It gezegd: „jullie worden toch een- 'üg maar gebruikt en straks wegge- .,B 'Dat dit elke keer weer ge- 'faej was het ergst, en daarom was jjn de eerste plaats goed, dat de 'per zich heeft uitgesproken. Nu Ker in onze rijen geen enkele meer 11 die dat kan zeggen, want het :d|d ligt daar en al zijn er nu bon- njen of duizenden idioten, die an- w praten, het interesseert ons niet o-f ((daverend applaus). :njj beginnen nu het zevende tijdvak "jaar 1943. Churchill, u wel bekend jch) heeft gesproken van het ver- "jkkelijke jaar 1943. Ik geloof ook Adaad, dat het een zeer moeilijk [erschrikkelijk jaar zal zijn. Daar Aover moeten wij stellen onze Jelijke pantsering. Onze geestelij- Antsering is dit: een zoo volkomen «lijk begrip van het wereldgebeu ren den vasten wil alles te doen J het vaderland. Naar hetgeen de Commissaris zooeven gezegd heeft, Jit wereldgebeuren zeer hard zijn. ^js zoo, dat Europa weer eens be- jd wordt. Vroeger is het reeds be- "jd geweest door de Hunnen en de Turken, thans weer door de aen. Nu worden wij echter bedreigd e:200 millioen man en daarachter J een oorlogsindustrie tot in de 2|ste perfectie opgebouwd in 25 En hier in Europa? Wat heeft in Europa gedaan? Ik herinner u jjleen slechts aan, dat het bolsje- "ie zich reeds' vanaf 1920 op den :g in Europa heeft voorbereid en Jjn 1920 het bolsjewisme reeds in il stond. Zij zijn daar echter weer de Duitschers verdreven. Nu we- wij ook af van het gebroken ge- "ftje. Terwijl door het bolsjewisme grootsche oorlogsindustrie werd Tbouwd, moest Europa met het ge- 1 fen geweertje loopen. Overal wer- ®ieze hier gezaaid en de oorsprong epan lag in Moskou. Moskou wilde 3 Blijk niet dat het Europeesche 1 weerbaar was, omdat het het daar- r des te gemakkelijker zou kunnen Aeren. Humaniteit. Het waren al weer de bolsjewisten, die spraken 5 schreven van humaniteit. Ën het r altijd weer de „wereldvrede", die 3 alles wat rood of rose was, werd .kikt. Gij herinnert u toch deleu- iveral op de muren en'straten"„te- ïiorlog en fascisme". Dat alles was pstig van het bolsjewisme om ons tloos over te leveren. Onafgebro- Onzichtbaar achter een muur, waar t Europeanen, niet achter konden in, ontstond daar in de onmetelij- limte van Sowjet-Rdsland de eene .pk na de andere en draait en jt en maakte een bewapening, wij geen flauwe notie van had- Zoo hebben zij de verovering van pa voorbereid. en kwam het jaar, waarin de Sow- Finland aanvielen, het jaar waar- I onze kerken gepredikt werd voor (nd, hetgeen zij heden ten dage Sten. Bij dezen oorlog tegen Fin- ontkwam geen onzer aan de ge- e „nu die Russen kunnen toch peel, als u bedenkt, dat zij al dien noodig hebben gehad om zoo'n stukje van Finland te veroveren, Finland telt maar 2 millioen chen". Dit is de grootste camou- geweest, die de wereld ooit ge- heeft, want met de grootste koel- igheid offerde Sowjet-Rusland erdduizenden menschen op, die :en uitrusting en wapens gegeven en. Al het oude materiaal werd Finland gestuurd om Europa wijs aken: het is niet veel bijzonders! alles wat goed en sterk was werd len achtergrond gehouden, klaar Per Europa heen te vallen wanneer ogenblik gekomen was. Dan komt innenvallen in Polen en in de Bal- landen, die uitgemoord worden aar de vrouwen en kinderen wor- weggevoerd. Er zijn nog menschen ich afvragen, of ze dit ook hier wel sn doen. Ja, misschien sturen ze geen echte, maar een paar heele :e, zoete boljewistjes! Echte bolsje- komen hier niet naar toe, zoo leeren ze! en heeft Hitier het doodelij-ke ge- bespeurd en heeft geattaqueerd, was veel erger dan men had ge- De bolsjewisten beschikten over taizenden pantsers, tienduizenden nnen en tienduizenden vliegtuigen, alles stond klaar om over Europa heen te vallen om de Europeesche cul tuur eens en voor altijd te vernietigen. Maar het nationaal-socialisme tezamen met