HET KEERPUNT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 R*L Buitenland i Mr. H. Gelse. Leiden; Red. Stad ea Sportj M. Zonderop. Lelden; Red. Omgeving. L. Rooien. Leiden Red. Letteren i C de Hdden. Lelden WEERBERICHT Zon onder Donderdaggavond 7.35 ur. Zon op Vrijdagmorgen 7.30 uur. 24 Sept.: De maan komt Donderdagavond om 7.48 uur op en gaat Vrijdagochtend om 8.11 uur onder. 25 Sept.: De maan komt Vrijdagavond om 8.13 uur op en gaat Zaterdagochtend om 9.23 onder. 26 Sept. De maan komt Zaterdagavond om 8.39 uur op en gaat Zondagmorgen om 10.32 uur onder. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een beschikking van de Secretaris-Gene raal van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, van Financiën en van Justitie tot in stelling van een goud- en zilverregister. Hierbij wordt bepaald, dat fabrikanten, groothandelaars en kleinhandelaars in een door of vanwege den directeur van het Rijksbureau voor Non ferro Metalen ge- nummers en gewaarmerkt register aantee- kening moeten houden van alle transacties met goud- en zilverwerken, oud-goud en oud-zilver. Tevens is wijziging gebracht in de in artikel 2 van de Goud- en Zilverbeschik king 1940 No. 1 gegeven definitie van oud goud. Onder „oud-goud" wordt thans ver staan: „gouden' werken en verbroken gou den werken, die in handen van den laét- sten gebruiker zijn geweest." Niet als oud-goud worden beschouwd: a. gebruikte, doch nog bruikbare gouden horloges; b. gouden werken, welke antiqui- teitswaarde hebben; in twijfelgevallen be slist de directeur; c. gouden werken, voor zien van echte parelen en natuurlijke edel- steeenen, en wel alleen diamanten, saffie ren, robijnen en smaragden, afzonderlijk of gecombineerd, indien de hierbedoelde pa relen en edelsteenen een naar het oordeel van den directeur belangrijk veelvoud van de waarde van het in het werk aanwezige goud bedraagt; d. gouden werken, welke als versiersel op of aan voorwerpen zijn aangebracht, indien de goudwaarde in ver houding tot de totale waarde van het voorwerp onaanzienlijk i$". Ook het eerste lid van artikel 2 van de Goud- en Zilverbesohikking 1941 No. 2 is gewijzigd en luidt thans als volgt: Onge bruikte gouden werken mogen aan het pu bliek niet worden verkocht of afgeleverd dan tegen inlevering van een overeenkom stige hoeveelheid oud-goud of andere ge bruikte gouden werken. De verkoop of af levering is zonder deze inlevering toege staan, indien reeds te voren een overeen komstige hoeveelheid oud-goud of andere gebruikte gouden werken is verkregen en nog in het bezit van den verkooper is. Trouwringen. Verkoop of aflevering van trouwringen is zonder inlevering van oud-goud toege staan, mits door den afnemer een bewijs van zijn ondertrouw, afgegeven door de bevoegde instantie, wordt overgelegd. Ten bewijze van den verkoop of de aflevering van trouwringen is de leverancier ver plicht op het bewijs van ondertrouw een desbetreffende gedateerde aanteekening te stellen en deze te voorzien van zijn firma stempel en handteekening. Het is verbo den op een bewijs meer dan twee trouw ringen te verkoopen. Voorts is de groothandelaar verplicht het door hem verkregen oud-goud en oud zilver binnen gelijken termijn aan den fabrikant te verstrekken voor de vervaar diging van nieuwe gouden en zilveren werken. Deze beschikking is heden in werking ge treden. OPLEIDING TOT BEROEPSKADERLID VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM. De jonge Nederlandsche vrouwen van 18 tot 25 jaar, die zich in de naaste toekomst als kaderlid van den Nationalen Jeugd storm willen inzetten voor de leiding van de Nederlandsche jeugc^ in het nieuwe Europa kunnen zich daartoe aanmelden bij het stafkwartier van den Nationalen Jeugd storm, Koningslaan 9 te Utrecht. Van 