DONDERDAG 1 OCTOBER 1942 DL LEIDSCHE COURAN1 EERSTE BLAD - PAG. 2 Rei Boltenlandi Mr. H. Gelae. Leldets Red. Stad ca Sporti M. Zonderop. Lelden; Red. Omgeving i L. Roozen. Lelden Red. Letteren en Kunati Fr. Schneider». Leiden; verantwoorde lijk voor de advertentUm C de Helden. Lelden. WEERBERICHT Zon onder 7.19 uur Donderdagavond, Zon op 7.40 uur Vrijdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver- taisterd. 1 Oct.: De maan komt Donderdagavond om 11.26 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 3.25 uur onder. (Laatste kwartier). 3 October: De maan komt (Zaterdagnacht om 0.14 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 16 07 uur onder. 4 October: De maan komt Zondagnacht om 1.09 uur op en gaat Zondagmiddag om 4.45 onder. 5 October: De maan komt Maandagnacht om 2.08 uur op en gaat Maandagnamiddag om 5.18 uur onder. 6 October: Der maan komt Dinsdagmor gen om 3.12 op en gaat Dinsdagnamiddag cm 5.47 uur onder. 7 October: De maan komt Woensdagmor gen om 4.20 uur op en gaat Woensdag avond om 6.13 uur onder. HAUSSE-SPECULATIE AAN BANDEN WAT ONDER EEN REDELIJK KOERS- NIVEAU MOET WORDEN VERSTAAN. In verband met de afkondiging der Ver ordening, welke maatregelen bevat ter be teugeling van de hausse speculatie op de effectenbeurs, werden aan het A. N. P. van officieele zijde op aanvrage enkele verkla ringen gegeven naar aanleiding van vra gen, welke met het oog op het doel en de eventueele gevolgen der Verordening en eerste uitvoeringsbesluit, naar voren zijn gekomen. Vooropgesteld dient te worden datgene, wat reeds met nadruk in den commentaar van den secretaris generaal van het depar tement van Financiën, mr. M. Rost van Tonningen werd betoogd, nl. dat de Veror dening vooral tot doel heeft de bescherming van den kleinen bonafide belegger. In dit verband dient er op gewezen te worden, dat de kleine belegger nog steeds de beste belegging in Staatsfondsen kan vinden, daar hij hierin een beleggingsmogelijkheid met voor hem de minste risico's vindt, ter wijl hij tegelijkertijd verzekerd is van een vaste regelmatig terugkeerende rente. Bo vendien stelt de belegger op deze wijze zijn middelen ter beschikking van den Staat, die daaraan vooral in dezen tijd dringend be hoefte heeft. Voor die beleggers, die echter ook een gedeelte van hun gelden in aandeelen wil len beleggen, moet echter aankoop van fondsen tegen een redelijk koersniveau mogelijk zijn. Van een redelijk koersniveau was evenwei de laatste maanden geen sprake meer. Onder een redelijk koersniveau dient men dat koersniveau te verstaan, waarbij het rendement ongeveer overeenkomt met dat van Staatsfondsen, waarbij dan even tueel nog rekening dient te worden ge houden met de speciale merites van een bepaald fonds. V/at de> Indische fondsen betreft, waartoe ook een fonds als Kon. Olie gerekend moet worden, beoogen de genomen maatregelen niet alleen een einde te maken aan de voortdurende koersstij ging maar ook het tot stand brengen van een stabiel koersniveau op een lager peil. Dit verwacht men van overheidswege na de uitwerking der gepubliceerde maatre gelen, wanneer nL het aanbod in deze fond sen de koersen op een lager peil zullen hebben gebracht. Het bezit van deze fond sen gaat onder de huidige omstandigheden gepaard met groote risico's, terwijl dit be zit bovendien sedert het uitbreken van den oorlog geen rendement meer biedt en verder wat de toekomst betreft een thans in elk geval niet te berekenen politieke factor van onzekerheid bevat. Dat het ingrijpen van hoogerhand nood zakelijk was. moge blijken uit het feit, bat zelfs pensioenfondsen in den loop van dit jaar op vrij groote schaal tot aankoo- pen van aandeelen zijn overgegaan. Verder is het gebleken, dat diverse bedrijven