DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje DINSDAG 6 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10372 S)eGc(xi^clvcSoi4/ïci/iit Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Lichtend verschiet. Er zijn menschen, die precies weten, hoe en in welk tempo de toekomst zich zal ont wikkelen; die dat altijd al geweten heb ben. En zij deelen u van hun kennis graag en grif mee. 't Is jammer, dat wij vaak aan hun mededeelingen zoo heel erg weinig waarde kunnen hechten! Maar ook voor den mensch, die zich ern stig rekenschap geeft van zijn meening, ligt de toekomst zeker niet gehéél in het onbekende. Hij kan althans bepaalde nieu we toestanden zooal niet met volstrekte ze kerheid dan toch wel met zeer groote waarschijnlijkheid voorspellen. Zoo durven wij de voorspelling aan, dat in de toekomst de resten en dat zijn er nog vele en groote resten! der ontoelaat bare vrijheid op sociaal- en economisch gebied zullen zijn uitgebannen; dat er dan zal komen een nieuwe solidaire gebonden heid van alle werkers in een arbeidsge meenschap, gericht op het algemeen be lang; dat dan het kapitaal in zijn gebruik en zijn werking door overheidsmaatregelen eveneens meer dan tot nu toe positief zal worden gericht op het volksbelang. Natuurlijk moeten wij bij deze voorspel ling de restrictie maken, dat nu eenmaal alle menschelijke berekeningen kunnen fa- len. Maar, menschelijkerwijs gezien, zal de toekomst zoo zijn. Menschelijkerwijs ge- z;en, zijn er alle aanwijzingen, om niet al leen een dergelijke toekomst te mogen hopen, maar deze ook te mogen verwach ten. Dit lichtend verschiet overstraalt het heden. Maar als wij licht zien in de toekomst en wij kunnen veel licht zien niet alléén onder het hier bedoelde aspect! dan mogen wij bedenken, dat ieder onzer -aan de vorming van de toekomst kan en moét medewerken. In het jaar 1940 schreef de „Volks missionaris" zeer terecht, dat wij allen en ieder afzonderlijk medewerken aan het werelddrama. Iedere goede daad, ieder ge bed heeft zijn invloed op de wereldgebeur tenissen, in zooverre wjj die daad stellen, dat gebed storten in vereeniging met Chris tus. Maar ook elk onzer daden, die slecht is, kan de goede werking van het christen dom in de wereld verzwakken Wij moeten ons diep bewust zijn van on ze Verantwoordelijkheid tegenover de ge meenschap voor het heden en voor de toe komst, waarvan in het heden de funda menten kunnen worden gelegd. Als wij ons die verantwoordelijkheid bewust zijn en er naar handelen, dan opent de toekomst een: lichtend verschiet een lichtend perspectief, allereerst en zéker voor ons persoonlijk leven.... BOTERBON Gedurende het tijdvak van 7 tot en met 18 October 1942 geven de met „boter 51" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen elk recht op het koopen van 125 gram boter. RUNDVET OP BOTERBON. In aansluiting op het bericht in ons num mer van Zaterdag t.a.v. het verkrijgbaar stellen van rundvet op bon 53 van de bo- terkaart, vestigen wij èr nog de aandarht op, dat zij, die in het tijdvak van Woens dag 7 tot en met Zaterdag 10 October bon 53 niet bij hun slager hebben ingeleverd, daarop geen rundvet kunnen betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrij ging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. ZEEPBONNEN Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October 1942, derhalve gedu rende een tijdvak van een maand, geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Bon „algemeen 412" en de „n eenheids- zeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereik te kaarten, geven recht op het koopen van, hetzij een stukje 24 1/2 of 28 gram Licht gevulde eenhediszeep 40 of 57 pet., hetzij een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoi letzeep 14, 15 of 21 pet., hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. Aangezien thans nog niet vaststaat, wel ke hoeveelheden en welke soort zeep zal worden verstrekt op den tweeden bon, wel ke nog zal worden aangewezen, zal deze zoo spoedig mogelijk nader worden bekend gemaakt. De met „n toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van 