1 Slachtmaand (November) 1942 tot 1 Sprokkelmaand (Februari) 1943 volgen zij dan een leergang voor beroepskaderleden aan het kaderheem „De Meent" te Blari- cum, waar na gebleken geschiktheid een aanstelling volgt. De aanmelding moet vóór 10 Zaaimaand (October)) 1942 ge schieden met vermelding van: naam en voornamen (voluit); volledig adres (even tueel telefoonnummer), geboortedatum en -plaats, beroep, genoten onderwijs en op leiding'. Op de enveloppe plaatst men in den linkerbovenhoek „Berocpskader-leer- gang-vrouwen". Lidmaatschap van den Jeugdstorm is geen vereischte, maar dient wel vermeld te worden. Na de aanmelding worden de noodige formulieren met bij zonderheden toegezonden. Voor nadere in lichtingen richte men zich tot het staf- kwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Koningslaan 9, Utrecht. „DAG VAN DEN OUDEN JEUGDSTORM" Een feestprogramma in stad en land. Ter gelegenheid van de herdenking van den „Dag van den ouden jeugdstorm" op Zaterdag 2 6September a.s. zal in het ge- heele land eenzelfde feestprogramma wor den afgewerkt, waaraan alle jeugdstormers zullen deelnemen. Het blauwe hemd zal dien dag stad en land kleur en fleur geven. Doch niet alleen het blauwe hemd van den jeugdstorm, doch ook de driekleur zal het beeld zoowel in de stad als in het dorp verlevendigen. De jeugdstorm vlagt dien dag, doch ook van de hoogste torens der gemeenten zal het oranje, blanje, bleu wapperen. De radio opent het programma des mor gens om kwart over acht over den zender Hilversum 2 met jeugdstorm zang en marschmuziek. In Den Haag vindt vervolgens om 10 uur een plechtigheid plaats bij het graf van Peter Ton. De streek Den Haag brejigt een bloemenhulde aan dezen, in de strijd voor den jeugdstorm gevallen kameraad. Van twaalf tot één uur wordt de schooljeugd verrast, waarna een korte rustpeirode in treed. Om half drie verzamelen overal in d>en lande de streken zich op een daarvoor geëigende plaats in stad en dorp en stel len zich op voor het aan'hooren van de re de die de hoofdstormer C. van Geelker ken voor de microfoon zal uitspreken en die is gericht tot de gansche Nederlandsche jeugd. Direct hierna vindt de plechtige uit reiking plaats van de eeredraagteekens aan hen die daarvoor in aanmerking komen. Voor het front van de troep zal dit plaats vinden voorafgegaan door hoorngeschal, fanfares, zang en tromgeroffel. Vaandels brengen den groet. De plechtigheid wordt beëindigd met zang en daarna volgt een marsch met een defile voor den burge meester. Op het moment dat de hoofdstormer zijn rede aanvangt wordt op de Grebbebërg door de jeugdstorm een krans gelegd op het gras van een Duitschen en een Ne- derlandschen soldaat, waarna de stafchef van de nationalen jeugdstorm, opperban- heer C. Quispel, een rede zal uitspreken. Deze plechtigheid wordt bijgewoond door 700 stormsters en stormers met een mu ziekgroep, een vlaggengroep, bestaande uit 24 vlaggen, en een zangschaar uit Rot terdam. De Nederlandsche Omroep geeft des avonds in den „Spiegel van den dag" van deze plechtigheid over den zender Hilversum 2 een reportage. Des avonds houdt iedere streek een kameraadschaps avond. -En zoo zal dan de herdenking van den „dag van den ouden jeugdstorm" een onvergetelijke dag worden in de annalen van den nationalen jeugdstorm, doch niét alleen een onvergetelijken dag voor (de stormsters i a de stormers maar ook voor hen die nu nog buiten hun rij en staan, doch reeds met volle belangstelling het werk van den nationalen jeugdstorm ga deslaan. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zullen op korten termijn tarieven voor het vervoer van goederen met lijn en bodediensten worden vastgesteld. In verband hiermede heeft de Secretaris-Ge neraal van het departement van Water staat aan de vakgroep goederenvervoer van de bedrijfsgroep wegvervoer machti ging verleend, om door middel van vastge stelde formulieren van de exploitanten van deze. lijn- en bodediensten verplichte op gave van de benoodigde gegevens te ver langen. Deze verplichte opgave geldt voor alle ondernemers van lijn- en bodedien sten, onverschillig of zij deze diensten uit voeren met auto's, paardenwagens, bak fietsen, dan wel met handwagens. De vakgroep heeft naar de haar bekende adressen inmiddels reeds de betreffende fonmiilieren verzonden. Ondernemers, die nog geen formulieren mochten hebben ont vangen, zijn verplicht deze onverwijld aan te vragen bij de vakgroep goederenver voer, Groot Hertoginnelaan 16, te 's-Gra- venhage (telefoon: 390010). De persdienst van den N. O. meldt: De groote belangstelling voor de ten toonstelling „Vier eeuwen Nederlandsche muziekleven", welke door den Nederland- schen Omroep en het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten in het Rijks museum te Amsterdam werd georganiseerd, is voor de organisatoren aanleiding ge weest om den sluitingsdatum, die aanvan kelijk werd vastgesteld op 27 September, te bepalen op 4 October. In verband hiermede zullen ook Maan dag 28, Woensdag 30 September, Vrijdag 2 October en Zondag 4 October kamermu ziekconcerten gegeven worden in de mu ziekzaal van het museum. De heer D. Balfoort, conservator van het Haagsche Gemeentemuseum, zal op Zondag 27, Dinsdag 29 September, Donderdag 1 October en Zaterdag 3 October nog rond leidingen houden voor de'bezoekers. Onge twijfeld zullen nog velen van de gelegen heid gebruik maken om.de interessante ex positie te bezichtigen, die Dinsdag j.l. voor de tweeduizendste maal bezocht werd. GOEDE VOORUITZICHTEN VOOR ZAADKWEEKERS IN LITAUEN. De persdienst van de Nederlandsche Oostcompagnie meldt: Uit een uitnoodiging van het Ost-Mi- nisterium te Berlijn en in opdracht van den General-Kommissar fuer Litauen door den tuinbouwconsulent van der Veen in gesteld onderzoek is gebleken, dat vele gronden in Litauen, alsmede de andere cultuurvoorwaarden, voor het uitoefenen van groenteteelt geschikt zijn. Intusschen hebben eenige Nederlandsche groente kweekers, afkomstig uit verschillende groenteteeltcentra van ons land de resul taten van dit onderzoek reeds onder streept, doordat zij met gustige resultaten in de Baltische landen, meer speciaal Li tauen, verschillende groenten reeds met succes hebben gekweekt. In de omgeving van Kauen zijn een drietal Nederlandsche groentekweekers werkzaam, eveneens een drietal in de om geving van Wilna en voorts een drietal in de omgeving van Reval. Volgens ontvan gen berichten zijn ze alle goed tevreden. Twee hunner hebben reeds hun vrouwen laten overkomen en eerstdaags gaat de oudste dochter van een derden kweeker, op verzoek van haar vader, naar Litauen. Overeenkomstig de voorstellen van ir. R. van der Veen zijn deze groentekweekers eerst een jaar, desgewenscht langer, in loondienst, om daarna op gunstige voor waarden een bedrijf in eigendom te ver krijgen of gedurende langeren tijd te pachten. Boven kost en inwoning genie ten zij een salaris van 250 mark per maand. In Litauen, dat jaarlijks slechts voor een zeer klein percentage in zijn behoefte aan groentenzaden kan voorzien, is verder groote behoefte aan zaadkweekers en wel kweekers van groentenzaden. Deze zaad- kweekers kunnen eveneens eerst een jaar of langer in loondienst werkzaam zijn en wel hij een groote maatschappij, genaamd „Sodyba", en genieten dan, boven kost en inwoning, inkomsten van 300 mark per maand. Kweekers, die op de hoogte zijn van de teelt van sluitkoolzaad of van spi- naziezaad of van andere groentenzaden, kunnen zich wenden tot de Nederlandsche Oost-Compagnie, Amaliastraat 1, den