HEROPEN DE POORT VOOR ONTSPANNING HEt KEERPUNT VRIJDAG 2 OCTOBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Boitcnlandi Mr. H. Gctic. Lelden; Red. Sud ea Sport) M. Zonderop. Lelden: Red. Omgeving i L. Rooien. Lelden Red. Letteren en Kunit i Fr. Schneider». Lelden: verantwoord** Ujk voor de ad verten tiüm O de Helden. Lelden. WEERBERICHT Zon onder 7.1 uur Vrijdagavond. Zon op 7.42 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 3 October: De maan komt Zaterdagnacht om 0.14 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 16 07 uur onder. 4 October: De maan komt Zondagnacht om 1.09 uur op en gaat Zondagmiddag om 4.45 onder. 5 October: De maan komt Maandagnacht om 2.08 uur op en gaat Maandagnamiddag om 5.18 uur onder. 6 October: De maan komt Dinsdagmor gen om 3.12 op en gaat Dinsdagnamiddag cm 5.47 uur onder, 1 October: De maan komt Woensdagmor gen om 4.20 uur op en gaat Woensdag avond om 6.13 uur onder. 8 October: Dg ma#i komt Donderdag morgen om 5.30 uur op en gaat Donderdag avond om 6.39 uur onder. Gisteren heeft de leider van de Natio- n,aal-Socialistische Beweging der Nederlan den een bezoek aan Amsterdam gebracht. Mussert, die vergezeld werd door zijn adjudant mr. dr. Kessler, werd aan de grens der gemeente ontvangen door zijn gemachtigde in Noord-Holland, den. heer J. W. de Ruiter. De tocht ging daarna al lereerst naar het Kriegslazarett, waar naast de Duitsche gewonden ook een aantal Ne derlanders verpleegd wordt uit de forma ties van het legioen en de Waffen-SS, die aan het Oostelijke front gewond zijn of ziek zijn geworden. Oberstabartz dr. Blackstein, vergezelde den leider naar de zaal, waar zich een vijftigtal Nederlandsche en Duitsche verpleegden nadden verzameld. Met ieder van de Nedeilandsche mannen onderhield Mussert zich eenige oogenblikken over hun frontinzet r hun herstel, om daarna in het Duitsch een korte toespraak te houden. De lèider gal daarin uiting aan de hoop, dat de gewonden na hun herstel den tijd zou den hebben om Nederland te bezichtigen, dat één goed Germaansch land is. „Gij wilt, aldus Mussert, samen het groot-Germaan- sché land, ja geheel Europa beschermen. Het is het tragische lot, maar ook het hèl- denïot van het Duitsche volk, dat het eigen lijk voor 90 pet. allen arbeid daarvoor moét doet. Zonder nationaal-socialisme en zonder Adolf Hitler zou het bolsjewisme niet ver nietigd worden. Daardoor wordt Europa ge red, en, dat ook mijn volk gered wordt, dankt het aan de offerbereidheid van Duit sche en Nederlandsche soldaten. Ik hoop, dat ééns honderdduizenden Nederlanders njee aan de grenzen van Europa zullen staan. Het Nederlandsche volk verstaat dit nog niet, maar zal het toch eens begrijpen. Mussert zeide vervolgens, dat hij het geloof had, dat het gelukken zal, het bolsjewisme en het kapitalisme verre te houden van Europa. Ons werelddeel gaat een gunstige ontwikkeling tegèmoet. De ouderen zullen niet vergeten, dat dit te danken is aan de offerbereidheid van de jongere generatie. ^Tet den uitroep: „Sieg Heil" nam de leider afscheid. Een groóte mand met, fruit werd voor dé herstellenden achtergelaten. Het verdere deel van Musserts tjpzöek aan de hoofdstad was gewijd aan een in spectie van den Kring Amsterdam Zuid. Een tweëtal gróèpssteunpuntèn werd be zichtigd, waarna per auto naar hét Concert gebouw wérd gereden. Daar haddey zich iji tusschen eenige duizenden werkers uit pen, kring verzameld. In dè groote zaal, die rpet nationale vlaggen, N.S.B.