ii STADSNIEUWS R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Bergstelling bif Tceapse genomen LAATSTE BERICHTEN BESLUITEN VAN BEN BURGEMEESTER, Vi Subsidie cursussen. De burge meester heeft besloten aan de door het *<fed. Arbeidsfront, afd. „Vreugde en -5irbeid" te geven cursussen, n.l. een [C(vondsehool voor volwassenen en eur- Jssen in Duitsch, Engelsch, Italiaansch 00b Eerste Hulp bij ongelukken, een uaiibsidie van 1500 te verleenen. aJ Subsidie „Reuvens". In verband hjet de verhoogde rijkssubsidie heeft lUlet bestuur van de Op. Leeszaal en Bi- liotheek „Reuvens" verzocht, dat de ,n femeente de daaraan aansluitende ver- Sooging zal toekennen. De burgemees ter besloot daarom de subsidie van 5341 nader te brengen op ƒ6484,10, dien verhooging dus van rond 1144. )vi Van deze gelegenheid is tevens ge- ïruik gemaakt ,om aan de subsidie de toorwaarden te verbinden, dat de be- irdrooting en rekening aan de goedkeu- l^ng van de gemeente zijn onderwor pen en dat de gemeente zich door een ^delegeerde in het bestuur kan doen •ertegenwoordigen. L1 Voorziening vacatures. Ter voor- lening in verschillende ontstane vaca- .Jires heeft de burgemeester besloten: Bp. te benoemen tot lid van de Commis- jjje voor het Stedelijk Museum „de La kenhal" in de vacature prof. dr. J. A. Ju Barge, den heer A. J. M. van Dijk. b. te benoemen tot Commissaris van jje Gemeentelijke Volkscredietbank in •ate vacature mevr. C. P. Braggaarde. ■yDos, mevr. R. PardoenWestra. 3o. e benoemen tot lid van de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappelijk t lulpbetoon in de vacature mevr. C. P. ■Sraggaar—de Does, mevr. E. J. O. Poll- nannSchoondergang. L Herziening uitbreidingsplan. De venschelijkheid is gebleken om* het litbreidingsplan dezer gemeente te wij zigen in dier voege, dat de geprojec- heerde straat 62, welke een verbinding diou vormen tusschen de Cobetstraat en nle Burggravenlaan, vervalt en de gron- len aan de noodoostzijde van de De i'èijselaarstraat en de noordwestzijde Vfan de Burggravenlaan, hoek De Gij- welaarstraat, welke volgens het gelden- lie uitbreidingsplan (zooals dit werd Merzien bij raadsbesluit van 17 Augus tus 1936) bestemd zijn voor „betere sjouw", bestemd worden voor „villa- riouw". Tegen deze wijzigingen zijn rjeen bezwaren ingediend, zoodat de burgemeester een en ander aldus heeft f&stgesteld. 3 AUTOBUS IN HET WATER u GEREDEN. 9 Alle inzittenden gered. Zaterdagavond hebben de bestuur der en negentien passagiers van een Ci- Josa-autobus een onaangenamen Sin terklaas-surprise beleefd, toen de wa gen van het Rapenburg te water reed. jWonderlijk genoeg konden alle inzit tenden gered worden en zij liepen zelfs Jjeen ernstige verwondingen op. Om- Jtreeks k art vor zes was de autobus, ,pp weg naar Leidschendam, op het Rapenburg gekomen. Toen de bestuur der het einde van het Academiegebouw jOaderde zag hij plotseling een met baard bespannen wagen uit - de Non- jpesteeg komen. Om een aanrijding te ^oorkomen, week de autobuschauffeur Baar links uit. Daarbij kwam hij even- Wel in aanraking met een verkeerspaal en hij verloor de macht over zijn Stuur. De wagen reed nog even door, Jamde de lantaarnpaal ter plaatse en botste daarna tegen het uiteinde van [het bruggehek, dat den schok niet Ikon weerstaan, afknapte en met de jutobus te water ging. De wagen kan telde en bleef op zijn «linkerzijde in het water liggen. Gelukkig was het bier niet erg diep, zoodat een gedeelte f - plaatsing-Bureau le B1NNENVESTGR. 30, voorheen Boerhaavestr ïerleent hulp door gediplomeerde krachten, GEOPEND eiken DINSDAG- en VRIJDAG MIDDAG van 24 uur tot het verstrekken Van de gewenschte inlichtingen. 3546 Telef. 23420, b.g.g. inlicht. K08. Aanvragen (schrift.