WOENSDAG 28 OCTOBER 1942 OE LEIDSCHE COURANT WEERBKUOTT Zon onder 18.18 uur Woensdagavond., Zon op 8.28 uur Donderdagsmorgen. 28 October: De maan komt Woensdag avond om 9.19 uur op cn gaat Donderdag middag om 1.10 uur onder. 29 October: De maan komt Donderdag avond om 10.05 uur op en gaat Vrijdag middag om 2.05 uur onder. 30 October: De maan komt Vrijdagavond om 10.58 uur op cn gaat Zaterdagmiddag om 2.44 uur onder. 31 October: 'De maan komt Zaterdag avond om 11.54 uur op en gaat Zondagmid dag om 3.18 uur onder. (Laatste kwartier). VRIJSTELLING VAN HET VK8TIGINGS- BESLUIT. Door de commissie burgerbevolking wordt medegedeeld: Bij do behandeling van aanvragen om vrijstelling van de bepalin gen van het Veatlgingsbesluit blijkt bij her haling, dat door belanghebbenden onvol doende bewijsstukken worden overgelegd tot staving van hun verzoeken. De aandacht wordt er mot nadruk op gevestigd, dat ver zoeken. die niet voldoende gemotiveerd zijn, met behulp van bijgaande bewijsstuk ken, niet voor behandeling In aanmerking komen. OPGAVE VAN LAND TOEBEHOOREND AAN RECHTSPERSONEN. D« Ned. Staatscourant van heden bevat een bealult van den secretaris-generaal van Landbouw en Visschertf, waarbij word*, be paald, dat alle rechtspersonen, die land in eigendom hebben, dat gebruikt wordt, be stemd is of geschikt voor landbouw ln den zin van art. 1 van het pachtbeslult, ver plicht worden dit land voor 1 December as. by de directie voor den land/bouw op te geven. Vennootschappen onder firma en die by wyzo van geldschieting worden me de als rechtspersonen beschouwd. Niet na koming wordt beschouwd als overtreding en wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 10.000, NIEUWE WETHOUDERS TE UTRECHT. Naar wy vernemen zyn als wethouders der gemeente Utrecht benoemd: dr." F. Breedvelt tot wethouder van onderwya, kunstzaken, musea, bioscopen en rchieven, ir. D. Dekker tot wethouder van gemeente werken en architect Ch. L. Quere tot wet houder van openbare werken en volkshuis vesting. De post van wethouder van sociale zaken valt voorloopig onder den burgemees ter, den heer C. van Ravenswaay, die tevens onder zijn beheer neemt de financiën en het veiligheidswezen. Dr. F. Breedvelt werd in 1904 te Zalt- bommel geboren. Hij studeerde aa.i de hoo- gesahool te Rotterdam, deed 'in 1028 zijn doctoraal examen en promoveerde in 1933 tot doctor in de economische wetenschappen op het proefschrift: „De gemeente als werk geefster". Van 19281031 was hij werk zaam by Philips te Eindhoven. Na 1931 trad hy in dienst van de gemeente den Haag, aanvankeiyk als secretaris van den toenma- ligen gemeente-secretaris, opi in 1936 be noemd te worden tot hoofdcommies -op de< afdeeling onderwijs. Dr. Breedvelt is sinds 1934 lid van de N.SD. De nieuw benoemde wethouder van ge meentewerken, ir. D. Dekker, is 1904 in Kota Radja geboren. Na' de H.B.S. te Ny-. megen te nebben doorloopen, werd hy werkzaam als bedrijfs-ingenieur by Philips te Eindhoven. In 1932 studeerde hy af te Delft als electrotechniseh ingenieur. In dat jaar werd hy tevens benoemd tot technisch ingenieur by de N.V. Waldorp ln den Haag. Hij is sinds 1933 lid van de N.S.B. De nieuw benoemde wethouder van open bare werken en volkshuisvesting arch. Quere werd In 1903 te wyngaarden gebo ren. Na de ambachtschool en de M.T.S. te Utrecht te hebben doorloopen, studeerde hij drie jaar aan de kunstacademie voor archi tect. In 1929 werd hy benoemd tot gemeen te-architect te Maartensdyk, uit welk ambt hy in 1933 om politieke redenen ontslag vroeg. Sinds dien heeft hy een zelfstandig architectenbureau. Hy is sinds 1933 lid van de N.S.B. £itusu}ie. DONDERDAG 29 Oct. Mis v. d. vorigen Zondag: Si iniquitates. Geen Gloria. 