DUITSCHLAND fMomentje DINSDAG 13 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10378 ^eCcid^eh^Soii^ant Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 ni^ni n .;nnn rI n 1?«T Cit nilCTUPI/riU C. M. van Hamersveld, Directeur. Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 UAllOL/llI VUUK LfcjlD tiIM t IM O JV1 1 K tii li. Ili I\ Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bij onze vrijwilligers. Al zijn de moeilijkheden dikwijls groot, toch mag het nooit voorkomen dat de mannen zonder eten blijven. Hier wordt in speciaal voor dit doel vervaardigde ketels, warm eten vervoerd SS PK Gösling-O-H-P H m STRIJDT VOOR EUROPA Vijandelijke strijdmacht bij Toeapse in de pan gehakt Het Duitsche weermachtsbericht van gis_ ternamiddag luidt als volgt: „De aan den weg naar Toeapse ingeslo ten vijandelijke strijdmacht werd in de pan gehakt. In felle berggevechten zijn daar mede de kern eener Sovjet-gardedivisie alsmede deelen eener divisie bergjagers verslagen. Daarbij werden ruim 400 ver sterkingen ingenomen en talrijke gevan genen en wapens als buit binnengebracht. De zuivering van het op oerwoud lijkende gebied van de laatste nesten van verzet is nog aan den gang. Ten Zuiden van den Terek mislukten tegenaanvallen van den vijand onder zware bloedige verliezen. Te Stalingrad werd een vijandelijke groep vernietigd. Artillerie van het leger bracht een vrij groot schip op de Wolga tot zinken. Gevechtsvliegers zetten de ver woestingen van belangrijke spoorlijnen ten Oosten van de Wolga voort. Aan het front van den Don verijdelden de verbonden troepen verscheidene plaatselijke aanval len en overzetpogingen van Sovjets. In den centralen en Noordelijken frontsector wer den bij succesvolle ondernemingen van verkenningstroepen en stoottroepen talrijke vijandelijke versterkingen met haar be zettingen vernietigd. Ten Oosten van Leningrad werden de laatste resten der over de Newa opge drongen Sovjet-strijdkrachten over de ri vier teruggedreven. Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen zetten gisteren overdag de bombardementen op de Britsche lucht- bases op de eilandvesting Malta voort. Er werden uitgestrekte branden op parkeer terreinen en in vliegtuighangars waarge nomen. In luchtgevechten boven het eiland brachten Duitsche jagers drie Britsche jachtvliegtuigen omlaag. Twee andere wer den door bemanningen van gevechtsvlieg tuigen neergeschoten. Uit Britsche vliegtuigformaties, die gis teren overdag op groote hoogte doordron gen naar de Noord-Fransche en de Neder- landsche kust, schoten Duitsche jagers, zonder eigen verliezen te lijden, vijf vijan delijke machines neer. Bij storingsvluchten van Britsche vliegtuigen overdag boven Noord- en Noord-West-Duitsch gebied leed de bevolking geringe verliezen. Boven de Noord- en Oostzee werden drie Britsche vliegtuigen des nachts neergeschoten. Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen ir, den af- gtToopen nacht een belangrijke havenstad in Noord=Oost-Engeland met goed resul taat aan. De bedreiging van Toeapse VERGEEFSCHE ONTLASTINGS- AANVAELEN DER BOLSJEWIEKEN. Van Duitsche militaire zijde wordt ge meld: In het Noord-Westelijke deel van den Kaukasus strijden de Duitsche troe pen om den uitgang uit het gebergte. De bolsjewisten zijn zich het groote gevaar be- wuts, dat hun havenplaats Toeapse dreigt door de van het Noorden over het geberg te oprukkende Duitsche troepen. Zij on dernemen derhalve zware, tegen- en ont- lastingsaanvallen, evenwel zonder succes! Daarbij moesten zij in het kustgebied alle maar eenigszins beschikbare eenheden, als etappetroepen, technische bataljons en zelfs compagnies gestraften in den strijd werpen. De Duitsche aanval gaat echter stelselmatig verder. De Berlijnsche correspondent