DISTRI BUTIE-MAATREGELEN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1942 OF. 1 FIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 M- ZootUro* P»L 0«fl«v.og, L Pooitn. Uid« WEERBERICHT Zon onder 4.54 uur Woensdagavond. Zon op 7.55 uur Donderdagmorgen. 11 November: De maan komt Woensdag morgen om 10 54 uur op en gaat Woens dagavond om 7.41 uur onder. 12 November: Dc maan komt Donderdag- voormiddag om 11.56 uur op en gaat Don derdagavond om 8.43 uur onder. 13 November: De maan komt Vrijdag middag om 12.47 uur op en gaat Vrijdag avond om 'J.52 uur onder. 14 Nov.: Do maan komt Zaterdagmiddag cm 1.29 uur op en gaat Zaterdagavond om 11.00 uur onder. (Eerste kwartier). 15 Nov.: De maan komt Zondagmiddag om 2.03 uur op en gaat Maandagnacht om 0.20 uur onder. 10 Nov.: De maan komt Manndagmiddag om 2.32 uur op en gaat Dinsdagnacht om 0.33 uur onder. 17 Nov.: De maan komt Dinsdagmiddag om 2.58 uur op en gaat Woensdagnacht om 2.44 uur onder. Teleurstelling Ie Vlchy OVER BEPAALDE PERSONEN. Bij de gebeurtenissen In Noord-Afrika hebben eenige toonaangevende personen een ondoorzichtige rol gespeeld, hetgeen in kringen te Vichy verrassing en teleurstel ling heeft verwekt. Het eerste geval van dien aard was de muiterij van generaal Itethouart in Ma rokko, die twee andere generaals, die wei gerden naar het Gaullisme over te loopen, liet «rresteeren. Het gevaar van een Gaullist«achcn opstand in Marokko hing inderdaad tijdelijk in de lucht. Zelfs was de verblijfplaats van generaal Nogues een Doos door Gaullisten omsingeld. Marok- Jcaanschc legionnairs hebben niet weinig er toe bijgedragen, de sporadische pogingen tot opstand in den kiem te smoren, Na de zen keer in den stand van zaken word generaal Bethouart terstond in hechtenis nomen. Het Gaullisaische gevaar was armede uit den weg geruimd. Een andere naam wanromheen zich sinds het begin van den inval der Amerikanen in Noord-Afrika tal van geruchten gespon nen hebben en nog spinnen, is die van ge neraal GIraud, dien men sinds zijn ont snapping uit de Duitsche krijgsgevangen schap kennelijk het voornomen heeft toe geschreven. do leiding op zich te nemen van den Gaullistische opstand in Afrika. Volgens een bewering van het Rcuterbu- rcau zou generaal Giraud zich te Algiers bevinden. Of dit zoo is, kan te Vlchy na tuurlijk niet wordeh nagegaan. Door een ingrijpenden maatregel, die de chef van den staf in den loop van gisteren, Dinsdag, genomen heeft, is de aandacht van dc openbare meening geconcentreerd op een derde persoon van beteckenis, n.L admiraal Darlnn. Zoonis bekend, had Dar- lan zich nn het uitbreken der vijandelijk heden in Noord-Afrika terstond naar Al giers begeven om het opperbevel der Fran- sche strijdkrachten ter plaatse uit te oefe nen. Op dit feit werd in een der eerste me- dedeeiingen aan de natie bijzonder de na druk gelegd, zoodat admiraal Darlnn als garant beschouwd' moest worden voor den Franschen tegenstand. Reeds Zondngmid- dag seinde admiraal Dnrlnn naar Vichy, dat hij en d-> opperbevelhebber van de Franscho strijdkrachten te 'and in Algiers, generaal Juin, zich in een hopelooze posi tie bevonden en rekenen moesten op ge vangenneming. Generaal Juin gelukte het, tijdig de stad te verlaten, alvorens het ver raad van een deel van het garnizoen tot een wapenstilstand met de Amerikanen noopte. Van Darlan ontbreekt sinds dit telegram elk spoor, hoewel de kabelverbinding tus- achen Algiers en Vichy functionncert. Nu het Reutcrburcau den sluier van het ge heim om het verblijf van admiraal Dar lan heeft opgetild on openlijk verklaard heeft, dat admiraal Dnrlnn zich als gast