MOMENTJE DE LEID5CH1 COURANT TWEED1 BLAD MAANDAG 14 DECEMBER, V Weest om niets be kommerd! Dat is het optimisme, dat is de blij heid, die de Kerk ons gisteren weer heeft gepredikt, toen in de Introïtus van de H. Mis uit Paulus' Brief aan de Phil, werd voorgelezen: „Verheugt U in den Heer ten allen tijde! Ik herhaal het: verheugt U. Weest om niets be kommerd; maar dat in alles door gebed uw begeerten geopenbaard worden aan God". Weest om niets bekommerd! Het is geen onverschilligheid, geen zorgeloosheid, die hier wordt voorge houden. Het is: vertrouwen op God, diep geworteld en sterk gebouwd ver trouwen, dat den mensch een blijheid schenkt, die de bekommernissen over straalt en als 't ware wegvaagt! Het zijn dè blijde, de- écht blijde uren, waarin dat vertrouwen vol-op in ons leeft. Die blijdschap is geboren uit een onverschilligheid, welke intense, diepe belangstelling is voor het we zenlijke in het leven uit een zorge loosheid, welke levendige en ernstige zorg beteekem voor de echte levens waarden. Die blijdschap bedoelt St. Paulus, als hij ons ook óns, die nu leven, voorhoudt: „Weest om n.ets be kommerd; maar dat in alles uw be geerten door gebed geopenbaard wor den aan God!" V Afschuwelijke prac- tijken In Amsterdam zijn gearresteerd zes woekeraars, z.g. leenmannen en leen vrouwen, die zich schuldig maakten aan het geldverstrekken op stamkaar ten. Menschen, die om geld verle gen zitten, beleenen hun stamkaart een beleende haar voor een maand, en ontving daarvoor f43.50. Als het geld niet op tijd wordt teruggegeven, heeft de leenman of leenvrouw het „recht" op de stamkaart de distributiebeschei den te halen, waarmede hij of zij dan een goed winstje kan maken. Behalve het zestal, dat gearresteerd is, zijn bij de Amsterdamsche politie nog een twaalftal van zulke individuen bekend. De politie zal natuurlijk -niet nalaten krachtig op te treden tegen deze lieden, die uit den nood der arm- sten op een dergelijke wijze voordeel willen trekken. Het is een schandelijk, afschuwelijk bedrijf! Maar ten slotte zijn deze menschen aanhangers van de door zoo velen ge- practiseerde theorie, dat zaken zaken zijn, dat handel handel is en dat geld niet stinkt! Zij passen die theorie grof en ruw toe en trekken de consequenties daaruit érg ver; maar hun mentaliteit, bun moraal is toch in wezen dezelfde als van zoo vele andere „fatsoenlijke" geld-dieven en woekeraars. Er zijn ook nog zoo vele andere wij zen, waarop onder de huidige omstan- heden velen zichzelf trachten te be- voordeelen, onbekommerd of anderen daardoor in diepen nood geraken! Spe ciaal op het terrein van den bonnen- handel bestaan er vele hardvochtige, gewetenlooze praktijken. Van hen, die goede burgers, en van hen, die christelijke menschen willen zijn, wordt geëischt, dat zij vierkant stelling nemen tegenover al dergelijke zelfzuchtige, anti-sociale en anti-chris telijke handelwijzen, waardoor men zichzelf tracht te bevdordeelen uit an- derer ellende. BIJ LUCHTAFWEER DEKKING ZOEKEN. Onder de aandacht der bevolking wordt gebracht, dat schieten van de luchtdoelartillerie op vliegtuigen met een luchtzak een oefening van de Duit- sche weermacht is en er daarbij geen gevaar bestaat voor het vallen van bommen. Bij het schieten van het luchtafweergeschut moet men binnens huis blijven of anders terstond de naaste dekking zoeken. ZWARE SOVJETVERLIEZEN AAN OOSTELIJK FRONT Nieuwe aanval bij Rzjew Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede: Duitsche, Italiaansche en Roemeen- sche