TELEFOONTJES Adverteert in dit blad ECONOMISCHE HERORIËNTATIE VAN OOST-AZIë. Momenteel wordt te Tokio een eco- nomische conferentie gehouden, welke zich bezig houdt met de economische heroriëntatie van Oost-Azië. Bij het begin van deze conferentie gaf de Mi nister voor Oost-Azië, Aoki, een over zicht van de plannen voor Oost-Azië, Minister Aoki wees er in zijn inlei ding op, dat als gevolg van de oorlogs omstandigheden de economische ont sluiting noodgedwongen andere vormen moet aannemen dan voor normale tij den te verwachten zou zijn. De nood zaak tót economische zelfvoorziening leidt tot de vorming van afzonderlijke ruimten in Groot Oost-Azië, waarbij de kwestie der transportverhoudingen het gevaar van tijdelijke levensmidde- lenschaarschte niet geheel zal kunnen voorkomen. Deze overgangsmoeilijkhe den mogen echter bij de totale beoor- deeling der economische mogelijkhe den van Oost-Azië niet overdreven worden. Volgens de mededeelingen van den Minister van Groot Azië, Aoki, is reeds nu een veelomvattend industrie plan uitgewerkt, aan de hand waarvan het vraagstuk van de vestiging in de nieuw te ontsluiten gebieden volgens economische overleggingen is opgelost. Het spreekt vanzelf, dat daarbij stra tegische en politieke belangen een be langrijke rol spelen. Het zwaartepunt der ijzerindustrie zal komen te liggen in Noord China en Mandsjoekwo. De noodzakelijke uitbreiding van den ko- lenmijnbouw zal eveneens in deze ge bieden plaats vinden, waarbij vooral aandacht zal worden besteed aan de gas- en cokesproductie, welke tot dus ver sterk werden verwaarloosd. Het centrum van de aardolieproduc tie zal natuurlijk in de zuidelijke gebie den liggen, wat echter niet uitsluit, dat in Mandsjoekwo, Sachalin en andere gebieden omvangrijke fabrieken voor synthetische brandstoffen zullen wor den opgericht. Hiermede werd voor de eerste maal officieel verklaard, dat Ja pan niet afziet van de uitvoering van het groote programma voor syntheti sche brandstofbereiding. Dit besluit, dat voor de economische ontwikkeling van de zuidelijke gebieden van zeer verstrekkende beteekenis is, moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan politieke en strategische overwe gingen. De licht-metaalindustrie zal in de toekomst worden uitgebreid door systematische vergrooting van de pro ductie-installaties in Korea en Mand sjoekwo. Tegelijkertijd is een produc tieprogramma in ontwerp voor Noord- China en de gebieden van het Zuiden. In dit verband moet eraan worden her innerd, dat in laatst genoemde gebie den aanzienlijke bauxietreserves aan wezig zijn;- terwijl een belangrijk deel van de Japansche licht-metaalindustrie met grondstoffen van geringere kwali teit werkt. In verband met de bespa ring van transportmiddelen zal een bauxietverscheping op groote schaal uit de zuidelijke gebieden naar cte hui dige verwerkingscentra .wel niet moge lijk zijn. Voor de textielindustrie is be paald, dat deze hoog ontwikkelde Ja pansche bedrijfstak in den loop van den eerstkomenden tijd voor het groot ste gedeelte naar China en dus naar de toekomstige verbruikscentra zal wor den verplaatst. Wat het productieprogramma betreft, zal de Japansche industrie zich hoofd zakelijk concentreeren op den machine bouw en de wapenproductie in den ruimsten zin des woords. In het belang van een versnelde industrialisatie van de zuidelijke gebieden zal een uniform plan voor de verhooging van de electri- citeitsproductie worden opgesteld, waarbij zooveel mogelijk gebruik zal worden gemaakt van de aanwezige wa terkracht. Het begin der uitvoering van deze veel omvattende industrialisatie wordt, volgens de meening van Minis ter Aoki, voornamelijk verhinderd door het tonnage-probleem. Daar het ver keerswezen de sleutel beteekent voor de economische ontsluiting van