DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN DUITSCHLAND Momentje VRIJDAG 2 OCTOBER 1942 -3 Jaargang No. 10369 S>e£cid^cli^(2ou^ant Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. RL van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. FEITEN SPREKEN. De toekomst ligt in Gods hand. Deze ge dachte is een troost en geeft ons vertrou wen. Het heeft geen nut, zich te buiten te gaan aan voorspellingen omtrent den loop der gebeurtenissen, God alleen weet, hoe hij de wereld leiden zal. Hitier heeft bij zijn rede van Woensdag j.l., toen hij te Berlijn het Oorlogswinter hulpwerk 194243 opende, zich evenmin gewaagd aan ij dele voorspellingen. Slechts van twee dingen gevoelde hij zich zeker: n.l. van de eindoverwinning der Duitsche wapenen en van de uitroeiing van den Joodsohen invloed. Overigens liet hij de feiten voor zich zelf spreken. Met een bijtende ironie stelde hij naast elkaar de armelijke schijnsuccessen van de Britten, welke de propaganda moet opbla zen tot geweldige wapenfeiten, en de lange reeks van 'militair#1 operatief welke door de Duitsche legerleiding alle tot een zege vierend einde zijn gebracht. Hy wees op de wapenfeiten in Afrika, (waarvan generaal- veldmaarschalk Rommel de levende en aanwezige representant was), op de veld tochten in Zuid-Oost Europa en in Rus land alle krijgsbedrijven welke eenig zijn in de militaire historie. Doch niet ver blind door den schoonen* glans van het be reikte succes, toonde de Fuehrer dat hij als oud-soldaat uit den eersten wereldoorlog, begreep met wat voor offers en moeiten al die successen door de soldaten aan het front zijn betaald. De weermachtsberichten zeggen het zoo kort en nuchter, maar er gaat heel wat schuil achter die droge en zakelijke zinnen. Nadat hij zijn soldaten aan de fronten had geprezen en ook lof had toegezwaaid aan de met de Duitsche weermacht ver bonden legers van andere volken, sprak hij eveneens zijn waardeering uit voor het geen het z.g. thuisfront deed. Er wordt thans zoowel in Duitschland als in de ver overde gebieden ontzaglijk hard gewerkt aan de organisatie van een nieuw Europa, een Europa, dat bevrijd van het bolsjewis tische gevaar zich vrij zal maken van de kapitalistische heerschappij der Angelsak sische mogenheden. Daaraan wordt thans reeds met man en macht gewerkt. De diplomatieke redacteur van Stefani, constateert danook in een artikel, waarin hij de rede van Hitier bespreekt: „Terwijl de Spil op zuiver militair ter rein reeds heeft gewonnen door haar stra tegische en territoriale successen, is zij thans gereed om tegen de Engelschen en de Amerikanen den strijd aan te binden op welk ander gebied ook, dat van productie en voedsel zoo goed als dat van de lucht bombardementen. Ook de tijd werkt voor de mogendheden van het Pact van Drie. Terwijl haar legers de vijandelijke coalities verpletterden, hebben Duitschland, Italië en Japan een formidabele organisatie tot stand gebracht op het gebied van indu strie, techniek, landbouw en voedselvoor ziening, waardoor zij Engeland en Amerika kunnen verslaan zelfs op een terrein, waarop die landen reeds meenden te heb ben gewonnen en waarop zij al hun bere keningen gebasseerd hadden, toen zij den oorlog uitlokten". Het woord is thans aan den soldaat en aan den arbeider, wier daden moeten spre ken. DE NIEUWE WEEK- EN MAANDBONNEN. Voor de volgende week zijn de gebruike lijke rantsoenen brood, beschuit, vleesph, melk, aardappelen, tabak en sigaretten