Herdenkingsrede van Hitier te München DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De politiek van Duitschland's vijanden tegenover de successen van het nationaal-socialisme Momentje AMERIKAANSCHE TROEPEN IN FRANSCH-NOORD-AFR1KA GELAND MAANDAG 9 NOVEMBER 1942 34ste Jaargang No. 10401 $e£eid4elt£(Boti/ta!/nt Bureaux: Papen gracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Admlnlstr. 20935 O. M. van Hameraveld, Directeur. Th. Wllmer, Hoofdredacteur. DUITSCHE UITVINDERS GEEST HEEFT NIET STILGEZETEN München. de hoofdstad der bewe ging, eerde Zondag de nagedachtenis der 16 Nationaal-Socialisten, die op 9 Nov. 1923 voor het Nationaal-Socialis- tische rijk hun leven hebben gelaten. De Führer, die dezen dag doorbracht temidden van zijn oude strijdgenooten, hield een rede, die door den Groot- duitschcn Omroep werd uitgezonden. De Fuehrer zeide, dat Duitschland wan neer in 1933 die partij niet in het binnen land de overwinning 'had behaald een machtelooze staat zou zijn ge/bleven met een leger van 100.000 man en onvermijdelijk gedoemd ,om in zichzelf te verkwijnen. In dienzelfden tijd was er in het Oosten reeds een kolos opgestaan, die slechts één ge dachte had: dit zwakke, luie, defaitistische en verscheurde Europa onder den voet te loopen. Indien onze strijd toen niet ver- loopê'A was, zooals hij verloopen is, zou niet de macht in de wereldgeschiedenis zijn op gestaan, die in staat kon zijn zich tegen over dezen kolos te plaatsen. Thans weten wij, dat er dan waarschijnlijk geen Europa meer zou zijn. Het sprak toen voor ons van zelf, dat deze overwinning onder alle om standigheden moet komen en zal komen. Dat is de overtuiging, waarmee ik thans voor u sta, de overtuiging die mij nooit heeft verlaten, sedert ik als onbekend man den strijd aanvaardde voor de ziel van de ze stad en daarna voor de ziel van mijn volk. En thans sta ik op precies hetzelfde standpunt: het lot of de voorzienigheid zal de overwinning geven aan degenen die haar het meest verdienen. Wij hadden die overwinning reeds in 1918 kunnen behalen, maar toen had het Duitsche volk haar wiet verdiend; het had zichzelf verloren en was zichzelf ontrouw geworden. De Duitsche successen. Hitier verklaarde, dat van een compro mis of van een vredesaanbood geen sprake kan zijn. Er is maar een mogelijkheid: de strijd tot aan de beslissing. Geen volk, aldus zeide hij, heeft meer successen kunnen boeken dan het onze. Wat wij in de laatste drie jaar tegenover een geheele wereld van vijanden aan won derbaarlijks tot stand hebben gebracht, is eenig in de geschiedenis. Daaraan wordt ook niets veranderd door het feit, dat er in die jaren natuurlijk meermalen crises zijn geweest. Ik herinner aan de groote crisis in Noorwegen, toen wij ons moesten, afvragen, of Narvik gehouden kon worden. Wij hadden een grenzeloos vertrouwen moodig om toen niet te versagen en dit ver trouwen is beloond. Ver van 't vaderland, nauwelijks door 'n veilige verbinding ver bonden, streed de kleine groep Duitsche helden. Tenslotte moest zij Narvik zelfs ontruimen. De tegenstanders jubelden, maar dank zij de dapperheid en den fana- tieken wil kwam aan 't eind toch de zege. Wanneer wij dezen geheelen tijd nog eens voorbij ons geestesoog laten ga$n, zijn wij bewust van één 'feit: wij staan tegenover dezelfde tegenstanders, die wij steeds reeds tegenover ons 'hadden. De tegenstanders in den grooten oorlog waren dezelfde van thans. Slechts één