75 gram toiletzeep 80 pet. Zooals reeds in het op 2 October j.l. ge publiceerde wekelijksch bonaanwijzings- bericht werd bekend gemaakt, is de geldig heidsduur van de voor eenheidszeep aan gewezen bonnen „a'Lgemeen 370" en „m eenheidszeep" van^de voor waschpoeder aangewezen bonnen „algemeen 371" en „m waschpoeder", en van de bonnen „m toi letzeep" verlengd tot en met 31 October. Zy, die nog geen eenheidszeep of wasch poeder hebben kunnen verkrijgen tegen inlevering van de bonnen „algemeen 335", STRIJDT VOOR EUROPA Hardnekkige huizen- gevechten in Stalingrad Het DuitscKe vveermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: In het Noord-Westelijk deel van den Kau- kasus en ten Zuiden van den Terek heb ben Duitsche troepen, gesteund door for maties van het luchtwapen, den vijand uit kazemat- en boschstellingen geworpeh. Ten Noord-Oosten van Mosdok werd het gros van een bolsjewistische cavalerie regiment uiteengeslagen. Verscheidene honderden gevangenen werden binnenge bracht. In de haven Toeapse hebben gevechts vliegtuigen een Sovjet-tankschip van 7000 brt. beschadigd. In den strijd om Stalingrad hebben for maties infanterie en tanks in nauwe samen werking met luchtstrijdkrachten voor den strijd op korten afstand in hardnekkige huizengevechten nieuwe deelen van het Noordelijke stadsgebied ingenomen. De bolsjewieken leden zware, bloedige ver liezen, 9 tanks werden vernield. Nachtelijke bomaanvallen werden gericht op bolsje wistische vliegvelden, artilleriestellingen en spoorwegtrajecten ten Oosten van de Wolga Eij vergeefsche aanvallen op fyet brugge- hoofd Woronesj verloor de vijand geuren de de beide laatste dagen 21 tanks. De eigen aanvallen ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer hebben ook gisteren goe de vorderingen gemaakt. Plaatsen werden bestormd en ingesloten vijandelijke strijd krachten werden vernietigd. Aan het front tusschen de Boven-Wolga en het Ladogameer hebben eigen stoot troepen een vrij groot aantal vijandelijke kazematten en gevechtsposities vernield. Ook het luchtwapen heeft zijn aanvallen op vijandelijke kazematten, tanks en troe penconcentraties voortgezet. In de Finsche Golf werd een mijnenveger door bomtref- fers beschadigd. In den strijd tegen de Sovjet-Unie heeft de Duitsche marine in September op de Zwarte Zee door motortorpedobooten 24 schepen met tezamen 42,000 brt.; op de Oostzee een duikboot-en een mijnenveger tot zinken gebracht. In hetzelfde tijdsbe- siek bracht het luchtwapen op de Zwarte Zee, op de Wolga en op het Ladogameer 11 koopvaarders tot zinken en beschadigde 26 schepen benevens een drijvend dok. Aan oorlogsvaartuigen werden een ka nonneerboot, een torpedoboot, een mijnen veger en een bewakingsvaartuig in den grond geboord; 2 mijnenvegers, 3 kanon- neerbooten en 4 bewakingsvaartuigen wer den vernietigd. Voor de Nederlandsche kust hebben mij nenvegers in den nacht van 3 op 4 Octo ber een zeegevecht geleverd met Britsche motortorpedobooten, die door doeltreffend artillerievuur verdreven werden. Bij de gevechten aan het Donfront is <1 e commandeerende generaal van een pant sercorps, generaal der pantsertroep Frei- herr von Langermann und Erlencamp, dra ger van het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis op 3 October in de voorste linie den heldendood gestorven. Zijde aan zijde met hem viel de comman dant van een Hongaarsche divisie, kolonel Nsgy, in den strijd om de vrijheid van Europa. „algemeen 336" en „1 zeep", kunnen deze bonnen nog tot en met 10 October a.s. bij hun leverancier inleveren, die verplicht is daarop alsnog zeep of waschpoeder af te leveren. Indien voorradig, kan men voor de bon nen „algemeen 335" en „algemeen 336" te zamen een stuk huishoudzeep van 80 90 gram verkrijgen. BABYWOL Zooals eenige dagen geleden is bekend gemaakt, ligt het in de bedoeling met de verstrekking van babywol van 1 Novem ber 1942 af wederom een aanvang te ma ken. Deze mededeeling heeft eenige onge rustheid veroorzaakt bij degenen, wier aanvraag na 1 September 1942 was inge diend en niet meer in