DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De bezetting van Zuid-Frankrijk DUITSCHLAND Momentje DONDERDAG 12 NOVEMBER 1942 34ste Jaargang No. 10404 Bureaux: Papengraeht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Admlnistr. 20935 O. AL ran Hamenreld, Directeur. Th. Wllmer, Hoofdredacteur. Tegenzet der Spllmogend- heden De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Na den inval der Engelschen en Ameri kanen in Fransch Noord-Afrika heeft de tegenzet der Spilmogendheden niet lang op zich laten wachten. De uitlatingen van Roosevelt hadden eiken twijfel weggeno men, dat na de bezetting van Noord-Afri ka de volgende sprong er een zou zijn in de richting van Zuid-Frankrijk en een symp- toon hiervoor is, dat, volgens te Berlijn ont vangen inlichtingen, Amerikaansche agen ten in verschillende Zuid-Fransche steden, o.a. in Marseille, kaarten van de Zuid-Fran sche gebieden en Corsica hebben opge kocht Onder deze omstandigheden hebben Duitschland en Italië, die op dit punt in volkomen overeenstemming handelen, het heter geacht, hun tegenstanders vóór te zijn en de belangrijkste strategische pun ten aan de Zuid-Fransche kust door Duit- sche troepen te doen bezetten, daar onder geen omstandigheden kan worden gedoogd, dat het onbezette Fransche gebied tot basis voor het vormen van een tweede front zou worden. Het met Frankrijk gesloten wapenstilstandsverdrag veronderstelde, dat zich in het Hmbezette Franwrijk verande ringen zouden voordoen, doch deze voor waarde is door de gewijzigde strategische situatie komen te vervallen, aldus de moti veering van Berlijn, en de nieuwe situatie •ischt ook nieuwe maatregelen. Bevoegde Duitsche kringen wijzen er op, dat het hier niet gaat om de bezetting van het tot dusver onder het gezag van Vichy staande gebied, doch om het verleenen van doortocht aan Duitsche troepen, die tot taak krijgen, de voorste loopgraven van het con tinentale verdedigingsstelsel te bezetten. Daar dit in het belang is van geheel Euro pa, niet in de laatste plaats van Frankrijk, dat er geen belang bij heeft, dat zijn gebied tot basis voor een Engelsch-Amerikaan- schen inval wordt, verwacht Berlijn van. Frankrijk begrip voor de genomen maatre gelen. Maarschalk Pétain heeft tegen het opmar- checrcn der Duitsche troepen geprotesteerd, doch tevens instructies gegeven aan de be trokken autoriteiten, geen tegenstand te bieden. Het protest is dan ook naar de mee ning van gezaghebbende kringen van zui ver formeelen aard en men neemt aan, dat de brief van Adolf Hitler aan maarschalk Pétain niet zal hebben nagelaten, indruk te maken. De Fransche bevolking ontvangt de Duitsche troepen overal correct tot vriendelijk. Fransche troepen zorgen, waar dit noodig is voor afzetting. Een der interessantste kanten de zaak is de juridische, waaromtrent men zich hier echter nog niet uitlaat. Scheiding tusschen bezet en onbezet gebied is thans vervallen en de regeering-Pétain is van nu af vrij in de keuze van haar zetel, welke vrijheid zij tot dusver niet bezat In hoeverre de juri dische positie van Frankrijk gewijzigd is, zal nog moeten blijken. Wat de militaire zijde van de zaak be treft, is men te Berlijn vooralsnog uiterst zwijgzaam. Militaire kringen wijzen er op, dat zich hier een militaire operatie van beslissende beteekenis voltrekt, waarover in dit stadium nog niets gezegd kan wor den. Aan te nemen is echter, dat Duitsch land zich niet langer gedesinteresseerd zal toonen aan de gevechten in Noord-Afrika. Van militaire zijde wordt er nog op ge wezen, dat voor de nieuwe taak der Duit sche troepen in het Westen geen strijd krachten aan het Oostelijke front behoeven té worden onttrokken. Het Oostelijke front is weliswaar zeer lang, doch de strijd speelt zich oo slechts enkele brandpunten af. Aan dit front heeft zich steeds slechts een deel der Duitsche strijdkrachten bevonden. