DINSDAG 6 OCTOBER 194Z DE LEIDSCHE COURANT 2 R/d, Bidtcolandi Mr> h. GcIm. Lddev Red. Stad ta sporti M. Zondtrop. Leiden; Red. Omgeving i L. Rooien. Leiden Rad. Letteren en Kunjti Fr. Schneider». Leiden; verantwoorde» Ufk vöor da advertentiïni C de Hdden. Leiden. WEERBERICHT Zon onder 7.08 uur Dinsdagavond. Zon op 7.49 uur Woensdagochtend. Tuwchen de*c tijden moet worden tot» tfaiaterd. 6 October: De maan komt Dinsdagmor gen om 3.Ï2 op en gaat Dinsdagnamiddag cm 5.47 uur onder. 7 October: De maan komt Woensdagmor gen om 4.20 uur op en gaat Woensdag avond om 6.13 uur onder. 8 October: De maan komt Donderdag morgen om 5.30 uur op en gaat Donderdag avond om 6.39 uur onder. 9 October: De maan komt Vrijdagochtend om 6.42 uur op en gaat Vrijdagavond om 7.04 uur onder. (Nieuwe Maan). 10 October: De maan komt Zaterdagoch tend om 7.56 uur op en gaat ^m 7.30 onder. 11 October: De maan komt .Zondagoch tend om 9.12 uur op en gaat Zondagavond om 7.59 uur onder. 12 October: De maan komt Maandag morgen om 10.29 uur op en gaat Maandag avond om 8.32 uur onder. Mr. H. A. HELB LID VAN DEN^ HOOGEN RAAD. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft het lid van het Vredegerechtshof mr. H. A. Helb, te Den Haag, benoemd tot lid van den Hoogen Raad. BRUTAAL OPTREDEN ZWAAR GESTRAFT. Controleurs van den Centralen Contro ledienst hadden onlangs aanleiding om in Noord-Brabant op een landbouwbedrijf een partij rogge in beslag te nemen, die den volgenden dag vervoerd zou worden. De betrokken bewoner deed rustig aangif te van diefstal van de in beslag genomen rogge bij de marechaussee en meende blijk baar het verdwijnen van het graan daar mede voldoende gemotiveerd te hebben. Het spreekt vanzelf, dat een zeer grondig onderzoek op het bedrijf werd ingesteld en dit bracht allerlei ongerechtigheden aan het licht. Een en ander gevoegd bij het brutale optreden in de zaak met de rog ge, heeft er toe geleid, dat in opdracht van den provincialen voedselcomfnissaris de ge- heele oogst verplicht afgedorscht is. Meer dan dertigduizend kilogram rogge werd door de overheid in bezit genomen en te vens is proces-verbaal opgemaakt. Burgemeester van Borne. Bij besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken is aan P. A. Schaepman op zijn verzoek .met in gang van 1 October 1942 eervol ontslag verleend ais burgemeester van de ge meente Borne. Loonregeling baksteenindustrie. Het ci llege van rijksbemiddelaars heeft een landelijke loonregeling voor de baksteen industrie vastgesteld. Dit is de eerste maal, dat voor deze industrie een landelijke re geling van loonen en andere arbeidsvoor waarden tot stand komt. Bijzonderheden zijn opgenomen in de Staatscourant -van 5 October. KERKNIEUWS MGR. MUTSAERTS LICHT ONGESTELD. Mgr. W. Mutsaerts, de coadjutor-bisschop van het Bisdom Den Bosch is, naar wij vernemen licht ongesteld. Eenige plechtig heden, welke door Mgr. Mutsaerts in het Bisdom verricht zouden worden, zijn des wege uitgesteld. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 7 OCTOBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M.: 7.15 Gram.; 7.30 BNO: Nieuws; 7.40 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 „Hutspot"; 8.50 Gram.; 9.30 Spiegel van den dag; 9.40 Morgenconcert; 10.00 Musette-orkest; 10.30 Reportage; 10.45 Helmut Zacharias en zijn orkest; 11.30 Zang en piano; 12.00 Almanak; 12.05 Klaas van Beeca en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Org^spel; 13.20 Otto Hendriks en zijn orkest; 14.00 Volksliederen en muziek uit geheel Europa; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Viool en piano; 17.30 ..Waar Maas en Jeker tezamen vloeien", klankenreeks; 18.00 Populair operette-programma; 19.00 „De ontdekking van Amerika", lezing; 19.15 Gram.; 19.30 BNO: Nieuws; 19.40 BNO: Zakelijk praatje over den landbouw; 19.50 Puntige liedjes. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales; 20.15 Componisten- spiegel; 20.30 Omroep Symphonie-orkest; 21.15 Kamermuziek van Claude Debussy; 21.45 BNO: Nieuws; 22.00 Berlijnsch Or kest; 2.15 Gram.; 23.15—24.00 Uit 't voor onder (gram.). HILVERSUM II, 301.5 M.: 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Ochtendgymn.; 7.50 Sportnieuws; 8.00 Boerenland in boek en krant; 8.15 Gram.; (8.30 BNO: Nieuws); fCirca 9.159.30 Voor de huisvrouw); 10.00 Godsd. uitz.; 10.30 Viool en orkest; 11.00 Voor de kleuters; 11.30 Orkest Willy Eberle; 12.35 Gram.; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Landbouwreportage; 13.15 R'damsch Philharm. orkest. (14.00 Godsd. uitz.); 15.30 Voor de vrouw; 15.45 Carl,es Gardel zingt; 16.00 Twee gitaren; 16.20 Orkestmuziek; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Voor de jeugd; 18.15 Marschmuziek; 18.30 BNO: Nieuws; 1840 Spiegel va'n den dag; 18.50 BNO: Brabantsch praatje; 19.00 Gram.; 19.15 Pension t Stekeltje", luisterspel; 19.30 Omroep symphonie-orkest. Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales: 20.15 Melo- disten; 21.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest 12.45 BNO: Nieuws en Politiek praatje; 22.10 Avondwijding; 22.2024.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 7.15—24 00 Hilversum I. 2e Programma: 7.1522.15 Hilversum II; 22.1524.00 Buitenlandsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Buiten landsch Programma. GEMENGDE BERICHTEN Door trein overreden en gedood. Zon dagmorgen heeft op de spoorbaan Utrecht Den Bbsch, tusschen Utrecht en Houten, een tragisch ongeval plaats gehad. In den loop van den ochtend, toen het op de baan nog erg mistig was, is een daar wachtloo- pende beambte, de heer W. J. Rebergen, oud 44 jaar en wonende in de Jan v. Ar- kelstraat te Jutphaas door een passeeren- den trein aangereden. De man is aan de ge volgen van ernstige verwondingen overle den. Hy laat een vrouw en twee kinderen achter. Verdronken. Ten gevolge van de duis ternis is gisteravond de 82-jarige schipper T. Blaak, woonachtig te Sappemeer over boord geslagen en in het Winschoter Diep verdronken. Zondagmiddag is het 4-jarig zoontje Herman van de fam. H. Heersema te Wol- tersum, gemeente Ten Boer, in een onbe waakt oogenblik te water geraakt en ver dronken. Het was hun eenigst kind. Uit het kanaal de Zuid-Willemsvaart nabij sluis 7, is het lijk opgehaald van den 42-jarigen ongehuwden timmerman M. v. L„ die sinds Vrijdagavond werd vermist en dien avond vermoedelijk in de duisternis te water is geraakt. Gisteravond is tengevolge van de duisternis de ru:m 80-jarige schipper F. Blaak, wonende in Sappenneer, onder Hoogezand overboord geslagen en verdron ken. Voorts is bij sluis 11 onder Asten 't lijk gevonden van den 30-jarigen W. G., die aldaar sinds een week werd vermist. