DINSDAG 8 DECEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10426 —MOMENTJE bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 RAtfïRÏ All VftOR I FÊIÏFN FIV fïMSTRFKFN C' M' van Hal«ersveld, Directeur, telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 Bf AveijIjAIJ VklAm l.EEUJ&re E.K UHM» I Th- Wilmer, Hoofdredacteur. ZUINIG STOKEN BETEEKENT ZOOVEEL MOGELIJK WARMTE De strijd in N.-Afrika lij ÏTALIAANSCH WEERMACHTS- 'f BERICHT. Het 926ste communiqué van het Ita- lliaansche hoofdkwartier luidt: „Grootere bedrijvigheid van artille rie en verkenningsafdeelingen in Wes telijk Cyrenaica. I In den sector Tunis bedragen, bij het .einde van de zuiveringsoperaties in 'iet wegen- en spoorwegknooppunt Te- poerba, waar tusschen 1 en 4 Decem ber zware gevechten zijn geleverd, de vijandelijke verliezen in totaal: 1100 gevangenen, 62 pantserwagens, 41 ka- lonnen, 40 mortieren en 374 auto's. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben herhaaldelijk de havens van Bone en Philippeville en eenige spoor- jregcentra in Tunis gebombardeerd, Vaarbij aanzienlijke schade werd toe gebracht aan installaties, opslagplaat sen en rollend materiaal. Bij luchtge vechten hebben jagers van de Spil bo ven Noord-Afrika 7 vijandelijke toe stellen neergeschoten. Drie onzer vlieg tuigen zijn niet van de operaties terug gekeerd". i; ROND DARLAN. In anti-Duitsche kingen in Frank rijk valt een merkbaar verlies van de Gaulle's prestige ten gunste van Dar lan waar te nemen. Evenwijdig daar aan loopt een daling in de Anglophilie én een aanzienlijke koersstijging der Amerikanen. In dezen gang van zaken weerspie gelt zich het uitblijven van succes voor fhet streven van de Gaulle door middel ;Van de Britsche politiek zijn tegenstan der Darlan te Washington zoowel als fa Noord-Afrika mat te zetten. 1 In anti-Duitsche kringen ondervond ile Gaulle nadeel van de omstandig heid, dat Darlan in Noord-Afrika tij het ook onder Amerikaansch be- fahermheerschap een soort staat heeft gevormd, waarvan hij zichzelf tot staatshoofd heeft uitgeroepen, ter- tvijl hij in aanzienlijke mate gebruik kan'maken van het bijbehoorend be stuursapparaat. 'I Generaal Eisenhower heeft aan dit bewind van Darlan officieel zijn goed- keuring gehecht, waarmee tevens tot 'uiting is gekomen dat deze volgens ■Roosevelt voorloopige schikking tus schen de Ver. Staten en Darlan een Zekere duurzaamheid zal bezitten, i Afgezien van het feit, dat de Gaul- te als persoon nooit populair is geweest fen door de anti-Duitsche elementen steeds slechts werd beschouwd als een 'Overgangsverschijnsel, wordt het de- ten kringen gemakkelijker gemaakt Zich aan de zijde van Darlan te scha ren door de veronderstelling, dat de Fer. Staten door den grooteren af- ètand voor Frankrijk gemakkelijker Zijn dan Engeland. Naar de Britsche berichtendienst faeldt, heeft generaal Catroux ver klaard, dat reeds om zuiver militaire kedenen de aanwezigheid van Darlan op de moeilijkste verbingingslijnen en Ver achter het strijdende eerste leger in Tunis een gevaar beteekent, dat pen niet mag negeeren. Dat geVaar zal (slechts verdwijnen door de terzijde stelling van Darlan. Ook voor de Gaullistische divisie bij het leger van ■Montgomery vormde het een verras sing. De Fransche vloot te Toulon. 