het Zuiden, moeten alle krachten van den staat en van het bedrijfsleven worden ingespannen om deze cardinale moei lijkheden op te lossen. CHURCHILL AAN HET WOORD. De oorlog nadert het spannendste stadium. Naar de Engelsche" nieuwsdienst meldt, heeft Churchill Zaterdag het woord gevoerd te Bradford en o.a. ver klaard: Engeland moet al zijn krach ten inspannen, daar de oorlog het span nendste stadium nadert. Omtrent de positie in Noord-Afrika merkte Chur chill op, dat de Engelschen en Ameri kanen nog zeer felle gevechten kunnen verwachten. In het verdere verloop van zijn rede voering te Bradford verklaarde Chur chill, dat de geallieerden in Afrika zoo wel in Cyrenaica als in Fransch Noord- Afrika moeten rekenen op „zeer hevi ge gevechten". Omtrent den strijd in Europa zeide hij, dat de bolsjewieken „hun eigen land verdedigen, terwijl de Engelschen eveneens hun eigen land verdedigen". Zoowel de bolsjewieken als de Engelschen, zoo meende Chur chill, verdedigen „de zaak der vrijheid en gerechtigheid". Evenwel moet men daarbij goed voor oogen houden, dat het hier een zaak betreft, die „lang zaam en moeizaam vooruit komt". On ze vijanden, zoo vervolgde de premier, zijn zeer machtig. Zij beschikken over millioenen soldaten. Zij hebben rijke landen veroverd. Zij hebben hun eigen program. Churchill moest constateeren, dat het tot dusver niet gelukt is „den harden kern van het naziyerzet te kra ken". De Britsche vloot. Volgens de „Times" heeft de Brit sche minister van marine in een te Londen gehouden rede verklaard, dat de Britsche vloot nog een zeer moei lijke en geweldig groote taak te wach ten staat. In marinekringen, aldus zei- de hij, maakt men zich in dat opzicht geen illusies. In de eerste plaats komt het duikbootgevaar, dat onvoorwaar delijk overwonnen moet worden, wil men niet, dat de zeeverbindingen van Engeland worden afgesneden. Het is niet voldoende, dat deze ver bindingen tijdelijk of slechts een oogen- blik veilig zijn voor de koopvaardij vloot. Engeland moet er in slagen, de scheepsroutes geheel vrij te maken. Want zoodra men de strijdkrachten in de ver uit elkander liggende operatie gebieden niet meer voortdurend van al het noodige kan voorzien, stort alles in een. De toestand, waarin zich Enge land bevindt, vereischt een uiterste krachtsinspanning van iedereen. LITURGIE DINSDAG 8 Dec. Feestdag van Ma ria's Onbevlekte Ontvangenis. Dag van .devotie. Mis: Gaudens gaudeto. Glo ria. 2e gebed v. d. vorigen Zondag. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En V om de onbevlekte Ontvangenis). Kleur: Wit Officieele Mededeelingen Droge batterijen. Met ingang van December 1942 is het aan fabrikan ten verboden zonder vergunning dro ge batterijen voor hand- en zaklan taarns te verkoopen en af te leveren. Tevens is aan ieder het koopen van bedoelde - batterijen bij fabrikanten zonder vergunning verboden. Het koo pen bij grossiers, importeurs en den detailhandel blijft vrij. Bij circulaire zullen aan fabrikanten enkele algemee- ne vergunningen tot verkoop en afle vering van droge batterijen voor hand- en zaklantaarns worden ver leend. Koopvergunningen zullen uitslui tend worden verstrekt aan belangrij ke overheidsdiensten en aan bedrijven van vitaal belang voor de samenleving. Voorzoover deze belangrijke verbrui kers hun behoefte nog niet kenbaar hebben gemaakt bij het Bureau voor de Metalenverwerkende Industrie, Riouwstraat 182, -Gravenhage, door middel van een aanvraagformulier HG kunnen zij dit alsnog doen. Het for mulier H.G. is op aanvraag gratis ver krijgbaar bij het genoemd bueau. Aanmeldingsplicht schrijfmachines. Alle natuurlijke of rechtspersonen, die tien of meer werknemers in dienst hebben, zijn verplicht vóór 18 Decem ber 1942 aan het Bureau voor de me talenverwerkende Industrie, Riouw