DUITSCHLAND Momentje DONDERDAG 5 NOVEMBER 1942 34ste Jaargang No. 10398 S)e £cki^clic(Soi4/^mit Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Adminlstr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN G. M. van llamersveld, Directeur. Th. Wllmer, Hoofdredacteur. V Eerbied voor den arbeid Wij wezen gisteren met enkele woorden op den eerbied voor den menschelijken ar beid, welke een eisch is van christelijke be ginselen. De menschelyke arbeid, zoo schreven we, mag niet worden beschouwd als koop waar, maar moet worden gewaardeerd als menschelijke arbeid en als zoodanig gehonoreerd, d.w.z. in geld geëerd. Men mag de menschelüke arbeid niet zien los van den mensch als zoodanig! Paus Leo XIII schreef in „Rerum Nova rum" (1891) deze voor de menschheid zoo ernstige vermaning: „Onder al de zware verplichtingen der pa troons staat vooral deze op den voorgrond, aan ieder te geven, wat rechtvaardig is. Het is waar, bij een reditvaardige loonsbepa- ling moet met meerdere factoren gerekend wdrden: maar in het algemeen moeten de rijken en de patroons zich wel herinneren, dat behoeftigen en ongelukkigen«uit te bui ten ten eigen bate en. winst te zoeken uit de hulpeloosheid van anderen indruischt tegen goddelijk en menschelyk recht. Maar het verschuldigde loon onthouden is een zeer zware zonde, die luide den wrekendën toorn des hemels afroept. „Ziet, het achter stallige loon der arbeidersschreeuwt luid tegen u op: hun kreten dringen door in de ooren des Heeren Sabaoth". Ten slotte moeten de rijken er zich nauwgezet voor wachten, dat zij noch door geweld, noch door list, noch door woekerpraktijken zich vergrijpen aan de spaarpenningen der ar beiders. temeer, omdat dezen niet voldoen de beschermd zijn tegen onrecht en wille keur en hun bezit naarmate het geringer is, des te mer recht heeft op eerbiediging''. Aan ieder geven wat rechtvaardig is. Maar ook van een ander niet meer eischen dan rechtvaardig is. Paus Pius XI wees in „Quadragesimo Anno" (1931) op „die onverzadelijke zucht naar rijkdom en aardsch bezit, die de men- schen weliswaar ten allen tijde er toe ge bracht heeft, Gods wetten te verkrachten, en de rechten van den ^evenmensch mét voeten te treden, maar die, bij den hpidigén stand van het economisch leven, de men schelüke zwakheid toch veel meer in ver leiding brengt". En even verder signaleert de Paus, dat „het gemak, waarmede ieder een in een absoluut vrijen handel geld kan verdienen, zeer velen verleidt tot het han deldrijven in allerlei goederen; daar hun eenig streven is. met den minst mogelijken arbeid gemakkelijke winsten te maken, voeren zij een wilde speculatie door de prij zen naar willekeur en hebzucht nu eens te laten stijgen, dan weer-te doen dalen". De Paus wijst hier en in andere gedeel ten van zijn encycliek zoo overtuigend op de noodzakelijkheid van een gebonden, een geordende economie opdat de christe lijke beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde beter tot hun ^recht kcfrnen, beter worden beleefd. Alleen bij een geordende economie zal de eerbied voor den menschelijken arbeid tot beleving komen, opdat dan niet geld en goud, maar de mensch in de menschelijke samenleving waarde-meter voor den arbeid is. beslist, of en in welken graad arbeid nuttig is! ARBEIDSDIENST-PLICHT In de Ned. Staalscburant van heden is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Alge- meene Zaken betreffende de aanwijzing van het aantal arbeidsdienst/plichtigen en het tijdstip van opkomst. Hierbij wordt bepaald: Zij, die geboren zijn van en met 1 Octo ber 1924 tot en met 31 December 1924, en niet of niet volledig in een beroep of be drijf werkzaam zijn en