DINSDAG 29 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Buitenland Mr. H. Gelse. Leldern Red. Stad ca Sportj M. Zonderop. Lelden: Red. Omgeving i L. Rooien. Lelden Red. Letteren en Kunst i Fr. Schneiders. Lelden; verantwoorde lijk voor de advertentiEni C de Heiden. Lelden. WEERBERICHT Zon onder 7.23 uur Dinsdagavond. Zon op 7.36 uur Woensdagmorgen. Tojeehen deie tijden moet worden ver duisterd. 29 Sept.: De maan komt Dinsdagavond om 10.07 uur op en gaat Woensdagmiddag om 1.41 uur onder. 30 September: De maan komt Woensdag avond om 10.44 uur op en gaat Donderdag middag om 2.36 uur onder. 1 Oct.: De maan komt Donderdagavond om 11.26 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 3.25 uur onder. (Laatste kwartier). 3 October: De maan komt Zondagnacht om 0.14 uur op en gaat Zondagmiddag om 16 07 uur onder. OVERNEM1NGSCREDIETEN ONDER RIJKSGARANTIE De secretaris-generaal voor bijzondere economische zaken en van het departement van financiën heeft bepaald, dat een rijks garantie wordt verstrekt aan de daarvoor door den secretaris-generaal voor bijzon dere economische aangelegenheden aange wezen bankinstelling voor door deze bank te verleenen oWrnemingskredieten, welke dienen om de overneming van gevestigde ondernemingen door natuurlijke of rechts personen te vergemakkelijken. Ten behoeve van één onderneming kan slechts één krediet worden verleend, dat wordt beperkt tot ten hoogste honderd duizend gulden. Overschrijding van deze grens is slechts mogelijk na toestemming van den secretaris-generaal. De rente-, provisie- en andere krediet- voorwaarden zullen in het algemeen de zelfde zijn als de voor gewone bankkredie ten gebruikelijke, terwijl voor het krediet zooveel mogelijk zakelijke of persoonlijke zekerheid zal moeten worden gesteld. Ter beoordeeling van de verstrekking van overnemingskredieten is een commis sie ingesteld, waarin zijn benoemd: tot ild, tevens voorzitter F. L. Ramfoomnet, direc teur-generaal van het departement voor bijzondere economische zaken; tot leden P. Hoekstra, H. A. Keip, H. Lukkien en tot secretaris G. W. Sillmann. De voorzitter beslist over de verleening van het krediet, na de ter vergadering aan- wezige leden van de commissie te hebben gehoord. Een krediet kan uitsluitend worden ver leend ten behoeve van personen van Ne- derlandsche nationaliteit, die voornemens zijn een gevestigde onderneming over te namen en daarvoor uit hoofde van vakbe kwaamheid, kredietwaardigheid en per soonlijke eigenschappen in aanmerking komen, en voor wie het niet mogelijk is gebleken, op andere wijze in hun krediet- behoefte te voorzien. Bij de verleening van het krediet wordt een aflossingsplan vastgesteld, waarbij re kening wordt gehouden met de winstmo gelijkheden van de onderneming en een doelmatige afschrijvingspolitiek. Indien de onderneming niet wordt ge dreven volgens de eischen van goed koop manschap, heeft de kredietgevende bank instelling het recht, in overleg met den voorzitter der commissie, tot intrekking van het krediet over te gaan. Zoodra de toestand van de onderneming naar het oordeel van den voorzitter der commissie zulks mogelijk maakt, zal tot financiering in de vrije markt moeten wor den overgegaan. Aan het einde van ieder boekjaar van de kredietgevende bankinstelling wordt het totaal der eventueele verliesposten, onder bijboeking van een interest per annum, welke 1 procent boven het disconto van de Nederlandsche bank ligt, aan het departe ment van financiën opgegeven, waarna dit voor vergoeding aan de kredietgeven de instelling zorg draagt. TWEEDE JAARVERGADERING VAN HET OPVOEDERSGILDE. Zaterdagmiddag hield het Opvoedersgilde in het