AFDÈEÏÏNG A. VIJF MILLIARD VIER MILLIOEN VRIJDAG 30 OCTOBER 1942 OE LEIDSCHE COURANT 2 idnmtUbi C I WKÜRBUian Zon onder 6.14 uur Vrijdagavond. Zon op 8.32 uur Zaterdagochtend. Tnnchtp dn| tijden good wordtn TW- 30 October: De maan komt Vrijdagavond om 10.58 uur op eh gaat Zaterdagmiddag om 2.44 uur onder. 31 October: De maan komt Zaterdag avond om 11.54 uur op en gaat Zondagmid dag om 3 18 uur onder. (Laatste kwartier). Strategie van hel hellend vlak ARTIKEL VAN OR. DIETRICH. „Do groote strategische lijnen van dezen oorlog verlooppn in een ander vlak dan. de democratieën van gisteren kunnen wen- schen of begrijpen". Met deze woorden begint een nieuw artikel van de serie'van dr. Dietrich. ,,Wat de democratieën ook doen, het zal mislukken, Zoools alles tot dusvere, omdat het vlak waarop.zij staan een hellend vlak ls en omdat een nieuwe tijd met nieuwe maten meet Vervolgens wijst dr. Die trich erop, hoe vele ijdcle verwachtingen der democratieën reeds ln rook zijn ver vlogen en geeft als zijn meening te kennen, dat oordeelkundige kringen in de geheele wereld met recht de vraag dienen te stel len: waardoor en waarmede wil Engeland eigenlijk dezen oorlog nog winnen? Het antwoord op de vraag, waarin de sprook jesachtige strategie der democratieën en het probleem der ontplooiing en concentra- tio van haar krachten bestaat, wordt, naar de Rc ichspressechef verklaart, steeds dui delijker hoe meer pien ln de geheimen van hun „geestelijke" oorlogvoering doordringt. Woordelijk schrijft hij: ..Zij verwachten de overwinning niet meer op het slagveld, doch als een gevolg van de strategie der woorden op he t gevechtsterrein van de zwakke gemoederen. Dat if het veld. waar. op onze vijanden in zalige gedachtenis aan lord Northcliff en den vorigen wereldoorlog zich ook in dezA oorlog nog sterk voelen. Zij zien nog maar één ding mogelijk voor hun overwinning, n.l. het doel om het Duitsche volk van binnen uit te verzwak ken om het moreel en geestelijk te ver murwen en te broken. Dat is het oorlogs- tooneel, waarop zij tot de beslissing van plan zijn te vechten. „Wij moeten alles in het werk stellen orh de moreele kracht en den oorlogswil van het Duitsche volk te breken". Dit is het tweede front, waarvan zij werkelijk hun overwinning verwachten, het front, waar de pers en radio hun wa pens, bluf hun techniek en groote woorden hun generaals zijn". Het is echter hot noodlot der democra tieën, zoo gaat dr. Dietrich verder, dat zij ook op hot gevechtsterrein van het binnen- landscho front het slachtoffer zijn. van de zelfde begripsverwarring over do vormen de krachten vnn den nieuwen tijd als tot dusverre op alle andere gebieden. Dr. Dietrich besluit als volgt: „Thans staat tegenover hen niet zooals in 1918 een slecht geleid, moreel zwak en innerlijk ver scheurd volk, dbch de sterke geest van een harde, doelbewuste en innerlijk gefundeer de gemeenschap, doordrongen van den geest en den wil van den Fuehrer, vertrouwend op de kracht van zijn onvergelijkelijke weermacht en gedragen door de dynamiek van do nationaal-socialistische party. Op dit front zal ook de laatste hoop van onze vijanden in rook vervliegen'*. Inzake het protest van de Zwitsersche regeering tegen het vliegen boven Zwit- •eirch rechtsgebied door Britsche vliegers verklaart Reuter, dat Zwitserland al bij vorige gelegenheden heeft geprotesteerd toen het „meende", dat Britsche vliegtui gen boven Zwitserland gevlogen hadden, op weg naar Noord-Italië. De Britsche re- gecring heeft toen geantwoord, dat aan de bestuurders was opgedragen elke schen ding van het Zwitsr.sche luchtruim te ver mijden. doch dat „soms wegens