DUITSCHLAND MAANDAG 9 NOVEMBER 194Z Dt LEIDStHE vOcnANT 2 *•4. Bainl m4. Uk H. G.IM. R«L St*4 Sport! M ZoruWop. L.M.. RwL O. L Poou*. LckUa B«1 u-rr» Kaa*< Pi. 5ct,r,.l,Ur*. UkUai rr.ut voord» kU roor <1* odrortoouin, c do Htfdrm. Uidov WB8BMICBT Zon onder 4.59 uur Maandagavond. Zon op 7.40 uur Dinsdagmorgen. Tussehen de*« tijden moet worden vet- ée'stn d. 9 November: De maan komt Maandag ochtend om' 8.25 uur op en gaat Maandag avond om 8.04 uur onder. 10 November: De maan komt Dinsdag morgen om 9.42 uur op en gaat Dinsdag avond om 8.48 uur onder. 11 November: De maan komt Woensdag morgen om 10.54 uur op en gaat Woens dagavond om 7.41 uur onder. HITLERS REDE TE MÜNCHEN. Vervolg van peg. 1. Groot vertrouwen. Jukt thans zie ik de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. Nu wy den afgeloo- pen winter, dien men toen in zijn volle vrecselijke gevaren niet kon onderscheiden, *Un doorgekomen, zie ik thans de toekomst heel anders. Toen drukte er toch iets op ve len. ook op vooraanstaande en denkende menschen, n.l. de herinnering aan het lot ▼an Napoleon in 1812. En de winter van 1812 was precies 50 procent zoo koi/d als de winter van het vorige jaar, dien wij achter ons hebben. Dit jaar zijn wij an ders voorbereid. Den een of ander kan ook nu iets ontbreken of tp kort komen, maar voor den komenden winter zijn wij anders uitgerust dan verleden Jaar. Dat kan ik zeggen: Ook wanneer deze winter even zwaar zou worden als dt vorige, zal ons ditmaal niet meer overkomen wat wij ver leden jaar winter hebben beleefd. Een groot wijsgeer heeft eens gezegd, dat, wanneer een stoot een sterken man niet omver werpt, hy hem dan slechts nog ster ker maakt. Dan kan ik slechts zeggen: de •toot, die ons in den vorigen winter niet omver geworpen heeft, heeft ons slechts nog sterker gemaakt. Onverschillig waar do fronten zich bevinden, altijd zullen wij pa ree ren, zullen wij tot den aanval overgaan. Ik twijfel er geen seconde aan, dat aan het eind van den oorlog het succes bescho ren zal zijn van onze vanen. Wanneer thans RooscveU zijn aanval op Afrika uitvoert met de opmerking dat hij dit tegen DuitschJand en Italië moet be schermen, dan behoeven wij over deze leu genachtige frnze geen woord te verliezen. Roosevelt ia zondpr twijfel de super-gangster die tegenover ons staat, maar het beslissen de en laatste woord spreekt stellig niet mijnheer Roosevelt. Zooals altijd, zullen wij al onze slagen grondig voorbereiden. Altijd zijn wij nog op het juiste oogenblik geko men. Geen enkele slag dien de anderen te gen ons dachten te verrichten, heeft succes gehad. Er steeg ook eens een triomfkreet op toen de eerste Engelschen in Bhulogne landden en toen oprukten, en zes maanden later was het met dezen kreet gedaan. Het ia toen andera uitgevallen en het zal ook hier andera uitvallen. Ge kunt het stellige vertrouwen hebben, dat leiding- en weer macht alles doen wat er gedaan moet en gedaan kan worden. Toen en heden. Bovendien hob ik de rotsvaate overtui ging, dat achter leiding en weermacht voor alles het Dultschc vaderland staat en ach ter mi) in het bijzonder de goheele natio- naal-socialistische partij ala een hechte ge meenschap. Wat de tijd van heden onder scheidt van dien van vroeger is, dat er toen achter den keizer geen volk stond, terwijl achter mij een der meest grootscheepsche organisaties staat, die ooit op deze aarde zijn opgebouwd. Zy vertegenwoordigt het Duit- ache volk. Wat echter ook omgekeerd den tyd van heden van dien van toen onder scheidt, is, dat aan het hoofd van het volk niemand staat, die ooit wellicht in kritieke tyden naar het buitenland zou gaan, doch iemand die altyd slechts den strijd en