ding onderscheidt den huidigen tijd van dien van toen: het dui delijke begrip van den achtergrond van de handelwijze dezer tegenstanders en de in- tusschen behaalde successen, die in de we reldgeschiedenis eenig zijn. Waarom strij den wij thans op zoo grooten afstand? Om dat wij het eigen vaderland willen bescher men, omdat wij den oorlog zoover mogelijk van de grenzen van het Duitsche rijk ver wijderd willen houden en het willen be sparen, wat thans enkele Duitsche steden moeten doormaken. De tegenstanders ech ter zijn dezelfde. Achter hen staat nog steeds dezelfde macht, de internationale jood. Het is wederom geen toeval, dat deze krachten, die indertijd in het binnenland tegen ons samenspanden, ook thans in het buitenland elkander hebben gevonden. Te beginnen met het hoofd van dit in ternationale vrijmetselaarslegioen, Roose velt en zijn joodsche braintrust, tot aan het jodendom in „reincultuur" in het bol sjewistische Rusland. Het is eveneens geen toeval, dat dezelfde stéat, die toen geloofde Duitschland door een golf van leugenpro paganda tot instorting te kunnen brengen, ook thans weer een map met dezelfde op dracht naar voren brengt. Toen heette hij Wilson, thans is het Roosevelt Hel toen malige Duitschland, zonder krachtige na- tionaalpolitieke opvoeding en eenheid, zon der eenig besef van het joodsche pro bleem en zijn gevolgen, is aan dien aanval ten offer gevallen. Het is echter de groote vergissing van onze tegenstanders, dat zij zich thans voorstellen, dat dit zich zal her halen. Wanneer wij toen wellicht het best georganiseerde volk ter wereld waren, dan is dat thans zonder twijfel in nog sterkere mate waar. De kracht van het Nat-Social isme. Indien iemand zich verbeeldt dat de an dere wereld dit volk aan het wankelen kan brengen, dan kent hij niet de dragende kracht de nationaal-socialistische partij en haar geweldige organisatie. Hij heeft er ook geen begrip van wat deze beweging sindsdien gepresteerd heeft, hoe zij door haar prestatie ons volk heeft gewonnen en socialistische gedachten, vrij van allen be- langenzwendel en alle leugentirades, heeft verwezenlijkt, zooals geen andere staat dat ook maar bij benadering aangevat laaf staan bereikt heeft Ik ben gerust over eiken Duitscher die thans in het Oosten strijdt en te rugkeert. Ik kan hem vragen: bezie onze instellingen, vergelijk onze haard steden en onae sociale instellingen met hetgeen gij daar gezien hebt, het lot van den Duitachen boer met dat van den Sow jet-boer, èn zeg mij dan uw oordeel: wie heeft het beter gedaan en wie heeft het eerlijker bedoeld? Nog niemand is teruggekeerd, die uiting heeft kunnen geven aan een andere op vatting dan deze: als er één nationaal- socialistische staat verwezenlijkt wordt, dan is dat alleen in Duitschland. Uitbuiters. Dat is ook een reden, waarom de andere werld, voor voor zoover zij in het bijzon der kapitalistische belangen vertegenwoor digt, tegen ons optrekt. Het is een ooncern, dat zich thans nog aanmatigt de wereld te kunnen regeeren volgens zijn privé-ka pitalist ische belangen en haar zoo noodig ook te kunnen mishandelen. Als eenige dagen geleden Eden verklaarde: wij En- gelschen hebben ervaring in het regeeren, dan kan men daarop slechts antwoorden: niet in het regeeren, maar wel in het uit buiten-en het uitplunderen. Als er in een land, dat met 46 millioen zielen over een oppervlakte van 40 millioen vierkanten k.m. beschikt, bij het begin van