(adres le Binnenvestgr.30 van de kap en de ramen ter rechter zijde boven water blven. De chauf feur, die gelukkig geen ernstig letsel had bekomen, behield zijn tegenwoor digheid van geest, verbrijzelde de vooruit, klom er door, werkte zich op de autobus en verwijderde de kap. Daarna slaagde hij er in zeven a acht personen door de opening te halen en hen met behulp van op het lawaai van het ongeluk toegesnelden op den wal te brengen. Inmiddels hadden de in zittenden ook de ruiten ter rechterzij de ingeslagen en al of niet met hulp van anderen slaagden alle verdere in zittenden er in uit den gehavenden wa gen te komen, waarna ook zij aan wal werden gebracht. Politie, brandweer en Eerste Hulp dienst waren onmiddellijk gealarmeerd, terwijl ook verschillende leden van de E.H.B.O. op de plaats van het onge luk arriveerden. Op de vraag, of er zich nog meer dere slachtoffers in den wagen zouden bevinden, kon niemand een afdoend antwoord geven, ook de chauffeur niet, omdat hij niet precies wist, hoeveel passagiers hij in zijn wagen had. De brandweer heeft daarop zoo nauwkeu rig mogelijk de autobusruimte afge zocht, doch dit leverde gelukkig geen resultaat op. Bij omwonenden werden de drenke lingen van droge kleeren voorzien en de Eerste Hulpdienst verleende waar noodig hulp. Gelukkig bleek niemand ernstige kwetsuren te hebben opge- loopen, hetgeen bij een catastrophe van zoo grooten omvang een wonder mag worden genoemd. Het letsel van de meeste inzittenden bleef beperkt tot wat snijwonden aan de handen ten gevolge van de glasscherven. De slachtoffers, die voor het over- groote deel in de omgeving woonden en op weg naar huis waren, konden met andere vervoermidelen hun weg ver volgen. De Technische Noodhulp was even eens met verscheidene leden ter plaat se om hulp te verleenen. Door hen werd de gasdolly gelicht en de verniel de brugleuning zoo goed mogelijk her steld. Het bleek bij dit ongeluk, dat men nog steeds niet weet hoe de politie- brandweer voor degelijke gevallen te bereiken. Daarvoor moet men telefoon nummer 22241 oproepen. Bejaarde vrouw verdronken, vier personen gered. Tijdens de duister- •nis van Zaterdagavond zijn verschil lende personen te water geraakt, waar van er een is verdronken. Te 7.40 uur geraakte twee gezusters 25 en 23 jaar in de Vliet bij de Molen- teegbrug te water. Zij konden zichzelf redden. Te 7.15 fietste een juffrouw in de Aalmarkt. Zij zwom naar den wal en redde zichzelf. Te 8.05 uur is een 29-jarige man aan de Kaasmarkt in den Oude Rijn geloopen en met een reddingshaak op het droge gebracht. Tenslotte geraakte te half elf en 65- jarige vrouw in de nabijheid van haar woning aan de Uiterste Gracht te wa ter. Zij werd door twee bewoners op het droge gebracht. De E.H.D. verleen de hulp met gebruikmaking van een zuurstofapparaat. De vrouw bleek evenwel reeds te zijn overleden. Gouden doctoraat. Woensdag 9 Dec. a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. H. L. Hensing, oud-administra teur bij het departement van Koloniën, en wonende te 's Gravenhage, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Sinterklaasfeest in de Stadsgehoor zaal. Blijde kinderstemmen vulden Zaterdagmiddag de zalen van de Stads- zaal, waar 250 kinderen van leden der W.A. en N.V.D. en 750 andere kinde ren genoodigd waren op het Sinter klaasfeestje, dat door de W.A. werd georganiseerd onder leiding van opper- hopman van Duuren. De middag werd begonnen met liederen van den Nat. Jeugdstorm, terwijl ook de kinderen zelf verschillende liederen lieten hoo- ren. De kinderen werden daarna eeni- gen tijd aangenaam bezig gehouden door een goochelaar, doch het hoogte punt van den middag vormde het op treden van St. Nicolaas. Daaraan ver bonden natuurlijk de onafscheidelijke geschenkjes en versnaperingen, welke er als koek ingingen. Uitvoering „Het