DUITSCHLAND MAANDAG 9 NOVEMBER 1942 CE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 REDE VAN STALIN HET ONTBREKEN VAN EEN TWEEDE FRONT. Naar uit de door den Moskouschen zen der verspreide officieele lezing van Tass der door Stalin uitgesproken rede blykt, heeft Stalin na enkele inleidende zinnen, die gewijd waren aan de 25 jaar der ont wikkeling van de Sovjet-Unie, uitvoerig gesproken over de oorlogsgebeurtenissen. Hij maakte een onderscheid in twee perio des gedurer/de het afgeloopen jaar, de z.g. winterperiode, die de Sovjets in den aan val zag, en de tweede periode, toen, naar hy zeide, de Duitsch-Fascistische troepen met uitbuiting van het ontbreken van een tweede front in Europa al hun vrije reser ve» verzamelend in Zuid-Oostelijke rich ting door het front heenbraken en opruk ten. Daarbij veronderstelt Stalin echter, dat het voornaamste doel der verbondenen niet is geweest <Te beweging in de richting van de petroleumgebieden, maar dat het er in bestaan heeft uit het Oosten om Mos kou heen te trekken, de stad af te snij den van het achterland aan Wolga en Oeral en dan tegen Moskou op te trekken. Voort bouwende op deze stelling, die, zooals op zet en verloop der geheele operaties van den afgeloopen zomer toonen, volkomen uit de lucht is gegrepen, beweerde Stalin, dat de tactische successen van de zomer- operaties der Duitschens niet afgesloten zijn, aangezien ,,de strategische plannen zoo zichtbaar irreel" zijn geweest. Stalin stelde vervolgens de vraag, hoe het te verklaren is, dat het den Duitschers is gelukt dit jaar het initiatief d# oorlog voering in handen te nemen en, naar hij zeide, ernstige tactische successen te be vechten. Dit wordt verklaard, zoo bëant- woordde hij deze door hem gestelde vraag, doordat het den Duitschers en hun bond- genooten gelukt was al hun vrije reserves te concentreeren, ze naar het Oostfront te werpen en in één frontsector een groot overwicht van krachten te vormen. Waardoor is het hun echter gelukt al hun reserves te concentreeren en ze naar het Oostfront te brengen? Dat is gelukt, om dat het ontbreken van het tweede front in Europa hun de mogelijkheid heeft ver leend deze operatie zonder eenig risico voor zich ten uitvoer te leggen. Stalin schetste vervolgens hoe naar zijn meening de toestand zou zijn geweest, wanneer in Europa een tweede front had bestaan, „zooals dat in den eersten wereld oorlog aanwezig was". Het is niet moeilijk in te zien, zoo beweerde hij, dat de posi tie der Duitsche troepen dan geheel an ders zou zijn geweest, ja, dit zou het begin van het einde voor de Duitsch-Fascistische troepen zijn geweest. Met beslistheid wees Stalin een verge lijking van den Duitschen veldtocht in het Oosten met dien van Napoleon van de hand. Het binnenrukken der Duitsche troe pen in ons land vergelijkt men herhaalde lijk met het binnenrukken van Napoleon in Rusland. Deze vergelijking houdt evenwel geen steek. Men kan het binnenrukken der Duitsche troepen in Rusland ook niet ver gelijken ^met hun opmarsch in den eersten wereldoorlog. Ook deze vergelijking houdt geen steek. Want destijds heeft in Europa een tweede front bestaan, terwijl dat in dezen wereldoorlog ontbreekt. In de tweede plaats strijden er in dezen oorlog twee maal zooveel vijandelijke soldaten aan het front tegen Rusland als in den vorigen. Thans kunt gy u voorstellen, aldus Sta-- lin, hoe ernstig en ongewoon de moeilijk heden zijn, waarvoor het roode leger staat. Stalin uit daarbij de hoop, dat er toch nog een tweede front tot stand zal komen. Onze bondgenooten, zoo zeide hij, moe ten toch wel begrijpen, dat het ontbreken Van een tweede front, nu Frankrijk uit de gelederen Is getreden, voor allen, onder wie ook de bondgenooten zelf, fataal kan afloopen. CHURCHILL OVER STALIN. Volgens berichten uit Engeland zou Churchill in de verklaring, die