MAANDAG 9 NOVEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. ff BINNENLAND WINTERVOORRAAD AARDAPPELEN M KILOGRAM PER PERSOON. DMrlbutledicnst reikt machtigingen uK. Evenals vorig Jaar zal men wederom in de gelegenheid worden gesteld dea- jpawenscht een wintervoorraad aard appelen op te doen. Deze zal dienen, voor het gebruik gedurende de eerste en tweede distributieperiode van 1943 (27 December tot en met 20 Februari). In vertjand daarmede zullen personen, die een wintervoorraad willen opdoen, voor elk van genoemde perioden in plaats van de hun toekomende aard- appelkaarten een z.g. „machtiging op- alagaardappelon" ontvangen. Wie zich op nader te bepalen dagen ge durende het tijdvak van 7 November tot en met 0 December bij don distributie-dienst vervoegt, ontvangt dus twee ..machtigingen opalagaardappelen", elk recht gevende op het koopen van \1% k.g. aardappelen, ter wijl voorts op zijn stamkaart wordt aan- getcekond, dat hem t,z.t. voor de eerste en d© tweede distributioporiode van 1943 geen aardappelkaarten mogen worden uitge reikt. Aangezien hot aaixiappelrantaoen mo menteel per tijdvak van vier we'ten 16 k.g. bedraagt, ontvangen de houders van mach tigingen voor winteropslag dus een. toeslag van ongeveer 10 pet. voor eventueel be derf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men niet verplicht is aardappelen op te slaan, terwijl 'het ook niat noodzakelijk is, dat alle loden van een gezin van deze re geling gebruik maken. Men houde er voorts rekening mode, dat men, wanneer de aard appelen, door welke oorzaak ook, zouden bederven, in geen geval vergoeding voor de verloren gegane aardappelen zal kunnen verkrijgen in den vorm van rantsoen/bon nen of boe dan ook. Ten slotte wordt er op gewezen, dat men slechts een „machtiging opslagaarda/ppelen" kan vorkrijgen in plaats van de gewone aardappel kaarten. Houders van L-inlegvellen en houders van toeslagkaarten voor zwaren of zeer zworen arbeid, die van de mogelijkheid tot winter opslag gobruik maken, kunnen dus geen machtiging ontvangen inplaets van de hun uit te reiken toeslagkaarten voor aardap pelen. Genoemde personen zullen derhalve t.z.t. wel de hun voor de tweede en derde distributie-periode van 1943 toekomende toeslagkanrten voor aardappelen ontvan gen. In verband met het bovenstaande ont vangen houders van oen inlegvel KI of LI, die van de mogelijkheid tot winteropslag gebruik maken, twee machtigingen, hou ders van een inlegvel K2 of L2 drie mach tigingen, houders van een inlegvel K3 of L3 twee machtigingen en houden» van een inlegvel K4 of L4 één machtiging. Voorts zullen de plaatselijke distrilbutie- ddensten de vakje» 06 en PO van de stam kaart af kruisen en zullen zy de met 111 en 112 of 211 en 212 of 311 en 312 of 411 en 412 genummerde bonnen van het inlegvel verwijderen. Ons land is er in geslaagd de aardappel productie zoodanig op te voeren, dat de voorziening van ons volk met dit 'onder de huidige omstandigheden zoo uiterst be langrijke gewas, in beginsel verzekerd kan wordJen geacht. Daar echter niet is te voor zien, hoe het in den komenden winter met hot vervoer gesteld zal zijn, stélt de over heid ook dit jaar weer particulieren in de gelegenheid een wintervoorraad aardappe len op te doen. Daarnaast worden ook rui me voorraden van overheidswege in de verbruikacen tra aangelegd. Mochten weers omstandigheden of vorvoersmoeilijkibeden den normalen aanvoer van aardappelen belommeren, dan kan een verminderde aanvoer uit de voorraden boe Lr oden wor den. Er dient evenwel by hot opslaan ven aardappelen door particulieren groote voorzichtigheid betracht te worden. Als men niet beschikt over een behoorlijke be waarplaats, waarin do aardappelen droog en koel, maar vorstvrij, opgeslagen kunnen worden, doet men verstandig af te zien van winterbevoorrading. BIJDRAGEN