-vaandels .en een schat van bloemen ojb bijzondere wijze was versierd, bevonden zich ook de familie leden van de mannen, die aan het front statin .In hét gevolg van den leider bevon den zich nu ook de secretaris-generaal der N.S.B., C. J. Huygen en de organisatië- lèjdèr M. Kardoes. De leider inspecteerdè dé Voor het gebouw opgestelde eerefórma- tiès van W.A., S.S. en Jeugdstorm, en werd bij zijn binnenkomst in het gebouw aan de groepsleiders van den kring voorgesteld. Een korte herdenking van veertien leden' yan den kring, die in den Strijd tegen het bölsëjwisrhe zijn geva'llen, ging vooraf aan dë tèdë van den leider, waarin MüsSert, na eëri terügblik op de voorbijgegane jatèn, richtlijnen gaf voor den verdereh strijd. De bijéénkomst werd besloten mét het zingen van'- het volkslied. Niettegenstaande de duisternis werd de auto van den leider door veel honderden van zijn kameraden omstuwd, op den korten tocht van het; Concertgebouw naar het Kringhuis. Ook voor het Kringhuis hadden ziéh zeer velen verzameld, die den leider voortdurend ovaties brachteh. De geestdrift steeg tenslotte zoo. hoog, dat Mussert de be zichtiging van de kantoren moest onderbre ken, om' wederom vele handen te drukken. In een besloten bijeenkomst van de func tionarissen sprak de leider tenslotté nog een kort woord, waarin hij hen aanspoorde om de geestdrift in stand te houden. Ook bij zijn vertrek uit Amsterdam juichten zeer Velen den leidef- nogmaals toe. DE EFFECTENHANDEL In de Nederlandsche Staatscourant vain 30 September no. 190 is een besluit afge kondigd van de secretarissen-generaal van het departement van Financiën en van Ju stitie in zake den handel in effecten, dat op enkele punten een belangrijke verande ring brengt in het systeem, dat tot dusver re op dit gebied werd gevolgd. In artikel 1 wordt in het eerste lid ge zegd, dat koop en verkoop alsmede ruiling van aandeelen, van depotfractiebewijzen en van participatiebewijzen, anders dan door tusschenkomst van een lid van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel (bedrijfs groep Effectenhandel) of van een lid van de vakgroep Makelaars in' Effecten is ver boden. Hierin ligt een niet onbelangrijke verruiming van het arbeidsterrein van de leden van de bedrijfsgroep Effectenhandel of van de vakgroep Makelaars. Door deze bepaling is het onmogelijk geworden, dat transacties in effecten, welke vroeger zelf standig plaats hadden, dus zonder de tus schenkomst van een lid .van de genoemde groepen, ook in de toekomst zonder hun tusschenkomst kunnen geschieden. Dit slaat o.m. op de incourante fondsen, al werden deze grootendeels verhandeld via de en kele huizen, die zich gespecialiseerd had den, op den hahdel in deze fondsen. Ook buiten deze groepen om kwamen echter be langrijke transacties tot stand, zonder dat hierin een lid van de bedrijfsgroep of vak groep zijn medewerking verleende. Als voorbeeld hiervan kunnen wij noemen het koopen van pandbrieven door pensioen fondsen of andere instellingen rechtstreeks bij de hypotheekbanken. Door het thans uitgevaardigde besluit is dit in de toekomst onmogelijk geworden. Voor dergelijke transacties zal men in de toekomst de be middeling moeten inroepen van een com missionair, makelaar