De tactiek van den elastieken draad BINNENLAND LITURGIE Jarenlang rheumatiel* en ischias. Ij STADSNIEUWS Red. Buitenland: Mr. H. Geise. leiden; Red. Stad en Sport jM. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden; verant woordelijk voor de advertentiünC. de Heiden, Leiden Zon onder 4.26 Donderdagavond. Zon op 8.39 Vrijdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. Dond.d. 10.12: Maan 10.41 op, 19.32 ond. Vrijd. 11.12: Maan 11.28 op, 20.48 ond. Zat.d. 12.12: Maan 12.06 op, 22.05 ond. Zond. 13.12: Maan 12.38 op, 23.20 ond. Mnd. 14.12: Maan 13.04 op. (E.K.). Dinsd. 15.12: Maan 0.34 onder, 13.29 op. Verzwakte trefkracht der bolsjewistische offensieven. De militaire correspondent van het D.NJ3. schrijft, dat de resultaten van de nieuwe Duitsche affensieve afweer in alle sectoren van het uitgestrekte Oostelijke front rijp beginnen te wor den. Langzamerhand teekenen zich de omtrekken af van een oorlogvoering, die zoo goed als niets meer gemeen heeft met die van den vorigen winter, in ieder geval aan Duitsche en verbon den zijde. Beperkte zich toen de Duit sche leiding in hoofdzaak tot afslijten van de vijandelijke krachten door af weer in den vorm van een geheel nieu we steunpuntentactiek, dezen winter domineert, gebaseerd op de ervaringen van verleden jaar, de „tactiek der vloeiende beweging", die reeds eens zeer voorzichtig gekarakteriseerd was als de tactiek van den elastieken draad. Dit feit komt wellicht het duidelijkst naar voren bij de acties in het gebied van Toropez, waar het Duitsche elas tiek met zoo'n kracht tegen de bolsje wistische linie teruggesprongen is, dat de bolsjewieken hier ver over hun oor spronkelijke, vóór hun offensief inge nomen stellingen teruggedrongen wer den. In militaire kringen te Berlijn wil men vandaag weten, dat juist in dezen frontsector de Duitsche operaties nog meer terrein winnen. De strijdende troepen schijnen hier zelfs de voor waarden geschapen te hebben voor een der grootste wintersuccessen tot dus ver. In het algemeen ziet het er naar uit, dat hier voor de eerste maal in den winter in het Oosten Duitsche ope raties aan den gang zijn, die uitgaan boven, een zuiver plaatselijke beteeke- nis en dis wellicht reeds in de eerst volgende dagen haar volle consequen tie zullen hebben. Tegelijkertijd met den Duitschen tegenstoot hebben de groot opgezette vijandelijke operaties merkbaar trefkracht verloren. Voorts meldt nog de A.N.P.-corres- pondent uit Berlijn: In het Oosten is thans langzamerhand de periode van het slechtste weer aan gebroken en het is te verwachten, dat de operaties in den komenden tijd hier van de gevolgen zullen ondervinden, in den vorm van slechte wegen en Biecht zicht, nadeelen, die" overigens voor beide partijen gelden. In verband met de onbegaanbaarheid der wegen, waarop de autocolonnes voor de ravi tailleering slechts moeizaam voorwaarts komen, vooral in deze dagen met wei nig daglicht, wordt van Duitsche zijde in toenemende mate voor het transport gebruik gemaakt van vliegtuigen, die in dit opzicht ongelooflijk veel prestee- ren. Dit komt vooral tot uiting in de verzorging der „egelstellingen'', die als een eiland veelal van verbinding met de eigen gelederen zijn verstoken. Deze egelstellingen zijn niet maar toe vallig achtergelaten, integendeel, zij tijn met opzet gevormd, teneinde den tegenstander het opdringen naar de meer naar achteren gelegen stellingen te beletten. Natuurlijk is voor het goed functionneeren van het lucht-transport- verkeer voorwaarde, dat men de meer derheid in de lucht heeft. Op de brand punten van den oorlog, niet alleen bij Kalinin en Stalingrad, doch ook in Noord-Afrika, beheerscht de lucht macht van de As het luchtruim. Op dit feit legt men van Duitsche zijde in het