altyd slecht^het cenc beginsel gekend heeft: slaan, slaan en weer slaan. En nog iets Hn- ders onderscheidt het Dultschland van he den van het Duitschland van toen: toen was •r een leiding die niet geworteld was in het volk. tenslotte was het niet anders dan een klassenhaat. Thans echter staan wy midden in- de voltooiing van datgene, dat uit den oorlog is voortgesproten. Thans treedt de Nationaal-Socialistische Volksgemeenschap naar het front. Aan vele dingen zult gy heb ben opgemerkt, hoe deze weermacht van maand tot maand meer nationaal-socialis- tlach wordt, hoe hier de Duitsche volksge meenschap steeds meer tot uiting gekomen is. Midden in den oorlog bouwen wy een volksleger op, zooals de wereld het nog nooit gezien heeft. Binnenslands echter werkt een geheel volk. Thans weet de Duit sche werkman, dat hy de wapens smeedt voor zyn kameraden ginds. Wat hier door mannen en vrouwen gepresteerd wordt, is enorm. Wy hebben wel geen goud. maar wy bezitten de levende arbeidskracht, een heiligen yver en een heiligen wil. Wat baat de Amerikanen hun goud in de schatkel ders? Wanneer zy fabrieken hadden voor de vervaardiging vnn synthetische rubber, zou dit meer waard zyn, dan hun geheelen goudvoorraad. Ook wat het materiaal be treft, zullen wij den oorlog weten te door- ataan, vooral thans, nu wU ons in het be zit gesteld hebben van nieuwe grondstofge- bieden. Het volgend Jaar zullen wy pas goed de vruchten vnn dit werk zien. Ook daarby heeft de party zich geweldig ge weerd. Tallooz© dappere partygen(K)ten be vinden zich daar ginds en organIsecren met een handvol menschen deze gebieden voor ons bedryfsleven en onze voedselvoorzie ning, en In breederen zin inderdaad ook •voor de voedselvoorziening van heel Europa. Duitschland heeft een voorbeeld gezien van de capaciteit dezer lieden in het re- geeren. Want toen in 1918 het Duitsche Ryk ineenstortte, wendde zich het Duitsche volk in zyn verblinde hoop tot hen. Zy konden het misschien een weg wyzon, die het uit zyn nood xou bevrydèn. Dat was het de mocratische Duitschland. niet het nationaal- foeialiattsche. Want wij zouden immers n<ot gekomen zijn als niet Duitschland op deze wyxe was uitgeplunderd. Zij hebben immers getracht ook van Duitschland een Indië te maken, zij hebben bet immers ook bij oru» klaargespeeld dat T millioen men schen geen verdiensten hadden, dat 7 mil lioen anderen slechts voor de helft van den tyd werkten, dat tienduizenden boeren van hun oude hofsteden verdreven werden, dat handel en bedryf tot atilitand kwamen, dat van sociale maatregelen geen aprake meer kon zyn. Als nu Rooaeveit komt ver klaren, dat Europa met Amerikaansche methoden gered moet worden, dan kan ik slechts zeggen: hij had zyn eigen land moe ten redden en dan had hy niet aan dezen oorlog moeten beginnen. Het was doelma tiger geweest, wanneer hy de 13 millioep Amerikaansche werkloozen had gered, in- ploats van de wereld in dezen oorlog te storten. Maar hy deed dat, omdat hy het met zijn eigen problemen niet klaar kon spelen en omdat hy evenals zyn Engelschen bond genoot op roof uitging om materieele re denen. Want ldeeële waarden kent hy even min als de Engelschen. Uit deze regeerkunst van onzen tegen stander en uit de afachuwelyke gevolgen in ona Duitschland ia de nationaal-socia- listische beweging langzamerhand ontataan. Omsingeling. Indien zij Duitschland toen namelyk wer kelijk gelkkig gemaakt zouden hebben, zou ;k geen reden gehad hebben om my dug aan dag, week aan week, maand na maand en jaar na jaar aan dezen arbeid te wyden. Nauwelyas waa de samenzwering van Joden, kapitalisten en bolsjewisten in Duitschland uit den weg geruimd, of de andere wereld begon