de weers gesteldheid en nndere omstandigheden de bestuurders wellicht niet altijd de voor geschreven robte zouden kunnen volgen". PETAIN ONTVANGT KARDINALEN. Maarschalk Pétain heeft gisteren achter eenvolgens den aartsbisschop van Parys, kardinaal Suhard, en den aartsbisschop van Lyon, kardinaal Gcrlicr, ontvangen. Om 13 uur woonden de maarschalk, La- val en de kardinalen oen parade by, waar aan infanterie, afdcelingcn der marine en der luchtmacht en dc garde van den maar schalk deelnamen. De kardinalen stonden Jfisschen staatshoofd en premier. Na de parndc gaf Pétain een lunch, waar aan de beide kardinalen, do Apostolische Nuntius, mgr. Valrri, de minister van justi tie, Barthelemy, de minister van onderwijs, Nonnard. en do Frnnsche ambassadeur by het Vnticaan, Bérard, aanzaten. IN EEN PAAR REGELS Do regcuring van Mexico heeft thans officieel modcgodeeld, dat Mexico binnen kort de diplomatieke botrokkingen met de, Sovjet-Unie. di>- :.edcrt 1930 verbroken wa ren, zal herstellen. Dit besluit /ou een gevolg zyn van An initiatief van Sovjet-Russische zijde. Naar uit Mexico gemeld wordt, heeft president Camacho een decreet geteekend, waarbij hot post- en telegjreafverkecr met het buitenland ondor de censuur wordt ge steld. Tijdens de militaire parade op dc ren baan to Ankara is gisteren een deel van 'een tribune ingestort. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten is er een aantal dooden en gewonden onder de toeschou- Een brand hooft te Sevilla een groot deel vernield van hot inwendige der oude kerk San Jacinto, onder meer oen Chris tusbeeld en een beeld van de H. Maagd, beide kunstig houtsnijwerk. Do brand, die ook het hoogaltaar ver nielde, is door kortsluiting ontstaan, ver oorzaakt door den hoogen waterstand van de Guadalquivir, die het laaggelegen deel van de stad had overstroomd. v\d.// ONOCRLINOE Wa pin VERZEKERING: MAATSCHAPPIJ™ •mmao Ti i-mvuHAM «OTUStL C. 1.1. TAH HC10U TUCXIt. I k. sQCKt». ■I. L I. HORTUS, U. L I. RR0MU. t. t tTUS. Sedert de oprichting der Muatscbappjj, op 16 Juli 1940, word in de af deeling A. versekerd aan woonhuizen, inboedel», invantariuen, boerderjjen enz. (tot een maximum tan f. 60.000, Toor een totaal vnn 2674 6UL0EN ▼erdeeld over meor dan 600000 objecten. In de afgeloopen 4 halfjaar-perioden werd aan schade vergoed ruim GULDEN VocA>ok Uw belang by het groote geheel en neemt deel in de steed* groeiende risico-spreiding I Vraagt inlichtingen bij Iftv ?T ASSURANTIE-BEZORGER. BINNENLAND WEGRUIMEN "VAN SNEEUW BESTRIJDING VAN GLADHEID VERPLICHTINGEN VAN BEWONERS VAN EEN GEBOUW OF GRONDERF. Besluit van de secretarissen-generaal der departementen van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat, betreffende bet weg ruimen van sneeuw en het bestryden van gladheid op den openbaren weg. Op grond van par. 1 der verordening nr. 23/1940 er£ in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening nr. 3/1940 van den Rykscommissaria voor het bezette Neder- landsche gebied wordt bepaald: Artikel 1. De zorg voor het wegruimen van sneeuw op den openbaren weg, v°°r zooveel het belang van het verkeer op den weg dat eischt, berust:: met betrekking tot rijkswegen by de directie van den rijks waterstaat; met betrekking tot provinciale wegen by den commissaris der provincie; en met betrekking tot de overige wegen by den burgemeester. Art. 2. Onverminderd het bepaalde in hot vorig artikel, is de hoofdbewoner of hoofd gebruiker van een binnen de bebouwde kom gelegen gebouw of gronderf verplicht: 1) De sneeuw en het ijs van, het voor of langs het'gebouw of gronderf gelegen ge deelte van het openbaar voetpad weg te ruimen 