VRIJDAG 23 OCTOBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red- BnKeaUodi Mr. H. Gelse. Lelden: Red. Sud es Sport: M. Zonderop. Lelden; Red. Omgeving i L. Roozen. Lelden Red. Letteren en Kunst i Fr. Schneiders. Lelden; verent-voorde» Ulk voor dc ndvcrtcntiCni C de Hdden. Lelden. WEERBERICHT Zon onder 6.30 uur Vrijdagavond. Zon op 8.20 uur Zaterdagochtend. Tuachen deze tijden moet worden T»r- *ü*erd. 23 October: De maan komt Vrijdagavond om 6.41 uur op en gaat Zaterdagochtend om 8.15 uur onder. 24 October: De maan komt Zaterdagavond om 7.06 uur op en gaat Zondagochtend om 8.22 uur onder. 25 October: De maan komt Zondagavond om 7.33 uur op en gaat Maandagochtend om 10.27 uur onder 26 October: De maan komt Maandag avond om 8.04 uur op en gaat Dinsdagoch tend om 11.30 uur onder. 27 October: De maan komt Dinsdagavond o_m 8.39 uur op en gaat Woensdagmiddag om 12.28 uur onder. 28 October: De maan komt Woensdag avond om 9.19 uur op en gaat Donderdag middag om 1.10 uur onder. 29 October: De maan komt Donderdag avond om 10.05 uur op en gaat Vrijdag middag om 2.05 uur onder. BINNENLAND AANVRAGEN WINTERHULP. De persdienst van Winterhulp Nederland deelt mede, dat 10 November de laatste da tum is, waarop aanvraagformulieren ingele verd kunnen worden voor de tweede uit- keering van Winterhulp. Zij, die reeds eenmaal een verzoek tot steun aan Winterhulp hebben gericht, be hoeven dit niet opnieuw te doen, daar alle aanvragen, ook van hen op wier aanvraag afwijzend is beschikt, voor de tweede uit- keering opnieuw in behandeling worden genomen. Alleen zij, die dit jaar nog geen verzoek tot hulp aan Winterhulp gedaan hebben, behoeven dus,een formulier te vragen, welk formulier dan, zooals gezegd, uiterlijk 10 November ingeleverd dient te worden. Formulieren, na dien datum ontvangen, kunnen niet meer voor de tweede uitkeering in behandeling worden genomen. Zij, wier financieele positie sedert het indienen van het eerste aanvraagformulier een verande ring heeft ondergaan, behooren daarvan kennis te geven aan het plaatselijke bureau of de buurtschapshoofden. DE SOCIALE BEMOEHNGEN VAN DE DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. Het bestudeeren van de sociale problemen op het gebied van den landbouw, het doen van voorstellen tot het nemen van sociale maatregelen ten behoeve van het platteland, de uitvoering van door den secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij getroffen maatregelen op so ciaal plattelandsterrein, alsmede het stimu- leeren en coÖrdineeren van het maatschap pelijk werk ten plattelande, ziedaar de voor naamste werkzaamheden van de Xllde af- deeling sociale aangelegenheden van de di rectie van den landbouw. In de serie radiolezingen: „De boer, de productie en de directie van den landbouw" heeft drs. Th. Platenburg, chef van de Xllde afdeeling, dezer dagen over bovenge noemd onderwerp gesproken. Spreker wees er op, dat de Xllde afdee ling is voortgekomen uit den dienst voor de kleine boerenbedrijven, welke w&s inge steld om steun te verleenen aan de kleine boeren en de landarbeiders, die door de groote landbouwcrisis in nood waren ge raakt. Het terrein der sociale bemoeiingen heeft zich allengs uitgebreid en thans is de taak van de afdeeling op sociaal gebied zeer omvangrijk. Het object van bemoeiing van de afdee ling is de plattelandsbevolking, die daartoe in vier groepen vwordt ingedeeld: de kleine boeren, de tuinbouwers, de landarbeiders en de dorpskernen. Beoordeeld naar hun mate- rieelen welstand en cultureel peil moet men tot de conclusie