hij voor nemens is komende week in het Lagerhuis af te leggen, ook terugkomen op het ver wijt van Stalin, dat de situatie in de Sov jet-Unie veroorzaakt is door het ontbre ken van een tweede front in Europa. S.S. „ZAANDAM" ONDER VERNIETIGDE KOOPVAARDERS. Onder de 26 vijandelijke koopvaardsche- pen omtrent welker vernietiging gemeld is in het extrabericht van 5 November j.l. be vonden zich, naar het opperbevel van de weermacht ter aanvulling nog meedeelt, talrijke kostbare groote schepen van het nieuwste bouwtype. Een der in de wateren van de Oostkust der Ver. Staten tot zinken gebrachte schepen was het s.s. „Zaandam" groot 10.909 brt., dat pas in 1939 in gebruik was genomen. De „Zaandam", oorspronke lijk eigendom van de Holland Amerika ly'n was bij het uitbreken van den oorlog door de Amerikaansche regeering in beslag ge nomen. Het bezat een laadcapaciteit van 9000 brt en kon bulten de vracht nog hon derd passagiers vervoeren. DE BULGAARSCHE TABAKS PRODUCTIE. Europapress meldt uit Sofia. Volgens ge gevens van de Bulgaarsche Landbouw en Coöperatieve Bank zal de Bulgaarsche ta baksoogst dit jaar 62.000 ton bedragen, wat ongeveer evenveel is als de oogst van 1941. Bulgarije staat tegenwoordig op de eerste plaats onder de producenten van Orient- taibak. Sedert de veldtocht op den Bal kan heeft Griekenland door gebiedsaf- stand aan Bulgarije zijn leidende positie als producent van Orient-tabak aan Bulgarije moeten afstaan. De grootste af nemer voor Bulgaarsche tabak is Duitsch- land, welk land echter niet uitsluitend op de markt is, daar bijna alle Europeesche landen Bulgaarsche tabak koopen. In 1934 bedroeg de Bulgaarsche tabaks productie neg slechts 21.000 ton en steeg in 1937 tot 35.000 ton. De situatie was voor het uitbreken van den oorlog gekenmerkt door het feit, dat ondanks de vraag van Duitsche zijde, zich afzetmoeilijkbeden voordeden op de Bulgaarsche tabaksmarkt, waardoor in 1938 een beperking van he4 tabaksareaal tot 30.620 h.a. en van de pro ductie tot 21.800 ton voor raadzaam werd gehouden. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft de positie van de markt zich radicaal gewijzigd. Het afsnijden van de verbindingen met de overzeesche tabaks producenten heeft geleid tot een grootere STADSNIEUWS OVERWEG-VRAAGSTUK. Vanwege het Gemeentebestuur van Lei den deelt men ons mede, dat tusschen de betrokken instanties thans overeenstem ming bereikt is ten aanzien van de wijze waarop het vraagstuk van den overweg over de spoorbaan AmsterdamRotterdam dient te worden opgelost. De spoorbaan zal worden opgehoogd. Ook omtrent de financiering is tusschen bedoelde instanties volkomen overeenstem ming verkregen. Het werk, dat uiteraard zeer belangrijke finantieele offers vraagt, zal worden bekostigd door het Rijk, de provincie, de gemeente en de Nederland- zche Spoorwegen. De plannen voor dit omvangrijke werk worden reeds voorbereid. Het tijdstip van uitvoering zal uiteraard afhangen van de materialenpositie. KLOOSTERJUBILEUM. (Familiefoto) Morgen hoopt de eerwaarde zuster Sophia Francina Goddijn haar 25-jarig klooster jubileum ie herdenken in het St. Nicolaas- gesticht te Lutjebroek, als religieuse van de Congregatie der Zusters Augustijnen te Delft. Onafgebroken is zij bij de zieken, en bizonder voor de kleinen, werkzaam geweest. Moge het haar gegeven zijn on der Gods zegen nog vele jaren het haar zoo dierbaar werk voort te zetten. 25 JARIG JUBILEUM DIRECTEUR LEIDSCH DAGBLAD. 