Alle pijn verdwenen! HET KEERPUNT WOENSDAG 21 OCTOBER 1942 DE LE1DSCHE COURANT 2 RnL Buitenland i Mr. H. Gelid Lelden; Red. Stad en Sport; M. Zooderop. Leldem Red. Omgeving i L. Rooien. Leiden Red. Letteren en Kuniti Fr. Schneiders, Lelden; verantwoorde lijk voor d* ad verte n U in i C d« Helden. Lelden. WEERBERICHT Zon onder 6.34 uur Woensdagavond. Zon op 8.16 uur Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 21 October: De maan komt Woensdag om 5.51 uur op en gaat Donderdagochtend om 5.55 uur onder. 22 October: De maan komt Donderdag avond om 6.16 uur op en gaat Vrijdagoch tend om 8.06 uur onder. (Volle maan). 23 October: De maan komt Vrijdagavond om 6.41 uur op en gaat Zaterdagochtend om 8.15 uur onder. 24 October: De maan komt Zaterdagavond om 7.06 uur op en gaat Zondagochtend om 9.22 uur onder. 25 October: De maan komt Zondagavond om 7,33 uur op en gaat Maandagochtend om 10.27 uur onder 26 October: De maan komt Maandag avond om 8.04 uur op en gaat Dinsdagoch tend om 11.30 uur onder. 27 October: De maan komt Dinsdagavond om 8.39 uur op en gaat Woensdagmiddag om 12.28 uur onder. HET SPROKKELEN VAN HOUT EN ROOIEN VAN STOBBEN. Ongeveer een maand geleden werden eigenaren van boschperceelen in een publi catie in de dagbladen door den productie- commissaris voor den boschbouw en de houtteeit opgeroepen om hem vóór 15 September mede te deelen, of zij hun eigen dom willen openstellen voor het sprokke len van hout en het rooien van stobben. Het beschikbaar stellen van sprokkel- en stobbenhout, aldus luidde het in dezen op roep, is niet alleen een groot sociaal belang, doch het zal bovendien beter dan welke politiemaatregel houtdiefstal voorkomen. Voor het geval, dat van de zijde der bosch eigenaren niet voldoende medewerking zou worden verleend, werden dwingende maat regelen als onvermijdelijk in het vooruit zicht gesteld. Het A.N.P. heeft dezer dagen inlichtingen ingewonnen naar het resultaat van dezen oproep. Dit blijkt van dien aard te zijn, dat tot het nemen van genoemde maatregelen behoudens misschien in een enkel geval niet zal behoeven te worden overgegaan. Vele boscheigenaren verklaarden zich be reid, aan de oproep gevolg te geven. Talryke burgemeesters van gemeenten met boschbezit verklaarden zich bereid, het rooien van stobben te bevorderen, ten einde deze kosteloos ter besohikking te kunnen stellen van armlastige inwoners. Anderen verzochten ontheffing van de verplichting, het bij de veiling van houtgewas vrijkomen de afvalhout voor generatorhout te be stemmen, ten einde het als brandhout te kunnen verdeelen. Het generatorhout kan echter niet gemist worden; niettemin zijn er regelingen getroffen, die het mogelijk maken, althans een gedeelte van dit afval hout voor gebruik als brandstof vrij te ge ven. Hieruit blijkt, dat velen in de gelegen heid worden gesteld, zich van brandhout te voorzien, hetzij door het sprokkelen van hout, hetzij door het uitgraven van stobben. De sprokkelvergunningen dienen te wor den aangevraagd bij de boscheigenaren, die ze meestal verleenen voor bepaalde dagen en uren, waarop hun bezittingen hiervoor worden opengesteld. Natuurlijk komen niet in aanmerking personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan houtdiefstal en/of strooperij, terwijl in de eerste plaats een sprokkelvergunning wordt verleend aan hen, die daaraan het dringendst behoefte hebben. De boschwachter en jachtopzieners weten in den regel zeer goed, welke perso nen uit de omgeving dit zijn, terwijl ook overleg met het hoofd der betrokken