van «en Amerlkannschen generaal in Algiers bevindt, schijnt men te Vichy niet meer er aan te twijfelen, dat hier iets niet op de Juiste wijze is toegegaan. Dinsdagmiddag 12.30 uur maakte het ka binet an het ttaotshoofd bekend, dat maar schalk Pétain met ingang van dienzelfderi dag het opperbevel over de strijdkrachten te land. ter zee en in de lucht op zich had genomen. Admiraal parlnn moet geacht worden, van zijn post te zijn ontheven. In kringen tp Vichy, steekt men zijn af wijzend oordeel over de houding van Dar lan niet onder stoelen en banken. Dnrlnn, zoo zegt men, heeft de Noord-Afrikannsche kwestie tot een persoonlijke aangelegen heid gemaakt en gebruikt om een sinds lang gekoesterde wraak te nemen. Blijk baar heeft hij de mislukking van zijn po litiek niet kunnen verkroppen en het La- val niet kunnen ve/gevcn, dat hij in April van dit jaar door diens tusschcokomst ten val gebracht werd. De strl|d In Noord-Egypte MODDERIGE WOESTIJNWEGEN BELEMMEREN BRITSCHE PANTSER- FORMATIES. Volgens door het opperbevel van de Duitsche weermacht ontvangen berichten uit Noord-Egypte kon de achtervolgende vijand in 2ware gevechten door de Duitsch- Italiaansehe achterhoeden tot staan wor den gebracht. Het is den Britten dus niet gelukt de Spiltroepen te beletten zich van den vijand los te maken en zich opnieuw te nestelen. De vele wolkbreuken der laat ste dagen hebben de rcorganisntie van de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten verge makkelijkt Daarentegen werden de Brit ten door deze wolkbreuken gedwongen hun tanks en zware wapens op vasten grond, dus op den kustweg, te concentrecren. In dit betrekkelijk smalle gebied rukte de vijand naar het Westen op. Daarna moest hy, als gevolg van hot taaie verzet van de Duitsche achterhoeden, zyn aanvals- wig uitbreiden tot de zee en in het Zui den tot aan dc bergterrassen in het bin nenland der woestijn. Op de modderige woestijnwegen bleven echter do tanks en DE NIEUWE BOTERBONNEN AANGEWEZEN Gedurende het tijdvak van 12 tot en met 23 November 1942 geven de met „Boter 57" gemerkte bónnen van de bonkaart voe dingsmiddelen elk recht op het koopen van 125 gram boter. Voorts geven gedurende het tijdvak vpr 12 November 1942 tot en met 10 Januari 1943, dertïalve gedurende een periode van 60 dagen, de met „Boter 59" gemerkte bon nen van de bovengenoemde kaart elk recht op het koopen van 125 gram boter. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon 59 alleen voorkomt op de bonkaarten, welke aan personen beneden den leeftijd van 21 jaar zijn uitgereikt. DISTRIBUTIE VAN ZEEP Tot en met 30 November 1942 geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. De met „Algemeen 431" gemerkte bon en de met „O Eenheidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van aoh/t jaar uitgereikte kaarten, geven redht op: hetzij het koopen van een stukje van 24 1/2 of 28 gram luchtgevulde een heidstoiletzeep 40 of 57 pet; hetzij het koo pen van een stukje van 70 of 75 gram Een- heidstoiletzeep 14, 15 of 21 pet.; hetzij op het doen wasschen van 5 (vijf) kilogram droge vuile wasch. De met „Algemeen 432" gemerkte bon en de met „O waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven reöht op het koopen van 250 gram wasch poeder of zeeppoeder (oude of nieuwe sa menstelling) of het doen wasschen van 9 (negen) kilogram droge vuile wasch. De met „O Toiletzeep" gemerkte bon var de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten, geeft recht op het koopen van 75 gram toiletzeep oude samenstelling. Tevens is de geldigheidsduur van de voor Eenheids zeep aangewezen bonnen „Algemeen 412" en „N Eenheidszeep" van de voor waschpoeder aangewezen bonnen „A.lgemeen 413" en ,,N Wasdhipoeder" en van de bonnen „N Toiletzeep" verlengd tot on met 30 November a.s. Tenslotte wordt de aandacht er op ge vestigd, dat na 31 December a.s. aflevering van Eenheidszeep, waschpoeder en toilet zeep op de bij dc detaillisten ingeleverde bonnen .Algemven 335", „Algemeen 336", „Algemeen 370", „Algemeen 371", „L- Zcep", „M Eenheidszeep", „M Waschpoe der", „L Toiletzeep" en „M Toiletzeep" niet meer geoorloofd zal zijn. REGELING VOOR ZELFVERZORGERS B(j de uitreiking van distributiebeschei den voor de 12de periode, welke gedurende het tijdvak van 11 tot en met 31 October j.l. heeft plaats gehad, hebben de plaatse lijke distributiediensten bepaalde bonnen verwijderd van de levensmiddelenkaarten van personen, die ondier de z.g. zelfverzor- gers-regeling vallen. Hetzelfde zal, voor zoover noodig, ook bij volgende uitreikin gen geschieden. In verband met een en an der volgt onderstaand een overzicht van genoemde regeling. Onder zelfverzorgers worden verstaan personen of gezinnen met eventueel in wonend personeel, die over voldoende graan, vleesch, aardappelen of melk uit kanonnen steken, zoodat alle omtrekken de bewegingen vergeefsch bleven. Waar de Britten de Duitsche bewaking bereikten, werden zij door een zwaar artillerievuur onthaald. Zoo kon de vijand noch de be schermende Duitsch-Italiaansche forma ties van haar verbindingen met de hoofd- strijdkrachten afsnijden, noch deze èchter- hoeden overwinnen. Tijdens de gevechten by Mersa Matroe kon een Duitsche ge vechtsgroep een draadlooze verbinding tot stand brengen met een afgesneden Ita- liaansche formatie, welke gebrek aan ben zine dreigde te krijgen. Hierop rukte de commandant van de Duitsche formatie on middellijk in do aangegeven richting op, drorg in de Britsche grcndelstelling bin nen en verbrak de omsingelingsring. Nog voordat de vijand tot ccn tegenaanval kon overgaan, waren de Itallaansche voertui gen reeds naar de Duitsche stellingen on derweg. Daar kwamen zy des nachts zoo tijdig aar., dat zij nog aan de succesvolle achterhoedegevechten van den tienden No vember konden deelnemen. Aan het Oostelijke front is, naar het D. N. B. verneemt, de vorst ingetreden. Ter wijl u den Kaukasus de temperatuur met vijf graden onder nul nog betrekkelijk mild is, neemt de koude naar het Noor den aanzienlijk toe. Hier geeft de thermo meter een stand aan van 12 graden onder nul. De Dort en de Wolga voeren in den bovenloop reeds drijf ijs mede. Kleinere ri vieren en beken zijn reeds dichtgevroren. Wanneer deze temperaturen voortduren zullen de moerassige gebieden in den Noordelijken sector spoedig door infanterie en artillerie te gebruiken zijn. IN EEN PAAR REGELS De nieuwe Deensche regeering zal het volgens haar verklaring van gisteravond nis de belangrijkste taak van haar buiten- landsche politiek beschouwen voor ver sterking en bevestiging van de goede buur- betrekkingen tusschen Denemarken en Duitschland te werken. Zij betoogt, dat zU zich in het besef der Europeesche lotsgc- meenschap bewust is van de verantwoorde- 'ijkheid, die Denemarken voor den opbouw van het nieuwe Europa draagt. Naar uit Washingtoi^wordt gemeld, heeft het bureau voor de prij^beheer- eesch voor de sching het rantsoen rundvle* De seismograaf van Heidelberg heeft gisteren een verre aardbeving opgeteekend, die om 12 uur 59 minuten en 5 seconden begon. Het epicentrum der beving ligt waarschijnlijk op 8500 K.M. afstand. eigen productie of uit die van hun werk gever beschikken en waarvan ten minste één der huisgenooten is aangesloten bij