ver krijgbaar gesteld op de bonnen 51, terwijl taptemelk geleverd zal worden op de bon nen 157 en 257. In het komenden tijdvak tot 31 October zijn geldig verklaard: Bon 402 voor suiker; bon 403 voor jam; bon 404 voor 125 gram peulvruchten; bon 405 voor 125 gram öavermout; bon 406 voor gort; bon 407 voor vermicelli of maizena; de bonnen 397, 398 en 399 voor kaas; de bonnen 408, 409, 410 en 411 voor bloem; de bonnen 457 en 458 reserve voor rijst; de bonnen 51 en 52 voor chocolade, de bon- WINTERHULP. Slechts ƒ20.per week bedroegen de inkomsten van een gezin met zeven gezon de kinderen beneden de elf jaar. Ledikan- tjes en beddegoed konden niet worden aangeschaft, zoodat drie en vier kinderen tezamen in een bed sliepen. (Dit is nog niet eens het sterkste staaltje, dat aange haald kan worden). Met geld van de Winterhulp kon hierin verbetering gebracht worden. Winterhulp moet dit geld weer op haar eigen beurt ontvangen van onze eigen volksger.ooten. Bedenk dit, als u straks weer gevraagd wordt te offeren. Winterhulp vraagt niet uw vestzakje, doch uw hart. nen 53 en 54 voor suikerwerk en ten slotte voor een periode van acht weken bon 400 voor koffiesurrogaat. De zeepbonnen 370 en 371, M-zeep en M- toilletzeep zijn verlengd tot 31 October. In verband met de aanwijzing der distri butiebonnen voor de periode van 4 tot en met 31 October 1942, wordt nog het volgen de bekend gemaakt. Voor genoemd tijdvak zijn ter verkrijging van havermout en peulvruchten twee bon nen, namelijk „algemeen 404" en „algemeen 405", aangewezen. Bon „algemeen 404" geeft recht op het koopen van 125 gram havermout. Men kan derhalve niet kiezen tusschen 250 gram peulvruchten en 250 gram havermout, doch men kan van beide artikelen de helft ver krijgen. Voorts kan men, zooals bekend, voortaan op den jambon, in plaats van 500 gram jam en dergelijke artikelen, ook 300 gram ge stampte muisjes of andere voornamelijk uit suiker bestaande boterhamstrooisels koopen. De term „voornamelijk uit suiker bestaande boterhamstrooisels" komt in de plaats van de oorspronkelijk gebezigde uitdrukking vruchtenhagelslag, aangezien gebleken is, dat het woord „hagelslag" een gedeponeerd handelsmerk is. Op den voor vermicelli aangewezen bon „algemeen 407" is thans, behalve vermi celli en aanverwante artikelen, ook weer maizena, sago, aardappelmeel en pudding poeder verkrijgbaar. Puddingpoeders zul len in den vervolge zonder suiker worden vervaardigd. Het is echter mogelijk dat nog puddingpoeder vervaardigd met suiker voorradig is. Deze voorraden zullen mo gen worden uitverkocht, doch aanspraak op levering daarvan kan niet worden ge maakt. Ten slotte wordt de aandacht er op ge vestigd, dat bon „algemeen.400" aangewezen ter verkrijging .van kofriesurrogaat, dit maal weer voor een tijdvak van acht we ken, derhalve tot en met 28 November 1942, is aangewezen. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 4 Oct. tot en met 10 October: Te St Oedenrode is dezer dagen een klompenmakersschool in gebruik ge nomen. De oprichting dezer school is te meer toe te juichen, daar het oude hand werk steeds meer op den achtergrond werd gedrongen door de machinale klompenfabricage. Driekwart der kosten wordt door het Dept. van Sociale Zaken en de rest door een zestal Brabantsche gemeenten gedragen. Een jeugdig leerling aan het werk Polygoon-v. Bitsen-Pax Hofland m 51-A Brood 51-B Brood 51 Beschuit 51-A Vleesch 51-B Vleesch 51-A Aardapp. 51-B Aardapp. 