N.V. Huis aan de Oudegracht te Utrecht zijn tweede jaarvergadering, voor welke bijeenkomst een groote belangstelling bestond. In zijn openingswoord heette de secretaris van het Opvoedersgilde, dr. Breedvelt, den Leider der Nationaal Socia listische Beweging der Nederlanden, den Beauftragte van den rijkscommissaris der provincie Utrecht Mueller Reinert, den ver tegenwoordiger van den N.S. Lehrer-bund dr. Honsberg, den commissaris der provin cie Utrecht W. J. Engelbracht, den secreta ris-generaal van het Departement van Op voeding, Wetenschappen en Cultuurbe scherming, prof. Van Dam en de vele an dere gasten hartelijk welkom. Hierna wer den twee leden van het Opvoedersgilde, die in den strijd voor het nieuwe Europa aan het Oostfront zijn gevallen, door de aan wezigen staande herdacht. Allereerst voerde dr. Honsberg het woord. Hij wenschte het Opvoedersgilde hartelijk geluk met zijn tweeden verjaardag en bood een portret van den stichter van den N.S.L.B., Hans Schemm, als geschenk aan. Hierna nam prof. dr. R. van Genechten het woord en bedankte dr. Honsberg voor het prachtige geschenk. Uitvoerig stond hij stil bij het vele werk, dat het Opvoeders gilde in het afgeloopen jaar heeft verzet en wees erop, dat in dit jaar het ledenaantal van 2000 tot ruim 4000 is gestegen en dat verschillende leden van het gilde op be langrijke plaatsen zich aan het onderwijs geven. De geest bij het onderwijs is echter nog geenszins verbeterd, deze is nog altijd de oude humanistische geest. Men wil nog steeds niet inzien, dat dit de geest van den ouden tijd is, die zal moeten verdwijnen wil Nederland in het nieuwe Europa zijn plaats kunnen innemen. De volksche geest zal ervoor in de plaats dienen te komen. Men zal het volk niel als een verzameling van enkelingen moeten zien, maar als een levend wezen, waarvan de enkelingen de cellen en de groepen de organen zijn. Wij zullen er echter in slagen, de opvoe ding anders te richten, waardoor er een geslacht zal opgroeien met meer levens vreugde, dat voor ons volk meer zal kun nen presteeren, aldus besloot prof. van Ge nechten zijn belangwekkende rede, die met een krachtig applaus werd beloond. De leider der N.S.B. aan het woord. 7 t slot van dezen bijeenkomst voerde leiders der Nationaal Socialistische BRANDSTOFFEN VOOR PENSIONHOUDERS EN KAMER VERHUURDERS Voor October en November tezamen 2 eenheden per verhuurd gedeelte Kamerverhuurders en pensionhouders, die aan minder dan tien gasten huisves ting verleenen, kunnen tusschen 28 Sep tember en 10 October 1942 bij de distribu tiediensten op formulier MD333—11 een aanvrage indienen ter verkrijging van brandstoffenbonnen voor de eerste perio de, t.w. de maanden October en Novmber a.s. van het stookseizoen 19421943. Op dit formulier MD 33311 moeten zoowel voor pensions met haarden en kachels, als voor pensions met een centrale verwarming de orandstoffen worden aangevraagd. Indien m het pension een centrale verwarmings installatie aanwezig is, moet het formulier in tweevoud ingevuld en in geleverd wor den. Alle aanvragen dienen zoowel door den kamerverhuurder of pensionhouder, als door de kamerverhuurders of pension gasten te worden ingevuld. Een huurder, die meerdere kamers heeft gehuurd mag slechts voor één van deze kamers brand stoffen aanvragen, terwijl, indien ver scheidene personen samenwonen, slechts door één van deze een aanvraag mag wor den ingediend. Voor inwonend dienstperso neel en kostgangers mag geen aanvrage worden ingediend. De distributiediensten zullen voor de maanden October en November per ver huurd gedeelte twee bonnen „één eenheid brandstoffen" uitreiken. Voor December en Januari, respectievelijk