de landibouw-crisis-organisatie. Tot de ge zinsleden wonden in dit verband gerekend inwonende ouders, grootouders, over groot ouden», kinderen, kleinkinderen, achter kleinkinderen, broers en zusters van den zelf verzorger of van diens echtgenoote, alsmede pleegkinderen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle personen van een gezin als zelf verzor ger beschouwd worden. Slechts wanneer ten genoegen van den provincialen voed- selcommissaris aangetoond wordt, dat een gezinslid geregeld op reis is, dan wel recht heeft op extra rantsoenen wegens bijzon- deren arbeid, welke buiten het landbouw bedrijf verricht wordt, kan dit gvzinslid zich bij uitzondering aan de zelfverzor- gingsregeling onttrekken. Men wordt zelfverzorger voor een pe riode van een Jaar, of, In bepaalde uitzon deringsgevallen, wanneer b.v. niet een voor een jaar voldoende hoeveelheid vleesch door de huisslachting wordt ver kregen, of niet voldoende graan wordt ver bouwd, voor een portere periode. ZELFVERZORGING VOOR BROOD Zelfverzorgers voor brood behouden per persoon, die op 1 November as den leef tijd van 4 jaar bereikt heeft, 2 kilogram en per persoon beneden dien leeftijd, 1 kilo gram tarwe of rogge per week, waar tegen over staat, dat de plaatselijke distributie- dienst aan hen geen broodbonnen uitreikt. Daarenboven kunnen zy 25 kg. graan, of wel 15 kg. graan benevens 5 kg. peul vruchten, als telerspremie behouden, waar voor zij geen bonnen behoeven af te staan. Voor deze laatste hoeveelheden kunnen ook niet -inwonende landarbeiders in aan merking komen, mits met toestemming van den plaatselijken bureauhouder van den provincialen voedeelcommlssarls, ter wijl ook zü daarvoor geen broodbonnen behoeven in te leveren. Zelfverzorgers voor brood ontvangen geen extra rantsoenen voor bijzonderen arbeid. Slechts voor het /eval zy minder dan 1 HA. meit graan bebouwen on zij te vens voor brood zelf verzorger zijn. komen zij bij uitzondering in aanmerking voor een extra rantsoen van 250 gram boter per vier weken. Niet-inwonende landarbei ders, die graan, onderscheidenlijk graan en peulvruchten ontvangen, komen eveneens niet in aanmerking voor extra rantsoenen wegens bijzonderen aifoeid, doch bij uit zondering voor een extra rantsoen boter van 250 grarrj per vier weken. Telers, die uitsluitend rogge verbouwen, kunnen tot den plaatselijken bureauho ider het verzoek richten hoogstens twee, in uit zonderingsgevallen drie, van hun gezins leden buiten de zelfverzorgingsregelhg voor brood te mogen doen vallen. ZELFVERZORGING VOOR VLEESCH Zelfverzorgers voor vleesch behouden per week 750 gram of 375 gram vleesch per persoon, naarmate zij op 1 November-^.s, den leeftijd van 4 jaar al dan niet bereikt hebben. De plaatselijke d.istriibutiedienst reikt aan hen geen vleeschbonnen uit in het tijdvak, gedurende hetwelk zij als ge volg van de huisslachtimg over genoemde hoeveelheid vleesch beschikken. Zij zullen geen ctxtra rarvtsoenen voor bij zonderen arbeid ontvangen. In tegenstelling met de regeling 1941/'42 zal een eventueele vleeschbonnenschuld niet'aan de zelfverzorgers worden kwijt gescholden. Zelfverzorging voor melk. Zelfverzorgers voör melk behouden 1/2 liter melk per dag per persoon. De plaatse lijke distributiediensten reiken aan hen geen melkbonnen, onderscheidenlijk tap- temelkboi>nen uit. Als zelfverzorgers wor den aangemerkt zij, die één of meer koeien, dan wel vier of meer geiten houden. Zij, die slechts één koe of uitsluitend geiten houden, dienen zich, bij droogstaan daar van, tot den plaatselijken bureaiuhouder te wenden ter verkrijging van een verkla