meldt: In militaire kringen te Berlijn consta teert men een afneming van de hevigheid der bolsjewistische .tegenaanvallen aan het front van Stalingrad. Men houdt echter rekening met de mogelijkheid, dat de bols jewisten hun ontlastingsaanvallen op groo- tere schaal dan thans het geval is zullen hervatten en dat de verzwakking der aan vallen slechts een gevolg is van omgroe- peering of wel verband houdt met het ra- vitailleeringsvraagstuk, dat in zulk een uit- gestrekt gevechtsterrein uiteraard een groote rol speelt .Wat de andere sectoren in het Zuidelijke frontdeel betreft, hier van is naast het front van de Terek, waar Grozny met de omliggende olievelden tot het zwaartepunt der Duitsche aanvallen vooralsnog alleen van de lucht uit is ge wond, het Noordwestelijke deel van den Kaukasus weder meer in het .middelpunt der belangstelling komen te staan. Hier beweegt de strijd zich in de richting van de Zwarte-Zeehaven Toeapse, welke aan den van Novorossiisk komenden kustweg is ge legen. De vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten, waarvan het weermachts- bericht melding maakt, was geen gemakke lijke taak, daar in aanmerking dient te worden genomen, dat het terrein in dit gebied zeer bergachtig is, terwijl de bols jewisten er bovendien talrijke versterkin gen hadden gebouwd. Nu evenwel deze moeilijkheden zijn overwonnen, is het te verwachten, dat de aanvallen in de richting van Toeapse aan élan zullen winnen. De weergesteldheid, waarvan de krijgsver richtingen aan het Oostelijke front in zulk een hooge mate afhankelijk zijn, is tot dus ver voor de voortzetting der operaties nog geen beletsel geweest. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Naar het D. N. B. van militaire zijde ver neemt, hebben Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht storingsvluchten ge maakt boven de Noord- en Oostzeegebie den. De door het neerwerpen van brisant bommen aangerichte schade in enkele ste den aan de Oostzee is onbeteekenend. Ver scheidene der aanvallende Vliegtuigen wer den neergeschoten. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche weermachtsbericht van gistermiddag luidt: Matige activiteit van artillerie en ver- kenningspatrouilles aan het Egjyptisohe front. Vier vijandelijke vliegtuigen werden vernietigd door het luchtdoelgeschut der landeenheden. Drie andere toestellen wer den neergeschoten in een gevecht door Duitsche jagers. Bombardementsvliegtui gen en duikbommenwerpers van de as vie len gisteren overdag en vannacht de vlieg velden van Malta aan, waarhij zij in ach tereenvolgende golven op de gestelde doe len afvlogen. De escorteerende jachtvlieg tuigen gingen succesvolle gevechten aan met de vijandelijk luchtmacht. Zes vijan delijke vliegtuigen werden neergehaald door de Duitschers en negen door de Ita lianen, die bovendien nog verscheidene an dere vijandelijke machines doeltreffend met machinegeweren beschoten. Drie van onze toestellen zijn niet op hun basis te ruggekeerd. Een van onze duikbooten on der bevel van den luitenant ter zee Raul Galletti heeft in het centrale bekken van de Middellandsche Zee een vijandelijke on derzeeër getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Uitverkoop van het Empire AMERIKANEN OP DE BAHREIN- EILANDEN. Naar uit Bagdad wordt gemeld, zou thans op de Bahrein-eilanden in de Perzische Golf een Amerikaansch garnizpen worden gelegerd en wel met het motief, dat de economische belangen der Ver. Staten daar thans grooter zijn dan die van Engeland. In politieke kringen te Berlijn trekt dit bericht sterk de aandacht, daar het den uitverkoop van het Britsche rijk belicht. Bij de beoordeeling mag inderdaad niet worden vergeten, dat de Bahrein-eilanden het knooppunt vormen in het spreekwoor delijke „Suezkanaal