Februari, Maart en »April zullen wederom telkens twee bonnen ter beschikking worden gesteld, zoodat het totaal rantsoen voor dezen win ter zes eenheden zal bedragen. Het is dus vanzelfsprekend, dat alle kamerbewoners zoo zuinig mogelijk dienen te stoken. Voor de huurders van kamers, welke centraal worden verwarmd, zullen even eens overeenkomstig het bovenstsaande twee bonnen per verhuurd gedeelte per periode van twee, resp. 3 maanden be schikbaar worden gesteld, terwijl de ver huurders onder bepaalde omstandigheden op een toeslag ten behoeve van de cen trale verwarming aanspraak- kunnen ma ken, teneinde hen in staat te stellen de verhuurde kamers centraal te verwar men. De bonnen moeten op door den distribu- tiedienst bekend te maken tijdstippen door den verhuurder worden afgehaald, die hierbij de distributiestamkaaarten van zich zelf en van al'le huurders, met uitzonde ring van personen van Duitsche nationali teit. moet medenemen. Hierbij zal het vakje L7 van de distri butiestamkaart van de huurders worden afgekruist. Anders, dan het vorige jaar was be paald, worden de te verstrekken brand stoffenbonnen en derhalve ook de hierop te verkrijgen brandstoffen het eigendom van den kamerhuurder of pensiongast, die verplicht is de benoodïgde brandstoffen te betrekken bij den leverancier van den be trokken pensionhouder of kamerverhuur der. Hoewel hij derhalve tot dit doel de brandstoffenbonnen aan den kamerver huurder of pensioenhouder ter hand moet stellen, blijven bedoelde bonnen echter zijn ejgendom en kan-hij mitsdien bij ver huizing de door hem gekochte brandstof fen, dan wel de resteerende brandstoffen bonnen medenemen. Het bovenstaande is vanzelfsprekend niet van toepasssing ten aanzien van den even tueel te verstrekken extra-toeslag voor pensions met centrale verwarming; omdat geen stookgelegenheid aanwezig is en evenm'n ten aanzien van de bonnen, die worden uitgereikt voor pensions met 10 of meer gasten of voor de pensions, waarin geen hoofdbewoner aanwezig is, zooals hieronder zal worden omschreven. De hier voor te verstrekken bonnen zijn het eigen dom van den verhuurder. Voor pensions met tien of meer gasten of voor pensions, waarin geen hoofdbewo ner aanwezig is, dient namelijk in plaats van een formulier MD33311 een formu lier Br. C. 250 te worden ingediend, on afhankelijk of in het pension met centrale verwarming of met haarden en kachels wordt gestookt. De daarop uit te reiken fantsoenen zijn berekend voor het geheele stookseizoen van 1 October 1942 tot en bet 30 April 1943, zoodat deze bedrijven tijdens den duur hiervan geen tusschen- tijdsche aanvragen op formulier MD 333 11 mogen indienen. Beweging der Nederlanden, Mussert, het woord. Na met een donderend applaus te zijn begroet, begon hij zijn toespraak met er op te wijzen, dat het de taak van de le den van het Opvoedersgilde is, op te voe den in nationaal-socialistischen zin. Op dit gebied is zeer veel te doen .aldus Mussert, want onze tegenstanders hebben juist van het onderwijs een bolwerk tegen het na- tionaal-socialisme gemaakt. De N.S.B. be staat reeds 11 jaar in Nederland en het Op voedersgilde pas twee jaar. Zou het Opvoe dersgilde eens 7, 8 of 9 bestaan, dan zou ook de jeugd in belangrijker mate deel hebben aan den opbouw van den Staat. Nog trachten onze tegenstanders hun macht over het ondei+wijs, waarmede zij sedert 1920 een ware koehandel hebben gedreven, - te behouden. Ook het onderwijs behoort echter in han den van nationaal-socialisten. Wij weten zeer goed, dat het gezin en de kerk bij de opvoeding hun deel hebben. Maar dat de Staat er allèen zou zijn om te betalen is ook onjuist, en