geen geregelde be roeps- of schoolopleiding volgen, znallen voor eooveel zulks naar het oordeel van den cordmandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst noodig is worden opge roepen tot het vervullen van arbeidsdienst plicht gedurende het tijdvak van 4 Januari t/m 12 Juni 1943; zij, die aangesteld zijn of voor 1 Januari 1943 aangesteld worden in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en zijn geboren van en met 2 April 1922 tot en met 31 Maart 1923, worden opgeroe pen voor het vér-vullen van arbeidsdienst - 'plicbt gedurende het tijdvak van 4 Januari t/m 12 Juni 1943; zij, die in het bezit zijn van een in 1942 verworven einddiploma van het gymnasium of de hoogere burgerschool b of van een met een zoodanig diploma gelijkgesteld ge tuigschrift. die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en zich hebben opgegeven voor den in September 1942 aangevangen cursus van scholen voor middelbaar nij verheidsonderwijs of met het oog op dien cursus eenige practische vooropleiding heb ben gevolgd of zullen volgen, worden op geroepen voor het vervullen van arbeids dienstplicht gedurende het tijdvak van 1 Juli t/m 15 December 1943. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ROME, 4 Nov. (Stefani). Het 892ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Aan het front van El Alamein verhin derden de hardnekkige tegenstand en de ontembare moed van de troepen der Spil ook gisteren den vijand, eenig resultaat te behalen bij zijn hevige, herhaalde aanval len, ondernomen door sterke gepantserde strijdkrachten en luchtmacht. De vliegvelden op Malta werden door Duitsche bommenwerpers getroffen. Een Spitfire werd door de begeleidende jagers neergeschoten". STRIJDT VOOR EUROPA Stormaanval in Afrika algeslagen HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 4 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westen van den Kaukasus en in den Tereksector duren de zware gevechten voort Gevechtsvliegers hebben de haven Toeapse met goede uitwerking aangevallen. In Stalingrad gingen de zuiveringsgevech- ^en verder. Daarbij werd een vuandelijke verzetgroep ingesloten. Tegenaanvallen van de Sovjets mislukten. Duikbommenwerpers vielen troepenconcentraties ten Westen van de bocht van de Wolga aan. Tijdens een mislukte landingspoging ten Noorden van de stad verloor de vijand wederom een ka nonneerboot. Aan het Donfront verijdelden Hongaar- sche troepen herhaalde vijandelijke pogin gen om de rivier over te ste*ken en sloegen zij plaatselijke aanvallen af. Bij Woronesj is een bolsjewistische gevechtsgroep in een verbitterd gevecht van korten afstand ver nietigd. Op het Ladogameer hebben Duitsche vliegtuigen twee sleepen en een vracht boot tot zinken gebracht. Het achtste Britsche leger heeft ook gis teren aan het front van El Alamein onop houdelijk aanvallen gedaan met numeriek sterkere infanterie- en gepantserde strijd krachten en met krachtigen steun van ar- tilerie en luchtmacht. Het Duitsch-Italiaan- sche pantserleger sloeg in verbitterden strijd den vijandelijken stormaanval weder om af. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen de vliegvelden Luca en Halfar op Malta aan. Aan de Noord-Westelijke grens van Duitschland is overdag een viermotorige bommenwerper, aan de Kanaalkust een jachtvliegtuig neergeschoten. Lichte ge vechtsvliegtuigen deden aanvallen op voor den oorlog belargrijke doelen in het Zuid- Westen en het Zuid-Oosten van Engeland. De gevechten bi| El A'nmein In aanvulling op het Duitsche weer- machtbericht verneemt het D. N. B.: De hevige gevechten op het Egyptische oorlogstooneel duren voort. De Duitsch Italiaansche