DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN -Mamentje VRIJDAG 9 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10375 $e£eid&^0oma/*it Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Uamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Haat verblindt. Haat verblindt. Men zegt, dat de liefde verblindt. Doch dat is niet waar van de echte liefde. Ze ker, de liefde verdraagt alles naar het woord van den apostel Paulus maar dit is niet een gevolg van verblinding, doch dat doet zij wei-overwogen en wel-door- aacht, willens en wetens. De echte haat wij bedoelen de haat tegen personen slaat met totale ver blinding. En daarom ook is de haat onredelijk, om dat het onredelijk is, zichzelf te verblin den. De haat is in strijd met het grond-begin sel van de christelijke moraal: de naasten liefde. Wie zegt, dat hij God liefheeft, terwjjl hij zijn broeder haat, is volgens het be kend schriftuur-woord een leugenaar. Hoe veel zulke leugenaars loopen er rond onder ons! I|i geen enkel geval is haat nogmaals: wij bedoelen de echte haat tegen personen geoorloofd. „Vergeldt niemand kwaad met kwaad- Laat u niet overwinnen door het kwade, maar overwin het kwade door het goede". (Rom. XH 16-21). Nooit haten en altijd positief beminnen! Dat geeft aan het leven een voorname stijl. Dat is de karakteristieke houding van den Christen. Zeer mooi schrijft pater M. Molenaar hierover in zijn boekje: „Uitzicht door inzicht". Geen kwaad met kwaad vergelden. Het is een kort, helder zinnetje, maar in zijn toepassing vordert het de moeilijkst? ze delijke verrichtingen: zelfverloochening, zelfbeheersching, vastheid van overtui ging: het wekt hevig verzet op van het geen in het diepste van ons zelf eir met ons zelf geboren, het spontaan eerge voel zou kunnen genoemd worden: en bovendien het geeft beduchtheid, dat de ze afwezigheid van revanche de aanval lende kwade kracht driester zal maken, zoodat gij als waarlijk goede en verge vingsgezinde mensch in de hachelijke po sitie komt van het vervolgde lam. En toch hield Paulus met dit voor schrift zich zuiver aan de leer van Jezus Christus. Hij trof die leer in het hart. Hij gaf de eenigste, de karakteristieke levens houding aan, die Jezus vraagt aan Zijn leerlingen. Laten wij nu eeas, in plaats van uitslui tend op anderen te critiseeren, onszelf cri- tiseeren en verbeteren! wat betreft de beoefening van de naastenliefde! Dan zullen we bereiken, waartoe God ons heeft geroepen. „De mensch, die het meest bereikt," zegt Daniël Rops, „is hij, die het rijkst is aan liefde en vrede". Wij citeeren hier nog een ander inhoud rijk woord van pater Molenaar: Christenen, die wezenlijk streven naar vereeniging met God, in hun particulier leven uitkomen voor de rechtvaardig heid, de broederliefde, de waarheid, en bovendien weerstaan aan den invloed van haat, laster, wrok, paniek eni aan de collectieve nerveuze spanningen, waaraan de volken zijn blootgesteld ge durende de onrustige tijdperken van hun geschiedenis: zij zijn als zoovele haar den van inwendige waakzaamheid en van vrede, hun uitstraling verandert onwaar neembaar, maar werkelijk en effectief de atmosfeer, waarin de geschiedenis der wereld zich voltrekt." Aan den invloed van den verblindenden haat laster, wrok moet ieder onzer zich weten te onttrekken, om positief te beoefenen de naastenliefde, die samengaat met de liefde voor God, welke is religie, godsdienst. Dan stellen wij onzerzijds geen beletsel voor den Geest der liefde, om het aanschijn der aarde te vernieuwen. De strijd in Stalingrad. Naar de meening van militaire kringen te Berlijn is in den strijd om Stalingrad in zooverre een verandering ingetreden, dat door het bereiken van het strategische doel, d.w.z. de inneming van de kern der stad en het doordringen tot aan de Wolga, de rest der stad niet meer door infanterie en pioniers behoeft te worden