DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - Momentje -v DONDERDAG 15 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10380 S)e Gcid^elvcSoti^cmt C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bij onze vrijwilligers. Een kijkje in een der vele magazijnen, dikwijls direct achter het front Van hieruit worden dagelijks de jongens verzorgd en dat het goed is, toont de foto SS PK Altstadt-O-H-P H m Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 Successen der Duitsche duikbooten EEN VEELZEGGEND LIJSTJE. Omtrent de nieuwe successen der Duit sche duikbooten deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht het volgende mede. Weer is het den Duitschen onderzeelboo- teru, gelukt, bijzonder snelle en kostbare vijandelijke troepentransportschepen te vernietigen. Het s.s. „Orcades" was ge bouwd voor een snelheidl van 22 zeemijlen, die „Duchess of Atholl" voor een van 18 zeemijlen. De „Orcades" was een heel mo dern. pas in 1937 gebouwd troepenschip, dat behalve zijn groote inrichting voor pas sagiers, 11.800 ton aan vracht vervoeren kon. Het was een dhr snelste en grootste Britsche troepenschepen, dat juist om die eigenschappen voor 'n voorbeeldig troepen- transportschip doorging. De beidie schepen konden tezamen 9.000 tot 10.000 soldaten vervoeren. In korten tijd heeft de vijandelijke troe- pentransvioot volgende snelle passagiers schepen verloren: „Orcades", 23.456 bt., „Duchess of Atholl", 20.119 Ibrt, „Oronsay", 20.043 brt, type: „Viceroy of India", 19.627 brt., type: „Reina del Pacifico", 17.702 brt., type: Derbyshire", 11.660 brt. 'Dit zware verlies van de vijandelijke transportvloot betreft schepen, die niet ver vangen kunnen worden, daar schepen van diit soort noch krachtens het Enigelsche, noch krachtens het Amerikaansóhe scheeps- bouwprogramma nagebouwd worden. VERLIESLIJST DER AMERIKAANSCHE MARINE. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Was hington meldt, heeft het ministerie van marine een nieuwe verlieslijst filer Ameri kaansche marine gepubliceerd, omvattende 160 dooden, 239 gewonden en 592 vermis ten. Daarmede stijgt het totale cijfer der sinds het uitbreken der vijandellijkheden door 'het minsterie van marine toegegeven verliezen der Amerikaansche njarine tot 4259 do ad'en, 1453 gewonden en 9711 ver misten. Met betrekking tot de Duitsche duikboot- successen in de Afrikaanscbe wateren heeft de Britschè nieuwsdienst Woensdagavond verklaard, dat men te Londen vernomen had1, dat Duitsche duikbooten thans optre- denVin een nieuw operatiegebied bij Kaap de Goede Hoop. „Daar", aldus de Britsche berichtendienst, „kunnen de aanvallen sneller ten uitvoer worden gelegd dan on ze verdediging, zoodat de duikbooten daar „«enige" successen zullen .kunnen, behalen" Te Freetown zijn 249 opvarenden van een op den Atlantisqhen Oceaan tot zinken ge bracht schip aan land gebracht. DeSovjet-Unie beeft hulp noodig EEN ENGELSCHE ALARMKREET. Het tijdschrift Economist" publiceert een nieuwen alarmkreet aan het adres der Wes- tersche mogendheden om nu geen tijd meer verloren te laten gaan met een militaire actie ter ontlasting van de Russen. Het blad wijst op de verklaringen van Willkie, dat de Sovjet-Unie lijkt op een zwaar gewonde. De waarde hiervan wordt verhoogd door het feit, dat Willkie dit met eigen oogen heeft aanschouwd. Een derde der Russische bevolking leeft nu onder Duitsche heerschappij. De verliezen van het leger zijn ontzettend hoog geweest. De voedselpositie in de Sovjet-Unie is moei lijk. Er is ook een tekort aan brandstoffen, kleeren en medcijnen. De „Economist" herinnert dan aan haar vroegere waarschuwingen van dit voorjaar, toen de Sovjet-Unie nog machtig was, zoo als het blad het formuleert. Al die waar schuwingen om niet te wachten