51 Melk 1-57,-2-57 res. 51 Tabak 51 Sigaretten. 1 rants, besch. br. of geb. v rants, 'L 01 vl waren j 2 kg. aardappelen 1 kg. aardappelen kg. aardappelen l 3/4 liter Melk 1 3/4 liter taptemelk 1 rants, tabak. 1 rants, sigaretten. 4 Oct. tot en met 31 Oct.: 402 algemeen 403 algemeen 408, 409, 410, 411 algemeen 4-57, 4-58 res. 404 algemeen 405 algemeen 406 algemeen 407 algemeen 397, 398, 399 alg 51, 52, 53, 54 versnap. 1 Kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 125 gram peulvruchten 125 gram havermout 250 gram gort 100 gram vermicelli of maizena 100 gram kaas 100 gr. choc, suikerwerk 4 Get. tot en met 28 Nov.: 400 algemeen I 250 gram koffiesurrogaat 25 Sept. tot en met 6 October: 48 Boter I rantsoen Boter 48 Vet J X rantsoen Boter 13 September tot en met 11 November: 2-61, 2-62 res. I rantsoen boter 3-61, 3-62 res. rantsoen boter 4-61 reserve V2 rantsoen boter Verlengd tot en met 31 October: 370 Algem. I 1 rants. Eenheidsz. M Eenheidsz. 1 rants. Eenheidsz. 371 Algem. i rants. Waschpoeder M Waschp. I i rants. Waschpoeder M Toiletzeep J 75 gr. Toiletzeep 80 pet. I Sept. tot en met 31 Dec.: M Textiel 45 gram scheerzeep. II Mei tot en met 31 December: 01 tot en met 05 B.V. 1 brandst. 1 eenh. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 3 October: 49 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen, Melk, Tabak, Sigaretten, 52 Reserve (taptemelk), 377 Alg., 382 t/m. 390 Alg., 392 t/m. 395 Alg., 46, 47, 48, 49 versn.; 4-49, 4-50 Reserve. STRIJDT VOOR EUROPA Steeds dieper wiggen in stadsgebied van Stalingrad Het Duitsche weermachtsberioht van gis ternamiddag luidt: „In het gebied van den Kaukasus duren de verbitterde gevechten om zwaar ver sterkte heuvelstellingen voort. Te Stalin grad drongen de aanvallende troepen, ge steund door formaties van de luchtmacht, in verscheiden wiggen dieper het Noorde lijke gedeelte van .de stad binnen. Sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijd krachten, die aanvallen ondernamen tegen de Noordelijke grendelstelling, werden on der zware bloedige verliezen in tegenaan vallen afgeslagen, waarbij 98 pantserwa gens, meerendeels van Engelsche en Ameri- kaansche herkomst, vernietigd werden. Bij deze gevechten heeft zich opnieuw een pantsercorps door ongewoon dappere hou ding onderscheiden. Dit corps heeft reeds de laatste dagen van Augustus door een snellen <^marsch van den Don tot de Wol- ga het verkeer op de rivier verhinderd, de verbindingen van Stalingrad naar het Noorden ten Westen van de Wolga afgesne den en de voorwaarden geschapen voor den aanval op Stalingrad zelf. In wekenlange zware afweergevechten heeft het deze be langrijke grendelstelling tegen ver supe rieure vijandelijke strijdkrachten weten te behouden. De achterwaartsche spoorwegverbindin gen van den vijand in het gebied van de Beneden- en de Midden-Wolga alsmede in het gebied om Moskou werden door de luchtmacht overdag en des nachts aange vallen. Ten Noordwesten van Woronesj verloor de vijand bij vergeefsche aanvallen in den sector eener divisie 25 pantserwa gens. Bij Rzjef leidden eigen aanvalsopera- ties ondanks taaien vijandelijken tegenstand tot plaatselijke verbetering der stellingen. Concentraties van den vijand werden door artillerievuur en luchtaanvallen uiteenge dreven, zoodat de voorgenomen aanvallen in het geheel niet ondernomen konden wor den. In het onherbergzame boschgebied rug gelings van den centralen frontsector wer den door Duitsche en Hongaarsche forma ties