DUITSCHLAND DONDERDAG 1 OCTOBER 1942 CE LEIOSCHE COÜRANT EERSTE BLAD PAG. 3 Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 558. Jachtwerf „De Kaag" Firma Akerboom en v. Lent, Alkemade, De Kaag F 60. N. Venn,;_J. A. Akerboom, en Th. J. van Lent, de Kaag. De bepalingen ten aanzien der rechten van derden zijn gewijzigd. 4027. Duinker en Verruijt N.V., Al- yhen a. d. Rijn, Gnephoek 56. N. Proc.-adj. dir.: P. Duinker Jr., Alphen a. d. Rijn (B. P en C. Verruijt Jr., Alphen a. d. Rijn (B P.). N. Proc.: Mej. E. J. van der Linde, Alphen a. d. Ryn (B.P.). 1472. Th. Reeuwijk en Zonen N.V., Sassenheim, Hoofdstraat 152. Aannemen van bouw-, reparatie- en onderhoudswer ken, metsel- en timmerbedrijf, emballage, enz. De N.V. is met ingang van 31 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: S. TK Reeuwijk en J. B. J. Reeuwijk, Sassenheim. De N.V. heeft haar bezitttingen en belan gen, alsmede haar verplichtingen, op den voet van het Overdrachtsbesluit 1942 over gedragen aan de vennootsch. O. Firma: Th. Reeuwijk en Zonen. (B.P.). Venn.: S. Th. Reeuwijk, Sassenheim. (H.V.); J. B. J. Reeuwijk en A. L. Reeuwijk, Sassen heim. 7475. N.V. Bouw- en Exploitatiemaat schappij „Klijnoord", Noordwijk, Golfweg 22 De N.V. is met ingang van 15 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: C. Cramer, Noordwijk. 7789. Fritz Hufeld N.V. in liquidatie, Sassenheim, Hoofdstraat 329. Kweeken van en handel in bloembollen en zaad. De N.V. heeft haar bezittingen en belangen, als mede verplichtingen, op' den voet van het Overdrachtsbesluit 1942 overgedragen aan de vennootschap onder firma: Fritz Hu feld. (B.P.. Venn.: C. Eisele, Darmstadt; F. Eisele, Darmstadt en A. Eisele, Egels- bach bij Darmstadt. Gevolm.: J. van der Vlugt, Lisse. Proca: G. Becker, Darmstadt. Nieuwe inschrijving: 9299. Firma de Ridder en Kort, Alphen a. d. Rijn, Con- radstraat 12, Exploitatie van onroerende goederen. Venn.: W. de Ridder, Alphen a. d. Rijn en Chr. Kortvan Dam, Leiden. Bovengenoemde zaak is de voortzetting van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroe rende goederen, in liquidatie, te Alphen a. d. Rijn. Voor het examert van apothekers-assis tent zijn hier ter stede geslaagd de dames A. Eigemaij, Den Haag, M. L. de Ruiter, Laiden en A. A. M. van Calmthout, Rot terdam. Geboren: Johannes Wilhelmus Josef z. v. J. A. v. d. Zwet en M. E. de Jong. Catharina d. v. D. v. d. Luit en A. M. W. Hakker. Klazina d. v. M. Giezen en C. Verbiest. Catharina Johanna d. v. J. Th. Edelaar en J. B. M. A. Kramer. Jqhanna d. v. W. Sierat en A. M. Bergman. Wil- lemijntje d. v. H. Neuteboom- en W. van Leeuwen. Cornelis Nicolaas z. v. P. W. v. Geest en A. Hoornweg. Ondertrouwd: S. M. Borgerding jm 24 j. en F. M. M. Steggerda jd. 18 j. J. Thelen jm. 21 j. en J. Benning jd. 21 j. J. A. Kriek jm. 25 j. en Th. v. d. Voort jd. 25 j. J. v. Leeuwen jm. 21 j. en W. C. Splinter jd. 18 j. B. P. Wensveen jm. 24 j. en W. Nakken jd. 25 j. C. J. Oostwou- der jm. 29 j. en P. Been jd. 24 j. W. Roo- denburg jm. 50 j. en M. Jansons wed. 23 j. Th. J. Ooijendijk jm. 22 j. en M. H. W. Kerkvliet jd. 29 j. Gehuwd: J. v. Eijsden jm. en H. Huis man jd. J. Marijt jm. en E. G. Koore man jd. W. Neuteboom jm. en C. Don- gelmans jd. P. de Roon jm. en J. M. v. Heusden jd. J. Freeke jm. en G. v. d. Berg jd. J. Kosto jm. en J. M. v. d. Kaai jd. B. Kruit jm. en M. Starre jd. J. G. J. Senden gesch. en