ge meente plaats vindt. Om te voorkomen, dat aan een en dezelfde persoon meer dan één vergunning wordt uitgereikt, geschiedt het veelal in onderling overleg met andere boschbezitters. In ieder geval moet het den vergunninghouders duidelijk zijn, dat het in te zamelen 'hout uitsluitend mag worden gebruikt ter voorziening in eigen behoefte en dat uitventen er van ten strengste ver boden is. Met aandrang wordt er op gewezen, dat levend hout en jonge boomen moeten wor den ontzien en dat de door of vanwege de boscheigenaren gegeven aanwijzingen stipt moeten worden nageleefd. Het is in het vo rige jaar gebleken, dat verschillende ver gunninghouders verder zijn gegaan dan het inzamelen van dood liggend hout en doode takken. Het is voorgekomen, dat men er met bijl en zaag op uittrok en zelfs jonge boomen niet ontzag. Ook diefstal van voor verkoop gereed liggend werkhout is niet uitgebleven. Het spreekt vanzelf, dat der gelijke handelingen niet kunnen worden geduld en streng zullen worden bestraft. Moge men daarom dit jaar andermans eigendom ontzien en een gepast gebruik maken van verleende vergunningen. Welis waar zullen armlastigen in de groote ste den slechts weinig gebruik kunnen maken van de openstelling van landgoederen voor het verzamelen van dood hout, doch voor de bevolking ten plattelande zal het gebaar der bosoheigenaren in vele gevallen een aanmerkelijke verlichting van de brandstof - fênschaarschte beteekenen. VERLENGING VAN EENIGE HEFFINGEN. Ingevolge een besluit van den secretaris generaal van "het Departement van Finan ciën van 24 September 1942 (Ned. Staats courant van 19 October 1942) zijn: le. De wijziging van de Tarief wet 1934 en de verhooging van invoerrecht voor ver schillende goederen, voorkomende in de wet van 14 December 1939 (Staatsblad no. 408), welke oorspronkelijk slechts tot 1 Januari 1943 zouden gelden; 2e. de heffiyg van 10 opcenten op den suikeraccijns ingevolge de wet van 26 April 1940 (Staatsblad no. 404), welke tot en met 30 April 1943 zouden worden geheven. 3e. de verhooging van het bijzond ben- zinerecht, van het invoerrecht voor benzol, benzolkoolwateTstoffen en alle in hoofd zaak uit benzolkoolwaterstoffen bestasnde vloeistoffen, van het invoerrecht op koffie, de verhooging van invoerrecht op suiker houdende goederen, alsmede de heffing van 15 opcenten op de rechten van successie, van overgang en van schenking, al welke heffingen ingevolge de wet van 26 April 1940 (Staatsblad no. 404) tot en met 30 April 1943 zouden worden geheven, van blijvenden aard geworden. Tevens is bij voormeld besluit bepaald, dat de bovenbedoelde wetten van 14 De cember 1939 (Staatsblad no. 408) en van 26 April 1940 (Staatsblad no. 404), van welke wetten de ontwerpen destijds, krachtens de tariefmachtigingswet 1934, voorloopig voor zoover zij op invoerrechten betrekking hadden in werking waren gesteld, met ingang van 1 Januari 1943 (definitief) vol ledig in werking treden. Politiecursussen lichamelijke opvoeding. In een groot aantal gemeenten zijn na 1 Januari 1941 gemeentelijke politiecursussen georganiseerd ter stimuleering van het on derwijs in de lichamelijke oefening. De se cretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescher- ming heeft thans aan de daarbij betrokken zijnde instanties geschreven, dat hij deze ac tiviteit der gemeentebesturen zeer heeft ge waardeerd en degenen dankt, die op deze wijze hebben bijgedragen tot de lichamelij ke opvoeding van de lagere schooljeugd. Thans is speciaal aan de rijksinspectie voor de lichamelijke opvoeding de taak van de herscholing en stimuleering van onder wijskrachten ten aanzien van de lichame lijke oefening opgedragen. In het belang van de gewenschte eenheid in opvatting en werkwijze bij de organisa tie dezer herscholing dienen deze cursussen in den vervolge slechts te worden georga niseerd in overleg en samenwerking met de rijksinspectie voor de lichamelijke op voeding. Commissaris van Politie. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het De partement van Justitie is benoemd tot commissaris van politie te Tilburg: H. Boersma, inspecteur van politie eerste klasse te Tilburg. Stencils, stencilinkt en carbonpapier distributiegoederen. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn stencils, stencilinkt en carbonpapier aan gewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der distributiewet. GEMENGDE BERICHTEN Uit het raam gevallen en overleden. De 76-jarige alleen wonende J. G. R. te Ede had veel last van de jeugd, die peren bij hem stal. Om dit tegen te gaan betrok R. telkens een uitkijkpost voor een raam, vanwaar hij een goed uitzicht had op zijn boomgaard. Vermoedelijk heeft R. zich Zondagavond te ver uit het raam gebogen Den volgenden morgen vonden buren hem althans buiten onder het raam liggen, be wusteloos, met een wonde bij het linker oog. Zonder tot bewustzijn te zijn geko men is R. in het Johanniten-ziekenhuis te Bennekom, waarheen hij werd overge bracht, overleden. Aangenomen moet worden, dat R. door de tuimeling, die hij maakte, met zijn hoofd op den grond is terecht gekomen, waardoor hjj een schedelbasisfractuur be kwam. Slachtoffer van de duisternis. Maan dagavond is de 43-jarige gehuwde heer U. Wielinga te Groningen bij hét Hoendiep door de duisternis te water geraakt en ver dronken. Ook een vondeling in Bloemendaal. Bij een villa in Bloemendaal is een jon getje van naar schatting acht maanden te vondeling gelegd. De ziekenauto diende ter camouflage. Dat smokkelaarslist het meermalen moet afleggen tegen de waakzaamheid der poli tie werd Maandag te Putten bewezen, waar de aandacht der beambten getrokken werd door een groote uit Noord-Holland afkomstige ziekenauto, die opvallend lang ter plaatse verbleef, en nu eens hier dan weer daar parkeerde. Toen de wagen tegen het invallen der duisternis de gemeente wilde verlaten, was de politie op haar post en moest de chauffeur stoppen. De wagen werd geopend en bleek in plaats van een zieke een groote hoeveelheid rogge te be vatten. De bestuurder, zekere H. uit Hilversum, werd naar het bureau overgebracht, en bekende, dat de rogge uit Putten afkom stig was en bestemd voor den sluikhandel. Inbeslagneming volgde. Bij het onderzoek naar de herkomst van het graan, dat ook Dinsdag voortduurde, boekte de politie een tweede succes. Bij een huiszoeking te Put ten werd n.l. een groot bedrag aan zilve ren rijksdaalders, guldens en koperen pas munt opgespoord en in beslag genomen. De schuldigen zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Inval in een speelhol. De Venlosche recherche heeft een geslaagden inval ge daan in een woning aan den Tegelschen weg, te Venlo, ten aanzien waarvan het vermoeden was gerezen, dat er het ver boden hazardspel werd beoefend. Het was de politie ter oore gekomen, dat in de wo ning van v. d. N. regelmatig gokkers bij een kwamen. Na een nauwkeurig verken nen van het terrein deed de politie een ge slaagden inval in het huis. De politieman nen troffen in de woning behalve het echtpaar v. d. N. nog aan H. J., A. H. J. en H. P., die