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. Ongeval met doodelijken afloop. Za terdagmiddag werd de landbouwer H. C. J. C. Hendriksen te Otterlo het slachtoffer \an een ongeval met doodelijken afloop. Te zijnen huize vervoegde zich iemand uit een naburige plaats om een kachel te koopen, die zich bevond op den zolder van een niet meer in gebruik zijnde oude woning, on middellijk achter de boerderij van H. Ter wijl de kooper en enkele huisgenooten bui ten bleven wachten, begaf Hendriksen zich in het oude, als bergplaats gebruikte huis om de kachel van den zolder te halen. Na enkele minuten hoorden de buitefistaanden plotseling een zwaren bons, waarop zy zich naar binnen begraven en daar tot hun ont steltenis den landbouwer op den steenen vloer vonden liggen. De ongelukkige gaf geen enkel teeken van leven meer. Het bleek uit het politioneel onderzoek, dat het hout van den zolder zich in vermolm den toestand bevond en de landbouwer tus schen twee ribben door den zolder was ge zakt, waarbij hij naar alle waarschijnlijk heid op zijn hoofd is gevallen. Oude vrouw door ongeluk met gas over leden. Een bewoner van het Hoogezand te 's-Gravenhage, bevreemdde het, dat hij in een perceel naast zijn woning, op num mer 29, geen teeken van leven meer ver nam. Hij stelde de politie hiervan in ken nis. Onmiddellijk gingen enkele recher cheurs op onderzoek uit. Zij forceerden een keukenraam en drongen het huis bin nen. Op de grond van de keuken lag de bewoonster van het perceel, de 80-jarige juffróuw E. F. Een gaskraantje stond open. De dood bleek reeds te zijn ingetreden. Alles wees op een ongeval, dat vermoede lijk reeds j.l. Woensdag gebeurd moet zijn. Oude man doodgevallen. De 81-jarige A, C., uit de Antheunisstraat te Den Haag, is Zaterdagavond in de De Genestetlaan aldaar, vermoedelijk misleid door de duis ternis, van een portiektrap gevallen. De oude man werd zoodanig getroffen, dat hij ter plaatse bezweek. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht. Noodlottige val uit lantaarnpaal. Za terdagavond was de 11-jarige B. P. J. Bos man wonende in de Schalkburgerstraat te Rotterdam in die straat in een lantaarn paal geklommen. Plotseling brak de kop van de paal af en de knaap viel op straat. Hij werd met een hersenschudding naar het Zuiderziekenhuis vervoerd en is daar gisteren aan zijn verwondingen overleden. Kind een been afgereden. Op het Ge vers Deynootplein te Scheveningen is Zon dagavond een vrouw, wonende aan de Dirk Hoogenraadstraat aldaar, met haar twee jarig dochtertje even na het uitstappen uit een motorwagen van lyn 9 gevallen. Het kindje, J. C., geraakte onder den bijwa gen, vermoedelijk juist op het oogenblik, dat de tram zich weder in beweging had gezet. Hoewel onmiddellijk werd gestopt, kon niet meer worden voorkomen, dat het kind het linkerbeentje werd afgereden. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER De inhoud van de kist. J. J. van Lam meren te Ter Aar, vertelde dat er een onbekende man bij hem gekomen was, die hem gevraagd had een kist met de schuit naar Amsterdam mee te geven, welke kist dan wel zou worden afgehaald. Na eerst bezwaren te hebben gehad, had L. het ten slotte toch maar gedaan. Er was controle gekomen en in de kist had men vet en vleesch aangetroffen, in plaats van boenen en aardappelen, zooals aan van L. was ver teld. Alhoewel de officier het verhaal erg ongeloofwaardig vond, wilde hij volstaan met het eischen van een geldboete van 60 subs. 60 dagen hechtenis. Het vonnis werd conform dezen eisch. Kon het niet bewijzen. J. A. van Her waarden te Oegstgeest had volgens zijn zeggen, van den gemachtigde voor den Wederopbouw, dr. Ringers, toestemming gekregen voor het afleveren van steenen, om eenige bouwwerken af te maken w.o. werken voor de Duitsche Weermacht. Er was daarom een onderzoek ingesteld, waar uit niet was gebleken dat er toestemming was gegeven voor het afleveren van