DONDERDAG 19 NOVEMBER 1942 rr rmcolF COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Zowfcrop Ut <Um f-i L Room* Utdrt 4 Uoto Kon*. F» Uld«i». *<»i»woord» I root 4» «J'trtttxtfa- C 4« Ild4« Ut-t»» WeUBUtlCHT Zon onder 4.43 uur Donderdagavond. Zon op 8.10 uur Vrijdagochtend. Tusschcn deze tijden moet worden ver- duister cl. 21 Nov.: De maan komt Zaterdagmiddag om 4.35 uur op en gaat Zondagmorgen om 7.17 uur onder. 22 Nov.: L/t maon komt Zondagnamiddag om 5.04 uur op en gaat Maandagmorgen Om 8.20 uur onder. (Volle maan). 23 Nov.: De maan komt Moandagavond om 5.30 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 0 19 uur onder. Commissie van Rijstand voor het Be drijfschap voor Zuivel. Dij Ix-schlkking van don directeur-generaal van de voedsel voorziening zün benoemd tot leden van de commies Je van büstand voor het bedrijf schap voor zuivel: J. Anema te Leeuwar den; P. R. Douwes te 's-Gravenhage; S. Hepkema, te Leeuwarden; J. W. F. Hette- ma te Helmond; W. Heusdens te Gouda; T. J. Huisman te s-Grnvenhage; S. Nljholt te Leeuwarden; J. L. Veening te Wezep; T. Wassenaar te Zutphen; F. van Woerden te 's-Gravcnhage; A. vnn Ziftveld te Maartens dijk. KERKNIEUWS MGR. DR. G. BAUDUTN f. Gisterennacht ia te KoerrnoBü overleden mgr. dr. G. A. L. Buuduin, vicaris-genernal van het bisdom Roermond, oud-president van het groote-seminarie, protonotarius apostollcus, huLsprehiAt van Z. H. Mgr. Bauduin werd 22 Mei 1860 te Maas tricht geboren. Na het gymnasium te Rol- duc en het seminarie te Roermond bezocht te hebben studeerde hij theologie aan de universiteit te Leuven, waar hij promo veerde op het proefschrift „De consuetudl- ne in jure canonico'. Na kapelaan te Maas tricht te zün geweest, werd hU benoemd tot professor aan het groot-seminarie te Roer mond, later tot president daarvan De over ledene was ridder in de orde van den Ne- derl. Leeuw, offieier in de Orde van Oran je Nassau UITVAART EN BEGRAFENIS DEKEN A. J. C. MELCHERS. In de parochiekerk van den H. Joseph in de Jansstraat to Haarlem werden Dins dagavond de Metten gezongen voor de zie- lerust van den hoogeerwaarden heer A. J. C. Molchers. eere-knnunnlk van hef Hnar- lemsche Kathedrale Kapittel, deken en pastoor te Hr.nrlem. Agens was de weleerw. heer A. M Kok. pastoor te Tholen; assis tentie verleenden de kapelaans C. P. de Wi. en J. Kragtwijk, beiden uit Rijs wijk. Als can tores fungeerden de kapelaans der parochie, de weleerw. heeren W. van Lammeren en H. C. Roozonburg. In het priesterkoor hadden plaats genomen de vicaris-genernal van den Bisschop Mgr. N. L. A. Ammerlnan. en vele nndere geeste lijken. Gisterenmorgen huif tien werden de Lau den gezongen door plrbnnn Filbry. waar na Z, II. Exc. Mgr. J P, Hulbers, Bisschop van Haarlem, de pontificale Requiemmis opdroeg. Assistentie verleenden Z. D. H. Mgr. H. J. M. Task in. proost van het Ka thedraal Kapittel, als presbyter ascistens, do hoogeerw. heeren L A A. M. Wester- woudt en F, Filbry, als troon-diakens. rec tor S. Mol uit Amsterdam als diaken en PLANNEN TOT INTENSIVEERING DER RHEUMATIEKBESTRIJDING Belangrijke plannen tot In tensi veering van de rheumatiekbestrijdlng bevinden zich thans bij het departement van Sociale Za ken in een zeer gevorderd stadium van voorbereiding. De rheumatiek behoort ook hier te lande tot de op den voorgrond tre dende volksziekten. Met de influenza be hoort zü tot de meest veelvuldig voorko mende ongesteldheden. Onder economisch opzicht beschouwd, zijn de gevolgen van de^e ziekte nóg erger dan die van de tuberculose. Zoo is becijferd, dot in één jaar tljds niet minder dan ƒ2.5 millioen aan ziekengeld uit