behandeling kon worden genomen. Ten einde onnoodige in formaties aan de distributiebureaux te voorkomen, wordt vanwege het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart medegedeeld, dat de reeds ingeko men aanvragen in volgorde van binnen komst zullen worden afgehandeld, waar na de nieuw-ingekomen aanvragen in be handeling zullen worden genomen. Opgemerkt wordt, dat bijzondere vergun ningen van wollen breigarens uitsluitend kunnen worden aangevraagd ten behoeve van kinderen, geboren op of na 1 Maart 1942. Voor reeds geboren kinderen vraagt de moeder een bijzondere vergunning voor wollen breigarens aan, indien uit de dis tributiestamkaart van het betrokken kind blijkt, dat dit op of na 1 Maart 1942 is ge boren. Voor te verwachten babies kan de aan staande moeder een bijzondere vergunning voor wollen breigarens aanvragen tegen overlegging van een schriftelijke verkla ring van een geneeskundige of vroed vrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. De historische strijd van Europa WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: GROOTE KANS OP OP ééN DER TWEE MILLIOEN GELD PRIJZEN. De leider van de persafdeeling van he4 Duitsche ministerie van buitenlamdsohe za ken, de gezant dr. Schmidt, heeft te Sofia een lezing gehouden over „de historische strijd van Europa"; die onder meer werd bijgewoond door den Bulgaarschen minis ter-president, Filoff. Schmidt stelde tegenover het gebrek aan denkbeelden aan de vijandelijke zijde den overvloed van ideeën en gemeenschappe lijke goederen, die door de volken van Europa verdedigd moeten wordien. Later dan de andere landen heeft Duitschland zijn staatsvorm gevonden, te laat om in handen van het Britsche imperialisme te vallen of tegemoet te komen aan de denk beelden van de Fransche revolutie en aan de Marxistisch-Joodsche. In de zwakheid van het kernland van Europa heeft Enge land de mogelijkheid gezien, Europa te be- heerschen doo rde „balance of powers". Te Versailles werd een andere spelregel inge voerd, die der Joodsohe plutocratie, waar van de Sowjet-Unie slechts een proleta risch aftreksel is. Dr. Schmidt herinnerde aan de ongeken de tegemoetkoming van het nationaal-so- cialistische Duitschland jegens het Britsche Rijk, te Muenchen getoond. Toen Duitsch land door de geniale wereldomvattende politiek van den Fuehrer het Pact van Drie schiep, was de oorlog voor de vijanden van Duitschland een zekerheid. Alle pogingen van Hitier, om langs vreedzamen weg de laatste resten van Versailles te doen ver dwijnen, werden getorpedeerd. Het ver dwijnen van het stelsel van Versailles ver- eischte de afkondiging van een nieuwe Europeesche orde door het versterkte Duitschland. De spreker gaf vervolgens een beeld van den Jood als oorlogsdrijver ach ter de kabinetten en de kranten. Deze oorlog, zoo vervolgde dr. Schmidt, moet gewonnen worden. En wie nog ge looft afzijdig te kunnen blijven, moet in zien, dat de Europeesche beschaving een vreeselijk einde zou hébben gevonden, in dien de Duitsche legers niet in het Oosten hun overwinningen hadden behaald en door de ijzeren wet van den oorlog den bolsjewistischen horden niet den weg had den versperd. Nog wordt dit Europa onder groote offers geboren. Deze offers geven ons de zekerheid, dat uit den strijd de groo- te Europeesche gemeenschap zal voortko- Stalin teleurgesteld VERBITTERDE UITLATING TEGENOVER EEN JOURNALIST. Stalin heeft zich tegenover een Ameri- kaanschen journalist geuit over de „onvol komen en niet tijdige vervulling der ver plichtingen, die de geallieerden op zich genomen hadden." In Duitsche politieke kringen worden Stalins verklaringen ongevat als een be vestiging van de stelling, opgezet zoowel door den Fuehrer als door den Rijksmi nister van buitenlandsche zaken, dat de tijd voor Duitschland werkt. Overigens gelooft men hier, in Stalin's uitlatingen een zekere ontnuchtering, ja zelfs verbitte ring te kunnen lezen. Naar „Nya Dagligt Allehanda" uit Lon den verneemt, wordt deze verbitterde uit lating van Stalin door welingelichte waar nemers in de Engelsche hoofdstad be schouwd als