Pijnen in de ledematen verdwenen. STADSNIEUWS Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad en Sport M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden; verant woordelijk voor de advertentiënC. de Heiden, Leiden WEERBERICHT. 'Zon onder 4.37 uur Dinsdagavond. Zon op 8.18 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. Dinsd. 24.11 Maan 18.14 op. Woensd. 25.11 Maan 10.14 ond., 18.58 op Dond. 26.11 Maan 11.02 ond., 10.47 op. Vrijd. 27.11 Maan 11.44 ond., 20.43 op. Zaterd. 28.11 Maan 12.20 ond., 21.43 op. Zond. 29.11 Maan 12.51 ond., 22.44 op. Maand. 30.11 Maan 13.18 ond., 11.50 op. Dinsd. 1.12 Maan onder (L.kw.). LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL. Gistermiddag probeerde een forma tie van de Britsche luchtmacht, be staande uit dertig viermotorige bom menwerpers een kuststad in West- Frankrijk aan te vallen. De Britsche bommenwerpers, werden reeds boven zee door Duitsche jachtvliegtuigen tot den strijd genoopt en uiteengedreven. Slechts enkele vijandelijke vliegtui gen slaagden erin door te breken en de kust te bereiken. Hun bommen hebben, voorzoover tot nu toe kon worden vastgesteld, geen militaire schade aangericht. De burgerbevolking leed verliezen. De Duitsche jagers zijn er in ge slaagd vijf van deze vliegende forten, die voor onoverwinlijk gelden, neer te schieten. Zij kwamen brandend in zee terecht. LORD CRANBORNE IN HET OORLOGSKABINET? Naar Reuter meldt verluidt te Lon den, dat lord Cranborne benoemd is tot lid van het oorlogskabinet, ten einde zijn functies als leider van het Hoogerhuis beter te kunnen uitoefe nen. Naar omtrent den terugkeer van den Deenschen koning uit het zieken huis in het koninklijk paleis nog ver luidt, zal het volledig herstel nog goed twee maanden duren. De gezondheids toestand van den koning is volstrekt bevredigend. Zondagmiddag hebben zich in Ankara en een reeks midden-Anatoli- sche steden tot aan de kust van de Zwarte Zee verscheidene kleine aard bevingen voorgedaan, die echter geen schade aanrichtten. Bij het station van Tarente is in den nacht van Zondag op Maandag een passagierstrein uit Napels op een goederentrein geloopen. Zeven leden van het treinpersoneel werden ge dood, tien personen gewond. De president van Ecuador, del Rio, is te Washington aangekomen. Hij werd verwelkomd door president Roo sevelt. De Zuid-Afrikaansche minister president, generaal Smuts, heeft En geland verlaten. Hij is op terugweg naar Zuid-Afrika gisteren in Cairo aangekomen. BEGIN GEMAAKT MET INBESLAG NEMING DER KLOKKEN. Kraahtens de verordening nr. 79/1942 (Metaalverordening) van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederla-ndsche gebied is een begin gemaakt met het in beslag nemen der klokken. De kost baarste oude klokken en klokkespelen zullen zooveel mogelijk gespaard wor den. Deze klokken zijn indertijd ge kenmerkt met een M, de eigenaars zijn daarvan in kennis gesteld en hun is voor deze klokken een document over handigd. Alle overige klokken vallen onder de vordering en moeten thans reeds worden afgenomen. Daarbij wordt er voor gezorgd, dat in iedere burgerlijke gemeente, waarin zioh geen beschermde klolc bevindt, een kleine luidiklok voor alarmdoeleinden blijft hangen. Bijzondere aandacht wordt hierbij besteed aan de groote en vrij groote steden. Den eigenaars resp. gemeenten wordt er dan ook zeer dringend op ge wezen, dat