Schouwspel". Een prettige, vlotte voonstelling gaf Zondagmiddag het gezelschap van Cor HET DUITSCHE WEERMACHTS- BEEICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 7 Dec. (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Noorden van Toeapse hebben Duitsche jagers onder de moeilijkste terrein- en weersomstandigheden een krachtig versterkte berghelling stor menderhand genomen en meer dan 65 gevechtsstellingen veroverd. Met ge bruikmaking van versche strijdkrach ten ondernam de vijand ten Noorden van de Terek tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don zonder succes aanvallen op de Duitsch- Roemeensche stellingen. Ook in den centralen en Noordelijken sector viel de vijand evenals tevoren tevergeefs aan. Op verscheidene plaatsen werd de plaatselijk doorgedrongen tegen stander in tegenaanvallen verdreven. In andere sectoren werden vijandelijke concentraties reeds door artillerie vuur uiteengedreven; 37 pantserwagens en pantservoertuigen werden vernie tigd. In Cyrenaica was een levendiger ac tiviteit van de artillerie en van verken ners te bespeuren. Britsehe concentra ties en een opslagplaats werden met bommen bestookt. In Tunis waren con centraties pantserwagens en voertui gen van den vijand het doel van he vige luchtaanvallen. Formaties ge vechtsvliegtuigen bombardeerden des nachts de havens Bone en Philippevil- le. Duitsche jagers schoten in het ge bied van de Middellandsche Zee, zon der zelf verliezen te lijden, zes vijan delijke vliegtuigen omlaag. De Britsehe luchtmacht viel overdag onder bescherming van het wolkendek de bezette Westelijke gebieden en in den afgeloopen nacht West- en Zuid- West-Duitschland aan. De bevolking leed verliezen. Bij deze aanvallen bo ven het Kanaal en in het Duitsche kustgebied schoten jachtvliegers, lucht doelartillerie van de luchtmacht en marine overdag dertig Britsehe jacht en bombardementsvliegtuigen, des nachts vijf bommenwerpers omlaag. Drie eigen machines gingen verlo ren. Jachtvliegtuigen vielen overdag met goede uitwerking doelen aan in het Zuid-Oosten van Engeland. v. d. Lugt voor de ledien van „Het Schouwspel". Opgevoerd werden „Jan Klaasz «of De gewaande Dienstmaagd" van Thomas Asselijn en na de pauze ,,De gebroken kruik" van Heinrich von Kleist. Het blijspel van Thomas Asselijn is in 1682 geschreven en speelt zich af in het 17e eeusohe Amsterdam. Liefde maakte ook toen reeds vindingrijk, want de list van Jan Klaasz om bij zijn geliefde te komen is niet alledaagsch. Dat de Amsterdammers van dien tijd schik in het blijspel hadden, kan men zich indenken; zelfs nu nog doet het spel het wonderwel, mede dank zij de frissche vertolking door de spelers. Carol, v. Dommelen en Anton Roemer waren het echtpaar Gerbrants in goe den doen; Jan v. Bes speelde den titel rol sterk nadr den kluchtigen kant evenals Ludzer Eringa, de houten Kwaeker. De omlijsting der keurige 17e eeuwsche decors maakten de tafe- reelen tot ware schilderijtjes van oud- Hollandsche meesters. Het tweede spel van de gebroken kruik heeft een ge heel andere allure. Het is een-speelsohe safyre op een plattelandsrechter, die een zaak te berechten krijigt, waarin hij zelf heimelijk een hoofdrol heeft ge speeld en die zich onder het oog van een toezienden gedeputeerde in aller lei bochten wringt om uit den knoei te raken. In dit spel speelde Johan El- sensohn de eerste viool en hij maakte van den kronkelenden rechter een ver makelijke caricatuur. Noemen wij voorst nog Anton Roemer, als de sta tige gedeputeerde, en Magda Janssens als vrouw Klis, de aanklaagster. In bei de stukken was de geheele rolbezetting tot in de potjes verzorgd, terwijl aan de entourage groote zorg was besteed. De opvoering oogstte welverdiend suc ces. -- H. Geise. Maak reeds NU een ruim bedrag over aan Winterhulp. Giro 5553. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP EINDHOVEN MEERD AN 100 DOODEN ONDER DE BEVOLKING. Bij de Britsehe poging om met een vrij groote formatie vliegtuigen de Philipsfarieken te Eindhoven aan te vallen, werd door het lukraak neer werpen van bommen van elk kaliber in de woonwijken van de stad Eindho ven zware schade aan gebouwen, glas- en materieele schade aangericht. Ook openbare gebouwen en verkeersinstal- laties liepen schade op. Zoo werd vooral het ziekenhuis te Eindhoven bijzonder zwaar getroffen, terwijl de Catheijnekerk werd vernield. Nadat de bommen waren neergeworpen, werd de bevolking bovendien nog met boordwapens aangevallen. Volgens de totdus ver ontvangen be richten heeft de Nederlandsche bur gerbevolking een verlies te betreuren van meer dan 100 dooden, onder wie vele vrouwen en kinderen. Een groot aantal personen werd zwaar of licht gewond. Verscheidene personen wor den vermist. Schade aan militaire in stallaties werd niet aangericht. Zestien. Britsehe bommenwerpers werden neer geschoten. Onder de aandacht wordt gebracht, dat de aanval werd gedaan op den feestdag van St. Nicolaas, waarop, zoo als bekend, in Nederland een bijzonder levendig familiebezoek in de stad en van het land naar de stad plaats heeft. Het groote aantal slachtoffers is der halve veroorzaakt door het feit, dat de bevolking juist tijdens het vieren van het St. Nicolaasfeest werd getroffen. Geen noteering in Philips-waarden. De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel (bedrijfs groep Effectenhandel), heeft bepaald, dat heden geen noteering is toegestaan in gewone en preferente aandeelen en certificaten van gewone aandeelen der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken en den N.V. Gemeenschappelijk Eigen dom v. Aandeelen Philips Gloeilam penfabrieken en dat in deze fondsen geen handel mag geschieden. Ruim 40.000 K.G. appelen en peren in beslag genomen. De economische dienst van de Ilaagsche politie zette in de maand November haar controle op den handel en het verboden vervoer van groente en fruit voort. Verschil lende steekproeven werden genomen bij groentenhanedlaren. De vischver- koop van de standplaatsen bleek vrij goed te functioneeren. Gevallen van prijsopdrijving werden daarbij niet ge constateerd. Bij controle op het Staats spoorstation werden 340 processen-ver baal opgemaakt ter zake van verbo den vervoer. In beslag genomen wer den daar 3545 K.G. appelen, 117 K.G. aardappelen, 112 K.G. tarwe, 2i7 K.G, rogge, en verder hoeveelheden rogge en tarwemeel, peulvruchten, kaas, bo ter, jenever, melkpoeder, ondergoede ren enz. Deze controle leidde tot op sporing van diverse overtredingen van distributievoorschriften. Bij haar on derzoek in de stad zelf en de controle op de toegangswegen maakte de dienst in de maand November 340 processen- verbaal op, beneyens 202 voor prijs- overtredingen en eenige voor prijsaan duiding. In beslag genomen werden o.a.: 379000 K.G. peren en appelen, 1736 K.G. druiven, 6000 K.G. uien, 3000 K.G. peen, 1000 K.G. aardappelen, dui zenden scheermesjes, 2000 flesschen conserven, een winkelinventaris met speelgoed, pakjes kauwgummi, sponzen dweilen, zakken kachelhout, rollen closetpapier enz. FINLANDS FINANCIEELE POSITIE. HELSINKI, 7 Dec. (A. N. P.). De Finsche regeering heeft de definitieve cijfers gepubliceerd omtrent de Fin sche begrooting over het afgeloopen milliard jaar. De totale inkomsten be droegen 29.96 milliard Fmark. De uit gaven bedroegen 31.42 milliard Fmark, waarvan 11,2 milliard voor defenise- doeleinden. De geconsolideerde staats schuld bedroeg per 31 December 1941 in totaal 12.37 milliard Fmark. De schulden op korten termijn bedroegen 15.12 milliard Fmark.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3