weer met een omsin geling. Voor den wereldoorlog was het de keizer, thans ben ik het die moet worden omsingeld. Er is slechts één onderscheid^ het keizeriyke Duitschland was in zichzeli volkomen vervallen, de keizer was een man, die by het verzet tegen deze vyan- den elke kracht miste. In my hebben zy thans een tegenstander, die aan het woord ..capituleeren" in het geheel niet denkt. Het was altyd reeds zoo sinds ik een jon gen was. Toen was het wellicht een on deugd, maar over het algemeen was het toch wellicht een deugd van my om de ge woonte te hebben altyd het laatste woord aan my te houden. Mijn tegenstander» kun nen er van overtuigd zyn, dot ik deze ge woonte nog bezit. Het Dultschland van vroeger heeft 3 kwartier na twaalven de wapens neergelegd, ik heb principieel al tyd vyf minuten na twaalven opgehouden. Dat hebben tien 'jaar geleden myn binnen- landeche vyand/n gemerkt. Natuurlyk was de positie van myn binnenlandache vyan- den toen anders dan de positie van myn buiten landsch es yyanden van heden. Thans wordt de stryd militair gevoerd. De Engelschen zeggen: wy heb ben nog geen oorlog verloren. Zy hebben echter reeds vele oorlogen verloren, maar z'J hebben eiken oorlog uitgestreden tot aan hun laatsten bondgenoot. Zoo staan de za ken en dat onderscheidt wellicht de En- gelsche wijze va:; oorlogvoering van die van, ons. Bijziende tegenstandera. De Führer herinnerde in dit verband aan de geweldige geschiedenis die Duitsch land achter zich heeft, en wekte hierby de herinnering op aan Frederik de Groote, wiens poSitie, naar hy zeide, met den toe stand van heden vergeleken kan worden. Wy bezitten thans, zoo verklaarde hy hier bij o.a., na den toestand te hebben ver meld, waarin Frederik de Groote zich vaak bevonden heeft, ver aan de grenzen voor uitgeschoven overal onze bolwerken en onze troepen en daarom moet ik nu reeds zeggen, dat onze tegenstanders by ziende zyn wanneer zy zich inbeelden, dat zy my door iets, wat dan ook, zouden kun nen imponeer en. Ik weet heel precies dat de stryd zeer zwaar is, want dat is wel licht ook het verschil tusschen my en een man als Churchill. De Führer herinnerde in het verdere verloop van zyn rede aan een boek dat Sven Hedin dezer dagen heeft doen uitge ven, waarin deze woordeUjk het aanbod voor Polen citeert dat de Führer destyds aan de Engelschen heeft gedaan. Ik kan de Voorzienigheid slechts dankbaar zyn, zoo zeide de Führer, dat zy dit alles anders geleid heeft. De wapenen spreken. Wanneer dit aanbod destyds zou zyn aangenomen, zou Dantzig Duitsch gewor den zyn en zou overigens alles by het oude gebleven zyn. Wy zouden in het-bin nen land aan ons herstel hebben voortge- werkt, maar dan zou uit het Oosten via Polen het bolsjewisme ons overvallen heb ben. Dat het niet zoo ver gekomen is, heb ik te danken aan hen die dit aanbod des tijds hebben afgewezen. Drie Jaar geleden kon ik dat toen nog niet vermoeden. Ik heb toen opnieuw de hand uitgestrekt voor vrede, maar men heeft haar afgewezen. Ik was genoodzaakt een nieuwen veldtocht en nog een te ondernemen. In 1940 heb ik nog eens geprobeerd de hand te bieden voor den vrede. Zy werd weer afgewezen. Daarmede was voor mij de zaak af- reloopcn, want elk vredesaanbod werd door deze tegenstanders als zwakte uit gelegd en daarmede ten itadeele van het Duitsche rijk beoordeeld. Ik zou in mijn plicht tekort geschoten zijn, in dien Lk daarmede was voortgegaan. Wanneer de heeren van tijd tot tijd zeggen, dat er door ons weer een vre desaanbod gedaan ls, dan doen zij dit slechts om hun eigen lieden een beetje moed in te blazen. Van om* gaan geen vredesaanbiedingen meer uit. Het laat ste woord is in 1940 gesproken. Thans