STADSNIEUWS Pijnen in de ledematei verdwenen. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden; Red. Stad en Sport M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden: verant woordelijk voor de advertentie»: C. de Heiden, Leiden Zon onder 4.33 Zaterdagavond. Zon op 8.24 Zondagochtend. Zon onder 4.32 Zondagavond. Zon op 8.26 Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. Zaterd. 28.11 Maan 12.20 ond., 21.43 op. Zond. 29.11 Maan 12.51 ond., 22.44 op. Maand. 30.11 Maan 13.18 ond., 11.50 op. Dinsd. 1.12 Maan 13.43 onder (L.kw.). Woensd. 2.12 Maan 0.58 op, 14.07 onder. Donderd.: 3.12 Maan 2.08 op, 14.30 ond. Vri;d. 4.12: Maan 3.20 op, 14.56 onder. Zaterd 5.12: Maan 4.36 óp, 15.24 onder. Sc&irifven van Bstler aan Pétain ONBETROUWBAARHEID DER FRANSCHE OPPEROFFICIEREN BEIDDE TOT DUITSCHE MAAT REGELEN. De Fuehrer heeft een schrijven doen toekomen aan maarschalk Pétain, waarin hij eraan herinnert, dat hij geen gelegeneid heeft laten voorbijgaan cm van de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk, een werke lijke vriendschappelijke samenwerking te maken. Helaas is het dan gewetenloozen Am~ gelsaksischen en in de eerste plaats Joodisehen intriganten gelukt, elk ver- zoeningsgebaar van het nieuwe Duit- sche Rijk als een teeken vam zwakheid uit te leggen en zóó moest het wel tot een uitbarsting komen. Na de overwin ning heeft Hitier de Fransche eer geres pecteerd, heeft hij zich bereid getoond om te Montoire met maarschalk Pétain te spreken, docih de samenwerking is gestrand. De zooals thans blijkt met goedkeu ring van tallooze verraderlijke gene raals en officieren uitgevoerde landing dei Ameriikaansche en Engetecbe troe pen in Franisch-Noordwest en Noord- Afrika heeft de in de preambule van den wapenstilstand vastgelegde voor waarden van het geheel© verdrag ter zijdie gesteld en Duitschland gedwongen tezamen mat zijn bondgenoot onver wijld de noodzakelijke beveiligings maatregelen uit te voeren. Hitier con stateert dam, dat admiraal Dar lam door zijn verzekering, dat de Fransche ma- rite in Toulon tegen eiken vijandelij ken aanval zou strijden, Duitschland en Italië heeft misleid want, terwijl hij 11 November deze verklaring ha;d afge legd werd reeds 12 November een be vel gegeven bij een eventueele landing van Engelsche en Amerikaansche strijd krachten onder geen omstandigheden te schieten. Talrijke andere overtredingen van de wapeirstilstandsverpKcbtinigen zijn in- tusschen ontdekt. „Het Duitsche volk, zoo verklaarde Hitier voorts, koestert geen haat tegen het Fransche, doch ik ben als zijn Fuehrer en vertegenwoordiger vastbe sloten onder geen omstandigheden door het dulden van manipulaties van die ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Engelsche vliegtuigen hebben met vuurwapens klakkeloos niét-militaire doelen aangevallen. De Nederlandsche bevolking had aaardoor drie dooden, drie zwaar- en verscheidene lichtge wonden te betreuren. elementen, die dezen ontzettenden oor log veroorzaken, Duitschland en daarenboven geheel Europa over te le veren aan een chaos". Hitier deelt daarop mede, dat hij be vel gegeven heeft, om Toulon onmid dellijk te bezetten, de schepen te ver hinderen uit te varen of te worden ver nietigd en eiken tegenstand te breken. Ook heeft hij bevel gegeven alle een heden der Fransche weermacht te de- mobilisseren, die tegen de bevelen der eigen Fransche regeering en tot daad werkelijken tegenstand opgestookt wa ren. De Fuehrer eindigde zijn brief met de verzekering van zijn wil tot samen werking. „Het is verder mijn vast besluit