DUITSCHLAND DONDERDAG 22 OCTOBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS JUBILEA BIJ DE LICHTFABRIEKEN. Heden herdenken twee werklieden van de Stedelijke Lichtfabrieken den dag, waarop zij vóór 25 jaren in dienst traden. Het zijn J. v. d. Mark, hulpmachinist bij de Electriciteitsfabriek en J. D. Nieuwenhuy- sen, machinist van het Gaspompstation. Zooals gebruikelijk werden de jubilaris sen vanmorgen ten kantore der fabrieken ontvangen, alwaar de directeur hen in har telijke bewoordingen met hun zilveren ju bileum gelukwenschte. Den heer v. d. Mark wachtte daarna in de Centrale nog een verrassing van de zijde van zijn collega's en chefs, die zich voor zoover de dienst dat toeliet, in een der dienstlokalen hadden vereenigd om den jubilaris met familie aldaar te verwelko men. Een der werklieden maakte zich tot tolk der aanwezigen en bood in welgeko zen woorden zijn gelukwenschen aan, wel ke hij vergezeld deed gaan van een cadeau als blijvende herinnering aan dezen dag. Nadat de jubilaris hiervoor zijn dank had uitgesproken bleef men nog een korten tijd bijeen, waarvan door velen uit het bedrijf gebruik werd gemaakt om den jubilaris persoonlijk de hand te drukken. De tweede jubilaris, de heer Nieuwen- huysen, mocht van zijn collega's een atten tie thuis ontvangen, terwijl hij ook van zijn chef en van het personeel van de Inspectie Gas felicitaties in ontvangst mocht nemen. ONEERLIJKE POSTBESTELLER. Door de politie is aangehouden een 23- jarige hulpbesteller der P.T.T., die gedu rende geruimen tijd brieven verduisterde om zich meester te maken van de e.v. dis tributiebonnen, welke daarin zaten. Een hoeveelheid bonnen is bij een huiszoeking gevonden. NOG MEER ARRESTATIES. In verband met de inbraak en diefstal by de grossierderij in rookartikelen der fa. D. aan de Oude Vest, waarvoor reeds negen personen waren gearresteerd, zijn thans door de politie nog drie personen aange houden. Twee der aangehoudenen zijn da ders, de overigen hebben zich, zoor zoover thans kon worden vastgesteld, aan heling schuldig gemaakt. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 231. Firma A. N. Turksma. Leiden, Haarlemmerstraat 171. Winkel in wol en handwerkartikelen, hee renmode-artikelen. Naast de bewindvoer ster mej. C. C. Wirtz is benoemd tot be windvoerder gerechtigd tot het vervreem den der bovengenoemde onderneming: de Niederl. Aktiengesellsch. für Abwicklüng von Unternehmungen, 's-Gravenhage. 2998. C. G. Verhage". Leiden, Uiterste- graoht 37-39. Handel in melk en melkpro ducten, alsmede in stroo. De zaak is dd. 1 Sept. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Fa. C. G. Verhage en Zoon. (B.P.) Venn.: C. G. Ver hage en J. A. C. .Verhage, Leiden. 118. C. Th. Breebaart en Zoon. Leiden, Lange Mare 92. Handel in manufacturen en aanverwante artikelen. N. Venn.: A. B. Breebaart, Oegstgeest. 4517. A. W. Tijssen. Thzn. Leiden, Nieuwe Rijn 98. Groothandel in boter1, oliën vetten, grutterswaren. De zaak is dd. 1 Oct. 1942 omgezet in een vennootschap on der firma o. d. naam: Firma Tijssen. (B.P.) Venn.: A. W. Tijssen, Sassenheim en N. Ohr. Reizevoort, Leiden. MUZIEK. THEO VAN DER PAS. Voor een welhaast uitverkochte zaal gaf van der Pas zijn recital met het volgende programma: Beethoven, Debussy, Liszt en Chopin. De pianistische eigenschappen van van der Pas zijn velerlei en toch ook weer zoo eenvoudig, hetgeen de keuze: Debussy en Chopin heel duidelijk, aangaf. Hij ving aan met de „Sonate pathétique". Beetho ven klinkt bij dezen pianist niet zoo grootsch en machtig, de innerlijkheid wat vlak, waar tegenover staat een