dliLc* HET KEERPUNT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 H. Gala*. I M. Zondtop. Ludtm. P.d Oag«v1ag R*d.UiUf<a«« Kom. Pr. SdtackU». UuUm y tt rooi da idniMtilsi C da Hatdaa. Laid ca. WEERBUUCHT Zon onder 5.05 uur Donderdagavond. Zon op 7.44 uur Vrijdagmorgen. 6 November: De maan komt Vrijdag ochtend om 4.30 uur op en gaat Vrijdag namiddag om 4.30 uur onder. 7 Noverfij)» r: De maan komt Zaterdag ochtend om 5.47 uur op en gaat Zaterdag middag oin 4.59 uur onder. 8 November: De nrrtian komt Zondag ochtend om 7.05 uur op en gaat Zondag ayond om 5.28 uur onder. (Nieuwe maan). Weder ruim 300 man vertrokken. Dezer dagen ia aldus bericht het A.N. P. wederom een groep van*meer dan driehonderd man Ncderlandsche jongeman nen als vrijwilligers ter deelneming aan de SS-opleiding vertrokken om| straks in den wapcnstrijd der Germanen voör het nieuwe Europa te worden ingeschakeld. Het is de stem hunner overtuiging, dat onder de ge niale leiding van den Fuehrer aller Germa nen die strijd tot een zegevierend einde zal woeden gebracht, welke stem hen daartoe heeft opgeroepen. De zaal van den Dierentuin te 's-Graven- hage, waarin zy voor het afscheid waren aamengekomeri. was weder op passende wijze getooid, zoowel met de nationale vlaggen als met de kleuren en emblemen van N.S.B, en S.S. en opnieuw hadden hooge autoriteiten van hun belangstelling doen blijken. Een muziekkorps van de Duitsche politic was ter opluistering aan wezig. De commandant van het Vrijwilligers legioen Nederland, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, trnd als eerste spreker naar voren, en zeido, dat deze jongemannen door hun vrijwillige aanmelding getoond hebben, den nieuwen tijd te begrijpen en dat zij hebben ingezien, niet te mogen ontbreken bij degenen, die onder Hitiers leiding het beestachtige bolsjewisme bevechten. Wel bewust hebben /.ij hun besluit in het belang van ons land genomen, een besluit, dat doorzettingsvermogen ciacht in alle komen de omstandigheden. Evenals de kamera den, die u zijn voorgegaan, aldus spreker, moet ook gij de eer van den Nederland- schen stam hooghouden. Aan een Ijzeren discipline zult ge u hebben te onderwerpen om de vrijheid te verwerven, die als doel voor oogon staat. Vervolgen* deed spreker uitkomen, dat tijdens hun dienst voor de achterblijvende familieleden wordt gezorgd en dat, ingeval van sneuvelen, het als cèn eereplicht wordt beschouwd, die zorg van blijvenden aard te doen zijn voor de nabestaanden. Spreker eindigde met Gods zegen in te roepen voor deze strijders. De leider van de nationaal-socialistische beweging der Nederlanden, ir. Mussert, hierna het woord nemend, constateerde, dat er op zichzelf niets tragisch in zit, indien men, zooals deze jongemannen, zijn vader land verlaat. In vroegere tijden hpbben duizenden en duizenden ons vaderlad ver laten en ertoe bijgedragen, dat Nederland- sche energie en Ncderlandsche roem werden verbreid. Waar, in tegenstellihg met vroe ger, thans niet de gehcolc buurt de vcr- trekkenden uitgeleide deed, doch misschien slechts een enkeling, daar schreef spreker dit toe aan kortzichtigheid van de massa. Eens echter zal het geheele Ncderlandsche volk begrijpen, waarom Nederlanders aan den strijd tegen het bolsjewisme hebben deelgenomen. Mussert schetste voorts de beteekenis van het strijderschap en hij herinnerde aan 1 Augustus 1914, toen hij zichzelf voor den militairen dienst meldde. Den in dezen dienst doorgebrachten tijd beschouwde spreker nog als den mooisten van zijn leven. Verder herinnerend aan de vele overwinningen, welke de Duitsche