2e ge bed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. pries ter); 4e voor den» vrede. Geen Credo. Ge wone Prefatie. Kleur: Groen. Pijnen in de ledematen verdwenen. Ik kan weer wan delen als vroeger. Mevrouw M. L tt W. schrijft, d d. 25-l-'40: Sedcn jaren leed ik aan scheuten in de ledematen ijn in de knieee- :en, zóó hevig, dat en toe een atok gebruiken moeit. Reedt na het gebruik van enkele Ovaaltjet kon ik des nachts weer slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen hcelemaal ver dwenen en kan ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer loopen als vroeger." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trincral AgqfiMchap. Deze hebben geen schadelijken invloed op h.irt, maag en darmen Neem direct de proef! Origineel® verpakking van 20 tabletten alcchta 60 ai ln alle apotheken cn drogisterijen verkrijgbaar Trineral Agentachap, Nassaukade 575. Amsterdam GEMENGDE BERICHTEN Doodelijk ongeval te Sncek. Gister middag is de 54-jarige gehuwde venter M. Sytsma, die §an den Oppenhuizerwog te Sneek do tram wilde verlaten, terwyl de ze nog rijdende was, onder een der wagens geraakt en op slag gedood. Huls leeggestolen. Te Tilburg bra ken onbekenden in, in een woning aan de Nieuw-Lovenstraat, waar de bewoners ver geten hadden, een achterdeur af te sluiten. Onder de omvangrijke buit, die de dieven zfch verschaften waren onder meer 100 eieren, levensmiddelen, linnengoed, hor loges, vulpenhouders, doosjes sigaretten, een paar pond tabak en een pond thee, als- roede distributiebescheiden. Diefstallen opgehelderd. Door de Ny- roeegsche politic is de laatste dagen een goede slag geslagen. Niet minder dan zes tien personen, waaronder eenlfce jonge vrouwen, werden aangehouden wegens verschillende diefstallen, voomaroeiyk van levensmiddelen en rywielen. Met een valschcn sleutel. Vermoede lijk met behulp van een valechen sleutel zijn ongenoode bezoekers een woning in de 1ste Helmersstraat te A'dam binnenge komen. Twee radiotoestellen, een aantal Perzische kleedjes en eenige kleedingstuk- ken vormden den buit, welke een waarde van ongeveer 2000 heeft. Het avontuur van een autohandelaar, Een handelaar in automobielen maakte en kele dagen geleden in een café aan de Oudebrugsteeg te A'dam kennis met een 35 jarige buffetjuffrouw. De handelaar scheen nogal royaal ln zyn geld te zitten en het tweetal maakte in verschillende ge legenheden flinke verteringen. Toen de man tot bezinning kwam, bemerkte hy, dat zyn portefeuille, inhoudende ruim 2000 en verschillende papieren, verdwe nen was. Vermoedende, dat de buffetjuf frouw meer van deze verdwijning zou we ten, waarschuwde hy de politie. Het bleek, dat de juffrouw in kwestie, na een bontmantel van f 690 te hebben ge kocht, met een vriend naar Rotterdam was vertrokken. Dank zy de activiteit van de Rotterdamsche recherche konden 'beiden daar spoedig worden opgespoord en aange houden. Het gestolen geld, ©p plm. 800 na, werd nog op de vrouw bevonden, zoo dat, toen de leverancier van den bontman tel dezen had teruggenomen, de schade voor den iutomob iel handel aar uiteindeiyk slechts 100 bedroeg. Burgemeester van neemskerk gearres teerd. De marechaussee is Zaterdagmor gen, op het oogenblik, dat hy zich op reis wilde begeven en zich daartoe reeds op 't station te Beveptfdjk bevond, overgegaan tot de arrestatie van W. J. M. A. V., bur gemeester der gemeente Heemskerk.. De arrestatie, die geschiedde met voorkennis van de hoogste Duitsche en Nederland- sche autoriteiten, schryft het „Dagbl. van N.