spreken alleen nog de wapenen. Geheel Europa heeft dit gevaar inge zien, de eene staat na de andere sluit zich by onze wetgeving aan. Wanneer wy onze tegenstanders in hun propaganda beschou wen, dan kunnen wy dat slechts doen met het woord van den dichter: „hemelhoog juichend, doodelyk terneergeslagen." By het kleinste succes dat er ergens be haald wordt, maken de tegenstanders bok- kesprongen van vreugde en hebben ons dan zoogenaamd volkomen reeds vernie tigd. Loopt de zaak dan verder niet meer goed, dan zitten zy weer in zak en asch. Leest eens de Sovjet-leger-berichten sinds 2? Juni er op na. Het aantal vernietigde tonnage in dc Oostzee is reeds grooter dan de geheele tonnage die Duitschland voor don oorlog bezat. De Sovjets hebben zoo veel divisies vnn ons vernietigd, als wy in het geheel niet zouden kunnen opstellen. Zy vochten altyd met succes en slaan ons voortdurend terug. Epn hij dit voortdu rende terugslaan zyn onze .ioldaten inmid- oels tot aan de Kan-casus gekomen. Daar by hebben onze *oidaten een temro aan den dag gelegd dat enorm en uniek is in do g©'c hi eden is Dat ik echter de zaken niet altijd zoo inricht af» do tegenstanders het zouden willen, is voor de anderen niet •angenaam Waarom Stalingrad? Wanneer wy niet, zooals verwacht was. in het midden, maar hij Stalingrad aan vielen. dan geschiedde dit omdat ik op een bepaalde plaats, bij een bepaalde stad, aan de Wolga wjlde komen. Dat die stad toevallig den naam van Sta. lin draagt, heeft ^oor ons geen enkele beteekenis. Wel echter wordt daar 30 millioen ton verkeer, waaronder bijna 9 millioen ton vervoer van petroleum afgesne den. Daar komt alle tarwe bijeen uit de geweldige gebieden van Oek.alne en van de Koeban om naar het Noor den te worden vervoerd, alsmede groo te hoeveelheden man gaanerts. Daar ia een enorme overladingsplaats en die wilden wij hebben. En praktiscn heb ben wij haar ook ai. Alleen wordt er nog op eenlge kleine plekken gestreden. Wanneer wy daar geen grootere stryd- kvachten meer opatellen dan gehenrt dat omdat lk niet een tweede-Verdun wilde maken. Wy stelden slechts heel kleine af deel ingen stoottroepen op. De tyd speelt daarbij geen rol, maar geen schip stoomt meer de Wolga op en daar komt het op aan Wij zien in dezen geweldigen strijd s'echts een enkele mogelykheid. nL die vtn het volkamen succes, slechts blijft de vraag of er wel redenen aanwezig zyn om aan dit succes te twyfelen. De tegen standers hebben my ook het verwijt naar het hoofd geslingerd, \vaarom wU bij Se- bastopol zoo lang werk hebben gehad. Dat kwam omdat wy ook daar niet een ontzet tende massamoord wilden verwekken. Se- bastopol is evenwel toch in onze handen gevallen en de Krim is in onze handen ge vallen, en met volharding zullen wy doel voor doel bereiken. Wanneer nu de tegen stander van zyn kant aanstalten maakt cm aan te vallen, gelooft u dan maar niet dat ik hem dan voor wil zyn. Hy moet maar rustig aanvallen. Hy zal zich daarbij leegbloeden en wy kunnen daarna altijd weer corrigeerend Ingrijpen. In leder ge val staat de Rus niet voor de Pyrenéeën ofl voor Sevllla. Dat zijn dezelfde afstanden els tot aan de Terek. Dit ls een oorlog, zoo verklaarde de Führer, die voor heel Europa gevoerd wordt. Daarom valt het niet te ver wonderen, dat zich zoovele vri.fwilll- gera hebben aangeboden, van het Noor den tot het Zuiden, die deels als zelf standlge eenheden en contingenten zijn opgenomen In het geweldigste front van de wereldgeschiedenis. Het ia daarom ons onwrikbaar besluit, dat de komende vrede werkeiyk een vrede voor Europa zal zyn zonder de voogdij van lieden met het z.g. fyne instinct voor ideëe- le en materieele waarden. De