WINTERHULP. Winterhulp Nederland heeft in de pe riode van 26 tot en mot 31 October Jl. in totaal aan bijdragen ontvangen een bedrag 'van 604.624.66. In venbnnd met de inwerkingtreding van de Verordening van den Rijkscommis saris betreffende de ordening van den ar beid kan nog worden medegedeeld, dat werkgevers, die verzoeken wenschen in te dienen tot het invoeren van loonsverhoo- ging, hiervoor, ter wille ran de papierbe sparing, tot nader order gobruik kunnen maken van de door het College van Ryka- beimlddelnnrs bij de Gowestelijko Arbeids- bureaux, den Centralen Dienst der Ar- beidslnspoctio en de DistricWbureaux der Arbeidsinspectie verkrijgbaar gestelde for mulieren, met dien verstande, dat de aan vrage thans tot den Ge-machtigde voor den Arbeid moet worden gericht. A. J. M. HEROLD t Op 39-Jarigen leeftijd is te Utrecht over leden de heor A. J. M. Herold, adjunct directeur der N. V. Uitgevers Mij. Neer- kuxiia. PRIX DE ROME. Vrije schilderkunst 1943. Voor J. Roosendaal. De Jury voor den wedstrijd ln dte vrfle schilderkunst 1942 om den z.g. Prlx de Ro me, gevormd door prof. Willem van den Berg. voorzitter, prof. G. V. A. Röling, se cretaris, mevr. B. Westendorp-Osieck, prof. J. H. Juroes en den heer Piet van der Hem (deze laatste ter vervanging van den heer W. A. van Konijnenburg, die verhinderd was de laatste jury-vergadering bij te wo nen), heeft in haar vergadering van 3 No vember den heer J. Roo/.ondaal te Amster dam de gouden medaille waardig bevon den, terwijl het accessit (zilveren medaille) werd toegekend aan den heer J. B. Sleper jr. te Hilversum. De tenstoonstelling van de in den wed strijd vervaardigde werken wordt gehou den in de Rijksnkadomie van Beeldende Kunsten te Amsterdam van Zondag 15 November tot en met Zondag 22 November. Z»j is kosteloos toegankelijk op werkdagen van 103 uur, des Zondags van 13 uur. „DB NEGENDE NOVEMBER-, Hedenavond om 10.uur spreekt Max Blokzijl, vla Hilversum 7, ln zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „De ne gende November". Aantal clandestiene slachtingen verminderd De centrale controledienst voert een rus- telooze strijd tegen het bedrijf van de clan destiene slachters en heeft daarbij succes kunnen boeken. Mede door het krachtige optreden van dcae controle-instantie la het aantal frauduleuze slachtingen aanzienlijk verminderd, zoodat de controleurs van den dienst meer gelegenheid hebben tijd en aandacht te besteden aan de controle op de vleeschdlstrifbutie in hot algemeen. Dat deze verruiming van het werk van don C.C.D. de uitvoering van de vleeachdistri- birtie ten goede komt, behoeft geen be toog. In het bijzonder treedt daarby de controle op de centrale slachtplaatsen naar voren. In deze oentra van het proces der vleeschdistrïbutie kan extra controle goed werk beteeken-en. De vele en velerlei werkzaamheden, die hier verricht worden, openon immers mogelijkheden tot geknoei en diefstal. Op tal van centrale slachtplaat sen is dan ook onlangs bijzondere controle uitgeoefend. In diverse gevallen heeft de dienst ingegrepen en zijn werk heeft, in samenwerking met het bedrijfschap voor vee en vleeech, geleld tot verbeteringen in het slachtproces en ln de aflevering van vleesch. GEMENGDE BERICHTEN Doodelijke ongelukken. In de Doma- nlale mijn te Kerkrade is de 53-jarige mijn werker J. de V. uit Vaals doodelijk veron gelukt. De man kreeg een riem tegen het hoofd en werd door zijn medearbeiders be wusteloos gevonden. Tijdens de overbren ging naar het ziekenhuis stierf het slacht offer. In de mijn Oranje-Na6sau II te Scha es- berg verongelukte de arbeider F. S. doo delijk. Hij geraakte aan den voet van een houten helling bekneld tusschen een sta pel en een afvallende slede, waardoor hij zoo ernstig werd gewond, dat de dood vrij spoedig intrad. Het slachtoffer was onge huwd en 22 Jaar oud. In een wasscherij