dit zal zeer spoedig bl"ken, nadat een nationaal-socialistische regeering zal zijn gevormd. Ik hoop, dat, wanneer gij uw derde jaarvergadering zult houden, deze regeering aan het werk zal zijn in het be lang van volk en vaderland. Na het slotwoord van dr. Breedvelt. werd deze tweede jaarvergadering met het zin gen van het zesde couplet van het Wilhel mus besloten. DE PRIJZEN VAN AANMAAKTURF. In de Staatscourant van 28 September 1942 zijn opgenomen wijzigingen van de prijzenbeschikkingen turf No. 2 en 3, wel ke op 29 September 1942 in werking tre den. In deze wijzigingen wordt een maxi mumprijs vastgesteld voor 2de en 3de soort aanmaakturf. Tot dusverre bestond voor aanmaakturf slechts één maximumprijs. HET BEPERKTE TRAMVERKEER. Zooals men reeds zal hebben bemerkt, zijn verschillende maatregelen tot inper king van het electrische tramverkeer ge nomen. Reeds de positie van het materieel in het algemeen dwingt er toe, dat het wa genpark niet sterker in gebruik is dan met bet oog op de verkeerstoehoefte bepaald onvermijdelijk is. De moeilijkheden, welike onder de te genwoordige tijdsomstandigheden onver mijdelijk uit de beperking van het tram verkeer voortvloeien, kunnen echter ten deele worden verminderd door het publiek zelf. Ten eerste make men niet meer van de tram gebruik dan bepaald noodzakelijk is en voorts kan ieder trachten, het zijne er toe by te dragen, om het spitsverkeer van de tramwegen zooveel mogelijk te ver minderen. Wanneer niet strikt noodzake lijk, vermijde men het gebruik van de tram op de spitstijden, derhalve 's ochtends tusschen 8 en 9 uur, 's middags tusschen 12 en 13 uur, en 's avonds omstreeks 17 en 18 uur. PROF. Dr. E. DRERUP Oud-hoogleeraar van Nijmegen. Naar men aan de „Tijd" mededeelt, is op 16 September prof. dr. E. Drerup, oud- hoogleeraar der universiteit te Würzburg en Nijmegen, te Münster overleden. Engel'bert J. Ph. Drerup werd in 1871 te Borghorst in Westfalen geboren. Na zijn studies aan het gymnasium te Reine en het Paulinum te Münster, bezocht hij de universiteiten te Münster, München, Ber lijn, Freiburg en Leipzig. Aan deze laatste universiteit promoveerde hij in 1894 cum laude. Drie jaar later werd hij als privaat docent toegelaten te München. Tusschen 1895 en 1902 maakte hij verscheidene groo te reizen door Italië, Griekenland en Klein- Azië. In 1906 werd hy aangesteld als bui tengewoon hoogleeraax. In 1913 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar te Würzburg, vanwaar hij in 1923 naar Nij megen vertrok. Zijn leeropdracht aan de R.K. Universiteit luidde: Grieksche letter kunde, staatkundige geschiedenis en staats instellingen van Griekenland. In 1931 was hij bovendien belast met het rectoraat. Wethouder ir. C. J. Neiszen overleden. Te Amsterdam is overleden op 50-jari- ge leeftijd ir. C. J. Neiszen e.i., sedert 10 Maart 1941 wethouder voor publieke wer ken en de volkshuisvesting in de hoofdstad. Frans Haring overleden. Op 66-ja- rigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de heer Frans Haring, oprichter en oud di recteur van de vroegere vereeniging „Die Haghesanghers", bekend zoowel binnen als buiten onze grenzen. De heer Haring was sinds 1919 directeur-organist van de St. Antonius en Lodewijk-kerk aan de Bosch kant te 's-Gravenhage. SPORT DE EUROPEESCHE JEUGDSFORT- FEESTEN IN MILAAN. De Europeesche Jeugdsportfeesten, welke in het land van Mussolini zyn georgani seerd, zijn Zondag besloten met groote atletiekwedstrijden. Wat de verrichtingen van den Nationalen Jeugdstorm betreft, kunnen wij tevreden zijn. De indruk, dien de Nederlandsche meisjes en jongens in hun fleurige kleeding hebben gemaakt, is