bestormd, doch door zware en allerzwaarste artillerie, die intusschen is aangevoerd, systematisch in puin wordt gelegd. Onder die omstan digheden speelt het volgens de hier be staande opvatting in het geheel geen rol meer, nu het eigenlijke doel als bereikt kan gelden, wanneer het tijdstip komt, dat ook de laatste in de groote fabriekscomplexen ingerichte haarden van verzet zullen zijn overwonnen. Het initiatief in de laatste faze van den strijd om Stalingrad ligt naar de zelfde kringen in het bijzonder verklaren, volkomen in handen der Duitsche leiding. In dit verband wordt ook op het feit ge wezen, dat overal elders aan het Oostelijk front, waar plaatselijke frontcorrecties op groote schaal gaande zijn, het initiatief aan Duitsche zijde is. De weermachtberichten der laatste dagen spreken van eigen aan- valsoperaties, die voortgang maken. Naar militaire kringen alhier verklaren zijn deze mogelijk geworden, doordien men de bolsje wisten liet naderen tot zij waren uitgeput om vervolgens tot stelselitiatigen tegenaan val over te gaan. DE STRIJD OP NIEUW-GUINEA. De geyechten op Nieuw-Guinea blijven een voor de Japanners gunstig verloop ne men. In verbitterde gevechten op korten afstand werden de Australiërs verdreven uit enkele stellingen waarin zij zich had den weten te nestelen. Met zware verliezen trokken zij zich terug op een stelling ten zuiden van Kagi. De Japansche marine luchtmacht ondernam op 6 October op nieuw succesvolle aanvallen op steunpun ten in Noord-Australië. Behalve Port Mo resby werden Port Darwin, Normanton, militaire inrichtingen op het eiland Thurs day alsmede Broome aangiyvallen. In lucht gevechten boven Noord-Auétralië en Nieuw Guinea werden zeven vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, waarvan twee boven Salamawa, die hadden deelgenomen aan een ondoeltreffenden storingsaanval op het Japansche vliegveld aldaar. Op het tot de Salomons behoorende eiland Guadalcanar drongen de Japansche troepen na het taaie vijandelijke verzet te hebben gebroken ver der op. Het moeilijke oerwoudterrein maakt slechts een langzaam optrekken mogelijk. NIEUWE BONNEN Voor de "Volgende -week zijn ter verkrij ging van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, melk en aardappe len aangewezen de bonnen no. 52. Voor het tabak-rantsoen voor mannen is eveneens bon 52 geldig, terwijl taptemelk gekooht kan worden op de bonnen 1-58 en 2-58 reserve. Elk dei- volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 11 Oct. tot en met 17 October: 52-A Brood 52-B Brood 52 Beschuit 52-A Vleesch 52 B Vleesch 52-A Aaardapp. 52-B Aardapp. 52 Melk 1-58, 2-58 res. 52 Tabak rSte. brood *ebak 1 rants, besch. br. of geb. rant 'L of vl woren 2 kg. aardappelen 1 kg. aardappelen 1 3/4 liter Melk 1 3/4 liter taptemelk 1 rants, tabak. 4 Oct. tot en met 31 Oct.: ,402 algemeen 403 algemeen 408, 409, 410, 411 algemeen 4-57, 4-58 res. 404 algemeen 405 algemeen 406 algemeen 407 algemeen 397, 398, 399 alg 51, 52, 53, 54 versnap. 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 125 gram peulvruchten 125 graip"%avermout 250 gram gort 100 gram vermicelli of maizena 100 gram. kaas 100 gr. choc, suikerwerk 4 Oct. tot en met 28 Nov.: 400 algemeen I 250 gram koffiesurrogaat 7 Oct. tot en met 18 October. 51 Boter 5!-*Vet Vt rantsoen Boter rantsoen Boter 13 September tot en met 11 November; 2-61, 2-62 res. I V, rantsoen boter 3-61, 3-62 res. y2 rantsoen boter 4-61 reserve y rantsoen boter Verlengd tot en met 31 October: 370 Algem. i 1 rants. Eenheidsz. M Zeep I rants. Eenheidsz. 371 Algem. 1 rants. Waschpoeder M Toiletzeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet, I Sept. tot en met 31 Dec.: M Textiel I 45 gram scheerzeep; II Mei tot en met 31 December: 01 tot en met 05 B.V. 1 brandst. 