Haag en tot ir. R. van der Veen, Apeldoornsche- weg 246, .Arnhem, tel. 21173, voor nadere' inlichtingen. Eind September begin October maakt consulent van der Veen zijn vierde reis naar Litauen en kunnen gegadigden met hem meereizen. Het betreft dit keer dus kweekers, die op de hoogte zijn van de teelt van groentenzaden en voor deze zaadkweekers biedt Litauen zeer ggustige toekomstmogelijkheden, omdat zij onder gunstige voorwaarden, reeds spoedig na hun vestiging in Litauen, de beschikking over 5 h 10 ha. grond, zoo noodig meer, kunnen verkrijgen. INLANDSCHE TABAK. In een te Druten gehouden bijeenkomst van tabakstelers uit het land van Maas en Waal heeft de inspecteur van den tuin bouw en het tuinbouwonderwijs, ir. A. v. d. Plassche, volgens het „Hbld." medege deeld, dat hij dit jaar zelf de fegeling op zich heeft genomen wat' betreft de inne ming en financiering der geleverde t^bak. De telers zullen dan ook spoedig een uit betaling kunnen verwachten. In deze ver gadering werd er gewaarschuwd tegen het gevaar van den sluikhandel in tabak, waardoor niet afgewerkte producten van slechte kwaliteit worden geleverd, zoodat het publiek geen prettige ervaringen op doet met de inlandsche tabak, hetgeen de teelt in de toekomst zeer zou kunnen schaden. GEMENGDE BERICHTEN JODEN OP ONGEOORLOOFDE WIJZE GEHUISVEST. De heer de Bree, burgemeester van Oost- zaan, kreeg dezer dagen een tip, dat in de gemeente Zaandijk eenige joden op onge oorloofde wijze gehuisvest waren. Deze lieden begaven zich zonder ster en met vervalsdhte persoonsbewijzen op straat en leefden van den sluikhandel. Met behulp van de Zaandijker gemeente politie heeft de burgemeester verschillen de invallen gedaan, doch de joden bleken inmiddels vertrokken te zijn. Een der be woners gaf echter na verhoor toe joden op ongeoorloofde wijze gehuisvest te heb ben. Pogingen worden in het werk gesteld de joden alsnog te achterhalen. Vrouw door schichtig paard gedood. Woensdagmiddag is in het gehucht Vors- selen te Asten een doodelijk ongeluk ge beurd. De knecht van den landbouwer van A. uit Lierop, geleidde, op een paard ge zeten, een ander paard aan den teugel, toen enkele vrouwen op de fiets passeer den./ Plotseling werd een der paarden schichtig en sprong boven op mej. van Til burg uit Helmond, die zwaar gewond aan het hoofd op den grond bleef leggen. On middellijk werd geneeskundige en geeste lijke hulp ingeroepen, terwijl de zwaar ge wonde vrouw een woning werd binnenge dragen, waar haar de laatste Sacramenten werden toegediend. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De vrouw, moeder van negen kinderen, overleed -enkele uren na het ongeluk. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het liefdegesticht te Asten. Jongen op het land doodgebleven. Het vijftienjarig knechtje L. van de familie K. L. uit Meyel, dat zich gistermiddag op het land met aardappelrapen bezig hield, werd onder het werk plotseling onwel. Ofschoon onmiddellijk medische hulp werd ingeroe pen, kon men na eenige oogeniblikken slechts den dood constateeren. Meisje aangerand. Terwijl een 20- jarige dienstbode van haar betrekking in de Curacaolaan te Hilversum naar den Soestdyksdhestraatweg fietste, werd zij gistermiddag aangeklampt door een man, die haar wilde, doen meerijden met een auto, welke iets verder op stond en waar bij zich nog een andere man bevond. Toen het meisje weigerde, greep de man haar vast en sleurde haar naar de auto. Het meisje verdedigde zich echter zoodanig, dat zij wist te ontkomen, waarna de man nen snel in de auto wegreden. De recher che speurt thans naar de aanranders. Clandestiene handel in zilveren munt stukken. De Utrechtsche recherche heeft negen personen aangehouden, verdacht van handel in zilveren munsbukken. Na