uitstekend geweest. Nemen wij de verschillende prestaties der Nederlandsche delnemers nog even onder de loupe, dan kunnen wij constateeren, dat de meisjes bij het zwemmen weer het beste figuur hebben geslagen. Er werden drie derde plaatsen veroverd, nl. door m'ej. Berghuis op den 100 M. rugslag (1.22.6), Coby Kosters op den 200 M. schoolslag (3.10,8) en op de 4 x 100 meter estafette. Verder op den 100 M. rugslag een vijfde plaats door mej. Kaan in 1.25,2 en op den 200 M. schoolslag eveneens een vijfde plaats door mej. B. van Imperen in 3.24,9. Bij het zwemmen voor jongens behaalde Gerritsen op den 10 M. crawl eveneens een derde plaats in 1.3,4. Wat de athletiek betreft, hier was de beste verrichting van mej. van Meurs bij het hoogspringen. Zij sprong 1.46 M. en be haalde daarmede de derde plaats achter twee Duitsche meisjes. Op den laatsten dag behaalde de Nederlandsche meisjes- ploeg nog een aardig succes bij de 4 x 100 M. estafette. Met een tijd van 53.1 sec. be zetten zij opnieuw een derde plaats achter Duitschland en Italië, mej. Trijntje Hoge- woning werd op den 100 M. zesde in 13.4. Met de tenniswedstrijden hebben wij wei nig geluk gehad. Het toeval wilde, dat de Nederlandsche deelneemsters reeds in de eerste ronde tegen de sterke Italiaansche en Duitsche ploegen moesten uitkomen. Deze bleken over het algemeen uit het goede tennishout gesneden te zijn en scha kelden de meisjes van den Nationalen Jeugdstorm al direct uit. Tenslotte rest ons nog het wielrennen. De Italiaan Logli werd winnaar in den rit over 92 km. De 17-jarige Bol uit Uit hoorn was zeker tot een betere prestatie in staat geweest, had hij niet direct na het begin met bandenpech te kampen gehad. Ondanks deze handicap, hield hij echter moedig vol. Nadat het ongemak aan zijn fiets was verholpen, zette hi.1' geheel alleen een tocht voort en reed het lange bergper- cours zonder steun van andere renners Vele anderen hadden bovendien een ver snelling op hun fiets en dat had Bol niet. Zijn prestatie om als zeventiende te eindi gen in 2 uur 34 min. 54 sec is dan ook ze ker liet vermelden waard. Kerckhof kwam in dezen rit als eerste Nederlander van de vier aan en werd dertiende met een tijd van 2 uur 30 min. 49 sec. Thans ontvangen wij de puntentellingen der verschillende landen, welke in Milaan aan de Europeesche Jeugdsportfeesten heb ben deelgenomen. De Nederlandsche ploeg heeft volgens deze gegevens de volgende resultaten bereikt. Athletiek, jongens: de achtste plaats van de elf met 121 punten. Meisjes: de derde plaats van de negen met 176 punten. Zwemmen: jongens: de zeven- Je plaats van de acht met 21 punten. Meis jes: de derde plaats van de zeven met 81 punten. Tennis: jongens: de vijfde en laat ste plaats, welke met Kroatië wordt ge deeld, met 4 punten. Meisjes: de derde en laatste plaats, welke wordt gedeeld met Kroatië, met 8 punten. Hieruit blijkt, dat de meisjes betere resultaten hebben be haald, dan de jongens. Het beste figuur hebben zij geslagen bij de athletiek wed strijden, waarna het zwemmen volgt. VOETBAL AlphenL. F. C. 42. Een spannen de strijd, waarin aan beide zijden zeer goed spel werd vertoond. Hoewel L.F.C. het met 4 invallers moest doen viel het samenspel zeer te roemen. Ook Alphen liet zich van haar beste zijde zien, zoodat we meerma len keurige staaltjes voetbal te zien kre gen. Bij L.F.C. was vooral Pijnakker als midhalf zijn plaats volkomen waard. 