5n bij gladheid dat weggedeelte met stroefmakende stoffen te bestrooien en gestrooid te houden; 2) Te zorgen, dat de sneeuw en het ys by dit wegruimen van den openbaren weg worden verwijderd, dan wel worden gebracht op den uitersten rand van het openbaar voetpad, zoodanig, dat het verkeer hiervan geen hinder onder vindt en voldoende openingen worden uit gespaard voor het afvloeien van dooiwater en tramrails, tram- en autobushalten, zoo mede brand- en rioolputten vrijblyven. Art. 3. Indieb er meer hoofdbewoners of hoofdgebruikers van een gebouw of grond erf zyn, rust de in het vorig artikel bedoel de verplichting op een ieder van hen. Art. 4. 1) Ingeval van uiterste noodzaak kan de burgemeester, wanneer de bijstand der plaatseiyke beambten en de hulp van vrijwilligers en andere beschikbare werk krachten ongenoegzaam zyn, inwoners zij ner gemeente tijdelijk tot het doen van per soonlijke diensten ten bchpeve van het wegruimen van sneeuy en het'bestryden van gladheid op den openbaren weg op roepen; 2) De diensten mogen niet worden gevorderd van: a) vrouwen; b) personen beneden 16 jaar en boven 50 jaar; c) per sonen, die in het openbaar belang plichten hebben te vervullen, welke hen verhinde ren, zich van de diensten te kwyten; d) personen, die blijkens een geneeskundige verklaring piet in staat zyn de diensten te verrichten. 3) De diensten mogen van de opgeroepen personen worden gevorderd ge durende ten hoogste zes uur per etmaal, ge durende ten hoogste drie achtereenvolgen de dagen. 4) De opgeroepenen zyn verplicht de zakeiyke aanwyzingen van de met de leiding van het wegruimen van sneeuw en het bestryden van, gladheid op den openba ren weg belaste personen op te volgen. Art. 5. Het is aan anderen dan openbare^ lichamen verboden: 1) Voor het verwyde ren van sneeuw of ys van den openbaren wog gebruik te maken van zout of andere bijtende stofféh. tenzy dit geschiedt op of in de onmiddellijke nabyheid van tram rails. wissels, brandkranen of brand- of rioolputten; 2) Sneeuw of ys op andere openbare plaatsen te storten dan die. welke de burgemeester daartoe heeft aangewezen. Art. 6. 1) Hy. die handelt in strijd met een by of krachtens de artikelen 2 en 4 op gelegde verplichting of met het bepaalde ln artikel 5. wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden; 2) De in het vorig lid strafbaar gestelde feiten zyn overtredingen; 3) Indien oen in lid 1 strafbaar gesteld feit wordt begaan door of vanwege een rechtspersoon, wordt de straf vervolging ingesteld en dc straf uitgespro ken tegen hem die tot het feit opdracht gaf of die de feitelijke leiding had by het ver boden doen of nalaten. Art 7. Dit besluit, hetwelk wordt aan- Van een Jonge arbeider, die hooger op wilde Het geval is er één uit duizenden, doch het is typeer end voor de moeilijk heden. die een jonge arbeider moet overwinnen, om het iets verder te bren gen. Toen het oogenblik gekomen was, dat Jan jle lagere school zpu verlaten, wist de hoofdonderwijzer er zyn ouders van te overtuigen, dat de jongen be slist verder moest studeeren. Na veel wikken en wegen, want vader was landarbeider en het gezin telde nog 4 andere kindeiAen. werd dan besloten, dat Jan naar de ambachtsschool zou gaan. De» doorliep hij met prachtige rapporten, doch na het einddiploma als machine-bankwerker te hebben be haald, leek het wel onvermydelyk, dat hl) een betrekking moest zoeken. Ge lukkig echter verklaarde een oom zich bereid, de studiekosten aan de M.T.S. grootendeels \e betalen. Voordat er een jaar voorbij "was, stierf deze echter. De toelage werd ingehouden en, ofschoon vader niets ongedaan liet, kon er geen beurs