Jarenlmg rheumatiek en ischias. I1 Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad en Sport M. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden; verant woordelijk voor de advertentiënC. de Heiden, Leiden Zon onder 4.30 Woensdagavond. Zon op 8.32 Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. Woensd. 2.12 Maan 0.58 op, 14.07 onder. Donderd.: 3.12 Maan 2.08 op, 14.30 ond. Vrijd. 4.12: Maan 3.20 op, 14.56 onder. Zaterd 5.12: Maan 4.36 op, 15.24 onder. Zond. 6.12: Maan 5.55 op, 15.58 onder. Maand. 7.12: Maan 7.14 op, 16.35 ond. (N. maan). BINNENLAND DE POLITiONEELE DIENST IN DE GEMEENTEN Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende den politioneelen dienst in de gemeenten. Hierin wordlt o.m. be paald: De politioneel© dienst in de ge meenten wordt waargenomen door: 1) Eigen ambtenaren dier gemeente (gemeentepolitie); 2) de marechaussee. De secretarissen-generaal van die de partementen van Justitie en van Bin- nienlandsche zaken wijzen de gemeen ten aan, Waarin de poliitioneele dienst door eigen ambtenaren der gemeen te wordt waargenomen. Voor zoover een dergelijke beschikking niet wordt uitgevaardigd, is het bepaalde onder 2 van toepassing. Voor zoover de politio- neele dienst door de marechaussee wordit waargenomen, is deze aan de za kelijke bevelen van den burgemeester als hoofd van politie gebonden, Bezol digde gemeenteveldwachters worden niet meer aangesteld. Voor zoover de politioneel© dienst door eigen ambtena ren der gemeente wordt vervuld, gaan dfe bezoldigde gemeenteveldwachters over naar de gemeentepolitie. In de overige, gevallen gaan de bezoldigde gemeenteveldwachters en andere ambtenaren der gemeentepolitie, met uitzondering van de administratieve ambtenaren, over naar die marechaus see. De werkzaamheden dier marechaus see op strafrechtelijk gebied blijven door deze voorschriften onaangetast. De secretarissen-igeinereal van de de partementen van Justitie en van Bin- nenlandsche Zaken vaardigen de ter uitvoering van deze verordening nood zakelijke voorschriften uit. Deze ver ordening treedt in werking op 1 Decem ber 1942. Wijziging rijksambtenaren reglement Het Verordeningenblad bevat een Verordening van den Rijkscommissa ris, waarbij met ingang van heden het derde lid van artikel 56 van heit Alge meen Rijksambtenarenreglement bui ten werking wordt gesteld. Dit lid luidt als volgt: „Hij (de ambtenaar) onthoudt zich van het uitsteken of hijecben van an dere dan nationale of oranjevlaggen. Uit hot uiterlijk aanzien van de arnbts- of dienstwoning of van het daarbij be- hoorend erf mag niet blijken van de politieke gezindheid van den ambte naar of zijne buisgenooten". Wijziging inentingsverordering Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van Scciale Zaken, waarbij diens besluit van 25 Juli 1940 betreffende inenting tegen typhus, para typhus wordt gewij zigd, in dien zin, dat verplichte inen ting door den geneeskundig inspecteur der volksgezondheid tevens kan wor den voorgeschreven tegen diphterie en roodvonk. De verplichting geldt niet voor kinderen beneden de twee jaren voor typhus en paratyphus, en beneden de. veertien jaar ten aanzien van di- pheterie* en roodvonk. Het besluit treedt heden in werking. Nieuwe commissaris van politie te Amsterdam. Benoemd is tot com missaris van politie te Amsterdam de beer J. van der Ploeg. De heer van der Ploeg, die in 1888 te Dokkum ge boren werd, is majoor geweest in het Ned. Dager en commandant bij het korps politietroepen. De nieuwe com missaris is sinds Juni van diit jaar lid der N.S.B. DE VORDERING VAN KLOKKEN EN KLOKKESPELEN Naar aanleiding van het bericht, dat met de inbeslagneming van klokken en klokkespelen een aanvang is gemaakt, heeft het