Heden hier, fa morgen da^rSt' groole d risicospreiding I d, ONDERLINGE NEDERLANDSCHE RUIM 150 MILLE VOOR W. H. N. In de vorige week heeft Winterhulp niet minder dan 151.986,22 aan gif ten ontvangen. Hieronder bevindt zich een bedrag va*n 10.000,van de In- cassobank en 25 bedragen van 1000 of hooger. Men kan uit deze cijfers zelf zien, hoe de ontvangsten van Winterhulp steeds stijgende zijn. Dit is ook noodig, want wil Winterhulp veel kunnen geven, dan dient ook veel ontvangen te worden. Bedenk dit by het vaststellen van uw eigen bijdrage. Opslag winteraardappelen. Zoo als onlangs is bekend gemaakt, bestaat voor het publiek de gelegenheid een wintervoorraad aardappelen op te doen voor verbruik gedurende de pe riode van 27 December 1942 tot en met 20 Februari 1943. Met nadruk werdt er de aandacht op gevestigd, dat men de van den distributiedienst ontvangen z.g. „machtigingen opslag aardappelen", welke elk recht geven op het koopen van 17 kilogram aard appelen, eerst aan zijn aardappelhan delaar dient af te geven op het oogen- blik, waarop men de aardappelen ont vangt, in geen geval dus daarvoor. Wie zich hieraan niet houdt, loopt de kans, voor het geval het te zijner tijd noodzakelijk zou blijken de winterbe- voorrading stop te zetten, gedurende bovengenoemd tijdvak in het geheel geen aardappelen te kunnen koopen. Men zij dus gewaarschuwd, dat men aan een eventueel verzoek van den handelaar hem de opslagmachtigirg van te voren ter hand te stellen, geen gevolg moet geven. De aardappelhan delaren ontvangen met het oog op de winterbevoorrading van de V.B.N.A. een voorschot, dat hen-in staat stelt met het in ontvangst nemen der machtigingen te wachten tot zij de aardappelen afleveren. De in het bo venstaande vermelde mogelijkheid van stopzetting der winterbevoorrading beteekent vanzelfsprekend niet, dat degenen, die een opslagmachtiging hebben ontvangen, en deze niet aan hun handelaar hebben afgegeven, het van 27 December tot en met 20 Febr. zonder aardappelen zouden moeten stellen. Indien te zijner tijd aan de winterbevoorrading een einde zou moeten worden gemaakt, zullen de houders van opslagmachtigingen in de gelegenheid worden gesteld deze "machtigingen op nader te bepalen wijze te gebruiken voor het koopen van het normale rantsoen. Verandering in programma Deut- sches Theater. Wegens omvangrijke technische voorbereidingswerkzaamhe den voor de openingsvoorstelling der operette de „Zigeunerbaron'' op Zondag zal de opvoering van „Maria Stuart'', die op 28 November was vastgesteld, uitgesteld worden. Het Zaterdags abon nement F begint dan op 12 December. Reeds gekochte kaarten kunnen aan de kassa ingewisseld worden. Verhooging vergoeding inkwartie ring gecvacueerden. Ambtelijk wordt medegedeeld, dat met ingang van 29 November a.s. wijziging is ge bracht in de vergoeding wegens in kwartiering van geëvacueerden. Ie. Wegens huisvesting, met voeding wordt uitbetaald: voor den eersten ingekwar- tierden persoon 2.per dag; voor den tweeden ingekwartierden persoon 1.75 per dag; voor eiken verderen ingekwartierden persoon en voor een ingekwartierd kind beneden den leef tijd van 18 jaar 1.50 per dag. 2e. We gens voeding zonder huisvesting wordt thans uitgekeerd: voor den eersten in gekwartierden persoon 1.75 per dag; voor den tweeden ingekwartierden persoon 1.55- per dag; voor eiken verderen ingekwartierden persoon en voor een ingekwartierd kind beneden den leeftijd van 18 jaar ƒ1.40 per dag. Gemengde Berichten Doodelijke ongelukken. Gister ochtend werd de politie te A'dam door voorbijgangers gewaarschuwd, dat in den sloot naast den Uitweg een mo torrijwiel lag. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de berijder, een 25- jarige bewoner van Hoofddorp, te water was geraakt en verdronken. Doordat op de Molenvaart te An na Paulowna van twee achter elkaar gespannen wagens de achterste losraak te, is het daarop zittende tienjarig zoontje vein den heer C. J. Steenvoor den bekneld geraakt tusschen den wa gen en een langs den weg staanden boom. Het jongetje is in het nood-zie kenhuis te Julianadorp aan de beko men verwondingen overleden. RECHTSZAKEN Economische rechter, A. Regeer, Leiden, had zonder vergunning een distributiekaart voor zwaren arbeid voorhanden gehad. Gekocht van iemand. Eisch 3 weken. Uitspr. een week. J. K. A. Braayer, Wasse naar, had een levensmiddelenkaart gekocht voor 75. Eiseh 2 weken, von nis een week. D. v. d. Wijngaard, loeiden, had melkbonnen verhan deld. Eisch 3 weken, vonnis 2 weken. N. C. Boudestein, Alphen a.d. Rijn, had zijn tabakskaart verkocht voor 22.50, omdat hij niet rookte. Eisch en uitspr. 35, 14 dagen. J. H. J. Stou ten, Nieuwv en had een groot aantal distributiekaarten voorhanden gehad, 21 levensmiddelen- en 5 ta- bakskaarten, die zijn broer l>ovendien gestolen had. Eisch 6 mnd. met ge vangenneming. Vor.nis vrijspraak we gens fout in de dagvaarding. „U krijgt een nieuwe dagvaarding", aldus de Off. A. A. den Os, Le i d e n, rund- vet voorhanden gehad, dat hij weg genomen had van het' si ach tuis te Leiden. Eisch 3 mnd. Uitspr. 2 mnd. C. M. H. van Leeuwen, Leiden, had melk z. bon gekocht. Verd. zegt taptemelk, dat toen nog vrij was. Aangehouden om getuigen te hooien. Ch. L. Groe- newegen, Leiden, had in strijd met de bepalingen personeel ontslagen. Eisch en uitspr. verwezen naar kan tonrechter te Leiden. P. v. d. Voort te Voorhout, had bloembollen ge teeld zonder vergunning. Verd. ont kende. Aangehouden om getuigen te hooren. Twee jaar voor diefstal van een koe. De Haarlemmer J. Hoogeveen heeft onlangs in de gemeente Haarlemmer- liede een koe uit een weide gestolen en het dier daarna voor 750.verkocht. De economische rechter veroordeelde H., die de schrik der boeren in Haar- lemmerliede genoemd werd, tot twee jaar gevangenisstraf. SPORT VOETBAL. UVS—VIOS. Voor den wedstrijd tegen Vios is bet elftal van de Blauw-Wit tiers als volgs samenge steld, doel: M. v. Wel, achter: P. Hen driks en D. dien Daas, miidden: W. Re geer, J. Beursen en L. Plaüteel" voor: W. v. Wteerlee, J. Taal, W. Wanrooy, P. Kantebeen en J. Polanen. KORFBAL. Wedstrijdprogramma Ned. Korfbalbond voor a.s. Zondag. Z.H. le kl.; DKCHSVOns Eibernest Achilles; GymnasiastenDeetos. 3e kl. A: Die HagheVic. Oriëntis; HSV 2Phoenix; FluksOns Eibernest 2. HOCKEY. Wedstrijdprogramma. Ned. Hockeyboad voor a.s. Zondag. Heeren: Proimotiekl. A: Strabarries BMHC 2; HDM 2—SOS; Victoria— Zandvoort; Rijswijk.HHIJC 2. 