DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aiomentje vt DONDERDAG 8 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10374 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 G. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V De October-maand. De Vlaamsche dichter Guido Gezelle heeft een vers geschreven over „de kranke Octoberma and1' Gelijk in Rembrandt's schilderijen de schaduw en het licht in elkaar vloeien en ons aldus 'het leven laten genieten in zijn schoonste werkelijkheid, in zijn ideale schoonheid zoo laat Guido Gezelle over het wereldsche wee, dat hij in zijn verzen uitschreit, het blijde zonnelicht schijnen van eenvoudige, verheven men- schelijke gevoelens en van zuiveren, die pen godsdienstzin. „'De kranke OctobermaandJwaarin de blaren vallen", bejubelt Guido, Gezelle óók als de „bedemaiand", als de mïSand van den rozenkrans. Roozenkrans! De blaren vallen laat ons, zoo 't de Paus vermaant, beevaart doen, en boeten allen: t is de kranke Octobermaan,d! De Octoibermaand stemt tot weemoed: 't Jaar is ziek, alzoo de zonne is, die heur laatste sprongen telt; 't jaar is veeg en in zijn vonnis ligt de zomer neejrgeveld! Schier ^is ook ons leven tenden; ach, hoe velen, hier en daar, die geen zomerzomne en kenden, die geen zaaitijd, in dit jaar! Laat ons biddend gaan, en boeten, 't heilig beesnopr in de hand, Onze-Vaders, Wees-gegroeten, Voor die vielen, achter 't land! Hier is de droeve stemming van de „kranke Octobermaand"; maar Gezelle overstraalt den schaduw van die droefenis over den wegtrefckenden zomer en het wegvliedende leven met de blijschap over de vrijheid van het kindschap Gods, dat zich in deze maand vooral sterkt door het „onwinbaar wapen" van den rozenkrans! Hij juibelt: Roozenkrans, 't Onwinbaar wapen, wint den vijands volk en steê: mannen, meiskes, vrouwen, knapen, brengt des Heeren bidsnoer mee! 't Is de keten, die geen slaven, die Gods vrije kinderen al, heeren, burgers, knechten, graven koninklijk omhangen zal. Roozenkrans! Bij duizendtallen, ondef 't biddend stemgeroer, valt, alzoo de blaren vallen, beiers van mijn bedesnoer! De rozenkrans, wil hij zijn ,,'t onwin baar wapen" moet echter niet worden af gerammeld of opgedreund! Elders dicht Gezelle: „Velen bidden schoone woorden, na den eesche (naar den eisch), en opgezeid- uit nen boek met gouden boorden; maar huti herte is ij delheid. Baden zé eens, ze zouden weten hoe het brood der biddens smaakt, dat, hoe meer het wordt geëten, hoe 't den honger scherper maakt. Baden ze eens.en, of ze mochten ondervinden, welk een schat 't bidden, daar ze 't nooit en zochten, 't bidden en 't gebed bevat. Het begin van de October-maand is ons een aanleiding, om het stemmingsvolle ge dicht „Bedemaand" van Guido Gezelle hier gedeeltelijk te citeeren. WANTOESTANDEN BIJ DE GROENTE VOORZIENING TE AMSTERDAM. De inspectie van de prijsbeheersching te Amsterdam heeft contact gezocht met het gemeentebestuur van Amsterdam en de volgende régeling is tot stand gekomen inzake het voorkomen en bestraffen van •knoeierijen met groente en fruit. Zoodra een grossier wegens prijsopdrij ving veroordeeld wordt en bij tuchtbe- schikking gedwongen is zijn zaak voor zes maanden of een jaar te sluiten, gaan zijn punten over aan de gemeente. Deze heeft aan de centrale markt een bureau opge richt onder leiding van een ambtenaar van het marktwezen, dat nu voorloopig als grossier gaat optreden. Dit bureau koopt dus aan de verschillende veilingen de groente of het fruit, die