'fmvmmmS DUITSCHLAND MAANDAG 19 OCTOBER 1942 DE LE1DSCHE COURANT PAG. 3 VERHUIZEN UIT DE KUSTSTREEK BLIJFT TOEGESTAAN. In verband met gebleken onzekerheid en in antwoord op daaromtrent reeds gestelde vragen wordt van officieele zijde de aan dacht er op gevestigd, dat ook onder de van kracht geworden regeling verhuizing toegestaan blijft uit de kuststreek en andere aangewezen gebieden naar de overige dee- len van het land. NEGENTIENDE DIES NATALIS R. K. UNIVERSITEIT. Zaterdag werd, zooals gemeld, de negen tiende Dies Natalis der R. K. Universiteit in de morgenuren op kerkelijke wijze her dacht met een Pontificale H. Mis in de St. Augustinuskerk, opgedragen door Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, die na de plechtigheid den kansel besteeg, den feest dag herdacht en eenige woorden wijdde aan de drie overleden professoren van het af- geloopen jaar, dr. Hoogveld, dr. T. Brands- ma O.C. en dr. D. Franses. Hij dankte de professoren en alle medewerkenden aan de universiteit voor hun groote toewijding in het afgeloopen jaar aan den verderen uit bouw der katholieke hoogeschool gewijd. In groot Godsvertrouwen zullen wij verder gaan. Mgr sprak de hoop uit, dat in de toe komst de bloei van de katholieke hooge school tot verdere ontwikkeling zou mogen komen. Spreker verzocht aller gebed en al ler arbeid voor dit verheven doel. In den namiddag werd in de aula der universiteit aan de Bijlevelasingel een Dieszitting gehouden, welke o.m. werd bij gewoond door Mgr. Hopmans, verschillen de leden van het bestuur der St. Radboud- stichting, verschillende curatoren der R.K. universiteit, en eenige burgerlijke en gees telijke autoriteiten uit stad en omgeving. Prof. mr. B. H. D. Hermesdorf wijdde, in verband met het feit, dat het Vrijdag 1.1. honderd jaar geleden was, dat de wet op het notarisambt werd uitgevaai'digd, een interessante en diepgaande beschouwing aan het ambt van den notaris. GEMENGDE BERICHTEN Doodelijke aanrijding. De 56-jarige T. B. uit Huizen, per rijwiel uit de Molen berg komend, is door een auto gegrepen en liep een schedelbasisfractuur op. In ernstigen toestand werd hij naar zijn wo ning overgebracht waar hij aan de ver wondingen is overleden Gisteravond omstreeks half zes werd op den Coolsingel te Rotterdam de 72- jarige J. A. de Bay uit de Voorschoterlaan door een tramwagen van lijn 11 aangereden. De man werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, doch bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Lijk gevischt. Personeel van de politie II heeft in de Maashaven te Rot terdam, het lijk gevischt van den 26-jarigen H. van der Sluis uit de Pretorialaan. De man werd sinds 9 October vermist. Men vermoedt, dat hij door de duisternis mis leid te water is geraakt en verdronken. Drie jeugdige natuurminnaars. De drie te Eindhoven vermistq minderjarige kinderen, de twee broertjes Langenberg van acht en negen jaar en de twaalfjarige B. Krotje, zijn dezer dagen terechtgekomen. In een leegstaande keet aan de rand van de gemeente werden de drie jongens aan getroffen. Zij hadden zich op hurf manier voortreffelijk ingericht voor een lang ver blijf in de vrije natuur. De knapen ver klaarden het best naar hun zin te hebben, alleen het vraagstuk voedselvoorziening bleek nog niet geheel en al opgelost te zijn, want zij hadden alle drie nogal een honge rige maag. „Volk". RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Schapen geslacht. D. v. d. Haven uit Hazerswoude had op 21 Augustus clandestien twee schépen geslacht voor welk misdrijf hij zich voor den plaats vervangend Economischen rechter had te verantwoorden. Hij liet evenwel verstek gaan, hetgeen voor den Officier geen be zwaar was om zeven maanden gevangenis straf tegen hem te eischen. Hij werd ver oordeeld tot zes maanden. Haar woning afgestaan. Mej. C. v. d. Heyden huisvrouw /ran