2e kl. B: HOC 2—TOGO 2; Groen Geel—HOC 3; HLCHBS; KievietenLeiden 2. Dames: Promotiekl A: Togo—HHIJC 2; KievietenTogo 2; LeidenVictoria; M-RHC—Rood Wit Z Programma Zuidwijck. Nederland- sche Hockeybond. Heeren IVe klasse: Zuidwijck IHLC II. Dames IVe kl.: Togo IÏIZuidwijck I. Afd. Zuid- Holland: Heeren: Zuidwijck IIHDS IV; Zuidwijck IIIGroen Geel IX. Dames: Zuidwijk IIHDS H; Zuid wijck IIIGroen Geel V; Zuidwijck IV Groen Geel XI. Wilt U iets weten? Vraag: Met hoeveel weken moet een vaste arbeider in de land- en tuin bouw zijn huur opzeggen? Antwoord: Als hij niet voor een bepaalden tijd (bijv. van Mei tot Mei) in dienst is genomen, kan hij zijn dienstbetrekking opzeggen met een tennijn, gelijk aan den tijd, welke er gelegen is tusschen twee loonbetalin- •gen (dus per week, als hij per week, per maand, als hij per maand wordt uitbetaald). Vraag: Op welke uren zijn Zon dags de H. Missen in Hazerswoude? Antwoord: In Hazerswoude-Dorp te 7.30 en te 10 uur. Vraag: Is het ki strijd met de LEKKERNIJEN VOOR SINTERKLAAS. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: Pepernoten, mar sepein en speculaas, ze hooren nu een maal bij St. Nicolaasavond. Onder staande recepten zijn aangepast bij de zen tijd. Het resultaat is goed en zeker een verrassing voor de huisgenooten. Pepernoten. 100 g. aardappelen, 40 g. bloem, 15 g. custardpoeder, 50 g. suiker, een halve geraspte nootmus kaat, iefs kaneel (zoomogelijk een halve theelepel anijs) of de surroga ten hiervan. De aardappelen fijn wrij ven en met alle benoodigdheden ver mengen. De massa flink roeren. Van dit deeg kleine balletjes vormen en deze stuk voor stuk, even van elkaar, in .een vette koekepan leggen, de koe- kepan met een deksel afsluiten en bij voorkeur op een asbest plaatje op een zacht pitje verhitten, na tien min. de balletjes keeren en met het deksel van de pan, steeds op een matig vuur, licht bruin bakken, de pepernoten kunnen ook in een matig warmen oven gebak ken worden. Speculaas. 125 g. gekookte aard appelen, 125 g. bloem, 75 g. suiker, 1 lepel stroop, y2 pakje of 25 g. bakpoe der, Yi eetlepel speculaas- of koekkrui- den, zout. De koude aardappelen fijn- wrijven, alle ingrediënten toevoegen en met een houten lepel of met de hand de massa zoo lang kneeden tot zij als een geheel van de kom loslaat. Het deeg met meel bestrooien en zoo dun mogelijk uitrollen, er kleine figuurtjes j van vormen, op een vet bakblik leggen en de speculaas in een vrij warmen j oven in 15 a 20 min. bakken. Men kan het deeg ook in langwerpige koekjes snijden en er met een vork wat figuur tjes op maken. Marsepein aardappeltjes. 100 g. ge kookte aardappelen, 60 g. suiker, 6 drppels amandel essence of 3 druppels amandelolie of laurierkersolie, gerasp te citroenschil, cacao of suiker. De kou de gekookte aardappelen zeer goed fijnwrijven en met de suiker en iets geraspte citroenschil vermengen. De massa op een matig verwarmd vuur verwarmen en onder voortdurend roe ren 5 min. in latên dampen. De marse pein vermengen met het amandel smaakje en koud en stijf laten wor den. Kleine balletjes van de marsepein vormen en deze door cacao of suiker wentelen. Oorlogsschade kan ook Uw eigendommen treffen. De 61 Onderlinge Nederlandsche... 01 bi Per halfjaar slechts E Ingeschreven méér dan verdeeld over méér dan 100.000 objecten. Vraagt inlichtingen bij Uw assurantiebezorger of aant Kantoor AMSTERDAM Keizersgr. 