de gemaakte oorlogswinsten gebruikten voor aandeelenaankoopen, terwijl weer andere ondernemingen haar ruime liquide midde len meestal verkregen door het „uit- verkoopen" van voorraden hadden om gezet in aandeelen. Vooral tegen het op treden van dergielijke ondernemingen is de Verordening gericht, terwijl ook parti culieren, die door speculatieve aankoopen aan het stijgen van het koersniveau schul dig zjjn onder de plicht tot aanmelding vallen. Dat werd uitgegaan van een limiet van 100.000 en niet by v. van 50.000.waar uit reeds de conclusie werd getrokken, dat de maatregelen nogal waren meegevallen dient te worden toegeschreven aan het feit, dat men van overheidswege verwacht, dat bij vaststelling van een limiet van f 100.000 reeds voldoende aanbod zal los komen om het koersniveau op het ge- wenschte peil te brengen. Wat de mogelijkheid van den z.g. zwar ten beurshandel betreft, werd er op ge wezen, dat binnenkort de reeds gepubli ceerde voorschriften nog met een veror dening zullen worden aangevuld, waarin de zwarte handel in effecten met zeer zwa re straffen wordt bedreigd. Inmiddels is in de Staatscourant no. 190 van September j.l. een besluit dienaan gaande gepubliceerd". Bovendien beschikt de overheid over de bevoegdheid oc? de banken te verplichten tot het geven van een nauwkeurige opgave van alle effectentransacties met alle daar op betrekking hebbende gegevens, terwijl bij het verrichten van effectentransacties de laatste dagen reeds werd overgegaan tot het invoeren van den identificatieplicht. VAN 1 NOVEMBER AF WEER BABYWOL Sinds 1 September is er geen wol meer verstrekt voor babies en aanstaande moe ders. Wij vernemen thans, dat er met in- gang van 1 November weer een regeling komt voor distributie van babywol. De bijzonderheden van deze regeling zullen nog nader bekend gemaakt worden. HANDEL IN EFFECTEN AAN VOORSCHRIFTEN GEBONDEN De Ned. Staatscourant bevat een besluit van de Secretarissen-Generaal van het Departement van Financiën en van Justitie in zake den handel in effecten. Hierbij wordt het volgende bepaald: Artikel L (1) Koop en verkoop, alsmede ruiling van aandeelen, van depotfractie- bewijzen en van participatiebewijzen, an ders dan door tusschenkomst van een lid van de veïeeniging voor den effecten handel (bedrijfsgroep effectenhandel) of van een lid van de vakgroep makelaars in effecten, is verboden. (2) Het is den leden van de vereeniging voor den effecten handel (bedrijfsgroep effectenhandel) ver boden effecten, als in lid (1) bedoeld, voor zoover deze tot de dagelij ksche noteering zijn toegelaten, elders te verhandelen dan op de beurzen, voor den geld- en fondsen handel bestemd, bedoeld in artikel 1 der beurswet 1914 en anders dan volgens de reglementen, voorschriften en aanwijzin gen van de vereeniging voor den effecten- nandel (bedrijfsgroep effectenhandel). (3) In afwijking van het bepaalde in lid (2) is het aan leden van de vereeniging voor den effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) toegestaan: a. Koop- en verkooporders, die zij in hetzelfde fonds voor niet-leden hebben uit te voeren, te compenseeren, mits tegen koersen, welke gelijk zijn aan of liggen tusschen de ge noteerde koersen van den dag, waarop de compensatie plaats vindt. b. Op de exe cutiebeursen als bedoeld in artikel 3, lid 1, b, van de beurs voorschriften 1940, effecten, als bedoeld in lid (1) van dit artikel, te koopen of te verkoopen. c. Op veilingen, als bedoeld in artikel 8 van de beursvoor- schriften 1940 effecten, als bedoeld in lid (1) te koopen of te verkoopen. Artikel 2 en 3 bevatten strafbepalingen. Artikel 4. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. OPGAVE BEURSAFFAIRES De voorzitter van de vereeniging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep effecten handel) heeft het volgende bepaald: Leden, die op de beurzen voor den geld- en fond senhandel te Rotterdam en 's-Gravenhage als bedoeld in art. 3 lid 2 van de beurs- voorschriften 1940 affaires doen, zijn ver plicht het volgende in acht te nemen: Ten aanzien van alle affaires ter beurze moet het verkoopende lid aan de daartoe door de plaatselijke af deeling aangewezen ge ëmployeerden opgave doen van het bedrag der door hem verkochte stukken en wel voor elk fonds afzonderlijk, zonder dat van zijn opgave eventueele koopen in het be treffende fonds in mindering mogen wor den gebracht. Leden, die in hetzelfde fonds voor niet-leden zoowel koop- als ver kooporders hebben uit te voeren en voor zoover mogelijk deze orders compenseeren, moeten van het bedrag der aldus gecom penseerde orders, en wel voor elk fonds afzonderlijk, eveneens opgave doen. Leden die een verkooporder geven aan een mede lid en dus niet zelf de affaires ter beurze doen, moeten ingevolge lid 1 van dit artikel geen omzetopgave doen. De opgave wordt jn dit geval door het medelid gedaan ook indien deze zelf de kooper van alle of een deel der stukken is geweest. Ieder lid is verplicht elk onderzoek, dat het bestuur van de vereeniging voor den effecten handel te dezer zake noodig mocht oor- deelen, toe te staan. DE RIJWIELVERORDENING De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden in verband met het feit, dat de vordering van heerenrijwielen thans afgeloopen is. Onder meer blijkt uit deze circulaire, dat tot uiterlijk 5 October as. aan alle per- .sonen van wie een rijwiel werd gevorderd, gelegenheid geboden dient te worden (als nog) een verzoek tot het verkrijgen van een vergoeding of een rijwiel in te dienen. Indien van gevorderde rijwielen onder deden zijn afgenomen om daarmede andere fietsen voor de Duitsche weermacht accep tabel te maken, kunnen de eigenaars scha deloos gesteld worden door teruggave van het restant van hun rijwiel en toekenning van een vergoeding voor het afgenomen on derdeel. Deze vergoeding zal gebaseerd worden op de geschatte gemiddelde waarde van een rijwiel, te weten vijftig gulden. Indien een eigenaar als hier bedoeld recht heeft op het wederverkrijgen van een bruikbaar rijwiel, wordt de van hem gevor derde fiets vanwege de gemeente weder in bruikbaren toestand gebracht en aan den belanghebbende teruggegeven. Indien on derdeden afzonderlijk zijn gevorderd, wordt hiervoor eveneens een vergoeding toegekend. Voor ieder onderdeel wordt een vaste waarde bepaald. OVERDRACHT W. A.-COMMANDO. Zaterdag 3 October a.s. zal het comman do der W. A. door den leider der N. S. B.' worden overgedragen aan den comman dant dezer organisatie, mr. A. J. Zonder van, die eenige weken geleden van het Oostfront is teruggekeerd. Zooals bekend heeft mr. Zondervan ongeveer een jaar ge leden het commando der W. A. overgedra gen om dienst te nemen in het Neder- landsch legioen. In dit weermachtsonder deel heeft hij dezen winter en dit voorjaar medegestreden tegen het bolsjewisme en werd hem het ijzeren kruis 2e klasse en de winterorde verleend. De overdrachtsplechtigheid neemt te 17.30 uur op het Domplein te Utrecht een aan vang en eindigt te 18.00 uur. Gesproken zal worden door den leider, Mussert en door mr. Zondervan. Na afloop vindt voor het stafkwartier der W.A. op de Maliebaan een défilé plaats, waaraan door ongeveer duizend W.A.