A. N. P. den inspecteur voor kunstbescherming dr. J. Kalf te 's-Gra- venhage gevraagd wat de inspectie heeft kunnen bereiken met betrek king tot de oudste en kostbaarste stuk ken. De inspectie, zoo deelde dr. Kalf me de, begon met haar werkzaamheden reeds in 1939. Aan de burgemeesters werd een circulaire gezonden, waarin hun verzocht werd te berichten welke klokken zich in hun gemeente Devon- den en de middellijn daarvan op te geven. Nadat hieruit de noodige kennis omtrent de voorhanden hoeveelheid klokkenmetaal was verkregen, werd een vorderingspercentage vastgesteld. De insepetie stelde zich vervolgens in verbinding met dr. van der Eist te Utrecht, vele jaren lid van den klok ken- en orgelraad en een deskundige op dit gebied, om aan de nand van al lerlei gegevens l.et belangrijkste uit te zoeken. De schifting dacht men zich als volgt: le. Zooveel mogelijk sparen van al le oude carillons. 2e. Idem van alle klokken tot en met 1500. 3e. Idem van de klokken, gegoten door Frangois en Pierre Hemony. 4e. Het maken van een keuze uit de klokken van Geert van Wou (eind 15e en begin 16e eeuw). 5e. Van de klokken na 1500 tot 1801 wilde men zooveel mogelijk sparen en tenminste één representatief exem plaar van iederen gieter. Spoedig bleek, dat met een voldoen aan punt 1 meer dan de helft van het beschikbare percentage zou worden bereikt. Derhalve moest de aanvanke lijke opzet- worden losgelaten en be perkte men zich tot het reserveeren van 52 in historisch opzicht meest waardevolle van de 74 in aanmerking komende carillons. De modernere, b.v. die vervaardigd door Taylor en John ston, zal men later opnieuw kunnen laten aanmaken. Ook met betrekking tot punt 2 en 3 moest men de keuze beperken. Van 150 van de 400 op de lijst voorkomende klokkengieters heeft men iets kunnen reserveeren. Al deze klokken werden beschilderd met een hoofdletter M. Aan de eigenaren werd een document overhandigd met in vier talen daarop: „De Nederland- sche regeering heeft een zeer beperkt aantal klokken, als historische ge denkstukken van de grootste beteeke- nis, van vordering vrijgesteld en richt tot de bevelhebbers der militaire macht van' andere mogendheden het dringend verzoek deze met een M. ge merkte klokken eveneens te sparen." Dit met het oog op een eventueele bezetting na oorlogshandelingen. De Duitsche bezettingsoverheid heeft den wensch geëerbiedigd en deze kunstbe scherming gehandhaafd. De overige klokken verdeelde de in spectie in drie categorieën en wel: a. Uitsluitend moderne of oude met weinig waarde. b. Oude met zekere historische be- teekenis. c. Klokken, die men bovendien nog gaarne gespaard zag, ofwel laatst over blijvende klokken in gemeenten. Deze indeeling werd gemaakt in de hoop, dat bij vordering deze catego rieën successievelijk aan de beurt zou den komen. Momenteel worden de klokken door het personeel van den aannemer, die door de Rüstungsinspektion met het wegnemen en transport is belast, op opslagtefreinen bijeengebracht. De in spectie heeft in iedere provincie des kundigen aangewezen voor de inven tarisatie. Deze zullen een volledige verzame ling aanleggen van de soms zeer inte ressante opschriften en voorts foto's en afdrukken maken van versierings motieven, reliefwerk enz. Dr. Kalf besloot zijn uiteenzetting met er nogmaals op te wijizen, dat hij geen vrijheid heeft andere klokken voor vordering te vrijwaren dan die, welke daarvoor reeds zijn aangewezen. Het heeft dus geen zin desbetreffende verzoeken tot de inspectie te richjen. Waar gebrek heerscht, moet gehol pen worden. Verordening legitimatieplicht Heit Verordeningenblad bevat eien verordening van den. Rijikseo'mimLSsaris vo-or het bezette Nederlandecbe gebied betreffende