stee nen. Verdachte werd dan ook veroordeeld tot een geldboete van 300 subs, drie maanden hechtenis. Tarwe vervoerd. H. J. H. Meyer te Haarlemmermeer had voor een kennis wat tarwe vervoerd, die hy geraapt had. Eisch en uitspraak werden een geld boete van 20 subs. 10 dagen hechtenis. Duizenden kilos zaaigoed voor de con sumptie verkocht. In Maart van dit jaar werd een commissionair op de Utrechtsche (beurs aangesproken door een man, die zich voorstelde als K. uit Baam, erkend zaad handelaar. K. wilde zaken doen en hij vroeg of de commissionnair hem peul vruchten wilde leveren. Deze verklaarde zioh daartoe bereid, wanneer K. inderdaad gerechtigd was in zaaigoed te handelen. Na informatie bij enkele handelaren leverde de commissionnair 5 ton erwten en 5 ton capucyners, die vooruit betaald werden. In Groningen ontmoetten de mannen el kaar weer en nu kocht K. een partij graan. Eerst toen door zijn bemiddeling ruim 10.000 k.g. graan en peulvruchten was ge leverd, ontdekte de commissionnair, dat zijn klant in werkelijkheid K. uit Baam niet was. De man was een scharrelaar uit Amsterdam, die zonder toestemming van K. op diens naam zaken had gedaan. Het gevolg was, dat er duizenden kilo's graan en peulvruchten, welke bestemd waren als zaaigoed, in den zwarten handel terecht kwamen. De man, die dit op zijn geweten had, was te Baam gearresteerd, doch hij was erin geslaagd te ontvluchten en tot heden is hij onvindbaar. Gisteren moest hij terecht staan voor den economiscchen rech ter, mr. Westhoff, te Amsterdam. Bij ver stek veroordeelde deze hem, conform den eisch van den officier van justitie, mr. P. S. Jacob, tot acht maanden gevangenis straf. De 33-jarige reiziger H. B. uit Laren, die voor den man op provisie verkocht had, doch ook in samenwerking met een ander nog 5.000 k.g. capucijners had verhandeld en daar 1750 winst voor had opgestreken, werd eveneens conform den eisch, tot drie maanden veroordeeld met aftrek van voor arrest. De 51-jarige graanhandelaar, G. S. uit Bussum, die 3000 k.g. zaaitarwe had ge kocht en met i 5 winst per zak had ver kocht, werd tot dTie maanden gevangenis straf veroordeeld. Tabakshandelaar met 20.000 gld. beboet. In den zomer van 1941 heeft de tabaks handelaar A. W. te Eindhoven, die officieel vertegenwoordiger was van de Ned. Ta baksstelen-Centrale, op ernstige wijze van deze functie misbruik gemaakt. Zyn taak was het opkoopen van tabaksstelen bij de fabrieken in het Zuiden. De stelen moesten daarna weer aan het inkoopbureau der Cen trale worden afgeleverd. Het artikel be hoorde aan verschillende voorwaarden te voldoen, o.m. droog en schoon zijn. A. W. kocht echter by diverse fabrieken par tijen, tezamen 15.000 Kg., die aan deze voorwaarden niet beantwoordden. Hij ver kocht het kwantum nu voor eigen rekening aan een tabaksfabriek in Friesland a ƒ1. per Kg. Een andere, evenmin deugdelijke partij van 9000 Kg., kocht hij in voor 30 cent en deed ze eveneens a 1.van de hand. Volgens de prijsvoorschriften mocht bij den handel in tabaksstelen echter slechts een prijs van 5 cent per Kg. worden bere kend, zoodat W. met zijn op zichzelf reeds niet geoorloofde transacties zeer hooge winsten had gemaakt. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch hield hiermede rekening, toen hij W. we gens prijsovertreding veroordeelde t©t een boete van ƒ20.000. 