-man nen zal worden deelgenomen. RECHTERLIJKE BENOEMINGEN Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie zijn o.m. benoemd: tot president van het economisch gerechtshof: mr. H. Sluijterman, lid van het vredesgerechtshof; tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, tevens lid van het economisch gerechtshof: mr. C. J. dé Vries, thans rechter in de arrondisse- ments-rechtbank' te 's-Gravenhage; tot procureur-generaal bij het economisch ge rechtshof mr. F. M. Wilbrenninck, thans substituut-officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. HOE LANG ROOKEN WE NOG? Op het oogenblik loopen er weer talrijke geruchten over de vraag: hoe lang zullen wij nog rooken? Dezer dagen bracht zelfs een dagblad het sensationeele bericht, dat de productie van sigaren op 21 Dec. zou worden stopgezet en de sigarettenindustrie een dergelijke inkrimping zou ondergaan, dat slechts een derde deel der fabrieken aan het werk zou blijven. Daaruit zou men gemakkelijk de conclusie kunnen trekken: geen sigaren en minder sigaretten. „Het Volk" verneemt nu van bevoegde zijde, dat van een stopzetting onzer siga rettenindustrie op een nu reeds bepaalde datum op het oogenblik niets bekend is. Uiteraard wordt de productie van sigaren steeds moeilijker. Wij hebben met een af- loopende industrie te doen en dat zal ook wel zijn invloed hebben op de distributie. Er bestaat echter volgens deskundigen altijd nog de mogelijkheid om door nieuwe aanvoer van sigarentabak en een ruimere verwerking van surrogaten de productie aan den gang te houden. Op het oogenblik is er nog sigarentabak voldoen de tot het eind van het jaar. Van een wijziging in de geproduceerde hoeveelheid sigaretten is op het oogenblik niets bekend, aldus het blad. Doordat een groote concentratie in deze industrie is voorgenomen zullen enkele fabrieken wor den gesloten, doch er zijn op het oogen blik geen gegevens voorhanden waaruit men zou kunnen opmaken, dat het siga- rettenrantsoen een vermindering zal on dergaan. Naar het A.N.P. verneemt, is de in schrijftermijn voor amateur-tabakkers, welke zooals bekend 15 September j.l. ein digde, voor onbepaalden tijd verlengd. Zij die hun zelfgekweekte tabak willen laten fermenteeren en zich nog niet hebben laten inschrijven, kunnen zich dus alsnog opgeven bij dén voor hun streek aange wezen tabaksadviseur. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN Volgens een bekendmaking in de Ned. Staatscourant heeft de Secretaris-Generaai van het Departement van Sociale Zaken voor het tijdvak van 15 October 1942 tot 15 Maart 1943 een nadere regeling vast gesteld voor den bakkersarbeid en de broodbezorging op den Zaterdag. Deze regeling, welke- gelijkluidend is aan die voor het overeenkomstig tijdvak van 1941/'42, komt in hoofdzaak hierop neer, dat op Zaterdag des ochtends twee uur vroeger dan normaal met den bakkers- arbeid mag worden aangevangen. Voorts is, wat de broodbezorging be treft, bepaald, dat de bakkers deeg en brood, dat na 8 uur des namiddags van den vcrigen dag gebakken of opgewarmd is, gedurende het tijdvak, waarvoor deze regeling geldt, op Zaterdag des ochtends van 8 uur af mogen vervoeren, terwijl de verkoop of afleveringom 9 uur mag be ginnen. In het winterseizoen 1942/'43 worden wederom kaarsen voor verlichting van stallen en voor verlichting van handkarren en door dieren .getrokken voertuigen be schikbaar gesteld. Betrokken verbruikers van kaarsen tot bovengenoemd doel kun nen in het tijdvak van 1 October 1942 tot 17 October 1942 een aanvraag bij de distri butiediensten op de formulieren MD 10 (voor stalverlichting) en MD 11 (voor voertuigenverlichting) indienen. De distri butiediensten zullen bij het indienen van bovenbedoelde aanvrage aan de verbrui kers van kaarsen voar stalverlichting de helft der voor het tijdvak van 1 October 1 Decemer toe te kennen rantsoenbon nen uitreiken en het restant, nadat de aan vragen aan een controle zyn onderworpen, terwijl aan verbruikers van kaarsen voor verlichting van voertuigen na 31 October 1942 