sterke benden samengedreven en ver nietigd. Bij geringe eigen verliezen verloor de vijand 1026 dooden, 1218 gevangenen alsmede een vrij groot aantal zware en lichte wapens. In den Noordelijken frontsector werden sterke vijandelijke strijdkrachten ingesloten en werden tegenaanvallen in den kiem ge smoord. In Egypte sloegen troepen van het Duitsch-Italiaansche pantserleger een Brit- schen aanval af, die begon na een hevige voorbereiding door de artillerie. Een aantal pantserwagens werd kapotgeschoten en er werden 200 gevangenen gemaakt. In de Golf van Suez beschadigden ge vechtsvliegtuigen een groot koopvaardij schip op ernstige wijze. Bij overdag ondernomen aanvallen door afzonderlijke Britsche bommenwerpers aan de kust van het Kanaal en bij nachtelij ke storingsvluchtèn in bet gebied van de Noordzee werden vier vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen bombardeerden overdag spoorweg werken en bedrijven der bewapeningsindustrie als mede militaire doelen in verscheidene plaatsen van Zuid- en Zuidoost-Engeland. Voor de monding van de Orinoco in de wateren voor Freetown, voor Newfound land en in het centrale deel van den Atlan- tischen Oceaan brachten Duitsche duikboo- ten 12 vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 54.000 brt. tot zin ken. Daarmede hebben onze duikbooten in de maand September 126 schenen met een gezamenliiken inhoud van 769.200 brt. tot zinken gebracht en het in Mei 1942 bereikte en tot dusver grootste resultaat van een maand overtroffen. Nog 14 andere koop vaardijschepen werden door torpedotreffers beschadigd. In den strijd tegen de vijandelijke mari ne werden door strijdkrachten boven er# onder water zes torpedojagers, twee hulp kruisers, drie torpedomotorbooten tot zin ken gebracht; drie torpedojagers en talrij ke torpedomotorbooten beschadigd. Eén tor pedomotorboot werd buitgemaakt. In het zelfde tijdvak vernietigde de Duitsche luchtmacht 35 koopvaardijschepen met een gezamenliiken inhoud van 242.500 brt. en beschadigde acht andere koopvaarders. Aan vijandelijke oorlogsvaartuigen bracht de luchtmacht een kruiser tot zinken en met medewerking van kustbatterijen vijf torpedojagers, verscheidene bewakingsvaar tuigen, een patrouilleboot en een vrij groot aantal motortorpedobooten, alsmede lan dingsvaartuigen van allerlei aard. Daarme de heeft de Britsch-Amerikaansche scheep vaart in September alleen door Duitsche gevechtshandelingen 161 schepen met een gezamenlijken inhoud van 1.011.700 brt. verloren. Nog 22 andere koopvaardijsche- werden beschadigd. Hauptmann Hans-Joachim Marseille, dra ger van de hoogste Duitsche onderscheiding voor dapperheid, heeft, onoverwonnen door den vijand, op het Noord-Afrikaansche oor- logstooneel den vliegerdood gevonden. Ver vuld van ontembaren aanvalsgeest heeft deze jeugdige officier in luchtgevechten 158 Britsche tegenstanders bedwongen. De weermacht betreurt het verlies van een waarlijk heldhaftigen strijder". DE TOESTAND TE STALINGRAD. In militaire kringen te Berlijn zegt men omtrent den toestand te Stalingrad, dat de stad is ingesloten door een halven cirkel, waarvan de middellijn wordt gevormd door de Wolga. Het Zuidelijke deel van de zen halven cirkel is bijna geheel in Duit sche handen, terwijl in het Noorden voor namelijk om de drie groote fabrieken al- UNIVERSITAIRE STUDIE MET LAGERE SCHOOLOPLEIDING Het is rlbg niet lang geleden, dat de toekomstmogelijkheden voor onze jeugd zoo goed als geheel afhankelijk