8.000 gulden boete voor kaashandelaar ster. Een kaashandelaarster te Worm er- vees, had een groote partij Leidsche kazen aangekocht en verzuimd, dezen aankoop administratief te verantwoorden, waartoe zij volgens de voorschriften verplicht is. Daar zij niet wilde mededeelen, wat met deze partij geschied was, lag het vermoeden voor de hand, dat zij haar, zonder bonnen of andere distributiebescheiden in ontvangst te nemen, met aanzienlijke woekerwinst had verkocht. De tuchtrechter te Alkmaar voor wien- zij zich had te verantwoorden, achtte beide overtredingen bewezen en leg de de kaashandelaarster een geldboete op van 5000. Zoowel de veroordeelde als de hoofdambtenaar voor de tuchtrechtspraak kwamen in beroep; het centraal college voor de tuchtrechtspraak verhoogde dezer dagen, in verband met den ernst van de gepleegde overtredingen, do boete tot/ 8000. HAAGSCHE RECHTBANK. Fiets gestolen. De rechtbank veroor deelde J. B. uit Nootdorp wegens diefstal van een rijwiel tot vier maanden gevangenisstraf. De eisch was zes maanden geweest. VOOR DEN KANTONRECHTER. Als liefde in haat veranderd. Toen mej. G. G. te Leiden ongeveer een jaar geleden met alle plechtigheid in het huwelijk was getreden kon zij niet bevroe den, dat reeds één jaar later het huwelijks bootje op de harde klippen van het leven ■te pletter zou slaan. Liefde was in haat veranderd en scheiding was het gevolg ge weest. Op haar persoonsbewijs stond even wel nog, dat zij de wettige echtgenoote en gade was van volgde de naam van den gewezen man. En aangezien zij gehoord had, dat haar gewezen man, haar naam van zijn persoonsbewijs had verwijderd of wilde verwijderen, had zij een stuk gum mi genomen en had 'smans naam uitge radeerd en wel zoo stuntelig, dat het ieder een op moest vallen. Nu zat zij met de ge bakken peren, want het gaat maar niet aan om zelf in zijn persoonsbewijs te gaan kras sen. Tien gulden boete eischte de officier. Nu was Leiden in last want de juffrouw had geen inkomsten. Het vonnis werd 7.50 subs, drie dagen. „Dan zal ik moeten gaan zitten", waren haar afscheidswoorden. Kind bleef na opsluiting dood. Een bij zonder tragischen afloop had het feit, dat in den namiddag van 17 Sept. te Rijswijk (Z.-H.) een 10-jarig knaapje door mevr. J. M. A. H. in haar woning werd opgesloten, omdat het kind het haar dien middag las tig had gemaakt. De jongen mocht niet naar huis gaan, en ook toen zijn ouders kwamen om het kind af te halen, werd dit geweigerd. Des avonds, toen het kind weer thuis was, overleed het als gevolg van de emotie. De Haagsche rechtbank, waarvoor mevr. H. zich te verantwoorden heeft ge had terzake het wederrechtelijk van vrij heid berooven, had haar plaatsing in een krankzinnigengesticht bevolen. In hooger beroep heeft de proc.-generaal geëischt ter beschikking stelling van de Regeering. Het hof heeft verdachte thans ontslagen van alle rechtvervolging. SPORT SCHAATSENRIJDEN. Maatregelen rond den Elfstedentocht In een buitengewone algemeen e vergade ring van den Ned. Schaatsenrijdersbond werd een nieuw wedstrijdreglement behan deld, waarin voor de eerste maal een hoofd stuk is ingeruimd voor het toerisme. Hierin worden tal van belangrijke aangelegenhe den geregeld, waarvan die deelen, welke betrekking hebben op den Frieschen Elfste dentocht zeker de gewichtigste mogen wor den genoemd. In de eerste plaats wordt een onderscheid gemaakt tusschen amateurs en beroepsrijders, die in den vervolge in apar te klassen moeten starten. Een tweede pa ragraaf regelt de belangrijke materie der sportkeuring. Elke deelnemer aan den wedstrijd zal een bewijs van lichame lijke geschiktheid moeten overleggen, ver strekt door een medicus of het in de plaats van inwoning van den