-H.", geschiedde in verband met het ver moeden, dat fraduleuze handelingen door den burgemeester zyn gepleegd. De heer V. Is opgesloten in de marechausseekazer ne te Beverwyk. Omtrent de beweerede- nen tot deze arrestatie wordt gezegd, dat de fraude zich niet heeft voorgedaan met ge'.den van de gemeente Heemskerk, doch met die van een ander officieel lichaam. Echter zouden by het onderzoek door de marechaussee bezwarende feiten, ook op ander terrein aan het licht zijn gekomen. Zijdelings houdt de gepleegde fraude verband met de zeer ernstige finacieele moeiiykheden, waarin de heer V. sinds vele Jaren verkeert en die ln de streek Kennemcrland een publiek geheim zyn. Bekend is, dat de geldelyke zorgen van Heemskerks burgemeester vorig jaar zoo danig waren, dat hy zich toen zag ge plaatst voor enkele faillissementsaanvra gen. De villa Heemsoord, de ambtswoning van den burgemeester, staat des nachts on der politiebewaking. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Vrijgesproken. K. J. Strookman te Woubrugge was door den economi- schen rechter veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf wegens het slachten van schapen. By een huiszoeking had men o.m. aangetroffen atroo, waarop schapen ge staan hadden, schapendrek en schapenhui den, terwyl later in de Vliet by verdachte'* woning achapenafval was opgebaggerd. Hij had steeds ontkend geslacht te hebben. De P.-G. had bevestiging van het vonnis ge vraagd. Het Hof achtte het ten laste geleg de niet bewezen en sprak verdachte vry. Geslacht. J. van Leeuwen te N o o t- d o r p had clandestien een koe geslacht en het vleesch ervan verhandeld. De eco nomische rechter had ^hem daarvoor ver oordeeld tot negen maanden gevangenis straf plus een geldboete van 60 subs. 60 dagen, van welk vonnis de P.-G. in hooger beroep bevestiging had gevraagd. Het Hof beves.igde het vonnis, maar trok het voor arrest af. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Valsche bonnen geen distributlc-beechci- den. Een dezer dagen moest een vijf tal personen voor den economischen rech ter terecht staan wegens poging tot koo- pen van valsche steenkolenbonnen. De ver dediger Mr. W. Hugenholtz te L e i d e n merkte op, dat het ten laste gelegde niet strafbaar was, daar valsche bonnen geen distriibuticbesoheiden zijn in den zin der wet. Voorts beriep pleiter zich op de nie tigheid der dag'/aarding, daar in deze zoo wel het voltooide misdryf als de poging ten laste was gelegd. De economische rech ter was het daarmede eens en verklaarde de dagvaarding op dien grond nietig, zoo dat allen vryuit gingen en do overige mid delen niet onderzocht behoefden te worden. De officier deelde na het pleidooi aan het publiek mede, dat deze verdachten door de mazen waren geglipt, doch dat een wet in voorbereiding was om ook strafbaar te stellen verhandelen van valsche of ver- valachte bonnen. De inspecteur voor de prysfoeheersching te 's-Hertogenbosch heeft een viertal per sonen, die mede oorzaak waren, dat be