A. M. J. v. d. Voort jd. M. V/. v. Tol jm. en J. v. Loef jd. F. V. Weber jm. en E. Post jd. Overleden: S. v. Hove wed. van I. Hoefsmit 62 j. AGENDA. Zondag, Jaltrio's 4e Sterrenparade, Stads gehoorzaal, 7.30 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 September 20 uur tot Vrijdag 2 October 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Voedingsgewassen in eigen luin De oogst van suikermais en pofmais. Het najaar is de tijd van den oogst van suikermais en pofmais. Zooals men weet, wordt' de suikermais in gekookten toestand als groente gegeten. Men laat de kolven van deze mais niet volkomen rijp en hard worden, doch oogst ze reeds als de korrels nog ietwat zacht zijn. De oogst van deze suikermais moet echter ook niet te vroeg geschieden, want de korrels zijn dan na het koken te papperig. Bovendien zijn ze na eendgen groei ook nog voedzamer. Het meest geschikte tijdstip van den suiker- maisoogst is, wanneer de uit den top van den, mais'kolf hangende meeldraden ver schrompeld en zwart, doch de schutblade ren nog donkergroen zijn. Einde Augus tus begint de oogst van deze mais. De pofmais of korrelmais, waarvan na derhand de harde, droge korrels als voed>- sel dienen, moet men oogsten in volkomen rijpen toestand. Dit kan nog in October geschieden. Men kan ze oogsten als de kor rels volkomen glanzend en de schutblade ren en het stroo dor en geel zijn. Terwijl de kolven nog aan de plant zitten, maakt men van onder naar boven door de schut bladeren een snede en breekt de kolf er uit. Deze rijpe kolven, welke dan nog 4% vocht bevatten, dienen belangrijk droger te zijn. Men legt of hangt ze daarom nog zeer geruim en tijd o p een droge, tochtige, winderige plek. Dit kan zeer goed onder een afdak ge schieden. Men kan de kolven van deze pof mais ook oogsten met de schutbladeren er aan. Deze stroopt men in dit geval terug, waardoor de kolven met de korrels bloot komen te liggen. In bossen van 8 a 10 kan men ze onder een afdak of op een andere droge, winderige plek aan een ijzerdraad te drogen hangen. Men pleegt de pofmais- korrels naderhand boven een vlam of op de kachel tot maisvlokken te poffen. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). DE ONDERWIJZERSOPLEIDING Opheffing van Kweekscholen Wijzigingen in het leerplan In de Staatscourant van 12 Augustus j.l. is een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming gepubli ceerd, waardoor 13 bijzondere kweekscho len niet meer voor Rijksbijdrage in aan merking komen. Te bevoegder plaatse heeft het A.N.P. een en ander vernomen omtrent de bedoelingen vart dit besluit en aangaande eenige wijzigingen, welke voorts nog in de opleiding onzer onderwijzers gebracht of aanstaande zijn. De rechtstreeksche bedoeling van boven aangehaald besluit is om te komen tot een beperking van het getal onderwijzers. Het betreft hier een ingrijpende maatregel, al zijn niet alle kweekscholen, welke onder het besluit vielen, met één slag verdwenen. Van deze 13 scholen zijn er 9 doorgegaan zonder rijkssubsidie, maar in het alge meen zonder eerste klasse, zoodat hier al leen den huidigen leerlingen gelegenheid gegeven wordt, hun studie te voltooien. Definitief opgeheven zijn de R.K. kweeksch. v. onderwijzeressen te Maastricht, Groote Gracht 74, de Da Costa-kweekschool te Haaiieni, de Chr. Kweekschool te Lei den en de Chr. kweekschool te Sneek. De leeraren aan alle dertien