Frankrijk te helpen bij het terugwin nen van de hem ondanks alle bewerin gen van het tegendeel, door de Angel- saksens ontroofde kóloniale gebieden, en wel met alle middelen, die het Rijk ter beschikking staan. Het was noch de Duitsche, noch de Italiaamscbe be doeling het Fransche koloniale rijk te vernielen of te vernietigen. Het ligt slechts in handen van het Fransche staatsbestuur zelf de onontkoombaar noodzakelijk geworden Duitsche maat regelen zóó op te nemen, dat daardoor geen verder bloedvergieten ontstaat, doch dat eindelijk de voorwaarden voor een werkelijk succesvolle, in allen deele nuttige samenwerking'ontstaan". „EéN KWARTIER VOOR GOD". Wie zoo ongeveer tusschen 1 en 2 vrij heeft, wie in dien tijd in de stad* vertoeft en er een kwartier kan afne men hij kan gedurende den Advent iederen werkdag (behalve Zaterdag) dat kwartier nuttig besteden door te zorgen om half twee in de Hartebrug- kerk te zijn. Deze dagelijksche bijeenkomsten onder den titel „Eén kwartier voor God" zijn voor velen zeer nuttig. Men wijze ook niet-katholieke vrienden en kennissen op deze gelegenheid, om te overwegen en vóór zich te zien de groote levenswaarheid en de werke lijke levensschoonheid. Volgende week van Maandag tot en met Vrijdag zullen de bijeenkom sten worden geleid door pater S. Booms. BIOSCOPEN. In Trianon is een zoowel spannend als amusanit geval, waarin verhaald wordt van een jong diplomaat, die het gezantschap van zijn land „ergens in den vreemde" moet gaan saneer en, om- da; er toestanden schijnen te heerschen, die onigiewenscht zijn. De vriendelijke, maar kordate ritmeester Styx knapt dit werkje op bewonderenswaardige wijze op, maakt een eind aan de cor ruptie, lost een mysterieuze moord op, geholpen door een vreemdsoortig© dan seres, die doet alsof ze. prinses is, maar zich niet als zoodanig gedraagt. Vooral niet, als er lekker eten in de buurt is. Zoo eenvoudig is Styx' missie overigens niet, want ook de liefdie tracht hem van zijn taak af te houden. Personifica tie daarvan is de knappe consuls-doch ter (Laura Solari), die echter tenslotte haar raffinement moet verwisselen voor degelijker gevoelens. Karl Anton regisseerde deze alleraardigste Tobis- film met spanning en geest, zorgde voor een vlot tempo en had in de Kowa een ideale figuur voor die hoofdrol. De film „Malle gevallen", welke in Luxor wordt vertoond, zijnde de avon turen van eenige Leidsche studenten, hebben wij reeds verschillende .malen in dien loop der jaren besproken en is trouwens ook zoo bekend, dat wij nu met een kennisgeving kunnen volstaan. Hetzelfde is het geval met de film „Moederlied" welke in Lido wordt ver toond. Het is de bekende operafilm met den zanger Benjamino Gigii, die hier samen met Maria Cebotari en Michael Bohmer allerlei oparaf ragmen ten zingt rond een sterk dramatisch verhaaL In Rex gaat de eveneens reeds be sproken film „De eed van Stephan Ra- kitin", een verhaal in Bulgaarsche re volutietijd met galgen, haat en wraak, waarin Stepham die wreker is op luite nant Kosta Wasiieff, gevangenschap on dergaat en later weer terugkeert naar het kasteel van vorst Melnik, waar de kinderen, die hij wreekte om den dood vain bun vadier hem met open armen ontvangen. In Casino wordt vertoond „Sterker dan de wet, een crimineele film met spannende rechtzittingen en een prach tige creatie als advocaat door Paul Harden. Wij bespraken deze film begin verleden jaar uitvoerig en volstaan daarom nu met te verklappen dat het om één moord en veel liefde gaat en alles op zijn pootjes terecht komt. Fr. Schneiders. Handelsregister K. van K, Wijziging: 1018. N.V.: Leidsche Kalksteenfabriek, Leiden, Rijnkade 20. Overl. Ged. comm.: W. Richters, Sche- veningen, d.d. 17 Nov. 1942. 