9 Gisteren was het precies 25 jaar geleden, dat de heer J. W. Henny door het college van commissarissen der N.V. Leidsch Dag blad werd benoemd tot directeur van het Leidsch Dagbl. Overeenkomstig den wensch van den jubilaris is dat feit Zatermorgen slechts in den intiemen kring van zijn fa milie en dagelijksche medewerkers her dacht, doch deze bijeenkomst droeg juist door haar eenvoudigen opzet het karakter van een hartelijke en welgemeende huldi ging, welke den jubilaris de overtuiging moet hebben geschonken hoezeer zijn per soon en werk door allen, die in dit bedrijf werkzaam zijn, worden gewaardeerd. Om half elf werd de arbeid in al ie af dee lingen onderbx-oken en werd de jubilaris piet zijn familie in de feestelijk met bloe men versierde drukkerij, waar zich inmid dels de commissarissen en het voltallige personeel hadden verzameld, binnengeleid. Als eerste spreker voerde de president commissaris, de heer A. de Koster, het woord. Spreker herinnerde eraan hoe de- heer Hcnrrny zich na zijn benoeming met groote ijver en energie in het voor hem gèheel nieuwe bedrijf heeft ingewerkt, zoodat hy in korten tijd in staat was de leiding volkomen zelfstandig te voeren. Ook verder heeft hij zich het groote ver trouwen, dat commissarissen blijkens zijn 'benoeming in hem stelden, volkomen waar dig getoornd ^n het „Leidsch Dagblad" zijn vooraanstaande plaats onder de Neder- iandsche loc&le bladen niet alleen doen behouden, maar deze nog weten te ver sterken. Onder zijn leiding hebben zich tal van ingrijpende reorganisaties, zoowel op tech nisch aJs op administratief terrein voltrok ken en daarnaast heeft hij nog ruimschoots gelegenheid gevonden om zijn groote werk kracht ook op ander gebied te ontplooien. Uit alles blijkt, aldus spr., een breede op vatting van de U opgedragen moeilijke taak,, welke gij met groote liefde en toe wijding hebt vervuld. Onder aan/bieding van een stoffelijk bewijs van de groote er kentelijkheid van het college van commis sarissen, besloot spr. met het uitspreken van den wensch, dat de heer Henny nog vele jaren in dienst van het „Leidsch Dag blad" werkzaam zal moge blijven. De hoofdredacteur, de heer B. W. Menk- horst, sprekende uit naam van het geheele personeel, herinnerde eveneens aan de vele veranderingen, welke tijdens het directo raat van den heer Henny zyn tot stand gekomen en roemde bovenal zijn groote welwillendheid ten opzichte van het per soneel, voor welks belangen hij steeds met al zijn krachten heeft geijverd. Het perso neel, aldus spr., is U daar oprecht dankbaar voor en hoopt van ganscher harte, dat het U gegeven moge zijn in een lange reeks van jaren het „L. D." tot nog grooter hoog te op te voeren. Spr. eindigde met de aan bieding van een stel antieke porseleinen vazen en een bloemenmand. De heer J. J. Heemskerk overhandigde tenslotte den heef Henny onder hartelijke dankzegging voor het vele, wat deze heeft gedaan ter bevordering van de sportbe oefening onder het personeel, een aquarel van den kunstschilder van der Past, voor stellende een gezicht op de Kagerplassen. De heer Henny, sprekers beantwoordend, dankte het college van commissarissen voor vraag naar Orient-tabak van de zijde der Europeesche sigarettenindustrie. Bovendien steeg het tabaksverbruik in de oorlogsja ren niet onbelangtük. Was voor het uit breken van den oorlog eigenlijk In Bulga rije van een overproductie sprake, door de gewijzigde omstandigheden kon niet meer aan de over groote vraag worden vol daan. Zoo kon de vraag naar Europeesche Orient-tabak verleden jaar niet meer door de loopende productie worden gedekt, wat echter ook haar oorzaak vond in het feit, dat de GrLeksche tabaksproductie, onder in vloed van de oorlogsomstandigheden, is teruggeloopen. Een en ander heeft ertoe geleid, dat dit jaar moest worden terug gegrepen op overschotten uit vroegere oogsten. Ook de Bulgaarsche tabakspro ductie van dit jaar dekt nog niet tenvolle de gestegen behoefte, zoodat de bevoegde Bulgaarsche instanties reeds voor het ko mend tabaksjaar maatregelen hebben ge troffen om de teelt nog verder uit te brei den. Duitschland wint voor Europa op alle fronten EXTRA-BERICHT. Weer 103.000 ton HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 