eveneens voor verbruik tot 1 Decem ber uitreiking zal geschieden van vijf rantsoenbonnen per voertuig, dat geduren- Omtrent de beschikbaarstelling van kaar de de duisternis moet worden gebruikt, sen na 1 December 1942 zullen nog nadere mededeelingen worden gepubliceerd. De bovengenoemde rantsoenbonnen, waarop vermeld staat „een rantsoen kaarsen" zijn voor onbepaalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van 1 pak a 300 gram kaarsen. Aangezien de handelaren than^ vrijwel niet over een voorraad kaarseh beschikken dienen zij, voordat de afleve ring aan de verbruikers kan plaats vinden, eerst in de gelegenheid te worden gesteld van hun leveranciers kaarsen te betrekken, zoodat de aflevering in de meeste gevallen niet tegelijk met de afgifte van den bon zal kunnen plaats vindn. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden verstrekt. ^Het is gebleken, dat onder bepaalde groepen der bevolking de indruk bestaat, dat voor -tweedmanteLs en -jassen geen speciale vergunningen worden verstrekt. Deze opvatting is onjuist, aangezien voor tweedmantels van 1 September tot en met 31 October 1942 en voor tweedjassen van 1 Mei tot en met 31 October 1942 speciale vergunningen kunnen worden aangevraagd Het indienen van aanvragen kan uitslui tend geschieden bij den distrjbutiedienst der gemèente, waar aanvrager in het be volkingsregister is ingeschreven. De aan vragen moeten worden gedaan op een for mulier MD 102, dat op verzoek door den distributiedienst gratis wordt verstrekt. In het belang van een spoedige en juiste be handeling moet het in te dienen formulier zoo volledig en correct mogelijk worden ingevuld. Naar wij van de zijde van de Nederland- sche Spoorwegen vernemen, is het in ver band met de thans overbezette treinen voor- loopig niet meer toegestaan grootere honden dan schoothonden in de rij tuigafdeelingen te vervoeren. Hierop kan slechts een uit zondering worden gemaakt ten aanzien van geleidehonden van blinden, die voorzien zijn van de voorgeschreven legitimatie- kaart. Gebrek aan vitamine F. gevolg van vet-arm voedsel, bedreigt de teint van steeds meer vrouwen en meisjes. Wacht niet, tot ook Uw teint het slachtoffer wordt. Gebruik dagelijks Dobbelman's Castella Crèmes, die met hun rijkdom aan vitamine F de jeugd en de frischheid van de huid in stand houden, en de gevolgen van vitamine-F gebrek weer ongedaan maken! VITAMINE F CRÈMES HULP IN DE HUISHOUDING BIJ BEVALLING De centrale persdienst Van het Neder- landsch Arbeidsfront meldt: Nu de uitkeering van 55.bij beval ling sinds eenigen tijd wordt verstrekt, blykt in de praktijk, dat de tegemoet koming nog al eens wordt benut voor andere doeleinden dan waarvoor zij wordt verstrekt. De wetgever is bij het toekennen der uitkeering van het standpunt uitgegaan, dat het bedrag van 55.dient om de on kosten, die een bevalling noodzakelijk met zich brengt, te bestrijden. Naast aanspraak op de bevallingsuitkeering bestaat tevens recht op vrije verloskundige hulp door een vroedvrouw, of, indien deze niet aanwezig is, door een geneesheer. Bedoeld bedrag van 55.kan dus worden aangewend voor de noodzakelijke kleertjes, verster kende middelen voor de moeder e.d. Wat gebeurt nu in de prakty'k? Vooral op het platteland zien we„ dat de gelukkige vader niet alleen op den dag der bevalling, doch ook nog een week of langer daarna thuis blijft. Wij nemen aan, dat hij dit niet alleen voor zijn plezier doet, doch dat hij ook in het huishouden de hel pende hand zal bieden. Afgezien van het feit, dat de verzekerde formeel zijn aan spraak op bevallingsgeld verliest door niet alleen op den dag der bevalling, doch ook daarna thuis te blijven, dreigt hier een ander kwaad binnen te sluipen. Immers vroeger, toen nog geen 