stellingen liggen met den rechtervleugel tegen het dal van Kattara, terwijl de linkervleugel tegen de Middel- landsche Zee leunt. Het dal van Kattara, dat een lengte van 300 km. en een breedte van 100 km. heeft en in de richting Oost- West loopt, ligt 133 meter beneden den zeespiegel en bestaat in het Noorden ge heel uit een reusachtig zoutmoeras dat met voertuigen niet door te komen is. Daar het omtrekken van den rechtervleugel van het Duitsch-Italiaansche pantserleger dus on mogelijk was, moest generaal Alexander besluiten tot een frontalen aanval. Hij koos voor den offensief den Noordelijken sector van het front El Alamein. De eerste aanvalsstoot had enkele plaat selijke doorbraken yan de aan pantser, en -infanterieformaties 'sterk superieure En- genschen tot gevolg. Een door veldmaar schalk Rommel persoonlijk geleide tegen aanval trof met volle kracht het centrum van de Britsche aanvalswig. Na een pant serslag van verscheidene uren moesten de Engelschen in <Jen avond van den 8sten aanvalsdag hun geheele terreinwinst weer prijsgeven. Ondanks stérke verliezen aan pantser wagens en groote verliezen der in den strijd gebrachte Australische, Gricksche en Gaullistische troepenformaties besloten de Britten to^ voortzetting van den aanval. Steeds weer werden golven pantserge vechtswagens en gemotoriseerde eenheden tegen de Duitsch-Italiaansche steunpunten in den tsrijd gebracht om met sterken steun van de luchtmacht de beslissende -door braak te forceeren. Wanneer de Engelsche berichtendienst reeds van een bewegingsoorlog spreekt is dit een beslist misleidende voorstelling van den toestand. Bij de uitgestrektheid van het gevechtsgebied, kan het voorkomen, dat een vijandelijke pantserverkenningswa- gen of een gemotoriseerd voertuig, dat ge bruik maakt van hevige zandstormen tus- schen de Duitsch-Italiaansche bewakingen binnen twee steunpunten doorrijdt. Deze doorgedruppelde vijandelijke strijdkrach ten moeten of terug of worden in het ach- tcrwaartsche gebied onschadelijk gemaakt. Iff feite is den Britschen troepen dank zij den ongebroken strijdgeest van het Duitsch Italiaansche pantserkorps tot nu toe geen beslissende doorbraak gelukt. Om de Duitsch-Italiaansche steunpunten en gren- dclstellingeft vinden zware afzonderlijke gevechten van pantserwagen tegen pant» serwagen plaats, die vaak op zeer korten afstand met zeer groote verbittering wor den gevoerd en steeds weer de groote su perioriteit der anti-tankwapens van de Italiaansche gevechtsvliegtuigen hadden in groote mate deel aan den succesvollen af weer der vijandelijke aanvallen en kon den ondanks de hooge eischen aan het Egyptische fr^nt aan hen gesteld, hun ge wone hevige aanvallen op het eiland Malta voortzetten. De onafgebroken aanvallen dpr Engelschen met superieure Infanterie- en pantserstrijdkrachten duren voort en men zal de ontwikkeling gedurende de ko mende dagen moeten afwachten. Vast staat dat genera al-veldma ar.cch#k Rommel voor alle operatieve beslissingen volledige be wegingsvrijheid bezit. In militaire kringen te Berlijn kenmerkt men de situatie in Noord-Afrika aldus, dat maarschalk Rommel den toestand volko men in de hand heeft en nog steeds tot het Initiatief kan overgaan, indien hem dit noodig voorkomt Ook de nieuwe poging der Engelschen om de beslissende doorbraak door de Goebbels In „Das Reich" Het wekelijksche hoofdartikel van minis ter Goebbels in „Das Reich" trekt onder den titel „Op de proef gesteld" een parallel tusschen het tegenwoordige stadium van den oorlog en den strijd ojn de macht, dien de nat.