allen in het bezit bleken van aan zienlijke geldsbedragen. Kort tevoren had nog een vijfde gokker de woning verlaten. Eveneens aan den tand gevoeld, bleek ook deze man een groot bedrag op zak te heb ben. Het op de aanwezigen gevonden geld is door de politie in beslag genomen. Na verhoor en proces-verbaal werden de aan gehoudenen weer op vrije voeten gesteld. Minder succes had de politie bij een in val in een woning in de Hendriksstraat. Ofschoon ook hier verschillende gokkers bijeen waren, was het spel nog niet be gonnen. Er bleek namelijk bezoek te zijn van een reiziger. En dit bezoek was oor zaak, dat men met het spel had gewacht. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Vijf en zeventig jaar schaapherder. Op Vrijdag a.s. zal het vijf en zeventig jaar geleden zijn, dat H. de Wit te Brun- linge gemeente Westerbork als jongen van negen jaar begon de schapen te hoeden. Al die jaren heeft hij gezworven over de wijde Drentsche heidevelden in de om geving van Schoonoord, Meppen, Mantin- ge, Wijster, Kralo, Smilde, Orvelte, Koe hoorn en Bruntinge. Nog iedere dag trekt de krasse 84-ja- rige baas er met zijn kudde op uit en hij leidt ze uren ver over de eenzame vlakten van het oude landschap, hierbij geholpen door zijn hond. Der traditie getrouw, staan zijn handen niet stil, doch is hij geregeld in de weer met het verrichten van breiwerk, hoewel dat, in verband met de huidige garen - schaarschte, wel eenige moeilijkheid be gint op te leveren. Scheper de Wit is nog geheel het type van den Drentschen schaapherder, zooals die eeuwen aaneen werd aangetroffen, doch geleidelijk begint uit te sterven. KERKNIEUWS EM.-DEKEN J. M. LUCAS SEN. t Op 63-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de zeereerw. heer J. M. Lucas- sen, oud-deken van Beverwijk. Hij is 5 Oc tober 1879 te Amsterdam geboren en werd in 1903 priester gewijd. Na kapelaan te zijn geweest te Kwintsheul en van de St. Hil- degardisparochie te Rotterdam werd hij in 1910 kapelaan van de St. Willibrordus- parochie aan den Amsteldijk te Amsterdam >vaar hij een uitgebreid arbeidsterrein voor zijn priesterlijke zorg vond. Vooral voor de jeugd heeft hij onvermoeid gearbeid. In 1921 werd hij pastoor te Halfweg, in Maart 1925 deken en pastoor van Bever wijk, waar hij met groote energie en vol harding erin slaagde de zware financieele Zorgen van de parochie te overwinnen. Op 11 Mei 1936 keerde hij naar de St. Willi- brordusparochie aan den Amsteldijk te Am sterdam terug, thans als pastoor, doch zijn gezondheidstoestand maakte zijn emeritaat reeds op 1 Januari 1938 noodzakelijk. De Metten voor de zielerust van den overledene zullen worden gezongen op Woensdagavond in de Willibrordus buiten de Veste, waar Donderdagmorgen de plech tige uitvaart zal worden gehouden. RECHTZAKEN DE MOORD TE DRIEBERGEN. (Vervolg). Onder doodsche stilte werden om even over twee de drie verdachten binnengeleid naar de verdachtenbank, respectievelijk Slagboom, v. d. Neut en Montijn. Alle drie maken een onverschilligen indruk. Eerst wordt vej-d. Slagboom gehoord. De president gaat met hem den moord uit voerig na. En dan hooren we van Slagboom dat zij reeds lang van plan waren Horn- kamp om het leven te brengen, zij hadden last van hem hij wist te veel en zij wilden hem maar liever kwijt zijn. Hij wist te veel van onzen zwarten handel, zei slagboom. Op den avond van den SOsten Septem ber zagen de verdachten hun kans schoon. Ze zeiden tegen Hornkamp, dat er in het bosch te Driebergen een vliegtuig klaar stond, dat hen naar