1 eenh. Te Den Haag Is gedurende eenlge dagen een tennistournooi gehouden, waaraan door verschillende bekende Duitsche en Nederlandsche speelsters en spelers werd deelgenomen. De finale van het gemengd dubbelspel. Frau Westhoff en Zander (voorgrond) tegen mej. Hooge- boom en Hughan Polygoon-Meiier-Pax Holland m Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 10 October: 51 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen, Melk, Tabak, Sigaretten en 57 Reserve (taptemelk). DE BEHANDELING VAN DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN. De A.N.P.-correspondent meldt: Van Engelsche zijde is tot dusver nog niet op afdoende wijze geantwoorr op de mededeelingen in het Duitsche weer- machtsiberioht van gisteren betreffende het boeien van Duitsche krijgsgevangenen. Wel hebben de Engelschen verklaard, dat zij een neutrale mogendheid in de ge legenheid willen stellen zich van de be handeling der in Enigelsche krijgsgevan genschap verkeerende Duitschers te over tuigen, doch naar het oordeel van bevoeg de Duitsche kringen is dit niet meer dan een afleidingsmanoeuvre. Van Duitsche zijde beschikt men over documenten, welke het onomstootelijke bewijs bevatten van de met het volken recht strijdige behandeling van Duitsche krijgsgevangenen, doch van Engelsche zijde gaat men hierop met geen woord in en komt met uitvluchten, waarop Duitsch- land niet kan reageeren. Niet de Duitschers moeten zich overtui gen, zoo verklaart men hier. Hett is thans aan de Engelschen, met bewijzen te komen. DE VERWOESTINGEN TE LUEBECK Vertegenwoordigers van de buitenland- sohe pers hebben gisteren gelegenheid ge kregen zich door middel van een kort filmpje op de hoogte te stellen van het Lü- beck van vroeger en van de verwoestingen, die de lukrake aanvallen der Engelschen hebben aangericht in deze Noord-Duitsche stad met groote traditie. Deze film vorn^t een scherpe aanklacht tegen het optreden der Britten en een weerlegging van de Engelsche bewering, dat de Britsche luchtmacht slechts mili taire en oorlogseconomisch belangrijke doelen aanvalt. Hierdoor wordt onweerleg baar bewezen, dat Lüibeck uitsluitend woonwijken en oude, waardevolle cultu- reele bouwwerken en monumenten het slachtoffer van Britsche terreurvluchten zijn geworden. DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE LUCHTMACHT. Van militaire zijde wordt met betrek king tot de verklaring van den Britschen minister van luchtvaart, Sinclair, in het Lagerhuis dat de eerste négen maanden van dit jaar 1082 Engelsche vliegtuigen verloren zijn 'gegaan, meegedeeld, dat vèn den eersten Januari tot den dertigsten Sep tember 1942 meer dan 3750 Britsche vlieg tuigen door den Duitsche afweer vernietigd zijn. De verliezen der Britsche luchtmacht aan het Afrikaansche front, waarover Sin clair in zijn verklaring in het Lagerhuis geheel zweeg, bedragen alleen dit jaar reeds 1453 toestellen. ENGELSCHE STOOMSCHIP DALLINGTON GETORPEDEERD. Naar het blad O'Secolo meldt, is het En gelsche s.s. Dallington door een duikboot getorpedeerd. Tot dusver heeft slechts een overlevende, een Griek, zwemmend de kust bereikt. DE LUCHTAANVALLEN OP MALTA. De vroegere plaatsvervangende gouver neur van Malta Sir Edward Jackson heeft volgens den Britschen nieuwsdienst mede gedeeld, dat ten gevolge van de luchtaan vallen der spilmogendheden op Malta tot eind Juni meer dan 1300 burgers om het leven gekomen en 1600 gewond zijn. DE TOESTAND IN BRITSCH INDIë. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de minister van Indië, Amery, in zijn verklaring, waarmee hij het, Lagerhuis debat over Indië opende, o.a. erkend dat de huidige situatie in Indië ongelukkig is. De Indische politiek van Engeland is een politiek van vrije, behoorlijke samènwer- iking. De Engelschen zullen Indië niet ontrui men op bevel van wien dan ook. De rebel lie van Gandhi is een misdadige opzet. Na de aanneming van de bekende motie door het Congres is het doelloos met Gandhi te onderhandelen, aldus Amery. Het snelle handelen der Indische regeering heeft de 'gebeele zaak der geallieerden een grooten dienst bewezen. Engeland is vin Indië nog niet aan het einde van zijn moeilijkheden. Afzonder lijke onlusten worden nog dag in, dag uit gemeld. Maar de machten der wet hebben de overhand behaald. Naar de Engelsche nieuwsdienst voorts meldt, heeft de Britsche staatssecretaris voor Indië, Amery bekend gemaakt, dat, de slachtoffers der onlusten in Indië 846 dood en en 2024 gewonden bedragen. Van Britsche regeeringsbeamlbten, onder wie militairen en politie, zijn er zestig omge komen. CHINEESCHE BOODSCHAP VOOR ROOSEVELT. Wendell Willkie is naar radio New York meldt gisteren na een verblijf van vijf da gen uit Tsjoengking vertrokken.' De Chi- neesche minister van financiën heeft hem een boodschap voor president Roosevelt meegegeven, waarin de Chineesche wen- schen op de volgende wijze worden gefor muleerd: De Amerikaansche bondgenooten moeten in China eei) groote luchtmacht ge reed houden voor den strijd tegen de Ja panners. De geallieerden moeten zoo snel mogelijk een poging doen om Burma te heroveren. Het front in China moet gelijk gesteld worden aan dat in Europa. Na het stof, dat Wendell Wilkies reis en zijn op vele plaatsen afgelegde verklarin gen ook bij het Amerikaansche publiek heeft doen opwaaien, zoodat de Amerikaan sche pers en Roosevelt persoonlijk beginnen afstand te nemen van hem, gelooft men in politieke kringen te Berlijn het geval Will kie als afgedaan te kunnen beschouwen. Het is in ieder opzicht beschamend voor de V. S., zoo wordt hier verklaard, en men gelooft niet te veel te zeggen, wanneer men vaststelt, dat men in Duitschland volstrekt tevreden kan zijn over het resultaat van de reis van Willkie. Als bijzonder grotesk wordt in Berlijn het feit gevoeld, dat Wen- EEN KOSTELOOZE VAKOPLEIDING AAN MIDDELBARE VAKSCHOOL OF UNIVERSITEIT. Vooral voor hen, die hun school- of vakopleiding in de jaren voor den oor log genoten, is het op het oogenblik uiterst moeilijk, hun toekomstdroomen, wat betreft een voortgezette vakstudie te verwezenlijken. Meerendeels hebben zij een leeftijd van pl.m. 20 jaar bereikt en zijn reeds geruimen tijd practisch werkzaam. In sommige gevallen ver hindert het feit, dat ze kostwinner zijn, hen ook nog geld voor avondcursussen of dure schriftelijke lessen uit te geven, zoodat alles bij alles het er meestal op begint te lijken, dat de jeugddroomen wel altijd onvervuld zullen blijven. Ofschoon dit levensgeluk en arbeids vreugde niet behoeft uit te sluiten, moet een dergelijke toestand toch als ongezond worden beschouwd. Het komt er niet op aan, dat ieder van ons een plaats krijgt in de samenleving, doch dat ieder de plaats krijgt, waarvoor hij het best geschikt is. Daarom is de instelling van het Lan- gemarek-studium als een sociale daad van den eersten rang te zien. Alle jonge mannen van 16 tot 22 jaar, die meenen, dat zij ondanks him leeftijd en ondanks het feit, dat zij reeds mi of meer op eigen beenen hebben gestaan, toch de kracht hebben nog weer de studie op te nemen, krijgen door deze instelling de kans daartoe. Voorwaarde is slechts, dat zij bewijzen kunnen, dat ze voor een dergelijke studie over de capaci teiten beschikken en dat zie haar, wat hun persoonlijkheid betreft waard zijn. Kunnen ze dit, dan kunnen ze de Langemarck-opleiding kosteloos vol gen. Inlichtingen hierover zijn te ver krijgen bij het Langemarekstudium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. dell Wilkie in Tsjoengking op de Ame rikaansche critiek, die uitgeoefend is op zijn uitlatingen over het tweede front, niets andefs wist te zeggen dan: „Ik ben Willkie en doe wat ik wil". Naar het Amerikaansche maandblad Raeders Digest meldt, zijn er aan de Ame rikaansche zijde van den Atlantisch en Oceaan in de maanden Januari tot Juli van dit jaar 500 schepen der geallieerden