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten geschiedt de Duitsche opmarsch door de afzonderlijke steden onder het bewind van Vichy zonder de geringste wrijving. Er zijn geen incidenten voorgevallen. De bur gemeesters hebben de bevolking aange spoord orde en rust te bewaren. Het heeft er allen schijn van, dat asm dezen oproep overal gehoor is gegeven. Officieel wordt bekend gemaakt: Ita- liaansche troepenafdeelingen zijn zonder incidenten op Corsica geland. AMERIKA AN8CHE KOLONIE VERLAAT VICHY. De Amerikaansche kolonie te Vichy en de ambassade zouden gistermiddag met een extratrein in de richting van Pau vertrek ken. In het tot dusverre niet-bezette Frank rijk zijn op bevel der Fransche regeering de Engelsche en Amerikaansche burgers geïnterneerd. Havas-Ofi meldt, dat de Fransche radio een instructie heeft uitgezonden aan de of ficieren en bemanningen van de koopvaar dijschepen, die zich op zee bevinden. Hun wordt bevolen, terstond een Fransche ha ven aan de Middellandsche Zee of Corsica aan te doen. Op de gisteren gehouden buitengewone persconferentie te Rome werd van toonaan gevende Italiaansche zijde het volgende verklaard: De troepen der Spilmogendheden zijn de grens overgetrokken niet met de bedoeling zich meester te maken van Fransch gebied, doch met het doel straegische punten vap het onder Fransche souvereiniteit staande gebied, tegen nieuwe, vooral Engelsch- Amerikaansche overvallen te beschermen. Dit vooropgesteld, verwachten de Spilmo gendheden, dat van Fransche zijde hierop die vertrouwelijke samenwerking zal vol gen, welke overeenstemt met de belangen der Franschen en met de belangen van de verdediging van de door den vijand, in te genspraak met de verplichtingen welke voor Franwrijk voorsproten uit den wapen stilstand, geschonden souvereiniteit, als mede met de belangen van een zinnenland- schen vrede in Europa. Reeds vroeg in den ochtend was giste ren geheel Vichy op de been, toen Radio- Parijs het besluit van den Fuehrer publi ceerde om de Fransche Middelandsche Zee kust in samenwerking met Italië te be schermen om zoodoende iederen Ameri- kaansch-Engelsche manoeuvre, gericht te gen Frankrijk en het continent, van Noord- Afrika uit te voorkomen. De brief, dien de Fuehrer om deze redenen aan maarschalk Pétain heeft gericht, deed in Vichy als een loopend vuur de ronde, zoodat de bevolking niet in het minst verbaasd was toen om streeks 11.00 uur gisterochtend generaal- veldmaarschalk von Rundstedt voor het ho tel du Pare aankwam om zich naar maar schalk Pétain te begeven. Het bezoek, tij dens hetwelk de maarschalk, zooajs daarna in een officieel Fransch communiqué werd medegedeeld, zijn protest naar voren bracht, duurde slechts korten tijd. Om het hot^l du Parck is een bijzonder sterk po litiecorps gelegd. De toegang tot de regee- ringsgebouwen wordt streng bewaakt en alleen personen, voorzien van speciale be wijzen, mogen binnen gaan. Voor de Ame rikaansche ambassade is eveneens een ster ke politiebewaking opgesteld. De leden der ambassade en de Amerikaansche jour nalisten hebben met een extra-trein Vichy verlaten in de richting Pau. Intusschen hebben, zooals gemeld, over eenkomstig het bevel van den Fuehrer de Duitsche troepen de demarcatielijn over schreden. Zij zijn op weg naar het Zuiden. De lucht dreunt van het gerohk van de vliegtuigmotoren. De Duitsche weermacht betrekt, evenals de Italiaansche, alleszins grondig, voorposten aan de kust om de En- gelsch-Amerikaansche voornemens, het Europeesche continent en in het bijzonder Frankrijk opnieuw tot oorlogstooneel te maken, a priori doeltreffende te voorko men. De Fransche bevolking gedraagt zich rustig en toont zich jegens de Duitsche troepen geenszins onvriendelijk. De brief van den Fuehrer aan den maarschalk en zijn oproep tot het Franshe volk hebben verhelderend gewerkt en hebben de bevol king de noodzakelijkheid van het optre den der Spilmogendheden duidelijk ge maakt, Men begrijpt, dat de troepen, die dezen grond voor het eerst betreden, ter bescherming van de Franschen zelf ko men. Fransche politie regelt