plots ople vende impulsie, zooals vooral in het „Ron do". Vinden wij Beethoven niet direct zijn genre, de vier werken van Debussy „Dan seuses de Delphes", „Minstrels", „La terras- se des audiences du clair de lune" en „Feux d'artifice'', daarin heeft hij ons danig bezig gehouden door een zeer aparte klassiek- moderne Debussy schoonheid, met mystieke belichtingen en uitgesproken karakteris tiek, waarbij zijn virtuositeit voortreffelijk aan 't licht kwam. Dan speelde hij „Ballade in b kl. van Liszt, dat met al zijn klank effecten en moeilijkheden en accoorden in stuwkracht toch maar verre ten achter staat bij de Ballades van Chopin. De Rhap- sodie no. 12 laat zich beter aanhooren en werd mooi gespeeld. Negen mooie Chopin- werken volgden na de pauze. Stuk voor stuk met meesterschap vertolkt. „Impromptu As gr. t." met de fijne figuurtjes in stoeiende opeenvolging, de temperamentvolle „Noc turne Cis kl. t.", de karakteristieke „Mazur ka a kl. t.", de salon-achtige elegante „Val- sen in des en ges. gr. t", de gloeiend aan doende „Ballade es dur", de twee „études-f mol en f dur", de een legato, de ander vlin dervlug, ën tot besluit „Scherzo bes kl. t.''. Wat heeft Chopin het klavier goed gekend om zulke muziek ervoor te schrijven, maar ook wat heeft van der Pas in de genoemde werken fraaie effectvolle klanken doen hoo- ren, de muzikale gedachte kunstzinnig weergegeven, de aanslag glashelder, vleug- jes van klank, zwierig en charmant, of dreunende accoorden, daverehd passagespel en trillers, 't Was heel mooi en knap en góed te begrijpen, dat de menschen vooral na de Chopin-vertolking meer dan enthou siast waren en den pianist uitbundig toe juichten, die zich tot het spelen van de mooie „concert-étude" van Pierné wedérom aan 't klavier zette en hiermede nogmaals een enorme ovatie kreeg. J. Kortmann. Onze stadgenoot de heer J. Th. Boot is geslaagd voor het examen voor zwemon derwijzer, afgenomen door een commissie uit den N.Z.R.B. Voor het examen van apothekers-assi stent is hier ter stede geslaagd mej. J. Piek Heida, Den Haag. Geboren: Edith d. van L. van Es en M. Noppen. Louis Albert René z. van A. Massaar en J. P. Schoonderwoerd den Bezemer. Teuntje d. van A. Westdyk en Noordhóék. Nicolaas z. v. P. van den Vijkel en H. _C. M. Gravestein. Johanna "rTtje d. van J. J. van der Waard en J. 'lenaar. Wilhelmina d. van F. van As EINDE VAN DEN ZOMERTIJD In de Staatscourant van heden zal een besluit verschijnen van den secretaris-gene raal van Binnenlandsche Zaken, volgens hetwelk de thans geldende zomertijd zal eindigen in den nacht van 1 op 2 Novem ber e.k. In dien nacht zullen de klokken van 3 op 2 uur worden teruggezet, zoodat men als dan een uur wint. In den nacht van 28 op 29 Maart 1943 wordt, de zomertijd weer ingevoerd; dan zullen de klokken te 2 uur 's nachts op 3 uur worden vooruitgezet. en C. van der Walle. Ima Juli Wille nden d. van W. F. van Dijk en W. M. E. Pont. Ferdinand z. van J. van der Weij- den en W. T. Polder. Connie d. van C. A. Marquenie en J. M. Polane.. Ondertrouwd: P. J. Bekooij jm. 23 j. en F. W. van Vierzen jd. 22 j. J. Teeu- wen jm. 29 j. en C. J. van der Zanden jd. 24 j. J. Zwier jm. 25 j. en N. Oudshoorn jd. 26 j. Getrouwd: J. J. van Hille jm. en M. Seret jd. A. P. Delforterie jm. en A. de Mooij jd. J. C. S. Vreeburg jm. en C. T. Mollers jd. T. A. Vogelenzang jm. en A. Verhoeven jd. H. N. Thijssen jm. en M. Vermond. H. van de Ven jm. en J. M. de Leeuw. jd. J. J. van den Berg jm. en J. van der Hart jd. I. Bonarius jm. en A. E. Hanno jd. H. Buitendijk jm. en S. Kooreman jd. L. van Es jm. en J. Koster