door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. DE AMERIKAANSCHE WAPENINGS- KOSTEN. Het Amerikaansche congres heeft het wetsontwerp tot verhooging der wapenings- kosten tot 222 milliard dollar aangenomen. Volgens een officieel bericht uit Wash ington geven de Ver. Staten thans per dag 227 millioen dollar voor oorlogsdoeleinden uit. DE DUITSCHE VOEDSELPOSITIE EN DE BEZETTE GEBIEDEN. Reichslandwirtschaftsrat Detjens heeft voor vertegenwoordigers der buitenlandsche pers een lezing gehouden over de voedsel positie van het Groot-Duitsche rijk. Daarin verstrekte hij vele belangrijke gegevens over den gunstigen stand van den voedselslag en vertelde, dat in het gebied van Don en Koeban de herfstwerkzaamhe- den op den akker volgens de plannen ten uitvoer zijn gebracht, zoodat dit gebied bij eenigermate gunstige weersomstandighe den volgend jaar een bijzonder belangrijke verbreeding van de basis der Europeesche voedselvoorziening zal opleveren. Van bijzondere beteekenis was voorts, wat Detjes zei over de in Duitschland werk zame buitenlanders. Hij betoogde, dat het aantal buitenlandsche arbeiders en krijgs gevangenen in Duitschland veel grooter Is dan dat der Duitsche soldaten en andere Duitschers in de bezette gebieden. Volgens opvatting van politieke kringen te Berlijn is deze verklaring daarom van zoo groot belang, omdat zij in staat is de bewering der vijandelijke propaganda te weerleggen, dat de bezette gebieden stel selmatig door de Duitschers worden uit geplunderd. Onlangs reeds is in politieke kringen te Berlijn uiteengezet, dat het vanzelf spreekt, dat een compensatie is geboden door deze getalsverhouding ten gunste van Duitsch land. BINNENLAND VERORDENING HERDISTRIBUTIE IJZER EN STAAL. Het verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houden de de verplichting tot aangifte van, het verbod tot het beschikken over en de be voegdheid tot verbeurdverklaring van ijzer- en staalmateriaal. In deze verordening wordt Jiet volgende bepaald: hij die op dit oogenblik eigenaar of houder is van ijzer- of staalmateriaal, zooals dit is opgesomd in de bij deze ver ordening gevoegde materialenlijst, dient dit uiterlijk op 25 October a.s. bij het rijksbu reau voor ijzer en staal, Lange Houtstraat 11 te 's-Gravenhage aan te geven. Tot aan gifte is niet gehouden hij, die eigenaar of houder is van minder dan tien ton ijzer- of staalmateriaal. Zonder vergunning van den Rijkscom missaris (commissaris-generaal voor finan ciën en economische zaken) of van een door hem gemachtigde instantie is elk be schikken over ijzer- en staalmateriaal, dat dient te worden aangegeven, verboden. Dit geldt mede ten aanzien van beschikkingen, waartoe iemand is verplicht op grond van een vóór het in werking treden dezer ver ordening aangegane rechtshandeling, rechts handeling, aangegaan in strijd met dit ver bod, zijn nietig, terwijl met rechtshandelin- DE VROUWEN EN WIJ. HL Vele weken heb ik geploegd en ge zweet om het voedsel voor onzen disch aan de aarde te ontworstelen. Nu pluk ken wij de vruchten. De aardappelen zijn gerooid, de bruine boonen ge droogd, de snij'boonen zitten in het vat en de andijvie steekt opnieuw de kop op. Wanneer ik het eelt op mijn handen met mijn vingers betast, voel ik iets van een weldadige en gerechtvaardigde vreugde door mijn lichaam stroomen. Wanneer des middags de schaal met dampende aiardappelen ten disch ge dragen wordt, als de worteltjes zacht glanzen in hun oranje kleur, versierd met de groene spikkels pieterselie, dan kijk ik minachtend naar de vreemde jus, die alleen maar nat is en warm. Daaraan zijn de huisvrouw en de kraan te pas gekomen. Dat is het werk harer handen. De rest is het resultaat van mijn arbeid en zorgen, waarvan ik het merkteeken in eelt in mijn handen draag. En dan te moeten bedenken, dat het mij slechts met de grootste moeite gelukt is van mijn wettige gad4 toe stemming