10 min. na aanvang nam L.F.C. door Herrem- de leiding. De stand was echter weldra gelijk door Windhorst, die uit een corner met een kopbal den gelijkmaker scoorde (1—1). Eenigen tyd ging de strijd meer gelijk op, totdat even voor rust Windhorst voor Alphen de leiding wist te veroveren. Hierna werd het al spoedig 31 voor de thuiscub. Duffels was uit zijn doel gelokt en Baltes knalde pardoes in (31). Alphen oefende steeds druk uit, maar L.F.C. zat niet stil en het was rechtsbinnen Alengs, die den achterstand wist te verkleinen (32). Nog éénmaal kwam Alphen aan bod. Bij een algemeene aanval belandde de bal vlak voor het L.F.C.-doel en uit de schermutseling, die ontstond, verdween het leder in de L.F.C.-touwen, waarna wel dra einde. Afd. Leiden N. V. B. Gewijzigde in deeling Juniores- en Adsp. competitie. Juniores: Alph. Boys, A.O.V., A.S.C., D.O.- C.O.S., Lisse, Lugdunum, Roodenb. A, Roo- denb. B, T.O.N.A., U.V.S. A, U.V.S. B. Adsp. A.: Alphen, A.S.C a. A.S.C. b, L.F.C. a, Lugd., Roodenb. a, Roodenb. b, Rouwkoop. Teylingen, U.V.S. a, V.V.S.B. Adsp. B.: A.O.V., A.S.C. c, Foreholte, Leidsche B., L.F.C. b, Meerburg, Roodenb. c, Foodenb. d, Roodenburg e, UVS b, UVS e. V.V.L.V. KORFBAL De schoolwedstrijden afd. Leiden. N.K.B.: De Zaterdagmiddag gehouden schoolwed strijden der afd. Leiden van den N.K.B. ga ven de volgende uitslagen: Jun A.: Driftstr. bLangebrug a 00; langebrug a—Oegstgeest b 0—0; Oegstg. b —Driftstr. b 0—0; Driftstraat b winnaar na straf, en loting. Jun. B.: Driftstr. aMaresingel b 40; Maresingel bOegstgeest a 0—0; Driftstr. a Osegstg. a 30; Winnaar Driftstraat 3. Jun, C.: MiddelstegrachtMarescingel a C2; Maresingel aLangebrug b 3—0; Langebrug bMidelstegracht 02. Win naar Maresingel a. De drie winnaars spelen a.s. Woensdag middag op het terrein van Oosterkwartier om den eersten prys. Seniores: ULO a—Chr. HBS b 3—0. ULO b—Chr. HES a 0—5: Chr. HBS b—ULO c 1—0; Chr. HBS a—Chr. HBS b 1—0: Chr. HBS a—ULO c 1—0; ULO c—ULO b 1—1- ULO a—Chr. HBS b 1—2; Chr. HBS b— ULO b 1—1; ULO c—ULO a 0—5 (regl.), ULO bULO a 04; Winnaar Chr. HBS a, 2e prys ULO a. ZEILEN De Na-Brasem. Onder groote deelname hadden Zaterdag en Zondag de sluitings- •.vedstrijden plaats op het Braassemermeer, uitgeschreven door de Vereeniging van d;en naam. Ruim 80 schepen waren inge schreven. De uitslagen luidden: Zaterdag: 45 M2. kl.* 1. Föhn, A. G. Sijthoff; 2, Coppelstock, N J. de Nerée tot Baberich. Valken: 1. Goesting, W. Ritman; 2. Pip-Pip, H. P. Pieterse; 3. Muizerd, Mr. E. Stutterheim. Draken: 1. Tjjl Uilenspiegel, J. R. Bliek- man; 2. Dwingeland, W. B. A. Bakker; 3. Van Brakel, C. W. Jonger; 4. Brinio II, H. Kolff. Regenbogen: 1. Eelko, W. Bergsma; 2. Hollandia, C. van Staveren: Olympiajol- len: 1. Kapinis, J. H. van Zutphen; 2. Hip haan, H. J. J. van Werkhoven; 3. Flying FiPh, K. Volker. 12 M2. klasse: 1. Spits muis, mej. Boschma. N.N. 16 M. Eenheids- k asse: 1. Teerless, K. W. Nieuwzwaag; 2. 1*11 try,, mej. T. Maartense: 3. J. Bol. NN 16 M2. Toerklasse: 1. Plantje. F. L. Plantenga. Pampusklasse: 1. Braassemer meer, W. M. van Staveren; 2. Windekind, G C. C. Sieverts; 3. Holland. J. H. C. Sie- verts. 12 voets-jollenklasse: 1. de Glipper, mej. G. Tims; 2. Mug, K. Brückman. Zondag 2 races: 45 M2. klasse: 1. Föhi, 2. Coppelstock. Valken: 1. Emoe, M. G. v. d. Arend, 2. Goesting, 3. Muizerd. Draken: 1. Van Brakel, 2. Thala,tta, W. P. van Du ijl, 3. Dwingeland; 4. Goedewin, L. P. Vollebregt, en 5. Tijl Uijlenspiegel. Regen bogen. Niet beslist wegens protest. Olym- p:a-jollen: 1. Nar, H. Bennink; 2. Kapinis, W. Schiopers. 12 M2. klasse: 1. Peule- schil, Th. F. Gebhard; 2. Spitsmuis, mej. Boschma. N.N 16 M2. Eenheidsklasse: 1. I'll try; 2. Kanebraaier, M van der Meer; 3. Scharremaai. N. Walther en 4. Libertas, F. Staal, 16 M2. toerklasse: 1. Plantje Pampusklasse: 1. Holland: 2. Braassemer meer; 3. Windekind. 