kweekscholen zijn in het genot gesteld van wachtgeld. Dit wordt echter niet uitbetaald gedurende den tijd. waarop zij aan een niet gesubsidieer de bijzondere kweekschool verbonden zijn. Wel vereischt het successievelijk inge voerd wordende achtste leerjaar natuur lijk een grooter getal leerkrachten, doc'i dit kan worden opgevangen, gezien hef groote surplus, dat vermoedelijk aanmer kelijk meer dan 5000 bedraagt. Bij de be rekening hiervan is mede rekening gehou den met velen, die weliswaar een anderen werkkring hebben gevonden, doch gaarne een betrekking bij het onderwijs zouden accepteeren Bij de Rijkskweekschool zal met 1 Sep tember 1943 een nieuw algemeen leerplan worden ingevoerd, waarin meer aandacht zal worden besteed aan de lichamelijke oefening en het zangonderwijs. Wat het eerste punt betreft, wordt nu reeds in de nieuwe nchting gewerkt. Voor wat het tweede punt aangaat, is een commissie be noemd, onder voorzitterschap van den hoofdinspecteur voor het lager onderwijs. P. van Nes. welke zich zal belasten met de samenstelling van een leerplan voor het zangonderwijs. Ook in het teekenonder- wijs zal verandering komen. De tot heden toegepaste methode voldoet niet in alle op zichten. De kweekscholen hebben dit jaar geen eindexamen afgenomen in verband met de vorming van een vierde klasse, die met dezen cursus aan de bestaande drie klas sen is. toegevoegd. Door dit vierklassensys- teem heeft men bereikt, dat de leerstof be ter verdeeld en meer uitgesponnen kan worden, terwijl de practische opleiding op breedere basis kon worden gebracht. De Secretaris-Generaal heeft aan de kweokscho'tn geschreven, dat wat de leer stof der verschillende vakken betreft, hij er op meent te kunen vertrouwen, dat aan de problemen van het heden voldoende aandacht zal worden besteed. Met name heeft hij er op aangedrongen, dat bij de kennis der natuur de algemeene beginselen der menschelijke rassenleer ter sprake zui len komen, terwijl bij de geschiedenis en de aardrijkskunde de plaats van Neder land in Europa en de verhouding van ons land tot het Duitsche volk en het Duitsche Rijk sterk de aandacht verdienen. Bij de geschiedenis ware ook op de Germanen en hun kulrpur nader in te gaan. Het gaat - naar de meening van den Secretaris-Gene raal rJet aan, de aanstaande onderwij zers onzer jeugd van deze in de toekomst zoo belangrijke onderwerpen onkundig te houden. Duitsche- en Nederlandsche taalcursussen Onder het motto: „Men begrijpt een volk pas, wanneer men zijn taal verstaat...." organiseert de Nederlandsch-Duitsche Cul tuurgemeenschap in haar nieuwe tehuis aan het Buitenhof 21 in Den Haag Nederland sche taalcursussen voor Duitschers en Duit sche taalcurs-ussen voor Nederlanders. De cursussen staan onder leiding van dr. Hildegard Emmel en worden gegeven zoo wel voor beginners als voor gevorderden. Het begin van de cursussen wordt met het oog op den grooten toeloop uitgesteld tot 15 October. Op verlangen worden spepiale cursussen gegeven ter' inleiding in de vak taal van zekere beroepsgroepen, terwijl ar beidsgemeenschappen worden gevormd, die zich bezig houden met de lectuur van mo derne en klassieke litteratuur. Het aantal deelnemers aan iederen cursus zal zeer be perkt zijn, teneinde snelle vorderingen mo gelijk te maken. De organisatie van soortgelijke cursussen in alle andere arbeidskringen der Neder landsch-Duitsche Cultuurgemeenschap