5023. Naaml. Venn, tot moderne inrichting van woningen Meubelkunst Leiden, Witte Rozenstraat 36. De N.V. is d.d. 24 Nov. 1942 in liquidatie ge treden. Liq.: G. J. Lucasvan Zeijst, Leiden. 457. D. Dirkse Jr., Leiden, Vrou- wenkerkkoorstraat 2, Fruit- en Conser- venhandel, Pindabranderij. Uittr. E.: D. Dirkse, Leiden. De zaak is overge gaan aan de vennootschap onder firma: H. Siere en Zoon, welke de zaak aan haar adres: Heerenstraat 138 voortzet onder den naam: D. Dirkse Jr. 6595. Firma H. Siere en Zoon, Lei den, Heerenstraat 138, grossiers in groente en fruit. De bepalingen ten aanzien der rechten van derden zijn gewijzigd. 2406. Café „Haagweg", A. van Hartevelt, Leiden, Haagweg 32. De exploitatie van het koffiehuisbe-drijf is dd. 1 Oct. 1942 overgegaan aan de venn. o. firma: Café Haagweg. (B.P.). Venn.: A. var Hartevelt en C. J. van Ik kan weer waij? delen alsvroeges: Mevrouw M. L. te W schrijft, d.d. 25-1-'4^ Sedert jaren leed if< aan scheuten in <]D ledematen en pijnipl de kniegewrichteipf zóó lievig, dat ik ad' en toe een stok g®I brniken moest. Reeds na het gebruik va»* enkele (Haaltjes kon ik des nachts weer slai pen en thans na eenige maanden zijn de pijneb heelemaal verdwenen en kan ik ondanks mij(_ 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht wed ioopen als vroeger." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheidË griep, zenuw-en hoofdpijn helpen de OvaalT. tjes van het Trineral Agentschap. Deze hebbek geen schadelijken invloed op hart, maag efc darmen. Neem direct de proef I Origineele veijj pakking van 20 tabletten slechts 60 ets. 1^ alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaarg Trineral Agentschap, Nassankade 373, A'dan Hartevelt, Leiden. Deze firma ver vangt met ingang van dien datum de:_ vergunninghouder A. van Harteveltj in de uitoefening van de vergunning, d Wijzigingen: 9231. N.V. Subliem Chemische Fabriek, Nieuwveen, DorpsZ straat 163. De zaak is d.d. 1 Octobeig 1942 in liquidatie getreden. Liq.: Ji; van Zoest, Nieuwveen. r 7433. N.V. Nederlandsche Mengvoe-v derfabriek Muskator, Oude Wetering? (Alkemade), A. 186. Uittr. Dir.: J. ten Berge, Lisse, d.d. 1 Dec. 1942. N. Dir.f F. A. Alberts, Nijmegen. 6034. Het Centraal Middenstandsv huis, Leiden, Hooge Rijndijk 105105af; informatie-, incasso- en adviesbureau® Vest. bijk. 's-Gravenhage, L. Copes v, Cattenburch 145, d.d. Juni 1942. 1 557.3. Th. Ammerlaan, Zoeterwoudef Weipoortscheweg 44, graanhandel, kruij deniersbedrijf. Bijv. uitgeoef. bedr.: ex.£ peditie. f 5710. N.V. v/h C. den Duik, in liqui-L datie, Katwijk, Mr. Fockstraat 43, ree-i derij en haringhandel. De N.V. heeft haar bezittingen en belangen, alsmed^ verplichtingen, op den voet van het/ Overdrachtsbesluit 1942 overgedragen! aan de comm. venn.: Firma C. den Duik. 1 4150. Naaml. Venn. Gebrs. den Dulk'g Handelsmaatschappij, in liquidatie^ Katwijk, Mr. Fockstraat 43. De N.V/j heeft haar bezittingen en belangen, als-! mede verplichtingen, op den voet van het Overdrachtsbesluit 1942 overgedraJ gen aan de comm. venn.: Gebrs. denF Dulk's Handelsmaatschappij. 3097. Wed. J. C. Ketel, Koudekerk a,' d. Rijn, A. 113, handel in manufactu-L ren. De zaak is d.d. 1 Sept. 1942 omge-r zet in een vennootschap o. firma: Fir-r ma J. C. Ketel Zonen. (B.P.). Venn.:R Wed. C. Ketel-van Dorp, Joh. Ketel enf C. Ketel, Koudekerk a. d. R. Aan C.j Ketel is handlichting verleend. FEUSLLETON UeA&ïa&eti Banden, Roman van MARLISE KOLLING. 