weermacht reeds heeft behaald, merkte spreker op. dot de strijd in het Westen en in Polen in den aanvang van dezen oorlog eigenlijk slechts als burenruzie is te be schouwen in vergelijking tot hetgeen thans geschiedt om het bolsjewisme cener- en het Amerikanisme anderzijds te bevech ten. Gij gnnt thans, aldus spreker, uit om te zorgen, dnt ren nieuwe Europa kan wor den gebouwd, waarin voor een ieder plaats ral zl.in en zij zult later met trots kunnen zeggen, daaraan te hebben medegewerkt. Men kan het Nrderlandsehe volk in z(jn ge heel het feit nlèt kwnlijk nemen, dat slechts een gedeelte zyn medewerking verleent, want dit volk Is nog zonder regeering. Wij rullen echter, zoo ongeveer ging spreker vbort, ons best doen om dit volk nationaal- socialistisch te maken. Git gaat. aldus ein digde Mussert. voor de eer van uw volk en uw vaderland strijden voor een nieuw Europa, waarin ieder zich geborgen zal we ten. i Gebrek aan vitamine F bedreigt de teint van'tallooze vrouwon en meisjes. Wacht niet, tot ook Uw huid het slachtoffer wordt. Pas Dobbelman s Castella Crèmes toe. In tedere tube 2000 eenbeden vitamine F. De zekere weg naar eert stralend, bljjvend- frlach uiterlijk, de eenvoudigste methode, om de Jeugd van Uw buld te bewaken VITAMINE F CREMES Plechtig weerklonk hierop het Wilhel mus door de zaal. SS-Gruppenfuehrer Generalleutnant 'der Polizei, Rauter, sprak tenslotte de vertrek- kendde SS- en Legioenmannen toe en dankte hen voor hun bereidvaardigheid. Hij noemde het leven van de»i frontstrijder socialisme van de daad, want plichtsbetrach ting, verzorging en knmeraadschap gelden aan het front gelijkelijk voor allen, onaf hankelijk van eiken rang of van eenige klasse. De karakter-eigenschap van het noordsche volk komen daar tot haar sterk ste uiting. Spreker zeide overtuigd te zyn, dat de vertrekkenden zich zullen gedrggen als goede Germanen en als pioniers voor het Europa dat komen zal. Blijft, aldus spreker tot deze Ncderlandsche jongeman nen. fetrouwe dappere zonen van uw va derland. De plechtigheid eindigde met het spelen van de gebruikelijke volksliederen. In den vooravond is het contingent van het station Hollandsche Spoor naar Duitsch- land vertrokken. Rectifcatle. Het Departement van Financiën deelt mede, dat de limiet van 10.000 waarvoor bij de toewijzing preferentie zal worden verleend, zooals gisteren uit een officieel prospectus was gemeld, is vervallen. De premie ingevolge de Kinderbijslag wet bestaande uit een bijdrage tot dekking van de kinderbijslagen en een opslag, be stemd tot dekking van de administratie kosten wordt telkenjare opnieuw vastge steld. De secretaris-genera al van het departe ment van Sociale Zaken heeft thans voor 1943 de evenbedoelde bijdrage, evenals voor 1942, bepaald Op 0.94 pet. van het loon, dat voor premie betaling in aanmerking komt. Voor instellingen van weldadigheid, voorkortende op do lijst, bedoeld in artikel 3 van de Armen wet is de bijdrage lager gesteld. Evenals in 1942 z£l zij 0.44 pet. van het loon bedragen. Voor de werkge vers, die bij h«t RiJ'kskLndcrbijslagfonds zijn aangesloten, heeft de secretaris-gene raal den opslag wederom op 0.06 pet. van het loon bepaald, zoodat de totale premie zynde bydrage plus opslag, voor deze werkgevers ook in het jaar 1943 1 pet. van het loon zal beloopen, behoudens, wanneer zij behoor en tot de evengenoemde instel lingen van weldadigheid, in welk geval de premie 1/2 pet. zal bedragen. Ten aan zien van de werkgevers, die zijn aangeslo ten bij het kinderbijslagfonds van een er kende bedrijfsvereoniging, geschiedt de be paling van den opslag door de betrokken bed ry fsvereen igin g. FEUU.f.ETON Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 83) „Ik heb geen enkel verlangen meer, dan dat je bij me blijft en vanavond voor me speelt, als toen in de schuur." 