W. M. v. d. Meij te Hazerswoude had haar woning af gestaan voor het slachten van de schapen van de vorige verdachte. Ook zij liet ver stek gaan. De Officier wilde haar veroor deeld zien tot driemaanden gevangenis straf, tot welke straf de Economische rechter haar veroordeelde. Het vleesch vervoerd. J. C. v. d. Haven te Koudekerk had het vleesch van de schapen van de eerste verdachte vervoerd. Voor welk feit hij veroordeeld werd tot drie maanden gevangenisstraf. Schaap geslacht. A. G. Fasseur te Leiden, die verstek liet gaan, had zich schuldig gemaakt aan het slachten van een schaap, voor welk misdrijf hij ver oordeeld wex-d tot zes maanden gevangenis straf. In al deze zaken volgde bevel tot on middellijke gevangenneming. Een lammetje van 10 kg. Aan den slager J. Jansen te Leiden was het slachten van een schaap ten laste gelegd. Hij ontkende een schaap geslacht te heb ben. Het was een lammetje van ongeveer 10 kg. Verder had hij niet de bedoeling het vleesch te verkoopen. Het was voor zijn eigen gebruik bestemd. De Officier noem de een lam ook een schaap en eischt zes maanden gevangenisstraf. Verdachte vroeg of het niet met een geldboete af gedaan kon worden, maar de Economische rechter vond, dat hij nu toch wel zal weten, dat de laagste straf voor clandestien slachten zes maanden is. Het vonnis werd dus zes maanden gevangenisstraf, maar opdat ver dachte eerste zijn zaken op orde kon bren gen werd zijn onmiddellijke gevangen neming veertien dagen opgeschort. De uitvluchten hielpen niet. A. C. Verburg te Zwammerdam had vol gens de dagvaarding een schaap geslacht. Hij ontkende zulks. Het schaap was van zijn baas en aangezien het beest de kolder in den kop gekregen had, had hij in op dracht van zijn baas het beest de hals af gesneden. Tot zoover klonk het nogal aan nemelijk, maar daarna werd het een beetje raar, want verdachte was des nachts aan gehouden toen hij met een zak langs de spoorbaan liep. Toen hij aangehouden v\0// ONOERLINGE W VERZEKERING^ MAATSCHAPPIJ™ GEVESTI60 TE 'S-QRAVENHAQE BESTUURl. C. F. E. VAN HELDEN TUCKER, A. A. B. BOOKER, MR. J. J. MONTIJN, N. J. j. GROBBEN, t. E. EVERS. AFDEELING C Administratie-adres Gr. Hertoginnelaan 1 - Den Haag Persoonlijke Ongevallen door Molest (ook voor personeel van luchtbescher ming, brandweer, politie, enz.) Sedert 1 Oct. j.l. (de aanvang van het nieuwe verzekeringshalfjaar) werd bijverzekerd voor liO.OGO.O0O GULDEN zoodat in totaal in deze afdeeling thans verzekerd is voor een bedrag van ruim 310 MILLIOEN GULOEN Vele verzekeren hun bezittingen tegen molestgevaar, doch niet de gevolgen van oorlogsgeweld, die aan henzelve of de hunnen kunnen overkomen. Het is toch raadzaam U ook tegen molest- ongevallen te verzekeren. 2419 - Vraagt inlichtingen bij Uw ff ASSURANTIE BEZORGER. werd en zijn zak open moest maken kwam er een pas geslacht schaap uit. „Wat ver dachte eigenlijk des nachts op de spoor baan moest doen met een pas geslacht schaap", werd hem gevraagd. Zijn ant woord luidde, dat hij op weg naar het slachthuis was, hetgeen de Officier niet erg geloofde, zoodat hij tegen verdachte zes maanden gevangenisstraf eischte. Uit spraak conform met bevel tot gevangen neming. Om zijn broer te helpen. De slager II. C. v. d. Meyden uit den Haag had om zijn broer te plezieren in Wassenaar een kalfje van veertien dagen geslacht. Hij noemde het een huisslachting, waar van het vleesch alleen voor eigen gebruik bestemd was. Maar de Officier las hem voor, dat hij de lever, de tong en de kop verkocht had. Aangezien verdachte als slager zeker de voorschriften had moeten naleven, eischte de Officier tegen hem acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak zeven maanden met bevel tot gevangen neming. Voor een lekker soepje. Mevrouw A. M. Burgerhout wed. van H. C. Sijthoff te Wassenaar had de kop, lever en tong van den vorigen yerdachte