aan den Brediueweg te Bus sum heeft een ernstig ongeval plaats gevonden. De 09-Jarige L. Majoor, die reeds 45 Jaar in de wasscherij werkzaam was, viel op dan rolder door een luik en kwam beneden op den steenen vloer te recht. Hij liep een schedeïbasisfractirur op en is ln de Majellastichting eenige uren la ter overleden. Vrijdagmorgen is utt een sloot langs de Polderlaan te Loosduinen het lijk opge haald van den 3ft-jarlgen tuinder N. V„ wonende in de Frans Halsstraat aldaar. De man was Woensdagavond door de duis ternis misleid met zijn flets te water gere den. Te Groenendijk bij' Kloosterzande is een doodelijk ongeluk gebeurd. Het 4-jarlg zoontje van den neer W. wbs aan het spe len met zijn driewieler en reod achteruit het erf af, juist toen de tram uit de rich ting Terneuzen by de tramhalte Groenen dijk wilde stoppen. Het kind geraakte tus schen de locomotief en de eerste wogen en werd op slag gedood. Vrijdagavond kwam de 36-Jarige ar beider» H. Olthof uit Vroomshoop onder een zwaar geladen trailer terecht Het slachtoffer was op slag dood. Kind door molenctang gegrepen. Vrij dagmiddag had het ruim 4-jarig Boontje van den heer K. te Westkapelle het on geluk, in een korenmolen gegrepen te wor den door een draaienden stang. Voordat het den molenaar, die op dat oogenblik op een hooger gelegen verdieping zijn werk verrichte, gelukt was, de as tot stilstand te brengen, werd het slachtoffertje eenige keeren rondgeslingerd, waarbij het beide bovenbeentjes brak. Slachtoffer van de duisternis. De po litie te Rotterdam heeft Zaterdag in het Noorderkanaal aldaar het lijk opgehaald van den 50-jarigen nachtwaker Th. J. Sprang, wonende in de Naaldwijkerstraat. De man had 's nachts een in de nabijheid gelegen bouwterrein bewaakt. Toen des morgens zijn aflosser kwam, was Sprang niet te vinden. Men ging aan het zoeken en vond hem ten slotte in het Noorderka- neal. Men vermoedt, dat hij door de duis ternis misleid te water geraakt is en ver dronken. Poging tot berooving door geweldple ging. Vrijdagavond omstreeks kwart voor 13 werd de mijnwerker R. uit Sittard, die van zijn werk naar huis keerde, tus schen Sittard en de buurtschap Lindenheu- vel aangesproken door een onbekende man, die een eindje met hem meeliep. Plotse ling viel deze man den mijnwerker aan en or ontstond een hevige worsteling, waar bij zoowel de dader als de aangevallene verscheidene verwondingen opliepen. De mijnwerker wist met zijn lederen riem met metalen gesp zich zoodanig te verdedigen, d«t de aanrander de vlucht nam. Waar schijnlijk had laatstgenoemde het voorzien op het Juist uitgekeerde loon van den mijn werker. Overval op doofstomme. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te 1 uur hoorden twee surveilleerende agenten van politie en twee marechaussees te IJmuiden Oost een eigenaardig geschreeuw. Dit bracht hen er toe een onderzoek tn te stellen in een perceel aan den Engelmundusweg al daar. Zij troffen er een man aan, die ern stig gewond op den grond lag. Een tweede persoon trachtte te vluchten, maar kon worden gegrepen. Het slachtoffer is de 60- jarige hoer Flink, die doofstom en alleen wonend is. In de omgeving was bekend, dat hij een vrij groot bedrag gespaard had, zoodat wordt aangenomen, dat het hier een poging tot berooving betreft. De dader bleek een inwoner van Amsterdam te zijn, genaamd H. K., die bij de politie ongun stig aangeschreven staat Hij is een oude bekende van het slachtoffer en kwam meer dan eens bij hein aan huis. RECHTZAKEN VOOR DEN EOONOMISCHEN RECHTER. Een boterbon verkochtHet was één boterbon geweest die A. Struyk te Koudekerk had verkocht maar de Of ficier had dergelijke inlichtingen over ver dachte, dat hij eon flinke geldboete op haar plaata achtte. De eisch werd 100 aube. 50 dagen hechtenia. Uitspraak 50 auba. 25 dagen hech ten ia. De hangende