'n Ondeelbaar oogen! lik viel een scha duw over rijn gelaat. Zo zag het en dacht, dat ze hem teleurgesteld had. „Natuurlijk zijn er massa's dingen, die ik graag wil hebben. Je weet ik ben een ijdeltuit en als we samen uitgaan moet ik netjes voor den dag komen." „Daar zul je geen klagen over hebben. Beloof mc rustig te blijven liggen tot ik terug kom, ik zorg ook voor de koffietafel." Z'n jongensachtige blijdschap werkte aanstekelijk. „O, Mark, H is net een droom", lachte Gaby. Hij kuste haar, ,,maar dan een heel mooie". Stil gelukkig lag ze over alles .na te pein zen, toen hij weg was. Zelfs Marjanncke had hij in de blijd schap van 't weerzien vergeten en zij had er hem aan moeten herinneren, dat, ze ook een dochter hadden. Op de terugweg zou hij Marjanneke bij dr. van Elten aan halen. Verbeeld je, dat die eens tegen het plan was. O, ze hunkerde naar een veran dering. Hoe kwam Mark tocji opeens zoo royaal? Zeker een boek van hem aangenomen. Ze glimlachte toegeefelijk: de schat, wie weet hoe lang we er van Koeten rondkomen! „Klaar, vrouwtje?" „Ja, kom maar binnen." Z'n oogen stranlden van voldoening bij het zien van Gafey in 't nieuwe japonnetje, dat hij zelf had "'tgozocht. „Zit *t niet keurig? En dat witte jum- pertje past ook precies." Ze hinkte naar hem toe en sloeg de ar men om z'n hals. „O. jongen, ik ben er zoo blij niee. Je verwent me veel te veel." Hy kuste haar. „Dat kan niet. Nu gaan we koffie drinken, want we mogen het ge duld van Marjanneke niet langer op de proef stellen en over 'n uur komt de auto." „De auto? Toe, Mark zeg nu eens waar we heen gaan?" Nog even geduld, dan mag je raden.'1 Aan de arm van Mark strompelde ze voetje voor voetje naar de voorkamer. De deur stond op een kier. Stil gaf ze Mark een wenk en beiden keken met heimelijke pret naar Marjanneke, die in groote aan dacht, alles wat op tafel stond bekeek. Voorzichtig streek ze met haar vingertje langs een blozende perzik, maar trok 't haastig weg, toen Mark kuchte. Een schuldbewust kleurtje op dc wan gen kwam ze aangc8td en stak Gaby een wit wollen konijn toe. ,.Van papa had". „In de plaats van het levende, dat met LETTEREN EN KUNST DE N.D.K. GEDENKT GERHART HAUPTMANNS VERJAARDAG. 15 November herdenkt de Duitache too- ncelachrijver Gerhart Hautpmann zijn 80sten verjaardag. Dit is ook voor de Ne- derlandsch-tDuitache Kultuurflameenschap aanleiding geweest om algemeene herden kingsfeesten te organisecren waarin zy den talentrijken schrijver huldigt. Ten deele doet zij dit met de opvoering van een too- ncelatuk, waartoe zy de opdracht gaf aan het Noord-Hol landsch Tooneel, dat onder regie van Jan C. de Vos een opvoering brengt van „Rose Bemd", een der stukken van den jubilaris, ten deele ook in een avond, waar dr. Kniffler, directeur van de Deutsche Oberachule in Amsterdam en de heer F. Primo, hoofd van de afd. theater en dana, bij het dept. van Volksvoorlichting en Kunsten alhier, zullen spreken over Hauptmanns daden en leven. Hieraan is een voordracht uit de werken van den schrijver venbonden, waartoe men Heinz Lorscheidt, een der tooneelspelers van het „Deutsche Theater in den Niederlanden" l>ereid heeft gevonden. Het programma, dat ten uitvoer wordt gebracht in den Stadsschouwburg te Amsterdam, krijgt een muzikale omlijsting door -de uitvoering van het Concertgebouw-orkest, dat door zyn