troepen hebben, gesteund door formaties van het luchtwapen, in den zuidelijken sector van het Oostelijke front herhaalde vijandelijke aanvallen met verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Na nieuwe strijdkrachten te hebben aangevoerd vingen de bolsjewieken gisteren ten zuiden van Rzjef aan met een nieuwen, grooten aanval op het Duitsche front. Met ongewoon krachtig gebruik van infanterie en tanks tracht ten zij door het Duitsche front heen te breken. Onder de zwaarste verlie zen stortten de aanvallen ineen. Door leger en luchtwapen werden 170 vij andelijke tanks vernield, 127 alleen in den sector' van een divisie infanterie. Nog 36 tanks verloor de vijand ten zuiden van Toropez, waar de eigen aanvallen gunstig voortgaan. De in gesloten vijandelijke divisies werden ondanks alle ontlastingspogingen op een nauw terrein opeengedrongen. Ten zuiden van het Hmenmeer stort ten herhaalde vijandelijke aanvallen ineen. In Cyrenaica is een aanval van Brit sche tanks afgeslagen. Bij een aanval van Britsche jagers werden door Duit sche afweer met jagers en geschut acht vliegtuigen neergeschoten. In Tunis zetten de Duitsch-Italiaan- sche troepen hun aanvallen voort. Een door den tegenstander taai verdedigd bruggehoofd ten zuiden van den sec tor van Nedjerda is stormenderhand genomen en zijn bezetting volkomen in den pan gehakt. De ravitailleeringshavens van den vijand in Algiers zijn overdag en des nachts gebombardeerd. Haveninstalla ties en voor anker liggende schepen i werden verscheidene malen getroffen, j «Een Duitsche duikboot beeft voor Óran een Amerikaansche torpedoboot- j jager in den grond geboord. Havenbeschermirgsbooten en ma- j rineafweergeschut hebben aan de j Noorsche en Vlaamsche kust drie Britsche vliegtuigen neergeschoten, afweergeschut van hgt luchtwapen schoot in den afgeloopen nacht boven Fransch gebied een viermotorig vlieg tuig neer. In den afgeloopen nacht heeft een formatie gevechtsvliegers de belang rijke haven en scheepsbouwplaats Sun derland aangevallen. Er ontstonden uitgebreide branden, twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bij een zeegevecht in den nacht van 11 op 12 December hebben lichte Duit sche zeestrijdkrachten in het Kanaal een Britsche torpedobootjager tot zin ken gebracht en een motortorpedoboot in brand geschoten. Bij de gevechten ten zuidwesten van Kalinin heeft de 78ste divisie infante rie onder leiding van lt.-generaal Voelkers, en een afdeeling stormge- schut zich bijzonder onderscheiden. Verbitterde gevechten op korten afstand Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Zondag mede: Een divisie Duitsche jagers heeft in het gebied van Toeapse sovjetaanval- len, die den geheelen dag aanhielden, in verbitterde gevechten van korten afstand afgeslagen. In het Terelcgefcied viel de vijand aan met sterke strijd krachten, die door pantserwagens ge steund Werden. Tot dusverre zijn 14 pantserwagens kapotgeschoten. In het Wólga-Dongebied strandden j plaatselijke sovjetaanvallen op den afweer van Duitsche en Italiaansche troepen. Hongaarsche stormtroepen vernielden op den oostelijken Don- oever vijandelijke gevechtsstellingen. Er werden gevangenen en buit ge maakt. Duitsche, Roemeensche, Ita liaansche en Hongaarsche luchtstrijd krachten opereerden op de brandpun ten van den strijd ter ondersteuning van het landleger. In luchtgevechten en door afweergeschut werden 37 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Zeven eigen vliegtuigen worden ver mist. Ten zuiden van Rzjef