koe. Blokland te Kou de k e r k heeft een schuur en toen de con troleur G. C. van Dijk uit Leiderdorp dez£ schuur binnen kwam, hing daar een doode koe. Het voor de hand liggende was na tuurlijk, dat B. wel meer van deze doode koe af zou weten. Verdachte had dan ook dadelijk erkend de koe alleen geslacht te hebben. Later was hij weer op deze beken tenis teruggekomen en had gezegd, dat twee andere mannen de koe geslacht had den. De controleur gaf toe twee mannen van het erf te hebben zien vluchten, maar een ingezette achtervolging had geen suc ces, want beiden ontkwamen. De Economi sche rechter nam dus aan, dat er meerdere personen in deze zaak betrokken konden zijn en verwees de zaak naar den rechter commissaris. Valsche bonnen. J. Boere te Bos koop had bonnen gekocht, die bovendien nog valsch waren. Hij zeide dat niet gewe ten te hebben, maar voor den Officier bleef dit hetzelfde. Iedere bonnenhandel moet streng gestraft worden. De eisch werd dan ook twee maanden gevangennisstrat Uit spraak een maand. Bloederige klompen. Ambtenaren had den op de klompen van H. A. van Amster dam te Zoeterwoude bloed aangetrof fen, zoodat er vermoeden ontstaan was, dat er een clandestiene slachting had plaats ge vonden. Verdachte ontkende en zeide, dat hij over het bloed op zijn klompen een verklaring kon geven. Dit zal hij dan moeten doen voor den rechtercommissaris, want de Eco nomische rechter verwees de zaak naar de instructie. Een KG. schapenvleeech. G. Schenk te Lelden was door controleurs aange houden en bij een nader onderzoek was ge bleken, dat hy byna een K.G. schapen- vleesch by zich had. Hy vertelde het vleesch ln Leiderdorp gekocht te hebben. Zyn straf werd een geldboete van 30 subs. 30 dagen hechtenis. Bloedsporen. In de woning van J. v. d. Broek te Leiden had men bloedsporen aangetroffen benevens 10 K.G. schapen vlees ch. De Officier verdacht hem dan ook sterk van clandestien slachten. Verdachte zeide het vleesch te hebben gekocht. De Of ficier vertrouwde het zaakje evenwel niet en eisch te twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak zes weken. Bongeknoei. Alhoewel A. de Best te K a t w y k het gebeurde als een grapje had opgevat en het geknoei voor iedereen dui- deiyk te zien was geweest, vond de Officier het knoeien met een boterbon hoogst ern stig. De eis oh werd dan ook twee maanden gevangenisstraf. De Economische rechter nam deze zaak niet zoo ernstig op als de Officier en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 15 subs. 10 dagen hech tenis. HAAGSCHE RECHTBANK. De groote suikerdiefstal te Leiden. De rechtbank heeft uitspraak gedaan tn de zaak betreffende den grooten suikerdiefstal te Leiden, waarbij ten nadeele van den bakker P. Corba te Leiden, uit diens pak huis aan de Koddesteeg een groot aantal balen suiker gestolen waren. Terecht heb ben gestaan P. J. C. (eisch acht maanden), W. N. (eisch acht maanden), K. C. (eisch een jaar), H. C. (eisch acht maanden) en W. K. D. (eisch een jaar) allen uit Leiden. De uitspraak van de rechtbank werdr P. J. C. en K. C. acht maanden met aftrek voorarrest, W. N. en W, K. J. D. ieder zes maanden gevangenisstraf en H. C. vier maanden gevangenisstraf. De helers. Daarna hadden terecht ge staan C. A. S. (eisch drie maanden) en M. S. (eisch twee maanden), die verschillende balen suiker van de vorige verdachten ge kocht hadden. Hier werd het vonnist C. A. S. twee maan den en M. S. een maand gevangenisstraf. Rijwieldiefstal. C. J. 8.. thans ged., werd wegens rywleldiefstal, gepleegd te H i 11 e g o m, veroordeeld tot tien maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Een insluiper. De koopman J. R.. thans ged., had heel wat op zyn geweten. Hy was diverse woningen binnengeslopen en had daar gestolen wat in zyn handen kwam. Ten nadeele van mej. A. M. E. T. te Was senaar en Arabische