straat 174, 's Gravenhage, een opgave te verstrekken van alle hun in eigen dom toebehoorende schrijfmachines, welke tot op 5 December 1942 niet meer in regelmatig gebruik waren. Van deze aanmelding zijn ontheven alle handelaren in kantoormachines, die bij genoemd bureau als zoodanig zijn ingeschreven. De formulieren, waarop genoemde opgave dient te ge schieden, zijn op aanvraag gratis bij het bureau verkrijgbaar. Bij niet, of niet tijdig inzenden van bovengenoem de opgave of het verstrekken van on juiste of onvolledige gegevens, kan vervolging op grond van het Econo misch Sanctiebesluit 1941 plaats vin den. De prijs van zeevisch. Voor zee- visch gelden de 'prijzen en marges, vermeld in de prij zenbeschikking 1942 zeevisch. De gemachtigde voor de prij zen deelt echter mede, dat in het vol gende geval niet tot vervolging zal worden overgegaan: In plaatsen, waar vischafslagen zijn gevestigd, welke hun aanvoer niet rechtsreeks van den visscher ontvan gen, mag de kleinhandelaar, indien door hem afslagrechten betaald zijn, deze afslagrechten tot een maximum van 2 pet. van zijn inkoopsprijs exclu sief vracht aan den consument in re kening brengen boven de voor hem vastgestelde marge. Vervoer van stroovlas. De Voedsel- commissaris voor Zuid-Holland deelt betreffende bovenvermeld onderwerp aan belanghebbenden het volgende mede: Zooals reeds eerder bekend gemaakt is moet ieder vervoer van stroovlas gedekt zijn door een geldig vervoerbe- wijs. Hiervoor diende hèt formulier B van de „machtiging tot afname" nadat een en ander door den Plaatselijken Bureauhouder was afgestempeld. Nu bestaat de mogelijkheid, dat de te leveren hoeveelheid stroovlas niet in één schip of wagon verladen kan wor den, doch meerdere schepen of wa gons noodig zijn. Het formulier B kan dan maar bij één schip of wagon aan wezig zijn, terwijl het andere vervoer ongedekt zou blijven. Dit is niet toe gestaan. In bovenbedoelde gevallen moet, bij het laten afstempelen van het formu lier B door den betreffenden Plaatse lijken Bureauhouder, worden opgege ven, dat het vlas niet in één keer ver laden kan worden. De Plaatselijke Bu reauhouder zal dan voor ieder schip of wagon afzonderlijk een vervoerbe- wijs afgeven. Bovenstaande geldt eveneens voor het vervoer per auto of wagen. Men schenke er zijn aandacht aan. Boventallige stieren. De Provin ciale Voedselcommissaris voor Zuid- Holland maakt aan de houders van oude stieren bekend, dat voor de na volgende categorieën stieren een bo- ventalligè toewijzing verstrekt kan worden boven het aantal stuks rund vee ouder dsn 1 jaar, dat krachtens het bedrijfsmaximum mag worden aan gehouden. A. Stieren, welke in eigendom toe- behooren aan een fokvereeniging, wel ke erkend is door een Provinciale Com missie ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij. B. Stieren, welke in eigendom *toe- behooren aan een stierenhouderij, wel ke nader door het Bedrijfschap voor Vee en Vléesch worden aangewezen. (Dit geldt alleen voor het gebied van het Nederlandsche Rundveestamboek). C. Stieren, waarvan de eigenaar kan aantoonen, dat zij vanaf 1 Januari 1942 tenminste 20 runderen, welke in eigendom toebehooren aan andere vee houders, gedekt hebben. Voor stieren bedoeld onder C. geldt. -4 dat zij in het afgeloopen jaar in bezit moeten zijn geweest van denzj den eigenaar, tenzij de nieuwe ei naar kan aantoonen, dat hij in 1 eveneens een stier gehouden hei welke aan de gestelde eischen void: heeft. Voor een aangekochten stier, weP op zijn vorige standplaats 20 dekiï gen buiten het eigen beslag heeft w richt, wordt dus geen boventallige t! wijzing verstrekt. Onder C. zijn mede te verstaan stj ren, welke in eigendom toebehoor- aan meer dan één veehouder, indj deze stieren in 1942 20 runderen mi gedekt hebben dan aanwezig zijn