herhaalde de vijand zijn doorbraakpogingen. Alle aanvallen mislukten. Wederom 153 pantserwagens werden kapotgescho ten of vernield. Ook in de sectoren van Toropez en het Ilmenmeer viel de vijand vergeefs aan. Aan het front in Cyrenaica misluk ten hevige Britsche aanvallen door onmiddellijk ondernomen, krachtige tegenaanvallen van Duitsche gepant serde strijdkrachten. Gevechtsvlieg tuigen deden geslaagde aanvallen op de haven van Tobroek, vijandelijke gemotoriseerde colonnes en een vlieg veld. Vijandelijke pogingen tot herove ring van het gedurende de laatste da gen in Tunis verloren gebied werden verijdeld; een gevechtsgroep werd ver nietigd, 13 pantserwagens werden buitgemaakt of vernield. Des nachts is de haven van Bone opnieuw gebom bardeerd, waarbij brand ontstond op een koopvaardijschip van 8.000 ton. Bij Oran bracht een Duitsche duikboot door twee torpedo's een Engelsche tor pedobootjager tot zinken. Overdag deden afdeelingen vijande lijke bommenwerpers en jagers onder bescherming van het wolkendek aan vallen op eenige plaatsen in West- Frankrijk; de bevolking leed verlie zen. De vijand verloor 7 vliegtuigen, waaronder 2 viermotorige bommen werpers. Engelsche bommen op Nape!s ITALIAANSCH WEERMACHTS- BEBICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdag meldt o.a.: In Cyrenaica is een aanval van vij andelijke tanks duidelijk gebroken. Britsche vliegtuigen, die trachtten on ze linies onder mitrailleurvuur te ne men en te bombardeeren, werden op gevangen door Duitsche jagers, die zonder verliezen te lijden, zeven toe stellen vernielden. Een achtste vlieg tuig stortte neer, getroffen door het afweervuur van eenheden grondtroe pen. In den sector van Tunis hebben wjj in hernieuwde gevechten van plaatse lijk karakter het door ons bezette ter rein uitgebreid. Een formatie Italiaan sche bommenwerpers heeft des nachts een machtigen aanval gedaan op de havens Bone en Philippeville, waarbij opslagplaatsen en kaden getroffen werden. Voor anker liggende schepen werden ook beschadigd door het Duit sche luchtwapen. De vijand heeft Vrijdag tegen het einde van den middag een nieuwen aanval gedicht op Napels, waar aan zienlijke schade werd aangericht in de havenzone en in het centrum der stad. De onder de burgerbevolking vastge stelde verliezen bedragen 67 dooden en 138 gewonden. Onze jagers stegen op en schoten drie viermotorige machines neer, waar van er een in zee stortte ten Zuiden van Capri, een tweede in de Golf van Castel'Iamare di Stadia en de derde in de omgeving van Vallo della Lucania. Nog twee andere vliegtuigen zijn neergeschoten door afweerbatterijen. Vrijdagnacht zijn eenige bommen geworpen in het gebiel van Frosino- ne, in de omgeving van Turijn en in de Valle d'Aosta. De schade is onbeteeke- nend. Tegenaanvallen in Cyrenaica. Het communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier van Zondag ver meldt o.a.: Zaterdag oefende de vijand een krachtigen druk uit aan het front in Cyrenaica, waar hij door pantserwa gens gesteunde infanterie-aanvallen ondernam. Onze strijdkrachten gingen tot den tegenaanval over en maakten eenige gevangenen. In het Zuiden van de Libyscfre woestijn heeft een onzer Saharische afdeelingen een gevecht geleverd te gen een groep auto's, waarvan eenige werden vernield en andere buitge maakt. In Tunis trachtte de vijand de stel lingen te heroveren, welke hij in de voorgaande dagen had verloren, doch WOUTER OTTO. Er zijn menschen, die het in het leven zoo aardig kunnen uitzoeken. Die niet alleen