het fascisme is er in geslaagd dit tegen te houden. Of denkt iemand mis schien dat de democratie dit had ge kund Neen, diat is de nu reeds onver gankelijke verdienste van het natio naal-socialisme en het fascisme voor Europa, dat zij deze macht tegengehou den hebben. Nog altijd zijn er men schen in Nederland, die zeggen „als de bolsjewisten winnen, komen zij ergens tot Berlijn, maar in het Westen komen zij niet". Maar wanneer dat het geval zou zijn, zou tien jaar later, hoogstens tien jaar later, ook West-Europa bol sjewistisch zijn, misschien de geheele wereld, want is eenmaal dit gift bin nengehaald, dan verstrooit zich dat en het is best mogelijk, dat het bolsjewis me het in Moskou op moet geven, maar dat zij van voren af aan beginnen in New York. Dan moet Europa één zijn, solidair zijn. Er vormen zich groote continen ten. Zie het Amerikaansehe continent, het Groot-Oost-Aziatische continent, het bolsjewistische in Azië en Oost Europa. Daartegenover is maar één ding mogelijk, een nieuw Europa; en kan Europa niet tot deze geestelijke eenheid, dezen wil, om solidair te blij ven en met elkander het continent te verdedigen, komen, dan zal het na kor- teren of langeren tijd ten gronde gaan. Er. omdat wij gelooven, dait het niet te gronde gaat, daarom zijn wij over tuigd, dat het solidaire Europa zal ko men, nog in dezen tijd. Gij weet het, als Europa wint, winnen Hitier en Mussolini, en zal 'n rechtvaardig Euro pa ontstaan. En daarom hebben wij recht te vragen zooveel mogelijk mee te helpen. De beweging doet haar best en zal na den dag van vandaag nog meer haar plicht doen. Daarvan ben ik overtuigd. Ons doel is ons volk in te schakelen in den oor log, maar aan één kant en dat is den Europeeschen kant. Dat doel zullen wij nooit meer uit! het oog mogen verliezen. De positie .van ons volk is moeilijk en zwaar. De oorzaak daarvan ligt bij hen, die van ons heengingen op het be slissende oogemhlik. Aan ons is het er boven uit te komen. En ziet van stap tot stap bewandelen wij dezen weg. Vandaag is weer een stap gedaan, een zeer groote stap. Het groote dat wij daarbuiten hadden in Indië is van ons afgesneden. Er is maar één ding te doen ■volksgenooten en dat is, wij moeten Europeesoh gaan voelen, Europeesch »aan denken, Europeesch gaan hande len. De moeilijkheden zijn echter groot. Bij velen bestaat er een gevoel vain machteloosheid, maar dit mag niet bij ons aanwezig zijn. Wij zullen dit moe ten doen: wij zullen het zelfrespect van de natie hoog moeten houden en het geloof in de goede eigenschapen van ons volk versterken. Want kerngezond van aard is nog altijd ons volk en dat toont het, doordat het de moeilijkheden van dezen tijd draagt, zooals het ze draagt. Er zal een enorme opbloei zijn, wan neer eenmaal Europa dezen oorlog ge wonnen heeft. Er zullen enorme spoorwegen gaan door Europa van het Oosten bij de Wolga tot het Westen en van het Noorden tot het Zuiden. En vliegtuigen zullen kruisèn over Euro pa, niet om dood en verderf te bren gen maar om de- volkeren nader tot elkander te brengen en ieder vo'k produceert dan dat, waartoe het het beste in staat is. Dan zal er welvaart komen en wij zullen een ongekenden opbloei tegemoet gaan. Dat is ons on verwoestbaar vertrouwen. De bewe ging zal daarin leiding hebben te ge ven. De veel gesmade, veel gehoonde beweging, die alleen maar bestaat uit menschen, die niet deugen, volgens on ze tegenstanders, zal het toch maar weer moeten doen. De organisatie is in het afgeloopen jaar weer versterkt. Er zijn nieuwe districtsindeelingen ge maakt. De propaganda is uitgebreid, propaganda in den goeen zin van het woord, die de menschen bewust moet maken, waarom het voor ons volk gaat. Ik kan zeggen, dat de maatstaf van deze propaganda in al deze jaren ons blad Volk en Vaderland is ge weest. Ik kan zeggen, dat ons