tweeden dirigent, Jan Koetsier, zal worden geleid. NEÜEKLANDSCH-DUITSCUE KULTUUR- GEMEENSCHAP EN KAMEROPERA. In den loop van deze maand treedt de kameropera niet op voor de Neder landsch- Duitsche Kul tuur gemeenschap, daar zy eeh operette-programma brengt met een serie voorstellingen voor „Vreugde en Arbeid". Gedurende de volgende maand echter legt de N.D.K. weer beslag op de kameropera. Op het programma staat „Peterehens Moadfahrt", een sprookje van von Basse- witz, dat om zyn fynen en romantischen vorm ook de aandacht van de ouderen waard is. Maar algezien van de Haupt- marvrf-viering biedt de N.D.K. nog meer. Zoo treden in het einde van deze maand een zangensemble „De Ncderlandsche Sangherskonste", o.Lv. Jef Somers, en de „Mozart-dansgroep" o.l.v. Senta Maria op. Terwijl de eerste groepongeveer 20 Nov. in Haarlem optreedt en daarna, nog een bezoek brengt aan eenige plaatsen in het oosten van het land, staat het program van de dansgroep reeds geheel vast: van 22-25 November geeft zij voorstellingen te Nij megen, Roermond, Breda en Den Haag, waarna van 27 tot 29 Nov nog volgen: Eindhoven, Apeldoorn en Hengelo (O). Zoowel Duitschers als Nederlanders krij gen weer gelegenheid om de waarde van beider cultuur te bespreken en toe te lich ten. GEMENGDE BERICHTEN Rangeerder gedood. Gisteravond half twaalf is op het rangeerterrein IJsselmonde de 54-jarige rangeerder C. Mureau, ge woond hebbende in de Ridderspoorstraat te Rotterdam, bekneld geraakt tusschen de buffers van een locomotief en een treinstel. De man werd zeer zwaar gewond en is met een auto van den G.G.D. raar het Zuider ziekenhuis gebracht, waar hy in den loop van den nacht aan zijn verwondingen is bezweken. Tussalicn autobus en muur doodgedrukt. De 66-jarige de B., wonende Steenstraat te Utrecht, die Maandagmorgen j.l. om half zeven in een garage aan de Moreelselaan tusschen een autobus en een muur bekneld is geraakt en ernstige verwondingen op liep, is gisteren aan de gevolgen van zijn kwetsuren overleden. Het slachtoffer stond met enkele andere arbeiders te wachten tot de autobus, waarmede zij naar him werk zouden worden vervoerd, bedrijfs klaar was. Ter bescherming tegen den regen waren de arbeiders tegen den garagemuur gaan staan. Toen de autobus op een gege ven moment achteruit werd gereden, kon de B. niet tijdig genoeg meer' wegkomen met bovenvermeld noodlottig gevolg. Tijdens duisternis verdronken. Gister avond zijn ten gevolge'van de duisternis verscheidene menschen te Amsterdam te water geraakt: Drie aan den O.Z. Voor burgwal, een vrouw in de de Wittcnkade en een 45-jarige man in de Bilderdljkkade bij de Clerqstraat. Laatstbedoelde bleek, toen hij op het droge was gebracht, reeds over leden te zijn. De overige drenkelingen kwamen er alle levend af. Van 24 M. hoogte gevallen. De 52-ja rige arbeider A. J. S., wonende te IJmui- den-Ocvst. is Woensdag vroeg in den mid dag, tijdens zijn werkzaamheden by het P.E.N.-bedryf te Velsen-Noord, van een steiegcr gevallen, die 24 M. hnog was. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. alle geweld mee moest", legde hy uit. „Nu zorgt Loek van Elten voor tot we in „De Heidehut" zyn." Gaby liefkoosde het kind. Een warm gevoel van dankbaarheid je gens God doorstroomde haar. Geen wonder, dat 't raam bdven open geschoven werd, toen de auto voor het huis stil stond en Mark jassen en koffers in de auto laadde. ,,Zoo, nu jy er vast in Marjanneke, ja zitten biyven, ik ga moeder halen." De buurvrouw links gluurde nieuwsgie- giering door de gordyntjes en buurvrouw rechts, bleef na 't praatje met de kruide