bijzonder den nadruk. Tegen bolsjewistische benden. Bij een groote zuiveringsactie in den centralen sector van het Oostelijke front zijn tusschen 4 November en 2 December een duizendtal leden van bolsjewistische benden vernietigd. Aan deze operaties werd met groot succes ook deelgenomen door inheemsche af- deelingen. In de uitgestrekte bosschen konden 15 groote winterkampen, die 30000 man opnemen, opgespoord en ge nomen worden. Het Engelscbe ministerie van ma rine heeft meegedeeld, dat tengevolge van een petroleumlbrand te Lagos op 5 December drie patrouillevaartuigen verloren zijn gegaan. Er zijn menschen- levens te betreuren. Een beele delegatie van Ghileen- sdhe functionarissen is op weg naar Washington. Ook de onlangs benoemde Chileensohe ambassadeur in Mexico, Schnake, benevens de Chileemsehie ge zant op Cuba, Edwards Belle, worden te Washington verwacht. Hoofdzake lijk echter verwacht men de komst van den Ohileensehien minister van hinnen- landsche zaken, Morales, in de Ameri- baanscbe hoofdstad. Om kolen te besparen heeft de Turksche regeering besloten de licht reclames in de straten der stad te ver bieden en het sluitingsuur der amuse- menitsgelegenheden op 23 uur vast te stellen. Bij de typhus- en pokkenepide mieën die vreemde troepen in Syrië en den Libanon hebben binnengebracht, is thans ook vlektyphus opgetreden. Te Clermont-Ferrand zijn Woens dag alle Joden van buitenlandsdhe her komst tusschen de 18 en 55 jaar iin hechtenis genomen en naar een werk kamp gebracht. Men verwacht derge lijke maatregelen ook in andere diepar- menten. MUSSERT BEZOEKT EINDHOVEN. De leider v. d. N.S.B. der Nederlanden, Mussert, heeft Maandagochtend, verge zeld van het hoofd der afdeeling pers van het hoofdkwartier, Max Blokzijl, een bezoek gebracht aan de stad Eind hoven, ten einde zich op de hoogte te stellen van de door den luchtaanval van den vorigen dag aangerichte scha de. De heer Mussert nam kennis van de getroffen maatregelen en onderhield zich met vele door den misdadigen aan val zwaar getroffen gezinnen. Daarna stelde hij zich op de hoogte van de in de stad zelf aangerichte schade en nam maatregelen voor den inzet der W.A. ten bate van de slachtoffers. OP DEN BOTERBON OOK MARGARINE. Op den bon, welke per 18 December 1942 voor boter zal worden aangewe zen, zal ook margarine verkrijgbaar zijn. Voorloopig zal margarine sleohts in beperkte mate en in bepaalde stre ken des lands, voornamelijk het Wes ten, verkrijgbaar zijn. Hetzelfde geldt ook voor het op bon 446 Algemeen be schikbaar gestelde extrakerstrantsoen. Bak- en braadvet zullen dit jaar niet in den handel worden gebracht. De ver strekking van ruradvet zal echte op de gebruikelijke wijze blijven geschie den. Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen. Van 14 December 1942 af tot en met 6 Januari 1943 kunnen aan de Rijkstele graafkantoren binnenlandsche Kerst en Nieuwjaarstelegrammen worden aangeboden. De inhoud is vrij, doch mag alleen Kerst- en (of) Nieuwsjaars- gelukwenschen bevatten. De prijs be draagt de helft van dien der gewone telegrammen, met afronding naar bo ven. Nadere bijzonderheden verstrek ken de telegraafkantoren. Onderwijs in het Sanskrit aan de Groninger universiteit. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming is, op voorstel van curatoren der rijksuniversiteit te Groningen, "het studieprogramma we der uitgebreid met het onderwijs in Sanskrit, dat sedert het vertrek van professor Harting naar Amsterdam niet meer werd gegeven. Het is met in gang van 1 Januari opgedragen aan mej. J. E. de Leeuw te Leiden. Zuivelbedrijf vijf maanden gesloten. In den loop van den tijd hebben de tuchtrechters reeds vele malen strenge straffen opgelegd aan overtreders van de voedselvoorzieningsbepalingen. On langs heeft de tuchtrechter te Roer mond schriftelijk vonnis gèwezen in een zaak tegen den leider van een be langrijk zuivelbedrijf in Zuid-Lim burg, waarbij de zeer strenge straf van sluiting van het bedrijf voor den 'duur van vijf maanden is opgelegd. Er was boter afgeleverd zonder vergun ning en zonder inneming van bonnen. Ër was ongemerkte boter in het be drijf voorhanden. Er waren boterbon nen tekort en bovendien was de admi nistratie deels niet en deels onjuist bij gehouden. Naar het oordeel van den tuchtrechter waren de overtredingen een gevolg van de mentaliteit van den verdachte, die tegenover de in het be lang der voedselvoorziening uitgevaar digde voorschriften volkomen onver schillig stond. Een dergelijke mentali teit is ontoelaatoaar, zeker bij de lei ding van een belangrijk bedrijf. Daar uit recidive is gebleken, dat door het opleggen van geldboete geen verbete ring is te verwachten, heeft de tucht rechter een ernstiger straf opgelegd in den vorm van sluiting van het bedrijf voor den duur van vijf maanden. Hooge boete voor het clandestien koopen van eieren. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwar den is met groote gestrengheid opge treden in een geval van koopen voor te hoogen prijs. Dit geval deed zich voor te Sappemeer, waar mevr. de wed. Wildervanck uit de Noorderstraat 600 kippeneieren had gekocht tegen 27 ct. per stuk, hoewel zij er zelf 13 kippen op nahoudt. De inspecteur legde haar een boete op van ƒ2500. De nog aan wezige eieren zijn verbeurd verklaard. Gemengde Berichten Woonwagenbewoner beroofd. Dins dagavond is een woonwagenbewoner op den Isselscbenweg te Amersfoort door twee personen aangevallen en met een hard voorwerp op zijn hoofd ge slagen. De man had dien geheelen avond in een café doorgebracht en verkeerde in beschonken toestand. Men heeft hem van een portefeuille, inhoudende 500 gulden, beroofd. Ongelukken. Maandagavond is de 62-jarige heer G. van der Laan, wonen de aan de Lijsterstraat te Leeuwarden, in zijn woning tengevolge van de duis ternis van de trap gevallen. In het zie kenhuis is hij aan de gevolgen over leden. Uit het water van de Cruquius- kade te Amsterdam heeft de genees kundige dienst het lijk opgehaald van een 44-jarig,en man. Vermoedelijk is het slachtoffer tijdens de duistenis te water geraakt. Gisteren is het anderhalf jaar oude kindje T. K. achter die ouderlijke wo ning in de Hofwijckstraat in Den Haag in een zinkput gevallen en verdronken Oneerlijke koetsier aangehouden. Een 52-jarige paardenkoopman uit Pur- merend, die zich Maandagavond per zg. ponny-taxi naar het station Am sterdam liet brengen, bemerkte op het Damrak, dat hij zijn portefeuille met bijna 2000 aan bankpapier miste. Hij verdacht hiervan den bestuurder, met wien hij eenige cafés had bezocht. Een woorden wisseling ontstond en ten slotte zette de paardenkoopman taxi en paard op de rails, om daardoor te bewerkstel ligen, dat de politie erbij zou komen. Deze liet inderdaad niet lang op zich wachten, nadat inmiddels de potmy- taxi nog een lichte aanrijding door de tram te verduren had gehad. Een on derzoek bracht spoedig het geld, dat onder het zadeldek was verborgen, te recht. De koopman moest te voet zijn weg vervolgen, want de koetsier ver dween naar het bureau Warmoessfciaai. Groote buit in distilleerderij. In den afgeloopen nacht zij:n inbrekers door verbreking van een slot binnen gedrongen in een distilleerderij in de Soheldestraat te 's-Gravenh&ge. Hun buit bestond uit twee fusiten, iedere in houdende honderd liter brandewijn, een fust met honderd liter jenever en een stelletje mandflesscben, inhouden de circa 120 L. jenever. VRIJDAG 11 Dec. Mis v. d. H. Da- masus, Paus en Belijder: Sacerdotes. Gloria. 