waren van de financieele positie der ouders. Dat was de tijd, waarin onze universiteiten en hoogescholen voor het overgrootste deel werden bezocht door jongelui, die uit een paar be voorrechte kringen voortkwamen: op deze wijze hadden deze kringen in wezen het alleenrecht voor de be zetting van die leidende posities, waarvoor een academische opleiding noodzakelijk is. En dat zijn er heel wat, zoowel in de bestuursorganen als in handel en industrie. Een staats- en particulier beurzen systeem moest er terzelfdertijd voor zorgen, dat de hooggeroemde gelijk heid van rechten tenminste uiterlijk bewaard bleef. Practisch veranderde hierdoor echter maar heel weinig. Thans valt een kentering waar te nemen. Het Langemarck-studium heeft zijn leergangen voor onze Nederlandsche jeugd opengesteld. Elke flinke, jonge kerel van 16 tot pl.m. 22 jaar, die meent, tot verdere vakschoolstudie of zelfs tot universitaire studie in staat te zijn, doch die deze studie uit eigen middelen niet kan bekostigen, krijgt door het Langemarck-studium de kans, een dergelijke opleiding te volgen. Bij de toelating spelen alleen de prestatie^, die hij in staat is te leveren, een rol. Voor inlichting en aanmeldingen kan men zich wenden tot het Lange marck-studium, Waalsdorper weg 12, Den Haag. daar, de arbeidersbuurt Rykof, het zeer uitgestrekte abattoir en de zoogenaamde spartakuswijk nog verbitterd wordt gé- vochten. Stalingrad zelf, aldus betoogt men voorts, is geen strategisch doel meer, doch nog slechts een naam voor een rookenden puinhoop. Het strategische doel, de afslui ting van de Wolga, is volgens de militaire deskundigen al bereikt en daarom kan de Duitsche oorlogsleiding zich veroorloven haar aanvallen op de gemeente stelselma tig te blijven-uitvoeren, terwijl daarbij het Duitsche en geallieerde bloed opzettelijk word t gespaard. PINKEN. Er schijnt toch wel iets goeds ge weest te zijn in de opvattingen der Middeleeuwen, betreffende straffen en de openbaarheid ervan, nu wij allerlei maatregelen zien genomen worden, welke wij vroeger nogal drastisch zouden hebben genoemd. Je werd toen met hoofd en handen in een houten plank gesloten of je mocht op een verhooging op het marktplein staan met een bord om je hals, ver meldende welke misdaden je be dreven had. Stokslagen waren ook nogal in trek, er waren kortom heel gezellige middelen om lieden-met- zijsprongen tot de orde te roepen. Zoo nu en dan leest men, dat dergelijke hardhandige revisies ook nu weer worden toegepast, maar de persoon lijke kennismaking met de straf was tot heden toe nog niet geschied ten op zichte van melkveehouders, die het met de voedselvoorziening niet al te nauw namen en op eigen gelegenheid melk distribueerden. Er werd tot nu mee volstaan hun wat koeien te ontnemen. Totdat ik gisteren anders las. Ik las dat er wederom tegen een drietal maatregelen waren genomen. Een veehouder in Landsmeer werd extra-leveringsplicht opgelegd van vier koeien en vier pinken. Een vee houdster te Amsterdam moest vier koeien, twee pinken en twee kalveren afstaan, terwijl een veehoudster te Bussum vier koeien en één pink moest missen. Dat van die koeien is al meer ge beurd, maar waarom moeten die arme menschen nu ook nog een pink missen. En waarom juist een pink. De groote moeilijkheid in dit bericht schuilt voor mij in het feit, dat de veehouder in Landsmeer vier pinken in moet leveren. Hoe moet dat? De man heeft er toch maar twee. Of moeten nu zijn beide kleine