strijd blad op dit oogenblik een oplaag heeft van 125.000 exemplaren. Dat begint wel ergens op te lijken. En nu hebt ge gezien, er is een nieuwe regeling voor de financiën. Dat is niet prettig voor de meesten van ons en eigenlijk voor geen van ons allen. Het doet zoo denken aan de be lastingbiljetten en er waren er daar van reeds een paar in Nederland. U denkt misschien, ja, nu komt de bewe ging en doet er nog een biljetje bij. De bedoeling is echter niet anders dan dat de beweging onafhankelijk zal staan van giften en toelagen en dat wij op eigen beenen zullen kunnen staan. Daarom vraag ik van allen een offer. Niet meer echter dan u geven kunt. Er is een schaal opgesteld en men wordt verzocht zich daaraan zooveel moge lijk te houden. Maar niemand mag zoo veel geven dat zijn kinderen er een boterham minder om zouden eten in dezen tijd. Ik heb den kring- en dis trictsleiders opdracht gegeven hier met tact en verstand te handelen. Vandaag hebt u van den Rijks commissaris gehoord, dat een nieu we verantwoordelijkheid op onze •schouders is gelegd. De oorlogs- noodzaak was en blijft beslissend voor alles en wordt door ons niet uitgemaakt. In het JBinnenlandsch bestuur zal de beweging mede zeggenschap krijgen. Men moet goed begrijpen: wij'kun nen niet doen, wat wij willen. Er is oorlog en wij zijn hier oorlogszone. Wij kunnen niet aan den opbouw ,,Aus einem Guss" om het met een Duitsch woord te zeggen, beginnen. Dat is nog niet mogelijk; dat moet straks ko men. Er moet zijn samenwerking, in nerlijke verbondenheid en uiterlijke verbondenheid. Samenwerking tus- schen onze beweging en de bezettings overheid. Terwijl dc innerlijke verbon denheid zich uitdrukken moet in sa menwerking tusschen den Rijkscom missaris en den leider der beweging, om het beste te maken in dezen tijd voor het Neder1 andsche volk, wat er van te maken i: En hiermede kom ik dan aan het einde van hetgeen ik u op dezen dag te zeggen heb, dezen dag, die een mijl paal is in den wederopbouw van ons land. Het is een belangrijke schrede voor uit. Wij, nationaal-socialisten, brengen dank aan den Fuehrer, die het mogelijk gemaakt heeft en dank aan den rijks commissaris, die het bewerkstelligd heeft. Dank aan den leider van het Ar- beitsbereich van de N.S.D.A.P., Schmidt. Dank in de eerste plaats aan hen, maar last not least, zeker niet in de laatste plaats dus, aan mijn oude getrouwen, die oude getrouwen, die 10, 9, 8, 7 jaren daar staan en altijd trouw en eerlijk hun plicht doen. Ik wil die genen danken, die na de verloren ver kiezingsactie van 1937 den volgenden dag met „Volk en Vaderland" op straat stonden. (Applaus). Ik ben, aldus besloot spreker, dezer dagen geweest in het hoofdkwartier van den Fuehrer. Daar staat een man te midden van zijn getrouwen, maar toch zoo eenzaam in de bosschen van het Oosten, die voor geheel Europa strijdt en de grootste verantwoordelijkheid draagt. Wanneer iederen dag deze bij eenkomsten plaats hebben met de op perbevelhebbers en in gedachten een rondgang wordt gemaakt van Kirke- nes over Hammerfest, langs de kust van Noorwegen, Denemarken, Neder land en België tot aan Biarritz, aan den anderen kant verder gaande over Tu nis, Toulon, Corsica, en de Zwarte Zee, de Wolga, naar Stalingrad, naar Lenin grad. Dat is dan een heele ronde, mij ne kameraden. Dat is dan Europa, dat beschermd en verdedigd moet worden. En de meest verantwoordelijke man staat daar in zijn eenzaamheid en doet voor ieder volk van Europa al hetgeen mogelijk is om Europa te behouden. Met deze gedachte denken wij dan op het oogenblik aan den Fuehrer en zeggen „Heil!", want de Germaansehe Fuehrer waakt voor Europa. „Sieg heil!, Sieg heil!, Sieg heil!" Op verzoek van Mussert Werden hier op, als slot van deze bijeenkomst, staan de het Duitsche Volkslied, gevolgd door het Horst Wessellied, en het zesde cou plet van het Wilhelmus, gezongen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m., behalve de reeds eerder genoem den ,vele hooge N.S.B.