komen, dat van de boeren en tuinders ongeveer 80 pet. een inkomen heeft, hetwelk beneden de inkomengrens van de stedelijke arbeidérs ligt en dat dit percentage voor de landarbeiders 100 en voor de dorpskernen zeker 60 bedraagt. Zondert men de grootere boeren en de dorpsnotabelen uit. dan is armoe troef en ligt het sociale peil beneden het voor het platteland wenschelijke. Uit een onderzoek is gebleken, dat onge veer 80 pet. van de kleine boeren één kamer bewonen. Voor de landarbeiders is het ze ker niet beter. Het bezit van kleeding is minder dan voldoende, de schuldenlast bo ven het toelaatbare, de ontwikkeling op landbouwkundig en huishoudkundig terrein beneden peil. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de sociale problemen in zulk een milieu legio zijn. Daar komt bij, dat de sociale wetgeving in ons land zich in hoofdzaak richtte naar de onderscheiding werkgever werknemer, waardoor de kleine boeren en dorpsbewoners in vele opzichten buiten die wetgeving vielen, hoewel hun inkomen in doorsnee lag beneden dat van den stedelij ken arbeider. Getracht wordt de sociale omstandighe den van de kleine landbouwers te verbete ren, o.a. door te bevorderen, dat het aan tal kleine bedrijven wordt uitgebreid, de bestaande kleine bedrijven zoo mogelijk worden vergroot, of de cultuur geïntensi veerd. Verder door het werk op het eigen kleine boerenbedrijf te combineeren met landarbeid in loondienst of met arbeid in de agrarische industrie, als ook door medewer king en hulp te verleenen aan technische en economische verbetering van het klein bedrijf. Voor de landarbeiders is er dan nog de landarbeiderswet. die de mogelijkheid schept voor landarbeiders een eigen huis of land in eigendom te verwerven. Maat schappelijk werk. subsidiearing van cursus sen op landbouwtechnisch, huishoudkundig en cultureel gebied, bevordering van de op richting van plattelandbibliotheken, het treffen van sociaal-hygiënische maatrege len, enz., ziedaar enkele andere overheids bemoeiingen, welke er op gericht zijn, de sociale omstandigheden ten plattelande te verbeteren, aldus betoogde drs. Platenburg. Bij de uitoefening van het landbouwkun dige deel van haar taak wordt de Xllde afdeeling bijgestaan door land- en tuin- bouwconsulenten, -hoofdassistenten en -as sistenten, terwyl voor het meer sociale deel zelfs een corps vrouwelijke ambtenaren, „maatschappelijke werksters", ten platte lande bestaat. Dit alles maakt het noodig, dat de sociale afdeeling van de directie van den land bouw nauw samenwerkt met de afdeelingen van andere departementen, voor welke eensgezinde samenwerking de sociale ver heffing van het platteland ten zeerste kan worden bevorderd. STUDIECONFERENTIE VAN HOOFDREDACTEUREN. Deze week heeft op initiatief van het Ver bond van Nederlandsche Journalisten in ho tel Dreyeroord te Oosterbeek een studie conferentie plaats gevonden, welke bezocht was door een groot aantal hoofdredacteu ren van Nederlandsche dagbladen. Verschil lende sprekers hebben in deze driedaag- sche conferentie het woord gevoerd over onderwerpen, welke op het oogenblik de belangstelling van den Nederlandschen journalist en bijzonderlijk van "de hoofd redacteuren moeten hebben. Op de inleidin gen volgden zeer diepgaande discussies, waartoe de meeste conferentiedeelnemers het hunne bijdroegen. Zoowel de inleidin gen als de gedachtenwisselingen hebben zeer verhelderend op tal van aanwezigen gewerkt. Op den sluitingsavond heeft de secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goe- dewaagen, een inleiding