hoofde van de ziektewet aan rhcumatiekpatiënten rhoest worden uitgekeerd; een in 1928 te Amster dam ingesteld onderzoek wees uit, dat 3.2 pet. van het ^emeentepersoneel zich» jaar lijks wegens rhcumatick-aandoeningen moet ziek melden, terwyl in de jaren 1932 34 in het noorden des lands de practijk der ziektewet uitwees, dat 13.8 pet. der ziekmeldingen op rekening van rheuma- tisch lijden moest worden gesteld. Wat het prophylaxc-fonds deed. Onder deze omstandigheden zal het geen verwondering wekken, dat het prophylaxe- fopds sinds jaar en dag een levendige be langstelling voor de rheuma-bestrijding aan den dag legt. Zooals men weet, is dit het fonds, welks gelden afkomstig zijn uit de opbrengst van bijdragen, die door de Raden van arbeid en de Bedrijfsverenigin gen krachtens de ziektewet worden ge stort, en dat beoogt het bevorderen van maatregelen, die het zifkworden der verze kerden kunnen voorkomen en aan het her stel van patiënten bevorderlijk kunnen zijn. Voor dit tweeledig doel nu werd in 1935. dank zij een belangrijke subsidie van het prophylaxc-fonds. te Leiden een een- trum van rheumntiekbestryding in het leven geroepen, welks exploitatiekosten sinds dien eveneens door genoemd fonds zijn ge dragen. Bovendien ontvingen de Neder- ltndsche vereeniglng voor rheumatiekbe strijdlng cn de stichting orthopedische In richtingen te Nijmegen regelmatig steun van het prohylaxc-fonrls, Voorts was nog een tijd lang op de rljksbegrooting een klein subsidie voor rheumatiekbestrijding uitgetrokken, doch hieraan werd in 1936, uit bezuinlglngsoveAvegingen, een einde gemaakt. Een forscher aanpakken. Thans, ligt het evenwel in de bedoeling tot een forsch aanpakken van de rheuma tiek bestrijding over te gaan, een streven, dat. naast het herstel van arbeidsvreug de, dat het teweeg zal brengen, ook in eco nomisch opzicht een belangrijke beperking belooft, zoowel wat betreft de ziektekosten als het verloren gaan van waardevolle ar beidskracht Een centraal instituut. Het voornemen bestaat op de begrooting van 1943 een flink bedrag voor dit doel be schikbaar te stellen en dan allereerst over te gaan tot de oprichting van een centraal Instituut voor rheumntiekbestrijding. dat te Utrecht zal zijn gevestigd. Men heeft onn Utrecht als oord van vestiging de voorkeur gegeven. Vanwege de centrale ligging en ook met het oog op de proctische werkmo- gelijkhril.-n, di.- d-mr mmvvlg zijn. Dit be- teekent echter geenszins een op den achter grond schuiven van het reeds bestaande Leidsche centrum, dat ook belangrijk werk zal blijven vinden Trouwens bij den nieu wen opzet wordt er van uitgegaan, dat be staande instellingen zooveel mogelijk In het nieuwe organisatie-geheel zullen wor den ingeschakeld. De grondgedachte is. dat het reeds thans In Utrecht aanwezige centrum tot een mo delinrichting zal worden omgevormd. Deze zal bestaan in het op te richten centraal in stituut. waaraan zal worden verhonden een consultatiebureau en een Inrichting voor behandeling van pntlë#ten. Aan het raad plegen der consultatiohurenux zullen geen kosten verbonden zijn. Voor de behandeling van de patiënten In de inrichtingen zal ech ter een bijdrage naar draagkracht worden gevorderd. De directeur van het instituut heeft zorg te driigen voor een snepinle opjeidlng van artsen, die zich op de rheumatiekbestrij ding willen toeleggen. Voorts zal het cen traal instituut uiteraard zijn medewerking pastoor H. W van der Waarden uit Vijf huizen. als subdiaken. Mgr. Huibers ver richtte ook de ahsoute. De parochieele Schola zong de Gregoriannsché Requiem mis. waarbij aL* cantores fungeerden de kapelaans Van Lammeren en Roozenburg. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig verschillende leden van het Kapittel, pas toors en kapelaans uit het dekenaat en zeer vole parochianen. Op verzoek van den overledene werd geen lijkrede uitgesproken. De Vicaris-generaal. Mgr N. L. A. Ammer lnan, verrichtte de ahsoute op het kerkhof St. Barbara te Haarlem. m»t assistentie van pastodr A. M. Kok en kapelaan H. H West- dijk ..TU<r. verleenen bU de verdere inrichting der rheumatiekbestrijding in het land. Een twintigtal centra en kringen. Wat dit betreft wordt gedacht aan de op richting van een twintigtal centra, elk om geven door twee drie kringbureaux Deze centra komen onder leiding te staan van een deskundig arts en worden voorzien van het noodige voor zijn bijzondere taak bere kende personeel. Voor het onderzoek naar de voeding, kleeding en huisvesting van pa tiënten. het opsporen en onder toezicht hou den van patiëntep zal van de bestaan de wijkverpleegsten-huisbezoeksters een dankbaar gebruik kunnen worden gemaakt en de hulp van verschillende maatschappe lijke organisaties als de Volksdlenst, de Krulsvcrceniglngen enz. zal uiteraard ook op het gebied der rheuma-bestrljdlng een be langrijke factor vormen. "Provinciale com missies zullen ten slotte zorg dragen voor do zoozeer noodzakelijke samenbundeling van de belangen op het gebied der rheuma tiekbestrijding. Evenmin als Keulen en Aken op één dag zijn gebouwd zal deze nieuwe organisa tie der rheumatiekbestrijding op stel en sprong haar beslag kuóncn krijgen. De noo dige krachten moeten nog worden ge vormd Tal van hulpmiddelen dienen te worden aangeschaft. Vandaar, dat het voor- loopig werkplan een drietal étappes kent. Men begint met de vestiging van het model instituut te Utrecht, als bakermat van de nieuwe ontwikkeling. Dan worden de be staande Instellingen ter hand genomen in het organisatie-schema in^enast en. waar noodig verbeterd. In dit verband zij aange- teekend, dat. naast de centra in Leiden en Utrecht, ook in Groningen reeds een cen trum Is gevestigd. Verder bestaat in Am sterdam een consultatiebureau. In de pro vincie Groningen heeft voorts het Groene Kruis zich op de rheumatiekbestrijding toe gelegd en bereids veel organiserend werk verricht. Ook is er nog de reeds eerder ge noemde stichting orthopedische inrichting te Nijmegen. Heeft men eenmaal het bestaande in het grooter geheel opgenomen, dan komt het tijdstip voor de vestiging en Inrichting van nieuwe nederzettingen totdat tenslotte het geheele land zal zijn «verdpkt met een net werk van centra en kringen, die gezamen lijk een doeltreffenden strijd zullen kunnen aanbinden tegen het zoozeer verspreide euvel der rheumatiek. dat aan onze volks kracht knaagt, de levensvreugde van velen vergalt en op het arbeidsproces een hoogst nade«llge invloed oefent. Waar de ervaring heeft geleerd, dat een tiidiee rheumatiek-j behandeling zeer gunstige uitzichten biedt, kan met recht worden gezegd, dat de voor dit doel te besteden gelden een winstgeven de belegging vormen, aangezien het be houd cn herstel van Droduetieve arbeids- kracht hier een waarde verip»enwnordir?t, die de te maken kosten stellig in belangrij ke mate overtreft. RFCRT/^KFN VOOR DEN VRFDERECÏITER. Een beleedlger. KI. M. brandstoffen- handelaar te Voorschoten had zich voor den Vrederechter te verantwoorden wegens beleediging van den g-oensioneerd onderofficier va/n de marine W. te Voor schoten Toen W. In Juni met zijn hond ie op den Rijndijk lipp te wandelen, had M. tegen hem gezegd': „vieserik, ploert, ver rader. ik wil dooi jou niet aangekeken worden". Het east al lang niet goed