'I Naar Keuter uit Algiers meldt, heeft jfle cómmandant van de Fransche duik boot „Casablanca", die uit Toulon naar (Algiers is ontsnapt voor den zender verklaard, dat de Fransche vloot te jToulon voornemens was naar de geal lieerden door te breken. Er was ech ter niet genoeg brandstof aanwezig geweest. (Ce ontruiming van Italiaansche steden. De ontruiming van de Italiaansche Steden van de burgerbevolking, welke piet strikt noodzakelijk in de stad taioet zijn, waartoe door den Duce be- Vel is gegeven, wordt in geheel Italië stelselmatig ten uitvoer gelegd. Auto riteiten en organisaties der fascistische partij nemen alle noodige maatregelen om de stedelijke bevolking prompt en vlot te vervoeren en te herbergen. In het Palazzo Venezia zijn honderden te legrammen ontvangen, waarin de bur gemeesters aan den Duce de verzeke ring geven, dat zij alles zullen doen om d'e ontruiiminigisactie te bevorderen. Verkeersknooppunt Tebourba. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het eerste treffen tusschen Duitsch- Italiaansche en Anglo-Amerikaansche troepen in Tunesië is geëindigd met de ontruiming door de laatste van het be langrijke verkeersknooppunt Tebour ba, waarmee tevens de pogingen der Engelschen en Amerikanen, zich tus schen Biserta en Tunis te schuiven, verijdeld zijn. Engelsche en Ameri kaansche pantserstrijdkrachten hadden zich zeer ver naar voren gewaagd, naar het schijnt zonder zich van te voren van een goed functioneeren van de ra vitailleering te verzekeren, waardoor zij zich niet hebben kunnen handhaven. Bij de gevechten is, naar hier verze kerd wordt, de weinige ervaring der Amerikaansche strijdkrachten duide lijk aan den dag getreden. Deze spreekt ook uit de Amerikaansche denkbeel den omtrent de taktiek, doch begrijpe lijkerwijze laat men zich hieromtrent van Duitsche zijde niet uit. Deze eerste gevechten, die den Engelschen en Ame rikanen reeds op zulke hooge verliezen zijn komen te staan, worden van Duit sche zijde nog niet als het begin van den grooten strijd gekenmerkt. Men is feitelijk nog steeds in het stadium der voorbereiding. Beide partijen zijn doende, zich zooveel mogelijk te ver sterken, doch hierbij blijven de Engel schen en Amerikanen achter bij de strijdkrachten van de spil, die het voor deel van den korten verbindingsweg over de straat van Sicilië hebben. Thans ..wreekt zich het feit, dat het Anglo- Amerikaansche landingsleger niet ter stond Bizerta heeft bezet, hetgeen mi litaire kringen alhier als een enorme strategische fout kenmerken. De nieuw ste Amerikaansche pantserwagens, die reeds in den strijd in de Cyrenaica wer den gebruikt, zijn volgens deskundige Duitsche kringen goed, doch niet on overwinnelijk. De Duitsche afweer is er volkomen tegen opgewassen en niet alleen, zooals van Engelsche zijde ver klaard wordt, dank zij de groote kwali teiten van het 8 c.m. afweergeschut. Ook andere factoren spelen hierbij een rol. Overeenkomst Eisenhower-Boisson. Volgens den Enigels-cben nieuwsdienst 'heeft radio-Algiers gisteren gemeld, dat generaal Eisenhower een overeenkomst 'heeft gesloten met den gouverneur van Fransch-V/osit-Afrikia, generaal Boisson, waabbij de geallieerde luoht- strijdkrachten verlof krijigen gebruik te maken van de vliegvelden van West- Afrilka op hun route van de Ver. Sta ten naar het midden-Oosten. De iin Fransch West-Afriika geïnterneerde ge allieerde schepen en de geallieerde zee lui zullen worden vrijgelaten.. KARLSRUHE AANGEVALLEN. In den nacht van 6 op 7 December hebben Britsche vliegtuigen brisant- en brandbommen geworpen op ver scheidene plaatsen in West- en Zuid- West-Duitschland, o.a. op woonwijken van Karlsruhe en Pforzheim. De be volking leed verliezen aan dooden en gewonden. Bij deze aanvallen werden vijf Britsche bommenwerpers neerge schoten. Mijnontplofflng in Turkije. In het steenikoolgebied van Zonigoel- dak, in Tsjamh, heeft zich een mijngas- ontploffinig voorgedaan. Tot dusver konden 63 dooden en 10 gewonden ge borgen worden. Men vreest echter, dat bet aantal omgekomen mijnwerkers nog grooter is. De 100.000e speciale arbeider, Ray mond Baudu, heeft Zaterdagochtend Rouaan verlaten om in Duitschland te gaan werken. Bij die