Alle pijn verdwenenJ Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden; Red. Stad en Sport M. Zond erop. Leiden; Red. OmgevingL. Roozen, Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden; verant woordelijk voor de advertentiënC.de Heiden, Leiden Zon onder 4.26 Maandagavond. Zon op 8.43 Dinsdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. Mnd. 14.12: Maan 13.04 op. (E.K.). Dinsd. 15.12: Maan 0.34 onder, 13.29 op. Woensd. 16.12: Maan 1.46 op, 13.52 ond. Dond.d. 17.12: Maan 2.55 onder, 14.16 op Vrijd. 18.12: Maan 4.02 onder, 14.40 op. Zat.d. 19.12: Maan 5.08 onder, 15.07 op. Zond. 20.12: Maan 6.11 onder, 15.38 op. Rede van den Leider der N.S.B. Ir Mussert Onmiddellijk hierop was het woord aan den leider der N.S.B., Mussert wien een ware ovatie ten deel viel. Mussert sprak als volgt: Herr Rsichskommissar. Duitsche en Nedierlandsohe gasten. Mijne kamera den. Sedert het tijdstip, dat wij bijeen kwamen daar in de Markthallen te Utrecht vorig jaar, waar nu andere menschen denken dat wij zijn, maar waar wij niet zijn, is reeds een jaar voorbij gegaan (hilariteit). Een jaar is kort in het leven van een mensch. Wij hebben maar enkele tientallen jaren te leven, maar een jaar is lang en wij diemken hoe ontzaglijk veel zorgen, moeite en bezwaren dat jaar dat ach ter ons ligt, gehad heeft. En wanneer nu weer een jaaT voorbij gegaan is en wanneer wij terug zien op hetgeen een jaar geleden was en op hetgeen nu is dan weten wij: deze wereld-wor steling is dit jaar weer klaar tot ons gekomen. De fronten teekenen zich duidelijker en helderder af dan ooit te voren. De beweging kan gezien worden aio de geschiedenis van ons volk. Wan neer na 20, 30 of 40 jaar een jongere generatie op de schoolbanken zit en de nieuwere geschiedenis van ons volk geleerd zal worden, dan geloof ik dat diegenen, die onderwijzen, niet anders kunnen zeggen dan: de geschiedenis van ons volk in de laatste jaren was de geschiedenis van de beweging in de laatste jaren.' Dit blijkt duidelijk wanneer wij de geschiedenis van de beweging zien sa mengevat in enkele tijdvakken. Dan vinden wij, dat er een rechte lijn is van het begin tot op dien h-uidigen dag. Wij zie-n het eerst naar de voorgeschiedenis der beweging, de jaren van 1925 tot 1931. Dan ziet ge dit merkwaardige, dat de D-uilsche broederpartij eigenlijk is ontstaan als een gevolg van het verdrag van Versailles, een verdrag,' dat Duitschland en Italië bracht in een staat van vernedering en knechtschap ten behoeve der democratieën. Gij weet, dat door het verdrag van Ver sailles Frankrijk eindelijk de Rijngrens ten deele bereikte. Het scheen, alsof wij daar niets mede te maken hadden. In 1925 echter, zes jaren na het ver drag van Versailles, bereikt dit verdrag onze grens. Frankrijk wil dan door mid del van zijn vazalstaat. België zij-n in vloed uitstrekken naar de Maas en die Waal, dus naar het hartje van ons land. In ons land ontstond toen een reactie tegen het voorgestelde Belgische ver drag. De regeering zei ja, de Tweede Kamer nam het aan, doch het werd door de Eerste Kamer verworpen. Maar in twee jaar was het toch zoover. Zij, die zich ingezet hadden voer volk en vaderland, dachten weer naar hun eer zaam beroep terug te kunnen gaan en niet meer aan politiek te doen en ziet in 1929 beginnen en zij weer, aan het eigen volk te ontnem enwat het had. Toen zijn wij pioniers tot de conclusie gekomen, dat het parlement niet lan ger tot reigeeren in staat was. Een volk moet ziek zijn, wanneer het zijn eigen land zoo achter sitelt bij de belangen van andere volkeren. En dus zeiden wij: wij gaan nu tot het volk en zullen probeeren het weer gezond te maken. Daarom ontstond in 1931 op de eenig mogelijke basis, namelijk op de basis yan het nationaal-socialisme, het begin van het herstel van ons volk. In De cember van 1.931, nu 11 jaar geleden en zoo gaan wij naar het tweede tijdvak van 1931 tot 1935, de vier eerste jaren der beweging: ons volk verdeeld in 50 politieke partijen, ten