beschikbaar is op de punten van den gestraften grossier, en verkoopt deze dan aan de klanten klein handelaren van dien grossier. Vanaf het oogenbliik, dat de gemeente dus deze gros sierszaak heeft overgenomen, kan de klein handelaar er verzekerd van zijn, regel matig tegen normale prijzen van waren voorzien te worden. Het personeel van den gestraften grossier gaat tijdelijk over in dienst van het gemeentelijk bureau. Na ommekomst van den straftijd kan de ge strafte grossier zijn zaak in den oorspron- kelijfcen omvang voortzetten, zoolang hij zich aan de prijsvoorschriften houdt. Op 1 October jl. zijn de eerste tucht/be schikkingen volgens dit systeem genomen. Elf te Amsterdam handelende grossiers zijn voor zes maanden of een jaar uitgeslo ten en op 19 October a.s. gaan hun pun ten en daarmede htm geheelé bedrijf, per soneel incluis, tijdelijk over aan het ge- meeentelijk bureau. Tegen een aantal an dere grossiers zijn nog tuchtbeschikkingen te verwachten. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT OOK: „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK". Engelsche berichtgeving DR. GOEBBELS HEKELT DE GEBRUIKTE METHODE. In een artikel in het weekblad „Das Reich" schrijft dr. Goebbels de door de Engelcshe berichtigeving toegepaste metho de voortdurend onjuiste berichten aangaan de Duitsche persoonlijkheden en toestan den te verspreiden, dat het ondoelmatig is deze onjuiste berichten van Duitsche zijde tegen te spreken. Het ministerie van pro paganda zou daardoor, en ongetwijfeld zou den de EngelsChen dat gaarne zien, meer en meer een loochen apparaat worden in plaats van het Duitcshe standpunt tegen over het Duitsche volk en de wereld te vertegenwoordigen. Overigens vergissen de Engelschen zich, indien zij meenen, dat wij ons over hen en hun looze streken er geren. Wy zijn het een en ander gewend en op de plaats, waarop de Engelschen en hun kleine en groote Joden hun giftpijlen richten, hebben wij reeds lang een ondoor dringbare eeltlaag. Zoomin als men met zwendelpartijen soldaten kan dooden, kan men met leugens een stelsel of een volk dooden. Feiten kunnen vooral in den oorlog slechts door macht, soldaten en wapens veranderd worden. Wie daarover in vol doende mate beschikt behoeft de door de Engelschen toegepaste methode niet te ge bruiken. Het is ons duidelijk, dat de En gelsche propagandisten ook uit~deze ver klaringen ae gevolgtrekking zullen maken, dat het er wel buitengewoon alarmeerend moet uitzien, wanneer wij ons met deze kwestie bezighouden. Deden wij het niet, dan zouden zij aan onsv zwijgen dezelfde diepzinnige beschouwingen vastknoopen. Hun meening laat ons volkomen koud. Overigens kan die meen ng niet zoo slecht zijn als de onze over hen. Wij hebben hen volkomen doorzien. Wij weten precies wat zij willen en wenschen en concludee'-en daarujt, dal wij met hen voorzichtig moe ten zijn en hen niet verder vertrouwen dan „wij hen zien. Hun oorlogsdoel hebben zij ons vaak genoeg openhartig verraden en wij nemen dus gemakshalve aan, dat zij niets doen doch ook niets zeggen, wat niet voor dat doel dienstig is. De lucMoorSog ENGELSCHE VERLIEZEN AAN VLIEGTUIGEN. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is in een officieel bericht van het Britsche ministerie van luchtvaart toegegeven, dat de Britsche luchtmacht bij haar aanval op Osnabrück, zes Vliegtuigen heeft verloren. N.ar de Engelsche nieuwstdienst meldt, heeft de minister van luchtvaart, Sinclair, Woensdag in het Lagerhuis erkend, dat in de eerste negen maanden van dit jaar 1082 Britsche bommenwerpers boven Duitsch- land en Noord-Europa zijn verloren ge gaan. ONDERAARDSCHE STRIJD AAN OOSTELIJKE FRONT. Tijdens den veldtocht in het Oosten is er een menigte nieuwe strijdmiddelen in gebruik genomen. Daarnaast heeft men echter ook het nut der ervaringen van vroegere oorlogen niet vergeten. Tot dus ver speelden zich de gevechten af op de aarde en in de lucht. Volgens de jongste berichten van het opperbevel der Duitsche weermacht is thans ook de onderaardsche strijd begonnen. Voor het eerst aan het Oostelijke front hebben de Sovjets op 5 Oc tober ten Zuid-Oosten van Orel geprobeerd, om door ondermijning en explosies wiggen te drijven in belangrijke Duitsche heuvel stellingen. Gebruikmakend van de erva ringen van den vorigen oorlog, vond men aan Duitsche zijde evenwel een doeltref fende tactiek om de bedoelingen van de Sovjets te doorkruisen. Het bedreigde ter rein werd ontruimd en vervolgens stelden zich achter de in gevaar gebrachte twee Neder-Saksische compagnieën infanterie voor den tegenaanval op. Na een hevig vuurgevecht kwam de explosie, die de ont ruimde Duitsche heuvelstelling deed ineen storten. Terstond daarop viel de Sovjet- infanterie aan. Tevens drongen echter ook de Duitsche compagnieën op. Aan den rand en in de diepte van den reusachtigen trechter, ontstaan door de explosie, kwam het tot een verbitterd gevecht op korten afstand, dat voortduurde totdat de vijand verdreven en het geheele terrein weer stevig in Duitsch bezit was. Aan het bruggehoofd van de Wolchof is» bet na felle gevechten, die zeven weken ge duurd hebben, rustiger geworden. Zeven weken lang hileden de hier opgestelde Oost-Pruisische troepen stand tegen de aan vallen der Sovjets, die het Duitsche brug gehoofd wilden opruimen. Met verschei dene honderden pantserwagens, gevechts vliegtuigen en een massale hoeveelheid in fanterie meenden de Sovjets de stellingen der Duitschers te kannen indrukken. 81 maal vielen de Sovjets aan, maar alles was vergeefsch. De vijand bereikte niets anders dan onbeteekenende plaatselijke terrein winsten, die hij bij tegenaanvallen weer kwijt raakte. Drie Sovjetdivisies tirailleurs en een brigade tirailleurs werden in deze gevechten volkomen in de pan gehakt, ter wijl bovendien 95 pantserwagens werden vernietigd. HET RIDDERKRUIS VOOR KAPITEIN ENZO GROSSL De Fuehrer heeft aan den commandant van de Italiaansche duikboot „Banbarigo", fregatkapitein Enzo Grossi, het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Zooals gemeld, heeft Enzo Grossi aan de Zware straffen voor beleediging van Oostfront-strijders en hun familieleden. De Hoehere SS- und Polizei-fuehrer te 's-Gravenhage deelt mede: Het SS- und Polizeigericht heeft de Nederlandsche staatsburgers mevrouw Schollard, mevrouw Snikkers en Christian Oonk, allen uit Rotterdam, tot gevangenisstraffen van een jaar veroordeeld. Zij hebben in luide en kwaadwillige gesprekken Nederland sche leden van de SS en van het Vrij willigerslegioen Nederland beleedigd en familieleden van hen met niet weer te geven woorden beleedigd. Het SS- und Polizeigericht zal on verbiddelijk dergelijke vergrijpen ver volgen. Germaansche vrijwilligers, die schou der aan schouder met Duitsche solda ten in het Oosten tegen het bolsje wisme strijden, staan in dit opzicht on der de bijzondere bescherming van de eer der Waffen-SS. kust van West-Afrika een Amerikaansdh slagschip van de Mississippi-klasse tot zin ken gebracht. Grossi is een der meest suc- cevolle