tus- schen M. en W., hetgeen zijn oorzaak zou vinden In het feit, dat het radiotoestel van M. in Januari in beslag was genomen, waarvan hij W. de schuld gaf. Deze kon evenwel een schriftelijke verklaring over leggen, onderteekend door M.. waarin uit kwam. dat W. daar niets mee te maken had. De Vrederechter wees verdachte er op. dat hij -?ed« tienmaal veroordeeld was. waaraan getuige nog vastknoopte, dat er bovendien nog zes klachten tegen M. loo» pen. D« officier e'achte tegen verdachte veertien dagen gevangenisstraf. „Ze willen me de gevangenis in hebben" merkte ver dachte op. ..Dat zou dan niet de eerste keer ?-Unoordeelde de Vrederechter. Over acht dagen zal er schriftelijk vonnis gewezen worden. Propagandabiljet verscheurd. Toen de 42-jarige H. B. te Wassenaar op 1 Januari uit de kerk kwam had hij In het voorbij loopen een stuk van een proDagan- da aanplakbiljet van de N.S.B. afgescheurd, welk biljet op een muur geplakt was. Ver dachte voerde tot zUn verdedig ne aan. dat hij het ontsiering voot de omgeving vond. Verder hing e*- ^ds een gedeelte los bij. hetgeen hU er afgetrokken had. Eisch en uitspraak en hier een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Beleedigtng van Max Blokzijl. - H. K. te Wassenaar had zic^ schuldig ge maakt aan bcleediging van Max Blokzijl, de bekende radiospreker. Toen hij in een café was had ij luidkeels gezegd: „die Max Blokzijl met zijn gelul en geemoee door de radio, koopt zelf ook clandestien, want ze hebben rommel bij hem in beslag geno- Dames! Denk erom, dat Uw teint op bet oogenblik sterker dan ooit wordt bedreigd door vitamine F-gebrek Wacht niet. tot ook Uw huid het slachtoffer wordt van „avitaminose". Pas dagelijks Dobbelman's Caslella crèmes toe. de scfeoonheidscrémes met hun rukdom aan vitamine F. Zóó her wint een verwuarloosde teint z(jn frisch- heid. Zoo blijft een jonge huid jong! VITAMINE F CRÈMES men". Er was een klacht ingekomen van- d«?n heer Max Blokzijl en de heer L. J. C. Zuiderduin ait Wassenaar kwam d-eze be- leediging als getuige bevestigen. De eeni- ge verdediging van verdachte was, dat hij onder invloed van een borrel gehandeld zou hebben. De officier eischte een gevan genisstraf voor den tijd van acht dagen. Verdachte vroeg een geldboete, maar de Vrederechter achtte hiervoor geen termen aanwezig en veroordeelde conform den eisch. Krlnglelder van Lelden beleedlgd. H G. te L e i d e n. die verstek liet gaap had den kringleid-er dei N.S.B.. Th. M. Bergers uit Zooierwoude beleedigd. door in een boekwinkel aan de Haarlemmerstraat te Leiden, in het bijzijn van anderen eenige smadelijke opmerkingen over den levens wandel van den heer Berbers te maken, welke opmerk neen in strijd met de waar heid waren. De officier eischte wegens smaad een geldboete van 40 subs. 25 da gen. De Vrederechter vond het feit dusda nig ernstig, dat hij verdachte veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf. Belcediging van een volksgroep. Toen een eleotrische trein op het sta'ion te Leiden stopte, had toen een Neder lander in dienst var de Duitse he Weer macht passeerde in een grij.se unifo:m, een der inzittenden van den trein, de werktuig kundige J. Z. uit Haarlem, tot een andere inzittenden gezegd: „die in dat grijze uni form is toch een Nederlander". Toen deze dit bevestigde en zeide, dat het een chauf feur in dienst van de Duitsche Weermacht was, had Z. gezegd: „dat is dan toch je reinste landverraad. Je snapt die stomme lingen niet. Als de oorlog afgeloopen is gaan ze toch allemaal voor den bijl". Nog een treinpassagier had deze opmerkingen gehoond en toen Z. In Haarlem uitstapte was deze