ring, waarop zij bij den plaatselijken dis tributie-dienst voor een beperkten tijds duur rantsoenlbonnen voor melk kunnen ontvangen. Niet-in wonend vast personeel van melk veehouders wordt ten deze op deze Lite wijze behandeld als zelfverzorgers voor melk. Zelfverzorgers voor melk ontvangen geen extra rantsoenen voor bij zonderen arbeid. Slechts voor het geval zij minder dan 1 H.A. cultuurgrond bezitten en zij tevens uitsluitend voor melk zelf verzor ger zijn, komen zij bij uitzondering in aan merking voor het extra rantsoen aard appelen. Dit laatste geld eveneens voor niet-inwonend vast personeel. Nlet-inwonende vaste arbeiders dienen zich tot den plaatselijken bureauhouder te wenden teneinde aan te toonen, dat zij landarbeid als hoofdberoep verrichten; hun gezinsleden vallen eveneens onder de zelfverzorgersregering voor melk. Zelfverzorging voor aardappelen. Als aelfverzogrers voor aardappelen worden aangemerkt zij, die meer dan 5 are kleigrond of meer dan 10 are zand grond met aardappelen bebouwen. De dis tributiediensten zullen van deze personen de aardappelkaar ten inhouden. Zy kunnen 7X kilogram aardappelen per persoon per week behouden. Voor het geval zy we gens bijzondere omstandigheden niet over het normale aardappelrantsoen beschikken, dienen zij zich met den provincialen voed- selcommissaris in verbinding te stellen. Deze zal, indien hem de noodzaak daartoe blykt, een verklaring afgeven, op vertoon waarvan de distributiedienst overgaat tot het afgeven van aardappelkaarten. Betrok kenen dienen vóór den aanvang van een distributieperiode in het bezit te zyn van de bedoelde verklaring, aangezien in dit geval voor gedeelten van perioden geen bonnen worden verstrekt. Zelfverzorgers voor aardappelen komen niet in aanmerking voor extra rantsoenen voor bU zonderen arbeid. Slechts voor het geval z(j minder dan 1 H.A. grond bebou wen en zij tevens uitsluitend voor aardap pelen zelfverzorgers zijn, komen zy by BESCHUJTBOLLEN UITSLUITEND VERKRIJGBAAR OP BESCHUIT BONNEN. Aangezien er misverstand blykt te be staan. of beschuidiollen ook verkrijgbaar zyn op de brood- en bloembonnen, wordt er van de zyde van het departement van Landbouw en Visscherij de aandacht op gevestigd, dat beschuitbollen niet op de genoemde bonnen, doch uitsluitend op be schuitbonnen verkrygbaar zyn. uitzondering in aanmerking voor een extra rantsoen van 250 gram boter per vier weken. Niet-inwonende arbeiders kunnen met toestemming van den plaatselijken bureau houder hun aardappelen tot de bovenge noemde hoeveelheid van 7 1/2 kilogram per week betrekken van hun werkgever. De distributiediensten zullen In dit geval ook van deze personen de aardappelkaar ten inhouden. Voor het geval zy voor an dere artikelen dan aardappelen niet onder zelfverzorgersregeling vallen, kunnen zij voor bij zonderen arbeid een extra rant soen van 250 gram boter per vier weken ontvangen. Verhuizing Wanneer een zelf verzorger voor brood, vleesch en/of aardappelen, verhuist, doch zelf verzorger blijft, dient hy zich tot den plaatselyken bureauhouder te wenden, teneinde een vervoer vergunning te ver krijgen voor de hem toekomende hoeveel heid graan, vleesch en/of aardappelen, welke vervoervergunning hy r.a gebruik bij dem plaatselijken bureauhouder van de plaats van vestiging dient in te leveren. Een zelfverzorger, die verhuist en als ge- voLg daarvan niet meer aan de zelfverzor ging deelneemt, dieat zich eveneens te wendten tot den plaatselyken bureauhou der, teneinde van dezen een desbetreffen de verklaring te ontvangen, op vertoon waarvan hij by den distributiedienst 'van de plaats van vertrek