den oorlog 2H millioen werkloozen zijn, waar blijft dan de kunst van het regeeren? En als Eden verder zegt: wij Engelschen hebben een fijn instinct voor ideeële en materieele waarden, dan kan men daarop antwoorden: de ideëele waarden hebt gij vernield en de materieele gestolen. Staat na staat, volk na volk, stam na stam wordt onderdrukt en tot onderdanen gemaakt en daarin zijn zij het volkomen eens, deze uitplunderaars, of zy nu met den marxistischen of met den kapilalistiechen mantel rond Loopen. Een handvol zeer rijke lieden van joodsche en niet-joodsche afkomst bepalen het lot der wereld. Wanneer het heelemaal niet anders gaat zegt men: het is absoluut een fout, dat de Duitschers naar Kirkenes gegaan zijn of naar Narvik, of dat zij thans naar Stalin grad gegaan zijn is een kapitale strategi sche fout. Nu, dat zullen we maar afwach ten. Wij merken thans reeds of het werke lijk zoo'n groote fout was dat wij de Oekrai- ne bezetten, de mangaanertsmijnen aldaar in ons bezit stelden, voorts 't Koeban-ge- bied, de grootste korenschuur ter wereld, voorts de grootste olieraffinaderijen, dat wij een hoewel stilgelegde productie van 10 millioen petroleum in ons bezit stel den, en het transport van 7 tot 9 millioen ton (A'er de Wolga afsneden. Wanneer de tegenstanders mij iets willen wijsmaken dan kan ik slechts zeggen: mijn strategische plannen heb ik nog nooit naar de opvattin gen van anderen ontworpen. In ieder ge val zijn de Engelschen uit Frankrijk ge trommeld hoewel zy verklaard haéden, dat zy daar een millioen man hadden.; En hoe dicht zyn zij indertijd fyj onze grens ^feweest. En waar zijn zij thans? En wanneer zij thans voor mijn part zeggen dat zy in de woestijn oprukken, nu best, zij zijn er reeds eenige malen opgerukt en ook weer teruggetrokken. Het beslissende in dezen oorlog is wie den definitiyen slag uitdeelt, en dat zullen wij zijn. Het duikbootgevaar. Zoo is het ook met de productie. Zij pro- duceeren zoogenaamd alles veel goedkoo- per en vooral veel beter dan wij. Ik kan echter verzekeren: ook onze constructeurs slapen niet. In den winter van 1939 op '40 heeft Churchill verklaard: het duikbootge vaar is voor goed voorbij. Hij heeft dage lijks meer duikbootcn vernietigd dan wij toen bezaten. In werkelijkheid heeft hU ze echter niet vernietigd. Ik heb toen, naar beweerd wordt, een zeer groote fout ge maakt, n-L dat ik slechts een klein deel der duikbooten liet vechten en de overige in re serve hield voor de opleiding voor nieuwe manschappen. Er trad toen slechts een zoo klein aantal duikbooten tegen den vijand op, dat ik mij thans geneer het te zeggen. Het groote aantal en wel het tienvoudige, was in het vaderland en heeft de nieuwe bemanningen opgeleid. Wanneer de Ame rikanen zeggen, dat zij zoo- en zooveel oor logsschepen per jaar bouwen, dan kunnen wij dat even goed zeggen. Wij bouwen evenveel oorlofl|Bchepen, alleen bouwen wij doelmatiger swiepen dan zij. Wij hebben thans meer dan 20 millioen brt. scheeps- ruimte tot zinken gebracht, dat is veel meer dan in den wereldoorlog. Het aantal onzer duikbooten is aanzienlijker grooter dan dat van den wereldoorlog. En wij maken nog meer en nog betere wapens. En wanneer de heeren zeggen, dat zij een nieuw wapen zouden bezitten, dan weten zij heelemaal niet of wij niet al lang betere wapens be zitten. Wij hebben zoogenaamd de slechtste soldaten en de slechtste organisatie, maar desondanks hebben wij het eene