12 voetsLjollen: 1. de Glipper, 2 Mug. SCHAKEN Leidsche, Schaakbond. De kampioen der avondcompetitie, Philidor I en de kam pioen der Zaterdagmiddagcompetitie. Al phen I, speelde 2 wedstrijden om het kam pioenschap der le klasse. Na beslissing der afgebroken partijen, ook nog in hooger be roep, was het resultaat een gelijk spel (IC10). Thans zal tusschen beide tiental len nog een beslissingswedstrijd gespeeld v/orden. Deze is vastgesteld op Woensdag- fmorgen)avond te Alphen. Om het kampioenschap van Nedrland. Eigenlijk kan men niet meer spreken over den tweekamp om het kampioenschap van Nederland, maar over een tweekamp Euwe v. d. Hoek. In de-zevende partij verdedig de v. d. Hoek zien nogmaals met e7e5 tegen de e4-opening. Het werd weder een Spaanschë partij waarin Euwe de Worrall- aanval toepaste, aanvankelijk zonder noe menswaardig succes. Een schijnoffer bracht evenwel leven in de brouwerij. Op fraaie wijze gingen de witte officieren samen werken. Maar de zwarte stelling doorstond den witten aanval aanvankelijk uitstekend maar naarmate het middenspel vorderde. b7eek toch dat hier en daar gapingen in het zwarte spel ontstonden. Door een min der goede afwikkeling van Van der Hoek kon Euwe met een torenoffer de partij op fraaie wijze beëindigen. Echter ook zonder deze onnauwkeurigheid was het voor zwart op den duur niet mogelijk geweest afdoen de weerstand te bieden. De stand luidt nu: dr. Euwe 6.5 punt, v. d. Hoek halve -punt De achtste party wordt Dinsdagavond om 5 uur gespeeld in het nationaal schaakge bouw. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT OOK: „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK". WIELRENNEN De ronde van Frankrijk begonnen. Het is dan eiydelyk zoover! De ronde van Frankrijk, welke zooveel pennen in bewe ging heeft gebracht, alvorens alles in kan nen en kruiken was, is dan toch Maandag jl. begonnen. Niet in dien omvang zooals velen haar gaarne gezien hadden' en ook n.et met een bezetting, welke vooral wiel- renlievend Nederland zich gewenscht had. Want een officieele Nederlandsche ploeg is niet uitgezonden. Hoogstens neemt een enkele Nederlandsche renner individueel o'eel, uitkomend voor een Fransche Tij wiel- fabriek. Hieronder dan de uitslag van de eerste etappe, welke een overwinning op leverde voor Guy Lapebie, die den afstand in 5 uur 57 min. 55 sec aflegde. Hy werd onmiddellijk gevolgd door Neuville op 2 lengtes; 3. Thietard (5.58.10); 4. Geus (5.58.20); 5. Level; 6. Van Overloop (5.59.3); 7. Defoordt; 8. Talie; 9. Guegan en 10. Vlaemink. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 30 SEPTEMBER. HILVERSUM L 415.5 M. 7.15 Grain; 7.30 BNO: Nieuws; 7.40 Gram; 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 De Microfoon in de wereld; 8.50 Mannenzang; 9.00 Musetteorkest; 9.30 Spiegel van den dag; 9.40 Gram.; 10.30 De wieg van Europa; 10.45 Orkest Willy Kok; 11.30 Piano; 12.01 Almanak; 12.05 Frans Wouters en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Amusementsorkest; 14.00 Gevar. programma. (15.00 De Onmogelij ke rol, luisterf lits)16.45 BNO: Nieuws 17.00 Orgelconcert; 17.30 Klankbeelden reek; 18.00 Omroep-Opera-Orkest en so listen van „Das deutsohe Theater in den Niederlanden"; 19.00 Wat niet in de kran ten staat, lezing; 19.15 Zangplaten; 19.30 BNO: Nieuws; 19.50 Mozart in Den Haag, luisterspel. Vanaf 20.15 Alleen voor die Radio-Centrales; 20.15 R'damsch Philhanm. orkest; 21.45 BNO; Nieuws; 22.00 Musette- klanken; 22.15 Otto Dobrindt en zijn or kest 23.0024.