der lucht", dat sinds 1923 de belangrijkste basis vormt op den luchtweg naar Indië. De economische en militaire beteekenis der eilanden is thans nog aanzienlijk grooter geworden door de oliewinning ter plaatse. DE SLAG BIJ DE SALOMONS EILANDEN. Volgens den Britschen nieuwsdienst heeft het Amerikaansche ministerie van marine medegedeeld, dat drie Amerikaan sche zware kruisers op 8 en 9 Augustus bij de Salomons-eilande zijn gezbonken, gelijk tijdig met den Australischen kruiser ^Can berra". De j"J\merikaansche kruisers zijn de „Quincy'V de „Vancennes" en de „As toria", alle drie met een waterverplaatsing tusschen 9000 en 10.000 ton. DE STRIJD OP MADAGASCAR. De Fransche strijdkrachten op Madagas car bieden nog steeds verbitterden tegen stand aan de Engelschen. Ten Noorden van Ambosidra woeden sedert den namid dag van 10 October verwoede gevechten. Ondanks alle terreinmoeilijkheden en ge brek aan materiaal verdedigen de Fran sche troepen iederen duim gronds hard nekkig. De Engelschen hebben verder ge poogd Fransche vliegvelden door luchtaan vallen te vernielen. Zij zijn daarbij echter op hevigen afweer der Fransche strijd krachten te land gestuit, wien het geluk te een toestel omlaag te halen en de be- - manning gevangen te nemen. DE TOESTAND IN NOORD-IERLAND. De toestand in Noord-Ierland heeft een zoodanig dreigend karakter aangenomen, dat de Noord-Iersche regeering thans met Londen nieuwe onderhandelingen voert om in samenwerking met Londen een ver scherpten strijd te voeren tegen nationa listische Iersche elementen. Alle maatre gelen, welke totdusver genomen zijn om de nationalistische Iersche beweging in Noord-Ierland te onderdrukken, zijn ver- geefsch geweest. Deze maatregelen beston den uit massa-arrestaties, vervolging van alle ook maar nauwelijks verdachte Noord- Ieren, huiszoekingen in geheele stadswij ken, zeer strenge controle van de grens tusschen Noord- en Zuid-Ierland enz. Waar openlijke demonstraties der nationa listische Iersche beweging werden gehou den, heeft de Noord-Iersche politie en in het bijzonder de Britsche soldaten van hun vuurwapens gebruik gemaakt. Nauwkeuri ge gegevens over den omvang van de bloe dige verliezen der nationalistische Ieren zijn niet te krijgen. Men raamt deze ver liezen echter op enkele honderd personen. REDE VAN CHURCHILL. Volgens den Engelschen Nieuwsdienst heeft Churchill Maandag te Edinburgh een rede gehouden, waarin hij de algemeene oorlogssituatie behandelde. Hij lanceerde de bewering, dat de Neder lagen der geallieerden slechts etappes naar de overwinning zijn, maar dat alle overwin ningen der As tot de ineenstorting leiden. Den Duitschen veldtocht in Rusland noem de Churchill er een van den tweeden rang, die tot dusver een duidelijk fiasco is, waar bij hij den nadruk legde op „tot dusver". Als saldo van zijn militair overzicht merkte Churchill aan: „Als men beide zij- den overziet en goed en kwaad met de zelfde rust tegen elkaar afweegt, moeten wij constateeren, dat wij een moeilijk, somber oogenblik in den oorlog hebben bereikt. Wij staan nog steeds tegenover doodelijke gevaren. Oorlogsmoeheid, zelf voldaanheid, oneenigheid en strijd over bijzaken benadeelen slechts onze kansen voor de toekomst. Wij moeten elkaar allen tot de uiterste grens van onze kracht aan vuren." KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en 't Legioen op onderstaande data zich bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Ne derland (Nederlandsche SS) willen toe treden. 13.10.42 14.