te verkrijgen om 'n gedeelte van onzen kostbaren grond te mogen bestemmen voor de teelt van tabak. Maar goed. De tabaksplanten bloeien en de gezondheid van mijn gezin gedijt: op tafel prijken mijn aardappelen, mijn sla, mijn sperciéboonen en mijn zuur kool. Iedere middagdisch schenkt mij de voldoening van mijn arbeid, wat wij ook eten. Behalve gisteren, naar ik dacht. Ik zette mij aan tafel en daar prijkte een groente in de schaal, die ik naar mijn weten, niet had geteeld. En mijn ge zicht verstrakte. -£ Wat is dat? vroeg ik aan mijn ega. Dat zal je beter weten dan ik aarzelde zij ik heb het uit den tuin gehaald. Ik dacht zoo: voor den Zondag eens iets anders. Zij proefde, en trok een afschuwelijk gezicht. Ik zag, dat zij glorieerde bij de gedachte, dat met dit gerecht mijn trots en mijn gezag gebroken waren en dat zij in het huishouden de plaats zou kunnen hernemen, die haar toekwam. Ik proefde. Het smaakte afschuwelijk. Waar heb je dat geplukt? vroeg ik. In den uitersten hoek van den tuin links tegen de sloot, die hooge planten met die bloemetjes er boven op ant woordde zij. Is het soms niet goed? O, prachtig zei ik langzaam Je hebt alleen maar mijn tabak ge kookt. Zulke dingen geschieden als wij man nen er niet bij zijn. gen zijn gelijkgesteld beschikkingen, welke plaats vinden bij executie of bij het leggen van een beslag. Het beschikkingsverbod en de voor schriften omtrent rechtshandelingen zijn niet van toepassing ten aanzien van: a. het ijzer- en staalmateriaal, dat bestemd is voor Duitsche opdrachten, waarvoor de „Zentralantragestelle" een schriftelijke vergunning heeft afgege ven; b. het ijzer- en staalmateriaal, het welk tot en met 31 December 1942 noodzakelijk moet worden gebruikt voor de uitvoering van opdrachten en waarvoor Duitsche controlenummers (Eisenscheine) of Nederlandsche toe wijzingen of .bewijzen van overdracht aanwezig (dit materiaal moet bij de verplichte aangifte afzonderlijk wor den opgesomd) en c. veertig procent" van de niet onder a. en b. vallende voorraden aan ijzer- en staalmateriaal, welke bij handelaren zijn opgeslagen. De Rijkscommissaris (commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken) kan ijzer- en staalmateriaal, dat onder het beschikkingsverbod valt, ten behoeve van den Nederlandschen staat, verbeurd ver klaren, waarna de eigenaar of houder dit verbeurd verklaarde materiaal aan de in de ter zake genomen beschikking genoem de instantie en op den daarin bepaalden tijd moet afleveren. Deze aflevering vindt plaats zonder Duitsche controlenummers en zonder Nederlandsche toewijzingen of bewijzen van overdracht. De secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vaardigt voor schriften uit voor de vergoeding, welke voor het verbeurd verklaarde materiaal moet worden uitgekeerd. Hij die opzettelijk of door schuld in strijd handelt met boven genoemde voorschriften, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. Naast de straf kan het ijzer- en staalmateriaal, waar op de strafbare handeling betrekking heeft, worden verbeurd verklaard. „VERKOOP UITSLUITEND AAN VASTE KLANTEN". Dezer dagen is aangekondigd, dat aan groenten- en fruithandelaars, die met een wagen, voorzien van groenten en/of fruit hun klanten aan huis plegen te bezoeken, de verplichting zal worden opgelegd, om op hun wagen op duidelijke zichtbare wij ze een bord mede te voeren met het op schrift „verkoop uitsluitend aan vaste klanten". In de Staatscourant van 8 October 1942 is een beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij afgekondigd, waarbij boven bedoeld bord verplicht is gesteld met in gang van dien zelfden dag. Ter voorkoming van misverstand zij me degedeeld, dat deze verplichting niet geldt yoor wagens, bakfietsen en dergelijke, waarmede bestelde groenten en/of fruit aan huis worden, bezorgd. J-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1