Engeland zou bren gen. Hornkamp. die ook bang was gewor den van de politie, geloofde dat en zoo hebben ze met zijn drieën Hornkamp op afschuwelijke wijze vermoord. Uitvoerig vertelt Slagboom, hoe zij Hornkamp heb ben gewurgd, de hersens hebben ingesla gen en ten slotte den polsslagader heb ben doorgensenden. Slagboom zegt aan het einde van het verhoor spijt te hebben van zijn daad, met name vindt hij het ver schrikkelijk voor de oudeTs van H. Hij heeft zeer veel berouw over zijn daad en is er van overtuigd, dat hij een flinke straf heeft verdiend. Vervolgens heeft de president v. d. Neut ondervraagd, Verd. doet zeer vreemd. Hij lacht maar zoo'n beetje voor zich uit en brengt ten slotte naar voren, dat hij zich van de zaak weinig of niets meer her innert. De president leest dan de verkla ring voor, welke verd. voor de politie heeft afgelegd en vraagt hem of het zoo is ge weest. Verd.: Dat kan wel, ik weet het niet meer. De derde verdachte, Montijn, vertelt kalm, hoe de moord ten uitvoer is ge bracht. Hij erkent Hornkamp met een stok te hebben geslagen, nadat men hem eerst met een strop had gewurgd. Na de stokslagen hebben ze met zijn drieën den strop nog wat vaster aangetrokken om toch maaf zeker te zijn, dat het slachtoffer inderdaad dood zou zijn. Eerst wilden zij Hornkamp aan een boom ophangen om den schijn te wekken; dat hij zelfmoord had gepleegd maar later vond/en ze toch maar beter om het lijk onder den grond te stop pen, Ook Montijn heeft diep berouw van hetgeen hij heeft misdreven. Hij zegt, dat hij zijn straf gelaten zal ondergaan. Uit de verschillende rapporten, die over de verdachten zijn uitgebracht, blijkt, dat Slagboom wel leed aan een ziekelijke af wijking. maar dat hij overigens volkomen normaal is. Zijn uiterlijke onbewogenheid heeft den deskundige verbaasd. Het rapport van v. d. Neut zegt, dat verd. eigenlijk een groot kind is, een echte sul, die zich gemakkelijk door een ander laat meesleepen. Verd. is verre van normaal en het is zeer wel mogelijk, dat hij zich de daad te Driebergen niet goed meer voor den geest kan halen. Over Montijn zegt het "rapport, dat hij uit een degelijk gezin stamt. Aanvankelijk wil de hy bij de marechaussee komen, maar toen dat niet lukte, is hij de hou-vast in het leven kwijtgeraakt. Opmerkelijk is zijn zucht naar avontuur. Hij had een ver- valscht eergevoel en leed aan verhitte voorstellingeh. Nadat de getuige-deskundige de pro-sec tor dr. B. J. Manhens is gehoord, die over de oorzaak van den dood verklaringen af legt is het woord aan den Officier van Jus titie mr. Alberda. Spr. staat uitvoerig stil bij de beweegre denen van den moord. Het staat volgens spr. volkomen vast. dat Slagboom de hoofd schuldige is. Bij hem hebben zich ook sexueele praetijtken geopenbaard en hij was het, die op de idee kwam om Hornkamp te vermoorden. Er leefde een valsche roman tiek in verdachte en hij ging zich te bui ten aan sexueel wangedrag. De officier eischte tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van twintig jaar. Daar v. d. Neut niet vólkomen toereke ningsvatbaar is eischte spr. tégen hem vijf jaar, terwijl de Officier tegen Montijn acht jaar eischte. De verdedigers mr. van Ravenswaay, mr. van Heyst en mr. Wemmerslager van Spar- woudé hebben ieder Op hun beurt clemen tie voor hun cliënten verzocht. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. ONJUISTE AANGIFTE VOOR DE BELASTING GEDAAN. Een rustend arts, S. genaamd, uit Soest, had Zich 14 dagen geleden te verantwoor den voor de Utrechtschè rechtbank we gens het doen van een onjuiste aangifte van zijn vermogensbelasting. Verdachte had het invulformulier opzet telijk onjuist en onvolledig ingevuld, waar door een bedrag van 40 mille werd verzwe gen. Verdachte had hetgeen ten laste was gelegd in zóóverre toegegeven, dat hij een ruwe berekening had gemaakt van hetgeén hij bezat. De moeilijkheden waren geko men, omdat hij. naar hy zeide, de vermo gens van zijn beide dochters beheerde. Hierdóór waren, volgens zijn zeggen, de vermogens door elkaar gevloeid. Vast kwam te staan, dat de arts de be lastinginspectie voorgelogen had en toen hij. daarna moeilijkheden verwachtte naar Bel gië was uitgeweken. De eisch luidde 30ÓÖ subs. 6 maanden hechtenis. De rechtbank uitspraak doende, veroordeelde den arts tot betaling van een boete van 5.000. subs. 5 maanden hechtenis. SPORT BRIDGE Viertallencompetitie „De Sleutels". Op den vierden dag van de viertallencompetitie van „De Sleutels" zijn de volgende uitsla gen verkregen: v\ Hoofdklasse: team Verboog Sr. wint van team Thoolen met 13 m.p.; team Laken wint van team Van Wingen met 36 m.p.; team Van Helvert wint van team Van der Staay met 50 m.p.; team Van Weizen wint van team Prins met 33 m.p. Ik gevoelde mij als herboren. De Heer O.M. te K. schrijft, dd. 23-l-'4l: „Met mijn 83 jaren leed ik aan een buitenge woon pijnlijken aanval van ischias. Niets hielp, zoodat ik tenslotte al leen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen .sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag ver minderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik ge voelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origincele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. Na 4 wedstrijden is de stand thans als volgt (waarbij moet worden opgemerkt, dat het team v. Weizen zoowel als het team Verboog Sr. nog maar 3 wedstrijden heeft gespeeld): 1. team v. Weizen 6 wedstrijdp., 2. team Thoolen 5 p., 3. team Verboog Sr. 4. p., 4, 5 en 6 teams v. Wingen, v. Helvert en Laken elk 4 p., 7. team Prins 3 p., 8. team v. d. Staay 0 p. Eerste klasse A: team Van Noort wint van team Van Alphen met 60 m.p., team Wijnnobel wint van team Van Doorn met 13 m.p., team Pamontjak wint van team Siem Lie met 14 m.p., team Wakka wint van team Pielanen met 42 m.p. Stand: 1, 2 en 3 teams Siem Lie, Wijnnobel en Wakka, elk 6 p., 4, 5 en 6 teams Pa montjak, v. Noort en v. Alphen elk 4 p., 7 team v. Doorn 2 p., 8. team Pielanen 0 p. Eerste klasse B: team Slebos wint van team Luyken met 19 m.p., team De Graaf wint van team Smittenaar met 14 m.p., team Staal wint van team Rijnbende met 22 m.p., team Bleuzé wint van team Leujes met 8 m.p. 1. en 2. teams Smittenaar en Staal elk 6 p., 3. en 4 teams Bleuzé en de Graaf elk 5 p., 5. team Slebos 4 p., 6. team v. Luyken 3 p., 7. team Leujes 2 p., 8. team Rijnbende 1 P. Tweede klasse: team Key wint van team Bennema met 11 m.p., team mevr. Slebos wint van team Van den Heuvel met 14 p., team Been wint van team v. Berge Hene gouwen met 21 m.p., team Zandbergen wint van team Doying met 22 m.p. 1. team Been 8 p., 2. en 3. teams v. Berge Henegouwen en mevr. Sllbos elk 6 p., 4. en 5. teams Zandbergen en v. d. Heuvel, elk 4 p., 6. en 7. teams Doying en Key elk 2 p., 8. team Bennema 0 p. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 22 OCTOBER 1942. HILVERSUM L 415.5 M. 7.15 Gram.; 7.30 BNO: Nieuws; 7.40 Qram.; 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 „Fin de siècle", voordracht; 8.50 Gram.; (9.30 Spiegel van den dag); 10.00 Melodisten; 10.30 „Kampen, stad van steur en uien", klankbeeld; 10.45 Melodis ten: 11.15 Viool en piano; 12.00 Almanak; 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest; 14.00 Gooisch Strijkorkest; 15.00 „Kermis in het Vlaamsche land", voordr.; 15.15 Arnh. Orkestver.; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Orgelconcert; 17,30 Omroep-harmonie orkest; 18.15 Gevar. programma; 19.00 Bran dende kwesties, lezing; 19.15 „Walsencyclus I" (gr.): 19.30 BNO: Nieuws; 19.50 Gram.; Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales; 20.15 Componisténspiegel; C.a, 20.40 Con certgebouworkest; 21,20 Piano-, vioól- en cellosoli; 21.45 BNO: Nieuws; 22.00 Gram. HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Ochtendgymn.; 7.50 BNO: Binnenl. overzicht; 8.00 „Oostland roept!", vraaggesprek; 8.15 Twéé ouvertu res van Frans von Suppé (gr.); 8,30 BNO: Niéuws; 8.40 Aria's; 9.00 Gram.; (9.15 Voor de huisvrouw); 10.00 Godsd. uitzending; 10.30 Symphonie-orkest; 11.00 Voor dè vrouw: 11.20 Kinderkoor; 11.30 Orkest Willy Kok; 12.35 Gram,; 12.45 BNO: Niéuws 13.00 Kleine tuinbouw: 13.15^Ut, Röntgen- kwartet en piano; 14.00 Godsd. uitzending; 14.30 Strijkorkest; 15,30 Gram.; 16.00 Zang met piano; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Kin derkoor Ned. Omroep; 17.30 Gram.; 18.00 „Hoé wae het in Milaan"; 18.15 Marschmu- ziek; 18.30 BNO: Nieuws; 18.40 Spiegel van den dag: 18.50 BNO: Wat Nederland schrijft; 19.00 Gram.; 19.15 Concertgebouw orkest; Vanaf 20.15 alleen voor de radio- centrales; 20,15 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 21.00 Will Glahé en zijn orkest; 21.45 BNO: Nieuws; 22.10 Avondwijding; 22.2024.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDR1JF. Ie Programma; 7.30—24.00 Hilversum I. 2e Programma: 7.30—22.15 Hilversum II 22.1524.00 Buitenl. Programma. 3e Programma: 7.0ff24TOO Buitenl. Progr. 4e Programma: 7.00—24.00 Buitenl. Progr. FEUILLETON Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 43) Marjanneke was op een stoel bij de pia no geklommen en sloeg met een vingertje voorzichtig op de toetsen. Het was Mark, of de klank van elke noot hem een steek in het hart gaf. „Bedtijd, kindje". Zacht sloot hij de piano. Marjanneke trok een lipje: „Naar mammie toe." Hy nam haar op z'n knie. „Eerst moet mammie beter zyn, als Marjanneke nu zoet gaat slapen, kan moeder ook rusten." „Zal pappa by Marjanneke blijven?" Haar armpjes klemden zich om z'n hals. Vast drukte hij het kind tegen zich aan. In zyn armen genesteld viel ze in slaap. Nog dienzelfden nacht stierf zijn zoontje. Mark stond bij het wiegje, alleen met zijn smart. Gaby lag in een onrustige slaap, roms opende ze even de oogen, doch zon der hem te zien. Ook de eerst vólgende da gen drong het niet tot haar door, dat het kindje gestorven was. In stomme smart keek Mark naar het geopende grafje, waarin de kleine kist neergelaten \yerd, z'n jongetje, dat hy zoo graag had willen behouden. Zeer langzaam herstelde Gaby, verzorgd door Madeleine, die, toen ze het droevig nieuws vernam, geen oogenblik geaarzeld had om, zooals Mark het geërgerd noem de: de teugels in handen te nemen. Z'n verlangen met Gaby alleen te zijn, het leed samen te dragen, als in de dagen, toen Mar janneke ziek was, maakte hem onredelijk tegenover z'n schoonmoeder. Vreemd, onnatuurlijk, deed 't hem aan Gaby zoo rustig te hooren peggen: „het kind is immers in den hemel, waarom zou den we ons beklagen? Hij ontvluchtte het huis. gegrepen door een gevoel van groo te verlatenheid, zooais hij sedert z'n hu- wel\ik