tot de kracht van Rusland is verbloed, zijn inmid dels juist gebleken en de pessimistische profetieën van het blad* worden dagelijks bevestigd door de berichten van den Mos- kousche correspondenten. De geheele Russische kolenproductie be draagt wellicht geen kwart meer van de Duitsche. Vermoeidheid en uitputting zijn als gevolg vein de slechte voeding, het zwa re overwerk en de ongelooflijke inspan ning in de nog overgebleven bedrijven aan den dag getreden, doordat de bolsjewisten him strijd alleen moeten uitvechten. Dit drukt ook zijn stempel op de producten. De tijd staat niet meer aan de zijde der Russen en als de Sovjet-Unie mocht verlo ren gaan voor de geallieerden, dan komt er voor hen aan dezen oorlog geen einde meer. Het blad ontkent, dat eenigerlei politieke overwegingen aan dezen nieuwen waar- schuwingskreet ten grondslag liggen of dat het om verwijten zou gaan. Integendeel, het gaat om harde feiten. Het geheele geal lieerde plan van actie is den laatsten tijd voortdurend herzien, maar helaas in de verkeerde richting. Het schijnt, dat het nu ook zoo blijft ter zake van de hulp aan de Sovjet-Unie. De Italianen in de V.S. EEN VERKIEZINGSMANOEUVRE VAN ROOSEYELT. Stefanie schrijft: „Uit Washington wordt een plompe verkiezingsmanoevre van Roo sevelt gemeld. Nadat hij de Italianen in de Vereenigde Staten op alle manieren heeft veroordeeld opvareMen Van Italiaan sche schepen zijn gearresteerd en veroor deeld, Italiaansche journalisten in de ge vangenis geworpen, zelfs Amerikaansqhe burgers van Italiaansche afkomst vervolgd laat Roosevelt met het oog op de aan staande verkiezingen door den minister van justitie, Biddle, de verklaring afleggen, dat ANGST OM RANTSOENEN Rijksmaarschalk Hermann Goering is een rondborstig man; een man, die geen blad voor den mond neemt en zijn woorden niet op een goudschaaltje pleegt te wegen. Hij heeft verleden week het woord ge voerd ter gelegenheid van het Dankfeest voor den oogst en daarbij eenige openhar tige woorden gesproken, welke menigeen niet aangenaam in de ooren zullen hebben geklonken. Speciaal is men gevallen over de passage, waarin Goering zeide, dat in de bezette gebieden de bonnen meer als een extra-tje worden opgevat en het meeste van den sluikhandel betrokken wordt. Sommigen hebben dat op hun fatsoen ge trokken, anderen zagen him bonnen-rant soen bedreigd, zoodat er eenige verontrus ting was. Nu wordt het iemand inderdaad wat eigenaardig te moede, wanneer hij bij het lezen van zulke woorden bedenkt, dat hij zelfs datgene, waarop hij volgens de hem toegewezen bonnen recht heeft, nog niet eens betalen kan, laat staan de abnor male prijzen, welke de sluikhandel vraagt. En zulke gevallen komen maar al te vaak voor. Maar zij hoeven zich het verwijt, dat in de woorden van den Rijksmaarschalk ligt opgesloten, ook niet aan te trekken. Rijksmaarschalk Goering sprak in het al gemeen en men heeft ter persconferentie in Den Haag reeds verzekerd, dat hij bij het uitspreken van deze woorden, zeker niet op de'eerste plaats aan Nederland heeft ge dacht. Aan het adres van degenen, die zich zoo verontrust gevoelden, dat er aan hun rant soenen getornd zou worden, heeft dezer dagen de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart eenige opmerkingen ge maakt in een rede op de werkconferentie van de N. S. D. A. P. in Nederland, welke rede in menig opzicht een verlengstuk was van hetgeen Rijksmaarschalk Goering had gezegd. Vooreerst heeft hij de verzeke ring gegeven, „dat de thays in Nederland geldende rantsoenen tot den volgenden oogst gehandhaafd kunnen worden." Dit ter geruststelling van degenen, die al te beangst waren. Ongetwijfeld zullen wij dit resultaat voor een belangrijk deel mede te danken hebben aan den Nederlandschen