2e gebed v. h. octaaf van Ma ria's onbevlekte Ontvangenis; 3e v. d. vorigen Zondag; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie als op 8 Dec. Kleur: Wit. Ia de kerken der E.E.P.P. Franciscanen VRIJDAG. Mis v. d. Z. Ilugolinus, Kluizenaar: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Damasus; 3e v. h. octaaf; 4e voor den vrede. O Thans weer noi maal aan 't werl De Heer E.R. te schrijft, d.d. 27-5-'# „Sedert jaren leediU aan de linkerzij de var mijn lichaam zoo h<L vig aan rlieumatiekj en ischias, dat ij] steeds in den herfc rken moest ophoudeijj Dit jaar probeerde ik üw Ovaaltjes en kojlfl reeds na enkele dagen weer normaal miji werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebt. ben, kan ik Ovaaltjes ten zeerste aanbevelen.^ Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid! griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaal] tjes van het Trineral Agentschap. Dezk hebben geen schadelijken invloed op harll maag en darmen. Heem direct de proefje Origineele verpakking van 20 tabletten slecht*1 60 cent. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, A'darf^ o D KOPEREN PRIESTERJUBILEA. !I i* Zooals reeds in het kort gemeld hof pen de weleerw. heeren A. J. Leenh ders, kapelaan van de St. Petrusparos chie en W. J. A. Mulder, kapelaan van de parochie O.L.Vr. Hemelvaart en SM Jozef, hun 12 1/2-jarig priesterfeest te herd enken. De viering hiervan zal in beide pal rochiekerken a.s. Zondag plaats hebv I ben. Kapelaan Leenders hoopt te half elli de plechtige Hoogmis op te dragen. Desc middags van half twee tot half drie isl er receptie en te 5 uur sluiting dei feestelijkheden met een plechtig Lof. Kapelaan Leenders is reeds gedurende meer dan negen jaar kapelaan der St'< Petrusparochie. :i Gedurende al die jaren heeft dtt jubilaris zich doen kennen als een ij vet rig zielzorger, wien geen moeite te veee is waar het belang der aan zijn zor-fe gen toevertrouwden op het spel staati Als directeur van de mannelijke jeugd.: werken legde kap. Leenders steeds eeri buitengewone activiteit aan den dag* Daarnaast ijverde hij voor het Sleutel-a koor, terwijl hij zijn hart aan de ka-j, tholieke bibliotheek heeft verpandt Zijn werken daarvoor is overbe-i: kend. Onlangs wist hij nog een fii liaal te Zoeterwoude te openen, waart voor veel interesse bestaat. 1, i Kapelaan Mulder is sinds 1940 aan' de parochiekerk van O.L.Vr. Hemel-l vaart en St.-Jozef verbonden. Hij is beJ last met de leiding van de jonge daJ mes- en meisjescongregatie, welker Ie-* den in den jubilaris een toegewijd.cn! directeur respecteeren. De jubilaris zal Zondag om 10 uui de Hoogmis opdragen. Zij, die den ju-, bilaris persoonlijk van hun hoogaeh-i ting en waardeering blijk willen ge-J ven, hebben daartoe gelegenheid desj middags van 1.30 tot 2 uur. Te half zeven is er een plechtig Lof.] Maandagochtend te 7 uur hoopt de. jubilaris de H. Mis voor de Congre-. gatie van jonge dames en meisjes op, te dragen. Zilveren jubileum fa. Meeuws. A.s. Dinsdag, 15 December, zal de Deli catessenzaak der fa. Meeuws, Breen straat 111, vijf en twin dg jaar bestaan onder leiding van den heer J. Th. Hosh man. Deze is dus mede zilveren jubila-i ris en met hem ook zijn eerste bedien de, de heer A. J. v. d. Hoeven, die voor dien reeds acht jaar bij de fa. Meeuws werkzaam was. Dit drievoudig jubi-| leurn zal natuurlijk niet onopgemerkt] voorbijgaan, al zal de herdenking iif verband met de tijdsomstandigheden tot een intieme viering beperkt moe ten blijven. Vele zakenrelaties zullen evenwel deze gelegenheid gaarne aan-] grijpen om den heer Hosman van haaij belangstelling te doen blijken. Handelsregister K. v. K. Wijzin gingen: 824. Ph. van dei) Zanden. Leiden, Diefsteeg 13. Banket-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2