nier nog even aan de-deur talmen. Voor deze verontwaardigde en verbaas de blikken droeg Mark triomfantelyk zyn vrouw in de auto. „Hy ontvoert haar", fluisterde juffrouw Sluis, hijgend van opwinding en stootte d'r moeder aan. pe oude juffrouw schudde 't hoofd, „wat een menschen, hè!" Er scheen geen eind te komen aan de tocht. Gaby tegen Mark's schouder geleund, z'n arm om haar heen. had. vermoeid de oogen gesloten. Mark keek naar haar met bezorgde blik. Nu de kleur van opwinding gezakt was, werd hy zich pas duidelijk be wust, hoe slqpht ze er uit zag. Goddank, dat hy voorloopig in staat zou zyn, haar alles te geven, wat ze noodig had. „Pappie, kyk daar!" Marjanneke op haar knietjes gezeten, d'r neusje plat tegen het raam gedrukt, wees op de duinen. Gaby sloeg de oogen op. „Mark is het heusch, gaan wc naar zee?** „Geraden, vrouwtje we »yn er byna t- loitl* 6 20 tobl.tl.n S0 cl. Zokj. 2 tobUlt.r. 6 cl. SPORT HOCKEY Programma Zuidwijck. Ned. Hockey Bond. Heeren: 4e klasse: Leiden VZuid wyck I; Dames 4e Klasse Leiden IIIZuid wijck 1. Afd. Zuid-Holland: Heeren: Zuidwyck II HDS IV; Groen Geel IX—Zuidwyck III. Dames: Zuidwijck IIHDS II; Zuidwyck III—Groen Geel V; Zuidwyck IV—Groen Geel VI. WATERPOLO L. Z. C. II—Zijl n 1—9. Gisteravond speelden de reserves van LZC en de Zyl in de Leidsche Overdekte voor de winter competitie van den kring Den Haag. LZC II won met 10, met welken stand ook de rust was ingegaan. BOKSEN Baumgarten gesneuveld. In den strijd tegen het bolsjewisme is op 27-jarigen leef- tüd gesneuveld de Hamburgsche amateur bokser Adolf Baumgarten. Hy behaalde vier maal het Duitsche kampioenschap in het middengewicht en halfzwa&rgewicht. PAARDENSPORT Courses op Duindigt. De uitslagen van de gistermiddag op Duindigt gehouden dra verijen en rennen luiden als volgt: Dahliaprys (pryzèndravcry vierde klas se), afstand 1740 meter: 1. Duncan Scott (eig. J. Smit) tyd 2.54,8 km. tyd 1.40.4 toto winnend 3.20 pl. ƒ1.40; 2. Frits van Silla- dar 1.30; 3. Emma Harvester 1.40; 4. Do- rette ƒ4.70. Beupmontprijs (ren voor paar den van dier jaar en ouder) afstand 1800 m.: 1. Labelle (eig. A. E. H. B. graaf van Bijlandt) tijd 2.12.8 met vele lengten, w. 5.20 pl. 1.70; 2. Elvire 1.40. Druivenprys (handicapdraverij op basis 1.32 voor ama teurs) 2400 m.: 1. Neosho (eig. J. Verkade) tyd 3.59.8 km. tijd 1.35.2 w. 16.60 pl. f 3.10; 2. Anselor ƒ2.20; 3. Benna Dosa 1.60. Cruysbergenprijs (ren voor hengsten en merries van 3 jaar en ouder) afstand ca. 2000 meter: 1. Rimini (eig. W. Jochems), tyd 2.32.4 met een lengte, w. ƒ3.10. Dra- versprys (prijzendravery tweede en derde klasse) afstand 2200 m.: 1. Disca B. (eig. J. Lammens), tyd 3.35.6 km. tyd 1.36.' w. ƒ1.60 pl. ƒ1.50; 2. Dalver 8.'0; 3. Anzolor ƒ3.10; 4. Elisabeth ƒ5.60. Nyeveldprys (ren voor alle paarden van drie jaar en ouder) afstand ca. 1700 meter: 1. Marjolet (eig. stal Propero) tyd 2.01 in stalverband met Berbere ƒ2.plaats ƒ1.40; Berbere plaats ƒ1.10; 2. Petite Artiste ƒ1.40. Dia- mantprys (prijzendravery eerste klasse afstand 2420 meter: 1. Zoon van Silladar (eig. stal Good Luck) tyd 3.51.4 km. tyd 1.36.4 winnend ƒ27 plaats ƒ6.2. Allouez ƒ2.10; 3. Amazone G. ƒ2.20. Prijs van No vember (hordenren handicap) afstand 3000 meter: 1. Guigno's Pride (eig. J. J. Gruppe- laar) tyd 3.54.8 winnend 1.60 pl. 1.20; 2. Temperance 1.30. éituAqie. VRIJDAG 6 Nov. Mis v. d. 6en dag onder het Allerheiligen-octaaf. Alles als gisteren. N.B. 'Wegens den eersten Vrydag is ge oorloofd een gezongen Votiefmis v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Coeitationes. Gloria. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Margarita van Lotharingen, weduwe: Cognovi. 2e gebtfd v. h. Allerheiligen-octaaf; 3e voor den vre de. Kleur: Rood. nu zul je eens zien hoe gauw je weer de oude bent." Door de open deuren woei de zeewind naar binnen. Gaby trok de wollen sjaal wat dichter om zich heen. Hoe verrukke- Iyk hier te liggen, omringd door Mark's zorgen, overtuigd, van z'n liefde. Geboeid keek ze naar 't wisselend schouwspel van de ondergaande zon. Straks, als Mark terug kwam, moest hy haar toch eens vertellen, waarin hy de op lossing gevonden had en dan zou ze hem vragen te spelen. Opeens schrok ze. Waar was z'n viool? Hoe kon hy die vergeten hebben? „Mark!" nep ze. „Stt vrouwtje, ons kleintje is juist in slaap." zacht sloot hy de deur. „Wat is er, je kykt zoo verschrikt?" „H&> je de viool vergeten?" „Neen, Gaby." gelukkig. Ze haalde verlicht adem. Hir«choof een stoel naast de divan. „Zoo, nu kom ik by je zitten. Prachtig, die kleu ren. he." „Vertel me alles", zei ze zacht. „Wat vond jy als oplossing? „Voortaan zal lk werken, zoo God be lieft M'n eerste poging is boven verwach ting geslaagd. Volgende maand verschijnt een nieuw boek van me. Het eerste exem plaar heb ik al ontvangen." „Laat eens zien? Hoe heet het?" Uit een kleine koffer haalde hy een boek en gaf het haar. „Dit ia voor jou, *t is het beste wat ik STADSNIEUWS „63TD-LEIDEN" BESTAAT 40 JAAR. Wanneer iemand de veertig begint te na deren, hoort hy zich ongaarne oyd noemen, cok al beginnen zijn haren uit te vallen. De vereeniging „Oud-Leiden" echter, die heden 40 jaar bestaat, noemt zich vanaf haar geboorte oud en is op haar veertigjten verjaardag levenslustiger en jeugdiger dan ooit te voren. De verjaardag die onder zulke opgeruimde en aanmoedi gende verschynselen verloopt, wordt ech ter niet feesteiyk herdacht wegens den somberen tyd doch het bestuur kwam vandaag byeen „ter gewone afdoening van zaken" en twee veteranen, die behooren tot dé 15 personen, die de Vereeniging heb ben opgericht en nog steeds actieve leden zyn, de heeren W. J. J. C. Byleveld en H. J. Jesse, werden hedon thuis verrast met bloemen, aangeboden door het bestuur. Ook het eere-lid prof. dr. L. Knappert, die by na veertig jaran zyn krachten aan de Ver eeniging gaf, werd met een dergelyke at tentie vereerd. Ter gelegenheid van het heugeUjk feit werd tevens door den Directeur van het Museum ie Lakenhal de tentoonstelling De Leidsche Poorten" georganiseerd, waarmede een traditip werd voortgezet. Ook by het 35-jarig bestaan (photo's van Leiden en Rynland) en het 30-jarig be slaan (Hoe zag Leiden eruit omstreeks 1900) werd een tentoonstelling gehouden. Al gaat het 40-jarig jubileum dan zonder fanfare-geschetter en kurken-kral voorby, de plicht der dankbaarheid noopt ons de werkzaamheid dezer, voor onze stad be langrijke, vereeniging toch, zij "t ook vluch tig, te heraenken. Veertig jaren zyn voor een vereeniging geen buitensporige levens duur, doch in dit geval wegen niet de ja ren, doch de activiteit. En deze activiteit is in „Oud-Leiden" zeer groot geweest. Prof. dr. P. J. Blok en dr. J. C. O vervoor de, op wier inititaief op 5 November 1902 in de Weeskamer van het Stadhuis de ver eeniging werd opgericht, hadden een goede kyk op de tydstrooming, welke leidde tot meer waardeering voor de historie en voor de historische gedenkteekenen van stad en lande. Door lezingen bij de vleet, excur sies zonder tal, tentoonstellingen, adressen en klaagschriften wist „Oud-Leiden" een diepe belangstelling in breeden kring te wekken voor Oud-Leiden en voor zijn pit toreske