worden verkregen. Jan verliet dus de school en kreeg een plaats als leerling in een groote machinefabriek. De studie liet hem niet met rust. Op elke wyze probeerde hy verder te ko men. avondcursussen, schriftelijke les sen, niets werd verzuimd. Zoo bouw de hy aan zichzelf; de maatschappely- ke verhoudingen maakten het hem voorloopig echter onmogelijk, zyn be trekking met een beter betaalde te ver wisselen. De oorlog kwam, doch het groote ge beuren 'ging geheel aan Jan voorbij. In zyn hart groeide slechts de bitterheid dat hy met al zyn gaven en zyn wils kracht gebonden bleef aan een plaats, die hem een bespotting leek voor zyn kunnen. Fas toen hy een oproep ont ving als arbeider naar Duilschland te gaan, drong het tot hem door, dat er toch iets veranderd was. Hy ging, om dat hy moest, vol wrok en overtuigd, dat ook in het andere land voor hem geen mpgelykheden zouden bggen. Hy scheen gelyk te krijgen; wel kreeg hy ander werk en hooger loon, doch voor uitzichten vond hy niet en tijd tot stu- dereen was er nu byna heelemaal niet meer. Het viel zyn bedryfsvoorman op, dat er iets-aan den jongen schortte en hy ging eens met hem praten. Na lang aarzelen opende Jan zyn hart en stort te al zyn twijfel, bitterheid, hoop en verlangen uit. Het slot was, dat hij den raad kreeg, zich voor het Langemarck- studiirm te melden. Enkele weken later nam hy deel aan een schiftingskamp voor Nederlanders in de buurt van Hannover. Hy werd aangenomen. Thans studeert hy in een Nederland- schen leergang en over enkele jaren zal hij ingenieur zyn. Er zyn velen als Jan, in Duilschland en in Nederland. Voor hen werd het Lahgemarck-studium ingesteld. Indien ze meenen dat ze tot hétzelfde in staat zijn, als hy, kunnen ze'zich aanmelden bijhet Langemarok-studium, Waals- dorperweg 12, Den Haag. gehaald als „sneeuwruimingsbcsluit" treedt in werking met ingang van den dag, vol gende op dien zijner plaatsing in de Neder- landsche Staatscourant. AFWIJKING VAN PROVISIEREGELING EN VERMINDERING VAN ZEGELRECHT BIJ BEPAALDE EFFECTEN TRANSACTIES. De voorzitter van de vereeniging voor den effectenhandel (bedrijfsgroep effecten handel) heeft bepaald, dat bij een transac tie van effecten, welke niet in de dagelijk- sche noteering zyn opgenomen, de leden van de vereeniging, die daarby tusschen- komst moeten verleenen, een verminderde provisie in rekening kunnen brengen van 1/4 van het in het reglement voorgeschre ven minimumtarief voor „particulieren", mits deze transacties een effectief bedrag van f 200.000 of meer betreft en de par tyen reeds tot overeenstemming waren ge komen. Voorts kan toepassing van deze verminderde provisie in bijzondere geval len worden aangevraagd voor transacties van 5000 tot 100.000 gulden. Ten aanzien van het zegelrecht heeft de secretaris-ge neraal van het departement van financiën voor bovenbedoelde transacties verminde ring* toegestaan tot op 1/4 van het anders verschuldigde recht. VERVAARDIGINGSVERBOD MACHINES. In de Staatscourant vA 29 October 1942 zyn eenige maatregelen gepubliceerd, wel ke van belang zyn voor fabrikanten van machines. Het betreft een verbod fot ver vaardiging van een aantal met name in de bylage van de publicatie genoemde machi nes. Het bureau voor de mctalenverwerken- de industrie heeft, teneinde afbouw van in aanbouw zynde machines, alsmede de uit voering van bepaalde opdrachten mogelijk te maken, maatregelen getroffen, welke in de betrokken vakbladen zullen worden ge publiceerd. In genoemde Staatscourant is tevens de publicatie opgenomen van eon verbod tot verkoop en aflevering van locomotieven met verbrandingsmotor. Dit laatst genoem de verbod