EERVOLLE ENTENTE NIET ONMOGELIJK. Maarschalk Pétain heeft den 5den December een brief gericht aan den Führer, waarvan thans de tekst is be kend gemaakt. In dit schrijven zegt de maarschalk, dat de Angelsaksische aanval op Fransch Afrika en het verraad van en kele Fransche mannen met een leiden de positie den Führer aanleiding heb ben gegeven tot bezetting van de kust van de Mididellandiscbe Zee en de de mobilisatie dier Fransche strijdfcrach ten. Hij kan niet anders dan zich voor deze beslissing buigen. Op den duur kan echter een staat zondier een gedis ciplineerd leger niet bestaan. Daarom beschouwt maarschalk Pétain het als zijn eerste plidhit een nieuw leger te vormen, dat de veiligheid van Frank rijk en zijn imperium kan beschermen en heeft hij generaalveldimaarschalk Von Rumdistedt, als gevel-machtigde van den Führer voor de regeling van alle kwesties, die betrekking hebben o-p de Duitsche actie, verzocht hem een be zoek te brengen, teneinde zich met hem over enkele kwesties te kunnen onder houden. De maarschalk verklaart verder zeer ondier den indruk te zijn van bet voor stel van den Führer met Frankrijk sa men te werken en 'het te helpen zijn koloniale rijk te heroveren. De Fran sche rege-erinig zal harerzijds met alle loyaliteit een politiek volgen, die haar in staat stelt de toekomst van het land in een gereorganiseerd Europa te ver zekeren. Vervolgens verklaart die maarschalk, dat hij er bij zijn politiek tegenover Duitschland, toen hij weigerde Fransch grondgebied te verlaten en om voor waarden voor een wapenstilstand ver zocht, van uitgegaan was, dat een eer volle entente tusschen beide volken niet onmogelijk is. Ook bij de uitbrei ding van de volmachten voor den chef der regeering, Laval, aldus de maar schalk tenslotte heb ik den wensch te kennen gegeven, dat er tussch-en de beide volken wederzij-dsohe betrekkin gen vol vertrouwen tot stand mochten komen voor een politiek van toenade ring. De Nationaal Socialisti sche Beweging der Ne derlanden viert het be gin van het twaalfde jaar van haar strijd. Overzicht tijdens de re de van den Leider van het Nederlandsehe Volk, Mussert. Polygoon/Sagers Pax Holland m DE DON DICHTGEVROREN. De A.N.P.-correspondent meldt nog uit Berlijn: Op vrijwel geen enkel punt van het Oostelijke front heerscht rust. De weersgesteldheid is zeer wisselvallig en men kan niet zeggen, dat reeds over al winterweer heerscht. In het centrale deel van het front schrijdt de vernietiging van de ten Z. O. van Toropez ingesloten bolsjewisti sche strijdkrachten, die vele duizenden man sterk zijn, voort. De Don is thans dichtgevoren en be gaanbaar, hetgeen de verkenningsacti viteit in het Zuiden heeft doen toene men. De Wolga heeft evenwel nog geen vast ijsdek, doch voert drijfijs. In het gebied ten Oosten van Woro- nesj heeft de Sovjet-Russische leger leiding sedert eenigen tijd sterke strijd krachten geconcentreerd, die zij blijk baar opgesteld heeft als reserve om op het juiste oogenblik in den strijd te worden geworpen tegen het Donfront, of wel in Zuidelijke richting tegen Sta lingrad. Deze troepen hebben zich tot dusver nog niet in beweging gezet. Na het weinige, zeker niet beslissende, succes van den eersten offensieven stobt in het Zuiden, is het de vraag, of de bolsjewisten deze reserves hier nog in een strijd zullen werpen, met het risico, dat zij zich hier eveneens vast- loopen. Naar Zondagavond officieel te Londen is bekend gemaakt, is de Brit sehe torpedojager „Penylan" verloren gegaan. - Felle gevechten worden ten Wes ten van Hoenan in de nabijheid van de Birmaansche grens geleverd. 