gehouden over de kunstcritiek in de pers. Spr. betoogde, dat de kunstcritiek het medium is tusschen kunstenaar en volk. Daarbij gaat het niet om de persoonlijke meening van den criti cus. Zijn critiek moet principieel zijn, dus gebaseerd op een bepaalde dogmatische op vatting over kunst. Eerste taak van de critiek is een voorlich tende, tweede taak een beoordeelende. Bij deze beoordeelende taak vrage men zich ook altijd af of het te behandelen kunstwerk geen volksvijandige werking heeft, wat zijn uitwerking op de volksgemeenschap is. Bij de beoordeeling van de vraag hoe nu de kunstcritiek moet zijn, betoogde spr., dat naar zijn meening de dagbladen zich moeten beperken tot de informeerende, de inlichtende critiek. De taak van de beoor deelende critiek is aan het vakblad. Het dagblad moet het publiek inlichten over den kunstenaar en zijn werk. Het vakblad is de rechter over den kunstenaar, het dagblad meer zijn helper. Heilgymnasten en masseurs. Het be sluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken betreffende de paramedische bedrijven treedt met in gang van 1 November a.s. in werking voor de heilgymnasten en masseurs. In verband hiermede zullen heilgymnas ten en masseurs, die hun beroep willen blijven uitoefenen, daartoe in de eerste vier weken van November a.s. een verzoek bij voornoemden secretaris-generaal moe ten indienen. Een soortgelijk verzoek dient na 1 No vember a.s. te worden gedaan door dege nen, die in aanmerking wenschen te ko men voor goedkeuring van hun inrichtin gen of cursussen ter opleiding tot heilgym- rast en/of masseur. Zoolang op deze ver zoeken, die bij den geneeskundig hoofdon- specteur van de volksgezondheid te 's Gra- venhage moeten worden ingezonden, nog geen beslissing is genomen, mogen belang hebbenden hun werkzaamheden blijven uitoefenen. Aangezien het in de bedoeling ligt, dat aan de aanvragers een uitvoerige vragen lijst ter invulling zal worden gezonden, kunnen de verzoeken een beknopt karakter dragen. Hoogleeraar Utrecht. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kui tuurbescherming is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de toe gepaste analyse, de toxicologie en de che mische levensmiddelenleer: dr. J. F. Reith, te Utrecht. Hoofdcommissaris der Amsterdamse he politie overleden. Na een ongesteldheid van ongeveer twee weken is gistermiddag in de Ned. Herv. Diakonesseninrichting aan den Overtoom te Amsterdam overleden de hoofdcommissaris van politie te Amster dam, kolonel S. Tulp. De heer Tulp, die in 1891 te Leeuwarden geboren werd, heeft..een goed deel van zijn leven in Indischen militairen dienst door gebracht. In 1912 trad hij als 2de luitenant in "het Nederlandsch-ïndische leger, werd in 1916 tot len luitenant en tien jaren later tot kapitein bevorderd. Later werd hij commandant der troepen in Suriname, vanwaar hij. na vier jaar met den rang van majoor naar Indië terugkeer de. In 1936 volgde zijn bevordering tot lui tenant-kolonel, in welken rang hij, in 1938, den militairen dienst met pensioen verliet. Op 21 April 1941 volgde hij hoofdcommis- sarig H. J. Versteeg op als chef van het Amsterdamsche politiecorps. Slechts korten tijd heeft hij zijn laatste functie mogen bekleeden, maar in die pe riode heeft het corps kolonel Tulp leeren kennen als een rondborstig, rechtschapen superieur, die een goede discipline van zijn mannen eischte, maar daarnaast ook een open oog en hart voor zijn ondergeschikten toonde. De heer Tulp was officier in de orde van Oranje-Nassau. Veehandelaar voor een jaar uitgesloten. Een