portefeuille en een Chineeoche shawl. Van mei. A. J. van D. te Wassenaar een handtaschje met 60, dis tributiebescheiden en een bloedkoralen col lier. Verdachte ontkende iets te hebben weg genomen, maar de vrouw met wien hy sa menwoonde zeide, dat zy een shawl, een handtaschje en een bloedkoralen collier van verdachte gekregen had, welke voor werpen door de benadeelden herkend wer den als hun eigendom. Verder was hy teHill egom en L i s s e een woning binnengedrongen en had daar weggenomen twee kaasjes, twee pakjes vet, een pakje boter en een pakje margarine. Ook dit werd door verdachte ontkend, zoo als hy alles ontkende. De Officier achtte door de getuigenver klaringen het ten laste gelegde bewezen en eischte tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. Diefstallen. P. J. L. uit Lelden, thans ged. had op 25 Juni lakens wegge nomen, ten nadeele van t Hart te Zoeter- woude, voor welk feit de Officier zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eischte. J. G. de H., schipper uit Zoeterwou- d e, tihans ged., had te LLsse een ry wiel ge- Jarenlang rheumatiek en ischias. Thans weer nor maal aan 't werk. De Heer E. R. te D. •chrijft, dd. 27-5-'40i „Sedert jaren leed Ik aan de linkerzijde ran mijn lichaam zoo hevig aan rheumatiek en «chlai, dat ik tteedj in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar probeerde ik Uw Ovaalcjei en kon reedi na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten seerite aanbevelen." Bij rheumatiek, lachiaa, «pit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjei van het Trineral Agentschap. Dezo hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 50 at In alle epocheken en drogisterijen verkrijgbeee. Trineral Aaentvchao. Naseaukade 5T5. Amsterdam. stolon. Eisch zes maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. W. M. uit Den Haag, had op 28 Mei te Warmond een fiets en een dekzeil ge stolen. Aangezien verdachte niet toereke ningsvatbaar verklaard was, werd de eisch ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Verduisteringen en diefstallen. H. H. J. v. W. en T. V. allen uit Nieuwer- brug, gemeente Bodegraven, hadden den- nenpalen weggenomen, ten nadeele van den provincialen waterstaat, met dien verstan de, dat V. het door een knecht had laten doen. Ze zeiden, dat het zoo de gewoonte was, dat, als men een paal ergens voor noo- dig had, men naar de opslagplaats van den waterstaat ging en er een weghaalde. Nie mand zei daar iets van. De Officier vond dat erg vreemd en eischte tegen H. H. 10 boete, tegen V. 30 boete en tegen van W. een geldboete van 8.è De Politierechter veroordeelde H. en van W. conform den e'sch, maar verhoogde ten opzichte van V. de boete tot 50 subs. 30 dagen. B. C. 8. uit Oegstgeest had zich schuldig gemaakt aan diefstal van bouil lonblokjes. Wat het feit verzwarend maakte was, dat hij tevens eenige kleine Jongens tot deze daad had aangezet. Eisch en uit spraak werden twee maanden gevangenis straf. H. B. teNieuwenbrug had hout ten nadeele van Van Dam gestolen en werd daarvoor veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf A. C. van H. te Leidschendam had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een regenjas en deze verkocht, hetgeen de Po litierechter in dezen tyd zulk een ernstig feit vond, dat hy verdachte veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf. T. Th. J. M. te Lelden, die 3.75 had aangepakt van de opbrengst van een ge stolen jas, werd wegens heling veroordeeld tot een geldboete van 10 subs. 5 dagen. WINTERHULP BRENGT LICHT IN VELE GEZINNEN. STEUNT DAAROM WINTERHULP. GIRO 5553. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 10 NOVEMBER 1942. HILVERSUM L 415A Ml T.15 Gram.: 7.30 BNO: Nieuws; 7.40 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 Goedkoopen goed, lezing; 8.50 Viool met piano; 9.00 Orkest Duitschen Arbeidsdienst; (10.30 U kent hen, maar kent U hen ook? Ir. W. L. Z. d. Vegte); 11.15 Sylvestre Trio; 12.00 Almanak; 12.05 Melodisten; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Ka merorkest (gr.pl.; 14.00 Salonorkest; 15.00 Finlandia, muz. progr.; 15.30 Don Pasquale opera; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Gevar. programma; 18.00 Luisterspel: „Jacob Cats"; 18.30 Cello en plano; 19.00 Neer- lands stem van het Oostfront. Vanaf 19.15 Alleen voor Radio-Centrales; 19.15 Mar- echen; 19.30 BNO: Nieuws; 19.40 BNOt Zeeuwsch praatje; 19.50 Musette orkest; 20.15 Om en om programma; 21.45 BNO: Nieuws; 2.00 Gram. HILVERSUM H, 301A Mt T.15f.40 Zie Hilversum I; T.40 Ochtendgymn.; 7.50 Gram,.; 8.00 Pol. weekpraatje; 8.15 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 Gram.; (9.15 Voor de huisvrouw); 10.00 Godsd. uitzending; 10.30 Plano; 11.00 Vrouwenmozaiek; 11.20 Omroep-MeisJeskoor; 11.30 Zang met piano viool; 12.15 Uit Neerlands Gouwen; 12.35 Gram.; 12 45 BNO: Nieuws; 13.00 Wat doet do directie van den landbouw; 13.15 Gerard van Krevelen en zy'n orkest; 14.00 Godsd. uitzending; 14.30 Omroeporkest; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Orkest Willy Kok; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gevar. programma; 18.30 BNO: Nieuws; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: Binnenl. overzicht; 19.00 Landmans lust Vanaf 19.15 Alleen voor de Radio-Centra les; 19.30 Theo Uden Masman en zyn dans- orkest; 20.00 BNO: Eng. uitzending; 20.15 Residentie-orkest; 21.45 BNO: Nieuws en Mil. overzicht; 22.10 Avondwydlng; 22.20 24.00 Zie Hilversum 1. GEM RADTODISTRIBUTIEBEDRUF. Ie Programma: 7.1524.00 Hilversum L Ze Programma: 7.1522.15 Hilversum IL 22.1524.00 Buitenl. Progr. Se Programma: 7.0024.00 Buitenl Progr 4e Programma: 7.0024.00 Buitenl Progr HET IS WEER MOSSELENTUD. £itwigie. DINSDAG 10 Nov. Mis v. d. H. Andreas Avellinus, Belijder: Os Justi. Gloria. 2e ge bed v. r. octaaf d. H. WiLLibrordus; 3e v. d. H.H. Tryphon en Gezellen, Martelaren; 4e voor den vrede. Credo. Gewone Prefa tie. Kleur: Wit Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Het is weer mosseier>- tyd. Maak zoo veel mogelijk gebruik van dit kostelijke voedingsmiddel! Gebruik ech ter nooit rauwe mosselen of mosselen, die reeds dood waren voordat zy gekookt wer den; deze kunnen schadelijk zijn voor de gezondheid. Sommige menechen rijn ge voelig voor het eiwit, dat in de mosselen voorkomt waardoor zij ze niet goed ver dragen en het gébruik van mosselen beter achterwege kunnen laten. Van mosselen is allerlei te bereiden. Uit een van de vele vouwbladen, welke het Voorlicht ing^bn- reau van den Voedingsraad uitgeeft, kunt u de recepten halen. Het betreffende vouw blad ia getiteld-: „Mosselen", het is te krij gen voor 1 cent in de Dr. Kuiperstraat 8 te 'a-Gcravenhage, giro 363081. Eenige re cepten utt dit vouwblad zijne Gekookte mosselen met verschillende 8 K_g. mosselen (800 g. netto), zout en wat kruiden, b.v. peterselie, seldery, thijm. Het dikke gedeelte van de schelpen in de palm van de hand houden en met duim en wijsvinger stevig op den rand van de schelp drukken. De schelpen welke weer open gaan (deze mosselen rijn dood) en de mosselen welke zwaarder zijn dan de an dere en waar slyk uitkomt (de slijkmos selen) verwyderen. De sterk gekneusde mosselen eveneens wegdoen. De mosselen die reeds geknipt rijn afgeleverd, d.w-Z. ontdaan van de trossen, waarmee ze met elkaar verbonden zy n, verder schoon ma ken door ze te wasschen en af te borstelen. De ruwe mosselen eerst van elkaar knippen en dan dradenbunde ls ontdoen. De mosse len opzetten met kokend water, zout en kruiden, weer snel aan de kook brengen en met de dekstel op de pan koken, tot alle schelpen open rijn (pl.m. 15 min.). De mosselen uit de schelpen halen en met een