treinpassagier hem gevolgd en had hem door een agent aan laten houden. Verdachte relde het niet positief gezegd te hebben, maar in vragenden vorm. De of ficer eischte acht dagen gevancenLsriraf De Vrederechter vond deze beleed iring zeer ernstig. Zulke dingen moeten den kop ingedrukt worden en het vonnis werd dan ook vier weken gevangenisstraf. Een gesprek, dat vertroebelde. De 74- jarige R. A. den O. teOegstgeest zou zich aan beleediging van een volksgroep hebben schuldig gemaakt. Als getuige werd gehoord de adm nistrateur H. G. M. te Oeestgeest Deze verklaarde, det hij op een dag met het blad „Volk en Vaderland" op den hoek van de Kempenae-sstraat stond. Zoo nu en dan zei hij tot de voorbijgan gers „leest Ae onthullingen". Toen den O. voorbij "kwam had die volgens getuige ge zegd: „Dat weet ik wel" en hij zou daarbij naar voren gebracht hebben, dat o.a. de uniformen van de W.A. van de opbrengst van „Winterhulp" betaald werden Toen had getuige zijn zakboekje te voorschijn gehaald om te bewijzen, dat de uniformen door de leden zelf betaald worden. Volgens getuige had verdachte nog meer beleedi- gende opmerkingen geuit. Verdachte zelf voerde aan, dat hij absoluut niet beleedi- gend was geweest. Men was gewoon een gesprek begonnen naar aanleid ng van het aanbieden van de krant. Het eene woord was over het andere gekomen en verdachte had toen gezegd: „ze zeggen zoo veel, ze zeggen dat de W.A. gekleed wordt van de „Winterhulp" enz. Getuige wLst zich alleen maar de beleedigingen te herinneren. Dat er ook over de christelijke school enz. was gesproken kon hij zich niet meer herinne ren. De officier eischte een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis. De verdedi ger. mr. de Boer, vroeg vrijspraak temeer daar verdachte in de 74 jaar, dat hij leeft, nog nimmer op een leugen betrapt Ls en dat hij dus thans ook de waarheid spreekt, warvt anders treedt hü lieveT tc-rug en te vens. dat hij nog nooi\ iets roet de politie te maken heeft gehad. De Vrederechter achtte de bel eed i ging niet bewezen. Er heeft, volgens spr., wel degelijk een ge sprek vooruit plaats gehad. Dit gesprek is op een misverstand uitgeloopen. Verdachte werd dan ook vrijgesproken. Eerste zitting van den tuchtrechter te Haarlem. Op 5 October is een nieuwe regeling inzakt de guchtrechtspraak voor de- voedselvoorziening in werking getre den. Deze regeling is in de plaats gekomen van de voor d en datum bestaande tucht rechtspraak, die toen provinciaal was ge regeld Op ^rond van de nieuwe, regeling is in ieder orronddissement een tuchtrech ter benoemd, die in het algemeen reeds als economische rechter werkzaam was. Dit is gedaan om een spoediger afdoening der zaken te verkrijgen en een dubbelt berechting te vermyden. De tuchtrechter kan alleen diegenen straffen, de werk zaam zijn op het gebied der voedselvoor ziening en ils georganiseerde zijn aange sloten bij eenige crisisorganisatie. Voor het arrondissement Haarlem is als tuchtrechter benoemd mr. C. G. Bijleveld, rechter in de arrondissementsrechtbank en economisch rechter. In de eerste zitting, welke hij als tuchtrechter hield, heeft hij gel dboeten o~ relegd, welke var eerden van 500 tot 2000. De landbouwer B. Goedhoven uit Hoofddorp had als georganiseerde bij de landbouwcrisisorganisatie Noord Hol land te weinig tarwe ingeleverd. Daar een cortroleur verklaarde, dat hier geen opzet in hét scel was geweest, kreeg G. een boete van 250. Veehouders en landbouwers voor den tuchtrechter. De tuchtrechter te 's-Gra venhage legde dezer dagen aan een vee houder te Noordwyk een geldboete van 1000 op, daar de man, in strijd met de