langrijke hoeveelheden kaas over de grens konden worden gesmokkeld, tot hooge boeten veroordeeld. De kaas was afkom stig van den kaasventer G. Schaap te Hui zen, die door het opkoopen van bonnen in het bezit wist te komen van belangrijke partijen kaas, die hy tegen hoogen pry's doorverkocht aan de gebroeders Harks te Eindhoven, die voor den clandestienen uit voer naar België zorgden. Schaap werd veroordeeld tot 9.000 gld. boete met ver beurdverklaring van een groote party in beslag genomen kaas, de twee gebroeders Harks ieder tot 6.000 gld. boete, eveneens met verbeurdverklaring. Een tussch en per sooi», de chauffeur J. S. pit Eindhoven, zag ziCh gestraft met een boete van 1000. HAAGSCH GERECHTSHOF. Bang geworden. A. den H. uit Lei den had van iemand uit Léiden een kof fer stoffen mee gekregen naar Den Haag. De koffer was niet op de plaats van be stemming aangekomen, want verdachte zeide in den trein bang geworden te zijn voor controle en de koffer het raam uitge gooid te hebben. De 'koffer was nooit meer teruggevonden. Het verhaal van verdachte was niet geloofd en hy had wegens ver duistering een maand gevangenL?straf ge kregen. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. EEN HUIS LEEGGEPLUNDERD. Voor de rechtbank te Arnhem heeft gis teren een zestal inwoners van Nijmegen te recht gestaan wegens diefstal ten nadeele van den Jood L. in de Vosselaan te Nijme gen. De 25-jarige los arbeider P. F. R. kreeg van den 29-jarigen chauffeur G. O. diens persoonsbewijs, dat hy voor 35. aan L. verkocht, hetgeen me*, medeweten en goedvinden van den oorspronkelijken eigenaar O. geschiedde. Later kreeg O. naar hy thans verklaarde spyt dat hy het persoonsbêwys had afgestaan en besloot het van L. terug te vorderen. Daar- toe begaf hy zich op 6 Aug. J.l. in gezel schap van R. en van den 19-jarigen twyner H. H. naar de woning van L. Deze stond hen aan de deur te woord en toen L. niet terstond genegen bleek het persoonsbewijs terug te geven, heeft O. aan L. een lid maatschapskaart laten zien van een or ganisatie, welke als anti-semietisch bekend staat. L. schrok daar zoo van, dat hy he*, huis binnenging en via de achterdeur de vlucht nam. O. is daarop het huis binnengegaan op zoek naar L., doch vond hem niet. Ook R. en H. zyn naar binnen gestapt; rU zagen aan de kapstok een jas hangen, waarin ziCh een portefeuille bevond, inhoudende 500.Dit geld eigende het drietal zich toe: de som werd later verdeeld. Des avonds is P. in gezelschap van eeni ge andere personen, nl. den 19-jarigen 1 os- arbeider J. A. O.;, den 28-jarigen arbeider J. A. van S. en den 25-jarigen land- en tuinbouwer P. G. S. het huls wederom bin nengedrongen via de voordeur, waarbij een ruit werd vernield: Het viertal heeft den nacht in het huis doorgebracht en vele zaken van waarde byeengebracht, zooals gapg. en traploopers, gordijnen, handdoe ken en linnengoed, welke goederen zy de volgenden ochtend hebben meegenomen. De officier van justitie, mr. Hustinx laakte het optreden van deze verdach'en ten zeerste. Tegen G. O. dien hij als den hoofddader beschouwde, eischte hy 3*4 Jaar gevangenisstraf; tegen de anderen verdachten luidden de eischen: tegen H, H. 1*4 jaar; tegen F. R. 2 jaar. tegen J. A. O. 1*4 jadr en tegen P. G. S. IA jaar; de zaak tegen J. A. van S., die ziek is, werd uitge steld. Zeven persoonsbewijzen gestolen. „Het stelen van persoonsbewijzen is lang zamerhand