een poging van Sovjet-zijde om druk uit te oefenen op de Engelsche en Amerikaansche regeering. Stalin heeft zich met deze uitlating rechtstreeks tot het Britsche en Amerikaansche volk gericht. Het gevolg hiervan kan zijn een verscherp te eisch naar een tweede front van den kant der openbare meening. Daarentegen valt het te betwijfelen, zoo verklaren de waarnemers, of Stalin's woorden ook in vloed zullen uitoefenen op de militaire be sluiten van Engeland en de Ver. Staten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, •heeft de Amerikaansche onderstaatssecre taris Sumner Welles op de persconferentie verklaard, dat hij de verklaringen van Stalin over de noodzakelijkheid van een tweede front met de grootste opmerkzaam heid heeft gelezen. De Amerikaansche re geering is voornemens het Sovjetleger „al len mogelijken materieelen en physieken steun" te verleenen. Hulp van dezen aard wordt de Sovjet-Unie in den „grootst mo gelijken" omvang gegeven. Naar de Engelsche radio voorts nog uit Washington meldt, heeft senator Reynolds, de voorzitter van de commissie voor mi litaire aangelegenheden in den Senaat, in verband met de verklaring van Stalin, de geallieerden opgeroepen vertrouwen te hebben en geloof in hun militaire leiders. „Wanneer wij dit niet doen, zijn wij ver loren. Zij weten duizendmaal meer over deze aangelegenheid, dan het publiek, of wij, die hier in den senaat zitten. Ik be grijp heel goed, dat Stalin uiterst bezorgd is en de hulp der geallieerden noodig heeft. Maar wij moeten vertrouwen op de genen, in wier handen wij ons vertrouwen gesteld hebben en die omtrent de geheele aangelegenheid heel wat beter ingelicht zijn dan wij". Bloom, de voorzitter van de Amerikaan sche commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden, heeft, ten aanzien van de verklaring van Stalin, de volgende com mentaar gegeven: „De Vereenigde Staten, Groot Brittannië en de andere geallieerde naties zijn zich volstrekt bewust van de dringende noodzakelijkheid tot uitvoering van het voorstel van Stalin betreffende een tweede front. Zij moeten zich echter laten ■leiden door de gelegenheid en de omstan digheden. De geallieerden zullen hun ver plichtingen t. z. t. nakomen, maar deze tijd moet natuurlijk bepaald worden door de gelegenheid." OORLOGSVERSLAGGEVERS VOOR DE NEDERLANDSCHE SS-PK Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: B« de SS-PK (Propaganda-Kompanie) kunnen eenige radiosprekers, fotoverslag gevers en verslaggevers geplaatst worden, die na hun militaire opleiding genoten te hebben aan de verschillende sectoren van het front zullen worden ingezet om mid dels radio, beeld en bericht, het Nederland sche volk ooggetuigenverslagen te geven van den grooten strijd in het Oosten. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, dienen zich zoo spoedig mogelijk, schriftelijk of persoonlijk, te melden bij het SS-Ersatzkommando Neder land, Stadhouderslaan 132, Den Haag. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche weermachtbericht van gisternamiddag luidt als volgt: „Gisteren was het aan het geheele front in Egypte kalm, Duitsche jagers schoten in luchtgevechten boven Malta een Spitfire r.eer. De torpedojager „Libra" onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse Carlo 3rancia di Apricena heeft een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht". BRITSCHE STORINGS VLUCHTEN NAAR WEST-DUITSCHLAND. In den nacht van 5 op 6 October hebben Britsche vliegtuigen, naar aan het D. N. B. gemeld wordt, storingsaanvallen onderno men op West-Duitsch gebied. Neergewor pen bommen veroorzaakten eenige schade in woonwijken. Een ziekenhuis werd ge troffen. De vijand verloor bij deze militair zinnelooze actie eenige vliegtuigen. Het Engelsche maandblad „World Di gest" publiceert een artikel, „wat de Ame rikanen van de Engelschen denken", waar in gezegd wordt, dat de Amerikanen van meening zijn, dat de kracht en de heerlijk heid van Engeland voorbij zijn. Juist de kleine man in de Vereenigde Staten ziet in de zoogenaamde oorlogsinspanning van En geland miiets anders dan een