DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1S42 33ste Jaargang No. 10367 Sa CcidbelicSoii^<Mit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJDT VOOR EUROPA In het Noordelijk stads gebied van Stalingrad Het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag luidt als volgt: „In den Kaukasus en ten Zuiden van den Terek hebben Duitsche troepen in moeilijk begaanbaar, beboscht bergterrein sterk gefortifieerde en taai verdedigde vijandelijke stellingen ingenomen. Het luchtwapen heeft het havengebied van Toeapse gebombardeerd en op de Zwarte Zee twee schepen van gemiddelde grootte beschadigd. In den strijd om Stalingrad heeft gisteren de aanval in verbitterde gevechten thans ook geleid tot een binnendringen in het Noordelijk stadsgebied. Tevergeefs zette de vijand zijn ontlastingsaanvallen van uit het Noorden voort. Aan het Donfront hebben Hongaarsche troepen een plaatselijke aanvalsactie met succes ten uitvoer gelegd. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen in den centralen sector van het front zijn af geslagen. In den Noordelijken sector van het front werden bij een eigen aanval door troepen van het leger en door het luchtwapen tal rijke bolsjewistische geveohtsstellingen vernietigd en den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. Plaatselijke aanval len van den vijand mislukten. Het stedelijk en het havengebied van Archangelsk is in den afgeloopen nacht met bommen aangevallen. Er ontstonden uitge breide branden. In scheervlucht werden door Duitsche gevechtsvliegers tijdens aanvallen overdag bomtreffers geplaatst op voor den oorlog belangrijke installaties in verscheidene plaatsen in Zuid-Oost-Engeland. Ten Oosten van Great Yarmouth is een vrachtschip door neergeworpen bommen zwaar bescha digd. REDE VAN HITLER VOOR KRIEGS- WINTERHILFSWERK. Ter gelegenheid van de opening van het Kriegswinterhilfswerk 1942/43 spreekt de Fuehrer vandaag om 18.00 uur op een groote bijeenkomst van de N.S.D.A.P. Minister Goebbels zal bij het begin van de bijeenkomst rekening en verantwoor ding afleggen over het Kriegswinterhilfs werk van het afgeloopen jaar. Be bijeen komst zal door alle zenders worden gere- layeerd. Vanavond om 20.15 wordt de uit zending herhaald. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: Bijzonder hevig artillerievuur in den Noordelijken sector van het Egyptische front. Onze jachtkruisers hebben vannacht langdurig het spoorwegstation El Ham man geborbardeerd. De vijand heeft een nieuwen aanval gedaan op Tobroek, tijdens welken een vliegtuig, dat door het afweer- vuur der sterkte was geraakt, brandend neerstortte. LUCHTAANVALLEN OP CHELMSFORD. Omtrent de doeltreffende aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op militaire inrichtingen in Zuidoost-Engeland op 28 September deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht o.a. mede, dat de aan val gericht was op de.stad Chelmsford in het graafschap Essex. Bommen van zwaar kaliber verwoestten een groot gebouw en verwekten verscheidene zware branden. Des middags richtten de Duitsche machi nes haar aanvallen op militaire doelen aan de Britsche Oostkust. Een koopvaardij schip werd zwaar beschadigd. Nabij de stad Norwich werd een bedrijfsspoorweg vernield. Andere bomtreffers veroorzaak ten groote verwoestingen in nieuw ge bouwde huizen. De gevechtsvliegtuigen keerden behouden op htm steunpunten terug. OM HET FRANSCHE KOLONIALE BEZIT IN AFRIKA. Over de gevechten op Madagascar wordt officieel meegedeeld, dat de opmarsch der Engelschen na den val van Behinge op j.l. Vrijdag is vertraagd. Maandagavond had dien de Britten Anbatolamy op 17 km. ten Zuiden van Tananarive nog niet bereikt. De ontwikkeling van de situatie op Ma dagascar doet volgens Fransche opvatting de mogelijkheid van een aanval op Dakar niet uitgesloten voorkomen. In afwachting van een dergelijken aan val heeft de gouverneur-generaal van Fransch-West-Afrika op eigen initiatief in een circulaire aan zijn ondergeschikten voorgeschreven de wegvoering van de Europeesche vrouwen en kinderen uit Da kar voor te bereiden. Hiermede