jd. K. C.' Jansen jm. en G. Minke jd. P. C. Kettenis jm. en T. van der Veer jd. W. R. van Klaveren ^m. en A. W. F. Flip- po jd. H. Mulder jm. en J. C. van Gils jd. A. R. Stijlaart gesdh. en H. C. M. Noort jd. H. Tiebosch jm. en W. A. Meijer jd. P. D. van Vliet jm. en A. Privé jd. G. Zoethout jm. en E. Disse- velt jd. Oveleden: H. J. van Haaren huisvr. van H. Riebeek 55. H. Flippo wend. 84 jaar. A. F. Rugebregt man 33 j. A. Klinkenberg wed. van M. van der Meij 85 jaar. AGENDA. Zondag, Tweede Abonnementsconcert Re sidentie-Orkest, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. DE WERELD BRANDT SS-PK. ik leef bij het beetje geluk, dat mij is toegwezen, daar vecht ik voor en dat laat ik niet los. Mijn wereld is klein, maar het leven daarin bepaal ik. Jouw wereld is groot, maar jij laat je leven be palen door idealen, al of niet bereikbaar..." Dries laat den brief uit zijn handen zin ken. In het licht van het opflakkerende kaarsje trekt het blad papier een grillige schaduw mee over den ruw-houten bunker- wand. Stil blijft hij staren op den brief, die de veldpost zoo juist van thuis gebracht heeft. Maar zijn oogen lezen niet meer. Van ver klinkt geweervuur door de dikke, aarden bunkerwanden. Gestommel op het primitieve trapje, dat naar het inwendige van de kleine vesting voert, doet hem opschrikken uit zijn ge peins. Kameraden komen terug van een ver kenningstocht. Bemodderde laarzen stam pen op den wankelen vloer en de ruimte is plots vol geroezemoes. Vreugde laait op.... post van thuis. Dries doet stil zijn werk, Handig ver deelt hij de warmgehouden soep en ra kelt het vuur wat op. De nachten begin nen al kil te worden. Maar als een poosje later al'len op hun britsen liggen, de vermoeide kameraden in een diepen, zwaren slaap, dan ligt Dries nog mét open oogen in de zwarte bunker ruimte te staren. Zijn gedachten jagen dui zenden kilometers terug, naar vrouw en kinderen; hij ziet zijn altijd ijverig vrouw tje bezig met de schaterende kinderen.... ....„daarom is mijn wereld klein, maar het leven daarin bepaald ik Zijn vrouw verdroeg de lange scheiding niet gemakkelijk en in haar brieven klon ken dikwijls de verwijten door, dat hij van haar en de kinderen was weggegaan, om hier, in dat oneindig groote, vijandige land te gaan vechten. ,je laat je leven bepalen daar idea len, als of niet bereikbaarzoo schreef zij en het was echte vrouwenlogi'ka. Hun huwelijk was toch gelukkig, hij verdiende goed en wat een rijkdöm hadden zij aan hun lieve kinderen. Een harde bons op de houten bunker- deur. Ja,het is tijd om den kameraad boven in de stelling af te lossen. Een oogenblik later staat Dries in den helderen nacht. Een prachtige sterrenhe mel welft boven hem, maar hij ziet het niet. In de verte rommelt het nooit zwij gende geschut. Af en toe, dichtbij of ver derop, ratelt een machinegeweersalvo, maar hij hoort het niet. Zijn gedachten ma len nog door over den pas ontvangen brief. Een wee gevoel kruipt door zijn maag streek. Hij kan wel huilen, zoo kleintjes voelt hij zich. Plots schieten vóór hem aan de overzijde van niemandsland, felle vuurzuilen uit de zwarte aarde op. Een moment later trilt hij mee met de hevige ontploffingen. Dries is ineens weer helder van gedachten en hij hoort hoe de zware bommenwerpers brommend hun doelen in den helderen nacht zoeken. Steeds meer vurige tongen lekken naar den hemel en de rollende explosies volgen elkaar in snel tempo op. Als de zware machines reeds lang den te rugtocht aanvaard hebben, staat Dries nog als genageld op zijn plaats en staart daar naar de immer nog feilen gloed in het