reeks veld tochten, welke de Australiërs met Ameri- kaansch oorlogsmateriaal voor Engeland moeten ondernemen. Zelfs bij de Britsche luchtmacht bestaat de meerderheid van het personeel uit Empiresoldaten, terwijl een groot deel der vliegtuigen in de Vereenig de Staten geproduceerd is. Reeds lang is Engelands goede naam in de Vereenigde Staten verdwenen. Het Amerikaansche publiek heeft niet meer den indruk, dat de Engelschen alle slagen, welke him de vijand toebrengt, verdragen. Men vraagt zich zelfs reeds af, of Enge land nog wel een toekomst heeft. In allen ernst wordt er over gesproken, dat Enge land na dezen oorlog zijn bevolking naar Canada zal laten trekken en zal ophouden centrum van een wereldrijk te zijn. MONETAIRE MAATREGELEN IN DE DOOR JAPAN BEZETTE GEBIEDEN. Naar de „Asahi Sjimboen" uit Shonanto meldt,- gaat de wederopbouw van het geld- systeem in- de nieuwe Japansche Zuidelijke gebieden er van uit, dat de geldcirculatie in Malakka inclusief Borneo 220 milloen dollar bedroeg, op de Philippijnen 200 mil lioen peso, in Nederlandsdh Indië 350 mil- lioen gulden en in Birma 200 millioen roe- pin. Met het doel de circulatie van deze oude valuta zooveel mogelijk in te perken, werden nieuwe banken geopend, de be lastingen en de monopolies op een andere basis gebracht en. werden nieuwe prijzen vastgesteld. Zooals bekend hebben de ver schillende Kassenscheine, die het leger uitgeeft en die met den naam van de oude imbeemsdhe valuta betiteld worden, de taak te zorgen voor de behoeften van de nieuwe gelduitgiften. De hiervoor benoodigde midi- delen stelt de Zuidzee-kas ter beschik king, die filialen heeft in Shonan, Manilla, Batavia* Makassar, Kuehing, en Palem- bang. De Zuidzeekas vormt eveneens de monetaire verbinding tusschen de Zuide lijke gebieden onderling en met de overige gebieden van Oost-Azië, zoolang de mone taire relatie verbroken is. Men neemt aan, dat binnen afzienbaren tijd op enkele be langrijke plaatsen van de Zuidelijke gebie den centrale banken zullen worden opge richt, waarbij de yen moet dienen als uni forme basis van alle Oost-Aziatische va luta. IN EEN PAAR REGELS Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend gemaakt, dat de Ame rikaansche duikboot „Grunion" op den Stillen Oceaan over tijd is en verloren ge acht moet worden. Op den wagen van den Engelschen gouverneur van Cyprus is een aanslag ge pleegd. Verscheidene personen werden ge arresteerd. De dader is een werklooze mijnwerker. Tegenover de Engélsche bewering, dat Herriot naar een soort concentratie kamp gebracht is, wordt te Vichy- ver klaard, dat Herriot zich in een soort huis arrest bevindt, dat hij doorbrengt op zijn landgoed in de buurt van Lyon. Uit de kantoren van de distributie te Washington zijn ruim 50.000 benzinebons' gestolen, overeenkomende met een hoe veelheid benzine van tien millioen gallons. De Britsche postmaster-generaal heeft een overeenkomst getroffen met het minis terie van onderwijs, krachtens welke school kinderen boven 15 jaar tien dagen vóór Kerstmis gebruikt kunnen worden voor het verrichten van werkzaamheden bij de posterijen. CONDUCTEUR. Ik heb Zondag in de tram gezeten en medelijden gekregen met de conduc teurs. De tram kwam aan en was bij de derde halte reeds eivol. Maar er stonden nog een paar honderd men schen te wichten en die wilden er ook in. 't Is vreemd met zoo'n tram, maar als je denkt,dat de menschen, die erin staan geen adem meer kunnen halen, omdat bij het ademhalen het lichaam uitzet en daarvoor geen ruimte meer aanwezig is, kunnen er nog gemakkelijk vijftig menschen bij. Ik stond met mijn ega buiten toe te zien, hoe dat vervoer in zijn werk ging en naast ons stond de conducteur. Daar moest U eens een Moment je over schrijven zei hy. Goed, zei ik, als je ons meeneemt. De tram begon te rijden, maar de conducteur floot af en wrong ons op het voorbalcon, waar ik kwam te hangen tusschen een voor dezen tijd verba zingwekkend buikje en de rug van den bestuurder. En ik was nieuws gierig hoe de conducteur, die nogal forsch en flink was, het zou klaar spelen al zijn