veehandelaar, tevens landlbouwer, te Veeningen, gemeente Zuidwolde (Dr.) had eenigen tijd geleden te Zwolle een rund gekocht en dit te Zuidwolde verkocht en afgeleverd, zonder van de ontvangst en aflevering aanteekening te houden in zijn zakboekje of deze te bevestigen in de veéboekjes van verkooper en kooper. Van het feit, dat het rund bestemd was om frauduleus geslacht te worden, was hij op de hoogte, hij heeft zelfs na de slachting nog eenige deelen van dit rund gekocht. Voor dit feit had de man zich voor den tuchtrechter te Assen te verantwoorden. Hem was tevens ten laste gelegd, dat hij in strijd met de geldende bepalingen een var ken had ontvangen. De tuchtrechter achtte de feiten bewezen en besliste, dat 's mans bedrijf als rundveehandelaar voor zes maanden gesloten moest worden. In hooger beroep verzwaarde dezer da gen het centraal college voor de tucht rechtspraak deze straf door sluiting van het bedrijf als veehandelaar te bevelen voor den tijd van één jaar. OPZETTELIJKE VERKWISTING? Hoevel ouders kennen niet het oogenblik, dat, na lang beraden, na eindeloos gereken, ze moeten vaststel len, dat de hartewensch van hun jon gen. verder te studeeren, niet kan worden vervuld. Hoeveel hoopvolle verwachtingen zijn niet vernietigd door het verlammende besef, dat va ders inkomen het eenvoudig niet toe staat, dat er nog meer geld aan ver dere studie wordt besteed. Wij kennen deze gevallen bij duizenden en onder vinden ze nog nauwelijks als een ramp. Te lang heeft men ons voorge praat. dat het eigenlijk zoo hoorde. Doch wie beseft de enorme krachts verspilling, die deze toestand mee brengt? Hoeveel ambitie, aanleg, lief de tot intensieve vakstudie, hoeveel scheppend vermogen is op deze wijze niet gedood? Wij leven in een tijd waarin het leven ons tot uiterste spaarzaamheid dwingt, willen we niet ten onder gaan. Geen aardappel mag verloren gaan, doch met de gaven van hart en hoofd van onze jeugd met onze toekomst dus, bedrijven we ook nu nog een verkwisting, die aan het waanzinnige grenst. Niet de enkeling, die door de omstandigheden is gebon den, draagt hiervoor de verantwoor delijkheid. Neen, wij als gemeenschap x.ullen daarvoor eens moeten boeten. Gelukkig zijn er teekenen, die op een kentering wijzen. Zoo geeft het Lan- gemarek-studium de gelegenheid tot een kostelooze vakstudie of universi taire opleiding aan allen, die zelf een dergelijke opleiding niet kunnen be kostigen, ofschoon ze, wat hun presta ties betreft, daartoe zijn voorbestemd. Elke flinke, gezonde, jonge man tusschen 16 en 22 jaar, die meent, dat hij over een meer dan normalen aan leg beschikt, kan zich voor deze op leiding aanmelden. Inlichtingen ver schaft het Langemarck-studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. NIEUWE GROENTEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Tegenwoordig ziet men vaak vruchten in de groentenwinkels liggen, die op groote komkommers gelijken. Deze voor velen „nieuwe groente", die echter in het geheel niet nieuw is, heet zuchetti. Al jaren lang kweekte men ze in ons land, maar niet in c^ie hoeveelheid^ dat ze veel verhandeld werden. Vandaar, dat nu menig huisvrouw, die een zuchetti voor het eerst ziet, denkt, dat het een product van dezen tijd is. De zuchetti's zijn vaak zoo groot, dat een ge zin van vier personen er wel eenige dagén van kan eten. Ze worden als gestoofde komkommer bereid en hebben een wei nig uitjeomenden smaak, die met wat pe terselie, tomaten-, tomatenpuree of kerri- surrogaat pittiger te maken is. Ook de paprika of zoete peper