is in voorbereiding. Nadere mededeelingen vindt men in het prospectus, dat verkrijg baar is by het secretariaat van de Neder- landsch-Duitsohe Cultuurgemeenschap, Bui tenhof 21, Den Haag, telefoon 554807. Aan melding voor de taalcursussen eveneens bij het secretariaat, dagelijks van 5 tot 7 uur, tot 10 October verlengd, gezien de groote belangstelling. ALGEHEELE VRIJE BEURSHANDEL. In aansluiting aan de bekendmaking van gisteren wordt medegedeeld, dat met in gang van heden ook de handel in aandee- len Lever Brothers en Unilever, Philips, Kon. Petroleum, Handelsvereeniging Am sterdam wederom in open hoeken zal plaats vinden en dat derhalve deze aan- deelen wederom in tijdvakken zullen wor den genoteerd. GASGENERATORANTHRACIET EN BAGGF.RTURF. Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October 1942 geven de met de woorden „generator-anthraoiet tiende pe riode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één hectoliter (max. 74 KG.) anthracietnootjes IV of V, terwijl geduren de hetzelfde tijdvak de rr.et de woorden „generatorturf tiende periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. STRIJDT VOOR EUROPA 990 Sovjetvliegtuigen neergeschoten HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 30 Sept. (D. N. B Het opperbe vel der weermacht maakt bekend: In het Noord-Westelijk deel van den Kaukasus en ten zuiden van den Terek zijn Duitsche en verbonden troepen in harde aanvalsgcvechten verder opgerukt. In Sta lingrad werden nieuwe sectoren van net Noorde'ijk stadsdeel bestormd. Bij ver- geefschc ontlastingsaanvallen verloor de vijand 34 tanks. Aan net front aan den Don hebben Duit sche en Italiaansche troepen verscheidene pogmger van de bolsjewieken om over te steken, afgeslagen. Hongaarsche troepen wierpen een vijandelijke groep strydkrach- ten in tegenaanval terug. In den Noordelijken sector hebben eiger. aanvalsacties ondanks taaien vyandelijken tegenstand geleid tot successen. Sterke for maties van het Duitsche luohtwapen en Kroatische gevechtsvliegers hebben daar bij den Sovjets zware verliezen toege bracht. Archangelsk is in den afgeloopen nach: opnieuw gebombardeerd. Uitgebreide bran den lieten het goede effect van dezen aan val zien. In den tijd van 15 tot 28 September wer den 816 Sovjet vliegtuigen in luchtgevech ten, 131 dóór afweergeschut van het lucht- wapen en 22 door formaties van het leger neergeschoten, 4 werden buitgemaakt, 17 op den grond vernield, zoocjat de totaalver- liezen 990 vliegtuigen bedroegen. In dien zelfden tijd gingen aan het Oostelijke front 77 eigen vliegtuigen verloren. Duitsche geveechtstoestellen hebben met succes overdag aanvallen in scheervlucht ondernomen op militaire doelen in verschil lende plaatsen in Zuid- en Zuid-Oost-En- geland. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT HOME, 30 Sept. (Stefani). Het Ita- liaansche weerraachtsbericht van heden luidt als volgt: „Geen enkele opmerkelijke gebeurtenis aan het Egyptische front. Duitsche jagers hebben zes vijandelijke machines neerge schoten tijdens luchtgevechten, een zeven de toestel werd neergeschoten door het luchtafweergeschut van Tobroek. Een vij andelijke aanval op Porto Empedocle en een naburig plaatsje eischte zestien doo- den en dertien gewonden onder de bevol king en bracht schade toe aan enkele hui zen. Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op La Canea en op de baai van Soeda op Kreta. Er wordt geen schade ge meld. OMGEVING SASSENHEIM Geboren: Willemina, d. van M. Sta ring en J. Bette. Ondertrouwd: L. J. Verschoor 33 j. en G. van Weeghel 25 j. C. Th. van Steijn 27 j. en J. C. van Werkhoven 21 j. Getrouwd: D. van Biezen 28 j. en P. C. Vonk 26 j. UITHOORN Geboren: Gijsbert, z. van J. C. Drink- waard en A. C. van Poelgeest Anna Ja- coba aMrgaretha, d. van C. Vendrik en G. van Rossum Engelina Cornelia Francis* ca Maria, d. van J. W. Maijenburg en M. J. J. van Pierre. Ondertrouwd: J. J. M. van Damme 23 j. en A. van Liere 24 j. J. C. van der Heyden 29 j. en W. B. M. Kortekaas 26 j. Tb. P. du Pau 20 j. en Ch. Buiser 19 j. Getrouwd: F. Bosman en T. M. Spar- naaij. ZOETERMEER Geboren: Johanna Margaretha, d. van G. J. Adegeest en J. Reeuwijk Wilhel mus Maria en Johannes Maria, zoons van C. J. van Wijk en M. J. M. Ammerlaan Johannes Maarten, z. van G. J. Roos en A. Bouman Engel,, z. van E. Akkerman en J. S. Vonhout Marijke Jetty Alice, d. van H. H. J. C. Roos en J. van Hogerhuis Lammert, z. van M. Brandhorst en P. Ver schoor Leuntje Martina, d. van A. M. Slootmaker en A. Verheul Johanna Ca tharina Maria, d. van J. C. Koot en T. J. Vonk. Ondertrouwd: H. Polderman 23 j. en G. Havenaar 18 j. J. A. van Scheijn- del 31 j. te Berk el en Rodenrijs en A. J. Adegeest 20 j.' Getrouwd: D. de Kooter 38 j. en E. E. Reiter 28 j. D. Hertog 21 j. en L. de Kooter 22 j. A. N. van der Gaag 30 j. te Pijnacker en N. A. van Eerden 24 j. Overleden: A. van der Zon 82 j. echtgenoote van F. Massée J. Blonk 78 j. echtgenoot van T. van Sandijk. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Agatha, d. van W. Noomen en Chr. Snel Gerrit Willem, z. van W. Noomen en Chr. Snel Jan Dirk, z. van W. v. Wageningen en Th. Zijlstra Gerrit, z. van C. van Ofwegen en M. Windhorst Gerrti, z. van P. Braster en B. Lekx Henderina Engelbertha Maria, d. van H. E. Zwartjes en A. M. A. va nden Berghe Cornelia, d. van J. Lankhaar en W. de Jong. ZWAMMERDAM Geboren: Egbertus Petrus, z. van Th. H. Baars en A. C. Nobel Maria Cornelia, d. van P. Broere en L. v. d. Berg. Ondertrouwd: B. M. Cornelis 26 j. te Wilnis en V. Rozsa 24 j. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT OOK: „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK". LAATSTE BERICHTEN In verband met de heden ingaande nieu we regeling van de verplichte openstelling van winkels, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de vrijstelling van dc verplich te openstelling voor de niet-levensmidde- lenzaken op Maandag gedurende het ko mende winterhalfjaar niet meer geldt voor het tijdvak van 9 tot 14.30 uur, doch voor het tijdvak van 10 tot 13.00 uur. "Winkeliers zullen goed doen, de in ge bruik zijnde bordjes en kaarten met het opschrift „Maandag tot half drie gesloten" nu reeds te doen wijzigen. Felle brand te Stadskanaal. Gister nacht om twee uur is een felle brand uitge broken in het café van den heer J. de Haan, te Stadskanaal. In een minimum van tijd was alles een vuurzee. De bewoners wisten zich nog in veiligheid te stellen. De brand weer uit Stadskanaal en Wildervank bon den met vele stralen den strijd tegen de /uurzee aan, doch konden niet verhinde ren, dat het geheele gebouw een prooi der vlammen werd. De omliggende perceelen liepen, dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer, geen gevaar. Van den in boedel kon niets worden