het verkeer en sluit in de plaatsen, waar de Duitsche troe pen doorheen trekken de st^aaten voor het verkeer af. De operalies In Noord-Atrlka FRANSCHE TEGENSTAND IN MAROKKO EN TUNIS. Gistermiddag werd medegedeeld, dat de gevechten in Marokko voortduren. De landstrijdkrachten der marine bieden he- vigen tegenstand, vooral in de streek van Casablanca. Ook Tunis, dat klaarblijkelijk sedert gia_ terochtend vroeg door Amerikaansche troe pen wordt aangevallen, biedt tegenstand. Naar de zender Vichy meldt, missen de berichten over het snelle- oprukken der Amerikanen in Noord-Afrika iederen grondslag. De Fransche troepen blijven Wfvigen tegenstand bieden. Het schijnt, cat ook de aanvoer voor de Amerikaan sche troepen tengevolge van de groote af standen en de actie van Duitschee lucht macht en duikbooten moeilijker ia dan men verwacht had, In zijn middaguitzending heeft de PariJ- sche zender medegedeeld, dat ten Westen van Oran de Fransche troepen hevige te genaanvallen tegen de Amerikaansche strijdkrachten zouden zijn begonnen. De gevechten zouden nog voortduren. De door Reuter verspreide bewering, dat de Fransche vloot Toulon heeft verla ten om zich aan te sluiten bij de Engelsche zeestrijdkrachten, wordt door Havas ge corrigeerd met de mededeeling, dat geen schip de haven van Toulon heeft verlaten. De STRIJD IN EGYPTE. Terwijl de Britsche opmarsch op den Noord-Egyptischen kustweg slechts lang- zanm kan vorderen, bieden de Italianen In het Zuiden van het front verbitterden te genstand. De onweersbuien der laatste dagen heb ben de woestijn in een moeras herschapen, dat het den Britschen troepen onmogeliji; maakt nieuwe omtrekkende operaties uit te voeren. Duitsche formaties hebben intus schen kans gezien zich door de Britsche stellingen heen te slaan en de Italianen van het noodige te voorzien. Verdragende Duitsche marinebatterijen hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag voor den oorlog belangrijke doelen aan de Zuid-Oostkust van Enge land onder vuur genomen. Te Folkestone en Dover werden branden waargenomen. UIT BRITSCHE OMSINGELING BEVRIJD BERLIJN, 12 Nov. (D.N.B.). Door tij- digen aanvoer van voertuigen metT>enzine, levensmiddelen en munitie hebben de Duit sche strijdkrachten in Noord-Afrika naar het D.N.B. verneemt, talrijke Italiaansche formaties uit Britsche omsingeling bevrijd. De Duitsche troepen sloegen daarbij ver scheidene malen den tegenstand d<er Brit sche eenheden uiteen. STRIJDT VOOR EUROPA Bestrlidlng van Biifsch- Amerikaansche landingsvloot Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde gisteren mede: In den Westelijken Kaukasus en in den Tercksector zijn talrijke vijandelijke aan vallen in verbitterde gevechten afgesla gen en gereedgehouden vijandelijke troe- pc door artillerievuur verstrooid. In Sta lingrad levendige actie van stormtroepen. Aan het Donfront sloegen Roemeemche troepen vijandelijke aanvallen af. Slagvlie- jrers grepen met succes in den strijd op den grond in. Hongaarsche troepen verijdelden een vijandelijke poging om de rivier over te steken. In den centralen en den Noordelijken sector werden Duitsche stormtroepopera ties uitgevoerd en eenige vijandelijke aanvallen afgeslagen. Gevechtsvliegers en stuka's zetten hun aanvallen op gereed staande troepen in spoorweginstallaties voort. Aan het Egyptische front duren de voor. genomen bewegingen der Duitsche en Ita liaansche troepen, die in succesvolle ge vechten 12 vijandelijke tanks vernielden, vcort. De Britsche luchtmacht verloor 4 vliegtuigen. Duitsche en Italiaansche Jacht- vliegers schoten in luchtgevechten tegen numeriek sterkere vijandelijke luchtstrijd krachten tusschen 5 en 10 November 27 vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsch-Italiaansche luchtstrijdkrachten zetten de bestrijding van de Amerl- kaansch-Britsche landingsvloot aan de kust van Noord-Afrika voort. Een vlieg kampschip en een groot koopvaardijschip kregen treffers. Gcvechtsvliegera schoten drie vijandelijke