is niet nieuw. Dat zij niet zoo vlot gekocht wor den als andere groenten is te begrijpen, want zij zijn hoog van prijs. Toch ver dient dit luxekind onder de groenten wel de aandacht, omdat het zoo rijik is aan vi tamine c en aan een stof carotine ge naamd, waaruit in ons lichaam vitamine a gevormd wordt. Vitamine a is noodig om onze weerstand tegen infecties te ver- grooten. Het is niet zoo kwaad eens een enkele maal wat zoete peper in de maaltijd te verwerken. In menige saus en ook bij weinig sterk smakende groente kan men wat kleingesneden paprika verwerken ter verhooging van smaak en voedingswaarde. Ook mais is rijk aan carotine. De be zitters van tuintjes, die suikermais hebben gekweekt, kunnen daar zoo langzamer hand een lekker maaltje van bereiden. Sui kermais wordt het beste onrijp gegeten. Wie denkt, dat voor hel maken van suiker mais veel boter noodig is, vergist zich. Er zijn ook maisrecepten. waarbij de boter- pot in het geheel niet te pas komt en die toch smakelijk zijn. Zuchetti. De zuchetti in de lengte in vieren snijden; het zaad verwijderen en ze in stukjes snyden van ongeveer een vin ger lengte. Wat water aan de kook bren gen en daarin de stukjes zuchetti met-wat zout gaar koken. Kooktijd 10 a 15 min. Het vocht binden met wat aangemengd bloem of gemengd meel. Naar verkiezing een klontje boter er door mengen. Het saus je op smaak afmaken met wat lterriesur- rogaat. De groente in een schaal overdoen en wat fijngehakte peterselie over strooien. Sla met zoete pepers. 1 groote of 2 kleine zoete pepers, 500 gr. tomaten, wan neer men die nog krijgen kan, kropsla of andijvie, eenige gekookte aardappelen, azijn, zout (peper). De pepers doorsnijden en ze nadat het zaad verwijderd is, fyn snijdien. De tomaten wasschen en in plak jes snyden. Van de kropsla de slechte bla deren verwijderen, de krop wasschen, los- plukken en vlug nawasschen of de andij vie wasschen en zeer fijn snijden. De aard appelen fijnmaken, met wat azijn (peper) en zout vermengen tot het een dik papje is. De paprika en andijvie, tomaten of sla hiermee aanmaken. De sla in een schaal overdoen en versieren met enkele snip pers paprika. Suikermais. De kolven van blad ont doen en opzetten met kokend water met zout en wat suiker. De kooktijd is zeer verschillend. Jonge kolven zijn in een 1/2 uur gaar, oude kolven moeten soms wel drie uur koken eer zij gaar zijn. Als ze half gaar zijn, kunnen ze echter ook gegeten worden. De kolven zoo warm mogelijk op dienen en als groente geven bij aardap pelen. Een deel van het kooknat binden met aangemengde bloem of een ander bindmiddel, een klontje boter er door roe ren en deze saus bij de mais en aardappe len presenteeren. Van de rest van het maiswater soep maken. Veelal worden de maiskorrels met de tanden van de spil afgenomen. Wie het onaangenaam vindt, dat men aan tafel de maiskolven in de hand moet houden en „afkluiven" snijdt in de keuken met een mes de mais van de spil en doet de korrels alleen op met een beetje saus. Maïssoep. 11. kooknat van maiskolven aangevuld met water, gekookte halskorrels van 1 kolf, eenige gekookte aardappelen, 3 tomaten (peper aroma, tapteemlk). De to maten wasschen en in stukjes snijden. De aardappelen' in plakjes snyden. Het mais- nat aan de kook brengen. Tomaten, aard- Jarenlang hevige rheumatiek. tNu kan ik weer loopen. De Heer C. C. te B. schrijft, dd. 19-11-'40: „Jarenlang leed ik aan hevige rheumatiek. Soms kon ik heelemaal niet meer loopen en dikwijls alleen met be hulp van een stok. Ovaaltjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkele tabletten weer gaan kon en nu ook weer mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben nu heelemaal gezond, maar heb steeds Ovaaltjes bij de hand en kan ze iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. KUDDEDIEREN? S.S.