legitimatieplicht. Hierin wordt bepaald: Alle personen boven 15 jaar, dis niet reeds op grond van artikel 3 van hst besluit persoonsbewijeen verplicht zijn een persoonsbewijs bij zich te dragen, zijn gehouden te allen tijde een te hun nen name gesteld, geldig, van een foto voorzien ambtelijk legitimatiebewijs bij zich te dragen en op verzoek aan iede ren ambtenaar van politie te toonen. Legitimatiebewijzen zijn: 1) paspoor ten; 2) persoonsbewijzen; 3) de aan de gestelde eischen voldoende legitimatie bewijzen van een Duitsche instantie; 4) dfe aan dfe gestelde eischen voldoen de legitimatiebewijzen voor dis leden der Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij, haar omderdeelen en de bij haar aangesloten organisaties; 5- een voorloopig identiteitsbewijs. Ffersonen, die niet in het bezit zijn vain een legitimatiebewijs en die inge volge de verordening betreffende de registratie, der Duitsehers zijn geregis treerd, moeten binnen twee weken na die afkondiging van deze verordening een verzoek indienen tot afgifte van een voorloopig identiteitsbewijs. Een verzoek tot afgifte van een voor loopig identiteitsbewijs moet eveneens Worden ingediend, wanneer de verlen ging van den geldigheidsduur van een ander legitimatiebewijs of de afgifte van een zoodanig bewijs niet of niet tij dig ban worden verkregen. Het verzoek moet zoo mogelijk één maand voor het afloopen van den geldigheidisduur van het. betreffende legitimatiebewijs wor den ingediend. Bevoegd tot inontvangstnie-ming dier verzoeken om afgifte van een voor loopig identiteitsbewijs is de gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in de provincie (politie-officier), in de gemeente Amsterdam de gevolmach tigde voor Amsterdam (politie-officier). Het verzoek tot afgifte van een voor loopig identiteitsbewijs dient vergezeld te zijin van twee pasfoto's. De legitimatieplicht der laden van de Duitsche weermacht, de „Waffen-SS" en die Duitsche politietroepen is gere geld bij de ten aanzien van hen gelden de bijzondere bepalingen. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1943. Reclasseeringsbesluit 1942 In het Verordeningenblad is opge nomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Ju stitie betreffende den voorlichtingear- beid in strafzaken en de reclasseering (Reclasseeringsbesluit 1942). Hierin wordit o.m. bepaald; De reclasseeringsraad is belast met de leiding van en het toezicht op den voorlichtingsarbeid in sitrafzaken en de reclasseering. Op deze beide gebie den, alsmede met betrekking tot die uit oefening van het recht van gratie, dient hij van advies en doet hij voorstellen. Dit besluit treedt beden in werking. Gescheiden verkoop van melk en tap temelk te Arnhem. De burgemeester van Arnhem heeft bekendgemaakt, dat het met ingang van 1 Januari a.s. ver boden is in die gemeente melk en tap temelk met hetzelfde vervoermiddel of door den zelfden persoon te vervoeren. Kaarsen voor stal- en voertuigenver- licht hig. De distributiediensten zul len in het tijdvak van 1 tot en met 12 December 1942 op nader Te bepalen tijdstippen aan verbruikers van kaar sen, die reeds voor de maanden Octo ber en November 1942 rantsoenbonnen voor kaarsen ten behoeve van stal- of voertuigenverlichtii^Sfriebben ontvan gen, de rantsoenbonnen voor de twee de periode, te weten van 1 December 1942 tot en met 31 Januari 1943 uitrei ken. Deze personen behoeven derhal ve voor de nieuwe periode van 1 De cember 1942 tot en met 31 Januari 1943 geen nieuwe aanvrage in te dienen. Verbruikers van kaarsen voor stalver- lichting en verlichting van voertuigen, die voor het eerst een aanvrage tot dit doel wenschen in te dienen, kunnen deze aanvrage voor de periode van 1 December 1942 tot en met 31 Januari 1943, van 30 November 1942 af bij de distributiediensten indienen op formulier MD 10 (voor stalverlieh- F Thans weer nor-s maal aan 't werk11 De Heer E.R. te D.G schrijft, d.tl. 27-5-'40.