-soc. partij in de tweede helft van 1932 heeft gevoerd. Evenals destijds zijn ook thans de vijan den slechts eensgezind in het negatieve, in hun haat. Reeds in den vorigen wereldoor log zat het Duitsche volk volgens df. Goeb bels in een oververhitte ketel met de keus naar buiten over te koken of inwendig te ontploffen. Het laatste werd toen gekozen en deze ontploffng nam geen einde, want zij werd door den overdruk van den ketel voortdurend gevoed. Onze huidige uitval naar buiten moet en zal lukken. Hij is zoo grootseh opgezet en met zulke gigantische middelen onderno men, dat hij een uniek waagstuk vormt. Het lot heeft ons in den zadel gezet, we moeten nu rijden. De strijd, waarmede wij twintig jaar geleden in de communistische wijken der groote steden begonnen, is' nu in continentale dimpnsies weer opgevlamd. Weer vergaderen zich rondom sikkel en hamer alle krachtelooze burgerlijke elemen ten, die op eigen beenen niet meer kunnen staan en daarom steun en toeverlaat zoe ken bij hun grimmiesten vijand. Wij heb ben den ons voor de zooveelste maal toege worpen handschoen weer opgeraapt. Van dezen strijd der giganten zal men nog in de verste eeuwen zingen en spreken. De wet van het eeuwige „sterf en ont sta" beheerseht weer ons volk. Zij moet haar vervulling vinden. De oorlog is de laatste proef. Daarvoor staan we nu. De weg, die achter ons ligt, was stcenachtiger en doorniger dan die voor ons ligt. Als we'op den top komen, zien wii ver uit over het land en overal aanschouwen we grond, die ons toebehoort. Duitsch-Italiaansche stellingen te forcee ren is niet gelukt. Men schat het aantaL tanks, dat generaal Alexander al heeft ver-* loren op een 500. Vooral Australische, Griek ache en Gaullistische troepen hebben zware vcliezen geleden, terwijl ook ditmaal weer het Britsche bloed werd ontzien. Voorts merkt men op. dat de aanval van gisteren tot nog toe de zwaarste vab het offensief is geweest. De aanval der Brit* sche tanks op den Noordvleugel der sfel- I ng van El Alamein heeft zich de laatste 24 uur opgelost in afzonderlijke gevechten, waarin de^ sunerioriteit der Duitsche tank wapen.* duidelijk aan den dag treedt. Alles bijeengenomen hebben de Britten hun ope ratieve doél niet bereikt. De strijd In Sovfe!-Rus?and DE PUTTSCFF. OPMARcCH IN DEN KAUKASUS. In het gebier ten Oosten van Alagir ruk ken de Duitsche troepen, in weerwil van den hardnekigen tegenstand, verder op. Door luchtaanvallen werden op den Groes- 'sinischen heilsweg vijandelijke colonnes verstrooid Naar het D. N. B. verneemt, zijn vol gens berichten, die van de Russisch-Turk- sche grens zijn ontvangen, de Sovjet-troe pen uit het gebied van AchalzychAcha- kalaki—Leninkan teruggetrokken. Zij zijn in geforceerde marsehen via Tiflis en den Qssietlschen en Groezinlschen heerweg naar het Noorden gezonden, om den zeer krachtigen Duitschon aanval in het gebied van Ordsjonikiezq tot ^Jaan te brengen. AANVALLEN OP ENGELAND. Lichte gevechtsvliegtuigen ht-bben, naar het D. N. B, verneemt, op 3 November in scheervlucht verrassende aanvallen gedaan np verkeerswegen aan de Zuidkust van het Britsche eiland. Kort na 12 uur vielen zij clen Westelijken oever van de Lyme-ba3i aan en bombardeerden vanuit geringe hoogte een transporttrein. Verscheidene w2gons werden vernield.'De spoorlijn werd op verscheidene plaatsen vernield. Gevechtsvliegtuigen van het type HE 111 bombardeerden de belangrijke vis- schershaven Great Yarmouth. Gevechts vliegtuigen vielen voorts de stad Norwich aan de Engelsche Oostkust aan en wierpen veruit een hoogte van circa vijftig meter bommen op de werkplaatsen van een ta melijk groote fabriek, die zwaar bescha digd werden. Alle vliegtuigen keerden jp hun standpunt terug. DE STRIJD OP MADAGASCAR. Bij de gevechten