gekocht voor 14.De Officier eischte een geld boete van 100 subs. 50 dagen. Uitspraak 40 subs. 20 dagen. STADSNIEUWS TERAARDEBESTELLING PROF. DR. F. W. A. KORFF. Zaterdagmiddag werd op de algemeene begraafplaats te Heemstede, het stoffelijk overschot van prof. dr. F. W. A. Korff, in leven hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, ter aarde besteld. Om 2 uur in den middag werd in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente aan het Kerkplein een rouwdienst gehouden. Onder de zeer velen, die het kerkgebouw tot in de uiter ste hoeken vulden, waren o.m. hoogleeraren uit Leiden, Utrecht en Groningen. Ook de studentencorpsen waren rijkelijk vertegen woordigd, zoowel uit Leiden als uit Utrecht. Verder waren vele predikanten uit Heem stede, Haarlem en Amsterdam aanwezig, benevens de Kerkeraad van Heemstede. Ds. Barger schelste het vele werk van ds. Korff, in de 12 jaren van zijn arbeid hier in Heemstede als predikant, en in de 10 jaren van zijn ambt te Leiden. Na den rouw dienst werd het stoffelijk overschot naar de begraafplaats overgebracht. In de aula voerde alleen het woord prof. G. Zevenster, die sprak namens de Algemeene Synode rier Ned. Herv. Kerk. Hierna werd het stof felijk overschot naar zijn laatste rustplaats gedragen, waar ds. Barger voorging in ge bed. en de heer Alb. Honig namens de fa milie dankte voor de getoonde belangstel ling. ROOKVERBOD IN DE TRAMS. De directie van de N.Z.H.T.M. heeft be sloten, het rooken in de trams van de stadslijnen in Haarlem en Leiden, de lijn HaarlemHillegom, de lijn naar Aerden- hout en de tramlijnen in Waterland, te verbieden. Het besluit is genomen, omdat het aan tal klachten van reizigers,, wier kleeding brandgaatjes vertoonde, toenam. De regeling is niet van toepassing voor de lijnen AmsterdamHaarlemZand- voort en HaarlemLeiden. INBRAAK IN EEN SCHOOL. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de R. K. School aan de Pot gieterslaan, waarbij drie zakken anthraciet eenige kleedingstukken en een koffer wer den ontvreemd. In verband hiermede zijn door de politie twee personen aangehouden, die bekend hebben zich aan de inbraak schuldig te hebben gemaakt. De goederen zijn inbeslaggenomen. POLITIE DOET GOEDE VANGST. Hedennacht heeft de politie een inval gedaan in een perceel in de Clarasteeg, v. aar zij in beslag kon nemen 22 heeren- costuums, 2 colbertjasjes, 20 kleerenhan-, gers, 9 pakjes shag en 20 pakje sigaretten. De costuums bleken ontvree md te zijn uit een kleedingmagazijn aan de Mare, terwijl vier persor^en konden worden gearresteerd. Naar de herkomst van de rookartikelen v/ordt het onderzoek voortgezet. EXCURSIE VAN „OUD LEIDEN" Naar toet Gravensteen en het Museum van Oudheden Zaterdagmiddag werd door de vereeni- gir.g „Oud Leiden" wedero/n een excursie gehouden, waarvoor massale belangstelling bestond. Dit was in de 'eerste plaats het geval, omdat het hier een bezoek gold aan het in restauratie zijnde Gravensteen, onder leiding van architect ir. Hugo van Oerle, terwijl voorts als tweede deel dezer excursie een bezoek gebracht werd aan het Rijksmuseum van Oudheden, teneinde de resultaten in oogenschouw te nemen van verschillende opgravingen in den loop der laatste jaren rond Leiden verricht. De belangstellenden werden op het Ge recht door ir. van Oerle welkom geheeten, waarna een deel eerst naar het Museum, het andere deel naar het Gravensteen ging. Hiervoor was de belangstelling evenwel zoo groot, dat de deelnemers nog in twee groepen moesten worden gescheiden, om dat het bovendien bijna ondoenlijk was zoovelen tegelijk door de nauwe gangen en de betrekkelijk kleine ruimten voldoende van voorlichting te dienen. Zoo trok een gedeelte met ir. van Oerle mede, die aan de hand van de verschillende kaarten en tee- keningen, van vroeger en nu, liet zien hoe het Gravensteen geworden is wat het thans