r het bedrijf van een der mede-eik naren. Ter verkrijging van een boventallf toewijzing dienen de stieren houd: zich te vervoegen bij hun Plaatse^ ken Bureauhouder onder overleggf van het identiteitsbewijs van den F treffenden stier en in gevallen f doeld onder C. het bewijs, dat t« minste 20 koeien buiten het eigen g' drijf gedekt zijn. Darmen. Bij de op 25 Novemij 1942 in werking getreden verordeniB op het bewerken, voorhanden enfc voorraad hebben van darmen is ey verbod gesteld op het slijmen, sortty ren en op andere wijze bewerken vu darmen, tenzij" vergunning is verleer tot het verrichten van deze handel» gen. Onder het verbod valt niet k spoelen en onbewerkt verzorgen vti darmen. Een vergunning als voorma wordt verleend door het bedrijfschj voor vee en vl-e-esch, gehoord de va of ondiervakgroep, waartoe de aanvrf ger van de vergunning behoort, en worden aangevraagd door hen, die ha. hoofd- of nev-enbedrijf maken van hg verrichten van voormelde handelingeg alsmede door hen, die deze handeling» verriohten ter voorziening in hun no male bedirijfsbehoeften aan op vooj, melde wijze bewerkte darmen, waart), b.v. is te dienken aan vleeschwarenfy 'briekien, die darmen voor de worstf» bricage bewerken. Het bedrijfsch| voor vee en vleesch kan aan de vei gunning voorwaarden verbinden, waai van er eenige zijn opgesomd in de ve)] ordening. Het bedrijfschap voor vee vleesch is bevoegd andere dan in verordening genoemde voorwaarden verleening der vergunning te stellet- Verder houdt de verordening vcxy hem, die darmen voorhanden of ife voorraad heeft, alsmede voor hem, d{ runderen, varkens, schapen en paarde; slacht of dioet slachten, de verplichtint in, de voorhanden of in voorraad gd houden, respectievelijk de bij slachtinj verkregen darmen ter beschilnking val het bedrijfschap voor vee en vleesc^ te houden én dieze darmen te verkoop-ei aan een bedrijf, dat bevoegd is tot he bewerk-en va-n de darm-en. Van gemeldt verplichting zijn vrijgesteld zij, die'd* darmen ten geforuike voorhanden of it voorraad hebben alsmede zij, die, dit door het bedrijfschap voor vee et vleesch, gehoord de desbetreffende vah ot ondervakgroep, als ha-ndelaar it darm-en aangewezen, de darmen tef verkoop voorhanden en in voorraad houden. j De verordening voorziet in de moge: lijikheid tot verleening van een onthei fing van een of meer barer bepalin-geii E-en ieder, d'ie meent voor een vergunt ning tot het bewerken van darm-en em of voor een aanwijzing tot handelaar in darmen in aanmerking te kun-n-ej komen, dient zich daartoe onverwijl| te wenden tot het bedrijfschap vors vee en vleesch, Laan van Moerdtecvoorf 53, 's-Gravenhage. Aanbod <g Te koop aangeboden 4 blank eiken fauteuils, zoo goed als nieuw. Te bevragen Pr. Hendriklaan 8, Oegst- geest, Tel. 21518. 4164 Vraag Radio. Wie heeft voor mij een modern radiotoeste niet ouder dan 4 a 5 jaar van bekend merk. Wil ho gen prijs betalen. Aanb. Da Costastraat 69, Leiden, Tel. 23055. 4160 Te koop gevraagd electr. handdynamo (goede prijs), schaatsschoenen (maat 41- 42-43) en werkbroek, 4165 Buys Ballotstraat 67 Diversen Verloren een zilveren h. zakhorloge met verg. rand in een kast m. ketting, op 4 Dec. S.v.p. tegen beloning terug bezorgen of bericht zenden: J. v. d. Post, Dorpsstr. 33 Oegstgeest. 4161 Personeel gevraagd SF Nette loopjongen gevr, leeftijd 14 jaar. Haarlemmer straat 215, QUICKER TH Al, QUICK. 41» Eenige flinke Lingerie; naaisters en Leerlingen Ffooj loon, vast werk en reisver goeding. Aanmelden dage lijks van 8—5 uur Confectii Atelier Oranjegracht 25 Voor direct gevraagd nette werkster voor he' schoonhouden van een kart toor te Oegstgeest. Bij voor keur daar woonachtig. Aam melden DUTIM, Geversstr' hk. Kempenaerstr, 3161

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 8