hun wenschen zien bevredigd, maar ze bovenden nog op zulke charmante wijze en in zulk een prettige omlijsting bevredigd zien, dat men wel moet gelooven, dat deze menschen gunstelingen dier natuur zijn. Uit een geboorte- annonce in een der bladen lees ik nu het volgende. In Hillegersberg leefde eens een echtpaar in geluk kige omstandigheden en in een ge zegende min. Hun huwelijk werd rijk met kinderen gezegend. Zij kre gen zeven kinderen, maar allen meisjes en er was geen zoon om aan het geluk van deze familie ook la ter naam te geven. Maar het was niet anders en de zeven zusters leef den in liefde en eensgezindheid bij een. Maar Vader en Moeder hadden nog een verrassing in petto, namelijk een zoon. En zij besloten dien zoon te laten komen op hun zilveren hu welijksfeest, dat rij cup 6 Dec. her dachten m waarbij een zoon voor de zeven zusters een aardige Sinter klaassurprise zou rijn. En aldus ge schiedde. En ik bepeins nu vooreerst hoe rij dat zilveren huwelijks feest hebben gevierd. En hoe de zoon tot surprise was verpakt Werd er op Sinterklaasavond aangebeld en een groote mand 'bezorgd, waarin een lading wijn vermoed werd? Zoo ongeveer stel ik het mij voor. En toen de zusjes de surprise gingen uitpakken van wie zou het wel rijn? Van Tante Truus misschien! kwam Wouter Otto eruit Een prach tig St Nicolaas-cadeau. Maar met Wouter Otto 'heb ik te. doen. Wat moet dat worden met zeven zusters? Ik zou hem in ieder geval geen Wouter Otto, maar Sinterklaas heb ben gedoopt „ELF JAREN VAN STRIJD". Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilver sum I, in zijn politiek weekpraatje over „Elf jaren van strijd". hij werd overal teruggeslagen. Een van zijn aanvalsgroepen werd vernie tigd. 13 pantserwagens, eenige stuk ken geschut en talrijke gemechaniseer de strijdmiddelen werden buitgemaakt of vernield. Duitsche vliegtuigen heb ben met succes vijandelijke concentra ties bestookt; 5 gepantserde voertuigen en 10 vrachtauto's geraakten in brand. HET VATICAAN EN DE BOMBARDE MENTEN. Naar in welingelichte kringen te Ro me bekend wordt rijn de diplomatieke vertegenwoordigers der 'beide Angel saksische mogendheden den laaiteben tijd herhaaldelijk van den kant van het Vaticaan opmerkzaam gemaakt op de zware aan de 'burgerbevolking opge legde offers, veroorzaakt door de bom bardementen op Europeesohe steden door de Engelsch-Amerikaansche bom aanvallen. Van Angelsaksische zijde is daarop evenals bij het laatste bezoek van den special-en ambassadeur van- president Roosevelt, Myron Taylor, de verklaring afgelegd^ dat Vaticaanstad niet gebombardeerd zou worden, waar bij opnieuw verschillende voorstellen aan het Vaticaan rijn gedaan, zooals veriiohtlng van Vaticaanstad en vertrek van den Paus naar zijn buiten Rome gelegen landgoed of naar een terzij van den oorlog gelegen gebied. Deze voorstellen rijn van den kant van het Vaticaan op de meest nadrukkelijke wijze afgewezen ais volkomen buiten discussie liggende, waarbij het verschil lende malen zou rijn gekomen tot energieke verklaringen. Voorts verneemt men van welinge lichte zijde, dat den diplomaüeken ver tegenwoordigers der Angelsaksische ■mogendheden bij het Vaticaan voor het geval een -bombardement van Rome een tijdelijk vertrek van den Paus in het vooruitzicht is gesteld naar de ker ken of paleizen, dienvolgens het verdrag van Lateranen tot de Vaticaanstad be- hooren en dierhalve, zooals het midden, in Rome gelegen paleis van Lateranen,

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 5