vijandelijke land. En hij leest in de laaien de vlammen: mijn wereld is klein, maar het leven daarin bepaald ik. Maar nu piekert Dries niet meer, klaar en helder zijn z'n gedachten. Hij weet, dat zijn vrouw het goed be doelt, maar het groote machtige gevoel, dat hij, Dries, dikwijls in zich voelt op'oruischen en dat hem dwong zijn plicht in het verre vreemde land te gaan vervullen, dat be grijpt zij niet. Hij heeft het destijds, by zijn vertrek, trouwens ook niet onder woor den kunnen brengen. Nu, met deze realisti sche coulissen van een brandende wereld, nu lijken haar woorden zoo naief. De wereld brandt. Een zichzelf overleefd stelsel heeft de. lont aan het kruitvat ge legd, om zijn tyrannie over de volkeren te kunnen handhaven. Maar reeds luidt de doodsklok voor den ondergang. Jonge vol keren stormen tegen het vermolmde maat schappelijke stelsel, onhoudbaar, onover winnelijk. Strijd, stryd. Kanonnen bulde ren dag en nacht, jonge kerels rennen elk uur van den dag, met verbeten gezichten op den vijand in. Op de wijde oceanen zinken onophoudelijk brandende zeekastee- len in de golven weg en over de geheele wereld is de lucht vervuld van het dave rend gebruil van vliegtuigmotoren. Strijd. Maar niet overal wordt hij eerlijk gevoerd. Met vleiend zoete stem hitst het kapitaal de overwonnenen op tot verder bloedver gieten: aan zijn huurlingen beveelt het een meedoogenlooze terreur op de weerlooze burgerbevolking. Zij komen brommend en hoog in den donkeren nacht. Bommen, in het wilde gegooid, suizen met hun doode- lijken last omlaag en in de vredige stilte van het achterland verscheurt de doods- schrei van vrouwen en kinderen den nacht. Woonhuizen storten brandend en krakend ineenEen dag later vermeldt de krant: ,,De burgerbevolking leed verliezen." „Mijn wereld is klein, maar het leven daarin bepaal ik Bommen suizen omlaag en tientallen eigen wereldjes worden met één slag ver nietigd. Zijn gedachten zijn weer helder en hij voelt klaar den zin van deze heroische vol kerenwereld. Hij zou het niet kunnen be schrijven, maar hij voelt het als een groo- ten, bruischenden stroom, die een eigen, nieuwe bedding zoekt. Een oude verrotte wereld verzet er zich tegen, maar het baat niet meer. Een levenskrachtige stroom laat zich niet bedwingen, hij bruischt over alle hindernissen heen. Wat verrot is wordt meegesleurd, verpletterd. Dries weet, dat hij dezen levenskrachti- gen stroom dient. Het is het nieuwe leven, dat in kruitnevelen en bij kanongebulder zal zwijgen. Maar de nevelen zullen optrek ken en het geschut zal zwijgen. Dan zul len de millioenen handen, die nu nog het geweer omkneld houden, méé helpen bou wen aan de nieuwe volksgemeenschap. En in die gemeenschap zal orde heerschen en rechtvaardigheid. Plicht tot arbeid voor het algemeen welzijn maar óók recht op haar steun, wanneer oude handen niet meer wil len en de oogen moe zijn gqworden. mijn wereld is klein, maar het le ven daarin bepaal ik Lief klein vrouwtje. Je leeft nog, maar nóg zie^ je het niet; nóg begrijpje het niet, want nóg heeft geen bom ons 'huisje getroffen. Leef voort, vrouwtje, want ik houd van je, maar mijn wereld is groot.... Groot, omdat het de wereld is van millioenen kleine wereldjes tezamen. Daarin heb ik niets te bepalen, alleen stel ik mijn kleine kracht in hun dienst, opdat jouw kleine wereldjes le ven zal. SS-oorlogsverslaggever B. v. NORDEN. (Aus der Truppe). IN EEN PAAR REGE1.S Woepsdagavond hebben opnieuw twee vliegtuigen van onbekende nationaliteit over de vesting Gibraltar gevlogen en bommen neergeworpen. Na de vervulling van hun taak