worden diegenen bedoeld, die niet te Dakar woonachtig zijn. De stad is namelijk tegenwoordig overbevolkt. Het is duidelijk, dat de aanwezigheid van al deze menschen bij een aanval de taak der verdedigers slechts zou bemoeilijken. In de circulaire wordt o.a. bepaald, dat in de eerste plaats de vrouwen en kinderen van Europeesche afkomst moeten worden weggevoerd, hetgeen om te beginnen geldt voor gezinnen met twee en meer kinderen. Zij moeten zoo spoedig mogelijk worden te ruggebracht naar Frankrijk. Deze verordening is door de bevolking rustig en met volkomen discipline opgeno men. Het tonnage-verlies der geallieerden De militaire correspondent van het D.N. B. schrijft o.a.: „Het reeds bekend gemaak te feit, dat Duitsche zee- en luchtstrijd krachten deze maand tot dusver in totaal meer dan 950.000 ton vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte tot zinken gebracht en daarmede tevens het maandrecord van dit jaar gevestigd hebben, werpt een bij zonder schel licht op den noodtoestand, waarin de geallieerden ten aanzien van hun scheepsruimte verkeeren. Het torpedeeren van deze schepen heeft zich in het volgende rhythme afgespeeld: Op 7 September 17 schepen van geza menlijk 108.000 brt. Op 13 September 18 schepen van geza menlijk 121.000 brt. Op 14 September 19 schepen van geza menlijk 122.000 brt. Op i9 September 19 schepen van geza menlijk 100.000 brt. Op 20 September 38 schepen van geza menlijk 270.000 brt. Op 24 September 19 schepen van geza menlijk 125.000 brt. Op 28 September 14 schepen van geza menlijk 104.000 brt. Duitsche militaire kringen wijzen voorts vooral op het feit, dat Duitschland, Italië en Japan bij hun operaties over het ver moedelijk beslissende voordeel beschikken van de „strategische binnenste linie" ter wijl de Ver. Staten, Engeland, de Sovjets en Tsioengking China duizenden mijlen van elkaar gescheiden zijn. Altijd nog blijft het een open vraag, hoe het in de Ver. Sta ten vervaardigde oorlogsmateriaal over de zeeën naar Roosevelts bondgenooten moet komen. Meer en meer worden de nog be staande toevoerwegen der vijanden van het Driemogendhedenpact bedreigd. Met absolute kalmte en souvereine ze kerheid volgt men in Duitsche militaire kringen de ontwikkeling der gebeurtenis sen. Duidelijk houdt men daarbij voor oogen de consequentes van het steeds moei lijker wordende tonnage-probleem van En geland en de Ver. Staten. Het z.g. tweede front zou thans de Sovjet-Unie moeten redden, die van den Kaukasus is afgeslo ten en in Stalingrad bijna overwonnen is. Dieppe en Tobroek waren een fiasco. De konvooien op de route naar Moermansk werden vernietigd. Pas zijn nu ook Ameri- kaansche troepentransportschepen op weg naar Engeland getorpedeerd. Bij een korte bespreking van deze balans, stelden Duitsche militaire, kringen binnen kort nieuwe succesvolle berichten van den Duitschen duikbootoorlog in het vooruit zicht en verklaarden daarbij: „Meer koop vaardijschepen te willen bouwen, dat kan iedereen beweren, meer duikbooten echter in dienst te stellen, dat is wellicht beslis send voor den afloop van dezen oorlog". VERLIEZEN DER BOLSJEWISTISCHE LUCHTMACHT. Ook de 28ste September heeft, naar het D.N.B. verneemt, het Duitsche luchtwapen in den strijd met de bolsjewisten nieuwe, opmerkelijke successen gebraoht. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 50 vijandelijke vliegtuigen door Duitsche ja gers en 4 door afweerschut neergeschoten. Van Duitsche militaire zijde**wordt bekend gemaakt: Het bolsjewistische luchtwapen heeft in den tijd van 15 tot 28 September 964 vliegtuigen verloren, jagers schoten 816 vijandelijke toestellen tijdens luchtgevech ten neer, afweergeschut van het luchtwa pen 131 gevechts- en jachttoestellen van den vijand. 17 andere bolsjewistische vlieg tuigen werden op den grond vernield. Aan Duitsche zijde gingen in dienzelfden tijd aan het Oostelijke front 77 vliegtuigen verloren. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den nacht van 29 op 30 September hebben enkele Britsche vliegtuigen, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, storings- vluchten boven het Noord-Duitsche kust gebied ondernomen, waarbij geen. bommen werden neergeworpen. Volgens de tot dus ver ontvangen rapporten werden twee vliegtuigen neergeschoten. CONFERENTIE VAN AMERIKAANSCHE COMMANDANTEN. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft medegedeeld, dat op een niet- genoemde plaats in de Stille Zuidzee een conferentie wordt gehouden, waaraan wordt deelgenomen door den commandant der Pacificvloot, admiraal Niemitz, den commandant der Amerikaansche lucht vloot, luitenant-generaal Arnold en den commandant der luchtvloot in het Zuiden van den Stillen Oceaan, generaal Cornley. OOST-AZIë GAAT GANDHI'S 73sten VERJAARDAG VIEREN. Vrijdag 2 October a.s. zal in geheel Oost- Azië op plechtige wijze de 73ste verjaar dag van Gandhi gevierd worden. In alle plaatsen van Oost-Azië zal dien dag de na tionale Indische vlag met het teeken van het spinnewiel geheschen worden. Boven dien worden overal massa-vergaderingen en optochten gehouden. Naar de woordvoerder van de Indische onafhankelijkheidsliga te Bangkok op merkt, zal Gandhis verjaardag met onge kende geestdrift gevierd worderi, temeer daar de Indische vrijheidsstrijd onder Gandhi's leiding in een beslissend stadium is gekomen. IN EEN PAAR REGELS De Amerikaansche Senaat heeft het amendement der boeren van het Boeren- blok op de anti-inflatiewet der regeering aangenomen. Het bericht, dat de bolsjewieken vrou wen als soldaten naar het front sturen, is thans bevestigd. Zoo werd bij een actie DE STRIJD VOOR HET NIEUWE EUROPA Tweehonderd vrijwilligers naar het Oosten Wederom is een groep jonge Nederlan ders, ten getale van een kleine tweehon derd man, vrijwillig naar het Oosten van Europa vertrokken, om, na een opleidipg bij de Duitsche weermachtsschool, te wor den ingezet in den strijd voor het nieuwe Europa. De vertrekkenden, die voor ongeveer twee derde gedeelte bij,het Vrijwilligers legioen Nederland en vóór de rest bij de Waffen SS waren ingedeeld, kwamen voor het plechtig afscheid tezamen in de smaak vol met palmengroen en dundoeken ver sierde rotonde van den Haagschen Dieren tuin, waar te kwart over vier de leider van de N.S.B., ir. Mussert, aankwam om de ka meraden toe te spreken Eerst speelde een muziekcorps van de Gruene Polizei een opwekkenden marsch, gevolgd door een kort inleidend woord van luitenant-generaal Seyffardt als comman dant van het Vrijwilligerslegioen. Gy volgt zoo zeide generaal Seyffardt o.a. het goede voorbeeld van de vele duizenden Nederlanders, die met de wa penen zijn gaan strijden voor het nieuwe Europa. Gelijk Mussert het zoo vaak heeft gezegd: wij mogen het niet aan het Duitsche broedervolk overlaten, de kastanjes uit het vuur te halen. Doch wel stemt het droevig te moeten constateeren ,dat een groot deel van ons volk nog niet begrijpt, waar het hier om gaat. Gij echter toont mannen van den ouden Nederlandsehen stam te zijn, die door de eeuwen heen zijn hechtheid heeft bewezen. Vele van uw kameraden zijn reeds onderscheiden met het IJzeren Kruis en met het Sturmabzeichen, velen ook heb ben hun leven in dien strijd geofferd. Spreker drukte zijn mannen op het hart, zich te onderwerpen aan de ijzeren disci pline, die in het leger moet worden ge handhaafd en hij eindigde met hun namens het beste deel van het Nederlandsche volk de zegewenscben aan te bieden. Ir. Mussert, vervolgens het woord ne mend, zeide ongeveer het volgende: Er zullen er onder u zijn, die zonder hartzeer hun vaderland verlaten, maar er zijn er zeker ook, die zooveel achterlaten, dat het scheiden hun wel zwaar moet val len. Doch misschien valt het hun familie leden, die achterblijven ,nog veel zwaarder, hen te moeten zien vertrekken. Groot is hc-t aantal dergenen, die het min of meer als verraad beschouwen, indien men als Nederlander in de Duitsche weermacht gaat dienen. Toch hebt gij gelijk, die tot dit dienen vrijwillig hebt besloten, zooals de duizen den, die u reeds zijn voorafgegaan. Naar sprekers verwachting zullen nog tienduizenden volgen, want het gaat hier om Europa te beschermen tegen de bedrei