ldeëele waar den aan den kant van Engeland zijn onge- twyfeld geringer dan die welke het Duit sche volk en de verbonden naties aan de wereld hebben gegeven. Ook onze bondge- nooten zien terug op eene beschaving waartegenover die van Engeland oneindig jong is, om niet te zeggen nog in de kin derschoenen staat. Wat echter de mate rieele waarden betreft, zoo gelooven wy, dat de Engelschen daarvoor een fyn instinct hebben. Dat hebben wy echter ook en daarom zullen wy er voor zorgen dat de materieele waarden van Europa in de toe komst ook aan de Europeesche volken ten goede komen, en niet aan een internatio nale kleine kliek van financiers. De vol keren van Europa strijden niet opdat later weer een paar lieden met het fijne instinct komen die de menschheid beginnen leeg te plunderen en millioenen werkloozen ach terlaten, waarna zy hun brandkasten kun nen vullen. Zeker iarlat Europa uit dezen oorlog economisch gezonder te voorschy'n zal komen dan tevoren. Men verwyt ons, zoo verklaarde de Führer o.a. nog, dat wij Nederlanders willen verplanten, maar er zullen vele menschen zijn die blij zyn weer vasten grond onder de voeten te hebben en zich niet meer zoo te moeten afsloven zoo als dat in de overbevolkte gebieden noodig is. En zy zullen gelukkig zyn. omdat het loon van hun arbeid aan henzelf ten goede komt en niet in de een of andere Engelsche of Amerikaansche brandkast terecht komt. Wy gelooven derhalve dat het einde van dezen oorlog mk naar bulten de val zal be- teekenen van de goudheerscnappy en de val van de geheele maatschappij die schul dig is aan dezen oorlog. De taak der N.S.D.A.P. De Führer herinnerde dan nog eens aan de taak, die de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeidersparty in het binnenland vervuld heeft en sprak jegens al zyn oude medestryders zyn dank uit voor hun trouw. Hy wekte hen op. met het uiterste fanatis me ook aan overwinning en het eind resultaat in den grooten beslissenden stryd te gelooven, dien - Duitschland thans moet voeren. Het gaat daarby om het zyn of niet zijn van het Duitsche volk. Het staat tegen over tegenstanders, die geen pardon ken- iten, doch slechts een enkele mogelykheid: een van beiden valt. Wy zyn ons daarvan bewust en Zyn mans genoeg, zoo zeide dc Führer, om dit koelbloedig onder het oog te zien. Van den Duitschen soldaat, zoo vervolg de de Führèr, heb ik niet meer verlangd dan ik zelf bereid was te presteeren, en van het Duitsche volk heb ik niet meer arbeid geëischt dan ik zelf gepresteerd heb. MUn arbeid is het lot van het Ryk. Wanneer de tegenstanders gelooven, ons op een dwaal spoor te kunnen brengen, dan vergissen zy zich. Het uur zal komen, waarop ik te rugsla. en dan wee hun. Soms moest ik maandenlang toezien. Gelooft u my, dat my het hart vaü woede verteerd wordt, wanneer ik verneem van die laffe lucht aanvallen op Duitsche steden. Ik heb op de stad Parys geen enkele bom laten werpen. Voor den aanval op Warschau heb ik vyf- maal opgewekt tot overgave en verlangd dat althans de vrouwen en kinderen uit de stad zouden worden gevoerd. Pas toen niet eens onze parlementariër ontvangen werd, heb ik tot den aanval besloten. Ook na het •begin van de nachteiyke Engelsche lucht aanvallen heb ik drie en een halve maand STRIJDT VOOR EUROPA Dullsche troepen dringen voort aan het Oostfront Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidt: In het westen van den Kaukasus heeft een verrassende plaatseiyke aanval den vijand uit hun hooggelegen stelling gewor pen. Formaties der Duitsche infanterie wonnen onder hevigen regenval in hard nekkige gevechten ook ten noorden van Toeapse terrein. Bij den afweer van vyan- lyke tegenaanvallen