geldt uitsluitend voor fabrikanten van deze locomotieven. NEDERLANDSCHE KINDEREN VAN VACANTIE UIT DUITSCHLAND TERUG. rieden is opnieuw een transport Rotter- damsche kinderen uit Duitschland terugge keerd, thans het grootste, dat ooit uit Rot terdam is uitgezonden, n.l. 500. De meisjes en jongens waren hoofdzakelijk by boeren in Thuringen ondergebracht. Het is zonder uitzondering allen uitstekend bevallen en de eenige klacht, die de leiding van den Volksdienst bereikte was, dat de tyd te vlug was gegaan en dat men liever maar weer tegelyk zou willen vertrekken. Dit zal dtt seizoen evenwel waarschijnlijk niet meer gebeuren. Definitief is nog niets bekend, maar vermoed wordt, dat dit aeizoen geen kinderen meer zullen worden uitgezonden. In alle soberheid is Donderdagmiddag op de begraafplaats „De Biezen" te Santpoort de bekende acteur en regisseur Jan van Dommelen ten gr^ve gedragen. Er was groote belangstelling, vooral uit tooneel- kringen. Voorwaarden nieuwe staatsleening Onderstaand volgen nog enkele aanvul lingen betreffende de nieuwe 3M pet. lee ning Nederland. De coupons der leening vervallen per 1 Juni en 1 December. De leening is aflosbaar in twintig gelijke termijnen voor het eerst in 1943, per 1 December, waarvan de uitlo ting plaats vindt in October. Natuurlijke personen vrywaren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door in te schryven in de vrijwillige leening vol gens onderstaande tabel: 20.000— 60.000 400 100 voor elke 5000 boven de 20.000 60.000—100.000 1200 100 voor elke 4000 100.000—200.000 2200 100 voor elke 3000 200.000—500.000 5500 -f 100 voor elke 2000 500.000—800.000 20500 100 voor elke 1500 800.000 en meer 40500 100 voor elke 1000 De in artikel 2 va nhe tbesluit op de ven nootschapsbelasting 1942 bedoelde belas tingplichtigen vrywaren zich voor aanslag i neen gedwongen leening door in de vrij-' willige leening voor een bedrag, in te schrij ven geiyk aan drie ten honderd van het zuiver bedrijfsvermogen. De in artikel 2 van het besluit op de ven- tikel een der beleggingswet genoemde maatschappijen, fondsen en instellingen vrijwaren zich voor een aanslag in een ge dwongen leenirjg door deel te nemen in een in een gedwongen leening door in de vrij- dat gelijk staat met acht ten honderd van' de gezamenlijke waarde hunner bezittingen volgens de laatste balans. CACAO VOOR KINDEREN. Evenals vorig jaar zal ook dezen winter wederom cacao met suiker beschikbaar worden gesteld voor kinderen van 0 tot en met 13 jaar. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 November a.s. zullen de met „Reserve 3-65" en „Reserve 4-65" gemerkte bonnen der bonkaart voor voedingsmidde len elk recht geven op het koopen van 150 gram cacaopoeder met suiker. Evenals vorig jaar dient men dezen bon gedurende de eerste week der periode, der halve van 1 tot en met 7 November 1942, by den winkelier in te leveren. Gedurende de derde en vierde week der periode, der halve van 15 tot en met 28 November 1942, zal deze vervolgens de cacao afleveren. GEMENGDE BERICHTEN flejaarde arbeider om het leven gekomen. In de fabriek ter Kuile Cromhoff te En schede is de 72-jarige plaatarbeider G. Franke door een ongeval om het leven ge komen. Zonder dat iemand het gemerkt heeft is F., die dikwijls werkzaamheden verrichtte boven den stookketel, waar hy soms afval droogde, op onverklaarbare wy ze naar beneden gevallen. Geruimen tyd is hy daar blyven liggen en pas in den voor avond, toen de stoker nog even in het ke telhuis moest zUn, vond deze hem op den grond liggen. In den loop van den nacht ls hy overleden. Auto door trein gegrepen. Op den on- bewaakten overweg