jachtvliegtuigen neer, In den nacht van 9 op 10 November de den motortorpedobooten een aanval op het vijandelijke konvoolverkeor aan de Brit sche Oostkust. Zij brachten in heftige ge vechten tegen Britsche torpedojagers 4 schepen en een bewakingsvaartuig door 11.000 ton tot zinken en beschadigden 2 schepen en en bewakingsvaartuig door torpedotreffers. Alle motortorpedobooten zijn teruggekeerd. Een bij het gevecht be schadigde Duitsche motortorpedoboot werd een Duitsche basis binnengesleept. Aan de kust van het bezette gebied in het Westen werden 4 Britsche bommenwer pers neergeschoten. In het Noorden van den AtlantLschen Oceaan plaatste een Duit. sche duikboot een torpedotreffer op een Britech slagschip der Queen-El Izabcth- klasse. Een hevige ontploffing werd waar genomen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Aan het Egyptische front duurden de van te voren vastgestelde bewegingen der Italiaansche en Duitsche troepen voort. Bij botsingen, die een voor de spil gunstig ver loop hadden, werd een tiental vijandelijke pantserwagens vernield. De luchtmacht der spil ontplooide een levendige bedrijvig heid en echoot vier Britache toestellen neer. Var. 5 tot 10 November verloor de vijande lijke luchtmacht ook blijkens later binnen gekomen berichten, bij gevechten boven Noord-Afrika in totaal 27 toestellen. Onze escadrilles torpedovllegtulgen heb ben opnieuw aanvallen gedaan op de En- gelsch-Amerikaansche vlootformatie In de Algcrijnsche wateren. Een vijandelijke kruiser, die door drie torpedo's werd ge troffen en opengereten, zonk snel. Een tweede werd beschadigd. Waargenomen werd, dat een schip van 15.000 ton, dat eveneens getroffen werd, slagzij maakte. Het moet verloren worden geacht. Talrijke andere oorlogs- en koopvaardijschepen wer den getroffen door Duitsche vliegtuigen, die in gevechten met vijandelijke Jagers een Hurricane neerschoten. Eén onzer for maties heeft met veel sncces het vliegveld van Algiers aangevallen en gebombardeerd, Groote branden braken uit. Gistermiddag geraakte een vijandelijk vliegtuig dat door het afweergeschut was getroffen, boven Augusta in brand: Het siortte neer in de omgeving van het schiereiland Magnisi. Een inzittende, die een valschermsprong maakte, word ge vangen genomen. Een vijandelijk vliegtuig van het type Spitfire, dat door onze jagers werd neergeschoten, viel brandend bij het eiland Sapientsa, ten Zuiden van Navar- rino. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een nieuwen aanval ge daan op de buitenwijken van Cagliari, waardoor eenige ^chade werd aangericht en eenige burgers gewond werden." DE STRIJD IN DE LUCHT BU DE ALEOETEN. Het Japansche hoofdkwartier heeft gis teren medegedeeld, dat de marineatrijd- krschten die de verschillende strttegische punten op de Aleoeten bezet hebben, tus schen 22 Juni en 31 October 32 vijandelijke vliegtuigen in 81 luchtgevechten hebben neergeschoten. De Japansche verliezen bedroegen in de- zelfdes periode: een torpedojager, die ge zonken is, twee transportschepen, die zwaar beschadigd werden en 15 watervliegtuigen. DE AARTSBISSCHOP, Z. H. EXC. MGR. DR. J. DE JONG 18 ERNSTIG ONGESTELD. De „Tijd" van gisteravond berichtte: „Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht Mgr. dr. J. de Jong, is ernstig ongesteld. Uit voorzorg zijn hem de H.H. Sacramen ten der Stervenden toegediend. Hedenmorgen was de toestand iets ver beterd". De toestand van Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong, heeft zich gisteren, aldus vernam de „Tijd" hedenmorgen, niet in ongunstigen zin gewijzigd. Z. H. Excellentie heeft een over het geheel genomen goeden nacht ge had. De behandelende geneesheer vond hedenmorgen de vooruitzichten iets gun stiger. De Katholieken van Nederland xullen met ontsteltenis kennisnemen van de ern stige ziekte van hun Aartsbisschop, en zU zullen allen daarover willen wij niet twijfelen God vurig bidden om een al geheel herstel van den hooggcechatten en beminden kerkvorst. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommanda deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Wnffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst bulten Ne derland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijycn zal. Tijdens de keuringen voor de Wnffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Ne derland willen toetreden. 18.11.42 10 uur Rotterdam, Deutsche* Haui, Westzeedijk. 18.11.42 18.00 vrur Tilburg, Lange Schijstrgat No. 68. 17.11.42 10.00 uur Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 17.11.42 16.00 uur Eindhoven, Huls Maria, Kruisstraat. 18.11.42 1Q.00 uur Roermond, N.S.D.A.P., SwaLmerstraat 61. 18.11.42 18.00 uur Arnhem, Weverstraat 10b 19.11.42 10.00 uur Deventer, N.S.D.A.P., Parkweg 2. 19.11.42 16.00 uur Hengelo, Deutsche* Haua 20.11.42 10.00 uur Zwolle, Hotel Petera, Markt. 20.11.42 16.00 uur Assen, Frieslandkaserne, Vaart, Zuidzijde. 21.11.42 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuworden, Huize Schaaf, Brecdstroat. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam, School, Iiepenweg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht, Wehrmachta- heim, Mariaplaats. 24.11.42 10.00 uur Amersfoort, dienstgebouw Leuaderweg. 25.11.42 10.00 irur Den Haag, Café den Hout, Bezuld enh outocheweg. WIE GEREGELD GAS- EN ELECTRICITEITS-VERBRUIK CONTROLEERT, KAN TIJDIG ZELF INGRIJPEN WINTERHULP De ecrat-volgcnde atraatcollecte voor Winterhulp, welke aanvankelijk was vnst- gesteld op 14 en 18 November, is uitge steld in verband met het feit, dat Zoterdag 14 November de ,,dag van de politie" is, op welken dag de politie voor Winterhulp zal collecteeren. Zij zal nu worden gehouden op Zatcrdag<Ul en Maandag 23 November. Gecollecteerd zal worden met houten speldjes waarop figuurtjes en kleederdrach ten zijn geschilderd. Moge bij de straatcollectie voor Winter hulp op 21 cn 23 November en dóóryoor bij de collecte, die de politie zal houden op a.s. Zaterdag zóó worden geofferd, dat vele noodlijdenden kunnen worden gehol pen! Er kan geconstateerd worden, dat de re sultaten van „Winterhulp" dit Jaar weer grooter zijn dan in de vorige perioden. De algcmeene bijdragen beliepen van 1 Juli—31 October 1941 788.312.89 In de zelfde periode van dit jaar zijn dezo tot 1.G38.942.G1 gestegen. Ook de opbrengst van de rtrantcollccte, die steeds een bijzondere duidelijke baro meter is van de stemming t.o.v. Winter hulp, toont aan, dat de sympathie voor Winterhulp groeit. De eerste straatcollccte van dit jaar heeft volgens de voorloopige telling reeds ƒ95.000.opgebracht tegen ƒ79.418.in het vorige jaar. De lijstcollectle bracht in Maart 1942 ƒ153.877.49 op en in October 1942 ƒ224.006.29. Dit beteekent een verhooging van ƒ70.127.80 en in vergelijking met October 1941 een stijging van 14.000. Deze cijfers demonstreeren, dat in brce- dere kringen het werk van Winterhulp waardccring trekt. Er zijn gemeenten, waar de giften in totaal tot 450 pet. gestegen zijn in vergelijking met dc eerste straat-collec te in het vorig seizoen. Winterhulp is dan ook zeer tevreden. Te vreden, maar niet voldaan.Er kan nog door vele worden gegeven, die tot nu toe afzijdig stonden, er kan door velen méér worden gegeven, er moet worden geofferd in plaat* van gegeven. ▼ALT ER NIETS TE PLANTEN? Ata ik noo met mijn handen kt mfln broekaak als een vuiat over mijn Jand sta te turen ik hi4> dan altijd neiging tot aan de horizon te zien en ik voel de zachte grond zuigen onder mijn klompen, dan zie ik mijn grondgebied, waarvoor ik oprecht huur betaal, leeg en wat rommelig, zwart en verlaten. Kn dan A'a-l :k m:j '.f vra.iv; Valt er nou niet» to planten? Je kunt Jv kost baren grond toch niet zoo maar 'n hoe- In winter aan zijn lot overlaten! Er lig gen nog wat overjarige «nijboonenplan- ten en wat verbrande rommeL Dat ia aardappelloof geweest, dat ik verbrand heb, omdat deskundigen tx'woren, da* je daarmee heel voorzichtig moid rijn. Daar zitten soma van die