is. De historie van het Gravensteen is reeds herhaaldelijk in ons blad uiteengezet en de plaatsruimte laat ook niet toe er thans veel aandacht aan te besteden. De gene evenwel, die de interessante uiteen zetting van de heer van Oerle heeft aan- oord, zag zich in korte trekken, maar niet temin zeer duidelijk, de heele geschiedenis van dit oude bouwwerk uit de Middel eeuwen weer eens voor den geest en ieder zal tot de overtuiging zijn gekomen, dat het gemeentebestuur er destijds zeer goed aan gedaan heeft het initiatief tot restau ratie te steunen. Wat er precies vernieuwd wordt en hoeveel veranderingen er wor den aangebracht, om het gebouwencom plex weer zooveel mogelijk in den vroege- ren staat terug te brengen, kunnen we hier allemaal niet opsommen. Hier worden ra men-dichtgemetseld,, daar worden geblin deerde weer door ruiten vervangen. Zolde ringen worden vernieuwd, zalen in vroe- geren staat terug gebracht, maar het voor naamste voor den uiterlijken bezichtiger valt reeds duidelijk waar te nemen: de stijl van het gebouw en vooral de beeld houwwerken worden danig onder handen genomen. De reeds bereikte resultaten wer den getoond en nader toegelicht door den heer J. Schinkel, opzichter der restauratie werkzaamheden, die evenals de heer van Oerle een dankbaar gehoor vond en de vele gestelde vragen, die onmiskenbaar op de groote interesse voor dit oude bouw werk wezen, op bevredigende wijze be antwoord. In het Rijksmuseum van Oudheden wa ren de excursisten de gast van dr. C. Braat, conservator van het museum, die in de des betreffende zalen een en ander vertelde over de resultaten van de opgravingen, welke gedurende de laatste jaren hebben plaats gevonden te Arendsburg, Ockenburg, Rijnsburg, Valkenburg, Naaldwijk enz. Dr. Braat vertelde daarbij in korte trekken over de Romeinsche en Frankische neder zettingen, welke in de eerste eeuwen in de verschillende plaatsen hebben bestaan en van de vele vondsten, in den vorm van ge raamten, wapenen, urrten, potjes, kannetjes enz., welke in talrijke mate hierbij zijn ge vonden. Ook deze uiteenzettingen waren zeer in teressant, zoodat de toehoorders in weinig tijds veel wetenswaardigs uit vroeger eeuwen hebben opgedaan. Nadat dr. Braat aan het slot van de excursie een beroep op de aanwezigep had gedaan om toe te treden als lid van bet Reuveqsfonds en daardoor daadwerkelijke belangstelling te toonen voor het door dr. Reuvens, den eersten directeur van het Museum in het begin der vorige eeuw be gonnen werk, dankte de heer A. Bicker Caarten, secretaris van „Oud Leiden", dr. Braat voor de wijze, waarop hij de leden een en ander had verduidelijkt. Onder de deelnemers bevonden zich ook de burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck en zijn echtgenoote. ANTIEKE ROEP- EN KLAAGLIEDEREN. Voordracht van prof. dr. G. v. d. Leeuw. Op uitnoodiging van het Voor-Aziatisch- Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" en de Vereeniging voor Antieke Beschaving heeft Zaterdagmiddag in de bibliotheek van het Nederlandsch Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleeraar aan de Universi teit te Groningen een voordracht gehouden over „Antieke roep- en klaagliederen, de epiklese van de Godheid". Het volgende is eraan ontleend: Het Roeplied, Humnos klètikos, is niet een lyrische ontboezeming, doch een roe pen, citeeren van den god, resp. het klaag- iied een terugroepen. Het is de meest spre kende vorm van het lied in het algemeen, d.i. het „roepen" van iemand; dichtkunst is niet een fraaie overbodigheid, doch de aan- en inroeping van een Macht. Op verschillende terreinen der Oudheid wordt nu deze vorm van cultische poëzie nagegaan: in Egypte vinden wij het op roepen van den doode en den god. Voorts het z. g. Maneroslied. In Vpor-Azië vele psalmen (Ps. 126, e.a.), het Linoslied, de iuacht over en terugroeping van