reiufttaat i£i het andere behaald, en daar komt net op aan. Het spreekt vanzelf, dat in een derge- Ujken strijd niet de eene week na de andere nieuwe successen kunnen komen. Beslis send is, dat men geleidelijk de stellingen betrekt die den tegenstander moeten over winnen en dat men die stellingen ook be houdt. En daar kan men van op aan: wat wy eenmaal bezitten, daar zal geen ander komen. De Japanners. Overigens heeft deze oorlog een uitbrei ding ondergaan. Bij onze bondgenoot de Italianen, Roemenen, Hongaren en Finnon en al de andere Europeesche volken, de Slowaken, Kroaten, Spanjaarden, die vrij willigers ter beschikking stellen, alsmede de Noordsche vrijwilligers, is nu een wer kelijke wercldmogendheid gekomen, die evenwel naar men beweert ook voortdu rend nederlagen lijdt Sinds de deelneming van Japan aan den oorlog heeft dit land zoogenaamd slechts fiascos geleden. Maar wanneer men de fouten overziet, dan blijkt er toch iets. De Japanners hebben n.l. den Amerikanen 98 procent van de rubberpro ductie afgenomen, bovendien de grootste tinproductie ter wereld, een reusnehtige petroleumproductle en enorme petroleum- bronnen. Nooit wankelen of wijken. Juist op den dag, soo vervolgde de Führer, die voor ons do herinnering vormt aan een ineenstorting, die toen voor velen het einde van de party scheen te beteekenen, en onze tegen standen in den waan bracht dat het na- TANTE'S GEBIT. Ik heb een tante. Of liever ik had een tante. Maar laat ik de zaak nou ordelijk en netjes vertollen en my zelf niet onophoudelijk in de rede vallen, want dat is onhebbciyk. Die tante had een gebit. Zy had het, want nu heeft zy het niet meer. Immers het gebit ligt nu ergens in een huls op tafel of in een lade en tante ligt in een houten demietje ergens anders, waar het winderig is cn teer stil. Maar er was een erfgenaam en die vond onder de oude schatten, die tante hem had nagelaten als: een sleu telring, drie paar schoenen, een zwart zyden japon, zes panr gebreide kou sen en een leunstoel met balletjes- franje, ook een gebit. En deze erfge naam ging ruilen. Met de schoenen, de kousen en de japon lukte dat wel, met de leunstoel werd het al moei- lyker en met het gebit was het hope loos. Hij ging met het gebit alle vrien den en kennissen af en vroeg wie het Sebit wilde ruilen. Voor iets. Hij prees et aan. Een pracht van een gibitje zei hy. Slechte drie keer gedragen. Want tante kon er niet mee over weg. Hy roemde het als oen vooroor- logsch gebit, een gebit van oude sa menstelling, maar er was niemand, die er lust toe voelde te by ten met het gebit van een vreemde tant<- Al was net nog ook nog xoo aanlokkelijk een gobit van oude aamenstelling te be zitten. En toen heb ik aan do tandartsen gedacht. Die hebben dus niets te rul len. Want het ls nu bewezen, dat nie mand een paar goede schoenen geeft voor een gebruikt gebit. Met de tandartsen heb lk nu te doen. Want hoe moeten die menschen nu leven? tlonaal-«octal isme dood was, Juist op dezen dag kan lk slechts zeggenVoor ons natlonaal-soclaihtcn, moet dexe herinnering een geweldige steun betee kenen, een steun om alle gevaren te trotaeeren, nooit te wankelen en te wlj- ken, aan elke moeilijkheid moedig het hoofd te bieden en ook stand te hou den wanneer de vijand nog xoo dreigt, want dan moet men denken aan het woord van Luther: „Al ware de wereld vol duivels, het moet en xsl ons toch gelukken". Zie vervolg peg. 2. Reuter meldt, dat Amerikaansche