boer, van wien staatssecretaris Backe on langs te Berlijn voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers getuigde: „Ook de door Duitschland bezette landen hebben een verfioogde agragrische opbrengst gele verd. Aan de spits dezer prestaties staan de Nederlandsche boeren." Vervolgens heeft de Rijkscommissaris een opmerking gemaakt, welke wij ter overdenking zouden willen voorleggen aan allen, die zoo gaarne mopperen. Wanneer de Nederlander zoo zeide hij'op geen andere wijze, bijdraagt tot het groote gebeuren onzer dagen, dan dat hij iets minder te eten en minder kolen krijgt, dan is dat nog steeds een beschei den bijdrage, gezien de grootte der presta ties, die thans door het Duitsche volk wor den volbracht." Wanneer wij bedenken, wat de oorlog voor ons beteekent en Wat anderen er door te lijden hebben, dan moet deze ver gelijking ons veeleer aansporen tot dank baarheid om hetgeen ons tot nog toe is be spaard gebleven. Een wereld staat in brand, een cultuurstelsel stort met donde ren gekraak ineen; over de geheele aarde wordt een titanenkamp gestreden en wij zouden slechts belangstelling hebben voor het tellen van onze bonnetjes? Elders brandt het in den donkeren nacht, ontplof fen de bommen, zoeken gezinnen wanho pig naar hun woning, die er niet meer is en wij zouden ach en wee roepen, omdat wij niet meer alles kunnen krijgen waar op wij prijs stellen? Laten wij God danken in de ootmoedige erkennning ,dat wij zijn erbarming nauwe lijks verdiend hebben. „de Italianen met ingang van Maandag van de lijsten van vijandelijke vreemdelingen geschrapt worden". Het is duidelijk, dat'Roosevelt door deze demagogische geste wil trachten de gunst der Amerikaansche massa's van Italiaan sche afkomst te winnen met het oog op de verkiezigen, die voor den democratischen dictator wel eens geen rustig verloop kon den hebben, doordat de republikeinsche partij steeds populairder wordt. De maat regel op zichzelf is practisch van geen be- teekenis. Alles bij elkaar betreft het de op heffing van eenige der tallooze politiemaat regelen betreffende verblijfplaats, identi teitspapieren enz. Het comando van het Westelijke verdedigingsdistrict heeft zich reeds gehaast te verklaren, dat, tenzij de commandant een tegenorder geeft, de langs de Pacifickust wonende Italianen onder worpen blijven aan de door de militaire autoriteiten afgekondigde beperkingen, om dat militaire maatregelen slechts door een militair bevel kunnen worden ingetrok ken. Overigens hebben wij slechts verachting voor deze belachelijke manoeuvre, schrijft Stefani. De Italianen in de Vereenigde Staten beschouwen Roosevelt als alle an dere Italianen als vijand, niet alleen als vijand van Italië en de spil, maar ook als vijand van de Vereenigde Staten, die hij naar een reeks van rampen leidt. De wensch, dat onze medeburgers na de ver kiezingscampagne niet aan nog heviger ver volgingen zullen blootstaan verbiedt ons een opsomming te geven van de tallooze bewijzen van vaderlandsliefde, waardoor de Italianen in Amerika, ook in verband met den oorlog, uiting hebben gegeven aan hun ware gevoelens. Roosevelt's pogingen tot het bevorderen van een beweging van zoogenaamde vrije", maar inderdaad be taalde Italianen zijn jammerlijk mislukt.Het populairst is op het oogenblik bij de Ame rikaansche Italianen de duikbootcomman dant Grossie, die twee Amerikaansche slag schepen tot zinken heeeft gebracht." KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en 't Legioen op onderstaande data zich bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandadht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Ne derland (Nederlandsche SS) willen toe treden. 13.10.42 14.