gerec1 De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door'verzekering gedekt. LEIDEN. ERNSTIGE VAL. Hedenmorgen te 10 uur is een 14-jarige jongen uit de Joubertstraat, die op een gla- zendak van een pand in de Kolfmakers- steeg bezig was met het aanbrengen van een takel, door dit dak gevallen en op de 4 \a2er gelegen vloer terecht gekomen. Hij liep ernstige verwondingen op aan hoofd en handen, bekwam een schedelba- sisfractuur en een hersenschudding. Door den E. H. D. werd hij naar het St. Elisa- beth-Ziekenhuis vervoerd. MARKTBERICHTEN GOUDA, 1 Oct. Vee. Aangevoerd 764 stuks. 19 magere varkens overgenomen door N.V.C., 122 biggen f 15 -30.— p. st., 334 runderen. 25 nucht. kalveren, 113 gras- kalveren, 113 graskalveren. 115 schapen, overgenomen door N.V.C 36 lammeren 15.36 bokken en geiten 15—50.— p.st. Handel vjug. Officieele Mededeelingen TEELT VAN TUINBOUWGEWASSEN IN 1943. De Regeeringscommissaris voor de bo demproductie maakt bekend, dat voor het telen van tuinbouwgewassen in 1943 de vol gende bijzondere voorschriften zullen gel den: a) Voedingsgewassen. Groenten en fruit onder glas. Alle teeltvergunningen, welke in 1942 geldig waren, blijven in 1943 van kracht. Voor het verwarmen van een tuinbouw bedrijf moet de teler in het bezit zijn van een vergunning, af te geven door den rijkstuinbouwconsulent, binnen wiens ambtsgebied het bedrijf is gelegen. In alle kassen en warenhuizen, uitgezonderd spe ciale komkommerkassen, moet vóór het hoofdgewas een voorteelt van daarvoor in aanmerking komende groentengewassen worden geteelt. Het telen van aardappelen onder glas is verboden, tenzij in bepaalde gevallen in verband met cultuurtechnische omstandig heden de inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs op voorstel van den rijkstuinbouwconsulent vergunning voor deze teelt heeft verleend. Van de verplichting tot het drijven van een voor teelt wordt in het algemeen geen onthef fing verleend, behalve voor kassen en/of warenhuizen, waarvan het grondoppervlak geheel met een meerjarig gewas is bezet. Het telen van plantmateriaal onder glas wordt met een voorteelt gelijk gesteld. Met het uitplanten van tomaten onder glas mag niet worden begonnen vóór 30 Januari 1943. Groenten in den vollen grond en vroege aardappelen. Alle vergunningen voor het telen van groenten en/of vroege aardappelen, welke in 1942 geldig waren, blijven in 1943 van kracht. Aangeslotenen bij de Nederland sche groenten -en fruitcentrale en bij de Nederlandsche Sierteeltcentrale, alsmede landbouwers, aangesloten bij de Land- bouw-Crisis-Organisatie, kunnen bij de afdeeling tuinbouw van de L. C. O. een aanvrage indienen om een teeltvergunning voor: a. groentengewassen in den vollen grond; b. vroege aardappelen met of zon der nateelt van groenten. Bovendien kun nen landbouwers, aangesloten bij de L. C. O., bij de afdeeling tuinbouw van die or ganisatie een aanvrage indienen om een vergunning voor het telen van groenten gewassen, als nateelt na een landbouwge was, dat vroegtijdig wordt geoogst of is mislukt. De door dón Nederlandschen Algemeene Keuringsdienst voor groentenzaden erken de telers van groentenzaden kunnen voor eigen rekening deze zaden telen, mits de, beteelde oppervlakte, zoo spoedig mogelijk wordt opgegeven aan de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale Bij den N. A. K. G. aangesloten zaadhan delaren mogen met