£ „Sedert jaren leed ik"" aan de linkerzijde yanj mijn lichaam zoo he rig aan rlieumatiekL! en ischias, dat ikE steedB in den heristL en het voorjaar met werken moest ophouden.L Dit jaar probeerde ik Uw Ovaaltjes en konr reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen heb-l ben, lean ik Ovaaltjes ten zeerste aanbevelen."! jc Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid,^ griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaal-j tjes van het Trineral Agentschap. Dezejt" hebben geen eehadelijk"n invloed op hartig maag en darmen. Neem direct de proei Ig, Origineele verpakking van 20 tabletten slechtste 60 cent. In alle apotheken en drogisterijenii verkrijgbaar. lil Trineral Agentschap, Nassaukade 373, A'damjj ting) en formulier MD 33303 (oudf MD 11) voor voertuigenverlichting. De|e distributiediensten zullen bij het indie-p nen van laatstbedoelde aanvragen aanls de verbruikers van kaarsen voor stal-p verlichting de helft van de in het tij d-U vak van 1 December 1942 tot en metfi 31 Januari 1943 toe te kennen rant-j: soenbonnen uitreiken. Het restant zal» later worden uitgereikt, nadat de aan vragen aan een controle zijn onder-L worpen. Verbruikers van kaarsen,^ voor verlichting van voertuigen zul-ij len echter, ook indien zij voor het eerst? een aanvraag indienen, het geheele hun;, voor de periode van 1 December 1942^ tot en met 31 Januari 1943 toe te ken-u nen aantal bonnen ineens ontvangen. De bovengenoemde rantsoenbonnen, waarop vermeld staat „een rantsoen', kaarsen" zijn voor onbepaalden tijd^ geldig en geven elk recht op het koo-^ pen van 1 pak a 300 gram kaarsen.- Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone; fietsen geen kaarsen zullen worden^ verstrekt. Het aantal diphtheriegevallen in Ne-^ derland. In het artikel, afkomstig^ van het A.N.P. over bovenstaand oin-g derwerp, wordt gezegd, dat het rijks-J seruminstituut onder hoogen drukt werkt om alle benoodigde entstof tej. kunnen afleveren. De naam moet hierc luiden: het Rijksinstituut voor de/ Volksgezondheid. SPORT j PAARDENSPORT. De eerste rij en menschool in Nederland. Naar wijf vernemen zijn er plannen in vergevor-1 cterd stadium van voorbereiding om te5 geraken tot de stichting en exploitatie;' van een rij- en memsohool te Hoofd-P dorp. Hiertoe is het initiatief genomen}' dtoor dan Nederlandschen Landstand,!1 waaraan thans de taak is te beurt ge-I' vallen, toezicht te houden op het lam-j1 dielijik rijvereenigingswezen en het om-f derwijs in het omgaan met paarden,;' Met de leiding van die voorbereidende! werkzaamheden is belast de heer W, Sloto, secretaris der Ned. Federatie van landelij ke rij vereenigingen, tevens lei-j! der van de Arbeidsgemeenschap „Lan delijke Ruitersport" van dien Nedier-I landschen Landstand. Alle landelijke rijvereenigingen bij den Nederiandschen Landstand. De boerenleider, hoofd van den Neder-; landschen Landstand heeft betreffende de Nederlandsche federatie van lande-I lijke rijvereenigingen het volgende be-j paald. Het bestuur van genoemde fel diaratie zal tot nader order in functie' blijven. De federatie is aangewezen als eenige organisatie op het gebied vaal de landelijke ruitersport in Nederland; Als vertegenwoordiger vain dien Ne- derlandisehen Landstand bij de federa tie is de heer W. Slob te Hoofddorp, be noemd. Deze zal morgen, Donderdag-I ochtend 3 December, 8 uur, over Hil-J versum 2 eij rede houden over de pers-; peotieven, welke het gevolg van dirt be sluit zijtn.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2