uitgegroeid tot een groot maat schappelijk kwaad en wy moeten daarte gen met alle kracht optreden. Deze ver dachte, die een behooriyk salaris verdien de op het werk te Jutphaas, heef*, niet min der dan zeven persoonsbewijzen weggeno men en dit uitsluitend gedaan uit winst bejag. Derhalve acht ik hier een zeer zwa re straf op haar plaats en eisch tegen de zen man een gevangenisstraf voor den tijd van twee Jaar". Dit was in het kort het requisitoir van den officier van justitie, mr. Rooyaard, in de zaak tegen den 36- jarlgen gedetineerden bouwvakarbeider A. C. H. Spaan uit Utrecht, die op 14 Septem ber van dit jaar op zyn werk onder de ge meente Jutphaas'van niet minder dan ze ven collega's de persoonsbewijzen heeft ge stolen. Verd. had gehoord, dat er veel geld voor een persoonsbewijs werd gegeven en daar hij in financieele moeilijkheden zat en onder het werk gemakkelijk uit de jas sen van zyn mede-arbeiders de persoons bewijzen kon wegnemen, had hij dat ook gedaan, zonder ze echter te kunnen ver- koopen, hetgeen .naar verd. opmerkte, wel in de bedoeling had gelegen. Pres.: Be grijpt u dan niet dat de menschen, van wie u de persoonsbewyzen wegnam, in groote moeilijkheden zouden komen. Dat is bijna net zoo erg als het verliezen van distributiebescheiden. Verd.: I-k dacht zij krijgen wel een nieuw en meende dat ik voor hun persoonsbewijs veel geld zou kry- gen. Het blijkt dan, dat verd. er niet eens aan toegekomen is om zijn gestolen per soonsbewijzen te verkoopen, want nog dienzelfden dag werd hy gearresteerd. De verdediger mr. van Blerkum uit Haarlem vond de straf veel te hoog. Spr. was van meening dat men met het 'beschreven per soonsbewijs weinig of niets kan uitrich ten. In feite heeft verd. dus waardelooze papieren 'gestolen. Spr. drong aan op een aanmerkelijk lichtere straf. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Scheidsrechter in een heg geslagen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den vrachtrijder P. Sm. uit Uden, die na af loop van een voetbalwedstrijd te Uden, de scheidsrechter had mishandeld. By de wedstrijd UdenZeeland op 21 Dec. van het vorige jaar heerschte een minder pret tige sfeer, zoodat de scheidsrechter zich even voor het eind genoodzaakt zag den wedstrijd te staken. Verschillende toe schouwers stroomden toen het veld op en wilden hun woede op den scheidsrechter koelen, die tenslotte in een heg werd ge slagen. De vrachtryder Sm., die hiervan verdacht werd was door den Bosschen po litierechter tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof heeft hem thans, overeenkomstig de eisch van den advocaat- generaal veroordeeld tot 75 gld. boete. SPORT ATHLETIEK Leidsche „Sleutelloop". Deze door „Holland" uitgeschreven nationale veld loop, welke as. Zaterdagmiddag in de Leidsche Hout wordt gehouden, kan reeds thans als een groot succes worden geken merkt. Reeds schreven 175 deelnemers in uit alle deelen van het land. Tot zelfs uit Roozendaal, Beverwijk, Vlissmgen, Zaan dam, Krommenie en Velsen kwamen naast vele andere plaatsen in N.