-P.K. Herinnert ge U nog de zwaar wichtige en „deskundige" betoogen uit den tijd, zoo van September '39 tot Mei/40, die ten doel hadden, nu eens haarfijn het ver schil weer te geven tusschen den Duit- schen, Franschen en Engelsehen soldaat? In het kort kwam het wel hier op neer, de,, Franschman, ja, dat is een individua list, de Engelschmanis flegmatiek en de Duitsche soldaatde Duitsche soldaat is een kuddedier, een massamensch, die niet in staat is persoonlijk initiatief te ontwik kelen. Dit speelde mij door het hoofd, toen ik terugdacht aan het groote offensief in het Oosten. Stelt u zich voor, een sinds maan den en maanden uitgebouwd veld van ver sterkingen met tallooze draadversperrin gen. met mijnenvelden en anti-pantser grachten. Een terrein, waarvan iedere plooiing, elk heuveltje is uitgebuit, waar ontelbare betonnen bunkers, goed gecamou fleerd, een aanval onmogelijk schijnen te maken. Van links en van rechts, van voren en van boven, regent het artillerievuur, zijn granaatwerpers en pantserafweerkanonnen met elkaar in wedijver, eiken vierkanten meter om te woelen. En dan krijgt een compagnie de opdracht: „Terrein zus en zoo, met de hoogten zooveel en zooveel zyn te nemen." Het bevel tot den aanval komt. Onder steund door pioniers met vlammenwer pers en lichte granaatwerpers gaat het naar voren. De eerste linies van de Sovjets wor den bestormd en de eerste plukjes gevan genen naar achteren gebracht. Een groep leider krijgt een bepaalde opdracht. Uiterst rechts is een nest zware machinegeweren gesignaleerd en hij krijgt het bevel deze machinegeweren tot zwijgen te brengen. Met zijn tienen gaan ze er op uit. Het is een bont groepje, er zijn Denen bij, een Ne derlander, Vlamingen, een Zweed en een Zwitser. Voorzichtig, maar toch snel, wer ken ze zich naar het aangewezen punt, leg gen den neus in moeder aarde, als het te bont wordt en dan zijn ze zoover gekomen, dat ze met handgranaten kunnen werken. Daar vliegen ze twee, vijf, acht hand granaten. Met een geweldigen knal explo- deeren ze. Dan springen ze op en stormen, onbekommerd om het hevige vuur van alle zijden, voorwaarts. Nog is het nest niet uitgerookt, of een Duitsche kameraad ziet, rechts van het machinegeweernest bewe ging. Een enkel woord tot zyn Nederland sehen kameraad enweg zijn ze. De Duitsche S.S.-man werkt zich, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, door het hcoge gras, naar landmijnen tastend, en geeft plots zijn kameraad het afgesproken teeken. gelijktijdig werpen ze hun hand granaten in den loopgraaf en springen aan de beide uiteinden er in. De bolsjewisten schijnt een radelooze angst te overmeeste ren en kruipen strompelend opgedreven door de beide S.S.-mannen met getrokken pistool, uit de beschutting van hun loop graaf. Als ze geteld worden, blijken het er 148 te zijn, 148 man, die door het kordate op treden van twee man onschadelijk worden gemaakt. Dat gebeurde tijdens den op- marsoh in het Oosten. En wist U, dat by Dieppe hetzelfde gebeurd is? Zullen we nog eens discussieeren over het igemis aan individualiteit in de oplei ding van den Duitschen of den Germaan- schen soldaat, o wijze borrelstrateeg? S.S.