leger-, vloot- en luchtstrljdkrachteljn op „talrijke punten" aan de kust van Fransch-Noord- Afrika aan land zijn gegaan. Deze Ameri kaansche troepen zullen In de naaste toe komst door Britse he troepen versterkt wor den. Volgens een ander Reuterbericht zijn Amerikaansche troepen ook ln Fransch- West-Afrika geland. Officieel wordt medegedeeld: „Amerikaansche en Engelsche strijd krachten hebben Zondagochtend de kust van Noord-Afrika aangevallen. President Roosevelt heeft zich in een boodschap tot het staathoofd gericht, waarin hy deze agressie tracht te rechtvaardigen. De maar schalk van Frankryk heeft hem daarop het volgende antwoord doen toekomen: Met de grootste veibazing en met leed wezen heb ik in den afgeloopen nacht van de agressie van uw troepen op Noord- Afrika gehoord. Ik heb uw boodschap ge lezen. Gy berb<»pt u daart>ij op voorwend sels, die door niets gerechtvaardigd wor den. U dicht uwe vyanden voornemens toe die nooit in de daad kunnen worden om gezet. Ik heb steeds verklaard, dat wij ons koloniale ryk zullen verdedigen indien men het zou aenvallen. U wist ook, dat wij het tegen iederen agressor zouden verdedigen, wie het ook zou zyn. U wist. dat ik mijn woord gestand zou doen. Ons koloniaal ryk had ik voor onzen rampspoed, toen ik om wapenstilstand verzocht, weten te bewa ren en gij zijt het, die in naam van een land, waarmede ons zoovele herinneringen en vriendschapsbanden verbinden, tot een zoo wreeden, nietsontzienden stap over gaat. Frankrijk en zyn eer staan op het spel. Wij zyn aangevallen. Wy zullen ons verdedig» n Zoo luidt het bevel, dat ik ge geven heb." AMERIKAANSCHE LANDINGS TROEPEN ONDER BEVEL VAN EISENHOWER. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Amerikaansche landingstroepen onder het commando staan van generaal Eisenho wer. VERKLARING VAN WASHINGTON. Het Witte Huis publiceert over de lan- dir.gsoyeraties in de Fransche koloniale gebieden (en verklaring, waarin wordt ge zegd, dat deze operaties zyn geschied, om een ni„Vasie van Afrika door Duitsch land en Italië voor te zijn". Boven dien ver1 eent deze landing aan de Sovjet- Unie een „doeltreffend^ tweede front- hulp". DE LANDINGEN IN NOORD-AFRIKA. Havas-Ofi meldt: By den aanval op de haven van Oran zyn twee Engelsche of Amerikaansche korveten tot zinken ge bracht. Ten Oosten en Westen van Oran zijn ge vangenen gemaakt. Arzeu, een klein kust plaats je ten Oosten van Oran, is voor het grootste deel bezet en de toestand is ver ward. Ten Westen van Oran is een landing uit gevoerd hij Eegalto. Bousfer is bezet. Troe pen uit Oran zyn onderweg om in het Oos ten en Westen tot tegenaanvallen over te gaan. In Tunis valt op het oogenblttc niets vun een aanval te bespeuren. Ten slotte is in Marokko eeü belangryke landing uitgevoerd in Baii. Men maakt ook melding van een tamelijk groote aanval op Fcdahle en van een aanval op Mehdia. SEPARATISTISCHE BEWEGING IN CASABLANCA IN DE KIEM GESMOORD. Het ministerie van voorlichting deelt om 12.40 uur mede: De separatistische beweging in Casablan ca werd ln de kiem gesmoord. Generaal Bethouard, die naar.de afvalligen is over- geloopen, is gevangen genomen. Met uit zondering van een betaljon, gehoorzamen alle troepen aan de bcvëlen^an den maar schalk. 