Voor wielt werkt de tif d SUCCESSEN PER DUITSCHE WEERMACHT Zoowel aan Ssef ©osifeont als in Tunis jarenlang rheumatii en ischias. Red. BuitenlandMr. H. Geise. Leiden; Red. Stad en Sport iM. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooien, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden; vcrant-j woordelijk voor de advertentigni C de Helden, Leidcnl Zon onder 4.27 Maandagavond. Zon op 8.37 Dinsdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. Maand. 7.12: Maan 7.14 op, 16.35 ond. (N. maan). Dinsd. 8.12: Maan 8.31 op, 17.24 onder. Woensd. 9.12: Maan 9.41 op, 18.24 ond. Dond.d. 10.12: Maan 10.41 op, 19.32 ond. Vrijd. 11.12: Maan 11.28 op, 20.48 ond. Zat.d. 12.12: Maan 12.06 op, 22.05 ond. Zond. 13.12: Maan 12.38 op, 23.20 ond. Mnd. 14.12: Maan 13.04 op. (E.K.). Minister dr. Goebbels heeft Vrijdag avond als gouwleider van Berlijn in het Sportpalast het woord gevoerd tot de functionarissen van zijn gouw. Dr. Goebbels gaf hierbij een beeld van den tegenwoordigen pclitieken en militai ren toestand en wierp tevens een blik op de naaste toekomst. Wanneer men den toestand van he den vergelijkt met dien van 1939, aldus de minister, krijgt men een inzicht van de tot dusver bereikte resultaten. Im mers, in .1939 keek Duitschland niet naar de Wolga, maar naaf den Rijn, en in 1939 streed het niet om Bizerta, maar om Saarbrueck-en. Daaraan kan men het beste het verschil zien tusschen toen en thans. Uit de sterk beperkte operatiebasis van 1939 drong de Duitsche weermacht zoo diep in het Oosten door, dat vrucht bare akkers en rijke grondstofgebieden thans aan Duitschland voor zijn ver dere oorlogvoering ten goede komen. Dat is van doorslaggevende beteekenis. Ontstaat er naast alle voordeelen soms ook eens een gering nadeel, dan kan men dat rustig op den koop toe nemen De Engelsehen zijn er thans onder alle omstandigheden voor zich zelf op uit om overwinninigen uit te vinden. Zoo •hebben zij den laatsten tijd gebazeld over een succes in het offensief tegen Rommel. De waarheid ziet er evenwel anders uit, want niet de Engelsehen bedreigen thans Berlijn, maar wij be dreigden destijds Cairo. Vervolgens besprak dr. Goebbels den overval der Amerikanen en Engelsehen op het gebied van hun vroegeren Franschcn bondgenoot in Noord-Afri- ka, waarna hij den toestand in het Oos ten schilderde. De Engelsehen tobben Duitschland altijd voorgehouden, aldus de minister, dat de tijd voor hen werkt en dat de bijzonder ver uitgestrekte fronten voor Duitschland slechts een zware belasting beteekemen, die het op den duur met verdragen kan. In wer kelijkheid zijn de feiten echter precies tegenovergesteld. De tijd is niet de te genstander, maar de bondgenoot van Duitschland. Ten slotte is immers een criterium, of te tijd voor of tegen een torlogvoerenden staat werkt de kwes tie, of zijn binnenlandscto positie be ter en stabieler wordt! De Sowjet-offensieven zouden aan den tegenwoordigen toestand niet be slissend meer kunnen veranderen. Wij zijn er stellig van overtuigd, zoo riep dr. Goebbels uit, dat in het Oosten de betere menaCh, het betere ras, de be tere wereldbeschouwing en de betere leiding de definitieve overwinning zal behalen, zooals zulks in den loop der •historie nog altijd het geval geweest is. Vervolgens besprak Goebbels de steeds herhaalde pogingen der Engel- schen om een wig te drij ven tusschen leiding en volk. Het laatst beeft de En- gelsche propaganda deze manoeuvre geprobeerd bij onzen Italiaanschen bondgenoot. Onze positie is echter zoo stevig, dat het den Engelsohen nooit zal gelukken, een breuk te maken in de Duitsche volksgemeenschap. Ten slotte besiprak de minister