omgeving. Het ,is zeker niet boud te beweren, dat „Oud-Leiden" op <je stad haar stempel hëeft gezet. Wy herinneren slechts aan de vruchtbare acties van de laatste jaren tot behoud van het Graven steen, van de Burcht, van de molen „De Valk" en van haar' ingrypen op vele pun- ten van de stad, waardoor gevelsteenen ge spaard bleven of werden gerestaureerd, ty pische bruggen en gevels bewaard en ver geten opschriften hersteld werden. Op voorstel der Vereeniging werd de gemeen- teiyke monumenten-verordening en die op de ontsierende reclames" in het leven ge roepen. Ook in de wyde omgeving van Lei-, den heeft de vereeniging bijtyds ge waarschuwd door een yverige schaar cor respondenten veel vandalisme voorko men. Een gewichtige taak heeft de vereeniging in het begin van haar bestaan verricht met de uitgave van het boek Oude Gebou wen te Leiden en haar voorlichting voort gezet in de respectabele rij van 35 „jaar- beekjes", welke ieder jaar in omvang en gehalte groeien. Een centrum voor haar werkzaamheid heeft zich geschapen door de gezellige bestuurskamer in het Brouck- hoven-hofje, waar tevens het archief en een bleeds uitdijende 'boekery zyn gehuis vest. Het ledental klom met de jaren. Er zyn er thans 550, die geen van allen van hun lidmaatschap spyt hebben. Want „Oud-Lei den", al snuffelt zy graag in het onver- gare vergankelyke, is geen saaie en droge club, doch een vereeniging, die de oud heid met steeds weer verjongde geestdrift leert bewonderen^ ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer F. Swanenburg, wegwerker by de Ned. Spoorwegen alhier, in dienst.trad by de Ned. Spoorwegen. Gistermiddag was hy op het bureau van Weg en Werken te Rot terdam, waaronder Leiden ressorteert, ont boden waar de hoofdingenieur ir. H. H. C. W. van der Veen, hem in hartelijke bewoor dingen namens de directie geluk wenschte en den jubilaris het gebruikelyke geschenk onder couvert aanbood, benevens een mooiv geteekende oorkonde voor 25 jaar trouwe dienst. Gistermiddag vervoegde zich de heer W. van Duiin, hoofdopzichter bit Weg en Werken der Ned. Spoorwegen alhier, ten huize van den jubilaris om hem geluk te wenschen, ook namens het personeel van de iyn. De heer Freeke, ploegbaas bij de N. S., bood den feesteling onder hartelyke bewoordingen namens het personeel een geschenk onder couvert aan, terwyl de echtgenoote van den jubilaris bloemen ont ving. nog geschreven heb." Zy'n stem had een eerlyke zelfbewuste klank. „Bovendien krijg ik de eerste helft van 't honorarium, direct by het verschijnen uitbetaald." Vol belangstelling bekeek ze het boek. t Zag er keurig uit; de linnen band droeg met roode letters dc titel: „Overgave" en op ,de eerste bladzyde stond: „Aan myn vroüw." Ze greep z'n hand en drukte er een kus op. „Daarom ben je dus zoo lang wegge bleven?" „Anders had ik het geen veertien dagen vol gehouden." Ze zwegen. Eén ding bleef haar een raadsel. Hoe kwam hy aan het geld om dit alles te bekostigen, waarvan kon hy zoo royaal wonen en plotseling rees een vermoeden by haar op, dat haar byna de adem benam. „Mark zeg me eens eerlyk, waar is je viool?" Vol spanning zag ze hem aan. H\j lei z'n hand kalmeerend op haar schou der en doorstond rustig haar blik. ..In Utrecht, vrouwtje." „En zooeven zei je nog, dat je hem niet vergeten had." „Dat is volkomen waar, ik liet hem oj>- zetteiyk achter." Er kwam geen antwoord. Een traan viel op z'n hand en nog een. „Liefste", hy hief zacht haar hoofd op en kuste He tranen weg: ,.Jy bent my meer dan alle achatten waard." EINDE.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2