of bankier, die dan over dergelijke transacties de gebruikelijke provisie kan berekenen. Het belangrijke in lid 1 is, dat alle fondsen hieronder val len en niet alleen de officieel genoteerde effecten. De officieel genoteerde fondsen worden in lid 2 van artikel 1 genoemd. Dit lid be paalt. dat dergelijke fondsen slechts ver handeld mogen worden op de officieele beurzen, voor den geld- of fondsenhandel bestemd, bedoeld in artikel 1 der Beurs wet 1914. De handel hierin is dus beperkt tot Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In die centra moét de handel in de offi cieel genoteerde fondsen geconcentreerd worden. Deze bepaling sluit dus den clan- destienen of zwarten handel buiten de beurs om uit, waartegen in artikel 2 krasse strafmaatregelen zijn aangekondigd, ri.l. gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en een geldboete tot een onbeperkt bedrag of een van deze straffen. Een afwijking is mogelijk, zooals blijkt uit lid .3 van artikel 1. Dit lid staat de com- pensatietransacties toe. zooals die tot dus verre bij de afzonderlijke instellingen plaats hadden, zoodat het in elkaar sluiten van koop- en verkooporders toegestaan blijft. In artikel 1 (1) wordt uitdrukkelijk ge sproken van koop en verkoop alsmede rui ling van fondsen. Een gewone overdracht b.v. tusschen familieleden blijft dus geoor loofd zonder tusschenkomst van de leden van de bedrijfsgroep en vakgroep, evenals het verkrijgen van aandeelen uit een erfe nis of een schenking. Slechts in bepaalde gevallen zal dienstplicht gelden. Vorige week deeldên wij mede, «lat de leider van de Hauptabteilung Soziale Ver- waltung van .het Rijkscommissariaat, pre sident dr. Böhning, hoopte geen gebruik te behoeven maken van de dienstpöèhtveror- dening. Slechts in 1600 gevallen heeft men dit wel moeten doen, doch het betrof dan nimmer Vrouwen. Meri zal bij het te werk stellen van vrouwen van deze verordening slechts gebruik maken in de twee volgende gevallen: 1. Bij het plaatsen van vrouwelijke Ne derlandsche Werkkrachten in de textielin dustrie in de grensstreken, waarbij men ér voor zal zorg dragen, dat de aldus bemid delden indien mogelijk dagelijks, op zijn minst echter ieder weèkeinde, naar huis kunnen terugkeer en. 2. Bij het plaatsen van vrouwelijke werk krachten in dé confectie-industrie in Am sterdam, Rotterdam èh Den Haag. fok hier betreft het feitelijk slechts arbeidsters, die in werkelijkheid in de confectiebedrijven thuis hooren, doch die sedert eenigen tijd op andere wijze werkzaam zijn. Het ligt in het voornemen, deze arbeidskrachten ver der te werk te stellen in bedrijven te Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, tenein de aldaar dringende werkzaamheden ten behoeve van het Duitsche en Nederlandsche bedrijfsleven te verrichten. „Tijd". VERHANDELEN VAN ZILVEREN VOORWERPEN STRAFBAAR. Uitspraak van den Haagschen economiscïien rechter. De Haagsche Economische rechter, mr. Dé Vries, heeft beslist, dat naar zijn opvatting ook het verhandelen van gouden en zilvè- GRAPPIG VINDEN DE RADIO-ARTISTEN VANDEN I^EDERLANDSCHENOMROEP. DIE U ZOOVEEL JAREN DEN flJD HIELPEN BE KORTEN. HET HEUSCH NIET. DAT ZIJ NOG STEEDS HET SLOT OP UW RADIODISTRI- BUTIE-AANSLUITING VlNDÉN. ZE WILLEN GRAAG OOK VOOR U SPELEN EN ZINGEN. HERSTEL UW AANSLUITING FT.T 2027 ren voorwerpen strafbaar is, hetgeen