vlogen de machines weg in de richting van de Middellandsche Zee. De Engelsche minister voor luchtvaart sir Archibald Sinclair heeft volgens Reu ter in het Lagerhuis medegedeeld, dat op Malta door luchtaanvallen der Spilmogend- heden 6.704 gebouwen vernield of bescha digd zijn. Volgens een speciaal bericht uit Wash ington is daar officieel medegedeeld, dat twee Amerikaansche torpedojagers bij de Salomonseilanden verloren zijn gegaan. President Roosevelt heeft Woensdag de wet geteekend, die het Amerikaansche volk „de grootste inkomstenbelasting van alle tijden" oplegt. De chef van den Braziliaanschen ge- neralen staf, generaal Monteiro, heeft op eigen verzoek tijdelijk zijn functie neerge legd. De reden voor dezen stap is niet bekend gemaakt. LAATSTE BERICHTEN „HOE DE W.A. GROEIDE". De Kamerdebatten, die voorafgingen aan de ontbinding der W.A. op 31 December 1935, zijn door Georg de Vries in een luis terspel verwerkt, dat door den Nederland- schen Omroep, morgen. Vrijdagavond, van 19.1519.30 uur over Hilversum II zal wor den uitgezonden. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat met de zorg voor de geëvacueerden en vluchtelingen in de pro vinciën Gelderland, Overijssel en Utrecht thans is belast het „Bureau Vluchtelingen zorg Midden-Oost", gevestigd te Arnhem, Cronjéstraat 10, telefoon 25830 en 25850. Belast met de leiding van dit bureau is mr. E. S. de Vries. Commissionair kocht uien buiten de vei ling om. De afziet van tuinbouwproduc ten is aan regelen gebonden, ook de afzet van uien. Ieder, die de voorschriften over treedt, stelt zich bloot aan een gevoelige boete, die de tuchtrechter hem kan opleg gen. Dat is ook het geval geweest met een commissionair te Ooltgensplaat, die uien buiten de veiling om heeft gekocht, zulks bij meer dan één gelegenheid en die des wege door den tuchtrechter te 's-Graven- hage is veroordeeld tot een boete van 2.000,Bij het bepalen van deze hooge boete heeft de omsttandigheid een rol ge speeld, dat de commissionair misbruik van zijn positie heeft gemaakt. De man is na melijk leider van een sorteerinrichting voor uien te Ooltgensplaat. Deze sorteerinrich- tingen op Goeree en Overflakkee zijn te beschouwen als onderdeelen van de vei ling. Zij hebben een rol in den aanvoer van uien te vervullen. De commissionair nu, maakte misbruik van zijn positie door uien, die in zijn sorteerinrichting wérden aange voerd, niet op té geven aan de veiling, doch voor eigen rekening te koopen. Een verte genwoordiger van de veiling is een derge lijke overtreding dubbel ernstig aan te re kenen. Meisje onder tram geraakt en gedood. Een 19.-jarig meisje uit Zeist, mej. R. H. wilde op den Amersfoortschenweg te Soes- terberg, op een in beweging zijnde tram springen, die, van Amersfoort komende, in de richting Zeist reed. Zij sprong mis, kwam onder de tram terecht en werd op slag gedood. STRIJDT VOOR EUROPA Ondanks wolkbreuken In den Kaukasus HOFFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 22 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westelijke deel van den Kaukasus braken Duitsche bergtroepen, ondanké re genbuien, die het karakter aannamen van wolkbreuken, door vijandelijke veldstellin- gen heen, veroverden in felle straatgevech ten twee belangrijke plaatsen en hakten daarbij een regiment tirailleurs der Sovjets in de pan. Er werden ruim 1200 gevange nen gemaakt. Voorts werden zeven kanon nen, 127 machinegeweren en talrijk ander oorlogstuig buitgemaakt. Ten Zuiden van de Terek plaatselijke gevechten. In den strijd om Stalingrad werden in hardnekkige afzonderlijke aanvallen taai