ging van het bolsjewisme. Het Nederland sche volk moet een behoorlijk deel van het nieuwe Europa kunnen worden en het heeft te kiezen of het slaaf dan wel soldaat zal willen zijn. Gij, aldus spreker, hebt geko zen, soldaat te willen wezen, en degenen, die u reeds vooraf gingen, hebben bewe zen, als Nederlander een goed soldaat te kunnen zijn. En onze Duitsche broeders, die uwe opleiding in handen hebben, ver staan het militaire vak zonder weerga. Wanneer gij hier straks van het front te rugkeert, dan is er een deel van het Ne derlandsche volk, dat u heeft begrepen. Wanneer in Duitschland jongemannen van het front terugkeeren, dan worden zij door het g e h e e 1 e Duitsche volk begrepen. Doch ik hoop, aldus Mussert, dat gij er eens getuige van zult zijn, dat er een ver eend Nederland zal zijn verkregen. Onze vroegere regeerders hebben alles kapot gemaakt en ik zou, zoo zeide spre ker, geen kans zien er weer iets van te recht te brengen, indien er geen Nederland sche strijders waren, die zich hadden inge zet om onder leiding van den geniaalsten Fuehrer, dien we ooit gekend hebben, het nieuwe Europa te helpen vormen, waarvan wij een gedeelte dienen te zijn. Spreker gaf tenslotte uiting aan zijn op rechte wenschen ten opzichte van de ver trekkenden, die, naar hij verwachtte, den band tusschen hen en hun volk nimmer zul len loslaten. Plechtig klonk hierna het oude Neder landsche volkslied. SS Obersturmbannfuehrer Montel hield hierna een toespraak namens generaal Rau- ter, waarin hij deed uitkomen, dat de moe dige en dappere houding van deze Neder landsche jongemannen hoogelijk werd ge waardeerd en waarin hij eveneens uiting gaf aan zijn overtuiging, dat eenmaal de tijd zal komen, dat het geheele Nederland sche volk dezen strijd zal begrijpen, die voor het behoud van Europa wordt gevoerd. Een driewerf „Sieg Heil" op den Fuehrer volgde nog, waarna de plechtigheid met het spelen van het Deutschlandlied en het Horst-Wessellied werd besloten. van stoottroepen ten Zuidoosten van Orel onder de gevangenen een vrouw aange troffen in de uniform van eersten luite nant. De inspecteur voor het Canadeesche voedingswezen, Taggart, heeft aangekon digd, dat Canada binnenkort moet over gaan tot rantsoeneering van vleesch. De ongeregeldheden in de Britsche stad Poena hebben tot incidenten geleid, die den Brit^chen bevelhebbers aanleiding hebben gegeven tot afkondiging van een verbod van uitgaan voor het stedelijk ge bied van Poena. Maria Farnesi, die tot dusverre plaats vervangend secretaris was van de fascisti sche partij, heeft de leiding van de Dopo- lavoro op zich genomen. Deze Italiaansche organisatie is te vergelijken met de ge meenschap Vreugde en Arbeid van het N.A.F. in Nederland. Volgens de „Diario de Noticias" heeft een negerin te Malange (Angola) een vijf- ling ter wereld gebracht. Het zijn vijf meisjes, die allen leven en een beslist ge zonden indruk maken. BEKENDMAKING Op grond van artikel 45 van de Ver ordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den No. 138/1941 wordt bepaald: 1) Het reeds gepubliceerde sper gebied in de provincies Zuid-Holland en Zeeland wordt opnieuw als volgt omgrensd. Het spergebied omvat het Noord- Westelijke deel van het eiland Rozen burg, dat door de door de weermacht geplaatste waarschuwingsborden inge deeld wordt, het schiereiland Voorne ten Noord-Westen van het Voornsohe- kanaal, de eilanden Goeree en Over- flakkee, de eilanden Schouwen en Duiveland, het eiland Noord-Beveland en het eiland Walcheren. 2) Het betreden en bevaren van bovengenoemde gebieden en de tus schen deze gebieden liggende water wegen is alleen met toelatingsvergun ning van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland (officier van politie) of voor de in de provincie Zuid-Hol'Iand lig gende deelen van het spergebied met toelatingsvergunning van den gevol machtigde voor de provincie Zuid-Hol land (officier van politie) geoorloofd. 