9 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In den strijd tegen geëscorteerde kon vooien en tegen afzonderlijk varende schepen hebben Duitsche duikbooten op nieuw succes gehad. Zij hebben in het Noorden van den Atlantlschen Oceaan, In de Caribische Zee, bij Trinidad, in do Golf van Guinee in de wateren van Kaapstad 16 vijandelijke koopvaarders van 103.000 ton in totaal in den grond geboord en twee getorpedeerd en zwaar beschadigd. De lading van verscheidene schepen was bestemd voor den Amerikaanschen étap- pendienst op Afrikaanschen bodem en be stond uit vliegtulgonderdeclen, munitie en ander oorlogstuig. den steeds van die zijde ondervonden grooten steun en het personeel voor de bijzonder prettige verstandhouding welke een levende bevestiging vormt van het steeds door spr. verdedigde standpunt, dat er in een arbeidsgemeenschap geen natuur lijke tegenstelling behoeft te bestaan tus schen werkgever en werknemers, zoomede voor de hulde en geschenken. MESSENSTEKERIJ. Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht kregen een 39-jarige en 27-jarige man op den Witte Singel ruzie uit minnenijd. De woordenwisseling ging over tot hand tastelijkheden en op de Breestraat ont aardde zij in een formeele vechtpartij. Een passeerende hoofdagent van politie bemoei de zich daar met het geval en beiden wer den meegenomen naar het politiebureau. Daar bleek, dat de 39-jarige man eenige messteken onder de ribben had opgoloopen. zoodat hij door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis moest worden vervoerd. De dader werd door de politie ingesloten. WIE MIST EEN VULPENHOUDER? Door de politie is een man aangehouden, dxe verschillende misdrijven op zijn kerf stok had en o.m. een vulpenhouder in zijn bezit had, welke hier ter stede was gesto len in den tijd, dat de autobaan en rups- baan op de Beestenmarkt werden gehou den Wie in die dagen een vulpenhouder is kwijt geraakt wordt verzocht zich bij de politie, bureau Zonneveldstraat, te mel den. Onder groote belangstelling hoeft Zon dagmorgen dr. J. Riemcns om half elf in de Hooglandsche kerk een Oogstdlenst ge houden. Reeds om 10 uur was de kerk ge heel bezet. Om de preekstoel waren in groote vazen mooie bloemstukken opge steld, terwijl voor de preekstoel op een lan gen met wit damast gedekte tafel tusschen allerlei bloemstukken oen groot aantal schalen met allerlei fruit, zooals druiven, appelen en peren waren opgesteld. Er wa ren zooveel fruitschalen en bloemstukken ingezonden, dat deze ook in het koor der kerk opgesteld moesten worden. Na den dienst werden door een groot aantal jonge dames en heeren de fruitschalen waar onder ook schalen met groenten en bloemstukken aan ouden van dagen, een zamen en zieken (ook in ziekenhuizen) als een groet van den oogstdienst thuisbezorgd. EXPOSITIES. Pleun Betlst In „Pro Arte". Vorige week is in de toonzaal „Pro Arte", Breestraht 123 A, een tentoonstelling ge- openn van werken van den Haagschen schil der Pleun Betist. Als jongen van 8 a 9 jaar voelde Betist zich reeds tot de schilderkunst aangetrok ken en we mogen dus zeggen, dot deze kunst hem in het bloed zat. Op 14-jarigen leeftijd gjng de jonge Betist naar de Haag- sche Teekenacademie, waar hij zich gedu rende zes jaar bekwaamde. Zijn latere leer meester werd de schilder H. v. Leeuwen uit Voorburg, waarna hij werkte' bij Willy Fleur, wederom de Academie bezocht en daarna de Haagsche Schetsclub. Na al deze voorbereidingen om tot zijn kunst te komen kwam hij onder invloed te staan van Win- gen. Sedert eenigen tijd werkt hij evenwel zelfstandig en is hij thans veel bezig met een opdracht van de gemeente 's Gravenha- ge tot het vervaardigen van teekeningen en aquarellen van historisch belangrijke hul zen en gebouwen in die gemeente, teneinde deze in het archief voor het nageslacht te