9 Casablanca is door stuka s zwaar gebom bardeerd. Ofi meldt uit Algiers: Om 10.30 uur is op de reede van Algiers tusschen de kust- batteryen, een Fransch avosi en een Arne- rikaanschen torpedojagers, die in een voor do kustbatteryen ongunstigen hoek de ha ven had weten te bereiken, een verbitterd gevecht geleverd. Deze torpedopager had troepenafdeelingen aan land gezet, die de haven voor watervliegtuigen en een elec- trische centrale aanvielen. Intusschen ge lukte het een battery den torpedopager on der vuur te nemen. Deze riep daarop de manschappen van land terug cn nam koooa naar zee, nadat de boot met de forten eTr het intusschen ter plaatse verschenen avi so een vuurduel had geleverd. De torpedo jager werd weliswaar verscheidene malen getroffen en vertoonde zware slagzij, doh het gelukte hem toch nog te vluchten door een kunstmatig nevelgordijn te leggen. De stad. en de admiraliteit werden door verscheidene granatep, afkomstig van de zen torpedojager getroffen. Er vielen geen slachtoffers. Ook de aangerichte schade was niet van betoekenis. Havas-Ofi meldt voorts uit Algiers, dat do toestand daar onveranderd is. Aan de kade woedt een groote brand, waarschijn lijk veroorzaakt door de granaten, welke door den Amerikaansdjefl torpedojager zyn afgeschoten. HEVIGE GEVECHTEN IN MAROKKO. Omtrent den tpestand in Noord-Afrika wordt in «en Zondagavond laat uitgegeven communiqué van het ministerie van voor lichting gezegd, dat in Marokko hevige ge vechten gaande zijn. Ter hoogte van Casa blanca wordt fel gestreden. De Fransche troepen streven ernaar de landingstroepen by Safi en Fedala terug te slaan. Algiers is tn het Oosten en Westen omsingeld. Tus schen Arzew en Oran zyn zeegevechten gaande. Nanr Havas-Ofi uit A!gi<m IÓ< Idl li hftt paleis van den gouverneurgenernal door Amerikaansche troepen omsingeld. Uit de stad Algiers wordt gemeld, dat in de late namiddaguren tanks geplaatst zyn op be langrijke straatkruisingen. Men heeft ln de stad uit de verte geschutvuur gehoord. Naar thans bekend wordt, heeft Zondag- middag een klein detachement by verras sing havenbatteriJen der stad aangevallen. De aanvallende troepen konden echter spoe dig overweldigd en ten deele gevangen ge nomen worden. Uit Algiers wordt gemeld: Zondagavond ls tusschen den opperbevelhebber In Noord- Afrika, die handelde met machtiging van admiraal Darlan, en den bevelhebber der Amerikaansche landingstroepen overeenge komen, de gevechtshandelingen te staken. Deze staking der gevechtshandelingen be treft slechts do strijdkrachten die de stad Algiers bezet houden. Omtrent de redenen voor d® staking der vUandelijkheden in de stad Algiers meldt Havas-Ofi uit Algiers o m.: De Amerikaan sche stormtroepen waren voorzien van automatische wapens en in aantal en ma teriaal pneindig veel sterker. By hun aan val warden q gesteund door mitrailleur- wagens en zelf* door tanks. Voor de poor ten der stad zelf had zich een tankgev«cht ontwikkeld, de Fransche tanks waren ech ter verre inferieur aan het moderne mate riaal van den vyand. Deze werd bovendien gesteund door de over de stad vliegende vyandeiyke vliegtuigen en door het geschut van het zware vlootrsknder. DB TOESTAND TE ALGIERf?. Uit Algiers wordt vernomen, dat krach tens het verdrag van wapenstilstand de Fransche troepen met Juin wapens naar de kazernes temgkeeren waar zij moeten biy- ven, terwijl tevens vanaf Zondagavond 10 uur de Amerikanen de bescherming der stad op zich nemen. Krachtens het wapen*tilstandsverdrag zal de burgerpolitle haar dienst hervatten. DE STRIJD BIJ CASABLANCA. Havas-Ofi meldt uit Casablanca, dat het Amerikaansche vlooteskader