-Oorlogsverslaggever W. SASSEN. GEMENGDE BERICHTEN ECHTPAAR DOOR GAS GESTIKT. Kat had de gasslang losgetrokken. De bewoners van het bovenhuis 2de Tuindwarsstraat no. 6 te Amsterdam, be speurden gisterochtendd een sterke gas- ïucht in het perceel. Toen deze aanhield en om half tien de in het benedenhuis ge vestigde kruidenierszaak nóg gesloten bleek te zijn, waarschuwden zij den ge neeskundigen dienst, die weldra met een ambulancewagen ter plaatse kwam. Toen men de woning was binnengegaan, bleek spoedig, welk onheil het ontsnapte gas had aangericht: de beide bewoners, een 53-ja- rige man en zijn 44-jarige vrouw waren tengevolge van gasverstikking overleden. De kat, die het echtpaar erop na hield, heeft klaarblijkelijk bij een sprong de slang van het gascomfoor losgetrokken, waardoor bet gas ontsnapte en de woning binnenstroomde. Geestelijke bij auto-ongeluk zwaar ge wond. Naar eerst thans bekend wordt, is Zondag jl. de Z.Eerw. M. Bekkers, rector te Hintham, met zyn auto, onder de ge meente Den Dungen tegen een boom ge reden, waarbij hij zeer ernstig werd ge wond, terwijl de wagen vrijwel geheel werd vernield. De toestand van het slacht offer is thans zoo .verergerd, dat hem de sacramenten der stervenden zijn toege diend. appelen en maiskorrels er aan toevoegen en de soep 10 min. laten doorkoken. De soep op smaak afmaken met wat peper, aroma of een bouillonblokje en naar verkiezing een scheutje taptemelk. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Erwten en boonen. G. Horsman te L i s s e had van den economisoh-en rech ter een maand .gevangenisstraf plus een geldboete van f 200 gekregen, wegens het verhandelen van erwten en boonen. In hoo ger beroep eischte de P.-G. bevestiging van dit vonnis. Uitspraak over 14 dagen. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Vet zonder bon. H. J. Willebrand te Leiden had een kleine hoeveelheid vet zonder bon gekocht, voor welk feit de of ficier een geldboete van f 40 subs. 25 da gen eischte. Vonnis 25 subs. 15 dagen. Dacht dat het mocht. J. v. d. Leede te L i s s e zeide gedacht te hebben, dat hy lammeren vrij mocht slachten, want men mocht ze ook vrij houden. De officier ge loofde niet veel van dit verhaal, want een ieder weet toch wel, dat lammeren scha pen zijn. Verdachte zegt thans wel, dat hij een lam geslacht heeft, maar vroeger had hij toegegeven, dat het er meer geweest waren. Reden voor den officier om thans acht maanden gevangenisstraf met onmid dellijke gevangenneming te eischen. Na het pleidooi veroordeelde de economische rechter verdachte conform, maar vond termen aanwezig, om verdachte met on middellijk gevangen te laten nemen. H, de Koning te Haarlemmer meer had de lammeren helpen slach ten. Volgens zijn zeggen had zijn aandeel alleen maar in het villen bestaan, hetgeen de officier ook slachten noemde, voor welk feit acht maanden gevangenisstraf werd geëischt. Het vonnis werd zeven maanden. Schapenvleesch gekocht. S. F. Bam- hoorn, P. Mielo en mej. L. C. Karstens te L i s s e hadden zich allen schuldig ge maakt aan het koopen van schapenvleesch zonder bon. Allen kregen een geldboete van 30 subs. 30 dagen. Zij ging slapen. De twee zoons van de 'huisvrouw A. M. van Egmond teLeiden, waren op een avond thuis gekomen met een dood schaap op hun rug. De moeder kon best begrijpen wat er ging gebeuren ma-ar zij wasChte z.g. haar handen in on schuld en ging naar bed. Erg veel had ha-ar dat niet geholpen, want door dat naar bed gaan had zij juist haar woning ter beschik king gesteld van haar zoons. De officier eischte dan ook twee maanden gevangenis straf tegen haar. Omdat de plaatsvervan gend economische reohter best kon begrij