niet meer gekend had. Vergeefs pro beerde hij te schrijven, maar kon geen rus tig plekje vinden. Eens toen het flink gesneeuwd had, nam hij Marjanneke mee. tot groote ergernis van Madeleine. Het kind was verrukt, toen ze in 't park mét andere kindéren mocht sleetje-ryden. Gaby was dien middag voor 't eerst een uurtje op. Marjanneke had zooveel te ver tellen, toen ze thuis kwam en wilde dade lijk op moeders schoot,, maar Madeleine hield haar tegen: „Niet zoo druk. Oma zal eerste je pantoffeltjes aan doen, je schoe nen zijn door en door nat." Onwillekeurig gehoorzaamde 't kind. „Zul je voorzichtig met haar zyn, Mark." „Och, natuurlijk, vrouwtje", met moeite onderdrukte hy z'n wrevel. Waarom moest moeder dergelijke opmerkingen maken, waar Gaby by was? Liefkozend sloeg hy z'n arm om haar schouder en kuste haar. „Hoe voel je je vandaag?" „Best". „Wat zal ik blij zyn, als we weer samen zijn." „Moeder doet toch wat ze kan." „Teveel", dacht hij verlangend haar 2elf te kunnen vezorgen. ,,En dan blijft Marjanneke een paar we ken by mij logeeren." Hoorde hij het goed? Eer Gaby gelegenheid had te antwoorden, zei hij beslist: Geen denken aan, moeder, we kunnen ons kleintje niet missen." „Zeg liever: ik". Verontwaardigd zag Madeleine hem aan. ,,'t Zou jou anders óók geen kwaad doen, misschien vond je dan meer gelegenheid tot schrijven." Een gloeiende blos steeg Mark naar het hoofd. „Dat zijn mijn zaken." Hy wierp een blik op Gaby en zweeg. Er was iets in haar oogen van de Oude starre uitdrukking, dat hem op z'n hoede deed zijn. „Als Mark er tegen is. kunnen we er bé ter niet meer over spreken." Tóch oordeelde Madeleine het noodig voor haar vertrek nog eens op 't onderwerp terug te komen: „Je hebt dit doorgezet", zei ze, „maar ik waarschuw je. voorzichtig te zyn. Gaby heeft een leelyke knak ge had. Mogelyk was het de herinnering aan de ze woorden, die Mark hevig deed protes teeren, toen Gaby er over sprak, haar les sen te hervatten. „In ieder geval wil ik eeret het oordeel van dokter van Elten vragen", besloot hy. Tot z'n ergenis maak te deze geen bezwaar. „Het nadeel, wat er aan verbonden is, weegt voör 't oogenblik niet pp tegen hét voordeel. Ik acht eên bezigheid, die haar volle aandacht vraagt van groot belang. A propos. Myn zoontje heeft vioolles, zoo als u weet. HU speelt voorloopig op een oud instrument, dat ik eens in m'n jonge tijd gekocht heb. Toch ben ik van plan hem bij gelegenheid een goede viöól te geven. Z'n leeraar zegt, dat hij wel aanleg heeft," ,,'k Heb hem laatst een keer gehoord", zei Mark, ik vond het buitengewoon nadat hy zoo pas bégonen is." „O. hij doet niét anders in z'n vrye tijd, maar die viool van u laat hem niet los. Zóó een wil ik hebben, zegt hij altijd. Zoudt u mij 't genoegen willen doen eens uit te zien. naar een instrument, dat 't uwe nabU komt." „Zeker", beloofde Mark. „ofschoon ik vrees, dat Diok moeilyk te voldoen zal zyn. Mijn vioól is een nalatenschap van myn vader, een kostbaar instrument." „Dan behoef ik niet te vragen of u er afstand van wilt doen", lachte dokter van Elten. „Voor niets ter wereld", zei Mark uit de grond van z'n hart. Ofschoon de verklaring van dokter van Elten hem slechts ten deèle bevredigde, verzette Mark zich met geen woord méér tegen de plannen van z'n vrouw. Al spoedig klonk uit de voorkamer weer 't geluid van toonladders en verminkte oefeningen, door ongeoefende handen voort gebracht, terwyl hij noodgedwongen toe luisterde en Marjanneke bezig hield. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2