5 tot 6000 Japanners zijn naar het Noorden opge drongen, waar zij kr&chtigen tegen stand hebben ontmoet. De regeering van Mandsjoekwo heeft medegedeeld, dat volgens het tweede vijfjaarplan voor de Japansche kolonisatie ongeveer 50.000 Japansche gezinnen zich in de komende vijf jaar zullen vestigen op tot dusverre braak- liggenden grond in Mandsjoekwo. Telegraafdienst tusschen Nederland en België. Morgen wordt de open bare telegraafdienst tusschen Neder land en België in beperkten omvang hersteld en wel onder dezelfde beper kingen, die ook in het verkeer van Nederland naar Duitschland gelden. Tot aanbieding van telegrammen zijn slechts gerechtigd lirma's en personen, die een bijzondere vergunning hebben gekregen. Betrokken aanvragen moe ten wo'd n ingediend bij de Kamer van Koophandel, waaronder de woon plaats van den aanvrager ressorteert. Duitsche ondernemingen en personen moeten zich w.nden tot de Duitsdjc Kamer van Koophandel te Amster dam. Deze instanties zijn ook bevoegd voor de toelating van afzonderlijke telegrammen in bijzondere uitzonde ringsgevallen. Gemengde Berichten Ongelukken. Vrijdagavond is te Heerlen de 58-jarige W. M. uit Nieu- wenhagen met zijn rijwiel tegen de electrische tram gereden, vlak tegen over het politiébureau. De man sloeg tegen de straat en was onmiddellijk dood. Vermoedelijk had hij geen licht op zijn rijwiel. Vrijdagavond is mevrouw H. Venhuizen te Noordwolde die van fa miliebezoek terugkeerde door de duis ternis misleid te water geraakt en ver dronken. Haar echtgenoot heeft in den loop van den avond haar lijk op gehaald. RECHTSZAKEN ii k ECONOMISCHE RECHTER. Shad handel. S. Honsbeek te L e i d e n hl bij een inibraak in een sigarenzaak lli pakjes shag te pakken weten te krij] gen. P. Paauw te Leiden had shag voor 55-0 gekocht, maar hij h Honsbeek nooit een cent gegeven, vendien was het nog gestolen waa| zoodat beidien nog voor de rechtihi zullen moeten verschijnen. Thans "bét trof het handelen in een distributie artikel en daarvoor kreeg Honsfoei twee maanden en Paauw een maanji M. Erades te Leiden had op ziii. beurt deze shag weer gekocht en haf deze weer voor 800 door verkocht aal W. Hoogstraten te Oegstgeesj Erades kreeg daarvoor een maand a Hoogstraten drie weken. Twee schapen geslacht. J. P teZoetermeer had de behulp: me hand geboden bij het slachten twee schapen en werd daarvoor vei oordeeld tot 7 mnd. 4 Wilt U iets weten? V ra a g: Ik heb een eigen hui| waarop hypotheek. Als ik kom te over, lijden en het huis wordt verkochE moeten de erven dan het eventueel t| kort bijpassen? t Antwoord: Ja, indien zij ten-fl minste de nalatenschap niet verwerj pen. l BINNENLAND WINTERHULP VOOR DE WINTERMAANDEN. Bijne 137 mille, om precies te zijn 136.508,97, hebben onze volksgenoo- ten de vorige week bijeengebracht voor hen, die in deze wintermaanden -een tegemoetkoming noodig hebben. In dit bedrag bevinden zich ntet minder dan 3(T giften van duizend gulden en hoo- ger, zelfs twee van 10.000,. Dit totaalbedrag lijkt veel, dat is het ook inderdaad, doch, als men weet, hoevelen bij Winterhulp aankloppen, dan is het de bekende druppel op de gloeiende plaat. Bedenk dit bij het vaststellen van uw bijdrage aan Winterhulp. Laat uw gift dan ook werkelijk een offer zijn! Rijkscommissaris Rijksminister dr. S eyss-Inquart tijdens zijn reed bij de viering van het begin van het twaafde jaar van den strijd der Nationaal So cialistische Beweging der Nderlanden. Polygoon/Zeylemaker Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 6