9) Hij opende de deur, welke toegang gaf tot zijn slaapkamer. Een seconde aarzelde zij nog, maar daarop ging zij zwijgend naar binnen. Hij deed de deur achter haar dicht én naam de huiste lefoon van den haak. De nachtportier meldde zich. „Kan ik wat thee en sakoesta krij gen?" vroeg Robert. „Dat zal moeilijk gaan, meneer, de keuken is gesloten." „Het is mij een behoorlijke vergoe ding waard, als u mij direct wat kunt brengen!" „Komt in orde, meneer. De samovar brandt toch dag en nacht." Een kwartier later 'werd er geklopt. De nachtportier in eigen persoon kwam het verlangde brengen, een schaal met brood, vleeseh, kaviaar, augurkjes en paddestoelen in aizijn, alsmede een groote pot thee. „Ik hoop, dat het uw goedkeuring kan wegdragen, meneer". Een dollar verwisselde van eigenaar. „Ik wensch u goeden nacht, me neer!" IV Robert Eschberg draaide de deur achter den man in het slot. Daarna klopte hij aan de deur van de slaap kamer. „U kunt komen!" Aarzelend gaf zij aan zijn uitnoodi- ging gevolg. Hij zag, hoe bij het ont waren van den kouden schotel even iets van begeerigliei'd in haar oogen op flikkerde. „Gaat u toch zitten! Ik zal thee in schenken. Bedient u zich maar. Ik heb intusschen hiernaast nog een en ander te doen." Bijna fluisterend zei ze: „U bent heel goed voor me." Hij maakte een afwerend beweging. Ook nu moest hij weer onwillekeurig aan Annegreet denken. Hoe weinig tijd had hij maar gehad om voor haar goed te zijn! Hij voelde het als zijn roeping dit meisje te geven, wat Anne greet tekort was gekomen. Onopvallend verliet hij de kamer. Zijn tegenwoordigheid zou nu slechts hinderlijk zijn. Hij kon zich maar al te goed voorstellen, hoe zij zich aan de gerechten te goed zou doen. Honger het was een woord, waarvan de be- teekenis tot dusver voor hem verbor gen was gebleven. Hij had gedacht het te kunnen afdoen met fooien en wel daden en door van tijd tot tijd eens een paar snuisterijen te koopen, die hij zelf toch ook wel aardig vond en waar door hij a.h.w. een muur tusschen zichzelf en dit woord had opgetrok ken. Maar nu was het hem plotseling zeer nagekomen en tot een ontzettend levend begrip geworden. In zijn Slaapkamer zat hij dicht bij de deur; hoorde het klokkend geluid, waarmee de thee in het glas werd ge goten en het rinkelen van mes en vork. Het gaf hem een gevoel van rust en tevredenheid. Sinds Annegreet hem door den dood was ontnomen, had hij deze innerlijke voldoening niet meer gekend. Eindelijk werd het stil in de andere voetstappen zijn deur. „Wilt u niet ko men?" hoorde hij haar vragen. In haar stem was geen spoor van trots meer te bekenne. Zij scheen alle gereserveerdheid te hebben afgelegd. Er lag iets van een blos op haar wan gen en haar oogen met de donkere schaduwen daaronder, stonden helder der. Een vluchtige blik overtuigde hem, dat zij alles had opgegeten. Op de schotels was geen stukje meer over. Vermoedde zij, wat er in hem omging? Zij kreeg een kleur en sloeg verlegen haar oogen neer. „Sinds dagen hebben we niets an ders in huis gehad dan een beetje meel", bekende zij met iets van schaamte en daarop vroeg ze hape rend: „Wat denkt u eigenlijk van me?" „Dat u wel zeer ongelukkig moet zijn, als het zoover met u kon ko men!" Zonder op zijn opmerking in te gaan, ging zij aan tafel zitten, haar hoofd wat gebogen, haar handen in haar schoot gevouwen. Wat had zij slanke, goed gevormde vinger, al was het hun dan wel aan te zien, dat zij ruw werk gewend waren. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2