deele voorzien van het gebroken geweertje, dat u zich nog herinneren zult, ten deele zwerend bij den Volkenlbondspolitiek en het volk wijs makend, dat de armoede en de werkloosheid van honderdduizenden slechts een crisisverschijinsel was. Als u maar even geduld wilde hebben, zou het kapitalisme zich herstellen en de crisis zou voorbij gaan en ieder zou weer werk krijgen. Pal daartegen in werkt de beweging, de beweging, die -begon met de verdediging van het volk tegen de macht achter de schermen. De beweging, die ik toen vormde, eischle eenheid in plaats van verdeeldheid en zelfrespect der natie, verdediging van Indië, verwerping van den onzedelij-ken Volkenbond (die geen enkel goed mensch als basis van zijn handelingen zou kunnen gebruiken en die slechts bestond om onrecht te handhaven) en het socialisme van de daad. Zoo sprak de beweging vier jaren lang en dat zij niet voor doovemans ooren sprak, blijkt wel uit de verkiezingen van 1935, toen 300.000 Nederlanders, .8 pet. van ons volk zich achter haar -stelde. Zij was de vijfde politieke partij gewonden van de 50. Daarna komt het derde tijdvak, van 1935 tot 1937. Daarin ziet u zich het internationalisme ontplooien; de oor logsverklaring van Italië aan Abessy- nië is het hijschen van de vaan-, het hijschen van de vaan van alles, dat democratie heet, van alles wat macht heeft, van alles wat bezit heeft om zich te verdedigen tegen de habe- nichts, zooals men toen zeide. Enge land vorop met Frankrijk en den Volken-bond begon in actie te komen, die alles zou handhaven zooals het was. En wie ging toen het eerst naar Genève? De Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken om sanc ties te vragen. Hoevelen waren er toen nog in ofis land die dachten: dat doet hij voor zijn land en voor zijn regeering, misschien zelfs voor de Ko ningin. Wij wisten als nationaal-socia- listen toenmaals, dat hij als knecht van Engeland naar Genève ging. De Vol kenbond nam zijn sancties, maar niet hard genoeg. Italië wint. Dan komt de internationale democratie en zegt; nu Italië gewonnen heeft is er nog maar één ding te doen: met de wapenen in de hand het nationaal-socialisme en het fascisme te vernietigen en wij weten reeds nu, dat de macht achter de schermen lat in de bankiershuizen te New-York onder leiding van Roo sevelt. Daar vandaan ging het naar Pa rijs, Warschau n Londen. Welnu, wat gebeurde er met ons land in het jaar 1936? V/at zien wij verschijnen? De geestelijke en moreele herbewapening! Herinnert u uch nog dat zuiver Neder landsche product van Engelschen oor sprong (hilariteit). Wat zien wij nog meer? De Oxfordbeweging! Herinnert u zich nog 1937, toen wij onze verkie zingen hielden en in Utrecht een ge weldige demonstratie van de Oxford- beweging werd gehouden, waarbij de menschen langs een omweg verteld werd: kijk eens, als je nu in ieder ge val wat anders wil, doe dan één ding niet: „ga in ieder geval niet naar de N.S.B. Bij ons kun je het ook krijgen en goed ook. We hebben Oxford en eenheid door democratie" of zooals ik wel meer heb gezegd „eerlijkheid door diefstal". (Gelach). Welnu kameraden! Colijn en Oud wonnen de verkizingen. Ons volk ge loofde hen, Colijn als vertegenwoordi ger van het Engelsch-Amerikaansche grootkapitaal, Oud als vertegenwoordi ger van de internationale vrijmetse larij. Wij krijgen de helft van de stemmen van voor dien tijd, maar de beweging staat pal en in Den Haag verklaart zich een groot aantal menschen tegen de Volkenbondssanctis en zegt: „wij zijn solidair met de Duitsche bruinhem- den en de Italiaansche zwarthemden en wij gelooven in de vorming van een nieuw Europa, de vorming van een nationaal-socialistisch Europa." Na de verkiezingen ging de bewe ging in de doodkist. Hier in Amster dam had men een keurige doodkist. Daarin lag de beweging. Duizenden prentbriefkaarten werden rondge stuurd, gij zult het u herinneren, met de woorden: „Heden overleed zacht en kalm de N. S. B. (Gelach). Het vierde tijdvak is van 