deelnemer geves tigde medisch bureau op het daarvoor be stemde formulier, waarbij de datum der keuring ten minste een maand moet liggen voor den dag van den elfst'edenwedstrijd en bet bewijs na 1 September van denzelf den winter afgegeven dient te zijn. Met be trekking tot den tocht is bepaaid, dat alle vrouwen en de heeren boven de 40 jaar een soortgelijk bewijs dienen te overleggen. Op verzoek van den hee rHepkema werd de vergadering een uitspraak gevraagd ovc\r deze punten, waarbij de aanwezige verte genwoordigers met groote meerderheid van stemmen (308) instemden met de bepa ling om alle wedstrijdrijders tot een keu ring te verplichten. Geheel anders stond men tegenover dezelfde bepalingen voor de tochtrijders, van wie alle dames en de heeren boven 40 jaar gekeurd zouden dié nen te worden. De meerderheid was van het nut niet overtuigd; de stemmen-ver- houdingen waren hier: voor 12, tegen 22, blanco 4. Unaniem was men tenslotte van oordeel, dat de termijn van één maand tusschen den dag der keuring en den wed strijd veel te lang was. Deze uitspraken zul len thans aan de commissie-Sleeswijk, die op invoering der bepalingen aandrong, ter kennis worden gebracht. Verplichte medische keuring voor schaat senrijders. Het bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond besloot in zijn verga dering van Zaterdagmorgen, dat alle start kaarthouders (met uitzondering van de schoon- en kunstrijders en -rijdsters) in het bezit moeten zijn van een bewijs van lichamelijke geschiktheid, afgegeven door een medisch sportkeuringsbureau of een particulieren arts op een door de federa tie van bureaux voor medische sportkeu ring verstrekt formulier. De keuring dient jaarlijks te geschieden en vindt plaats in September of October. WIELRENNEN Nieuw Vigorelli baanrecord. Op de Vigorellibaan werd als laatste titelwed- strijd van de Italiaansche wielrensport het kampioenschap in de achtervolging ver reden. De kampioen van het voorjaar Fausto Coppi haalde in den tweekamp over 5000 meter in 5 min. 10 sec. na 4160 meter Cinelli in en reed daarbij een ge middelde van 48.3 km. per uur. In den koppel wedstrijd over 100 km. vestigden df- winnaars BergomiRigoni met een tijd van 2 uur 8 min. 45 sec. en een gemiddelde van 46.6 km. per uur een nieuw baanrecord. Op een ronde kwamen BiniBattesini op de tweede plaats voor BartaliRicci als dorden. Het Nederlandsche koppel Boeyen Derksen nam slechts de elfde plaats in. In de sprint werd Derksen door Astolfi en Pola geslagen. SCHAKEN 3 rondenwedstrijd „Haagsche Toren". De uitslag van dezen wedstrijd luidt: Eere- groep: le pr. C. Vlagsma, R'dam 2.5 p.; 2e pr. M. Wijnans, Den Haag, 2 p., voorts. K. J. Nieukerke, Den Haag, 1 p. en H. G. Blok, R'dam, halve punt. Veteranengroep: le kl.: le pr. G. Bosscha, Leiden, 3 p., 2e pr. B. J. N. Ruben, 2 p., verder: G. W. J. Zit- tersteyn 1 punt en L. G. Eggink 0 p., allen Den Haag. In de 2e kl. E.: speelde nog het lid van Pnilidor D. v. Galen mede, die na loting met 1.5 p. den 2en prijs behaalde. De wedstrijden stonden onder leiding van don heer Z. F. Post. die op uitnemende w!jze zijn taak vervulde. Leidsche Schaakclub „Philidor". Gis teravond hield deze club een algemeene vergadering in Hotel Centraal. Voorzitter was de heer P. Herfkens. Notulen en ver slagen werden goedgekeurd. Aangenomen is een nieuw wedstrijdreglement, nadat in h*-t voorstel enkele wijzigingen waren ge bracht. De onderlinge wedstrijden zullen, evenals het vorige jaar in groepen van 12 gespeeld worden, met een enkele ronde. Voor