verdedigde kazematten in den grond en barricadestellingen genomen. Het zwarte- punt van de Duitsche luchtaanvallen lag op de vijandelijke steunpunten in het Noorde lijke deel der stad. Voortdurende ontlas- tingsaanvallen tegen het front ten Noorden van de stad werden met steun van Duit sche en Roemeensche luchtstrijdkrachten volkomen verijdeld. De vernietiging der achterwaartsche verbindingen der Sovjets ten Oosten van de Wolga werd door ge vechtsvliegtuigen voortgezet. Aan het overige deel van het Oostelijke front vonden buiten eigen activiteit van stoottroepen en den afweer van afzonder lijke vijandelijke aanvallen, geen gevechts handelingen van beteekenis plaats. Ten Zuiden van Moermansk veroorzaakte een verrassende aanval van de luchtmacht op een luchtbasis var de Sovjets verwoes tingen en branden. In het gisteren vermelde luchtgevecht van 20 October aan het Egyptische front schoten Italiaansche jagers 44 en Duitsche jagers 11. luchtdoelartillerie bovendien nog zes vijandelijke vliegtuigen omlaag. Op 21 Oc tober werden door jagers en luchtdoelar tillerie 12 andere vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 12 toestellen der verbonden luchtstrijdkrachten gingen verloren. Aan vallen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht waren ook gisteren en van- nacht gericht op luchtbases en andere in richtingen der eilandvesting Malta. Door den aanval van een formatie vijan delijke vliegtuigen op West-Fransch gebied heeft de Fransche bevolking weer verlie zen geleden, terwijl de materieele schade gering was. Jachtvliegers schoten drie viermotorige bommenwerpers neer. Boven dien verloor de vijand overdag ten Westen van Brest en boven het Zuidelijke deel van het bezette Fransche gebied telkens één vliegtuig. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len gisteren belangrijke militaire inrich tingen in Zuidwest-Engeland met bommen van zwaar kaliber alsmede concentraties Britsche landingsbooten met goede uitwer king aan. In den afgeloopen nacht bombar derden gevechtsvliegtuigen militaire doe len in Oost-Engelar.d. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ROME, 22 October. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 879 maakt het Ita liaansche opperbevel het volgende bekend: 44 vijandelijke vliegtuigen zijn neerge schoten door Italiaansche jagers en elf door Duitsche jachttoestellen tijdens een succesvol luchtgevecht, dat zich afspeelde aan -het Egyptische front op 20 October. Aan dit gevecht namen ongeveer 200 vijan delijke en even veel vliegtuigen van de As deel. De luchtmacht van de As. verloor elf machines. Tijdens andere vijandelijke be drijvigheid verloren wij iwee toestellen, terwijl nog 15 machines min of meer ernstig beschadigd werden. Gisteren heeft de Ita- liaansch-Duitsche luchtmacht opnieuw doel treffend vijandelijke escadrilles aangeval len, die zich naar onze stellingen begaven. Tijdens hqyige luchtgevechten met de' kern der formatie jagers werden acht Brit sche vliegtuigen vernield en nog vier an dere toestellen door het luchtdoelgeschut getroffen, waarna zij neerstortten. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In den nacht op den 20en en op den 21en October hebben Italiaansche bommenwer pers de militaire doelen van Gibraltar met zichtbaar effect aangevallen. Onze forma ties zetten dag en nacht de actie tegen het eiland Malta voort. DETROIT HET CENTRUM DER AMERIKAANSCHE OORLOGS INDUSTRIE. De correspondent van een der Spaansche bladen heeft een beschouwing gegeven over den liuidigen toestand in Detroit, het vroe gere centrum der Amerikaansche auto-in dustrie. Detroit is thans het grootste bewa peningscentrum der Ver. Staten. Deze twee millioen inwoners tellende stad levert thans alleen reeds een zesde van de Amerikaan sche bewapening. Afgezien van de moei lijkheden der omschakeling van de fabrie ken, ontbreekt er evenwel een uniform plan van organisatie wat betreft de tewerkstel ling en het verschaffen van onderdak voor de massa's arbeiders. Er bestaat een groote chaos op loongebied, hetgeen vooral een ongunstigen invloed heeft op de loonen in den omtrek van Detroit, waar duizenden mijnwerkers de mijnen verlaten, daar zij in Detroit meer kunnen verdienen. Het oor- logsproductiebureau heeft toen productie premies voor de mijnen beschikbaar ge steld, doch de mijnwerkers, die naar Detroit waren getrokken, toonden geen neiging om naar de mijnen terug te keeren. Uit de houtindustrie trekken de arbeiders even eens in grooten getale weg,' om in Detroit werk te zoeken. Het gevolg van een en ander is, dat in belangrijke grondstofindus trieën de productie terugloopt. MARKTBERICHTEN GOUDA, 22 Oct. Vee. Aangevoerd in totaal 346 stuks, waarvan 9 magere var kens (overgenomen door de N.V.C.), 74 biggen f 1025; 6 Geld. biggen, 66 runde ren, 21 nucht. kalveren, 35 graskalveren, 82 schapen, 59 bokken en geiten, (overge nomen door de N.V.C.. Handel stug. Kaas. 34 partijen kaas, le kw. met rijksm. 6362.50, idem 2e kw. 6061. Handel vlug. Gemeenlet. Aankondiging SCHOENENVERSTREKKING OP p MEDISCH ADVIES. De Directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst maakt bekend dat by aanvragen om verstrekking van schoenen op medisch advies, waarvoor spreekuur wordt gehouden eiken Vrijdag van 1415 uur, in het gebouw van den G.G. en G D. Nieuwe Mare 13a, de distributie stamkaart moet worden meegebracht LEIDEN. 22 October 1942. 2507 De Directeur van den G.G. en G.D. Dr. M. D. HORST. Officieele Mededeelingen KOFFIESURROGAATTOEWIJZINGEN. De geldigheidsduur van de toewijzingen voor koffiesurrogaat met een vervaldatum, gelegen in het tijdvak van 5 November tot cn met 9 November 1942, is verlengd tot en met 9 December 1942. OPGAVEPLICHT KOFFIE- EN THEE- VOORRADEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat een ieder die koffie (gebrand of ongebrand) en/of thee voorhanden of in voorraad heeft, voor zoover die producten niet ken nelijk uitsluitend voor eigen gebruik zijn 80, 's-Gravenhage en voor 30 October 1942 bestemd, verplicht is hiervan opgave te doen. Deze opgave dient schriftelijk te geschie den aan de Nederlandsche Meelcentrale, af- deeling koffie en thee, Wassenaarscheweg in haar bezit te zijn. Nauwkeurig moet worden opgegeven: a. aantal en aard van de verpakking; b. soort en merk van het artikel; c. bruto en net togewicht in K.G., d. plaats van opslag. Door de Meelcentrale wordt een ont vangstbevestiging van de opgave toegezon den, welke bij controle moet worden ge toond. De bij de tot opgave verplicht per sonen aanwezige voorraden koffie en/of thee, dienen voorts ter beschikking van de Meelcentrale te worden gehouden en op het daartoe strekkend verzoek bij haar te worden ingeleverd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat el ke andere aflevering, behoudens schrifte lijke toestemming van de centrale, ver boden is. IN TE DIENEN STUKKEN BIJ PRIJSAANVRAGEN. De gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat hij aan de verschillende, met de behandeling van prijsaangelegenheden belaste overheidsinstanties instructies heeft doen uitgaan betreffende bij prijsaanvra gen in te dienen stukken, welke het vol gende inhouden: In den vervolge zal geen