1937 tot 1940. Mijne volksgenooten. In het wa pen van het land, dat officieel heette „Koninkrijk der Nederlanden" ziet gij de wapenspreuk „Je Maintiendrai" of in goed Nederlandsch: „Ik zal hand haven". Welnu mijne kameraden, wat zij gehandhaafd hebben in de vier oor logsdagen was niet veel, maar wij hebben in die drie jaren de beweging- weten te handhaven ondanks de ter reur en broodroof. De beweging ging haar weg, een eenzamen weg. Haar waarschuwende stem ging niet verlo ren. Wij hebben het volk gezegd: keer terug op uw weg, gij zijt thans op het verkeerde pad en gij gaat uw ongeluk tegemoet. Keer terug voor het te laat is en vernietig uw levensmiddelen niet. Niet eenmaal maar honderden malen hebben wij onze waarschiiwne- de stem laten hooren. V/ij zeiden: re kent u niet op Engeland, want nog nooit heeft Engeland Engelsch bloed vergoten ten behoeve van ons vader land. Reken ook niet op den Volken bond. Het is een kaartenhuis, dat uit eenvalt. Beken u tot het nieuwe Europa voor het te laat is. Dat is alles wat wij hebben gezegd in de vierde periode van 1927 tot 1940. Wij krijgen dan de vijfde periode van Mei 1940 tot December 1941. Direct na de Meidagen komt de stem van den overkant, maar hier is de storm en hier blijft het volk en zij, die verantwoordelijk zijn, vluchten weg. De beweging ging door. Ons doel was ons volk te maken van vijand tot bondgenoot, zooals wij op onze laat ste groote bijeenkomst te Lur teren gezegd hebben. Deze groote bijeen komsten, die wij ook nu zoo graag zouden willen hebben, maar die nu niet mogelijk zijn, zullen eerst later weer mogelijk worden en dan grooter dan voorheen (daverend applaus). Wij hebben nu een Duitsche bezet ting en wij weten nu wel, waarom dat noodig was. In die dagen zeiden zoo veel Nederlanders tot elkaar „Wat doen zij nu?" Maar nu begrijpt toch iedereen met hersens, dat deze kust verdedigd moet worden. Want indien er nu geen Dui-sche weermacht in Nederland was, dan waren de Ameri kanen niet in Algiers geland, doch dan was hier het oorlogsterrein gekomen, mijne kameraden! (applaus). Wat deed de Duitsche bezettende overheid? Zij gaf iedereen na Mei 1940 zijn kans. Wat wilt gij, Neder landers? Meedoen of tegengaan? Be paal uw plaats. En daar zagen wij op komen de nieuwe „eenheid door de mocratie" en wij oude nationaal-socia- listen, och, wij hebben ons zoo'n beet je er aan geërgerd. De Nederlandsche unie, de schuilkelder van alle politie ke partijen, die zeiden het nieuwe te willen, maar in werkelijkheid alleen het oude wilden conserveeren, inblik ken. Toen kwam in Juni 1941 de be slissing. In Juni 1941 was het zoo dat het bolsjewistendom moest worden aangevallen. Het kon niet anders. De Rijkscommissaris heeft zooeven herin nerd aan onze samenkomst op het ijs clubterrein, waar verklaard werd: wie niet voor ons is, is tegen ons. Ons standpunt was bepaald: het samen gaan met Duitschland tot de eindover winning. De Nederlandsche Unie schreef toen echter, dat zij de zaak nog wel eens zou aanzien en haar standpunt zou bepalen na afloop van den oorlog. Daarmede was een einde aan de Nederlandsche Unie gekomen, maar toen kwam in December 1941 de grootste misdaad ooit gepleegd aan ons volk. Aan Japan is door de emi- grantenregeering te Londen de -oorlog verklaard. Duizenden van onze jon gens gingen te grónde zonder eenige reden en Indië werd afgescheiden van het moederland. Wat de toekomst is, weten wij niet, maar wij zijn gegaan naar hem, die het land van Europa in zijr h-"d heeft voor 90 pet., althans voor de overgroote helft. Wij zijn naar Adolf Hitier gegaan en hebben de solidari teit der beweging, die wij sedert 1935 hadden, in een vast verbond omgezet, culmineerend in den eed aan den ger- maansehen Fuehrer en mij, gevolgd in dit jaar door den eed van mijn volge lingen aan mij, opdat wij een onver brekelijke ketting zouden vormen naar het nieuwe Europa, dat komen moet. (applaus). Wij zijn nu in het zesde tijdvak, het jaar 1942... Nederland is dit jaar van bezet gebied geworden tot oorlogster rein. Zie de bombardementen van Zuid-Limburg en van Eindhoven. Ik Ik gevoelde roijjj als herboren,» 1! De Heer O. M. te KL schrijft, d.d. 23-1-M1 „Met mijn S3 jaren leed|| ik aan een buitengewoon! pijnlijken aanval van[ ischias. Niets hielp, zooi dat ik tenslotte alleen» nog kromgebogen, leur nende op een stok rond.f kroop. Van slapen wat geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaljes; re s denr eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6j uren. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als- herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik nieter meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaal-P tjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." I Dij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep,r zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaiijes van het Trïneral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken; Invloed op hart, maag co darmen. Neem direct deF. proefOrigineeïe verpakking van 20 fabietten slechte, 60 ets. In alie apotheken en drogisterijen verkrijgbaar^ Trineral Agentschap, Nassankade 373, A'dami wil hier herinneren aan den tijd vanF het einde van 1940 en aan het vorige! jaar. Buitengewoon slimme Nederlan-! ders zeiden: „Laat je toch niet wijs-! maken, dat die bombardementen ge- schieden door Engelsche vliegtuigen,;: het gebeurt door Duitsche vlie-tui- gen" Dat herinnert gij u toch nog? Nu[| hebben zij het niet gezegd. Dat doen? zij niet meer. Zij zijn tenslotte nietf heelemaal gek geworden en zij be-; grijpen nu, dat dat niet het geval is.. Welnu, u begrijpt waarvoor die bom-j| bardementen en evacueeringen zijn.' Nederland's westelijk gebied is West-j wal van Europa geworden. Laten wijl goed begrijpen, dat ik vroeger hebj gezegd, dat ik blij was, dat onzel Grebbelinie, onze IJsse'linie en onze[ Hollandsche waterlinie tegenwoordig Wolgalinie heet, en ik zou nog bliider zijn, wanneer de Westwal wat kan opschuiven naar het westen, want hoe verder weg hoe liever. Dit moet ons tot voorbeeld strekken: hoe verJer weg de grenzen van Europa zijn, des te beter kunnen wij in Europa leven. Dat is de groote opgave, dat de gren zen ver zijn en dat daarbinnen geen oorlog heerscht en daarbuiten de wacht wordt gehouden. Dat beteekent ook dat het Nederlandsche volk hier aan aandacht zal moeten geven, dat beteekent dat wij soldaten zullen moe ten hebben! Het vorig jaar. kamera den, waren er nog zoovele Nederlan ders, die het theewater gingen opzet ten, omdat de Engelschen gez°gd had den, dat zij zouden komen. Zij zijn er echter nog niet, maar wij hebben nu reeds een voorproefje gekregen, wat het zou beteekenen. verleden jaar heb ik gezegd: God beware ons ervoor, dat ooit ons land tot slagveld zou worden, wart dan bliift geen steen op de an dere. De werkelijke vaderlanders zijn wij, die weten wat er aan de hand is en niet zij die in het Engelsche kielwa ter varen. Mijne kameraden, de moeilijkheden zijn groot. De beweging heeft geen makkelijk jaar echter den rug. Wij maken alle ellende en alle moeilijkhe den mee en degenen, die werkelijk re den tot klagen hebben zijn wij. Maar wij klagen niet. Wij hebben geen recht te klagen omdat wij geleerd hebben den weg te zien, dien de an deren niet willen volgen. Wij klagen niet, waarom zouden wij klagen? Wij moeten trachten mee te vechten. Een man klaagt niet, maar zet zich in in den strijd. Vorig jaar, toen zag het er moeilijk uit. Dit jaar, dat wij nu bijna ten ein de hebben geleefd, was zwaar, Wij we ten het heel goed, mijne oude getrou wen, gij weet het heel goed! De moei lijkheden in de beweging, de onder- grondsche ophitsing, het verraad, mis bruik van vertrouwen, dat ik in enke len had gesteld. Baantjesjagers, de ondermijning in het geloof van de goede, rechtvaardige uiteindelijke be doelingen van de Duitsche leiding. Wij hebben er altijd in geloofd en men

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2