de competitie waren veel liefhebbers, zoodat waarschijnlijk met drie tientallen zal worden ingeschreven. Na de gebruike lijke rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Wilbelmina Helena Elisa beth, dr. van F. van den Wijngaard en H. A. Stam. Antonius Johannes Wilhelmus zn. van A. M. A. Kchlbeck en A. Clarijs. Jacob, zn. van F. Kluivers en S. M. C. den Oude. Willem Hendrik, zn. van W. H. van der Nat en M. E. Pronk. Janny, dr. van J. Botermans en H. C. Brandt, Elisabeth dr. van G. van den Oever en E. Knetsch. Helena Hendrika dr. van H. van Hoven en M. de Kooker. Nicolaas, zn. van N. Vooijs en M. E. van Steijn. René Aloysius Antonius Maria, zn. van W. A. F. A. Plasmeijer en J. Elsgeest. Hen drika Paulina, dr. van P. Lens en P. Re geer. Apollonia, dr. van M. Mulder en J. M. Crama. Adriaan zn. van A. de Wolf en G. J. Blijleven. Ondertrouwd: C. J. L. van der Meijden jm. 25 j. en H. Hoogenberk jd. 27 j. A. B. Stijlaart gesch. 30 j. en H. C. M. Noort jd. 22 j. Getrouwd: B. P. van Wensveen jm. en W. Nakken jd. J. H, Bonarius jm. en H. M. van Oosten jd. C. Nievaart jm. en M. Vermeulen jd. Overleden: D. van Leeuwen, vr., 61 j. P. Moenen, m., 76 j. F. Eikerbout, m., 69 j. J. van Rijn. m. 44 j. C. J. Ver ver, gesch. vr. 77 j. M. C. Fernhout, wed. van J. E. van den Ouweelen 83 j. J. Stik- kelorum, huisvr. van I. Delmeer, 72 j. W. P. Smit, m. 56 j. GemeenteL Aankondiging OMRUILING INLEGVELLEN. Medegedeeld wordt, dat de inlegvellen Dehoorende bij de Distributiestamkaarten van personen geboren tusschen 4 en 31 October 1921, 1928 en 1938 in de week van 5 tot en met 10 October 1942 aan het Dis tributiekantoor Breestraat 119, kamer 5, moeten worden omgeruild. Leiden, 6 October 1942. 2148 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. STADSNIEUWS KUNO BRINKS IN PRO ARTE. Inleiding door Pieter Koomen. In de kunstzaal „Pro 'Arte" is Zaterdag middag een tentoonstelling van graphische werken door Kuno Brinks, leeraar aan de .rijksacademie te Amsterdam geopend. Pie ter Koomen, kunstcriticus te Den Haag, heeft daarbij een inleiding gehouden, waar in hij zeide, dat er nog altijd in ons land ze ker vooroordeel tegen de graphische kunst bestaat; men wil wel erkennen, dat zij haar waarde bezit, maar schat deze waarde toch heel wat geringer dan die der andere beel dende kunsten. De voornaamste oorzaak daarvan is misschien, dat de graphische kunsten veelal ter reproductie van schilde rijen zijn aangewend, waardoor zij vanzelf als achter de schilderkunst kwamen te staan. Geringschatting van de graphische kunst omdat zij ook voor reproductie wordt gebruikt, is trouwens dwaas. Marcantonio di Raimondi, tijdgenoot van Lucas van Ley- den, heeft waarschijnlijk nooit andere pren ten dan naar werken van schilders, Ra phael, Michelangelo enz. gegraveerd. Doch nog heden ten dage bewondert men zijn werk, niet enkel om de reproductieve qualiteiten, het dicht benaderen in prent van een kunstwerk, dat dan toch oorspron kelijk in een zoo geheel andere techniek is ontstaan, maar ook en in het bijzonder om zijn uitnemende kunde. Juist voor de gra phische kunst is een goede techniek van buitengewoon veel belang. Gebreken van een schilderij, tekort aan zuiverheid of kracht van teekening of bouw, kan men soms handig verbergen, of, ingeval van misleidende handigheid niet mag worden gesproken, komt het wel voor dat zulke ge breken worden vergoed door rijkdom aan kleur of de gevoelige gestemdheid van den toon. Een prent, eenvoudig en eerlijk als zij is, bekent en straft tegelijk echter