- en Zuid-Hol land, inschrijvingen binnen. We lezen tus- schen de namen der deelnemers o.a. „ka nonnen" als Slijkhuis, Dobbelaere, Slegt, Weennik, v. Ede, De Ruyter, Vis e.a., waar door een ongekend felle stryd is verzekerd. Er wordt gestart in drie groepen A- en B- klasse, junioren en C-klasse. Hoofdprys is een zilveren wisselbeker van recordaf meting, aangeboden door de leden en dona teurs van „Holland", terwijl verder tal van fraaie pry zen en diploma's de athleten wachten. WANDELSPORT Kringwandeling:. De Wandelsportkring „Leiden Omstreken" organiseert op Za terdag 14 en Zondag 15 November a.s. wan deltochten in het kader van het individueel verband, waarvoor een fraaie herinnering beschikbaar gesteld wordt, over de afstan den van 15, 25 en 30 K.M. Inlichtingen omtrent deze tochten bij het secretariaat der kring, Bilitonstraat 15 te Leiden, en by de overige kringbestuurders, J. C. Krijger, Duivenvoordestraat 33, Oegst- geest, P. van der Voort, Duinzichtstraat 50, Ocgstgeest en G. Velthuyzen, Oranjegracht 23 te Leiden. Genoemde wandeltochten staan alleen open voor leden en vereenigingen, aange sloten by den Nederlandschen Wandelsport Bond. ZWEMMEN Alle Stijl zegeviert te Krefeld. Tydens zwemwedstryden van de vereeniging Kre feld behaalden Alle Styi en Erna West helle, vroeger van Nederlandsche natio naliteit, maar Duitsche geworden door haar huwelyk, gemakkelyke overwinningen. Alle Stijl won den 100 m. vryen slag in 1 m. 10.6 s. vóór Vera Schaeferkordt, en Erna West helle zegevierde in den wedstryd op den 100 M. rugslag in 1 m. 17.5 s. SCHAKEN Kampioenschap van Ocgstgeest. De afgebroken partijen v. d. Linden-v. d. Graaf is door laatstgenoemde gewonnen. Eindstand I en II C. v. d. Graaf (O) en A. E. J. Modderman elk 5K p. (LSG) III. A. G. de Kies (LSG) 5 p. W. L. Groenveld (O) 4*4 p. V. v. d. Linden (O) 3*4 p. Th. J. de Bruyn (LSG) 3 p. A. Momberg (Sohg.) 1 p. en A. Warburg (O) 0 p. Modderman en v. d. Graaf moeten nu een beslissingspartij spelen om den kampioens titel. A.s. Donderdag wordt dan een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tuaschen Oegst geest I en II en Schaak genoegen I en H. Leidsche Schaakbond. Competitie le kL (avondgr.). Hiervoor werd een wedstryd te Oegstgeest gespeeld. Voorloopige uit slag: Oegstgeest I 3!4 p. En Passant I 3*4 p. en drie afgebroken party en. BRIDGE Viertallencompetitie van „De Sleutels". Op den vyfden avond van de viertallen competitie van „De Sleutels" werden de volgende uijslagen verkregen: Hoofdklas se: team van Helvert wint van team van Wingen met 43 m.p.; team Verboog sr. wint van team Prins met 13 m.p.; team van Weizen wint van team van der Staay met 16 m.p.; team Laken wint van team Th oo ien me*. 41 m.p. Eerste klasse A: team Wyn- nobel wint van team Pielanen met25 m.p.; team Siem Lie wint van team van Noort met 7 m.p.;team Wakka wint van team van Alphen met 70 m.p.; team Pamontjak wint van team van Doorn met 9 m.p Eer ste klasse B: team de Graaf wint van team Leujes met 59 m.p.; team Bleuzé wint van team van Luyken met 21 m.p.; team Sle- bos wint van team Rynbende met 49 m.p. Tweede klasse: team mevr. Slebos wint van team Doying met 38 m.p.; team Zand bergen wint van team Bennema met 47 m.p.; team van Berge Henegouwen speelt gelyk tegen team van den Heuvel (4 m.p. ten gunste van team Van Berge Henegou wen); team Been wint van team Key met 17 m.p. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 29 OCTOBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M.: 7.15 Gram.; 7.30 BNO: Nieuws; 7.40 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; Ken u zeiven, lezing; 8.50 Gram.; (9.30* Spiegel van den dag); 10.00 Helmut Zacharias en zijn orkest (10.30 Kent gU Gouda?, klankbeeldenreeks); 11.15 Viool, cello en piano; 12.00 Almanak; 12.05 Frans Wouters en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws 13 00 Omroeporkest; 14.00 Zang met piano; en hobo; 15.00 Lezing: „Aan weerskanten van de grens"; 15.15 Opera-fragmenten; (gram.); 16.45 BNO.: Nieuws; 17.00 Ge rard van Krevelen en zyn orkest; 17.30 Film en operette; 18.00 Wagner-Strauss (gram.); 18.25 Uit den mond der dwazen, luisterspel; 19 00 Brandende kwesties; 19.15 Gram.; 19.30 BNO: Nieuws; 19.50 Zang met piano; Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centra les; 20.15 Componistenspiegel; 20.25 Con certgebouworkest; 21.25 Gram.; 21.45 BNO: N euws; 22.00 Gram. HILVERSUM n, 301.5 M.: 7.15—7,40 Zie Hilversum I: 7.40 Ochtendgymn.; 7.50 BNO: Binnenl. overzicht;.8.00 Landarbeiders luis tert; 8.15 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; 8 40 Gram.; (9.15 Voor de Huisvrouw); 10.00 Godsd. uitzending; 10.30 Piano en orkest (gr. pi.); 11.00 De piano en haar voorloo- pers, lezing; 11.30 Otto Hendriks en zyn orkest: 12.35 Gram.; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 In en om den ouden bijenstal; 13.15 Symph. gedichten (gram.); 14 00 Godsd. uitzending; 14.30 Gregor Serban en zyn Roemeensch orkest; 15.30 Gram.; 16.00 Or kest Willy Kok; 18.45 BNO: Nieuws-; 17.00 Kinderkoor Ntd. Omroep: 17.30 Viool en piano; 18.00 Schaakpraatje: 18.15 Walsen- cyclus; 18.30 BNO: Nieuws; 18.40 Spiegel vsn den dag; 18.50 BNO.: Wat Nederland schryft; 19 00 Gram.; 19.10 Zepparonl kwartet. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio- Centrales; 20.15 Zang. orgel, Melodisten; 21.45 BNO: Nieuws; 22.10 Avondwijding; 21.2024.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 7.3024.00 Hilversum I. 2e Programma: 7.3022.15 Hilversum II —22.1524.00 Buitenl. Progr. 3e Programma: 7.0024.00 Buitenl. Progr 4e Programma: 7.0024.00 Buitenl. Progr FEUILLETON HET KEERPUNT Oorspronkeiyke roman door MIES VAN VELSEN. 48) - Was Rob's teleurstelling niet te groot ge weest? „Je begrijpt do spanning waarin ik leef", ging de andere voort, „ik heb hem ge schreven en verwacht deze weck ant woord, by jou." „Blyf dan by my logeeren, ik ben toch alleen". Ze veinsde de verwonderde blik van Els niet te zien. Marjanneke is by tante Loek en Mark op een van z'n be roemde zwerftochten." „Nu, als 't mag graag. Ik heb zoo'n be hoefte eens met iemand te praten. Je weet hoe 'k altijd op anderen gesteund heb en nu alles zelf te moeten regelen, valt niet mee. Thuis weet niemand er nog van. Al leen Jan heb ik er over gesproken en hy geeft me gelyk." Waar haalde Elze den moed vandaan, vroeg Gaby zich af. Zou ze heusch in staat zijn de moeiiykheden die haar nog wacht ten te trotseeren?" ,.Een telegram voor my? O, Gaby." Met bevende vingers verbrak Els het zegel en las. Twee woorden slechts, die een eind maakten aan de twijfel en droefheid van weken: „Kom liefste". Met tranen van blijdschap ln de oogen reikte ze Gaby .het telegram. „Els, wat heerlijk, daar zullen we van daag eens op fuiven." Het meisje knikte. „Ja, 't lijkt wel erg ondankbaar, maar nu moet ik morgen be slist weg; er valt nog*zoo veel te regelen, 't Eerst moet ik naar oom Han om te vra gen of hy m'n „bruidegom" wil zyn." Gaby dacht even na. „Als je dat vanmid dag eens deed, je kunt dan voor het eten weer terug zyn, en hebben we de avond voor ons beiden." „Waarom ga je niet mee?" „Geen denken aan; 'k heb nog een leer ling vanmiddag. Verleidelyk was 't voor stel wel. Even, heel even maar Marjanne ke terugzien. Misschien beter van niet, dan zou ze het gemis nog scherper voelen. „Zeg, Els," zei ze, „zul je Marjanneke niet over mij spreken, ze wil dan soms terug naar huis; ik vind dat tegenover tan te Loek niet aardig.