verhoor zijn vier van 'hen na een proces verbaal op vrije voeten gesteld, de overige vijf zijn in het Huis van Bewaring opgeslo ten. Van deze vijf zijn er drie bankbedien den hier ter stede, die er zich speciaal op toelegden om zilveren muntstukken bij een te brengen en dezie te verkoopen aan een 25 jarigen kapper,, die op groote schaal met de munten ging zwendelen. In het bij zonder zilveren guldens en rijksdaalders hadden de aandacht van den kapper, die de munten voor grof geld verkocht aan lie den, die om de een of andere reden gaarne zilveren muntstukken in hun bezit had den. Dat voor een rijksdaalder 1520 gul den werd betaald, was een heel „normaal" verschijnsel. Deze kapper werd dan ook het eerste gearresteerd, doch aanvankelijk kon de recherche geen vat op hem krij gen, omdat hij hardnekkig ontkende iets met den handel in muntstukken te maken te hebben. Eerst nadat de genoemde drie bankbedienden aan een scherp verhoor werden onderworpen en zich telkens maar weer beriepen op hun relaties met den kapper, viel ook deze door de mand. Het „arbeidsveld" van den man beperkte zich niet tot de Domstad alleen, tot in Amster dam, Haarlem en in het Oosten van het land handelde hij met de zilveren guldens en rijksdaalders, aan welken handel hij schatten verdiende. Bij een huiszoeking in de woning van den man kwam er alleen al een bedrag van ruim zevenduizend gulden aan guldens en rijksdaalders te voorschijn. Aangenomen mag worden, dat deze som gelds slechts een deel van het „bedrijfskapitaal" van den kapper was. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Schaap helpen slachten. N. van Eg- mond uit R ij n s b u r g had zich te ver antwoorden wegens het clandestien helpen slachten van een schaap hetgeen hij ont kende. De officier had niet veel vertrou wen in die ontkentenis want verdachte had toegegeven, het schaap, voor gezamen lijke rekening gekocht te hebben. Eisch en uitspraak werden zes maanden gevange nisstraf met bevel tot onmiddellijke ge- vangennneming. Het schaap vervoerd. C. v. d. Eijkel uit R ij n s b u r g, had een schaap ver voerd, dat bestemd was om clandestien ge slacht te worden. Hij ontkende geweten te hebben, dat het beest clandestien geslacht zou worden. In eerste instantie had ver dachte evenwel toegegeven, dat hij er wel van op de hoogte was, zoodat de officier acht maanden gevangenisstraf tegen hem eischte. Uitspraak zes maanden KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST een geoefend Schaam ben le tol veel 'm staat* nisstraf met bevel tot onmiddellijke gevanv gennemiwg. Het schaap geslacht. Dat zelfde schaap was eindelijk door C. de Mooy uit R ij n s- b u r g geslacht en hij werd daarvoor ver oordeeld tot zeven maanden gevangenis straf met bevel tot zijn onmiddellijke ge vangenneming. Schapen verkocht. G. J. Onderwater teOegstgeest zou twee schapen ver kocht hebben voor een bedrag van, 170. Hij ontkende geweten te hebben, dat de beesten clandestien geslacht zouden wor den, want het waren fokschapen. Hij werdl veroordeeld tot een geldboete van 100 subs. 50 dagen hechtenis. Boterbonnen gekocht. K. de Graaf te Leiden had van een jongen een aan tal boterbonnen gekocht. Hij ontkende geweten te hebben, dat de jongen deze bonnen gestolen had. Bonnen koopen en verkoopen wordt echter zwaar gestraft en verdachte werd dan ook veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met bevel tot zyn onmiddellijke gevangenneming. Jtttwigie.. VRIJDAG 25 Sept. Mis v. d. vorigen Zondag: Justus es. Geen Gloria. 2c gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Groen. In kerken van de E.E.P.P. Franciscanen: VRIJDAG. Mis v. d. Z. Franciscus Ma ria a Camporubeo, Belijder: Justus. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. VOOR DE KINDEREN WIE IS JARIG? Van.26 Sept. tot en met 3 October. Op 26 Sept.: Corrie Hoogenboom, Hoog- made. Op 27 Sept.: Elia van Hevelingen, Bos koop; Jan v. Zijp; Wim Montanus; Sonja v. Berg, Wassenaar; Corrie Fulpen, Bos koop; Louis Bisschop; Frederik v. d. Meer, R'veen. Op 28 Sept.: Annie de Jeu, Oude Wete ring; Marie v. Amsterdam, R'veen; Plonie Schreuder, Sassenheim; Anna Kok, Al phen; Adri van Kampen, H'woude; Jo v. d. Hoorn, Langeraar; Jan Broeken; Jan Timp; Paul Donders; Nico v. d. Meer, Hoog- made Piet Alkemade, Noordwijk; Thea Zwetsloot, Hoogmade; Anna Visser, Al phen;, Marietje en Toosja Kroft, Ter Aar. Op'29 Sept.: Jopie de Haas, Noordwijk; •Nellie Reizevoort; Ida v. d. Poel, Z'woude; Wim v. d. Poel, Oud-Ade; Wim v. d. Meer, R'veen; Rika Bijleveld, Langeraar. Op 30 Sept.: Piet Westgeest, Voorscho ten; Nellie Beitels; Willy v. Dorp; Gre- tha v. Velzen; Bep Angevaere, Zevenho ven; Marietje Steenvoorden,.Noordwijk B.; Jan GoLdenberg; Piet v. d. Meer, R'veen; Ria Bax, Sassenheim; Marga Warmerho- ven, Voorhout; Piet v. Veen, R'veen; Char lotte Bottenberg, O. .wetering. Op 1 Oct.: Co Castelein, R'veen; Arie v. Leeuwen, Katwijk a. d. Rijn; Ina Peeters; Coba v. d. Hoorn, Langeraar; Mies Staats;- Bep Berbee; Jopie Schrama, Wqubruggè; Bep v. d. Heel; Kees Kuiper, R'veen; Ham- nie v. Ovost. Op 2 Oct: Truida Menken; Tresa vani Wieringen, H'woude; Corrie Borché; Denis v. Bergen-Henegouwen; Plonie Steenber gen; Doortje Meeibeek. Op 3 Oct: Nellie v. d. Berg; Lientje Jan sen, Hoogmade; Jan Loogman; Piet Vink, Aarlanderveen; Co Hogenboom, R'veen; Annie Broxer, Ter Aar; Sisca Voordouw, Bodegraven; Annie v.Haastregt, Leidschen- dam; Piet Hocks; Gerard Zwanenburg Z'woude; Harry Koree; Hansje en Pietje Konings, Voorschoten. Ik feliciteer de jarigen. Waar geen plaats genoemd is, is dit Lei den. Wie, bij het verlaten der school, vani deze lijst wenscht afgevoerd te worden1, schrijve minstens 14 dagen, met let op! opgave van den geboortedatum. Oom Wim. FEUILLETON Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 27) Gaby constateerde met blijdschap hoe Mark de komende weken eiken middag trouw over z'n blanco vellen gebogen zat. Ze vroeg niets, bang hem te storen. „Nu moet je eens zien, vrouwtje of 't je bevalt", zei hij op een avond en lei haar een blad voor. „Spel het eens even". Te leurgesteld staarde ze naar 't blad muziek, alsof ze 't niet begreep. Al haar zelfbe- heersching had ze noodig om een afkeurend „moet je daar nu je tijd aan verknoeien", te bedwingen. Mark keek evenwel zoo triomfantelijk en ontegenzeggelijk was 't een alleraardigst wiegeliedje zoowel wat tekst als begeleiding betrof. Toen ze het een paar maal zacht geneuried had en Mark z'n viool haa'lde was ze haar teleurstelling vergeten. Kon ze hem deze maanden wel iets kwalijk nemen? Met hoeveel teedere zorg omringde hij haar, ontwierp plannen voor 't wiegje, dat hij zelf wilde maken en een waar kunststuk moest worden. Tegen het voorjaar ontwaakte in Mark weer het verlangen naar buiten en gebeur de het, dat hij er heele dagen op uittrok; een enkele maal ook 's avonds laat voor een maanwandeling of om nachtegalen te hooren. Gaby trachtte nooit hem hiervan terug te houden en kwam hij moe en hon gerig thuis, dan wachtte ze hem altijd met een of andere verrassing. „Je moest allang slapen, knorde hij soms, maar de toon van z'n stem en meer nog de warme blik in z'n oogen, toonde hij, hoe lief hem deze kleine attenties waren. Toch werkte hij bij tusschenpoozen hard en Gaby typte ijverig de vellen over, die hij haar met trots voorlegde. Soms verge zelde ze hem op z'n wandelingen, ofschoon ze zich niet te veel mocht vermoeien. Eind Juli op den feestdag van St. Anna werd hun dochtertje geboren en ter eere daarvan Marie-Anne genoemd. Het