saus by aardappelen en groenten ge ven. Ruim 1/2 liter mossel water (en tapte melk), 3 lepels bloem of 2 lepels aardappel meel of eenige aardappelen, boter( peper). Het mosselwate-r zeven, aan de kook bren gen en binden met aangemengde bloem, aangemengd aardappelmeel of geraspte rauwe aardappelen, een klontje boter er door roeren en op smaak afmaken met pe per en een van de volgende bestanddeel en: 2 fyingesneden tomaten, 1/2 blikje toma tenpuree, fijngehakte peterselie, fijngehak te seldery, een scheutje azyn, 1 eetlepel mosterd. Het sausje plm. 10 min. laten ko ken. Moeselensla. 3 Kg. rauwe mosselen (600 gr. gekookte mosselen), 1 ikleine biet, 2 zure appelen, 2 struikjes andyvie, VA k.g. koude gekook te aardappelen, wat uitjes en augurkjes, azyn en zout, mosselbouillon. De biet, ap pelen, aardappelen, uitjes, augurkjes en mosselen, fijn snyden. De andijvie zeer fyn snyden. Al deze bestanddeelen met de azijn en de moaoelbouillon tot een smeuig mengsel roeren. De sla op smaak afmaken met wat zout Mosselensoep. IA liter kookvocht van mosselen, 75 gr. gort, 200 gr. gekookte mosselen, 1 lepel fyngehakte peterselie, 3 dl. water. De gort wasschen, een nacht in het water weeken, met het week water 1/2 uur koken en in de hooklst gaar laten worden (ongeveer 4 uur). De mosselen met water en kruiden opzetten en koken tot zy open zyn (zie recept gekookte mosselen). De mosselen uit de schelpen halen, het kooknat door een doek zeven. Het mosselennat de mosselen en wat zout bij de gort voegen. De soep aan den kook brengen en de fijngehakte peterselie erdoor mengen. De soep niet meer koken, maar direct opdoen. Bezoekt ook de moaoeldemonstraties. Daar toont men u hoe mosselen het beste te bereiden zyn, In Bergen op Zoom, Breda, Roosen daal, Tilburg, Eindhoven, 's-Hertogen- bosah, Nijmegen, Arnhem, Helmond, Ven- lo. Roermond, Maastricht, Haarlem, Heer len, Utrecht, Dordrecht, Schiedam, Vlaar- dingen, Gouda, Delft en Leiden zullen de ze demonstraties gehouden worden. Per advertentie worden nadere byzonderho- den hieromtre-r* bekendgemaakt. Voedingsgewassen uit eigen tuin De laatste oogst voor den wintervoorraad. Met het intreden van de maand Novem ber loopt de oogst van de gewassen voor wtnterbewaring weldra ten einde. In Octo ber werden reeds de laatste aardappelen naar de winterbewaarplaats overgebracht. In verband met de mogebjkheid van he vige nachtvorsten of van een vroeg inval lenden winter is het raadzaam om de laatste winterwortelen, herfstknollen, ra- menas, knolaelderie en koolrapen, welke zich eventueel nog te velde bevinden, th8ns naar binnen te brengen of op de ge- bruikeiyke wyze ln te kuilen. Ook het overbrengen van de late roode-, late witte- en late gele Savoyekool naar de winterbewaarplaats is thans nog moge- Hik. Men talme echter niet met deze maat regelen en late zich in November niet door zacht weer misleiden. Door een plotseling invallenden vorst kan de bewaarkool, wel ke nog op het veld staat, ln één nacht reeds nagenoeg ongeschikt worden voor de consumptie. Dit geldt ook voor de andijvie. Zooals reeds eerder in deze artikelen werd vermeld, kan men de andijviestruiken omstreeks November nog wel met een kluit uit den grond steken, dicht naast elkaar in een broeibak gaan inkuilen en dan met een broeiraam afdekken. Wie niet over glas beschikt, kan de andyviestruiken in deze periode ook met de open kroppen op elkaar leggen en dan met een rietmat of iets dergelijks afdekken. Men houde er evenwel rekening mede, dat de bladeren dan droog moeten zyn. In November kan men ook de schorsenee- ren rooien en deze evenals andere wortel gewassen ergens binnen op een koele, vorst- vrye plaats bewaren. Met een laag ruigte afgedekt, laat men de schorseneeren ook wel tot m de wintermaanden in den grond ritten.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 6