prijsaanvrage meer in behandeling worden genomen, in dien deze niet is vergezeld van; 1. Gespecificeerde begrooting der kosten volgens de richtlijnen voor de Prijsvast stelling no. 1, naast een opstelling der kos ten over het laatste, voor 9 Mei 1940 ver- loopen boekjaar met toelichting der afwij kingen: 2. balans per ultimo van l^et laatst ver- loopen boekjaar, opgesteld volgens de richtlijnen voor de Prijsvaststelling no.l; 3. winstrekeningen over eenige jaren, teruggaande tot het laatste, vóór Septem ber 1939 verloopen boekjaar; 4. commercieele balansen, teruggaande tot den aanvang van het laatste, vóór Sep tember 1939 verloopen boekjaar. Daar genoemde richtlijnen reeds op 11 April van dit jaar "zijn verschenen (Neder landsche Staatscourant no. 69a). kan thans verlangd worden, dat hiermede volledig rekening wordt gehouden. Daar deze bepalingen voor de categorie van kleine ondernemers, welke -..iet over een behoorlijke administratie beschikken, tot een zekere hardheid kunnen leiden, kan voor bedrijven van geringe omvang door de behandelende instanties een zeke re soepelheid worden toegepast. In het al gemeen zal echter steeds de overlegging van de bovengenoemde gegevens en be scheiden vereischt worden, waar zuJks re delijkerwijze, omvang en aard der onder neming van aanvrager in aanmerking ne mend, kan worden verlangd. Daarbij zal in aanmerking worden genomen, dat betrok kenen zich door particuliere accountants of boekhouders deskundig kunnen laten bijstaan. OPDRIJVING VAN HUREN. In verband met de huidige schaarschte aan woningen, vestigt de gemachtigde voor de prijzen nogmaals de aandacht op de be palingen omtrent de prijzen voor het ver huren van huizen en van gemeubileerde en ongemeubileerde kamers, al dan niet met pension. Huizen of kamers, ai dan niet gemeubileerd, zonder pension. De hoogst toelaatbare huurprijs voor hui zen en gemeubileerde of ongemeubileerde kamers, is in het algemeen de prijs, waar voor het huis of de kamer op 9 Mei 1940 was verhuurd, of indien dat niet het geval was, de prijs waarvoor het laatstelijk in het tijdvak van 1 Januari 1935 tot 9 Mei 1940 verhuurd is geweest. Indien vóór 9 Mei 1940 niet werd ver huurd, geldt de prijs, die voor soortgelijke huurobjecten op 9 Mei 1940 gebruikelijk en redelijk was. Indien het vermoeden bestaat, dat een te hooge prijs wordt gevraagd, wende men zich met een klacht tot de politie ter Pensoins. De hoogst toelaatbare pensioenprys is het bedrag, dat op 9 Mei 1940 is of zou zijn vastgesteld, vermeerderd met de volgende bedragen of percentages: a. Bij verhuring voor korter dan een week: 3J^ resp. 5 pet., indien op 9 Mei 1940 de huur is of zou zijn vastgesteld, incl. resp. excl. omzetbelasting. b. Bij verhuring per weck: bij een be drag per week tot 15.1.25, bij een be drag per week van 14.tot 18.50: 1. bij een bedrag per week van f 18.50 en hoo- ger: 2J^ pet. resp. 5 pet., indien op 9 Mei 1940 de huur is of zou zijn vastgesteld, incl., resp. excl. omzetbelasting. c. Bij verhuring per m a a n d: bij een be drag per maand tot f 60.5.resp. ƒ5.50. Van ƒ60.— tot ƒ80.—: 4.— resp. 4.50. Van 80.en hooger: 2^ pet. resp. 5 pet., indien ip 9 Mei 1940 de huur is of zou zijn vastgesteld incl., resp. excl. omzet belasting. Ook hier wende men zich met een klacht tot de politie ter plaatse, indien het vermoe den bestaat, dat een te hooge prijs wordt gevraagd. Wegens het anti-sociale karakter dezer overtredingen, zal hiertegen ten strengste worden opgetreden, volgens een werkwijze, die snelle afdoening mogelijk maakt.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3