was de eerste maal dat Madeleine hen bezocht. Ze zou op Gaby's verzoek met Rob het klein tje ten doop houden. Onmiddellijk trof Madeleine de groote verandering bij haar dochter. Er scheen niets meer overgebleven van de strakke te rughoudendheid die haar zoo menigmaal geërgerd had. Een diepe innige blijdschap straalde haar uit Gaby's blik tegen en ook Mark, al vond ze hem belachelijk overdre ven, waarom 'n overvloed v. d. duurste bloe men, als hij 't geld zoo goed gebruiken kon, scheen de gelukkigste vader ter wereld. „Zijn ze m hun eenvoud niet te benij den, moeder", zei Rob op de terugreis. Ze haalde de schouders op. ,,'t Zal nog moeten blijken; ze staan pas aan 't begin Op den duur kun je van liefde alleen niet leven." Hij zweeg maar dacht bij zichzelf: zonder dat is al 't overige waardeloos. „Wonderlijk, dat we nu met z'n drieën zijn", zei Mark, de eerste dag dat Gaby weer bij hem in de huiskamer zat. „Je moet haar alleen niet zoo ver uit de buurt zet ten. Die verpleegsters hebben altijd wat anders. Hoe kun je nu weten of zoo'n kind je noodig heeft." Gaby lachte. „Mark je 'bent een schat, maar baby's hebben op de eerste plaats rust noodig en we kunnen haar ten allen tijde hooren, als ze huilt." Mark schikte zich noodgedwongen maar dikwijls wanneer hij in den tuin zat te schrijven, terwijl Marjanneke in de wagen lag, bezweek hij voor de verleiding haar bij 't minste geluid in z'n armen te nemen. „Hëusch, je verwent haar", waarschuw de Gaby, toen ze hem voor de zooveelste maal op dit euvel betrapte, laat ze gerust huilen, als je weet, dat alles in orde is. „Je bent een harde moeder", ze hij, maar dadelijk had hij spijt van z'n woorden, want ofschoon z'n plagende toon duidelijk be wees, dat hij schertste, zag hij de pijn lijke uitdrukking, die haar gezicht ver strakte. Voorzichtig lei hij Marjanneke terug in den wagen en sloeg z'n arm om haar mid del. „Kom lieveling 't was immers gek heid. Er is geen beter, verstandiger moe dertje, dan jij. „Ik weet, dat je 't niet meent", zei ze zacht, „maar het is 't erg ste verwijt, dat je me doen kunt." En zijn woorden lieten een blijvende na klank achter en weerhielden haar menig maal in te grijpen, als Mark in z'n onver standige liefde het kind op z'n arm in slaap wiegde, ja dikwijls stond ze zelf in *den nacht op, als Marjanneke huilde om zich te overtuigen, dat er geen reden was voor het schreien. Ze wilde geen harde moeder zijn, Mark mocht haar dit nooit verwij ten, dacht ze. Gaby zat onder de bloeiende appelboom. Naast haar stond een mandje waarin netjes opgerold de sokken en kousen lagen, die ze zoo juist gestopt had. Wat verder op 't grasveldje stond Marjanneke in de box en maakte kraaiende geluidjes. Langzaam in gedachten verdiept vouwde Gaby het laat ste paar op. Ja ?e moest nu beslist vandaag eens een gelegenheid te baat nemen, Mark te spreken over den financieelen toestand. Zóó kon het op den duur niet blijven. Als hij eens of tweemaal in de maand haar met triomfantelijk gezicht een kleinigheid gaf scheen hij overtuigd, dat 't voldoende was. Verder leefde hij in een soort geluksroes, die haar soms meesleepte, soms beang stigde. Tweemaal had ze op 't punt gestaan er met hem over te spreken, maar beide kee- ren had Mark haar ontwapend, nog voor ze een woord gezegd had. „Is er iets aan de hand, vrouwtje?" vroeg hij de eerste keer en ahd de kleine rim pel in haar voorhoofd weggekust. „Zeg me dan, dat je nog altijd de gelukkigste vrouw ter wereld bent". Gaby was bezweken. Wat verlangde ze anders dan hém zoo zorge loos blij te zien. Laat hij z'n schade maar eens inhalen, dacht ze verteederd, hij heeft zooveel ontbeerd. Van haar spaarbankboek je had ze het ontbrekende aangepast. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2