ech ter, niet nadrukkelijk in de betreffende Ver ordening is aangègeven. Aanleiding tot deze beslissing was het feit, dat iemand te 's-Gravenhagè zilverén voor werpen had gekocht, volgens zijn zeggen als geldbelegging, doch later had hij de voorwerpen wèer verkocht, toen de prijs van het zilver daalde. Hierin zag de rech ter een aanwijzing, dat verdachte voor spe culatieve doeleinden had gekocht. In de verordening wordt alleen een verbod ge geven tot verhandelen van goud en zilver en daarom vorderde de officier vrijspraak. De rechter was echter van oordeel, dat het de bedoeling der Verordening is, dat ook het verhandelen van voorwerpen strafbaar wordt gesteld, en legde daarom 800 gld. boete sifbs. 4 maanden hechte'nis op. SPORT VOETBAL Programma afd. Leiden N.V.B. Voor Zaterdag 3 Oct.: Ie kl.: Quick B. 2Lei den 1, 4 uur, Devilèe; Rijndb. B. 1Koude kerk, 4 uur,. Havenkom. 2e kl. A.: A.S.V. 1R.C.L. 2, 4 uur Spaan derman. 2e kl. B.: R.C.L. 3Ryndb. B. 3, 4.30 uur, Neijenhuys; AlphiaTer Leede 2, 4 uur, Verruijt; G.W.S. 2Quick B. 4, 4 uur Dis- craad. 3e kl.: C.N.V. 2—Ter Leéde 3, 4 uur, Goedhart. Adspir,: R.C.L.—Alphia. 3 uur, v. d. Vèl- dèn; Ter LeedeQuick B. (b), 2.45 uur, de Bruijn; Quick B. (ajRijnsb. B. 4 uur, (ibijterreinNêutehoom. Voor Zóédaè 4 Öctóbèr. Ie kl. A.: AlpKeri Boys 1Alphen 3, 2 uur, A. Hillebrand; L.F.C. 3—L.D.W.S. 2, 11.30 uur, Tekke; Lisse 2Meebburg 1, 2.30 uur, v, a. Spek; Ü.V.Ö. 1Roodeniburg 2, II uur, Stavleu. Ie kl. B.: Lugd. 3Leidsche B. 1, ll uur, (le terrein), Ié Maïtrè; Meerburg 2— D.O.- C.Q.jS. 2. 2 uttr, Akerboom; Mofschkw. 1 Fóreholte 1, 2 uirr, Meijer; U.V.S. 4Lisse 3', 2 uüf, (gr. bijteiT.), Speel. 2e kl. A.: Alphen 4^-A.O."^. 1, 1.30 uur, phen B. 2, 12. uur, de Groot; A.S.C. 4Roó- phen B. 2, 12 uur, de Groit; A.S.C. 4Roo- denfeUrg 3, 11 Uur, Kempen ,str.), v. Oos ten. -o 2è kl. B. D.O.C.Ö'.S. 3Beresteyn. 2 uur, C. v. Leeuwen; U.V.S. 5—V.V.S.B. 3, 12 uur,, (gr. bijterr). Hoogduin; D.S.B. 1 l,ugd. 5, 12 uur, v. d. Zwet; V.V.L.V. 2 Rouwkoop 2, 4.15. uur, v. d. Meijden. 2e kl. C.: Z.L.C. 2—Teylingen 2, 2 uur, de Vogel; V.V.S.B. 4—Kagia 1; 12.30 uur, Türk. 3e kl. A.: Lugd. 6U.V.O. 2. 11,30 uur, (2e terrein), v. Lóón; A.Z.L. 2D.Ö.C.Ö.S. 4, 2 uur, Platteel; V.V.L.V. 3—A.S.C. 6, 12.30 uur, Rietkerken. 3e kl. B.: Lisse 4Kagia 2, 12.30 uttr, v. Gijlswijk; Leidsche B. 2A.S.C. 7, 11.30, Nanninga; A.O.V. 2L.F.C. 5, 10 uur Fran se; T.O.N.A. 2—V.V.S.B. 5, 2 uur, Bouw meester. 3e kl. C.: Roodeniburg 5A.S.C. 8, 12 uur, de Mol; Foreholte 2Morsch'kw. 2, 2 uur v. d. Valk; V.V.S.B. 6Lugd. 7, 1 uur Hoogervorst. 4e kl.: Roodenburg 6—A.S.C. 9, 2.30 uur, (Ibijterrein), Sliggers; A.Z.L. 3L.F.C. 6, 11 uur, Valk; D.S.B. 3—U.V.S. 7, 10 uur, v. Roon." ..Junioren: D.O.C.O.S.Lisse, 12.30 uur, Filippo; Rooden'burg (A)—A.S.C. J.15 (bij- terrein), v. Beelen; A.O.V.Lugd., 12.15 uur, v. d. Pompe; U.V.S. -(A)—T.O.N.A., 12.30 uur, (kl. bijterr.), v. Duuren. Adsp. A.: Alphen—Roodeniburg (b), 12 uur (bijterrein) Sassen; Lugd.A.S.C. (a), 10 uur. (2e terrein), v. d. Water; Rouw koopL.F.C. (a), 12 uur, v. Goozen; Tey lingenV.V.S.B,, 12.30 uur, v. d. Klauw; Roodenburg (a)A.S.C. (b), 12 uur, (foy- terrein), Beurze. Adsp. B.: L.F.C. (b)A.O.V., 10 uur, Boön; MeerburgV.V.L.V., 12.30 uur Pont; Leidsche B.