by het begin van den middag den strijd heeft afgebro ken. De aan de Atlantische kust van Ma rokko gelande zwakke Amerikaansche strijdkrachten worden overal in toom ge houden. Er is Fransche versterking onder weg. LANDING BIJ SAFI. Havas-Ofi meldt: In een aan het minis terie van buitcnlandsche zaken gericht te legram meldt Nogues. dat het d»*n vijand is gelukt, aanzienlijke strydkrachten aar. land te zetten in Safi, waar gevechten wordt. In Boe-Snika, 40 kilometer van Casablanca, is een landing aan den gang. GENERAAL GIRAUD. Naar aanleiding van het van Britsche zijdo om agitatorische redenen verspreide bericht, als zou generaal Giraud het opper bevel over de Fransche strydkrachten in Noord-Afrika op zich genomen hebben om de bezetting door de Amerikanen te steu nen, meldt Havas-Ofi, dat men in bevoegde kringen te Vichy dit bericht volkomen ver zonnen noemt. Generaal Giraud bevindt zich ln Frankrijk. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washington meldt, voert gencranl-majoor George P.itloii het bryr! ov<t het pnnser- corps der Amerikaansche strydkrachten die aan de kust van West-Afrikn geland zUn. Generaal-majoor Lloyd Fredendnl is bevel hebber over de Amerlkannsehe strydkrach ten die te Oran geland zyn en gen.-majoor Charles Ryder voerl de t-- AlfWI gelande Amerikaansche strijdkrachten aan. Naar men verneemt heeft luitenant-generaal Frank Andrews het bevel gekregen ln het Midden-Oosten en volgt luitenant-generaal George Brett hem op nis leider varylo ver dediging }t\ de Carnhiache zee. NOORD-AFRIKA VECHT. In de uitzending van vanochtend meldde de Frannrhe omroep, dat op alle punten in Noord-Afrika den Ameriknansehen stryd krachten tegenstand wordt geboden, met uitzondering van Algiers, waar de wapenen rusten. Ten «inzien van den overval der Engel schen en Amerikanen op Fransrh Noord- Afrika maakt de Deutsche Diplomntlsch Po- litlsche Korrospondenz «r opmerkzaam op, dat deze zich waardig aansluit by de vroe gere aanvallen van den gewezen Britschen bondgenoot, en de Britsrh-Ameriknansche acties tegen Iran, Irak en IJsland, Het is een reactie vart Londen en Washington op de Jongste eiachen van Stalin tot vorming van een tweede front. De bewering van Roosevelt betreffende voorkoming van een Invnsie van Afrika door Duitscrland en Italië is een weergalooze brutaliteit. Roose- v. u itlf onthult, waarom h»-t hem gaat, n I om de smalle strook tusschen Afrika en Zuid-Amerika. naar hij zegt ter voorkoming van een direrte actie der spil tegen het westelijke halfrond, een duidelijke leugen. Men moet ook niet gelooven, dat de toe zeggingen der geallieerden aan Spnnje en Portugal daar eenig eredlet kunnen vinden. De Diplo besluit: Engeland en de Ver. Sta ten hebben de wereld opnieuw getoond, dat zy geen vreemde souvereinitclt respectee ren. Beiden hebben In dezen oorlog zooveel verloren, dat zij gewetenloos elders ver vanging zoeken. Zij zijn niet slechts bereid het Europeesche vasteland aan het bolsje; wisme uit te Weren, manr er evenzeer op bedacht van bezittingen buiten dit conti nent zoo veel mogelijk te rooven. Het oogenblik is voor Europa gekomen om in te zien, dat het thans gaat om een aanval op bestaan, vrijheid en eer van het gchor- le vasteland. BETREKKINGEN TUSSCHEN FRANK RIJK EN VER. STATEN VERBROKEN. Naar men hier verneemt, zijn de betrek kingen tusuchen de Vereenlgde Staten en Frankrijk verbroken.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1