55.werd uit gekeerd, zou de man bij gezinsvermeer dering er niet aan hebben gedacht na de bevalling nog een week of langer thuis te blijven; hij verspeelde hierdoor zijn loon. In de verpleging van de kraamvrouw werd o.a. voorzien door burenhulp, een mooie gewoonte, welke vooral op het plat teland bestaat. In de steden was er de wijkverpleging, het Groene Kruis of een andere instelling. Ook thans blijft de kraamverzorging de taak van deze instellingen, terwijl wij thans daarnaast nog den Nederlandschen Volksdienst hebben gekregen, een instel ling, die ook hulp biedt bij bevalling in ge zinnen van hen, die financieel niet sterk genoeg zijn om een verpleegster te kunnen bekostigen. Ook de mooie gemeenschaps gedachte, die in de burenhulp schuilt, dient bewaard te blijven. De uitkeering van 55.kan dan wer kelijk worden benut voor de moeder en de jonggeborene en beantwoordt hiermede aan het gestelde doel. In het belang van de verzekerden wordt er hier dan ook op gewezen, dat men de hulp in het gezin als voorheen kan krygen, vooral ook nu de Nederlandsche Volks dienst is opgericht. Mocht door de bedrijfsverenigingen of Raden van Arbeid worden geconstateerd, dat de vader voor verpleegster of huis houdster gaat spelen, dan zullen maatre gelen hiertegen niet uitblijven. TENTOONSTELLING „VIER EEUWEN NEDERLANDSCH MUZIEKLEVEN" Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede, dat de tentoonstel ling „Vier eeuwen Nederlandsche muziek leven" te Amsterdam tot 4 October is ver lengd. Vernietiging woningverhuurverordenin- gen. De Ned. Staatscourant van heden bevat besluiten van den Secretaris-Gene raal van Binnenlandsche Zaken, waarbij de besluiten van de burgemeesters van Utrecht en Amersfoort, waarbij een wo- ningverhuurverordening werd vastgesteld, worden vernietigd wegens strijd met de wet. Samenvoeging gemeenten. Volgens in de Ned. Staatscourant gepubliceerde be sluiten van den Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken wordt met ingang van 1 October 1942 de gemeente Broek - Sittard opgeheven en gevoegd bij de ge meente Sittard, terwijl de gemeenten Haelen, Nunhem en Buggenum met - in gang van 1 October 1942 worden samenge voegd tot een gemeente, welke den naam Haelen draagt. De bruikbaarheid van de huiden van bot en schol schijnt onbeperkt te zijn, want nadat deze huiden, verwerkt tot boven- leder, zoolleder en tot materiaal voor fijne lederen met één slag de wereldmarkt had den veroverd, zal nu ook nog de wielrijder kunnen profiteeren van de taaie huid der geduldige platvisschen. Het Duitsche blad Volksgemeinschaft meldt althans dat Deensche experts erin zijn geslaagd het soepele en zacht visch- leder, dat zich onderscheidt door een bui tengewone trekvastheid, zoo te behandelen dat het gevulcaniseerd kan worden. Ver sleten buitenbanden van een fiets kunnen, naar uit de genomen proeven is gebleken, thans duurzaam met vischleder hersteld worden, wanneer de in den handel zijnde kleine en groote stukken huid aan den binnenkant van den band op de zwakke plek worden gevulcaniseerd. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij te bevoegder plaatse geinformeerd, welke ervaringen men hier te lande met vischleer heeft opgedaan. Men deelde ons mede, dat de proeven om uit vischhuid leer te fabriceeren volkomen geslaagd zijn. Fa bricage op groote schaal stuit echter op dt moeilykheid van inzameling der vischhui» den. Proeven om rijwielbanden met visch leer te repareeren zijn nog niet genomen. De mogelijkheid het vischleer te vulcani- seeren lijkt uitgesloten, omdat onder vul- caniseeren verhitting onder toevoeging van zwavel moet worden verstaan. Daartegen is leer meestal niet bestand. Wel kan men natuur- en kunstrubber vulcaniseeren. Daarom lijkt het waarschijnlijker dat hier sprake is van het vulcaniseeren van het vischleer op den band of het aanbren gen van een of andere solutielaag daar- tusschen. KERKNIEUWS Z.H.Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Hilver sum (H. Vitus) den weleerw. heer F. A. Gilsing, tot kapelaan te Montfoort den weleerw. heer C. J. M. Rond, tot kape laan te Zandberg den weleerw. heer D. H. H. Hettema (Neom.); tot kapelaan te Zwolle (O. L. Vrouw ten Hemelopneming) den weleerw. heer H. A. Demmers, tot ka pelaan te Enschede (H. Hart van Jezus) den weleerw. heer H. W. J. C. M. Schol- tens, tot kapelaan te Tubbergen den wel eerw. heer A. A. M. Veldman, tot kape laan te Vleuten den weleerw. heer G. J. J. Harmelink en tot kapelaan te Vreeswijk den weleerw. heer C. H. J. Reyens (Neom.). De deken van Den Haag, mgr. J. M. v. d. Tuyn, is thans, na een afwezigheid we gens ziekte van bijna een jaar, weer in zijn pastorie aan de Willemstraat teruggekeerd. Voorloopig zal de deken zijn gewone werk zaamheden nog wel niet volledig kunnen hervatten, doch men hoopt, dat hij binnen kortm tijd weer in staat zal zy'n, naast de herderlijke bediening als pastoor van de St. Jacobskerk ook zijn overige functies weer te vervullen. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor RoomschKatholieken GEVESTIGD 1882. 2005 G. H. KLEINHAMS PIETER DE LA COURTSTRAAT 2t TRAMSPORT - TELEFOON SI4S5 t U STADSNIEUWS N.V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ In de hedenmorgen onder voorzitter schap van den heer M. G. Verwey gehou den algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij waren vertegenwoordigd 15 aandeelen met 15 stemmen. Tot commissaris-voorzitter werd her benoemd de heer M. G. Verwey en tot com missaris de heer Th. M. W. Bergers. Aan het door den directeur, dr. ir. P. C. Lindenbergh, uitgebrachte verslag is het volgende ontleend: In het afgeloopen jaar werden te Kat wijk opgepompt 2.689.565 M3 water, tegen 2.808.072 M3 in 1940, of 118.507 M3 minder. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 7.369 M3 tegen 7.672 M3 in 1940. Gedurende 1941 hebben de duinbevloei- ing zoowel als de nieuwe puttenreeks aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Aan de Wijde Aa werd het onderzoek van het plassenwater in samenwerking met het Hoogheemraadschap van Rijn land voortgezet. De totale lengte van het buizennet be droeg op 31 December 1941 195.458 M. Het aantal in bedrijf zynde watermeters be droeg op dien datum17.707. Volgens de kohieren is aan meteraf nemers geleverd 2.045.163 M3 water, zoo dat, gerekend naar het totaal verbruik van 2.689.565 M3, door de abonnenten moet zijn gebruikt 644.402 M3, waarin echter het water voor spuien, brandblussching en van lekkages is begrepen. Het aantal contracten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 16.548. Het water werd het geheele jaar door geregeld onderzocht door het Chemisch en Bacteriologisch Laboratorium van dr. van der Griendt te Haarlem. Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door dr. ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „jZeer goed drinkwater, voorzoover dit langs scheikundigen weg is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het verslagjaar niet voor. De aandeelen bevinden zich alle in han den van publiekrechtelijke lichamen. Pu blicatie van het financieele verslag wordt daarom overbodig geacht. Het dividend is vastgesteld op 8 hetgeen voor de ge meente neerkomt op een rendement van 2,6 waaruit zij echter rente en aflossing der aangegane geldleening moet betalen. De heer W. Bavelaar, alhier, is aange nomen als belastingconsulent van het Ned. Verbond van Accountants en Belasting consulenten.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2