land- en tuinbouwers overeenkomsten voor het telen van groen tenzaden afsluiten. De zaadhandelaar is verplicht deze overeenkomsten bij de Ne derlandsche groenten- en Fruitcentrale te doen registreeren en wordt als teler aan gemerkt. Fruit in den vollen grond. Op de oppervlakte, welke rechtmatig wordt gebruikt voor het telen van fruit in den vollen grond, mogen in 1943, voorzoo ver zulks mogelijk is, groentengewassen worden geteeld. De met groenten beteel de oppervlakte moet zoo spoedig mogelijk aan de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale worden medegedeeld. Het voor 1942 uitgevaardigde verbod van het in zaaien van gronden in boomgaarden met gras blijft voor 1943 van kracht. De teler is verplicht op de gronden in boomgaarden, voorzoover zulks naar het oordeel van den ryks tuinbouwconsulent mogelijk is. land- of tuinbouwgewassen te telen. Ook van deze met groenten beteelt oppervlakte moet zoo spoedig mogelijk een opgave aan de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen trale worden ingezonden, b) Stergewassen. Bloemen en planten. Op de in de teelt vergunning voor 1942 aangegeven oppervlakten mogen in 1943 groentengewassen worden geteeld. Voor zoover de teler hiervoor geen vergunning heeft van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale moet die centrale worden opgegeven. Voor het verwarmen van zijn bedrijf moet de teler in het bezit zijn van een vergunning, af te geven door den rijkstuinbouwconsulent, binnen wiens ambtsgebied het bedrijf is gelegen. Van de tot het bedrijf behoorende kas sen, warenhuizen en bakken moet in 1943 ten minste 50 pet. van de oppervlakte met groentengewassen worden beteeld met dien verstande, dat nimmer meer bloemisterij gewassen (waaronder te verstaan alle ge wassen, onverschillig of deze voor den handel, voor zaadwining, als grondstof voor het eigenbedrijf of anderszins worden ge teeld) mogen worden geteeld dan de teelt- vergunning 1942 aangeeft. De voor de teelt van groentengewassen bestemde glasopstand, welke op 15 Decem ber 1942 van siergewassen moet zijn ont ruimd, wordt door den rijkstuinbouwconsu lent aangewezen. De in de vorige alinea genoemde verplichting geldt niet: a. voor de op de teeltvergunning vermelde losse ramen, indien deze werkelijk als losse ra men worden gebruikt en niet als kas of ramenhok; b. voor bedrijven, waarvan de totale glasopstand, losse ramen uitgezon derd, minder bedraagt dan 250 M.2 van den werkelijk tot het bedrijf behoorende open grond moet in 1943 ten minste 50 pet. van de oppervlakte met groentenge wassen worden beteelt. Deze verplichting geldt niet voor bedrijven van hoveniers en stadsbloemisten, wier voor de teelt van siergewassen gebezigde oppervlakte met inbegrip van glasopstand van ten hoogste 250 M.2 minder bedraagt dan 1000 M.2 De vrijstellingen van de verplichte inkrim ping van de teelt van bloemisterijgewassen en de ontheffingen van de verplichting tot het telen van groentengewassen in 1942 zijn vanaf 15 December 1942 vervallen. Op het telen van groentengewassen in bloemis- terijbedrijven zijn de voorschriften van de teeltregeling 1943 voor groenten van toe passing. Het door kunstmatige warmte uit den rusttoestand in groei of bloei brengen (trekken of forceeren) van de daarvoor in aanmerking komende bol- en knolgewas sen, heesters, vaste planten en potplanten is gedurende het trekseizoen verboden tot het