ten oosten van Alagir werden in hevigen stryd 30 Sowjettanks en door de luchtmacht een pansertrein ver nield. Troepenbewegingen op den Gorgi- schen heerweg werden door verkennings vliegtuigen met bommen bestookt. In Stalingrad en omgeving zyn slechts plaatselyke gevechten geleverd. Gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers vielen batterijstellingen en plaatsjes ten oosten van de Wolga aan. In den midden-sector zyn door storm troepen talryke kazematten van den vyand met de bezetting vernietigd. Troepencon centraties en transportbewegingen der bolsjewieken in het brongebied van Dwi- na en Wolga werden door de luchtmacht bestreden. Op een vliegveld ten noordwes ten van Moskou ontstonden, na een nachte- lijken aanval, hevige branden. Ten zuidoosten van het Iimenmeer is een vyandelyke strydkracht in gevechten van verscheidene dagen, onder byzonder moei- lyke terreinomstandigheden omsingeld en vernietigd, zware artillerie van het leger schoot de electriache centrale van Kron- stadt in brand. In Egypte duren de hevige gevechten voort. Eigen tegenaanvallen berokkenden den vyandeiyken tankformaties zware ver liezen. Duitsche en tlaliaansche luchtstrijd krachten vielen onophoudeiyk gemotori seerde strijdkrachten van den vijand tus- schen Mersa Matroe en El Alamein aan. In de Middellandsche Zee heeft luchtdoel- artillerie der Duitsche marine de laatste dagen vyf vyandelyke .vliegtuigen neerge schoten. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen zyn overdag1' onder bescherming van wolken naar het noordwest Duitsche gebied en de Duitsche Bocht gevlogen. De bevolking leed geringe verliezen. Hierby en boven de bezette gebieden in het westen werden zes vyandelyke vliegtuigen neergeschoten. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt: „In het westen van den Kaukasus en in den sector van den Terek werden verschei dene tegenaanvallen onder bloedige verlie zen voor den vyand afgeslagen en gereed staande troepen door artillerievuur en luchtaanvallen uiteengeslagen. Ten Noord oosten van Moskou werden aanvallende vyandelyke strydkrachten in een tegen aanval met aanzieniyke verliezen op haar punt van uitgang teruggeworpen en talrijke gevangenen gemaakt. Aan het Donfront sloegen Duitsche en verbonden troepen in samenwerking met Diiltsche slagvliegers en Ro^meensche ge vechtsvliegtuigen verscheidene aanvallen van den vyand af. In den centralen en noordelyken sector van het oosteiyke front geen krijgsopera ties van beteekenis..Geconcentreerde lucht aanvallen van sterke formaties gevechts vliegtuigen op spoorwegdoelen in het ge bied rondom Ostasjkof leidden tot de ver nietiging van verscheidene transporttreinen en ravitailleeringsopslagplaatsen van den vUand. By aanvallen op wegen werden bolsjewistische colonnes uiteengedreven en enkele door troepen bezette plaatsen ver woest. Des nachts zijn de stad Kalinin en het station aangevallen. Artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke doelen in Kroonstad. Verscheidene branden werden waargenomen. Op het Ladogameer heeft de luchtmacht een motorvrachtschip en twee vrachtbooten tot zinken gebracht. Drie vaartuigen werden beschadigd. In den sector Mersa Matroe heeft de vyand met superieure gepantserde strijd krachten zyn aanvallen voortgezet. De Duitsche en Itallaansche luchtmacht steun de de gevechten op den grond en deed aan vallen op vyandelyke strydkrachten en aanvoerwegen. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op het bezette gebied in het westen en by vluchten naar het noordwesten van Duitsch land verloor de vyand vier vliegtuigen. TERREINWINST IN EGYPTE BIEDT ENGELAND GEEN GUNSTIGER BASIS VOOR VOORTZETTING VAN AANVAL. Ter aanvulling van het weermachtbericht verneemt het D.N.B. o.a.: Het terugtrekken op nieuwe stellingen door het Duitsch-Ita- liaansche leger in Egypte, welke terugtrek king met medeneming van de nog bruikbare artillerie, pantserwagens en transportmid delen ordeiyk en stelselmatig verliep, heeft den toestand op het Egyptische oorlogster rein opgehelderd. De Duitsche en Itallaan sche strydkrachten hebben hun taak op een zoodanig tactische en heldhaftige wyze ver vuld, dat de Engelschen 48 uur lang in het onzekere verkeerden over de plannen van gewacht, hoewel wy sterk genoeg waren om terstond terug te slaan. Maar ik heb ge meerd dat nog tijdig het verstand zou gaan spreken. Thans is het niet andera, en lk neem dat allemaal bi mij op. .Men zal daar ginds nog te bespeuren krijgen, dat de Duitsche nitvindersgeest riet heeft stilgezeten, en dan zullen de tegenstan ders een gntwoord krijgen, dat hun hooren en zien vergaat. Ik heb vroeger reeds eenlge malen tegen de lieden moeten zeggen, dat wanneer ik gerui me n tijd niet spreek, ik dit niet doe, omdat ik misschien mijn stem ben kwijtgeraakt, maar alleen omdat ik het niet doelmatig achtte te spreken. Ook thans is dat zoo. Thans spreekt het front. Al het andere is slechts bekvech ten. Slechts in de zeldzaamste gevallen zal ik het woord nemen, want de taal van het front is nadrukkelijk en krach tig. Ik praat ook niet met mijnheer Roosevelt Ik praat slechts door een in strument dat thans^ajleen spreken kan, en dit instrument spreekt luid en dui delijk genoeg. de Duitach-Italiaansche leiding. Terwijl kleine gevechtsgroepen van het Duitach- Italiaansche pantsercorpe over een breed front verzet bleven bieden, trok de hoofd macht zich terug en konden nieuwe liniea van verzet worden betrokken zonder groote verliezen aan troepen en oorlogstuig. De Britsche aanvalstroepen achtervolgden de zich al vechtend terugtrekkende Duitsch- Italiaansche afdeel ingen slechts zeer aarze lend en de vijandelyke berichtendienst doet sterk de groote onzekerheid uitkomen over de verdere plannen en voornemens van veldmaarschalk Rommel. Of het Duitach-Italiaansche pantserleger in de thans bereikte linie zich definitief ter verdediging zal inrchten. of dat het nog verder zal uitwyken om tactisch gunstiger posities voor het openen van een krachtig tegenoffensief in te nemen, dat zyn vragen, waarop veldmaarschalk Rommel te zijner tyd het antwoord zal geven. Een ding is in ieder geval thans reeds duidelyk: de tot dusver behaalde terreinwist biedt den En gelschen voor de voortzetting van den aan val geen gunstiger basis; hun aanvalsfront is aanmerkelyk verbreed, hun aanvoerlinies worden met den dag langei^n de Duitsche tactiek heeft de Engelschef tot een ver snippering van hun krachten gedwongen. Hun grootsch opgezette offensief, dat moest leiden tot de vernietjging van het Duitsch- Itallaansche pantserleger. Ls versnipperd tot afzonderlijke gevechten, kenmerkend voor den woestynoorlog, om steunpunten, wegen en bronnen. Met zwakke strydkrachten weet de verdediger by die soort oorlogvoe ring sterke^troepenformaties van den aan valler te binden en heeft hy tyd, zijn hoofd macht voor afweer of aanval opnieuw ge reed te maken. De stryd aan het oostelyk front werd In den Kaukasus ongunstig beïnvloed door hevige regenbuien, in den centralen en noordelyken sector door vorst, sterken oos tenwind en sneeuwjacht. Desondanks kon den de Duitsche troepen in de richting van Toeapse en Ordsjonikidse weer terrein win nen. Vooral in het gebied om Ordsjonikidze Is de tegenstand der bolsjewieken de laat ste dagen aanmerkelyk toegenomen. De Sov. jets stellen hier alles in het werk om den