399 Tel. 30315 vestigingswet, of met de een of andere verordening, momenteel in Leiden een z.g. tweede handsch boekhandel te vestigen? Antwoord: In verband met 4iet algemeene vestigingsverbod moet moet u zich om toestemming daartoe wenden tot het Departement van Han del, Nijverh. en Scheepvaart, te Den Haag. y Vraag: Is voor het verkoopen van onroerend goed toestemming van de overheid noodig? Antwoord: Neen. Voor ver vreemding van landbouwgronden heeft men evenwel een verklaring van geen bezwaar van de Grondkamer noodig. Vraag: Waar kan ik als kraam verpleegster worden opgeleid om later als particulier verpleegster te kunnen werken. Ik ben 20 jaar, ben ik daar oud genoeg voor. Antwoord: U kunt tot kraam verpleegster worden opgeleid in een ziekenhuis of kinderziekenhuis. U moet dus trachten in zulk een inrich ting een aanstelling te krijgen als leerlingverpleegster. U volgt daar dan tegelijk een practische en theoretische cursus. Meestal wordt voor aanneming het Mulo-diploma verlangd. Uw leef tijd is geen bezwaar. c\ Vraag: Ik moet thuis ikomen, maar imijin baas geeft mij zoo ontslag. Wat kan hij doen als ik nog blijf? Antwoord: Zonder nadere inlich tingen kunnen wij u hierop geen ant woord; geven.. Vraag: Hoe moet men een grijze iguimoni-regenjas die vuil geworden is en waar een bruinleeren riemsfreep in> izat, schoonmaken? Antwoord: Die jas kan met lauw zees op afgeborsteld worden. Goed na- bonstelen met schoon water. De streep van de leeren riem zal er wel niet meer uitgaan. O LÉST VER ZE KE R ING MO. gevestigd te Sneek 302^ VOOR DE KINDEREN. WIE IS JARIG? Van 29 Nov. tot en met 5 Decern here Cor van Ruiten, R'Veen; Jan vail Oyen; Truusje Mulder; Rietje vait Leeuwen, Z'Woude; Wilhelmina Lipst Rietje Venne, Alphen; Marietje Bras* ker; Arie Ooyendijk; Tinie Bos, Ha< zerswoude; Corrie Groenendijk, Zoetere woude; Bennie v. d. Steen; Alie Hölil scher, R'Veen; Fientje le Fébre; Willii- Frissen, Albert en Jan de Does, Marie! tje v. Teylingen. Op 30 Nov.: Corrie Vreeswijk, Hoog. made; Dik Hederik; Frans van Keste-J ren; Goof v. d. Poel, R'Wetering; Co: v. d. Voort, H'Woude; Marietje v. -d- Klugt, N'Hout; Truusje Sandbergen Oegstgeest; Gijsbert v. d. Velde, Hille gom. Op 1 Dec.: Piet v. d. Meer, N'Hout Willie Bakker R'Wetering; Toosji Hartman; Suze Koet; Bella Kniest Oegstgeest; Anna v. d. Putten; Eduari v. d. Brouckère; Koos van Rijn, Bosc koop; Johan v. d. Klugt, N'Hout; Gerj da v. d. Hulst, Nieuwveen; Piet Cam- bier; -Henk v. Schie, Katwijk. Op 2 Dec.: Piet van Eeden, N'Hout! Hugo Zwetsloot; Adri Vink; Corrie Koolloos, Oegstgeest; Dora v. Wierin-' gen, H'Woude; Louis Schrama, Hazers, woude. Op 3 Dec.: Antoon Juffermans, Tinie v. d. Meer; Bertus Mulder; Emmy Hoo geveen, Noorden; Bep Oostdam, N'Hout; Truus van Steijn, N'Hout; Jo han Walswijk, Alphen. Op 4 Dec.: Nellie Pont, H'Woude: Jopie de Jong, Alphen; Gerard Oomen, R'Veen; Jan v. d. Heyden, Fransje Ro- zenstraaten, Alphen; Antoon School, Nieuwveen; Coba Ruitenbeek, Katwijk; Jacques Schrama. Voorschoten; Her man v. Bemeveld; Marie v. Velzen Z'Woude. Op 5 Dec.: Jane v. d. Klauw, N'Hout Truus Schrader, Stompwijk; Kees v Westen; Annie van Leeuwen, Zoeter- meer; Agnes van Hagen; Lien d< Bruin, Leidschendam; Rinus Karre- mans, Voorschoten; Janny Mark; Nellie Warmerdam, Noordwijkerhout. Ik feliciteer de jarigen. Waar geen plaats genoemd is, is dM Lelden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 6