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstr. 14.10.42 10 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr. DR. GOEBBELS ONTVANGT EEN DELEGATIE VAN DEN ARBEIDSDIENST. Minister dr. Goebbels heeft Maandag in zijn ministerie een delegatie van vijftig man van den Rijksarbeidsdienst uit het Oosten ontvangen, dié zich aan het front bijzonder heeft onderscheiden. Hij zeide o.a.: „Wanneer er in Duitsch- land één organisatie is, die alles verzinne beeldt, wat wij onder nationaal-socialisme verstaan, dan is dit de Rijksarbeidsdienst. Hier werd de klassegedachte overwonnen en geleerd, niet met woorden doch met de daad zich voor de gedachte der volksge meenschap te Verklaren." Vervolgens overhandigde Obergeneral- arbeitsfuehrer dr. Decker een bedrag van 68 356 Mark voor het Oorlogswinterhulp werk, dat door een in het Oosten werkende afdeeling van den Rijksarbeidsdienst was bijeengebracht. HET EUROPEESCHE POSTCONGRES. Gisteren is het Europeesche postcongres te Ween en door den Duitschen minister van posterijen, Ohnesorge, mede namens den Italiaanschen minister van verkeers wezen, Host-Venturi, geopend. Hij wees in zijn rede er o.a. op, dat de post als nauwe lijks één andere instelling ter wereld er toe geroepen is het wederzij dsch begrip tusschen de volken, hun samenwerking en vooruitgang te diene. Daarvan uitgaande hebben de Italiaansche en Duitsche post- besturen in 1941 contact met elkaar ge zocht om de mogelijkheden na te gaan van een verbetering van het P. T. T.-verkeer in geheel Europa. In den loop van een jaar konden tusschen Duitschland en Italië, Nederland, Finland, Denemarken, Kroa tië, Hongarije, Roemenië, Slowakije, Bul garije en Noorwegen verdragen worden ge sloten, die essentieele tariefverlagingen en vercenvoudvngen in het wederzijdsche post en telegraafverkeer inhielden. Met de ove rige landen 'zijn nog onderhandelingen gaande, die eveneens succes beloven. Ten slotte wees hij op de noodzakelijkheid van oprichting van een Europeesche P. T. T.- vereeniging. De Italiaansche minister van verkeers wezen, Host-Venturi, noemde het congres een zichtbare uiting van Europeesche sa menwerking. IN EEN PAAR REGELS Aan boord van een in Gibraltar aan de kade liggend Britsch koopvaardijschip heeft zich Zaterdag een zware ontploffing voorgedaan. Het schip stond spoedig in lichterlaaie en is gezonken. De 450ste verjaardag van de ontdek king van Amerika is te Rome plechtig ge vierd. Ter eere van de Italianen van Ame rika, die voor de cultuur van Rome hun leven hebben gelaten, werd een gedenk steen onthuld. De speciale gezant van Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor, is per Clip pervliegtuig te New York aangekomen. De eerste Sovjetgezant in Canada, Goesef, is gisteren te Ottawa aangekomen cm zijn werkzaamheden te beginnen. Hij werd verwelkomd door een Canadeeesche delegatie onder leiding van den premier, Mackenzie King. 14.10.42 16.00 uur Assen, dienstgebouw vaart, Zuidzijde. 15.10.42 11.00 uur Zwolle, school Turf markt. 16.10.42 11.00 uur Deventer, NSDAP, Parkweg 2. 17.10.42 11.00 uur Arnhem, Weverstr. 16b. 18.10.42 14.00 uur Wenlo, Deutsches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur Eindhoven, Huis Ma ria, Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 21.10.42 10.00 uur Tilburg, Werklieden- vereeniging, Tuinstr. 68. 21.10.42 17.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10.09 uur Amsterdam, school Iepen weg 13. 22.10.42 17.00 uur Utrecht Wehrmacht- heim, Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur Amersfoort, dienstger bouw Kapelweg. BINNENLAND IDENTIFICATIE-PLICHT- De hoofdgroep Banken heeft naar aanlei ding van gestelde vragen met betrekking tot den identificatieplicht, als bedoeld in de aanwijzing van den voorzitter van 26 September 1942, antwoord gegeven. De bedoelde aanwijzing luidde: „De voorzitter van de hoofdgroep Ban ken heeft op verzoek van den secretaris generaal voor bijzondere economische za ken en op grond van art. 15 van het derde uitvoeringsbesluit