tijdstip, waarop met het trekken moet worden begonnen om het product van 1 Maart 1943 af te kunnen verkoopen. Het voorhanden hebben en/of ter veiling of op andere wijze verkoopen van in groei of bloei getrokken producten, als in de vo rige zin vermeld, vóór 1 Maart 1943 is ver boden. Boomen en heesters. Op de in de teeltvergunning 1942 aange geven oppervlakten mogen in 1943 groen tengewassen worden geteeld. De teler is verplicht om den in zijn bedrijf vrijkomen den grond met daarvoor in aanmerking ko mende land- of tuinbouwgewassen te bete len en waar mogelijk onder- of tusschen- teelt toe te passen, zulks naar het oordeel van den rijkstuinbouwconsulent. Voor zoo ver de teler geen vergunning heeft van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale moet als in de twee vorige zinnen ver meld, de met de groenten beteelde opper vlakte worden opgegeven aan genoemde centrale. Voor het verwarmen van een be drijf moet de teler in het bezit zijn van een vergunning, af te geven door den Rijks tuinbouwconsulent. binnen wiens ambts gebied het bedrijf is gelegen. De teeltrege ling voor boomkweekerijgewassen blijft ge lijk aan dit van 1942. Bloembollen. Op de in de teeltvergunning 1942 aan gegeven oppervlakten mogen in 1943 groentengewassen worden geteeld. Voor zoover de teler geen vergunnig heeft van de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale moet de met groenten bezette op pervlakte aan de Nederlandsche Groente en Fruitcentrale worden opgegeven. Voor het verwarmen van een bedrijf moet de teler in het bezit zijn van een vergunning, af te geven door den rijkstuinbouwconsu lent, binnen wiens ambtsgebied het bedrijf is gelegen, de met tulpen en hyacinthen te betelen opperclakte in het teeltjaar 1942/ 1943 bedraagt 100 pet. van die van het teeltjaar 19411942, behoudens wijzigin gen door overschrijving van teelt vergun ning. De met narcissen te betelen opper vlakte in het teeltjaar 1942'43 bedraagt 93 pet van die van het teeltjaar 1941'42, met de verplichting om breede paden open te laten en behoudens wijzigingen door overschrijving van teèltvergunning. PRIJZEN ORIGINEELE N. A. K.- WINTERZAAIGRANEN EN ZAAILIJN- ZAAD. De Provinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Zuid-Hollard maakt, in aansluiting op de reeds gepubli ceerde prijzen, bekend, dat voor door den N. A. K. te velde goedgekeurde wintergra nen en lijnzaad de navolgende prijzen zijn vastgesteld (in guldens per 100 K.G.). Telersprijs ge schoond en ge plombeerd orgi. Ie nab. 2e nab. oud. nab. Lijnzaad witbloei 32. Lijnzaad blauw- bloei 34.— Verbruikersprijs Wintertarwe 25.50 Winterrogge 24.75 Wintergerst 23.75 Lijnzaad witbloei 46.33.80 29.80 27.80 Lijnzaad blauw- bloei 48.— 35.80 31.80 29.80 Verbruikersprijs bij verkoop door teler Wintertarwe 19.25 18.75 18.75 Winterrogge 18.50 18.18. Wintergerst 17.50 17.17. Lijnzaad witbloed z 43.30.26. Lijnzaad blauwbloei 34.30.28. Bovenstaande prijzen zijn maximumprij zen met uitzondering van de telersprij- zen voor geschoond en geplombeerd origi neel zaad, die minimumprijzen zijn. De teler zal bij verkoop aan een anderen teler van den Plaatselijken Bureauhouder eerst een Z. T.-^vervoerbewijs ontvangen, wanneer hij voor de bovengenoemde win- terzaaigranen een bijzondere heffing van 0.75 per 100 K.G. en voor lijnzaad 1. per 100 K.G. heeft betaald.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3