voorschriften, niet .alle op zijn bedryf gewonnen en daarvoor in aanmerking ko mende melk had afgeleverd. Voor het Duitsche Obergericht heeft on langs terechtgestaan de 20-jarige Karei Willem Verasdonk uit 's-Gravenhage, die een aantal gevallen koffers en andere ba gage uit treinen op het station Staatsspoor te 's-Gravenhage had ontvreemd. Daarby heeft hij gebruik gemaakt van de verduiste ring in de treinen en op het station, waar door hij zijn buit gemakkelijker in veilig heid kon brengen. Op deze wyze vielen hem goederen van allerlei aard, kleeding- stukken. levensmiddelen en andere voor werpen van waarde in handen. Het Duit sche Obergericht heeft met het oog op de omstandigheden waaronder het feit ge pleegd is. in Verasdonk. in weerwil van zijn jeugdige leeftijd, een schadelijk ele ment. gevaarljik voor de algemeene veilig heid. gezien en hem op grond van art. 2 der Volksschaedlin gs-verordnung veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf. HAAGSCH GERECHTSHOF. De oog om oog methode. J. K. te Zoetermeer was in eerste instantie veroordeeld tot een geldboete van 50 subs 50 d«i"en wegens diefstal van een rywiel. De officier was van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het Hof. want hij had drie maanden gevangenisstraf geëischt. Verdachte voerde voor het Hof tot zyn verdediging aan. dat zijn fiets even te vo ren gestolen was en dat hij daarop ook maar een fiets had weggenomen. De P.-G. had driemaanden gevangenisstraf geë'scht. Het Hof vonnis wijzend veroordeelde ver dachte heden tot drie maanden gevangenis-" straf. VROUW VERMOORD. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren den 41-jarigen fabrieksarbeider J. K. Heykoop uit Muiden. die wegens moord op zijn vrouw en op den man. met wie zij sa menleefde. door d* rechtbank te Haarlem veroordeeld was tot twaalf jaar gevange nisstraf. in hooger beroep veroordeeld tot negen jaren gevangenisstraf met aftrek van het geheele voorarrest. De procureur-gene raal had tien jaar gevangenisstraf gevor derd. ÉJJwiqie. VRIJDAG 0 Nov. Mis van den H. Fellx van Valois, Belyder: Justus ut palma. Glo ria. 2e gebed voor den vrede. Geen Credo. Gehore Prefatie. Kleur; Wit. FEUIM.STOIV Roman van MARLISE KOLLING. 7) Wat moest hij nu beginnen? De politie waarschuwen? Dat ontbrak cr nog maar aan: nu, terwijl hij op het punt stond de onderhandelingen met succes te beëindi gen, een politieschandnal? Neen, daar moest wat anders op gevonden worden. In ieder geval kon hü dien man daar beneden niet laten liggen. Het beste was misschien nog, dat hü zich niet den nachtportier in ver binding stelde. Zy moesten dan samen maar eerst maar eens onderzoeken, wat den man eigenlyk scheelde. Hü trok oen jas over zün pyama, doch juist toen hy zich gereed maakte de ka mer te vcrnltcn, bleef hü met een ruk staan. Het was. of het gordijn voor het andere raum zich even bewogen had. Ver giste hy zich, of was het werkelük zoo? Hü keek nog scherper en ja. nu ont waarde hii achter het gordün inderdaad de omtrekken van een menschelüke ge daante. Dat was toch werkelük al te mal! Zün medelijden verdween als sneeuw voor de zon. Hot betrof hier dus een goed georga niseerde overval door twee personen; der- gelyke menschen verdienen geen conside ratie. Wederom trok hij dreigend zü'n browning. „Kom door onmiddellük achter van daan!" beval hü. ninor deze eerste aanma ning miste haar uitwerknig. Niets bewoog zich achter het gordijn, maar nóg was dui- delük te zien. dat zich daar iemand ach ter schuil hield. Het wapen steeds voor zich uithoudend, liep Robert naar het raam. „Je behoeft maar een beweging te maken cn ik schiet!" klonk