op Madagascar leveren de Fransche. troepen steeds ^ïieuwc bewij zen van moed, zoo luidt een mededeeling van het staatssecretariaat van koloniën. Zoo heeft een groep vrijwilligers een 15 km ten Zuiden van Fianarantsoa bij ver rassing achtervolgende Engelschen aange vallen en in hardnekkige losse gevechten opgehouden. Aangenomen kan worden, dat zij tot hun gevangenneming den vijand zware verliezen hebben berokkend. Hier aan is het ook te danken, dat Madagascar na 55 dagen nog steeds niet bezweken is. AMERIKAANSCIÏE KOOPVAARDERS IN DFN GROND GEBOORD. De Amerikaansche admiraliteit heeft wederom het verlies toegegeven van twee vrachtschepen, die door Duitsche duikboo- ten in den grond geboord zijn. Het betreft een Zuid-Slavisch en een Britsch schip, die op de Carabische Zee, rrip. in de na bijheid van de Zuid-Amerikaansche kust getorpedeerd zijn. BINNENKORT REDE VAN CHURCHILL. Churchill zal, zoodra het Lagerhuis weer bijeenkomt, een uitvoerige verklaring af leggen over den oorlogstoestand, zoo meldt de Britsche berichtendienst. DE 3S PUT. NEDERLANDSCIIE STAATSLKENING 1942. Inschrijving van nlet-commercleele vercenlgingen en stichtingen. De commissaris voor de niet-commerciee- le vercenlgingen en stichtingen maakt be kend, dat op grond van artikel 6 der ver ordening 41/1941 aan niet-commercieele vereenigingen en stichtingen vergunning wordt verleend in te schrijven op de 3 K pet. Nederlandsche staatsleening 1942. Zoodra toewijzing heeft plaats gevonden dienen de bedragen waarvoor aan deze staatsleening is deelgenomen, aan den commissaris voornoemd te worden mede gedeeld. De Amerlkaansche verkiezingen Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog is het Amerikaansche vólk gis teren ter stembus gegaan. 32 senatoren (een derde van het aantal) moesten worden ge kozen, terwijl het huls van afgevaardigden (435 leden) geheel vernieuwd moest wor den. Bovendien werden in verscheidene staten verkiezingen gehouden voor de gou verneurs. In den loop van net jaar waren daarvoor reeds voorverkiezingon gehou den,* waaruit echter ten opzichte van het uiteindelijk verloop van de verkiezing van gisteren geen conclusie kon worden getrok ken. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit New York meldt, hebben de democraten bii de verkiezingen voor hot huis van afgevaar digden 18£ zetels gekregen en de republi keinen 167. Van 83 zetels Is de uitslag nog niet bekend. Naar Reuter uit New York meldt luiden de laatste resultaten der senaatsverkidzin- gen: 15 republikeinen, 13 democraten, 6 zetels nog onbekend. Tc Berlijn wenscht men geen voorbarige gevolgtrekkinren te maken uit de tot nu toe uit Amerikn ontvangen verkiczingsuit- slnpen. In geen geval verwacht men in po litieke kringen aldaar van de zich blijk baar nftcekenende overwinning der ypu- blikcinen leen fundamonteele wijziging van de oorlogspolitiek van Roosevelt, daar de ze, naar men verklaart, reeds lang voorzor gen heeft getroffpn om te verhinderen dat parlementaire instellingen invloed op zijn politiek uitoefenen. Desondanks meent men in Berlijn te kunnen verklaren, dat de stembnsoverwin- rinz der republikeinen in den staat New York en ook in andere declen der V. S. egn zekere wilsuiting van een deel van het Amerikaansche volk tegen de politiek van willekeur van Roosevelt doet zien. De laatste berichten over de congresver kiezingen in de V. S. melden, dat in den se naat #de republikeinen tot dusver 17 zetels en de democraten 15 hebben veroverd, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Twee zetels zijn nog onbekend. Voor het huis van afgevaardigden hebhen de democraten tot dusver 205 en de reouhleikeinen 194 