3) Nogmaals wordt medegedeeld, dat het verzoek om een toelatingsver gunning met daarbij behoorende papie ren bij den burgemeester der gemeen te, waarvoor de toelating verlangd wordt, moet worden ingediend. In het verzoek moeten voor- en achternaam, beroep, woonplaats en straat, geboor tedatum en geboorteplaats van denge- ne, die het verzoek indient, worden vermeld. Bovendien moet het verzoek vergezeld gaan van een motiveering voor het betreden van het spergebied. Ook moet de duur van het voorgeno men verblijf worden aangegeven. 4) Inbreuken op deze bepaling zijn overtredingen en worden gestraft met een gevangenisstraf van 6 maanden en met geldboeten van maximum 2.000 gulden of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepa lingen een boogere straf moet worden opgelegd. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid (get.) RAUTER. SS-Gruppenfuehrer und Genpral- leutnant der Polizei. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KAMER- EN PENSION BEWONERS De regeling voor de distributie van vaste brandstoffen voor kamerverhuurders en pensionhouders heeft den vorigen winter nogal- eens aanleiding gegeven tot moei lijkheden. Weliswaar hadden deze moei lijkheden in de meeste gevallen voorko men kunnen worden, indien huurder en verhuurder zich van te voren beter op de hoogte hadden gesteld van de voor hen gel dende bepalingen, doch deze bepalingen op zichzelf hebben soms ook tot bezwaren geleid. Hoewel de nieuwe régeling voor het a.s. stookseizoen, die thans officieel ge publiceerd is, deze bezwaren heeft onder vangen, is het ook nu weer zaak dat men zich goed voor oogen stelt, wat de bepalin gen inhouden. Daarom geven wij hierbij een toelichting, waarin de voornaamste punten besproken worden. Bonnen en brandstoffen eigendom van den kamerbewoner. Verleden jaar waren de bonnen het eigendom van den verfiuurder. Dit is nu anders. Wel moet degene, die de kamers verhuurt, de bonnen aanvragen, maar ze zijn het eigendom van den kamerbewo ner. De verhuurder is daarom verplicht ze aan den kamerbewoner te overhandigen. De kamerbewoner kan dus zelf bepalen of, en, zoo ja, wanneer, hij daarop brandstof fen wil betrekken. Indien de huurder ech ter op zijn bonnen brandstoffen wil koo- pen, is hij verplicht deze te betrekken van den brandstoffenhandelaar van zijn ver huurder. De huurder zal dan genoegen moeten nemen met de brandstoffen, die deze handelaar kan verstrekken. Hoe gaat het echter bij tusschentijdsche vestiging als kamerbewoner; dat wil zeg gen, als iemand voor het eerst op kamers gaat wonen in den loop van een van de perioden van twee maanden, waarvoor tel kenmale een tweetal bonnen wordt uitge reikt? Hiermede werd verleden jaar geen rekening gehouden. Thans kan de kamer verhuurder evenwel een tusschentijdsche aanvraag indienen bij de plaatselijken dis- tributiedienst, die, naar gelang de periode gevorderd is, een evenredige hoeveelheid brandstoffen kan toewijzen. Een dergelijke tusschentijdsche aanvrage is echter onmo gelijk, indien de stamkaart van den aan staanden huurder voor de loopende perio de is afgekruist. Daaruit blijkt immers, dat voor die periode reeds twee bonnen zijn verstrekt. Regeling voor geval centrale verwarming wordt gestookt. Ook voor pensions met centrale verwar ming geldt een andere regeling dan verle den jaar. Indien in de verhuurde kamers een scnoorsteenaansluiting is, kan de pen sionhouder in bepaalde gevallen een aan vrage indienen voor een toeslag voor het stoken van de centrale verwarming. Wordt deze verleend, dan heeft iedere huur der toch recht op twee bonnen per periode van twee maanden. Deze moeten ook weer door den verhuurder worden aange- SPITSUREN. In vroeger dagen waren de bestuur- deren der verschillende trammaat schappijen dag en nacht doende en zoekende naar middelen om de mensch- heid het ouderwetsche loopen, dat nog uit de dagen van het paradijs moet stammen, zoo grondig mogelijk af te leeren. Daartoe was ook de tram uit gevonden en het ging er nu maar om zooveel menschen in de tram te krij gen, dat de buitenstaanders, die zich nog per bus voortbewogen, voor schut zouden loopen en dan eveneens haastig hun toevlucht zouden zoeken in de tram? Dit doel werd bevorderd door maand-, week- en