kleine beent je» in en als je die het volgend Jaar in je piepers krijgt, heet dot aardappel ziekte en dan ut je heelo oogst naar de haaien. Maar daarmee kt de vraag nóg niet opgelost: Wat moe* ik nou met dat land? Ik smacht naar activiteit Ik wil voor mijn gezin zorgen. Ik wil planten. Ik wil desnoods mesten. Maar mest schijnt ook al moeilijk te krijgen zijn. Dat schijnt hierin te zitten, dn t er min der varkens en koeien zijn dan vroeger, wat de mestproductie nadoe lig heeft be- invlood. Ik raak al aardig thuis in die termen. En mestbannen zij n er bij mijn weten nog niet uitgereikt. Wat nu? Mijn vrienden beweren, dot Je nu niets kunt planten. Zelfs voor de boerenkool zou h'-t al Ulaat .ujn. Maar Iri d ik mij daarbij niet kan neerleggen. Ik zou dus zoo maar een kostbare ak ker braak laten liggen tot aan het voor jaar. Dat noem ik verJÉ#iatlng. Daar moet iet* aan te doen zijn. Ja zult toch wel iet* kunnen zaaien. Gort of haver mout misschien. Dat krijgen wij in ieder geval op onze bonnen. En mis schien kan ik don in het voorjaar een paar mud oogsten. Wat zal ik dan lachen! Of U. Hedenavond om 19 uur spreekt Max Blokzijl, vin Hilversum 1, In zijn politiek wcekpraatje over het onderwerp: „Een 81- Jarlpe vrouw vraagt uw aandacht". BINNENLAND TENTOONSTELLING N. V. D. Op Vrijdag 20 November as. wordt In den Dierentuin te 's-Gravenhago een ten toonstelling geopend, waarin een overzicht wordt gegeven van hetgeen door den N. V. D. in samenwerking mrt de N. S. V. tot stand ia gebracht. Dc opening geschiedt om vier uur dc* middags door d«-n Obrrbefehls- lelter van het Hauptamt fuer Volkswohl- fahrt en Relchaben u f tra gtc fuer dun Win- terhilfawerk 7rich HUgefeldt uit Berlijn. Over do hoeveelheid vloeach, wclk<- RUB op de daarvoor aangewezen bonnen kan krijgen, Hcerschte tot dusverre cenigo on zekerheid. Het bedrijfschap voor vee cn vleesch brengt daarom nogmaals onder de aandacht van het publiek en van do slagers, dat de bonnen van de bonkaart voedingsmiddelen, welke worden aange wezen. voor het koopen var. vlocsch, recht geven op het koopen van vleesch met been. De slagers moeten per bon, recht geveelde op het koopen van 100 gram vleesch met been, tenminste 78 gram vleesch «onder been verstrekken. Daarnaast echter heeft het publiek recht op een hoeveelheid bden, al zal het niet mogelijk zijn, steeds per 75 gram vleesch precies 25 gram been to ver strekken. Daar het afleveren van zeer geringe hoeveelheden been praetlach niet uitvoerbaar en ook voor den consument van weinig of geen nut is, verdient hst aanbeveling, dat de slager een en ander zoo regelt, dat zoo noodig ann den consu ment eenmnnl per 14 dagen of 3 weken, de hoeveelheid been wordt afgeleverd, welke hem toekomt. Burgemeester*. Bij besluit vnn den scoretnri*-g$?eroal vrin het Departement van Binnenlandsche Zaken Is F. H. M. Schram bonoemd tot burgemeester van dc gemeente Rcusel benoemd; is H. de Wit, op zijn verzoek, als burgemeester van de gemeente Wlldcrvank eervol ontslagen. Incalculeer en van belastingen. Do ge machtigde voor de prijzen deelt mede, dat het bepaalde in de richtlijnen voor de Prijsvaststelling no. 1 (Ned. Start, van 11- 4-42 no. 69a) ten aanzien van hct incolcu- lecrcn van belastingen wordt verruimd. Het zal In den vervolge geoorloofd zijn het uit hoofde van de Vermogensbelasting 1942 en van dc Onderneming{bdjisting 1942 v/erkelijlc verschuldigde bij ojmvragon tot prijiverhooging in de kostprijsberekening, met inachtneming van zekere maxima, op te nemen. De hoofdgroepen van de organi satie von het bedrijfsleven verstrekken hierover nadere inlichtingen., Toestand Peter Glcien ^verbeterd, In don toestand van Peter Giolcn, oud-direc- .tcur van dc Maastrichter Staar te Maa/ir tricht, die met een ochedelbasL'ifractuur in het ziekenhuis te Maastricht werd opge nomen, tengevolge van een val van do trappen van dc St. Matthijskcrk, is oen blijvende verbetering ingetreden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1