gelegenheid vond een plechtigheid plaats in de hal van het station. In Noord-Afrika wordt het ge brek aan voedingsmiddelen steeds nij pender. In verscheidene Marokkaan- sche en Algerijnsche steden is er geen brood meer te vinden. Te Rabat, Mar- rakesj en Fez heeft de menigte ge poogd de levensmiddelendepots der Amerikanen te plunderen. De „Bruesseler Zeitung" meldt in verband met de opstandige beweging in Belgisch Congo, dat de Britsche mili taire overheid aldaar thans met ge weld inboorlingen en blanken recru- teert. Groote hoeveelheden levensmid delen worden uit Belgiseh-Congo naar Zuid-Afrika vervoerd, zoodat er thans reeds een gevoelig gebrek aan aller hande levensmiddelen heerscht. BINNENLAND Kenteeken voor als bestelwagens in gerichte personenauto's. De secreta ris-generaal van het departement vam Waterstaat maakt bekend, dat bowlers van ais bestelwagens ingerichte of ge bezigde personen-auto's in de-n vervol ge verplicht zullen zijn een bijizonder kenteeken te voeren op de voorruit aan de van den be-stuurder afgewende I zijde. Dit kenteeken moet bestaan uit wit papier of dergelijke stof, waarop van voor het voertuig gezien duidelijk leesbaar in zwart de letters B.W. in drukletters zijn aangebracht De hoogte van bedoelde letters moet tenminste 10 cm. bedragen, de lijndikte tenmin ste 1/2 cm. Niet navolging van deze verplichting kan intrekking van de rij vergunning ten gev-olge hebben. Steunregeling in Den Haag. In Den Haag is de regeling, waarbij over- bruggingssteun wordt verleend aan de gezinnen, van wie de vader in het bui tenland te werk is gesteld, zoo veran derd, dat huisvrouwen nu 70 pet. van het gemiddelde loon, dat zij de laatste drie maanden vóór het vertrek van haar echtgenoot hebben, ontvangen en wel gedurende vier a vijf maanden. Hierbij is bepaald, dat het als voorschot uit te keeren bedrag nimmer minder be draagt dan het gezin, den man inbe grepen, genoten zou hebben, als het in steun liep. Zijn er vier a vijf maanden na het vertrek van den man nog gèen loon- overschotten binnengekomen, dan wordt het gezin, als zijnde armlastig, overgegeven aan Maatschappelijk Hulpbetoon en volgens de gewone nor men in onderstand genomen. FANTASIE EN WERKELIJKHEID. Ik moet u hier iets ophelderen, dat, zoo ik niet spreek, gigantische afmetingen dreigt aan te nemen. Ik schrijf hier in dit hoekje sinds en kele jaren mijn stukjes en in die jaren zijn die stukjes opgeluisterd geworden door enkele historische figuren als daar zijn: mijn dikke blozende slager en mijn vriend de koekoloog uit de Boterstraat. En zie, mijn geachte lazers, speurders zonder weerga, wilden, dat achter deze illustere grootheden, een le vend mensch zou schuil gaan van vleesch en bloed. In den beginne ontmoette ik al eens zulk een nijver handwerksman, die mij stralend vertelde, dat zijn klanten meenden, dat hij het was, dien ik beschreef. En ik liet dat dan maar zoo. Maar nu dat aantal steeds grooter wordt, meen ik toch, dat de tijd ge komen is u te verklappen, dat deze lieden slechts figuren zijn, ontspro ten aan een grillige fantasie. Zal ik dan nu nieuwe roilen moeten crëe- ren? Mijn vriend de glazenwas- scher, de melkboer of de schoor steenveger? Dat zijn voorname lie- dan al bevroedt u dat zoo niet. Maar gaat u dan niet wéér mijn nieuwe vriend een naam geven! Want dan moet ik weer iets anders prakki- zeeren. En aan iedere menschelijke fantasie is ten slotte een grens In Stalingrad. Over de ruines op de Industrieterreinen van een geschut- tabrlek wordt de munitie voor de Duitsche infanterie naar voren ge bracht PK Gehrmann-O H-P H m Bij de gebeurtenissen in Noord Afrika. Een overzicht van Zaghouan In Tunis Transocean Fellinga-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1