het proces van consolidatie in Europa. De orde, die Duitschland voor Europa in petto heeft, is een organische en geen opgedwongen orde. In een zoo drama tisch conflict als Europa op het oogen- blik beleeft, kan men uiteraard met sentimentaliteiten niets beginnen. Wan neer men derhalve de zegenrijke ge volgen van de nieuwe orde thans nog niet overal vermag in te zien, moet men zich voor oogen houden, dat heel Eu ropa thans midden in het barenswee verkeert van een niieuw tijdperk. DUITSCHE WEERMACHT- BERICHTEN. Belangrijk knooppunt in Tunis veroverd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: In den sector Toeapse deden Duit sche troepen een verrassenden aanval, behaalden ondanks bijzonder ongun stige weersomstandigheden terrein winst en maakten lichte en zware infanteriewagens buit. Sterke aanval len van de Sowjets in den Oostelijken Kaukasus werden weer onder zware verliezen verijdeld, dank zij den'hard- nekkigen tegenstand van Duitsche en Roemeensche troepen. De operaties van snelle formaties ten Noorden van de Terek werden voortgezet en er wer den meer dan 1000 gevangenen ge maakt. De gemelde aanval in de Kalmuk- kensteppe werd voortgezet tot diep in den rug van den vijand en daarbij werd een steunpunt van den vijand met groote werkplaatsen voor pantser wagens vernield. Tusschen Wolga en Don vielen de Sowjets ook op 4 De cember met krachtig gebruik van pant serwagens tevergeefs aan. 75 pantser wagens werd envernield, 13 werden on klaar geschoten en bovendien werden den vijand zware verliezen aan men- schen wapens toegebracht. Een krachtige aanval van eigen pantser troepen versloeg vijandelijke pantser- en cavalerie-strijdkrachten waarbij 2000 gevangenen werdep ge maakt en 14 stukken geschut werden veroverd. Italiaansche en Hongaarsche verkenningsacties aan het front van den Don leverden belangrijke verken ningsresultaten op. In het gebied tusschen Kalinin en Ilmen-meer stortten ook Vrijdag sterke vijandelijke aanvallen ineen, die ten deele werden gesteund door bijzonder hevig artillerievuur, pantserwagens en gevechtsvliegers. 104 pantserwagens werden ten deele in gevechten op kor ten afstand vernietigd en zes vliegtui gen werden door troepen van het leger neergeschoten. Bij afweergevechten der laatste.tien dagen heeft de 78e divisie infanterie alleen 169 pantserwagens vernietigd. De luchtmacht versloeg vijandelijke troepenconcentraties en colonnes voer tuigen. Formaties jachtvliegers scho ten, zonder zelf verliezen te lijden, 58, luchtdoelartillerie drie vijandelijke ma chines omlaag. Aan het Noordelijke front werden bij eigenoperaties van toottroepen ruim 80 vijandelijke gevechtsstellingen en kaze-, matten vernield. De bezettingen wer den onschadelijk gemaakt of gevangen genomen. In Tunis zijn hevige gevechten aan den gang. Een belangrijk knooppunt van wegen en spoorlij- nen werd, na geVechten van ver scheidene dagen stormenderhand genomen. Hierbij werd een sterke Britsch-Ame- rikaansche formatie, die op een ver vooruitgeschoven post den vijandelij ken opmarsch naar Tunesië moest dek ken, practisch volkomen in de pan ge hakt. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materieel. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers namen doeltreffend aan den strijd deel. Bovendien werden stellingen artil lerie, troepen en concentraties pantser wagens herhaaldelijk aangevallen, waarbij ruim 100 voertuigen vernie tigd werden. Voorts vielen Duitsche en Italiaansche formaties van de lucht macht d haven van Bone aan. Een transportschip werd zwaar getroffen, talrijke andere vaartuigen geraakten in brand. Duitsche jagers schoten 23, de kustartillerie in Tunis twee vijande lijke vliegtuigen neer. Vijf eigen machi nes worden vermist. Aan de kust van de bezette Weste lijke gebieden verloor de Britsche luchtmacht gisteren zes vliegtuigen. Bolsjewistische verliezen. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Zondag mede: In den Oostelijken Kaukasus en in het Terekgebied werden Sowjetaanval- len in gevechten op korten afstand en ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. Verscheidene tanks werden vernield en meer dan 1600 gevangenen gemaakt. In scheervlucht aanvallende jachtvlie gers brachten de vijandelijke infante rie zware verliezen toe en schoten 12 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij heen- en weer golvende gevech ten tusschen Wolga en Don werd een Sowjetbataljon vernietigd. 26 pantser wagens werden kapot geschoten, tal rijke stukken geschut en infanterie- wapenen buitgemaakt. Transportfor maties der luchtmacht brachten in weerwil van de moeilijkste weersom standigheden den strijdenden troepen aanvoer. Bij de succesvolle afweerge vechten tusschen Wolga en Don heeft zich.het 2de bataljon van een Weensch regiment grenadiers door voorbeeldig optreden bijzonder onderscheiden. In de groote bocht van den Don zijn de laatste dagen herhaalde, door pant serwagens gesteunde, Sowjetaanvallen op een belangrijken sector der rivier afgeslagen. In- het gebied van Kalinin en het II- menmeer mislukten talrijke, vaak krachtig door pantserwagens gesteun de vijandelijke aanvallen, ten deele in verbitterde gevechten van geringen af stand. De vijand verloor 51 pantserwa gens en leed opnieuw zware, bloedige verliezen. Bij stormtroepoperaties in den Noordelijken sector heeft zich een afdeeling der Waffen-SS bijzonder on derscheiden. In Tunis werd de zuivering van het gevechtsterrein bij Teboerda voortgezet. Het aantal gevangenen is gestegen tot 1100, het aantal ver nielde pantserwagens bedraagt ruim 70, dat der buitgemaakte ka nonnen meer dan 40. De luchtmacht opereerde tegen vijan delijke colonnes en loswerkzaamheden in de haven van Bóne. Jachtvliegers schoten Zaterdag overdag boven dit gevechtsgebied 14 vijandelijke vliegtui gen, waaronder viermotorige bommen werpers, neer zonder zelf verliezen te lijden. Jacht- en gevechtsvliegtuigen heb ben overdag 'aanvallen gedaan op spoorweg- en fabrieksdoeleinden aan de Zuidoostkust van Engeland. Strijdkrachten der As nemen initiatief in Tunis. De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: In Tunesië is het sedert enkele dagen tot gevechten op eenigszms groote schaal gekomen, waartoe het initiatief kennelijk van de Duitsch-Italiaansehe troepen is uitgegaan. Naar men te Ber lijn verklaart, hebben de strijdkrachten van de As bij deze gevechten, die nog steeds een plaatselijk karakter dragen, voor honderd procent, succes gehad en konden belangrijke stellingen worden bezet, die voorverdere operaties een gunstig uitgangspunt vormen. Men krijgt den indruk, dat in den strijd in Noord-Afrika die er in hoofd zaak een is om de zeesteunpunten" en de spoorwegen, die deze verbinden immers het meer landinwaarts gelegen woestijngebied is strategisch minder belangrijk het initiatief op het oogenblik meer en meer in handen der Duitsche en Italiaansche strijdkrachten is overgegaan, die ook de meerderheid in de lucht bezitten, waardoor zij de bewegingen der Anglo-Amerikaansche strijdkrachten ernstig kunnen storen. Van den tegenstander is het Britsche contingent niet zoo sterk als het Ame- rikaansche, dat verreweg in de meer derheid is. DE LUCHTOORLOG. Zaterdagmiddag hebben, naar tot D.N.B. verneemt, Engelsche bommen werpers en jagers getracht het bezet te gebied in