nabij de z.g. blokhut te Soest op de lijn BaarnUtrecht, is een auto met ine inzittenden door een passeeren- den trein gegrepen. Het voertuig, dat on geveer 16 meter werd meegesleurd, vos vrijwel geheel vernield. De drie inzittenden waren ernstig gewond en zijn vervoerd naar een ziekenhuis te Amersfoort. Door den ernstigen toestand, waarin zy verkee- ren, kon neg geen verhoor worden afge nomen. zcccj&t omtrent de oerzaak van het ongeval nog niets bekend is. „Daar klopt iets niet". Toen de win kelier van S. aan de Lithoyenschestraat te Helmond met zyn echtgenoote des avonds in zyn woning terugkeerde van Piet KÖh- lers jubileumvoorstelling „Daar klopt iets niet", deed hy de minder prettige ontdek king. Bat.er ook, iets in zijn winkel niet klopte. Een ruit was ingedrukt en by nader onderzoek bleek, dat zich een of meer per sonen toegang tot het perceel hadden ver schaft en zich meester had of hadden ge maakt vè een bedrag van byna duizend gulden, alsmede 40 pond boter, 24 pakjes shag en een partijtje pijptabak en sigaren. SPORT VOETBAL WassenaarLugdunum. Lugdunum zal Zondag a.s. voor den uitwedstrijd tegen Wassenaar als volgt uitkomen: Doel: J. Douma; achter: W. v. As, B. Bekkering; midden: D. de Bolster, H. v. Es, D. Pardon; voor: S. Kukler, P. Vermond Jr., A. Slera, S. Iterson, P. Breedveld. ATHLETIEK Morgen de „Sleutelloop". Zooals wij reeds eerder vermeldden vindt morgenmid dag in en om het sportpark Leidsche Hout dcROok elders in dit blad aangekondigde „Sleutelloop" plaats. De nationale veldloo- pen van groot formaat mogen zich in bui tengewone belangstelling verhangen, waar mee het organiseerendc Holland alle eer inlpgr. Uit vrijwel alle provincies zullen tal van athleten aan den start verschijnen, zoo- da: er in de diverse races een ongekend felle stryd zal worden gestreden. In de ju niorenklasse starten als favorieten v. Kam pen (SW), Raben (Zeeland). Verhoek (Holland) en'Klein (Trekvogels), waarbij wij in den kampioen van Zuid-Holland, den Schiedammer van Kampen, den overwin- .uar zien. Verder stareen hier voor Holland Henzen, den Hollander, B. v. Leeuwen, Lamboo, Voogt, Piëete, Neervoort, Meskers, Reekers en Swaak. Aan deze juniorenrace, welko als eerste om 5 uur precies plaats vindt, yemen pl.m. 75 athleten deel. Hierna komt de hoofdschotel, de wedstrijd tus- schen de A en B-klasscrs waarin de Hol landman Slykhuis wel de hoofdrol zal spe len De overwinning zal hem echter niet cadeau gedaan worden, daa- zu.len uitste kende athleten als de Zeeuw Dobbelaere, de Zuiderling Slegt. de Ruyter (Gouda). Wee- nlnk (Velsen) en diverse andere erkende lang»- afstandscracks wel zorg voor dragen. Ook hit* zal het publiek van fraaie sport kunnen genieten, temeer daar onze Neder- laadscne kampioen, de Leidenaar Slykhuis, van de party is. In massalen start zullen pl.m. 70 C-klassers tenslotte den stryd aan binden, waarbij wy den Hollandman Vis, evenals zyn concurrent v. d. Vos van het Leidsche ZL£ naast Tromberg (Den Haag), de Holland-athleten van Nood. Riethoven en de Docosman v. d. Steen als favorieten den strijd in zien gaan. Dc spanning in deze race is wel het grootste daar de zege een volkomen open vraag is. In dez* klasse stabten verder nog voor Holland Mooij- mans, Blok, Brinks. Sasburg en Haverkort. Vermelden wy nog. dat de start en finish, beneyens een gedeelte van het parcours op de sintelbaan liggen, dat de eerste étart te 5 uur precies is en dat het geheele veld uit steken^ vanaf de baan is te volgen. De ju nioren loopen pl.m. 1200 M., de A en B- klasse 3K K.M., de C-klasse 2 V, K M. Er wordt gestreden om den Sleutel-bokaal, een schitterende