Tammoez- Adonis; in het oude Rome o.a. het Carmen van de Fratres Arvales. In Griekenland den Paean, het zeer oude roeplied van Dionu- sos en den Zeushymnus van Palaikastro. De laatste heeft, evenals het Romeinsche lied ten doel de bevruchting van de natuur door den god. Ook aan de hellenistische aanroeping van den god-koning wordt aan dacht gewijd. Ten slotte wordt de Epiklese in het Christendom besproken met een enkel woord over de christelijke hymnen-litera tuur. JILBU'S VARIETé. Zaterdagavond werd in de Stadsgehoor zaal onder groote belangstelling een uit voering gegeven van Jilbu's variété. De avond werd geopend met eenige pit tige nummers van Hofenk's Melodie-makers v/aarna Johnny Rovo het volgende nummer inleidde, nl. den accordeon-virtuoos Rosini. Deze artist gaf uitstekend bewijs van zijn kunnen. De manier, waarop hij zijn instru ment bespeelde, bewees, dat hij zijn. accor deon volkomen beheerscht. Daarna traden op de Twee Borja's, het charmante dans paar, dat als eerste nummer een dansfan- tasie bracht op „Morgenstemming" van Edw. Grieg en daarna een klompendans. Ter afwisseling volgde een acrobatisch nummer van de Twee Kieffers. Een aardig intermezzo leverde vervolgens de muzi kale clown Borano, die het publiek om zijn grollen en grappen al onmiddellijk in zijn macht had. Hij bespeelde daarbij een eigen gefantaseerd instrument, waaraan hij den naam „Dinges" had, gegeven. Dit en nog andere instrumenten bespeelde hij op voortreffelijke wijze, daarbij begeleid door Hofenk's Melodie-makers. Het laatste num mer voor de pauze werd verzorgd door de Honolulu-Koninginnen, die door haar bui tengewoon spel wel het meeste succes had den. Dat zij er niet zonder extra nummer afkwamen, teekende de stemming. Na de pauze volgde een heroptreden van bijna alle medewerkenden, terwijl in het slot nummer de Kieffers nogmaals voor het voetlicht en in de zaal kwamen in -de creatie „mensch of aap". Dit werd een grie zel-nummertje tot besluit. M, Zonderop. PIANO-AVOND THEO VAN DER PAS. Op veler verzoek zal Theo van der Pas op zijn recital, Woensdagavond a.s. in de Stadsgehoorzaal, niet uitsluitend een Cho- pin-programma ten gehoore brengen, doch ook werken van Beethoven (Sonate Pathé- tique), Debussy en Liszt. Handelsregister K. van K. Wijzigingen: 740. Erven J. Treur, Leiden, Morschsingel 11a, handel in eieren, gevogelte. N. Venn.: J. Treur, Leiden (handlichting verleend). 2383. M. Heemskerk, Leiden, Janvossen- steeg 71, kleinhandel in groenten, aardap pelen en fruit. De zaak is d.d. 1 Oct. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: firma M. Heemskerk en Zoon. (B.P.). Venn.: M. Heemskerk, N. Heemskerk en W. Heemskerk, Leiden. Nieuweinschr.: 9350. Administratie kantoor „Joh. Brouwer en Zoon", (B.P.), Leiden, Stadhouderslaan 17. Venn.: J. Brou wer, Leiden: en P. Brouwer, Leiden (aan laatstgen. vennoot is handlichting verleend) Opheffingen: E. Pinto, Oegstgeest, Regenteselaan 42, veehandelaar. Vereff.: „Omnia" Treuhandgesellschaft, 's-Graven hage. Herman Meijer, Leiden, Thorbeckestraat 37, veehandel. Vereff.: „Omnia" Treuhand gesellschaft, 's-Gravenhage. I. Knorringa, Oegstgeest, Regentesselaan 38. veehandel en handel in ruwe wol. Ver eff.: „Omnia" Treuhandgesellschaft, 's-Gra- venhage. TOONEEL. Betje Regeert. De Schouw spelers. „Betje regeert" is een tamelijk onbenul lig, maar toch niet ongezellig blijspelletje van Henk Bakker, onwaarschijnlijk genoeg om er een klucht van te maken en dus met een overvloed van gelegenheid om het spel te chargeeren. Ellen Durieux echter, die de rol van Betje speelde, is echter behoorlijk binnen de grenzen gebleven en heeft toch op een allervermakelijkste manier leven gegeven aan de oude dienstbode, die haar erfenis verloren zag gaan in de handen van haar vroegeren „mijnheer", wiens gezin een beetje al te dartel leeft en dan het hoofd niet meer boven water kan houden. Dan komt Betje en zij brengt het gezin weer op drastische wijze tot een meer nor male en gezonde levenswijze. De manier, waarop zij dit doet is buitengewoon grap pig en de dialogen zijn geestig. Het talrijke publiek heeft dan ook storm achtig genoten en zich in zijn waardeering niet onbetuigd gelaten voor de creatie van Ellen Durieux. Van de overigen noemen wij Jopie Koop man als de dochter en Ad Heering, als de zoon, die samen met hun mama (Minny Erfmann) veel tot het succes van den avond bijdroegen. Frans Schneiders. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Zondag 18 October 8 uur tot Zaterdag 24 October 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Woensdag, Piano-avond Theo van der Pas, Stadsgehoorzaal, 7.30 uur. Geboren: Pieter Bartholomews, z. van A. T. van Leeuwen en H. J. Sinteur Wietje Cornells, z. van R. Aardema en G. Valkhof Maria Georgina, d. van J. J. Coster en G. M. Gussenhoven. Ondertrouwd: C. Blokker jm 24 j. en A. Zoethout ja. 22 j. C. P. Kromhout jm. 24 j. en S. Zandvliet jd. 19 j. C. Wassink jm. 36 j. en M. Arnoldus jd. 30 j. M. Flaman wedn. 61 j. en H. M. Monfils wed. 60 j. L. Cerdijn jm. 22 j. en J. J. Kool moes jd. 22 j. J. J. van Soest jm. 26 j. en S. den Oude jd. 22 j. L. A. van Gie- zen jm. 38 j. en C. van de Poll jd. 28 j. H. Verhoogt jm. 26 j. en A. G. van den Berg jd. 24 j. A. van Velde jm. 23 j. en A. Kra mer jd. 27 j. W. J. M. Kriek jm. 22 j. en W. J. M. Selier jd. 26 j. R. M. Jansen jm. 24 j. en G. Luijerink jd. 25 j. H. Wensink jm. 25 j. en H. S. Goudriaan jd. 25 j. J. H. Vogelezang jm. 26 j. en J. E. Snijders jd. 23 j. C. Griffioen jm. 27 j. en J. C. Wallaard jd. 21 j. Overleden: J. van Varik wed. van H. G. Runhaar 83 j. J. W. Delfos wedn. 70 j. LAATSTE BERICHTEN Engelsche bommen op Nederland Bij zjjn vluchten boven het Nederland- jche gebied op jl. Zaterdag heeft de Brit wederom doelen van zuiver burgerlijken aard met boordwapens aangevallen. De aangerichte materieele schade is gering. Daarentegen werden van de burgerbevol king vijf personen gedood en verscheidene gewond. ADRESWIJZIGING VAN HET BUREAU VLUCHTELINGENZORG ZUID-HOLLAND In verband met de mededeelingen, dezer dagen in de pers gedaan, inzake evacuatie en een vestigings- en verhuisverbod voor STRIJDT VOOR EUROPA Vorderingen in den Kaukasus HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 19 Oct. (D. N. B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westen van den Kaukasus maakt de aanval vorderingen. Infanterie heeft nieuwe hoogten stormenderhand genomen en heeft, steil stijgende, een met zes ka zematten sterk gefortifieerden en voor de verdere gevechtsleiding belangrijken berg genomen. In Stalingrad is het tijdens de laatste gevechten veroverde stedelijke en indus- trieele terrein gezuiverd van uiteengedre ven elementen. Het luchtwapen heeft doe len in en om Stalingrad en transportbewe gingen en spoorweginstallaties der bols jewieken ten Oosten van de Wolga aange vallen. Elf transporttreinen, o.m. twee olie- treinen, werden vernietigd. In den centralen sector hebben forma ties gevechtsvliegers en duikbommenwer pers wederom vijandelijke spoorlijnbewe gingen met zichtbaar succes aangevallen. Een groot ravitailleeringskamp der bolsje wieken werd in een geconcentreerden lucht aanval zwaar getroffen. Malta is door Duitsche en Italiaansohe gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts aangevallen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHT5BERICHT ROME, 19 Oct, (Slefani). Het Italiaan- sche weermachtbericht van Maandag luidt als volgt: Een kalme dag aan het geheele Egypti sche front. Een luchtaanval op Benghazi veroorzaakte eenige schade aan woonhui zen. Van de burgerbevolking werd een per soon gedood en drie gewond. In de buurt \an Solloem werd de uit vier Engelschen en één Nieuw-Zeelander bestaande beman ning van een neergeschoten vliegtuig ge vangen genomen. Vliegtuigen der Spil vielen het vliegveld van Micabba en plaat sten treffers op de installaties en de start baan. Eén van onze vliegtuigen is niet te ruggekeerd. bepaalde gebieden des lands, wordt de aan dacht van belangstellenden erop gevestigd, dat het Bureau Vluchtelingenzorg Zuid- Holland van heden af gevestigd is Ja va- straat 11, te 's-Gravenhage. 