Organisatiebedrijfsleven 1941 aan de leden van de bedrijfs- en vak groepen, welke onder de hoofdgroep Ban ken ressorteeren,'de verplichting opgelegd om, wanneer hen het verzoek bereikt een rekening te openen, waardepapieren, geld of kostbaarheden in bewaring of onderpand te nemen of een safeloket te huren, zich, alvorens daartoe over te gaan, te overtui gen van de identiteit van den persoon, die tot zulke beschikking gerechtigd is. Het zelfde geldt ten aanzien van personen, die opdracht geven tot den aan- of verkoop van waardepapieren (daaronder begrepen het incasseeren van coupons, dividendbe wijzen en aflossingen) en geld. Voorts is aan de betrokken leden de ver plichting opgelegd aanteekening te hoi*- den van de gegevens op grond waarvan zij zich van de identiteit van de desbetref fende cliënten hebben overtuigd". Na overleg met het betreffende departe ment heeft de hoofdgroep de volgende in terpretatie gegeven: 1. Onder „beschikking" moet niet meer worden verstaan dan handeling. 2. Onder „zich overtuigen van de identi teit van den persoon, die tot zulke beschik king gerechtigd is" moet worden verstaan, dat, indien een persoon de handeling voor zichzelf verricht en twijfel rijst, of hij daartoe al dan niet bevoegd is, bij voor beeld door minderjarigheid of handelings onbevoegdheid, een onderzoek naar de ge rechtigdheid van den betreffenden persoon moet worden ingesteld. Hetzelfde geldt, indien de betreffende persoon de hande ling voor een derde verricht, dien hij be weert te vertegenwoordigen. Ook in een dergelijk geval zal het lid zich ervan moe ten overtuigen, of de betreffende persoon tot het doen van de handeling voor den derde gerechtigd is. 3. Wat betreft het houden van aanteeke ning omtrent de gegevens, op grond waar van het lid zich van de identiteit van de desbetreffende cliënten heeft overtuigd, moet als gedragslijn worden gevolgd, dat, wanneer het lid zich eenmaal overtuigd heeft van de identiteit van den cliënt, het I'd niet wederom bij iedere handeling, die de cliënt verricht, zich behoeft te overtui gen van diens identiteit. NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. Groep rederijkerstooneel. De aandacht van de vereenigingen van amateur-tooneelspelers in den lande wordt op het volgende gevestigd: Blijkens een rondschrijven van den lei der /an de groep rederijkerstooneel van het gilde voor theater en dans der Neder landsche Kultuurkamer zal binnenkort een duidelijke scheiding gemaakt worden tus schen die vereenigingen van amateur- tooneelspelers, die op ernstige wijze het tooneelspel beoefenen en die, wel- EEN MOND VOL TANDEN. Er zijn soms menschen, die zulke doortastende maatregelen nemen, dat voor ons, normale menschen^ het mid del erger is dan de 'kwaal. Daar is bij voorbeeld mijn vriend! Leen. Ik heb nu achteraf bedacht, dat hij een somber man.' moet zijn, een mensoh met pessi mistische vermoedens. Hij moet, naar men 'beweert, bij het vorderen van krijg en sohaarschte op een zeker oogenblik gezegd hebben. Dat gaat mis! Straks hebben wij niet meer te eten. Vervol gens heeft hij die consequentie van de ze sombere gedachten getrokken en heeft hij tot zich zelf gezegd: wat heb ik aan tanden en kiezen, als ik straks toch niet te eten (heb? Dus is hij naar dien tandarts gestapt en die heeft groote opruiming gehouden. Sindsdien loopt Leen met 'n mond als een mummelend oud-mannetje. En hij eet. Vraag niet 'hoe. Een maagspecialist zou een nood kreet aanheffen als 'hij (het zag. Maar dat is de zaak niet. Het gaat hier om het beginsel. Leen heeft zich vergist en zioh later weer een stel tanden en kie zen laten aanmeten, al kan hij er d!an ook niet toe komen de bestelling af te halen. En de tandarts loopt dus rustig met het gebit van Leen in zijn