^ Hoe lang was het geleden, dat ze zich uitgesloofd had, voor een gezellige maal- tyd? Els was enthousiast. Van de fecsteiyk ge dekte tafel, gleed haar blik telkens weer naar het portret van Rob, waar het licht van de schemerdamp juist zoo op viel, dat ze het goed zien kon en de groote pul met rozen er naast. „Je bent een echter tooverfee, Gaby. Hoe krijg je 't zoo gauw klaargespeeld." Ook het kleine diner deed ze alle eer aan, terwijl haar gastvrouw levendig praatte en zich alleen voor de vorm bediende. Na tafel stelde Els haar voor Iets te spe len, „zoo van die gezellige oude dingen uit onze clubtijd". Alles had Gaby liever gewenscht dan dit, maar schynbaar onverschillig zocht ze de muziek. „Spelen jullie nog dikwijls samen?" „De laatste tyd niet zoo veel." Vlug zet te ze zich aan de vleugel <rm dit gevaarlyk onderwerp tot zwijgen te brengen. Wonderlijk mooi speelde ze toch, dacht Els. glimlachend bij de herinnering aan Mark's vereerenda blikken. Vreemd dacht ze opeens dat paby zoo weinig over hem sprak. Zou ze zich nooit eenzaam gevoe len als hy weg was, vooral nu Marjanneke by tante Loek logeerde?" Dan vToeg de muziek weer haar volle aandacht. „Weet je dat ik je soms benyd, Gaby?" Ze hadden een poos zwygend tegenover elkaar gezeten, in eigen gedachten ver diept. Verwonderd zag de Jonge vrouw op. „Jij weet precies wat je wilt en gaat recht op je doel at DaarbU heb je zoo'n slag je aan te passen en weet de meest al- ledaagsche dingen een byzonder cachet te geven. Rob kwam daar niet over uitge praat, toen hy by jullie in de schuur ge weest was." Gaby keek strak voor zich uit. Ze zag weer de schuur: de geel geverfde tafel met 't roodgeblokte kleedje, het karige maal, dat ze zoo vreugdevol met Rcrt> gedeeld hadden. ,.Dat is voorby". Verraderiyk trilden baar mondhoeken. „Voorbij", herhaalde Els verschrikt en greep Gaby's hand. „Je wilt toch niet zeg gen, dat Mark je verlaten heeft?" Gaby haalde de schouders op. „Voor onbepaalde tyd." „Laat me je mogen helpen", drong Els, zonder op de wrange toon acht te slaan, „ben ik niet byna je zus?" „Lief van je me daaraan te herinneren. Soms heb ik verlangd een zuster te bezit ten, met wie ik lief en leed zou kunnen deelen, maar deze avond wil ik niet beder ven, door 't spreken over myn persoonlyke moeilijkheden. „Dat is voor my immers 't grootste be wijs van je vertrouwen." Even nog aarielde Gaby, dan z^i ze: „Na de dood van ons jongetje is er verwijde ring tusschen ons gekomen. Ik had mezelf overschat voor die tijd; Mark verdiende wei nig, daarom verhuisdeflT we tegen z'n zin naar Utrecht en ging ik les geven. Hy kon niet aarden in de stad, hy miste de vrye natuur en 't hinderde hem bovendien, als ik een groot deel van m'n tyd moest beste den voor 't prepareeren van de lessen. Mark eischte me altijd heelemaal voor zichzelf..." Ze zweeg en staarde voor zich uit: „Toen 't kindje te vroeg geboren werd en stierf, heb ik hem ontwekenO, waarom heb ik niet liever elk verwijt verdragen, dan de verwijdering tusschen ons te laten groeien tot hy ophield van me te houden?" Haar stem stokte. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2