wisselbeker, welke werd geschonken door leden en donateurs van H .Uand Verder zijn er in alle kliss -n :al van schitterende prijzen en diploma's. Docos. Hedenavond op de indoortrai- ning aanvang van onderlinge wedstryden Nieuwe leden kunnen daaraan meedoen. Morgen allen naar de Sleutelwedstryden in de Leidsche Hout. De wekelijksche indoor- training is in de zaal Potgieterlaan 7, aan vangende half negen. SCHAKEN Leidsche Schaakbond. Voor de 2e kl. der -avondgroepen ward een wedstryd ge speeld aan den Hooge Morsch. Schaakgenoe gen I aldaar won van de N.Z.H. I met flink verschil, n.l. met 73. Kampioenschap van Oegstgeest. In den loop dezer week zullen Modderman en Van der Graaf om het kampioenschap verder spelen. De prijsuitreiking zal a.s. Donderdag 5 Nov. des avonds om kwart cwer 7 in Hui ze Wynstok plaats vinden. Daarna, om half acht precies te beginnen, zal de heer G. Bosscha alhier simultaan spelen tegen 25 leden <Jer Oegstgeester Schaakclub en van Schaakgenoegen. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Beenderen is ook vleesch. De officier by den' economischen rechter vond, dat beenderen ook vleesch waren, dus had D. v. d. Byl teLeidschendam vleesch aanwezig gehad, al waren het dan ook beenderen. Verder verdacht de officier verdachte ervan clandestien geslacht te hebben, maar dit werd ten stelligste ont kend. En aangezien dit niet vaststond kwam hy er af met een geldboete van 10 suba 10 dag^i. Tien varkjens. C. A. Koomen te Noordwyk had tien varkens aanwe zig gehad, zonder dat hy een veeboekje had, waar deze tien krulstaarten stonden ingeschreven. Het waren acht varkens van hem zelf en twee van een ander geweest en al d^ze dieren waren* in beslag genomen. Thans kreeg hy' een geldboete van f 100 su-bs 40 dagen, terwijl hij zijn tien varkens kwijt is, want deze werden verbeurd ver klaard. Stinkend vleesch. G. Dorrepaal te Wassehaar was aangehouden toen hij' vleesch van een clandestiene slachting ver voerde. Het vleesch was echter zoo bedor ven, dat het zelfs niet meer voor dierlijke consumptie geschikt was. Hij zeide, dat hij het vleesch voor eeri pakje sigaretten had geruild. De officier eischte tegen hem zes maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd een geldboete van 50 subs 50 dagen. Suikerbon verkocht. Mej. J. 6. v. d. Gugten te Leiden had een suikerbon verkochft, waarvoor zij een geldboete kreeg van 25 subs. 25 dagen hechtenis. Stamkaart als onderpand. Mej. T. C. Wang te L e i d e n zou een stamkaart als onderpand hebben aangenomen hetgeen zij ontkende. De kaart had op tafel gelegen aonder dat ze het wist. Deze zaak werd aangehouden om den gever te hooren en tevens werd het bevel gegeven den kooper, tevens verdachte, mee te brengen. Het oude smoesje. C. W. de Graaf te Leiden kwam maar weer eens met het oeroude semoesje, dat hij het vleesch, waar mede hy werd aangehouden, op straat had gevonden. De officier geloofde natuurlijk niets vap dat verhaal en eischte zes maan den gevangenisstraf met onmiddellijke ge vangenneming. Het vonnis werd twee maanden gevangenisstraf zonder onmid dellijke gevangenneming. tüwiqiz. ZATERDAG 31 Oct. Mis v. d. Vigilie van alle Heiligen: Judicant. Geen Gloria. 2e ge bed tot den H. Geest; 3e (voor Kerk of Paus); 4e voor den vrede. Geen Credo. Ge wone Prefatie. Kleur: Paars. Bij hat graafwerk ln verband met de restauratiewerkzaamheden aan de uit de 16de eeuw dateerende Groote- of St Gertrudiskerk in het oude Friesche stadje Workum heeft men een belang- /rijke vondst gedaan in den vorm van altaarfragmenten, die ca 400jaar oud zijn Polygoon-Zeijlemaker-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2