12.000 OLIEVERKOOFERS PROCEDEER DEN OM DRIE MILLIOEN. Kantonrechter wijst hun eisch af. De Haagsche kantonrechter mr. H. Fer guson heeft uitspraak gedaan in de proce dure van omstreeks 12.000 verkoopers van petroleum tegen de Standard, de Bataaf- s^he Import Maatschappij en de Texaco. Het gaat hier om een bedrag van 3 mil- lioen guldfn. De verkoopers stelden, dat na 10 Mei 1940 de maatschappijen geen of nagenoeg geen gebruik hebben gemaakt van de diensten der verkoopers, zonder echter het dienstverband te verbreken. De maatschappijen wilden namelijk de relatie met haar bezorgers, welke een concurrentie beding omvat, vasthouden voor den tijd, dat zü weder normaal petroleum zullen gaan verkoopen. De verkoopers nemen nu het standpunt in, dat de maatschappijen dan ook verplicht zijn, hun hetgeen anders ver diend zou zijn, uit te betalen. De maatschappijen, hebben het bestaan van de arbeidsovereenkomst ontkend. De kantonrechter heeft den eisch der verkoopers afgewezen. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 20 OCTOBER 1942 HILVERSUM I. (415.5 M.) 7.15 Gram.; 7.30 BNO: Nieuws; 7.40 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 „Lichte economie", voordracht 8.50 Morgenliederen; 9.00 Kamermuziek; (9.30 Spiegel van den dag); 10.00 Otto Hendriks en zijn orkest; 10.30 U kent hen, maar kent U hen ook? Graaf de Marchant et d'Ansembourg; 10.45 Otto Hendriks en zijn orkest; 11.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 12.00 Almanak; 12.05 Muziek corps van de Duitsche weermacht; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Operafragmenten (gr.) 14.00 Utr. Strijkkwartet; 15.00 „Gevecht tegen Jan Salie", luisterspel; 15.20 Sym- phonisch middagconcert; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 De lichte toets; 18.00 „Zilver, dochter van den nacht en de maan", luis terspel; 18.45 Gram.; 19.00 Neerlands stem van het Oostfront; 19.15 MarSchen; 19.30 BNO: Nieuws; 19.40 BNO: Twentsch praat je; 19.50 Musette-orkest. Vanaf 20.15 al leen voor de radio-centrales. 20.15 „Herfst- potpourri"; 20.50 Orgelconcert; 21.20 Ro bert Gadin en zijn orkest; 21.45 BNO: Nieuws; 22.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Ochtendgymn.; 7.50 Gram. 8.00 Pol. weekpraatje; 8.15 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 Gram.; (9.15 Voor de huisvrouw); 10.00 Godsd. uitzending; 10.30 Mozart-programma (gr.); 11.00 Vrouwen mozaïek; 11.20 Kinderkoor; 11.30 Dvorak- programma (gr.); 12.15 Uit Neerlands Gouwen; 12.35 Gram.; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Wat doet de Directie van den land bouw?; 13.15 Jonny Ombach en zijn orkest 14.00 Godsd, uitzending; 14.30 Omroep orkest; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Orgel concert; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Salonorkest; 18.30 BNO: Nieuws; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: binnenl. overzicht; 19.00 Landmans Lust; 19.30 Piano; 20.00 BNO: Eng. uit zending; Vanaf 20.15 alleen voor radio centrales; 20.15 Beroemde kamermuziek werken (gr.); 21.10 Ouvertures van be kende opera's (gr.); 21.45 BNO: Nieuws; 22.10 Avondwijding; 22.2024.00 Zie Hil- versum I. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.30—24.00 Hilversum I. 2e Programma: 7.3022.15 Hilversum II. 22.15—24.00 Buitenl. Programma. 3e Programma: 7.0024.00 Buitenl. Progr. 4e Programma: 7.0024.00 Buitenl. Progr,

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3