-functionarissen, leidsters en leiders van den Jeugd storm enz., de General-kommissar fuer Juztiz und Verwaltung, Staatssekretaer dr. Wimmer, General-kommissar fuer Finanz und Volkswirtschaft, Minister dr. Fischboeck, de Hoeherer SS.- Polizeifuehrer gruppenfuehrer Ra de Vertreter des auswaertigen ami. gesandter Bene, de leider der Praes, dialabteilung Regerungspreasident Piesbergen, de secretaria del fascio Delia zoba del l'aia del P.N.F., Ma- riotti, en vecese-grataria del fascio del aia, dr. Rotelli. REGELING BEZOEK AAN DEN LEIDER. De ad j udantuur van den leider deelt mede: Het is de wensch van den leider, dat leden en sympathiseerenden der N.S.B., beboerende tot het vrijwilligers-le^ gioen, Waffen-S.S. en N.S.K.K. of hun familieleden, indien zij zulks wenscfaen, in de gelegenheid gesteld kunnen wor den om hun opwachting bij den Leider te maken. Tot heden was het gebruikelijk, dat iedere vrijwilliger op eigen gelegenheid en zonder voorafgaande kennisgeving zich op het hoofdkwartier der N.S.B. vervoegde en aldaar om een onderhoud met den Leider verzocht. In alle geval len is hiervoor toestemming verleend. Daar er echter den laatsten tijd een toename van dergelijke bezoeken valt te constateeren, is het den Leider niet meer mogelijk, op ieder willekeurig tijdstip kameraden vrijwilligers te ont vangen en is van heden af besloten hiervoor bepaalde dagen en tijden vast te stellen en wel iederen Dinsdag en Zaterdag van 12 tot 13 uur, op dit tijd stip dienen zij zich op het hoofdkwar tier Maliebaan 35, Utrecht te melden. Op andere dagen dan hierboven ver meld kan hiertoe geen gelegenheid worden gegeven dan uitsluitend in bij zondere gevallen en met voorafgaan de schriftelijke- of telefonische af spraak. Gemeentel. Aankondiging VERKEERS AFSLUITING. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat, in verband met de uitvoering van werken ter plaatse, met ingang van 15 December 1942 tot nadere aankondiging voor het verkeer met alle rij- en voertuigen zullen zijn afgesloten: 3701 a) de Nieuwe Mare, van de Mare- poortsbrug tot perceel no. 13a; b) de Lammermarkt noordzijde; c) de 3e Binnenvestgracht. Leiden, 14 December 1942. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. FEBRIS TYPHOIDA. Aangezien zich hier ter stede twee gevallen van buiktyphus hebben voor gedaan, wordt dringend aangeraden al leen gekookte melk te gebruiken. Dit geldt ook voor scheutjes melk in thee of koffie. Men late de melk na het opkomen nog even doorkoken. De Directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst. Dr. M. D. HORST. Officieele Mededeelingen Aanmelding tractoren. Landbou wers, die hun tractoren noodig hebben voor hun bedrijf worden nogmaals in de gelegenheid gesteld hun tractoren voor ombouw tot generatortractoren schriftelijk aan te melden bij het Bu reau voor Generatoren en Tankgas, Bezuidenhoutscheweg 39, 's-Graven- hage. Ook die landbouwers, welke voorheen hebben aangevraagd doch toen nog geen toesteming konden krij gen voor ombouw, worden thans nog maals in de gelegenheid gesteld hun tractoren aan te melden. Zij die van deze laatste gelegenheid gebruik maken hun tractoren vrijwil lig te laten ombouwen, zullen hun tractoren in eigen bedrijf kunnen be houden. Die hiervan niet gebruik ma ken, loopen de kans, dat de tractoren door de Nederlandsche regeeringinstan- ties gevorderd zullen worden voor ombouw, om dan, gebruikt te worden op die bedrijven, waar dit door die instanties het meest noodig geoor deeld wordt. De gelegenheid tot vrij willige aanmelding bij het Bureau voor Generatoren en Tankgas blijft open tot uiterlijk 8 Januari 1943.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3