bewaren. Wat we op deze expositie van Pleun Be tist te zien krijgen is over het algemeen goed werk, dat hier en daar echter nog het stempel draagt van onvolkomenheid. Be tist legt in compositie en kleureffecten ge tuigenis af van gedegen studie, doch hier en daar is zijn expressievermogen nog te zwak. Hij penseelt soms heel goed, maar er is dikwijls te weinig diepte ln zijn produc ten. Een voorbeeld hiervan noemen we den Vis3cherskop, die naast een o.i. te rood ge laat een te wazigen witten baard vertoont. Zoo zjjn er nog wel enkele dingen, die erop wijzen, dat Betist nog niet tot volle rijpheid gekomen is. Evenwel, men kan met veel studie zijn stillevens, zijn landschappen en portretten bekijken. Daardoor zal men tot de overtuiging komen, dat deze nog jonge kunstenaar reeds veel goed werk heeft ge leverd en in de toekomst zeker nog meer van zich zal doen spreken. M. Zondcrop. VROOLÏJKHEID VIERT HOOGTU. Zaterdag- en Zondagavond werd in de Stadsgehoorzaal een variété-cabaret-revuc gegeven met Willy Derby. Het programma werd geopend door Wag- ter, die een muzikaal programmanummer aankondigde en wel de 8 Mcester-Xylopho- nisten, die op buitengewone wijze de snel heid met hun hamertjes demonstreerden. Vooral kwamen de overgangen tusschen piano en forto geweldig uit, terwijl deze mu sici bewezen uitstekend op elkaar ingesteld te zijn. Dit muzikale gedeelte mocht wel het hoogtepunt van deze avonden genoemd worden. De Bosja's het danspaar, brachten even als bij hun vorig optreden hier in Leiden een Biedermayer dansfantasie voor het voetlicht, welke echter slechts matig be- CDE HOOI KIST IS UW SPAARPOT vrediging gschonk. Stanley begeleidde hen hierbij op de vleugel. Wagter verscheen vervolgens in verschil lende gedaanten oo een spreekgestoelte, waarbij hij op buitengewone wyze verschil lende personen imiteerde. Willy Derby besloot het eerste gedeelte met een gloednieuw repertoire en zong o s. een potpourri van bekende nummers, waar in hy een liefdesgeschiedenis uiteenzette. Na de pauze traden dezelfde medewerkers nog maals op en Willy Derby zong nog eenige liedjes op verzoek. M. Zonderop. Geboren: Gerard Hillebrand, z. v. S. van Randexaad en G. Verboom; Gerritje Adriana Johanna Catharina, d. v. K. van Vliet en J. C. Truijers. Ondertrouwd: S. Nieuwenburg Jm 35 jaar en S. Springer jd. 28 jaar; F. Th. Vermond jm 23 j. en E. J. Bossink jd. 20 J;. N. H. Stol jm en J. Ruitenbeek Jd. Overlcdn J. M. Molenaar huisvr. van G. de Vink 64 J.; J. Rietveld man 75 j.; S. J. Lambooy wed. van K. W. Schnei der 99 j.; S. W. Heykoop huisvr. van A. Kershof 60 jaar. LAATSTE BERICHTEN VUURVASTE SCHOTELS EN DERGELIJKE VALLEN ONDER DE DISTRIBUTIE. Met ingang van heden vallen vuurvaste schotcis, vuurvaste cassero'len, vuurvasto pastcivormen, vuurvaste melkkokers, vuur vaste pannen, vuurvaste kookpotten en spoelkommen, onder de distributie van ser viesgoed. Zij mogen mitsdien slechts ge kocht, verkocht cn afgeleverd worden te gen geldige punten of toewijzingen. De puntonwaordccring voor deze artike len zal over eenige tijd bekend worden ge maakt. ƒ60.000 VOOR TE DURE LEDERWAREN. De groote uitverkoop van lederwaren, welke in de laatste 2 jaren heeft plaats gevonden, is in vele gevallen gepaard ge gaan met onnoodige en ontoelaatbare prijsverhoogingen. Tegen dit euvel, dat soms een grooten omvang aannam, zijn de prijsbehcerschingsautorlteiten in het ver leden herhaaldelijk krachtig opgetreden. Dezer dagen heeft nu nog de firma C. J. Schravendijk, Muntplein 4 te Amsterdam en Groote Houtstraat te Haarlem, die door prijsopdrijving een zeer aanzienlijk bedrag onrechtmatig had verdiend, voor den in specteur voor de prijsbeheersching terecht moeten staan. De firma S. zag zich een boete van 60.000 opgelegd. VIER MENSCHEN VERDRONKEN. Zaterdagavond heeft de duisternis te Am- clcrdam opnieuw verscheidene