pen, dat de moeder het moeilijk had gehad, volstond hij met het opleggen van een geldboete van 30 subs. 30 dagen. Daarna hadden zich de twee zoons van verdachte te verantwoorden n.l. A. Distelveld en P. Distelveld, beiden uit Leiden, die beiden verstek lieten gaan. Wegens clandestien slachten vorderde de officier tegen elk zeven maanden gevange nisstraf. De economisch^ rechter legde de- ze straf op en beval hun onmiddellijke ge vangenneming. J. J. van Weeren te L e i d e n had van de vorige verdachten vijf k.g. schapen vleesch gekocht, voor welk feit hij ver oordeeld werd tot een geldboete van 40 subs. 40 dagen. De leverancier. Op een dag hield, een veldrwaöhter tëZwammerdam een jongen aan, die het hart en de nieren van een schaap vervoerde. De knaap moest zeg gen waar deze dingen vandaan kwamen en noemde J. de Bruin te Zwammerdam. De officier eischte tegen de Bruin zeven maan den gevangenisstraf met oramiiddellijke gevangenneming. Vonnis conform zonder gevangenneming. HAAGSCHE RECHTBANK. Groote suikerdiefstal te Leiden. Een heel complot van stelers en helers uit Leiden had zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Het betrof hier een groote suikerdiefstal ten nadeele van den bakker P. Corba uit diens opslag plaats aan de Koddesteeg. Een vijftal die ven stond tegelijk terecht n.l. de drie ge broeders P. J. C., K. C. en H. C. alsmede W. N. en W. K. J. D. allen uit Leiden. W. N. had de anderen er op attent gemaakt, dat er wel wat te halen zou zijn in het pak huis van Corba in den Koddesteeg. Ver schillende malen waren zij in het pakhuis geweest. Bij het verhoor kwam. nog vast te staan, dat W. N. zich op den achter grond had gehouden door niet mee naar binnen te' gaan, maar de aan een touw neergelaten balen alleen maar los -te ma k-en en ze zoola-nig in zijn woning te bergen. De officier achtte alle verdachten schul dig en eischte tegen P. J. C. en K. C. elk een jaar gevangennisstraf en tegen H. C., W. K. J. D. en W. N. elk acht maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De chauffeur C. A. S. te Leid e n, had van de vorige verdachten balen suiker gekocht en deze weer verkocht resp. voor 300 en f 375 per baal. Wegens schuldhe- ling eischte de officier drie maanden ge vangenisstraf. De schoenmaker M. S. te Leiden kocht van deze suiker eenige balen voor 250 en verkocht ze weer voor f 325. Hier werd de eisch twee maanden gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. Uitspraken. J. B. te L i s s e had van Zwetsloot uit die gemeente een aantal ko nijnen gestolen, voor welk feit de officier zes maanden gevangenisstraf had geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot vier maanden gevangenisstraf met opschor ting tot een gratieverzoek. N. N. uit W a s s e n a a r had zich schul dig gemaakt aan rijwieldiefstal. De officier had verdachtes opsluiting in een krankzin nigengesticht geëischt voor den tijd van een jaar. Het vonnis werd ontslag van rechtsvervolging. Een jaar jeugdgevangenis was de eisch geweest tegen H. K. uit Leiden, wegens rijwieldiefstal, tweemaal gepleegd. Het vonnis werd vier maanden gevangenisstraf. Tegen W. F. van A. teLeiden was eveneens wegens rijwieldiefstal een jaar gevangenisstraf geëischt. De uitspraak werd vijf maanden. Mej. M D. te Leiden, die zich schuldig gemaakt zou hebben aan diefstal van een rijwiel werd vrijgesproken, omdat het tenlaste gelegde niet bewezen werd ge acht. J. H. te K a t w ij k aan Zee, die verstek liet gaan, werd wegens rijwieldief stal veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2