zün waarschuwing. Hü drukte de revolver tegen het gordün en wel daar. waar het hoofd van den tweeden Indringer zich zwak afteekende. Deze scheen echter niet aan tegenstand te denken, want hy verroerde inderdaad geen vin. Met een ruk trok Rob^l het gordü'n van de muurzijdc weg, maar op hetzelfde oogenblik slaakte hy een kreet van verras sing. Want voor hem stond een vrouw, wier kleeding er al even verwaarloosd uitzag als die van den man, welke zooeven van het balcon was gevallen. Zü had een doek dus danig om het hoofd gebonden, dat er niet veel anders van te ien was dan een paar verschrikte oogen. Zü was volkomen onge wapend. Maar die oogen kende Robert. Zcr.dcr dat hü het zelf besefte, hield hy nog steeds zün revolver op de weerlooze indringster gericht, met zün vrije hand trok hij haar achter het gordijn van daan. „Doet u toch dien doek af', fluisterde hü, zonder er bü te denken Dultsch sprekend. Toen hü het gezegd had. bedacht hü, dat ze hem natuurlyk niet verstond. Maar merkwaardigerwyze voldeed zü aan zijn verzoek. Met een vermoeid ge baar tastte zü naar den doek. zoodat deze over haar schouders gleed. Nu zag hij het lieve gezicht, dat hem zoo sterk aan Anne- greet hod herinnerd, vlak vor zich. Robert zocht naar woorden en vond er slechts een: „Waarom?" Nu sprak hü Rus sisch. Het meisje had moeite haar tranen te be dwingen. Langzaam echter scheen zü zich van den schrik te hostellen. „Waarom?" vroeg Robert nog eens. Opnieuw kreeg hü reden zich te verba zen. want met een donkere, maar melo dieuze en zeer beschaafde stem antwoord de zij: „Schiet toch! Maar schiet u dan toch!" Het klonk wanhonrnd, bijna beve lend „Nu zult u toch wel beter treffen Zy keerde zich met een ruk naar het raam en trachtte naar bulten te zien. „U hebt hem gedood. En hij heeft zich niet eens verzet! U had hem toch ook zoo kun nen pakker!" Nu was het met haar beheerschlng voor- bü- Zy wankelde en tastte naar een stoel. Met een blik vol haat keek ze hem aan. Het is me immers allemaal onverschillig, wat u met me doet. Het kan me niets meer schelen Haar woorden smoorden in een snik. „Neemt u me niet iwalük!" stamelde hij! maar op hetzelfde oogenblik besefte hij het onzinnige van deze verontschuldi ging. Daar zat een dievegge en hij stond hier voor haar en bood zyn excuses aan. Maar hij kon niet meer hard zjjn. Dat meisje daar had immers het gezicht van Annegreet! Hy probeerde rustig te over leggen. Wat moest hy nu doen? De poütie alarmeeren? Dat leek hem nog onmogelij ker dan zooeven. Maar wal moest hü nu in 's hemelsnaam met die jonge vrouw begin nen? Al haar trots was verdwenen. Zü scheen zich volkomen aan hem overgele verd te voelen. Eindelijk kwam hij tot een besluit. „Luis tert u eens even! Wü zullen de politie er buiten laten en u hebt van mü niets te vreezen, maar onder een voorwaarde Zij keek hem schuw vragend aan. „Dat u 7'ch niet van hier verwijderd vóór ik terugkom! Belooft u mü dat?" „Wat wilt u doen?" Hy bemerkte het wantrouwen in haar stem. ,,Ik wil mij gaan vergewissen, wat er met dien man daar beneden gebeurd is. Zult u zoolang hier blüven?" Zij knikte. „Goed", zei hü, „ik wil me alleen hier naast maar even aanklecden. Ik kom di rect terug." f Na een paar minuten verscheen hü weer. Hy keek haar aan en legde al zyn goe den wil in dezen blik. Ik meen 't werkelük eerlyk met u. Weest u nu ook eens verstan dig en laat dien dorrmen trots varen! Ik wil voor u doen. wat in mijn macht ligt. Gaat u alstublieft een oogenb ik in die an dere kamer, dan zal ik bellen en een paar ververschingen laten aanrukken." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2