slachtoffers gemaakt: drie mcnschen die te water ge raakten, konden eerst daaruit worden ge haald, toen de levensgeesten reeds waren geweken. Het waren een 60-jarige vrouw, die in de Bilderdijkkade bij de Jacob van Lennep- straat verdronk, een 30-jarige vrouw, die in de Da Costakade tegenover het gemeen- tebadhula te water was geloopcn,' en een 47-jarigo man, die nabij de Egelantiers- straat in het water van de Prinsengracht was terechtgekomen. Een 18-Jarig meisje, dat op het Stations plein nabij het koffiehuis van de N. Z. T. T. M. in het water was gevallen, kon nog tijdig worden gered. Zij werd naar de Va- leriusklinick gebracht. Zondagochtend werd nog in het water van de Stadhouders kade bij de Hemonystraat een lijk drijven de gevonden, dat later geïdentificeerd werd te zijn van een 67-jarigen man, GEVECHTEN BIJ FEDALA. VICHY, 9 Nov. (D. N. B.). Volgens den zender-Vichy is in een comuniqué mede gedeeld, dat zwakke geallieerde strijdkrach ten zijn geland bij Fedala cn op een ander punt. Er ontstond een gevecht met de Franache troepen, dat bij het invallen van de duisternis werd afgebroken. In Tunis hebben admiraal Estcvrf en ge neraal Barreau. langdurig beraadslaagd over de maatregelen, die genomen moe ten worden met het oog op mogelijke ge beurtenissen. Generaal Barreau heeft daar op een dagorder uitgevaardigd, waarin on der meer gezegd wordt: „Onze plicht is zeer eenvoudig: het bevel van den maar schalk te gehoorzamen." DE LANDINGEN AAN DE ATLANTISCHE KUST. VICHY, 9 Nov. (D. N. B Naar Havas- Ofi meldt, is officieel medegedeeld, dat Amerikaansche landingen zijn onderno men te Safi, Mogador, Agadir en Fedala. Safl is beflet. DE WAPENSTILSTAND TE ALGIERS. VICHY, 9 Nov. (D. N. B.). Havas-Ofi meldt, dat de wapenstilstand voor Algiers Zondag te 22 uur is getcekend door den commandeerenden generaal der Ameri kaansche landingstroepen, Cunningham, en den commandeerenden generaal van het 19de Franache legerkorps, Koeldz. MENIGTE TE HELSINKI DOOR BOMMEN GETROFFEN. HELSINKI. 9 Nov. (D. N. B.). Gisteren heeft ten vijandelijk vliegtuig van groote hoogte twee bommen op Helsinki laten vallen, die terechtkwamen in een menigte, welke uit een bioscooptheater kwam en zich niet bijtijds in een schuilplaats in vei ligheid, kon stellen. Er werden 45 perso nen gedood, onder wie 17 kinderen tus- ochen 8 en 17 jaar en 13 vrouwen. Het aantal gewonden bedraagt 120. STRIJDT VOOR EUROPA Succesvolle operaties ln Noord-Afrlka HOOrDKWARRTIER VAN DEN FUEH. RER, 9 Nov. (D. N. B). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In het gobied van Tocapse werd de vijand door plaatselijke aanvallen van Duitsche en Roemeensche troepen uit zijn stellingen geworpen. Bij inbitlvdn strijd werd een gevechtsgroep ingesloten cn vernietigd. Op een ander*' plaats werd een sterk bezet steunpunt genomen. Ten Oosten van Alugir won do Duitsche aanval opnieuw aan terrein, terwijl krachtige te genaanvallen werden afgeslagen. Aan het front van den Beneden-Don zot ten Duitsche en Roemeensche luchtstrijd krachten haar aanvallen op veldstellingen en troepenverblijfplnatsen voort, Itallaan- sche troepen verijdelden een poging van den vijand om dl rivitr OW tt itlkM. H*- vltbilleeringsspoorwegen der bolsjewisten ln den centralen sector werden door lucht aanvallen op verschillende punten vernield. Bij den strijd tegon den .Nchcepsaanvoer voor Leningrad heeft de luchtmacht op het Ladogameer drie vaartuigen tot zinken ge bracht. In het gebied om Mersa Mntroeh heb ben Duitsche alngvliegcrs verscheidene Brlt- sche tanks en autocolonnes vernield, Een •Duitsche afdeeling onder bowl van geene- raal-inajoor Ramcke, die tijdelijk was nf- gerneden, heeft den vijand in driedang- sche zware gevechten groote verliezen toegebracht, een ann/lenlyk aantal auto's buitgemaakt, zich met behulp daarvan mo biel gemaakt