Italiaansche duikbootcommandan ten. Hij is 34 jaar oudi. ROOSEVELT OVER „OORLOGS MISDADIGERS". Naar uit Washington gemeldt wordt, heeft Roosevelt in een verklaring voor de pers gezegd, dat de Amerikaansche regee ring voornemens is, na het „zegevierende" einde van den oorlog den eisch te stellen, dat „oorlogsmisdadigers" aan de geallieer de landen worden uitgeleverd. De Ame rikaansche re'geering, zoo zeide hij, is be reid, samen te werken met de regeeringen van Engeland en andere landen ter instel ling van een geallieerde commissie voor een onderzoek naar de „oorlogsmisdaden" en door het bijeenbrengen „van alle beschik bare aanwijzingen" de verantwoordelijk heid van de „schuldigen" in kwestie vast te stellen. In het Engelsche Hoogerhuis heeft burg graaf Maugham een oromiddelijke wijzi ging der bestaande wetten geëischt, om het mogelijk te maken, dat de Britsche ge rechtshoven over „oorlogsmisdadigers" recht spreken. De arbeidersleider lord Ad dison zeide, dat de klucht", die -zich af speelde bij het ter verantwoording roepen van „oorlogsmisdadigers" aan het einde van den vorigen wereldoorlog, zich niet mag herhalen. De lord-kansedier, Simon, ver klaarde namens de regeering, dat zoo spoe dig mogelijk een commissie der vereenig- de naties voor het onderzoek van „oorlogs misdaden" moet worden ingesteld. Dit voorstel geniet den steun van de regeerin gen van Engeland en de Vereenigde Sta ten en is ter kennis gebracht van de andere „direct betrokken" vereenigde naties. De geallieerde „regeeringen" te Londen en het „Fransche nationale comité" hebben geant woord, dat zij „het vorstel zeer toejui chen en het aannemen". BELANGRIJKE MUTATIE ONDER HOOGE FRANSCHE AMBTENAREN. In de Fransche staatscourant van giste ren is een lange lijst prefectei en onderpre fecten en andere hooge bestuursambtenaren gepubliceerd, die elders zijn benoemd of door andere vervangen. Naar van toonaangevende zijde omtrent deze mutaties werd verklaard, gaven twee redenen hierbij den doorslag. In de eer ste plaats hecht het hoofd der regeering, Laval, die tevens minister van binnenland- sche zaken is, uitermate groote waarde aan een bezetting van de prefectenposten met bestuursvaklieden van rang en aanzien. Een tweede reden is, dat hij op dezen ook politiek zoo belangrijke post mannen wil hebben, op wie hij zich politiek kan verla ten en wel niet alleen voor de binnen-, maar ook voor de buitenlandsche politiek. In het bestuur des lands kiest hij mannen, die zijn buitenlandsche politiek goedkeuren. IN EEN PAAR REGELS Van militaire zijde verluidt, dat de groote tractorfabriek Dzjerzjinsky, de grootste in de Sowjetunie, door voortdu rende beschieting door de Duitsche artil lerie in een puinhoop is veranderd'. De eerste straatcollecte voor het oor- logswinterhuipwerk heeft den 19en en 20sten September als voorloopig resultaat omstreeks 25.3 millioen Mark opgebracht. Verleden jaar bedroeg de opbrengst 17.8 millioen Mark, zoodat zij met 41.8 procent is gestegen. Te Tsjoengking heeft Willkie ver klaard, dat volgens zijn meening de tijd! thans rijp is voor een „algemeen tegenof fensief der geallieerden op alle punten". Voorts verklaarde 'hij, dat in alle door hem bezochte landen in verschillende maje werd getwijfeld aan de bereidwilligheid der vooraanstaande democratieën, zich na den oorlog energiek in te spannen voor de vrijheid van anderen. Het Amerikaansche bureau voor de oorlogsproductie heeft bepaald, dat de ar beid in de groote goudmijnen binnen 60 diagen gestaakt moet- worden, opdat de arbeiders kunnen werken in de koper-, zink- en loodmijnen. De Amerikaansche regeering heeft be sloten om één vleeschloozen dag per week in te stellen. Op dezen dag zal in de V.S. noch in de slagerswinkel noch in de ho tels en restaurants vleesch te krijgen zijn. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS - OPGELET I De Germanische Freiwilligen Leitstelle, Dienststelle Niederlande, deelt mede: Een groot aantal kameraden heeft door hun vrijwillige dienstneming iederen band met hun ouderlijk huis verloren, waardoor hun het harde lot ten deel viel, volkomen van hun vaderland beroofd te zijn. Deze slachtoffers klagen er nu over, dat zij niet in de mogelijkheid zijn, -hun verlof in het vaderland door te brengen. Het is onze eerste en vanzelfsprekende plicht, hier onmiddellijk hulp te bieden. Hierbij wordt daarom bekend gemaakt, dat voor iederen vaderlandloos geworden verlofganger de mogelijkheid geschapen is, door onderbrenging in tot dit doel speciaal ingerichte herstellingsoorden en tehuizen voor verlofgangers, hun verlof in het Va derland door te brengen. Alle betrokkenen dienen zich daartoe tot het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag. Stadhouderslaan 132, te wenden, alwaar 'voor onmiddellijke onderbrenging dezer mannen gezorgd zal worden. BINNENLAND LOONREGELINGEN. In een aantal ondernemingen in de textielnijverheid Het college van rijksbemiddelaars heeft een loonregeling vastgesteld voor een aan tal in de bijlage tot die regeling met name genoemde ondernemingen in de textielnij verheid. Het betreft hier de leden van de voormalige Roomsch-Katholieke vereeni- ging van werkgevers in de textielnijver heid. De onderwerpelijke regeling, die zich geheel op de evengenoemde minimum-uur- loonregeling baseert, doch niet slechts de ongeschoolde, mannelijke, maar alle werk nemers en werkmeesters in de onderne ming omvat, deelt de werknemers in drie groepen in. Met betrekking tot de loonen zijn de gemeenten ingedeeld in drie klas sen. In de eerste, tweede en derde klasse bedragen de minimum-uurloonen van ge schoolde, volwaardige, mannelijke werkne mers van 24 jaar en ouder resp. 49, 46 en 44 cent, voor geschoolde, volwaardige, vrou welijke werknemers van 19 jaar en ouder resp. 23H, 22 en 21 cent. De overeenkom stige loonen van ongeschoolden zijn 45, 42 en 40 cent voor zooverre de mannen, en 20j^, 19 en 18 cent voor wat de vrouwen betreft. De loonen van de jongere arbei ders bedragen verhoudingsgewijze min der. Boven deze loonen wordt de bestaan de wekelijksche loonbijslag ten volle ge handhaafd, terwijl in dit verband garanties zijn vastgesteld ten behoeve van. volwaardi ge, mannelijke werknemers in 4en leeftijd van 24 t/m 60 jaar, ten gevolge waarvan zoowel de uurwerkers als de tariefwerkers tenminste een uurloon resp. uurinkomen genieten, dat overeenkomt met de in de mi nimum-uurloonregeling in de textielindus trie d.d. 19 December 1941 vastgestelde nor men. Voorts bevat de regeling bepalingen omtrent het tarief, hetwelk zoodanig zal moeten worden gesteld, dat ten minste 6 pet. boven de vastgestelde uurloonen wordt verdiend. In de brei-, tricot-, kousen- en sokkenindustrie. Het college van rijksbemiddelaars heeft een loonregeling voor de brei-, tricot-, kousen- en sokkenindustrie vastge steld. Op dezen bedrijfstak was n.l. niet van toepassing de minimum-uurloonrege- ling in de textiel-industrie d.d. 19 Decem ber 1941. Zij heeft geen betrekking op werknemers, die arbeid verrichten op hand breimachines. De