zij den arbeiders, die een officieele opdracht hebben, bij het weg halen en vervoeren der klokken gee nerlei moeilijkheden iin den weg moe ten leggen, aangezien hier sprake is van een onvermijdelijk noodizakelijken oorlogsmaatregel. Met speciale wensohen van de eige naars der klokken en van de kerkelijke of gemeentebesturen kan met het oog op deze noodzaak geen rekening wor den gehouden. Over kwesties van kunstbeschermdng verstrekt de Inspectie Kunsitbesober- ming, Den Haag, Sweelinekplein 84, in lichtingen. GEEN VERGUNNING MEER VOOR WOLLEN MANNENONDER- KLEEDING. Van 24 November 1942 af kunnen geen aanvragen meer voor bijzondere vergunningen voor zuiver wollen, na- tuurwollen of gemengd wollen mans hemden, mansborstrokken en manson derbroeken bij de distributiediensten worden ingediend. Onder zuiver wollen artikelen wor den verstaan artikelen, welke uit 100 procent wol zijn vervaardigd, terwijl natuurwollen artikelen eveneens uit 100 procent wol vervaardigd zijn, maar waarbij de aanduiding „natuurwol" slaat op bepaalde merkartikelen. Onder stoffen van gemengd wol wor den verstaan stoffen, welke 50 procent tot 100 procent wol bevatten. Onder de hierboven genoemde bij zondere vergunningen worden bedoeld de bijzondere vergunningen, welke al leen beschikbaar werden gesteld in ge vallen, waarin, blijkens een overgelegd medisch attest, aan bedoelde goederen behoefte bestond. Bijzondere vergunningen voor baby wol. Sinds 1 November 1942 is de gelegenheid opengesteld voor het aan vragen van bijzondere vergunningen voor den aankoop van 500 gram hand breigarens voor de vervaardiging van kleeding, ten behoeve van babies, ge boren op of na 1 Maart 1942, voor zoo ver nog geen zoodanige vergunning werd verstrekt. De aanvragen voor deze bijzondere vergunning kunnen bij den plaatselijken distributiedienst worden ingediend onder overlegging van de baby-stamkaart, respectieve lijk een attest van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Zij, die tusschen 1 September en 1 November 1942 reeds een aan vraag hebben ingediend en een afwij zende beschikking hebben ontvangen op grond van het feit, dat na 1 Sep tember geen bijzondere vergunningen voor babywol zijn uitgereikt, kunnen zich opnieuw onder overlegging van attest of baby-stamkaart tot den plaat selijken distributiedienst wenden. Op bovengenoemde bijzondere vergunning zullen uitsluitend wollen handbreiga rens van nieuwe samenstelling ver krijgbaar worden gesteld. Ongelukken. Op de Laan, van Mieerdervoort te 's-Gravenhage is die 75-jarige mevr. P. H., die doof was, on- dei een tram geraakt en spoedig daarna overleden. Op het station Didam is de 18-ja- rige mej. Veenook, dlie in een rijdende trein wilde springen, ondier de trein geraakt. Beide beenen werdien afgere den. Op de lijn Geldermalsen-Culem- ■bortg zijn de lijken van twee lijnwerkers gevonden, de 32 jarige van G en de 51 jarige L., uit Zalitbommel, die beide waarschijnlijk door een goederentrein zijn overreden. Te Dedemsvaart is de 8 jarige Smit, toen hij op een rijdende melkwa gen wilde klimmen, gevallen en op slag gedood. Te Breda is een vrachtauto tegen een lantaarnpaal gereden. Deze paal viel op de 5 jarige S. Het kind: is spoe dig daarna overleden. Te Delft is de 78 jarige H. v. D. uit een raam gevallen van de tweede verdieping en aan de gevolgen van de zen val overleden. Diphtherie eischt