het Westen aan te vallen. Duitsche jachtvliegtuigen en de lucht doelartillerie bestookten de Britsche formatie en schoten 12 vliegtuigen neer. Naar het D.N.B. voorts verneemt, hebben Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht storinigsvluchten boven het Zuidwesten van Duitschland ondernomen. Door bommen werd ge ringe schade aangericht. Volgens de tot dus-verre ontvangen berichten zijn vijf der bommenwerpers neergeschoten. Thans weer i maal aan 'f w De Heer E.R. tt schrijft, d.d. 27-5{ Sedert jaren led aandelinkerzijde? mijn lichaam zool vig aan rheumaf en ischias, dat! steeds in den h| en het voorjaar met werken moest ophouj Dit jaar probeerde ik Uw Ovaaltjes en' reeds na enkelo dagen weer normaal werk doen. Allen, die dergelijke pijnen ben, kan ik Ovaaltjes ten zeerste aanbevelf Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudl) griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Os; tjes van het Trineral Agentschap. 1 hebben geen schadelijken invloed op 1 maag en darmen. Neem direct de pri Origineele verpakking van 20 tabletten sle 60 cent. In alle apotheken en drogistei verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, A'i FINLAND S ONAFHANKELIJKHI President Ryti toeft tor gelegenih van den 25sten verjaardag der Fins onafhankelijkheid een radiorede goh den voor het Finsehe volk. Na een historisch overzicht te 1 ben gegeven van de eeuwenlange v stelinig van het vreed'zame Finsehe v voor zijn onafhankelijkheid, legde vooral den nadruk op de beteekenis - Finland als een voorpost tegen het vaar uit het Oosten. DAGORDER VAN MAARSCKAIi MANNER HEIM. Ter gelegenheid van den 25sten VI jaardag' der Finsehe onfahankelijkhj heeft maarschalk Mannerheim een dl order uitgevaardigd, waarin hij ond meer zegt: „Vijfentwintig jaar geleden wt Finland tot zelfstandigen, staat vl klaard, maar pas op het slagveld wi deze zelfstandigheid ten koste i zware offers verwezenlijkt. De gesel denis leert, dat de zelfstandigheid i een land geen werkelijke waarde he wanneer zij niet door kracht bescher en gewaarborgd wordt. In den oor 1939/40 moesten wij deze waarheid zien, toen wij onze zelfstandigheid nieuw moesten verdedigen in een zi ren strijd van drie en een halve maa Thans staan vyj reeds weer anderh jaar voor dezelfde taak en strij met de wapenen in de handen vi zelfstandigheid en bestaan. Inde; strijd heeft het Finsehe leger zijn pl sieke en geestelijke kracht en zijn overwinnelijkheid bewezen. Wij zullen den vrede, die eens komen, nog meer weten te waard ren dan vroeger. Pas in doodsgevi beseft men de waarde van het Ier van het volk. Soldaten, veel is var verlangd en nog meer zal gevergd w den. Ik ken uw zorgen en moeilijk! den, maar ik ken ook uw volharding de heldhaftige offervaardigheid, dif tot groote verrichtingen gebracht he< Met de hulp van den Allerhoogste z len wij dezen oorlog ten einde voei om ons volk een blijvenden vrede verzekeren". In de haven van Las Palmas is stoomschip „Eolo" bin-nengel-oopen, op reis van Babi-a naar de Canarist eilanden op open zee 81 schipbreuü lingen va-n het Nederlandsche stoo schip „Polydorus" had opgepikt, door een Duitsche duikboot tot zini was gebracht. De Paraguaansehe president he d-e geruchten over onlusten in zijn la, met stelligheid tegengesproken. De Britsche admiraliteit - he Zondagavond medegedeeld, dat duikboot „Unique" over tijd is en verloren moet worden beschouwd. Geestelijk en lichamelijk in go den welstand heeft generaal-veldmaal schalk von Mackenzen gisteren zijn S| sten verjaardag gevierd. De Fuehi heeft hem een telegram met gelukwö schen gezonden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2