voor het resteeren- de gedeelte van de loopende distributie- periode rantsoenbonnen kan verkrijgen. Deze distriibutiedienst stelt daarbij tevens een aanteekening op de stamkaart, waar uit blykt, dat de betrokkene geen zelfver zorger meer is en de distributiedienst van zijn nieuwe woonplaats hem in den ver volge dus volledige bonkaarten voor voe dingsmiddelen kan uitreiken. Gezinsuitbreiding By gezinsuitbreiding, hetzij door geboor te, hetzij door het opnemen van familie leden, hetzy door het aannemen van in wonend personeel, moet hiervan eveneens aangifte worden gedaan by den plaatse lyken bureauhouder. De betrokkenen vallen dan met ingang van de eerstvolgende distri'buitieperf.ode onder de zelfverzorgersregeling. Zy ont vangen dus met ingang van die periode geen bonnen meer voor vleesch, aardappe len en/of melk. Overlijden In geval van overly den van een zelfver zorger moet daarvan ten spoedigste aan gifte worden gedaan bij den plaatselyken bureauhouder. Ontvangstbewijzen De distributiediensten zullen voor de we gens zelfverzorging ingehouden vleesch-, brood-, melk- en taptemelkbonnen ont vangstbewijzen afgeven. Bij het inhouden van aardappelkaarten zal dit niet plaats hebben, aangezien personen, die als zelf verzorgers voor aardappelen zyn ingeschre ven, nooit aardappelkaarten ontvangen. Mijnwerkers Ten slotte wordt er op gewezen, dat mijn werkers, die zelfverzorger voor een of meer artikelen zyn, steeds voor volledige rant soenen voor by zonderen arbeid in aanmer king komen. HINNKNI.ANM GIFT VOOR WINTERHULP. De stichting Winterhulp deelt mede van de „Amilco", melkbedrijf te Rotterdam, een bedrag van 50.000 te hebben ontvan gen. Opperbanheer Quispel sprak. Op Zondag 8 November z^'n in Ratingen by Duesseldorf de eerste Nederlandsche jongens, in Duitschland wonende, tot lid van den nationalen jeugdstorm geinstal- leerd, meldt de persdienst van de N. S. B. Aan het einde van de eerste w,eek, die in het teeken van de jongmaatsopleiding heeft gestaan, kwam Zaterdag de stafleider van den jeugdstorm, opperbanheer C. Quispel, aan. Onder groote belangstelling van Duitsche en Nederlandsche zyde vond den volgenden dag de installatie plaats in het stadion van Ratingen. - Na de melding sprak de stafleider: „Als Nederlandsche jeugd in Duitsch land hebben jullie een grooten plicht en verantwoordelijkheid. Vele honderden Ne derlandsche arbeiders werken op het oogenblik in Duitschland en velen van hen doen den naam van Nederland aljesbehal- ve eer aan. Wy, jeugdstormers, moeten er daarom voor zorgen, niet met hen over één kam geschoren te worden. Wij moeten het voorbeeld zijn van beleden nationaal-socia- lisme, van goede Nederlanders, opdat de naam van ons land niet alleen gehandhaafd blijft, maar nog beter wordt. Elke Neder landsche jongen en leder Nederlandsch meisje, dat van goeden wil la, zullen wy in onze gelWeren opnemen. Het is vandaag de eerste maal, dat er Duitschland een installatie van den jeugd storm plaats vindt. Dat is echter niets by- zonders. Ja, het is niet meer dan vanzelf sprekend, dat de jeugdstorm ook de Ne derlandsche jeugd buiten de landsgrenzen omvat. In Weenen zyn de Europeesche jeugdbewegingen als volkomen gelijkbe rechtigde jeugdbewegingen in het Euro peesche jeugdverbond opgenomen. Ook wy stonden daar als jonge, bewuste nationaal- socialisten. Onze strijd en ons streven wor den bezield door een onwankclbaren trouw aan den leider en den hoofdstormer, die twee groote Nederlanders en warme vader- 293» landers, die ons volk weer krachtig en zelfbewust willen maken, opdat het in Ger- manje die plaats zal innemen, waar het