zak. En zie, dat is nu inconsequent. Want zijn gebit laat Leen bij den tandarts en de bonnen houdt hij zelf. Ik geef toe, dat dit een raar verhaal is, maar het is echt gebeurd' en de werkelijkheid is soms erger dan de vreemdste fantasie. En wij, krantenjmenscben, zijn er om U de waarheid mede te deelen. En ik wil tenslotte maar zeggen, dat Leen wat voorbarig is geweest met zijn sombere voorspelling. Want het blijkt alweer, dat niet alle voorspellingen plegen uit te komen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HELDENMOED TIJDENS DE RAMP. Naar aanleiding van een plaats gehad hebbend bombardement schrijft „D e Nieuwe Koerie r". De stilte van het graf is thans gedaald over de geteisterde streek. De zwarte aarde heeft zich gesloten bo ven het stoffelijk overschot van hen, die vielen onder het barbaarsche geweld. Thans eerst goed voelen de achtergeble venen het groote leed dat zoo plotseling over hen is gekomen. Hulpeloos staan zij bij de ruïnes van hom' bezit. Velen kunnen in deze smart geen steun en vertroosting vinden bij hun bloedverwanten, omdat zij van hen zijn weggerukt. Zij zullen hulp en troost moeten vinden bij ons allen, die door het brute geweld ge spaard zijn. Thans, nu de slachtoffers ter aarde zijn besteld, realiseeren wij eerst goed, welke groote ramp hen heeft getroffen. Nu beseffen wij ook, hoevele lichtende voorbeelden er gesteld zijn tijdens den rampzaligen nacht. De geestelijken bevonden zich in den bommenregen temidden van hun parochia nen, die in doodsangst en doodsgevaar verkeerden. Zij achtten hun eigen leven niet. Zij trokken rond om menschen te redden, te troosten en bij te staan in hun doodsstrijd. Zy absolveerden de sterven den, troostten de gewonden, bemoedigden de angstigen en telden het gevaar niet, waardoor ook zij zelf werden bedreigd. Ook de mannen der luchtbescherming, der brandweren, der politie, de militairen en allen, die bij het reddingswerk meehiel pen, zetten hun leven op het spel om hun medeburgers te redden, te beschermen en zoo mogelijk hun have en goed te bescher men tegen de uit de lucht neerslaande vernietiging. Zij hebben ons een lichtend voorbeeld gegeven en tevens een aanwijzing van de taak, die thans op enze schouders rust. Van ons werd thans niet geëischt, dat wij ons leven waagden om hulp te brengen. Wel rust op ons allen de taak van' naas tenliefde en burgerzin om de getroffenen te helpen met onze giften. Wij moeten thans helpen, ook al zou ons dat offers kosten, offers van ons goed of offers bnzer overtui ging. Hoe klein zijn deze offers in verge lijking met het leed, dat onze broedeTs en zusters moesten ondergaan. ke zulks bij wijze van amusement doen. Eerstgenoemde vereenigingen zullen geor ganiseerd worden in de groep rederijkers- cooYieel van het gilde voor theater en dans van de Nederlandsche Kultuurkamer. Voor de zuivere „amusementsvereentgin- gen" zal een bond worden opgericht, die de belangen van deze vereenigingen zal be hartigen, waardoor deze vereenigingen cc- poratlef lid van de Nederlandsche Kultuur kamer zullen worden. Aan de vereenigingen- v.ordt in dit rond schrijven verzocht aan de Nederlandsche Kultuurkamer op te geven tot welke cate gorie zij werschen te behooren. Daartoe dienen de vereenigingi-n een bijgevoegd formulier irgevuld terug te zenden aan de Nederlaandsche Kultuurkamer groep rede rijkerstooneel. 2e Van e'en Boschstraat 44 te 's-Gravenhage. Het ligt tevens in de bedoeling cursussen in te stellen, waaraan do leden van boven vermelde vereenigingen zullen kunnen deelnemen teneinde hun kennis omtrent tooneelspel en voordrachtkunst te vergroo- ten. Voorts bestaan er plannen voor het orga- niseeren van wedstrijden voor deze ver eenigingen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1