mannelijke werknemers zijn, voor zooverre de brei- en tricotage- industrie betreft, met betrekking tot hun werkzaamheden ingedeeld in drie groe pen: geschoolden, geoefenden en onge schoolden, de vrouwelijke werknemers in twee groepen: geoefenden en ongeschool den. In de kousen- en sokkenindustrie geldt voor mannen en vrouwen gelijkelijk een indeeling in drie groepen: geschoolden, ge oefenden en ongeschoolden. Met betrek king tot de loonen der werknemers zijn de gemeenten ingedeeld in drie klassen. De loonen van geschoolde, volwaardige, man nelijke werknemers van 24 jaar en ouder bedragen in de eerste, tweede en derde ge meenteklasse resp. 56, 54 en 52 cents, die van ongeschoolden 51, 48 en 46 cents per uur, terwijl de loonen van jongere arbei ders verhoudingsgewijze minder bedragen. Tevens is een loonregeling voor leerlingen opgenomen, welke in een kwartaalsgewijze verhooging der loonen voorziet. De loonen der geschoolde, volwaardige, vrouwelijke werknemers van 21 jaar en ouder bedragen in de drie gemeenteklassen resp. 29*/$, 28K en 27J^ cents, die van ongeschoolden 27 26l/2 en 25J^ cents per uur; ook hier zijn loonen voor jongere vrouwelijke werkne mers en een loonregeling voor leerlingen vastgesteld. Voorts bevat de regeling bepa lingen omtrent het tarief, hetwelk zoodanig moet zijn bepaald, dat ten minste 10 pet. boven de vastgestelde uurloonen wordt ver diend. Voor zoover de huidige loonen gun stiger zijn dan die, welke krachtens de thans vastgestelde regeling gelden, worden deze gehandhaafd, met dien verstande ech ter, dat de zoogenaamde loonbijslagen ko men te vervallen, daar deze in de nieuwe loonen zijn verdisconteerd. Wijziging minimum-uurloon regeling in de textielindustrie. De Nederlandsche Staatscourant van 7 dezer bevat ten slotte een beschikking van het college van rijksbemiddelaars, krach tens welke eenige wijzigingen worden ge bracht in de regeling van minimumuurloo- nen in de textielindustrie, zooals deze bij beschikking van het college d.d. 19 Decem ber 1941 is vastgesteld. Behalve de in .de DE VROUWEN EN WIJ EL Wat doen wij, mannen, al niet in dezen tijd om ons gezin tusschen de klippen van 't moeilijke leven door in behouden haven te voeren? Goed, de vrouwen roeien met de riemen, die zij hebben, maar als wij niet voor de rie men zorgden, voor de boot en voor het water, zaten wij op het droge. Wij moeten 's avonds het hondje uit laten, omdat het zoo donker is. Wij moeten de verduistering nakij ken en repareeren om niet van het lichtnet te worden afgesneden. Wij moeten relatie zoeken met den groenteboer om niet iederen dag an dijvie te moeten eten, met den koeko- loog om niet twee uur lang in de rij te moeten staan voor twee ons boter koekjes zonder boter en met den blo zenden slager om ook nog eens een mergpijp in de soep te zullen aantref fen. En als die mergpijpensoep er dan is, dan kijkt mevrouw triomfantelijk de 'kring rond als een overwinnend ge neraal, zonder te bedenken, dat we niet veel zouden hebben gegeten, als wij er mei zouden hebben gegeten, als wij er niet geweest waren. En intusschen zien wij slechts nederig toe. Wij repareeren het tuinhekje, om dat de timmerman toch geen hout kan leveren. Wij spitten de tuin om en planten er eigenheimers, roode kool en wor teltjes in. En wij krijgen nog troubles, a'ls wij een stukje van onzen eigen grond wil len afnemen om er tabak in te zaaien. Zoodat ik maar zeggen wil, dat niet de vrouwen, maar wij, mannen, aller' levens in onze handen dragen. En bij al