volgens afkomst en volkskracht recht op heeft.. Ons ideaal is geen leege phrase. Dit* wordt wel'bewezen door den inzet van Ne derlandsche vrijwilligers, ook uit den jeugdstorm, aan het Oostfront. Daar wordt in de voorste linies de wapenbroederschap en kameraadschap geboren, die wij hier in Duitschland in de eerste plaats met onze kameraden uit de H. J. beleven en die wij ook in Nederland voortdurend beleven met de Duitsche jongens en meisjes". Hierna ging de stafleider over tot het af nemen van de gelofte. Ook den avond bracht de stafleider nog door bij zijn jonge kameraden, wien hij vertelde van den strijd van den jeugd storm in Nederland en van de groo te plaats, die de leider in de har ten van de Nederlanschde jeugd in neemt. „Onze aanhankelijkheid, onze lief de en onze trouw aan den leider wordt door ons niet verstandelijk beredeneerd, maar welt onweerstaanbaar op uit het diepst van ons hart, aldus de stafleider. TOONEELPRIJS VRAAG. Geen eerrte prijs toegekend. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: De prysvraag voor tooneelstukken, uit geschreven door de afdeeling theater en dans, mag, wat de deelneming betreft, een volledig succes worden genoemd. Niet min- dar dan 168 tooneelwerken werdien ter be oordeeling ingezonden. Een groot aantal dezer stukken moest, by eerste lezing al dadeiyk terzijde worden gelegd, omdat zy in geenen deele beantwoordden aan de ver- eischten. Verder bleek dat geen enkel stuk in aanmerking kwam voor een eer stén prUs. De volgende stukken werden met prij zen bekroond: in -de afd. historische stuk ken: 2e prys: „Willem de Beyer", door J. W. van Cittert te Amsterdam; 3e pry's: „Rembrandt", door Ad. Bevers te Utrecht, In de afd. ernstige tooneelspelen2e prijs: „Dorp in onrust", door Kees Spierimgs te 's-Hertogenibo6ch; 3e prijs: „Matterhorn", door H. van Doorn te Amsterdam. In de afd. bly spelen of kluchten: 2e prijs: „Slecht vaarwater", door A A. L. Grau- mans te 's-Gravenhage; 3e prijs: „Haastig recht" door Willy Hoffman te Haarlem. Verder zijn nog een aantal eervolle ver meldingen toegekend. De prijsuitreiking aan de bekroondé schrijvers zal op nader te bepalen datum geschieden ten depa riemen te. Waarnemend burgemeester van Heems kerk. Tot waarnemend burgemeester van de gemeente Heemskerk is benoemd de heer H. van Ben them, gemeente-secre taris en ontvanger in deze plaats. Ruim veertig jaar is de heer van Benthem in ge meentedienst, waarvan hij een aantal ja ren secretaris is. £Uwiqie. DONDERDAG 12 Nov. Mia v. d. H. Llvi- nius, Bischop en Martelaar: Statuit. (Zie in het Feesteigen v. h. Bisdom). Gloria. 2e ge bed v. d. H. Martinus, Paus en Martelaar; 3e v. h. octaaf v. d. H. Willibrordus; 4e voor den vrede. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Rood. In de kerken van de E.E. P.P. Fraoclscanen. DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Gabriël en Joannes van den Vrede, Belijders: Confi- teantur. 2e gebed v. d. H. Martinus; 3e A Cunctis (om de voorbede van alle Heiligen); 4e voor den vrede. Kleur: Wit. Rectificatie. In het artikeltje: „Contro leer de inmaak" is gisteren een fout ge slopen. Men leze: „Staat de groente niet meer onder het vocht, wanneer de steen, plank en doek er op liggen, dan kan er 'n lichte zoutoplossing (3 g. zout per 1 liter water) aan toegevoegd worden". Do U-boot Is op haar steunpunt aan de Atlantische kust teruggekeerd. Dadelijk is de post uit het vaderland voor de bemanning aan boord gebracht en van de inhoud der brieven wordt ter plaatse gretig kennis genomen PK Schlemmer-Atl-H-P H m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2