juist door haar oprechtheid onmiddellijk zelfs de geringste fout. Daarom is de techniek zoo belangrijk, ook al is het niet om haar zelf te doen, omdat men zonder bekwaam heid niets kan bereiken. Het werk van Kuno Brinks kan men stellig nog om an dere eigenschappen dan de technische waardeeren. Kuno Brinks is een der wei nigen in ons land, die hun begaafdheid weer aan de lang veronachtzaamde koper gravure wijden en van die enkelen is 'hij stellig een der besten. Hij etst ook, zoowel op zink als op koper en maakt drooge-naaJd prenten, zoowel op staal als op zink. Hij past vei'schillende technieken toe, doet zijn keuze altijd met bedoeline en, al slaagt hij uiteraard den eenen keer wat beter dan den anderen, steeds is het verantwoord wat hij doet. Geeft men zich daar nauwlettend rekenschap van, door de tentoongestelde prenten met elkaar te vergelijken, dan is het zeker mogelijk, dat ook degenen, die tot dusver niet veel voor prentkunst ge voelden, deze zullen gaan waardeeren. En dan zal men wellicht ook begrijpen, dat de goede prent het allerbeste middel is om kunst tot het geheele volk te brengen, heel wat doeltreffender dan een tentoonstelling van schilderijen, die twintig zalen vult, waar middelmatigheid en minderwaardig heid overheerschen. Na deze inleiding namen de talrijke aan wezigen met belangstelling van het ten toongestelde werk kennis. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 3396. Leidsche Melk inrichting „De Sierkan". Leiden, Heeren straat 96. De zaak is dd. 13 Sept. 1942 om gezet in een vennootschap onder firma o/d naam: Leidsche Melkinrichting De Sierkan. (B.P.) Venn.: N. Chr. Overdevest en N. J. A. Overdevest, Leiden. 2853. Leeuwin's bedden en Meubelma- gazijnen. Firma A. I. en S. Leeuwin. Lei den, Haarlemmerstraat 54b. De Treuhan- der van bovengenoemde zaak: L. Schweyer te Leiden is met ingang van 19 Sopt. 1942 van zijn functie ontheven, terwijl in zijn plaats als Treuhander in bovengen, zaak is benoemd: F. T. Treu, te Amersfoort. 7384. Verkoopbureau „Amersfoort". Lei den, de Sitterlaan 33. Uittr. Venn.: W. C. van Bommel, Leiden. Ingetrokken is de procuratie van mej. J. A. M. van Brakel. Het bedrijf wordt onder den ouden naam voortgezet door K. van der Heyd'en als eenig eigenaar. 9065. Handels Firma „De Dolomieten" C. V. v/ih de Fa. P. van Lierop Jzn. Hille- gom, Haven 108. Kalk- en 'kunstmesthan del. N. Beh. venn.: A. van Tol. Sassenbeim. 270. E. J. Coster. Wijnhandel „De Blauwe Druif". Leiden, Steenstraat 8. Slijterij en wijnhandel. De groothandel in gedistil leerd1, wijnen, bieren en limonades is dd. 1 Sept. 1942 overgegaan aan de venn. onder firma: E. J. Cpster en Zonen. 8295. N.V. Holland's Bloemibollenhuis. Lisse, Haven 10. Comm.: L. J. Homan, Oegstgeest. Overl. 8123. Fred, de Meulder N.V. Lisse, Rijks straatweg 276. N. Dir.; B. F. L. M. de Meulder, Lisse. Nieuwe inschr ij vingen: 9315. A. Vis en Zoon. (B.P.) Alphen a. d. Rijn, v. Mandersloostraat 6. Winkelbedrijf in huish. artikelen, speelgoederen. Venn.: A. Vis jr. en T. Vis, Alphen a. d. Rijn. 9311. E. J. Coster en zonen. (B.P.) Lei den, Steenstraat 8. Grossierderij in gedis tilleerd, wijnen, bieren, limonades. Venn.: E. J. Coster sr., G. M. M. Coster, JP J. Cos ter en E. J. Coster jr., Leiden. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij is met ingang van 1 Januari 1943 aan dr. A. J. S. van Alphen alhier op zyn verzoek eervol ontslag verleend als bacterioloog aan de rijksseruminrichting te Rotterdam.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2