Duitschen opmarsch tegen te houden, wel wetende, dat, Indien z0 Ordsjonikidze op geven, niet alleen de Georgische heirweg wordt uitgeschakeld en daarmede de laat ste verbindingsweg over den Kaukasus naar het zuiden, doch daarmede tevens een gevaariyke bedreiging voor Grossny zou ontstaan. De vernietiging van'een pantser- trein en van dertig bolsjewistische pantser wagens kenmerkt de felheid van de gevech ten in dezen sector. Terwyl in het stadgebied van Stalingrad, waar de bolsjewistische ontlastingsaanval- leri tegen de Duitsche flankstellingen in het Noorden en Zuiden thans volkomen tot staan gebracht zyn, slechts plaatselyke' ge vechten aan den gang zyn, hebben Duit sche stoottroepen in den centraler) front sector een nieuwe verbetering weten te be reiken van de Duitsche hoofdstrijdlinle. Ten zuidoosten van het Iimenmeer werd een vyandelyke afdeeling in de pan ge hakt. Elders drongen troepen van een di visie infanterie een vyandelyke stelling binnen en sloegen alle bolsjewistische te genaanvallen met superieure zekerheid af. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Ernstige bomaanval op Genua Het weermachtbericht van Zaterdag luidt als volgt: De stryd is gisteren voortgezet aan het front ten Oosten van Mersa Matroe. Te genaanvallen van afdeelingen der As be rokkenden vyandelyke pantsercolonnea verliezen. In verscheidene nachtelyke acties wer den de vliegvelden op Malta gebombar deerd door onze formaties. Britsche vlieg tuigen deden dezen nacht een aanval op Genua. Vooral getroffen werden de wyken in het centrum en het Oosten van de stad, waar gevoelige schade werd aangericht. Het aantal slachtoffers bedraagt onder de burgerbevolking, voor zoover thans bekend is, 20 dooden en 50 gewonden. Het gedrag der bevolking was zeer gediscipli neerd. Ten minste twee vyandelyke bom menwerpers werden brandend neergescho ten. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt: Op 7 November oefenden aanzieniyke vyandelyke pantserstrijdkrachten een ster ken druk uit in het gebied van Mersa Ma troe, waar lang en hevig gevochten werd. Dg luchtmacht der Spilmogendheden nam son den stryd deel door voortdurende aan vallen op de vyandelyke gemotoriseerde colonnes en ravitailleeringswegen. In den afgeloopen nacht werd opnieuw een luchtaanval gedaan op Genua door formaties vyandelyke vliegtuigen, die in verscheidene golven stad en haven aan vielen. De schade is zeer groot. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Voorta wierpen Britsche vliegtuigen enkele bom men op de stadsrand van Milaan, Savon a en Cagliari neer, zonder schade aan te richten. GEALLIEERDE STRIJDKRACHTEN BE ZETEN HET EILAND GOODENOUGH. De geallieerde strydkrachten zouden# r.aar de Britsche berichtendienst volgens een gisteren door het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur gepubliceerd bericht meldt, het eiland Goodenough. ten Noord- Oosten van Nieuw-Guinea, gelegen voor de Westelyke kust van het eiland Dientre- casteaux hebben bezet BOODSCHAPPEN VAN DEN PAUS IN DRUK VERSCHENEN. De boodschappen van den Paus zyn thans bij da uitgeverij van het Vaticaan in een werk dat tot opschrift draagt „Voorwaarde voor een internationale ordening, opmer kingen en boodschappen van Paus Pius XII" in druk verschenen. Het werk bevat de Kerstboodschappen van den Paus van 1939, J940 en 1941, waarin in algemeene richt snoeren de fundamenteele denkbeelden voor een internationale ordening ontwik keld worden. Naar de dienst van het Vati caan meldt, zullen de denkbeelden van den Paus na den oorlog by de vestiging van ten nieuwe ordening niet over het hoofd gezien kunnen worden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2