vier dooden in één gezin. Te Blokker (N.H.) heeft diphtherie in het gezin van den bak ker Van Wegen vier dooden geëischt. Een ongeveer 20-jarigen zoon van de familie Van Wegen is te Blokker aan de gevolgen van deze ziekte bezweken, terwijl twee jongens, resp. van 19 en 16 jaar, en een 22-jarige dochter in de ba rakken van het stadsziekenhuis te Hoorn zijn overleden. SKILOOPEN. Mathias Woerndle gesneuveld. De Duitsche skisport heeft op nieuw een zijner best enverloren. De skilooper op den langen af stand, Mathias Woerndle uit Par- tenkirchen is in dian strijd tegen het bolsjewisme gesneuveld. Evenals zijn neef Roman Woerm- dile behoorde hij tot die besten in de skiwereld. Bij de Olympische Spelen in 1936 in Garmisoh-Far- tenkirchen was hij die beste Duiit- scher op den afstand over 50 K.M. Zijn laatste overwinning verwierf hij als leider van de SA-patrouil- le bij de wedstrijden in die Sude ten in 1939 en 1940. DAMMEN. Nederlaag-wedstrijden A.D.C. Zaterdagmiddag speelde de A.D.C. haar vierden Nederlaagwedstrijd tegen Excelsior uit Waddinxveen. Excelsior won in ruim 1% uur met 137. Ik kan weer wan delen als vroeger. Mevrouw M. L. te W. schrijft, d d. 25-l-'40 „Sedert jaren leed ik aan scheuten in de ledematen en pijn in de kniege- v awias-a wrichten, zóó hevig, dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal ver dwenen en kan ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer loopen als vroeger." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam SCHAKEN. Leidsche Schaakbond. Voor de competitie 3e klasse (avondgroepen) werd gisteravond een wedstrijd ge speeld in Hotel Centraal. Philidor III won met 6Yi.3J^ van V.T.L. II te Lei derdorp. HAAGSCH GERECHTSHOF. De melkventer S. A. S. te B o s- k o o p, ged. had van de rechtbank een jaar gevangenisstraf gekregen wegens diefstal vain twee rijwielen, die hij verkocht te Alphen a. d. Rijn. Ver dachte antkéndie. De P.G. vroeg be vestiging met aftrek voorarrest. VOOR DEN KANTONRECHTER. Na driemaal gewaarschuwd te heb ben had de controleur eindelijk in gegrepen toen het brood eener bak kerij te L e i d e n weer te Lcht was. De bedrijfsleider H. M. K. te Leiden hoorde deswege een eisch tegen zioh van 40 of 1 mnd. Vonnis 20 of 10 d. „EéN KWARTIER VOOR GOD". „Dit is een tijd voor verdieping en vernieuwing van héél het leven" wordt terecht geconstateerd op een aanplakbiljet, waardoor wordt aange kondigd, dat wéderom in de Harte- brug-kerk gedurende den Advent te beginnen a.s. Maandag wordt ge houden het reeds bekende en door ve len zéér gewaardeerde „Eén kwartier voor God". Deze samenkomst midden op den dag, om half twee, tusschen de dage- lijksche werkzaamheden en beslomme ringen, schenkt een tijd van rustige be zinning. Gelezen wordt en overwogen een gedeelte van de Heilige Schrift, daarbij aansluitend wordt gebeden en gezongen. De samenkomst, die voor niet-katholieken evenzeer is bedoeld als voor katholieken, duurt precies 15 minuten. Prijsovertredingen. De directeur van een Olie-Import Mij., G. R. te Lei den, heeft in de eerste maanden na Mei 1940 en ook nadien nog, diverse soor ten oliën en vetten verkocht tegen hoo- gere prijgen dan was toegestaan. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Graverthage heeft R. deswege een? boete van 450.opgelegd; bij de be paling waarvan rekening is gehouden met de door den directeur gemaakte overwinst. Tot een boete van 250.