ze tels veroverd. Van 3 zetels is de uitslag nog niet bekend. NIEUWE TAAK VOOR JAPANSCIIE PERS. Het A.N.P. meldt: Een nieuwe groote taak wacht de Japan- sche pers. De groote Japansche bladen en het persbureau Domei zullen n.l. alle bla den overnemen in de veroverde gebieden van het zuiden, verschijnend in het Ja- pansch en ten deele ook die welke in an dere talen uitkomen. De militaire autori teiten onder wier toezicht deze overneming plaats vindt hebben zich het recht voorbe houden om te beslissen over«dc plaats vnn verschijnen, de opening van filialen e.d. Het zuiden wordt in vier gebieden inge deeld: het dagblad Asahi neemt J a v a voor zijn rekening, Nitsji-Nitsji do Philippijncn, Jomiocri en Hotsji Birma en Domei Ma- lakka, Sumatra en Noord-B omen, Het persbureau Domei zal zijn taak vervullen met behulp van de bladen die tot dit bu reau bchooren of althans erdoor gecontro leerd worden. Practisch zijn dit alle be langrijke Japansche couranten met uitzon dering van de drie eerstgenoemde groote dagbladen, Asahi, Nitsji-Nitsji en Jomiocri. VMr den oorlog reeds verschenen er in het Zuiden Japansche bladen, o.a. te Sin gapore. Hongkong, Manilla en eenige an dere plaatsen. Al deze couranten zijn thans overgenomen door de drie groote dagbla den en door het persbureau Domei. Ten aanzien van bladen in andere talen hebben de militaire autoriteiten zirh voorbehou den om al naar de -plaatselijke omstandig heden te beslissen. Het staat achter reeds va(st, dat verscheidene bladen, die vroeger Engclsch of Nederlandse h eigendom waren, door de Japan.schsr bladen zullen worden overgenomen. Maleiache, Indt|Che, Chineesche en andere couranten zullen pas in Japansch bezit overgaan na een zorg vuldig onderzoek en slechts dan, wanneer de overneming om economische of andere redenen dringend gewcnscht is. IN EEN PAAR REGE1.S Gisterochtend Is te Ankara de revi sie begonnen van het proces tegen de Tur ken Soeleiman en Abdoer Rahman als mede tegen de Russen Pawlof en Kornilof, die betrokken waren bij den bomaanslag op firn Duitschon ambassadeur von Papen. Naar uit Havanna gemeld wordt, heeft de Cubaansche regeering het voornemen een Inter-Amorikaanschc pas in te stellen voor alls vluchtelingen en Europecschc emigranten in Amerika, die met de geal lieerden sympathlseeren. Ter uitvoering van deze maatregel heeft dc Cubaanse he regeering reeds cqntfèt opgenomen met de regecringcn der andere Amerikaansche staten. CORNELIS EN CORNELIA. Dit gaat over niets anders dan ren menschenpunr. Dit gnat over Cornells en CorncNa. Die woonden ann het Wa tertje in Zoeterwoude. Hij of zij of al lebei. Dat weet ik niet, want het is vele jaren geleden. Eerst kwamen zij elkaar tegen, uit de kerk misschien, en knipoogden te gen elkaar. Nadnt dit vele malen ge beurd was, spraken zij elkaar. O, het was heel toevallig, nl kreeg Cornelia ook nog zoo'n kleur. Daarna vroeg Cornells nan Cornelia of zij met hem naar de Leidsche ker mis wilden gnan. Ik zei u'toch, dat het veel jaren geleden was. Toen kuste Cornells Cornelia, want ik vermoed, dat men dat toen In Zoeterwoude ook al deed, als men Jong was en verliefd. En hoe zou het verder zijn gegaan? 