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstr. 14.10.42 10 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Helt Italiaansche weermadhtsberidht van gisteren luidt als volgt: Aan het Egyptisdhe front hebben Duit sche jagers in harde gevechten negen vlieg tuigen neergesohoten; nog twee andere werden door onzen afweer op den grond ten val gebracht. Het vijandelijke lucht- wapen heeft in den nacht van 12* op 13 Oct. een aanval ondernomen op Tobroek, in den loop waarvan.' een vliegtuig, getroffen door den afweer op den grond, in zee stortte. Sterke formaties bommenwerpers der Spil- mogendheden hebben wederom de vlieg velden van Miocabba en Halfar met zich- baar succes aangevallen. De begeleidende jagers leverden voortdurende luchtgevech ten met sterke formaties Spittfirers en schoten 19 van hen neer. Vier onzer vlieg tuigen keerden van hun vluchten naar den vijand gedurende de laatste twee dagen niet terug naar hun steunpunten. In den afgeloopen nacht hebben vijande lijke vliegtuigen bommen geworpen op Catania en het plaatsje Gerbini met hun Iboordwapens beschoten. In het centrum van de Middellanidsche Zee is een schip met 400 Engelsche gevan genen aan boord door een Engelsche duik boot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Onze bemanning, die alle krachten inspan de bij de reddingsactie, heeft tot dusver 271 overlevenden gevangenen gered. Een van onze op den Atlantischen Oceaan ope reerde duikbooten is niet op haar basis te ruggekeerd. Het staat vast, dat een groot deel dter bemanning door den vijand ge vangen is genomen. De familieleden zijn op de hoogte gebracht De zegen der aarde ARTIKEL VAN DR. GOEBBELS IN „DAS REICH". Dr. Goebbels plaatst in een artikel in het weekblad „Das Reich" onder het opschrift „De Zegen der aarde" het oorlogsdoel der plutocratische landen tegenover de pro blemen van het Duitsche volk, dat zijn ge bied! moet uitbreiden om te kunnen leven. Het doet bijna spookachtig aan, onze plu tocratische tegenstanders te hooren spre ken van het einde van den oorlog en van hun oorlogsdoelen, zoo schrijft hij, zij heb ben in het geheel geen idee van de proble men van een jong, groeiend volk. Zij spre ken van zoogenaamde democratische vrij heden, die voor ons bij onze toekomsfzor- gen in 't 'geheel niets beteekenen. Wij heb ben immers niet de keuze democratisch of niet-democratisch te zijn. Wij staan een voudig voor de keuze leven of sterven. Dit alternatief geeft ons d'e kracht den strijd met de wapenen zegevierend te doorstaan. Onze vijanden hebben tevergeefs getracht scheuren te maken in de eenheid en vast beslotenheid van dit Duitsche volk. Het streven naar rüimte geeft den oorlog zijn zin. Langs de uitgestrekte velden in het Oosten, die het volgend jaar graan voor het dagelijksch brood van ons volk zullen dragen, liggen Duitsche soldatengraven. Zij waken er over, dat uit het bloed zaad van dien oorlog voor gerulmen tijd van vre de de zegen der aarde voortkomt. 14.10.42 16.00 uur Assen, dienstgebouw vaart, Zuidzijde. 15.10.42 11.00 uur Zwolle, school Turf markt. 16.10.42 11.00 uur Deventer, NSDAP, Parkweg 2. 17.10.42 11.00 uur Arnhem, Weverstr. 16b. 18.10.42 14.00 uur Wenlo, Deutsches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur Eindhoven, Huis Ma ria, Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 21.10.42 10.00 uur Tilburg, Werklieden ver eeniging, Tuinstr. 68. 21.10.42 17.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur Amsterdam, school Iepen weg 13. 