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Oohtendgymn.7.50 Sport 8.00 Voor de rypere jeugd van het platte land; 8.15 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 Kamerorkest; 9.00 Gram. (9.15 Voor de Huisvrouw); 10.00 Godsdi. uitzending; 10.30 Zang met piano; 11.00 Voor de kleuters; 11.20 Piano; 11.30 Otto Hendriks en zijn orkest; 12.35 Gram-.; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Landbouwreportage; 13.15 Orkestmu ziek 14.00 Godsd. uitzending; 14.30 Fluit, viool, altviool en cello; 15.15 Gram.; 15.30 Overheid en Opvoediing; 15.45 Walsen- cyclus; 16.00 Ned. Kameropera; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Voor de jeugd; 18.15 Gram.; 18.30 BNO: Nieuws; 18.40 Spiegel van den dag 18.50 BNO; Brabantsch praatje; 19.00 Duitsche Soldatenliedjes; 19.15 Pension 't Stekeltje, Luisterspel; 19.30 Gevair. pro gramma. Vanaf 20.15 Alleen voor de Ra dio-Centrales; 20.30 Gram.; 20.55 Gevar. .programma; 21.45 BNO: Nieuws en Pol. praatje; 22.10 Avondwijding; 22.2024.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 7.1524.00 Hilversum'T. 2e programma: 7.1522.15 Hilversum II; 22 1524.00 Buitenlandsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Buiten landsch programma. £Uwigie. WOENSDAG 30 Sept. Mis v. d. H. Hiëro- nymus, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed voor den vrede. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. STADSNIEUWS EXPOSITIE H. VERSTIJNEN. H. Verstijnen geeft bij de expositie in de kunstzaal van Spaandonk den bezoekers gelegenheid te over zich te verdiepen in de psychologie der dieren, die zijn leven hebben beheerscht en die op deze interes sante expositie in vele soorten voorhanden zijn. Hij heeft zich tijdens zijn leven afge wend van de wereld der menschen, die wellicht ieder op zich belangrijker, maar daarom nog niet interresanter zijn en wie zal durven zeggen, dat hij daaraan ver keerd heeft gedaan. Zeker niet zij, die deze tentoonstelling zullen zien en het groote verschil in karak ter zullen waarnemen tusschen zoovele verschillende dieren. Ik weet niet hoe Ver stijnen technisch geschilderd heeft, maar het is ongetwijfeld knap. Het lijkt soms rneer op een aquarel of doet meer aan 't cayon denken dan aan olieverf. Voor 't laat ste verwijs ik naar het prachtig geschilder de ik zou eerder zeggen geteekende „Moe derschap", dat niet alleen van diepe liefde, maar ook van Verstijnen's dichterlijke ziel getuigt. Tegen den achtergrond van een bloeienden appelboom zit een Moeder met haar kind, maar zóó, dat zij het geheel beheerscht. Het gelaat is fijn en expressief, de kleuren licht. Rondom haar is het leven der dieren. Zou Verstijnen andars de dde- renschilder hij uitstek zijn? Maar heel dit leven hier is gebaseerd op het nieuwe le ven. Ieder dier is daar vredig met zijn jong in de voor dat dier karakteristieke houding. In de boom huizen de vogels met hun jon gen, er boven vliegen zelfs vlinders. Dit is dichterlijk en fijn geteekend. Voor de eigenaardige techniek, die Verstynen er op na houdt, verwijs ik bijvoorbeeld naai de prachtig geteekende witte aap en de kalkoen, overtuigende bewijzen van Ver- stijnen's ernst en kunde. Een duidelijker olieverf zijn de aap met jong en de Uhu, buitengewoon van karak teristiek en teekening. Dan zijn er de heel Kleine dieren-preciosa als de pimpelmees, de jonge heitjes, de jongen goudplevieren en de kuifmees op prunus triloba. ,Heel deze tentoonstelling getuigt van Ver^tijnen's liefde voor de dieren, van zijn kennis van het dierenleven, van zijn kun digheden als schilder en zyn liefde voor zijn arbeid. Ik sprak dan nog niet van zijn tallooze visschen en aquaria met de moei lijke watertechniek. Dit is een uitzonderlij ke expositie, waarbij het aanschouwen ge nieten is. Frans Schneiders.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2