'Op een goeden dag gingen Comelis en Cornelia samen naar do kerk. Zij zeiden er allebei ja, toen hun plechtig iets gevraagd werd en daarna gingen zij terug naar het Watertje om er op gewekt en moedig hun nieuwe levens taak te aanvaarden. Dat gebeurt iede- ren dng, Nu nog. Maar Cornelia en Cornelia waren een voorbeeld voor velen. God zegende hun huwelijk met een kindje. En daarna weer een en nog een. En dat ging zoo voort tot het do zijn vol was. En toen kregen zij er nog een toe, misschien omdat het in die goede dagen nog gewoonte was er een toe te krijgen, als Je van iets twanlf stuks had gekocht. Zoo waren er dus dertien, die op- grot n i in bil Watert]t. En nl die dertien deden een voor een precies zoo als Cornelis en Cornelia hndden ge daan. De een trouwde hier. de nndcre daar. En allen kregen zij weer kinde ren. En dezer dagen werd in Berkel het honderdste kleinkind van Cornells en Cornelia geboren. Honderd kleinkinde ren. Verspreid over dertien burchten van geloof, dat bergen van levensmoed en levensdurf verzet. Ik wil maar zeggen, dnt wU in prin- cipleele zaken vooral nooit moeten be weren: och, wat geeft het al of Ik al leen dnt doe? Hoe kan ik in de menigte der mcnschen alléén oproeien tegen den stroom van heidendom of verderf. Een oprechte levenshouding is als gist. Het moedige bewijs daarvan vindt u ann het Wntertje in Zoeterwoude, in Berkel en op nog andere plaatsen. Maar het eerst bij Cornells en Cor nelia. Hedenavond om 19.00 uur spreekt Mnx Blokzijl, via den zender Hilversum II, in de serie Brandende Kwesties over het on derwerp: „Een moeder over den Arbeids dienst". BINNENLAND IIFT HUISPERSONEEL EN DE ZIKATE WET. De Centrale Persdienst van Hot Neder landsche Arbeidsfront meldt: Zooala reeds werd bekendgemaakt, zal met ingang van 1 November a s. het huis personeel onder de bepalingen der Ziekte wet worden opgenomen, waardoor dit per soneel vanaf dien datum ook onder de ver plichte verzekering ingevolge het Zieken- fondaénbesluiit komt te vollen. Reeds werd er de aandacht op gevestigd, dat de betrokkenen verplicht zijn in de eerste weck van November een erkend zie kenfonds te kiezen en zich tpldaor aan tc melden. Door het fonds wordt, op het verzoek om als verplicht-verzekerde te worden inge- «•hrèven, een daartoe bestemd formulier uitgereikt, benevens een z.g. „werkgevers- verklaring". Het formulier wordt door den verzekerde ingevuld en onderteekend, Dc werkgever moet d< werk gevers-verklaring onderh-ekenen. welke het bewija vorm'., dat dc werknemer in loondienst en dus verplicht-verzekerd is. Eer?t nadat bcido formulieren bij het fonds zijn ingeleverd, kan het fonds tot inschrijving overgaan. In het belang van don verzekerde zelf wordt aangeraden, persoonlijk en zoo spoe dig mogelijk voor deze inlevering z,org te dragon. Zoolang immers geen inschrijving op de bovenomschreven wijze heeft planls' gehad, kan de verzekerde g'-en enkele aan spraak op eenige verstrekking van do zijde van het fonds maken. Met nadruk wijz.cn wij er nog eens op, dat het in tx-z.it hebben van de door den werkgever af te geven prcmiecoupotig geen bewijs levert, dat men verzekerd Lv Inschrijving bij het fonds zal eerst moeten hebben plaats gehad. Ook zij, die reeds als vrij wijl ig-verzekcr- do bij een ziekenfonds zijn ingeschreven, dienen dezelfde gedragslijn te volgen. Voor hen zal het eenvoudigste zijn, het fonds te verzoeken hen als verplicht-verzekerde over te schrijven. Hierdoor komt.de vrijwil lige verzekering te vervallen én behoeft er dus van het tijdstip der overschrijving af geen pr*-rni<- moer te worden betaald. Bij verzuim hiervan is de mogelijkheid zeer groot, dat, zoolang geen overschrij ving heeft plaats gehad, geheel overbodig, dubbclpremie wordt betaald (n.l. als vrij willig- en als verplicht-verzekerde). De te veel betaalde premie kan niet van het fonds worden teruggevorderd. Het is dus van het allergrootste belang, dat allen, die met ingang van 1 November as. onder de nieuwe regeling vallen, bin nen den kortst mogelijk cn tijd op dc voor geschreven wij te aan hun aanmeldings plicht voldoen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1