—A.S.C. 10 uur, de la Rie; U.V.S. Roodenburg (c), 11.15 uur, (kl. bijterr.) Dool; U.V.S. (c)—Rooden burg (e), 10 uur, (kl. bijterr.) Klinkhamer. LugdunumA.S.C. Lugdunum zal Zondag a.s. voor de plaatselijke ontmoe ting tegen ASC als volgt uitkomen: doel: J. Douma; achter: J. Bronsgeest, A. Strijk; midden: J. v. d. Waals, D. Pardon, I. Rey- ken; voor: P. Vermond,. H. Meurs, J. v. Weerlee, H. v. Es, P. v. Berkel. ZWEMMEN Internationale zwemwedstrijden uitge steld. Naar w|j van bevoegde zijde ver nemen, zullen de internationale zwemwed strijden voor dames, welke Zaterdag 10 en Zondag 11 October resp. in Den Haag en Amsterdam zouden worden gehouden, tot een naderen datum in November worden uitgesteld. Zulks houdt verband met den korten tijd van voorbereiding; welke voor deze wedstrijden bestond. SCHAKEN De tweekamp Eu wev. (L Hoek. Gis teravond werd in het Nationaal Schaakge bouw te 's-Gravenhage de laatste partij van den. tweekamp gespeeld, Het was weder een Engelsohe opening, die later in een sóórt Siciliaan veranderde. Reeds Vroegtij dig werden verschillende officieren geruild, waarbij v. d. Hoek alle pionnen van Eirwe isoleerde. Als compensatie had de kam pioen een open e-lijn in zijn bezit. Mén vér- wachtte reeds remise, toen v. d. Hoek op listige wijze zijn kasteelen in 't spel wist te betrekken. In het nu volgende toren- eindspel moest Euwe alle zeüen bijzetten om remise te bereiken, hetgeen hy alhoe wel hij twee pionnen ten achter kwam bereikte door zijn vergevorderden vrijpion op de f-lijn. Een spannend slot. De eind stand luidt: dr. M. Euwe 8 punten, 6 ge wonnen partijen, 4 remise. A. J. v. d. Hoek 2 punten. In zijn sluitingswoord bracht dé voorzit ter van den Ned. Schaakbond, de heer G. W. J. Zittersteijn, naar voren, dat dr. Ëuwe nog steeds onaantastbaar kampioen is, maar dat 't hem genoegen deed dat jonge spelers zooals v. d.. Hoek op deh voorgrond treden om in een tweekamp met onzen nationalén kampioen hun kraiphten té meten. Dr. Euwe dankte den Ned. Schaakbond voor de organisatie van. den wedstrijd én prees in v. d. Hoek zijn, strijdlust om tót 't einde vol te houden en niet zijn kop te latèn hangen na 6 opeenvolgende neder lagen. Alphen I kampioen. De gisteravond te Alphen gespeelde beslissingswedstrijd tus schen Alphen I en Bhilidor, I bracht een groote overwinning voor Alphen I, dat der halve thans definitief kampioen is gewor den. Na beslissing der afgebroken partijen zal het wel een meerderheid van 7p'. te gen 2Yx p. geven. Het kampioenschap van Oegstgeest. In Huize Wijnstok is gisteravond de Wed strijd voortgezet met.de partijep: v. d. Lin denMombetg,, De Kier—De Bruin, Mod dermanv. d. Graaf en Groenevéld-War burg. In de partij tusschèn v. d. Linden en Momberg, een geweigèrd Damegambiet, won wit al gauw .een lóöper en later zelfs een toren, zoodat Momberg verloor. De par tij De Kier—De Bruyn wérd afgebroken. De stand is nog ongeveer gelijk. Deepe ning was de half-Slavi^che verdediging van het Damegambiet, Een Frafische partij werd tusschen Modderman én, v, d. Graaf gespeeld en afgebrókeri in ongèveèr gelij ken Stand. Ten slotte een onregelmatige opening tusschèn Groenévèld en Warburg. Laatstgèrioeiftdè speelde rilèt op zijn best. Reeds m de opening verloor hij eèn officier zonder er iets voör terüg te ontvangen. Daarna woft Gróenëveld de party, Ae he- gende .in deze wedstrijden, zonder één en kele te verliezen. Afgebroken en uitgestelde partijen: War burgv. d. tfraaf 01, v. d. Linden—De Kier 10, Warburg—Midderman 01, MombergDe Kier 01. Stapd na .de 4e ronde: Groeneveld 4' Modderman 3x, v. d. Graaf 2x, v. d. Lin den 2, De Bruyn lx, D'è Kier lx, Wèrburg x en Momberg x. GEMENGDE BERICHTEN DRIE JONGENS DOOR LANDMIJN GEDOOD Een tragisch lot heeft Zondagmiddag zes jongens, die spelenderwijs op een landmijn trapten, waardoor drie hunner werden ge dood en drie gewond, getroffen. De jon gens waren aan het bramen plukken, waartoe zij zich in strijd met het bestaande verbod ook begaven op een door prikkel draad afgèzet militair tèrrein. Een hunner trapte op een landmijn, met het gevolg, dat twee broers en een andere jongen on middellijk werden gedood. Een tweetal an- dpre jongens van dezelfde twee families liepen zware verwondingen op. een zesde werd slechts licht gewond. „Tel." Ernstig ongeluk bij schilderswerk. In. het Canisiusziekenhuis te Nijmegen werden gisterochtend twee te Nijmegen woonachtige schilders binnengebracht, de 38-jarige Verberk en de even oude Peters. Met twee collega's waren zij in Lienden bezig met verf werk aan een brug en toen zij een steiger wilden laten zakken, was er een touw gebroken. Hun kameraden konden zich tijdig aan de brug vastgrijpen, doch Verberk en Peters maakten een val van 15 meter. Beide kregen zware in wendige kneuzingen. De schilder Verberk is in het ziekenhuis aón de bekomen ver wondingen overleden, terwijl de toestand van Peters nog zeer zorgwekkend is. De bruiloft beneden, de dieven boven. Een dezer lagen stapte een caféhouder aan de Gouverneurkade te Amsterdam in het huwelijksbootje. Het spreekt vanzelf, dat er nog wel wat „onder de kurk" was, de stemming liet niets te wenschen over en het was op reeds vergevorderd uur, dat het bruidspaar zich naar de boven de zaak gelegen woning begaf. Daar wachtte hun een onaangename verrassing: het bleek, dat, terwijl de genoodigden beneden zaten te feesten, ongenoode bezoekers zich met behulp van een breekijzer, toegang tot het bovenhuis hadden verschaft. Uit een geld kistje was 4420.verdwenen, alsmede een textielvergunning en 80 punten. RADIO-PROG&AMMA ZATERDAG 3 OCTOBER. HILVERSUM 1, 415,5 M. 7.15 Gram.; 7.30 BNÓ: Nieuws; 7.40 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 Aansluiting met8.50 Gram. (9.30 Spiegel van dén dag); 10.00 Vaudeville orkest; 10.30 Tusschen de re gels door; 10.45 Melodistën; 11.30 Cèllo en piano; 12.00 Almanak; 12.05 Theo. Uden Masman en zijn dansórkest; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Amusementsorkest; 13.45 Reeks Arbeidsdienst: „Lhvend heden"; 14.00 Het Groóte Omroeporkest; 14.30 Tijd- schriftenschouw'; 15.00 Bonte middag; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Gemengd koor; 17.30 De Vliegende Hollander, luisterspel; 18.00 Cabaret-programma; 19.00 Als ik 't voor 't zeggen had; 19.15 Gram.; 19.30 BNO: Nieuws; 19.50 Altoaer de sleutels in het waepen staen. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales; 20.15 Röntgenkwartet; 21.00 Mozartprogramma; 21.45 BNO: Nieuws; 22.00 Ilse Werner en Jean Sablon; 22.15 Soirée Datisante; 23.15—24.00 Een vroolijk goedenacht. ÖILVERSÜM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hiiversupi I; 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Gram. (8.00 Brandende kwesties); 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 Gram. (9.15 Voor, de huisvrouw); 10,00 Gódsd. Uitzending; 10.3,0 Orgelconcert- 11.00 Voor de jeugd; 11.20 Piano; 11.30 Svmphonisch concert; 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Bloembollencultuur; 13.15 CÏavëcim'b'èl; 13.30 Sted. orkest van Maastricht. (14.00 Godsd. uitzending); 15.00 Kreutzer-Sonate. Beethoven; 15.30 Luister spel: De winterplannen van vriend luid spreker; 16.00 Strijkorkest* 16.45BNO: Nieuws; 17.010 Vqöt de binnenschippers; 17.15 Gram.; 17.30 Mr. A. J. Zondervón neemt het Commando der W.A. weer op zich Mussert. de leider der N.S.B., zal het woord tot de W.A. richten 18.00 Marsch- muziek; 18.15 Öigelsóèl 18.30 BNO: Nieuws; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: Grohingsch praatje: 19.00 -Groeten aan Nederlandsche zeelieden; 19.30 Caba ret-revue. Vanaf 20.15 alleen voqr de Ra dio-Centrales; 20.15 Gram.; 21.45 BNO: Nieuws en Mil. overzicht; 22.10 Avónd- wijding; 22.10—24.00 Zie Hilversum I. GEM. RAÜIÖ-DlSiRlèUTIEBEDRIJF. Ie programma: 7.15—^1.00 Hilversum I. 2e jjrö'gtairima: 7.15—22,15 Hilversum II; 22.15—24.00 Buitenlandsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Buiten landsch programma. i ÉituAgie. ZATERDAG 2 Oct. Mis v. d. H, Teresla V. h. Kindje Jesus: Veni. Gloria 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. In kerken van de E.E.P.P. Franciscanen: ZATERDAG. 2e gebed v. d. Vigilie v. d. H. Vader Ftanciscus; 3e v. d. overbrenging v. h. lichaam v. d. H. Clara, Maagd; 4e voor den vrede. Geen Credo. Laatste Evan gelie v. d. Vigilie. FEUILLETON Oorspronkelijke roman door MIÈS VAN VELSEN. 32) Maar klarjanneke, gewend aan een teil, teekendé hevig protest aan, toen ze in 't groote bad werd gezet en niet voordat ze weer aangekleed was en Loek een spelle tje verzon, hield 't schreien op. Ze kwamen laat aan 't ontbijt waar Han al ongeduldig wachtte. Toch klaarde z'n gezicht op, toen hy haar met de lachende baby op den arm zag binnenkomen. „Is 't geen schat, Han?" Hij knikte, streek even met z'n vinger langs 't zachte wangetje. „Zoo nu zullen we eens vlug beginnen; heeft Liesbeth al thee geschonken." ,,Gel'ikkig wel, maar jouw kopje staat koud je worden." Als alle menschen, gewend om op htm tijd bediend te wórden, hielt^ hrj niet van ongeregeldheden. U Ergerde hem dan ook, dat Loek meer aandacht besteedde aan 't voeren van 't kleintje, dan aan haar eigèn ontbijt. „Telefoon voor u, mevrouw", zei Lies beth na een bescheiden tikje op de deur. Loek zeikte Hart het kind over. „Neem jij haar even", zei ze en liep haas tig de gang in. „Met mevrouw Warsage, hoorde ze èen zenuwachtige mannenstem vragen, zoodra ze de hoorn aan 't oor bracht. ,,Ja, daar spreekt u mee o, ben jij 't Mark." „Kunt u mij zeggen" haperde „weet u wapr Gaby is?" Ze hoorde de angst in z'n stem. „Misschien kunnen we daar beter even thuis over praten", zei ze bedaard. Zal ik vanmiddag even bij je aan komen?" „Zeg me ten minste of ze bij u is, of ze leeft", bracht hij met moeite uit. Loek stelde hem, wat 't laatste betrof ge rust, maar negeerde voorzichtig de eerste' vraag en beloofde tegen vier uur dien mid dag te zullen komen. Ze vond een volslagen ontredderd mènsch tegenover zich. Hij bood haar een stoel aan en bleef zelf staan.. j,Zèg me, wat u.varv haar weeft', -drong hij, „is ze by u? En Marjaririeké." Dè uit drukking van z'n gelaat verried