en de verbinding met het gros hersteld. De Amerikaansch-Britsche oorlogssche pen en trocpentransportschepen in do wa teren ten Noorden van Algiers zijn sedort 6 November overdag en don nachts door afdoelingen Duitsche en Italiaanrche ge- vtchtsvlTegers aangevallen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn 6 oor logsschepen en 4 koopvaarders door zware bommen getroffen. In het Westen der Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een torpedotreffer geplaatst op een Britschen kruiser van de Lcander- klasso. Aan de Kanaalkust schoten jnchtvliegers gisteren overdag van een gemengde Brits- sche formatie 12 vliegtuigen, waaronder 2 viermotorige bommenwerpera neer, zon der zelf verliezen te lijden. De vijand ver loor bovendien 7 vliegtuigen l'i.l Kw atoor_ vluchten boven de Franache watoren on do Duitsche Bocht. Zooals in een extrabericht gemeld, heb ben Duitsche duikbooten opnieuw succes geluid in den strijd tegon geëscorteerde konvooien en tegen afzonderlijk varende schepen. Zij hebben in hot Noorden van den Atlantlschen Oceaan, in de Caribische Zee, bij Trinidad, in de Golf van Guinee en in ao wateren van Kaapstad vijandelijke koopvaarders van 103.000 t. in totaal in den grond geboord cn twee getorpedeerd cn zwaar beschadigd. Do liding van verschelde no schepen wu* bestemd voor een Amerlkaansohen élap- pendienst op Afrikaanschen bodem en be stond utt vliegtuigonderdeclen, munitie en ander oorlogstuig. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ROME, 9 Nov. (Stefani). Het weermacht- bericht luidt als volgt: Gepantserde vijandelijke afdeellngon heb ben-tevergeefs getracht de bewegingen der Aztroopen te hinderen, die terugtrekken langs de kuststrook van de woestijn. Een groep, die omsingeld was, is er na drie da gen vechten in geslaagd zich weer bij hot gros der Itallaansch-Duitsche strijdkrach ten te voegen, Italiaanse he cn-Ouit.'K'he vliegtuigforma ties ondersteunden doeltreffend dc nclie der strijdkrachten te land en belemmerden de bedrijvigheid der vijandelijke lucht macht aanmerkelijk. Twee Britsche too- fctollen werden door onzo Jagers neerge schoten. Na het bombardement van den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men onder de bevolking van Genua 23 dooden en 88 gewonden geteld. Tijdens dezen aanval verloor de vijand stellig vijf vliegtuigen. Een vijandelijk vliegtuig stortte brandend neer in de buurt van Cnmmnraln (Agrl- gento). Twee leden der bemanning kwamen om en het derde werd gevangen genomen. Een groot EngclschAmtrikaansch kon vooi, dot op de kust van Algeriö opereer de, is door luchtmacht en duikbooten der Spil aangevallen. Verscheiden oorlogssche pen werden getroffen. Een kruiser werd ctcllig tot zlnkom gebracht, verschelden vrachtbooten getroffen. RIJNSTREEK BODEGRAVEN Geboren: Hendrik Klsas, z. van C. Stapper en H. Kerkmeester Willem Aal- dert, z. van R. Pit en J. A. Kristclijn. Ondcrtro uwd: E. G. vnn der Zwnan 31 J. en N. de Jong 31 J. H. B. van der Born 21 J. en D. J. van Vliet 23 J. C. Edelman 28 J. en P. Domburg 23 J. Getrouwd: C. Baars 22 j. en E. G. Noordhoek 22 J. G. van Dijk 31 J. en J. Griffioen 22 J. W. Both 26 J. cn A. Noor- landcr 23 J. Overleden: G. Verwcij echtgenoot* van E. G. op 't Landt 51 J. N. Schouten, echtgenoot* van H. Meerloo 68 J. KOUDEKERK Dief aangehouden. Door de gemeen tepolitie te Alphen a. d. Rijn ia aangehou den cn in arrest geoteld. de los werkman H. d. W. wonende in de Hoogwaard alhier, wegens het vervoeren onder die gemeente van een geslacht schaap afkomstig van diefstal uit de welde ten nadccle van den koopman W. S. aan den Hoogo Rijndijk on der de gemeente Hazierawoude. Geboren: Cornells, z. van E. de Lan ge en A. G. Roos. Getrouwd: Mnrinus van Harskamp 20 j. en Maartje Oppelaar 21. uit Hazers- wouda.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3