22.10.42 17;00 uur Utrecht Wehrmacht- heim, Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur Amersfoort, dienstge bouw Kapelweg. NAJAARSSTORMEN. Dezer dagen hebben wij er reeds een voorproefje van gehad. Wij huiverden in onze jassen en haastten ons naar huis, waar wij nu maatregelen treffen om dén winter die in aantocht is het hoofd te bie den. Ja, wij haastten ons naar huis, maar hoevelen van ons dachten daarbij aan de mannen die ver van huis en haard eveneens een nieuwen winter tegemoet gaan? Wij bedoelen onze Oostfrontstrijders, zij die vrijwillig gegaan zijn om schouder aan schouder met de dappere Duitsche legers en de bondgenooten het bolsjewisme te vernietigen. Nu de najaarsstormen ons voorbereiden op een nieuwen winter, nu is het onzen plicht meer dan ooit het verzorgingsfonds te steunen, want in versneld tempo moeten juist nu meer pakketten naar het front. Landgenoot, u weet het gironummer? 432100 t.n. verzorgingsfonds Vrijwiligers- legioen „Nederland" Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. VERKLARING VAN GENERAAL SMUTS Naar de Engelsche nieuwsdienst meldlt, heeft generaal Smuts een verklaring afge legd, waarin hij begon met te zeggen, dat de oorlog in Zuid-Afrika „een nieuw stéK dium" is ingegaan', waarbij men de vernie tiging der materieele grondslagen van de Britsche beschaving kan verhinderen!. Naar Smuts verder zeide, heeft zijn groot ste zorg altijd Zuid-Afrika gegolden, om het temidden der moeilijkheden en geva ren te beschermen. Immers van het oogen blik af, waarop Duitschland zijn aanval opende, heeft men de uitwerkingen daar van ingezien en ook het feit, dat Zuid- Afrika in dezen wereldstrijd' een sleutel positie inneemt. Naar Smuts verder zeide, zal Afrika in de Britsche oorlogvoering een beslissende factor voor. de toekomst blij ken te zijn. Naarmate het stadium van den aanval in de Britsche oorlogvoering nadert, moeten derhalve de gedachten zich gelei delijk richten op het einde en op de toe standen, die zullen volgen na afloop van deze grootste tragedie in de geschiedenis van het Britsche ras. IN EEN PAAR REGELS Naar de zender te Caïro meldt, is de luchtlijn Caïro-New York geopend. Het traject is 11.000 mijl lang en wordt in 84 uur afgelegd. De Britsche berichtendienst heeft toe gegeven, dat negen Britsche bommenwer pers niet zijn teruggekeerd van den aan val op Kiel in den afgeloopen nacht. De „Times" meldt uit Ottawa, dat daar de eerste gezant van de Sovjet-Unie in Ca nada, Fed'or Gusjef, is aangekomen', om zijn nieuwe functie te aanvaarden. Het burgerlijk huwelijk van den Por- tugeeschen troonpretendent Duark Nuno, hertog van Braganza, met prinses Maria Francisca van Orleans en Braganza is Dins dag in de Fortugeesche ambassade te Rio <je Janeiro voltrokken; Het kerkelijk hu welijk vindt vandaag plaats. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942: BETEEKENT: 1 PRIJS OP 3 LOTEN! DE VROUWEN EN WU V. Het is niet alles goud wat blinkt. Dat blijkt mij nu alweer. Naast en kele lofprijzingen ontvang ik nu een brief met een standje, dat niet malsch is. Van een moeder. En dat is nog het ergste. Ik had nu eenmaal zoo ge dacht: ik moet al mijn lezeressen en lezers te vriend houden en ik had in het verleden reeds zooveel lof gezon gen aan het adres der huismoeders weet u nog wel, die moeders, die van water op wonderbaarlijke wijze voor treffelijke jus en van oude vitrage gordijnen luierbroekjes maken dat- ik nu meende de mannen weer eens een beurt te moeten geven. Ik moet nu eenmaal objectief 'blijven en dit is ook een methode. Maar dat is verkeerd uitgepakt. En deze liefde volle moeder geeft mij nu den raad eens om te ruilen met een vrouw. Liefst met een moeder van acht of tien kin deren schrijft zij mij dan zal mij de lust om over vrouwen en haar taak te schrijven wel vergaan. Ik zou niet weten hoe ik dat zou moeten klaar spelen. Dat ruilen bedoel ik. En bovendien ik bedenk, dat ik dan eerst een onuitputtelijke voorraad stof tot schrijven zou hebben. En och, ik heb 'n mannenaard en ik deug niet voor de kinderwasch. Kijk eens moeder, ik ben er ook een van de veertien en ik heb dus voor moeders de hoogste eer bied. Heusch! Ik heb alleen maar willen zeggen, dat vandaag aan den dag blijkt, dat wij mannen er óók mogen zijn. Wat wij presteeren aan roode kool, uien, winterpeen en inmaak in het vat grenst aan het wonderbaarlijke. Maar misschien hebt u het in dit op zicht slecht getroffen. Dan toch maar niet wanhopen, Mama! Probeer het eens met tact.... V. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum I, in de serie brandende kwesties over het on derwerp: „Daar doe ik niet aan mee". BINNENLAND TWEEDE PREMIETREKKING DER WINTERHULPLOTERIJ. In de schouwburgzaal Odeon in de Gou- vernestraat te- Rotterdam zal a.s. Zaterdag avond 17 October om half acht de officieele tweede premietrekking plaats vinden van de Winterhulploterij 1942. Het betreft hier de serie B. Op dien avond, die voor ieder een kosteloos toegankelijk is, zullen de 70 premies van f 100.worden uitgeloot. De hoofdschotel zal worden gevormd door het uitloten van de hoofdpremie van deze serie ten bedrage van 10.000.Evenals bij de eerste premietrekking in Amsterdam het geval was, zal ook dezen avond aan iederen bezoeker een gratis Winterhuipiot worden uitgereikt, terwijl nog enkele verrassingen, in den vorm van Winterhulploten, voor de aanwezigen in petto gehouden zijn. MOOI SOCIAAL WERK IN DEN HAAG De gemeente 's Gravenhage heeft de noodzaak gevoeld, ook zelf iets te moeten doen voor de gezinnen, waarvan de vader in Duitschland te werk is gesteld. Aan arbeiders, die in Duitschland werk aanvaarden, kan door het gewestelijk arbeidsbureau gedurende drie weken een gezinsuitkeering worden verstrekt. Dit ge beurt dan, omdat de vader niet altijd in staat is, onmiddellijk een bedrag naar huis te zenden, dat voldoende is voor onder houd van het gezin. Nu gebeurt het vaak, dat ook na drie weken de arbeider nog niet in de gelegenheid is, geld te zenden. Aan gezien het rijk slechts in bepaalde geval len dan nog een socialen bijslag kan geven, komen deze gezinnen tijdelijk in den steun te vallen, uitgezonderd die, waarvan de man bij een gemeentebedrijf ter stede werkzaam was. Voor deze gezinnen geldt, dat, wanneer het rijk na drie weken op houdt te betalen, de gemeente er voor zorgt dat de gezinnen 60 pet. van het loon, met inachtneming van een bepaald minimum, uitgekeerd krijgen. De arbeider betaalt dit deel van het loon dan aan de gemeente terug Thans wordt gezocht naar een re geling voor hen, die thans nog in den steun komen. Naast het geven van dezen financieelen steun heeft de gemeente haar zorgen ook uitgestrekt tot de moreele omstandigheden der gezinnen, waarvan de kostwinners voor arbeid in Duitschland geroepen zijn. Om een en ander vlot te doen verloopen, heeft de gemeente in het leven geroepen een „afdeeling verzorging" als onderafdeeling van het gemeentelijk sociaal bureau voor in het buitenland geplaatsten. Deze afdeeling heeft tot taak, alle dus danig getroffen gezinnen en in het bijzon der de huismoeders morêel te helpen en ook over die gezinnen te waken ten einde dat gezip intact te houden. Alle moeilijkheden, die deze huismoeders ondervinden, kun nen zij aan de nieuwe afdeeling voorleg gen. Andere gemeenten mogen dit gelukkige initiatief van Den Haag volgen. Op de gemeente rust een moreele plicht te zor gen voor de gezinnen, van arbeiders, die in het productieproces in het buitenland wor den ingeschakeld. Het is ook van belang, dat werkgevers in gevallen, waarin dit noodig schijnt, zich met het gemeentelijk sociaal bureau in verbinding stellen en dat de arbeiders zelf in deze loyaal mede werken. Het moet toch voor hen een groote geruststelling zijn, dat er gedurende hun afwezigheid op deze wijze voor hun gezin gezorgd wordt.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1