een naam- looze angst. Loek aarzeldè: Mocht ze het zeS~ gen. Als hij èens z'n rechten liet gelden. Van den' anderen' kant was ze overtuigd, dat hij geen komedie speelde. Kon ze hem in de onzekerheid latefi én! rto'odeiooze op sporingen laten doen. „Ze zijn bij mij zei zé langzaam en zég hem scherp aan. Ovèr Gaby's toestand kan 'k je nog niets zeggen. Ze heeft ner gens over gesproken ik oordeel alleen naar 't geen Ik gezien heb." Ze zweeg. Mark had zich op een stoel laten vallen. De elle bogen op de knieën steunde hij 't hoofd in beide handen. Heftig schokte z'n schouders. Loek zei niets ofschoon ze diep medelijden met hem vóelde en graag een troostend woord had gesproken. Een harde les was hier noodzakelijk. „Gelooft u, dat 'k zou willèn sterven om dit ongedaan te maken", zei hij ha eënige oogenblikken en zag haar aan. „Leven, en de gevolgen van onzè fou ten dragen is dikwijls moeilijker." „Ga'by zal toch inzien, dat 'k in een oogeriblik van waanzin gehandeld héb! 'k Had gedfóhkeri, 'k wist niet wat 'k deed laat me nSafhèat toegaan eri 't Kaar zëg- gëh." Hij Stónd op' êri liêfp zêhuwachtig dé ka mer hëéh eri Weêr. „Ik hóóp, dat jé bégrijpen zult, dat Ga by tijd noodig hééft om zich te herstellen," zei Loek. „Ze móét êeriigën tijd vdtkómeiï rust hebben." Hij kniktè. Dan bleef fiij vóór L'ö'èk staan. ,^r „Durft u mij hoop geveh, dat 'k hdét niet voor goed Verloren heïb?" Adamloos wachtte hij 't antwoord af. Hij leek jaren oudèr geWorderi. „Zoover 'k mag óordeélen, ja maar bedenk, dat je Gaby diep beleedigd hebt en zij is geen vróUw, die gemakkelijk ver geet." „Ik zal haar schrijven", zei hij wat kal mer. „mag ik op uw hulp rekehen?" „Stel je daar niet te veel van voor, Mark. dit is een kwestie tusschen jullie beiden." Opnieuw zag ze de angstig verwarde uit drukking in z'n oogeri. „Gedraag je als een man zei Loek, terwijl ze opstond om heen te gaan, „aan vaard hetgeen je verdient en bid óók voor haar." Eenige dagen later, toen Loek als naar gewoonte Gaby zelf 't ontbijt op bed bracht, feikte ze haor een brief over. De jonge vrouw wtéfp' ëen haastigen blik op de envèlop'pe êft lei hem dan ongeopend naalSt zich. Een gloeiende blos kleurde haar gelaat. Ze zei hiets. dö'cfi zoódra Loék verttokken was scheurde ze hem ópen en doorliep vlug den in'hou<j. 't Warén slechts epkele, re gels,' die Mark geschreven had. Ben bede om vergiffenis, één bèlófte geën druppél alcohol mèer aan,te raken en de verzeke ring dat hij het hadr op' geeh énkele wyzë mdèiljjk zóu maken, tóet een bittere glim lach vouwdè zé het briefjë diëht. Voor het oogeniblik was dit tenminste een gerust stelling: hij zou haar niet dwingen. Ze ging weer liggen en sloot de oogén. Terug? De gedachte hièraan deed haar huivèren. Wat dan? Voor ze een bevredigend antwoord kon vinden, ging de deur opén en kwam Loek binnen met Marjanneke op den arm. „Hoe heb ik het nu? Nog niets gegeten. Dan. neem ik voor straf je dochter weer mee. „Zóo wreed zult u niet zijn", ze richtte zich half op. „Kom maar bij moeder, schatje". Met ongewone heftigheid kuste ze het kind en drukte het vast, tegen zich aan. Ben je moeders lieveling?" „Mamma^kindje, pappa-kindje", harhaal- de Marjanneke braaf zóoals haar geleerd was. Groote stille tranen drüpteh neer op het dohkere kinderkopje. (Wórdt Vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2