dezen arbeid, welke op zich reeds een menschenleven vult, moeten wij nog het geld verdienen ook. Dat de vrouwen dus nederig het hoofd buigen en ons, mannen, de hul de brengen, die wij verdienen. LADOGA-MEER Het weermachtsbericht vertelde ons van een nieuwen vernietigingsslag aan het Ladogameer, waarbij de vijand van Europa weer 7 divisies verloor. Zoo brengen het Duitsche leger en zijn bondgenooten Stalin slag op slag toe en zij zullen hiermede voortgaan totdat het bolsjewisme met wortel en tak is uitgeroeid. Eens zal de tyd komen, dat ook de meest halsstarrige Nederlander zal moeten erkennen, dat hij alles te danken heeft aan de mannen, die nu hun leven inzetten om Europa en dus ook ons land te behoeden voor den onder gang. Gij Vlandgenoot, die dit nu reeds weet, helpt ons, onze Oostfrontstrijders zoo goed mogelijk te verzorgen. Maakt het ons mogelijk steeds meer pakketten naar het Oostfront te verzenden. Ons giro nummer weet U: dat is 4 3 210 0 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Ne derland" Koninginnegracht 22 te 's-Gra venhage. oorspronkelijke beschikking reeds uitgezon derde groepen van ondernemingen, zijn thans eveneens uitgezonderd een aantal met name genoemde ondernemingen in de textielindustrie, voor welke bij afzonder lijke beschikkingen van gelijken datum een speciale regeling is vastgesteld. Voorts is een wijziging aangebracht in de redactie van artikel 2 der oorspronkelijke regeling, handelende over de tarieven. Hierdoor is komen vast te staan, dat deze tarieven zoo danig moeten worden bepaald, dat werkne mers, die in tarief werken, indien zij min stens 3 maanden in dienst van dezelfde on derneming zijn, wekelijks een gemiddeld uurinkomen verdienen, dat ten minste ge lijk is aan de vastgestelde minimum-uur loonen. Voorts waarborgt de tariefstelling hun, telkens over een termijn van 6 we ken, een gemiddeld uurinkomen, dat het vastgestelde minimum-uurloon met ten minste 5 pet. overschrijdt. Deze beschikkingen treden in werking met ingang van de loonweek waarin Maan dag 12 October a.s. valt. BELEEDIGING DER N. S. B. ZWAAR GESTRAFT. In de zitting, welke de vrederechter mr. Vermeulen Woensdag te Alkmaar hield, moest de landarbeider K. G. Uit An na Paulowna terechtstaan. G. had op 5 Juli in een café te Wieringen zich afkeuren a over de N. S. B. uitgelaten en had gezegd, dat in de oorlogsdoden leden van deze be weging op Neder' 'sche soldaten hadden geschoten. In het v.jfé waren twee van de N "S. B. aanwezig en dezen vroegen G., of hij, wat hij zei, kon bewijzen. „Ja", had G. gezegd, „dat kan ik". De beide anderen waren toen dc Duitsche politie gaan halen, doch. toen ze met deze terugkwamen, was G. reeds vertrokken. Verdachte gaf het ge voerde gesprek toe maar ontkende te heb ben gezegd, dat N. S. B.'ers op Nederland sche soldaten hadden geschoten. Hij had dat in zijn diensttijd ook niet ervaren. De beide overige café-bezoekers hielden als ge- luigen vol, at G. den beleedigendezin wel had uitgesproken. De Officier, die het ten laste gelegde voldoende bewezen acht te, zeide het noodig te achten, dat met kracht tegen dergelijke praartjes als ver dachte bad verkocht, wordt opgetreden. Spreker vorderde tegen G. een gevange nisstraf voor den tijd van twee maanden. De vrederechter vond, hetgeen G. had ge zegd over de N. S. B., een gemene leugen, die, ook om de algemeene preventie, streng dier.de te worden gestraft. Hij veroor cicclde eióachte conform den eisch

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1