dagabonnementen, door 10-, 5- en 1 rittenkaarten, door uitstapjes naar Volendam, Marken en Artis. Voor één ouderwetsch kwartje (het kunnen er ook drie zijn geweest), kon je den heelen dag van Zoeterwou- de naar Oegstgeest, en dat geld was goed besteed als je een van je sprui ten tijdens de vacantie eens een dag kwijt wilde. Nu is de toon van de tramdirecteu ren iets anders geworden. De reclame zinnen luiden nu: Tram zoo min mo gelijk! Wij hebben het dezer dagen in de krant kunnen lezen. Vroeger deden zij al hun best om ons in de tram te krijgen. Dikke dames en oude heertjes kregen van den conducteur een gratis zetje om er in te kunnen komen en babies werden liefderijk opgenomen en verpleegd. Nu doen zij alle moeite om ons eruit te houden en staan er veel menschen bij een of andere hal te, dan kijkt de bestuurder den an deren kant uit en stuift door. En wat zijn dat voor spitsuren, als je dan niet in de tram mag komen? Ik zie ze nu binnenkort op de spits uren al met leege trams rijden. En dan heb je natuurlijk weer kans, dat het op straat te druk wordt en het daar weer mis loopt. Het zou misschien nog het beste zijn, als wij allemaal maar thuis bleven Collecte Winterhulp-Nederland De eerste lijst-collecte W. H. N. in dit seizoen zal hier ter stede worden gehouden op Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Maan dag a.s. Aangezien de nood onder de behoeftige stadgenooten vooral in den a.s. winter zeer groot zal zijn, doet de Burgemeester van Leiden, Plaatselijk Directeur Leiden W. H. N., een dringend beroep op de inwoners dezer gemeente om bij deze en ook bij de volgende collecten W. H. N. met milde hand te geven. Zij, die zich nog niet als vast collectant hebben opgegeven en zich bereid wenschen te verklaren om aan een of meer collec ten W. H. N. in deze gemeente deel te ne men, gelieven zich hiervoor spoedig te wen den tot het Plaatselijk Bureau Leiden W. H. N.-N. V. D., Kamer 27 Stadhuis Leiden. vraagd, doch zij zijn het eigendom van den kamerbewoner. Men moet 'er goed om denken, dat bij verhuizing in den loop van een periode naar een huis zonder centrale verwarming niet opniew bonnen worden verstrekt. Pensions met tien of meer gasten. Het voorgaande geldt voor ieder geval dat één of meer kamers worden verhuurd, dodh het heeft geen betrekking op pen sions met tien of meer gasten. Deze wor den n.l. behandeld op denzelfden voet als hotels, hetgeen beteekent, dat brandstof fen voor deze pensions, hetzij voor cen trale verwarming, hetzij voor haarden en kachels, moeten worden aangevraagd op formulier Br. C. 250 voor het geheele sei zoen ineens. Verkoop van rijwielen op bon. VAN 1 OCT. AF WEDER TOEGELATEN. Zooals bekend is in den loop van de vo rige maand een verbod uitgevaardigd van het verkoopen of anderszins afleveren van rijwielen aan het publisk door den klein handel, zoodat het in de laatste weken niet mogelijk was, ook wanneer men in het bezit was van een distributiebon, om zich een rijwiel aan te schaffen. Thans echter heeft de Secretaris-Gene raal van het Departement van Binnenland- sche Zaken in overleg met het Rijksbureau voor de metalen verwerkende industrie, aan de burgemeesters medegedeeld, dat dit verbod tot het verkoopen of anderszins af leveren van rijwielen voor kleinhandela ren met ingang van 1 October a.s. is opge heven, met dien verstande echter, dat nieu we bonnen voorloopig niet zullen worden uitgereikt. Vanaf den lsten October kunnen de rij wielhandelaren derhalve weer rijwielbe- stel- en afleveringsbonnen in ontvangst ne men en daarop hetzij uit voorraad, hetzij na het betrekken door bestelling per be stelbon van fabrikant of grossier, toerrij- wielen aan het publiek afleveren. Belangrijk zoowel voor handelaar en af nemer is vooral ook, dat de geldigheidsduur zoowel van bestel- als van afleverings bonnen, voorzoover daarop een in Augus tus 1942 vallende datum is vermeld, is ver lengd tot 31 October 1942. Rijwielverkoop en -koop is dus nu weer toegestaan doch alleen op de thans nog in omicop zijnde geldige bonnen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1