klanten een voor een te bedienen. De brave wrong zich in bochten, heesch zich eigenmachtig in de hoogte, danste een ballet op de punten van zijn schoenen en knipte kaartjes in een ruimte van één vier kante centimeter. Bovendien trans pireerde hij. Maar hij bleef glimlachen en haalde in ruil voor zijn kaartjes al het geld op, dat hij de maatschap pij had toebedacht. In mijn overpeinzingen bedacht ik hem met een extra vrijen dag. En ik dacht eraan hoe hij misschien in het ver verleden van zijn jeugd eens heeft gespeeld met een roode pet en een glimmend gelakte zwarte kaar- tjestasch en dat hij, gevraagd naar wat hij in toekomst zou willen worden, geantwoord heeft: conducteur! Nu is hij conducteur. Maar hij had beter eerst slangenmensch kunnen worden. TERMIJN VOOR VRIJWILLIGE AAN MELDING N. A. D. SLUIT 31 OCTOBER. Op 4 Januari 1943 vangt de nieuwe ar- beidsdiensttijd aan en op dien dag zullen tienduizend jonge Nederlanders zich be geven naar het op hun oproepingskaart ver melde N. A. D.-kamp, teneinde daar t. en m. 12 Juni 1943 in geestelijke en in materiee len zin een eeredienst voor het Nederland sche volk te verrichten. Die tienduizend arbeidsmannen komen daar weliswaar met één doel, doch om verschillende redenen, want, naast een groot aantal opgeroepen arbeidsdienstplichtigen, bevinden zich on der hen ook talrijke vrijwilligers. Van de redenen waarom de vrijwilligers zich hebben aangemeld moet natuurlijk in de eerste plaats „idealisme" worden ge noemd, doch onmiddellijk daarop volgt de vanaf 1 Januari 1943 geldende sollicitatie- voorwaarde voor hen, die in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs wen- schen te worden aangesteld, en volgens welke de arbeidsdientsplicht naar genoe gen moet zijn vervuld. Hetzelfde wordt verlangd van hen, die willen studeeren of een examen afleggen aan een universiteit of hoogeschool of die nijverheidsonderwijs o.m. aan de M. T. S. wenschen te volgen. k Wie zich voor den bovengenoemden ar- beidsdiensttijd als vrijwilliger wil aanmel den, heeft hiertoe nog gelegenheid tot en met Zaterdag 31 October a.s. Dit kan ge schieden bij de N. A. D.-aanmeldingsbu- reaux te Amsterdam, Apeldoorn, 's Gra- venhage, Groningen, 's Hertogenbosch en Utrecht, bij de gemeentehuizen rjf bij de arbeidsbureaux. VERSTREKKING VAN ARTIKELEN AAN VERPLICHT VERZEKERDEN. Het staatstoezicht op de ziekenfondsen heeft een voorloopige regeling vastgesteld voor wat betreft de maximumbijdragen, die door de algemeene ziekenfondsen ten behoeve van de verplicht verzekerden worden betaald bij de verstrekking van artikelen als brillen, breukbanden, buik banden, orthopaedisch schoeisel, steunzo len, kunstledematen, krukken enz. Tevens is bepaald, dat bedoelde artikelen in twee achtereenvolgende jaren ten hoogste een maal zullen worden verstrekt. Een uitzon dering hierop vormen de brillen, waarop de verzekerden in drie achtereenvolgende jaren ten hoogste eenmaal recht kunnen doen gelden. Indien een verstrekt hulp middel binnen den gestelden termijn op medisch voorschrift door een nieuw moet vervangen of wel indien wijziging daarvan noodzakelijk blijkt, dan bestaat hiertoe uiteraard de mogelijkheid. De kosten van zulk een wijziging neemt het algemeen zie kenfonds voor zijn rekening, terwijl een vernieuwing als hier bedoeld alleen plaats kan vinden, indien de medicus een voor werp van dezelfde soort, doch van een ander model of andere samenstelling voor schrijft. Bij al deze verstrekkingen geldt echter de stelregel, dat hiervoor een recept van den behandelend geneesheer en een machtiging vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerend ge neesheer wordt vereischt. Tegelijk met de afgifte van de machtiging doet het fonds mededeeling van het maximum-bedrag, dat vanwege het fonds ten behoeve van het te vérstrekken artikel beschikbaar kan wor den gesteld. Desgewenscht kunnen be langhebbenden bij het algemeen zieken fonds, waarbij zij zijn aangesloten, steeds inzage verlangen van de hiervoor door het staatstoezicht vastgestelde regelen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1