— veroordeelde de Inspecteur len Leid- schen banketbakker J. M., die te groo te winstmarge nam bij den verkoop van koeken. Ook de caféhouder P. v. d. S. te Leiden is dezer dagen door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching verordeeld. v. d. S. verkocht zooge naamde alcoholvrije likeur voor 2.50 per flesch aan wederverkoopers. Daar hij als groothandelaar optrad, had hij nimmer meer dan 1.75 per flesch mogen vragen. Hij ontving een boete van 5.25.Voorts heeft een groote Leidsche melkinricthing, die melkpoe der te duur verkocht had, een boete van ƒ2.50.gekregen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 260. W. Loomans Jz., Hazerswoude, Wijk D. 244, handei in manufacturen. De zaak is d.d. 21 Juli omgezet in een vennootschap on der firma: fr. W. Loomans Jzn. Venn. W. Loomans en J. J. Loomans, Hazers woude. 1671. J. A. Dieben, Leiden, Noordein de 29, rund-, varkens- en lamsslagerij fijne vleeschwaren. De zaak is d.d. 1 Juli omgezet in een vennootschap on der firma: J. A. Dieben en Zoon. (B.P.) Venn.: J. A. Dieben en Jac. A. Dieben, Leiden (H.V.). 5350. Naaml. Venn. Algemeen Tech nisch Handels- en Ingenieursbureau „A.T.H.I.B.U.", Leiden, Lammermarkt 58. N. Comm.: J. de Wilt, Oegstgeest. 4666. Oegstgeestsche Apotheek, Oegstgeest, Wilhelminapark 8. Uittr. Gevolm.: J. Doedens, Oegstgeest. 1323. C. H. Timmermann Zonen, Leiden, Zoeterwoudscheweg 21, hout handel. De zaak is d.d. 1 Jan. 1942 om gezet in een vennoot o. firma: C. R. Timmermann Zonen (B.P.). Venn.: J. L. C. Timmerman en K. M. J. Tim merman, Leiden. 7251. Gebr. Mulder, Ter Aar, Wijk D. 31, slagerij. N. Venn.: P. van Harten D.Wzn., Ter Aar. De bepalingen ten aanzien der rechten van derden zijn gewijzigd. 7256. A. Hogewoning, Rijnsburg, Val- kenburgerweg 13, commissiehandel en1 agenturen in bloemen, fruit en groente, Uittr. Venn.: W. Teljeur Jr., Oegst geest d.d. 1 Juli 1942. N. Venn.: A. Ho gewoning, Rijnsburg. •53. C. den Duik Jaspzn., Katwijk a Zee, Zuidstraat 75, vischrookerij en -handel. De zaak is d.d. 1 Oct. omgezet in een vennootschap onder firma: C, den Duik Jaspzn. en Zonen (B.P.), Venn.: C. den Duik Jaspzn., C. den Duik en C. G. den Duik, Katwijk a. Zee. Maatschappij voor Toonkunst, De violist Herman Krebbers met aan den vleugel Marinus Flipse gaven als le con cert der Maatschappij voor Toonkunst een sonatenavond, hiermede bewijs ge vend van de frappante vioolgaven van Krebbers en de muzikaal gecultiveerde artisticiteit van den pianist. Wij kregen een homogeen samenspel te hooren, dat innerlijk bewogen was. Beide kunstenaars werden hartelijk toegejuicht door de vele toehoorders. Geboren: Hillegonda, d. van D. Steegman en M. E. van Schaik Frede- riekje, d. van S. Honsbeek en A. ten Dam Wiebe Roelof, z. van M. Koop- mans en G. de Jager Petronella Cor nelia, d. van A. Grootendorst en A. M, J. Koelewijn Cornelis, z. van P. Kersten en C. Biesheuvel Hester Catharina, d. van W. F. Nieuwenburg en C. Bleiji Sophia Susanna, d. van W. de Wit en W. C. Guldemond Mattheus Wilfridus Maria, z. van C. J. M. van Schagen en H. T.rvan der Salm Anna Maria Catharina, d. van H. J. M. Schouten en H. Drewes. Getrouwd: M. Altink jm. en C. M. Bruggemann jd. P. T. Huibers jm. en H. van Os jd. Overleden: J. van Zonneveld wedn. 78 j. C. van der Plas man 52 j.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2