teenen er ook aan gelooven? Ofhet zou moeten zijn, dat er in het boerenbedrijf ook nog andere pinken bestaan. Ik zal het Arie in Oud-Ade eens vragen.... RUIM 22.000 LITTAUERS DOOR BOLSJEWIEKEN ONTVOERD. De Littausche hulpactie heeft van alle totdusver geregistreerde ontvoerde Lit- tauers aanteekening gemaakt en deze aan- teekeningen via het Duitsche Roode Kruis opgestuurd aan het Internationale Roode Kruis in Zwitserland. Deze aanteekeningen, die de namen omvatten van 22.161 Lit- tauers, die door de bolsjewieken zijn ont voerd, beslaan twee dikke banden. De eerste band bevat de namen van hen, tijdens de grootste ontvoeringsactie van 14 tot 22 Juni 1941 uit Littauen zijn weg gehaald. Het betreft 16.658 personen. De tweede band behelst de slachtoffers der bolsjewieken, die door de Sowjets ofwel afzonderlijk of in groepen gevangen geno men zijn en die niet begrepen zijn in de massale ontvoeringen. Eerst zijn hierin op- opgeteekend de naar de Sowjet-Unie ge brachte politieke gevangenen. Zij werden door de bolsjewieken ontvoerd of ter plaatse zonder vorm van proces doodge- j schoten. Een andere groep omvat kinderen, die bij het begin van den oorlog naar de Sowjet-Unie ontvoerd zijn en op 10 Juli 1942 nog niet waren teruggekeerd. Het zijn 449 kinderen. Achter deze nuchtere cijfers verbergt zich een gruwelijkheid en ellen de, welke een jaar van bolsjewistische over- heerschimg over Littauen gebracht heeft. Doodvonnissen voltrokken Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis tegen de door het Deutsche Gbergericht in het bezette Nederlandsche gebied op 5 September veroordeelde Franciscus Adolf Kolder, Kla&s den Braven, Gerard Schuur- mann en Leendert Roodenburg is heden met den kogel voltrokken, daar de Rijkscommissaris gx-en gebruik had gemaakt van zijn recht van gratie. De genoemden hadden communisti sche actie gevoerd en getracht de Nederlandsche bevolking tegen de be zettingsmacht op te ruien. DE OORLOGSSLACHTOFFERS IN ENGELAND. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft de minister van binnenlandsche za ken, Morrison, in het Lagerhuis meege deeld, dat in de eerste drie oorlogsjaren bij luchtaanvallen op Groot-Brittannië 47.305 burgers gedood en 55.658 gewond zijn, van wie in Groot-Londen resp. 20.110 en 26.071. INCIDENT IN HAVEN VAN ECUADOR. Naar uit Quito wordt gemeld, is een Peruaansche kononneerboot een haven van Ecuador binnengedrongen en heeft deze voor Peru in bezit genomen. De aanwezi ge schepen werden onder bedreiging met de wapens gedwongen de haven te ontrui men. Tevens maakte de Peruaansche con- mandant 'bekend, dat aan de Ecuadoriaan- sche schepen de toegang tot de haven slechts kon worden verleend, als zij zich in het bezit hadden gesteld van een ver gunning der Peruaansche autoriteiten. Volgens United Press stelt het ministerie van buitenlandsche zaken een onderzoek in naar het incident. H. C. ARTS. Te Wassenaar is in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer Henri Coenraad Arts, firmant en hoofdredacteur van de Nieuwe Tilburgsche Courant. Hij was een zeer verdienstelijk journalist, wiens klare voorlichting, vrucht van veel studie, gege ven in pittigen vorm, zeer gewaardeerd werd. Zijn uitvaart ■er. begrafenis heeft plaats as. Maandag te Tilburg. God geve zijn ziel de eeuwige rust. De opening van het Kriegswlnterhiliswerk 1942-1943. - De Führer spreekt Telefoto WeKbild-Stapf-Pax Holland n»

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1