DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10362 ^£cid6cli40ou/fcatit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Opvoeding lot gemeen schapszin Men kan redetwisten over de gevolgen, die deze tijd voor de samenleving zal heb ben. Men kan hierover redetwisten, mits men het op enkele kardinale punten met elkan der eens is. Zoo moéten wij het met elkander hier over eens zijn, dat na den oorlog de men schen geestelijk dichter bij elkander moe ten staan, dan vóór dien tijd, dat er meer gemeenschapszin moet heerschen. Dat moet een gevolg zijn van wat wij in de zen tijd doorleven en van wat wij in dezen tijd leeren, en dat zal ook feitelijk een gevolg daarvan zijn indien de mensch- heid niet mét totale verblinding zal zijn geslagen! Er zal meer gemeenschapszin onder ons moeten heerschen! De volwassenen moeten zichzelf in dien geest opvoeden voorzoover noodig en mogelijk daarbij geholpen door Overheids maatregelen. Degenen, die met de opvoeding van jon geren zijn belast, zullen het als een zeer belangrijke taak moeten beschouwen, de jeugd op te voeden tot echte, ware ge- meenschaps-menschen. Over de opvoeding van de jeugd willen wij ons vandaag een paar vluchtige opmerkingen veroorloven. De opvoeder moet de jonge menschen vormen tot mannen en vrouwen, die een eigen overtuiging belijden en beleven vooral en allereerst beleven! maar tege lijkertijd eerbied hebben voor anderer eer lijke overtuiging, De opvoeder moet de jonge menschen leeren denken en oordeelen niet in het enge kringetje van eigen belang ego centrisch maar in het licht van de be langen van anderen, van de gemeenschap, zóódat zij voor het zedelij k-geoorloofde van hun daden ook het gemeenschapsbe lang als een gewichtige norm erkennen niet alleen in theorie, maar óók in de prac- tijk van het leven! De opvoeder moet de jonge menschen doordringen van het afschuwelijke van haat en laster en kwaadspreken en hen positief leeren de beoefening van de christelijke liefde, welke de soliedste grondslag is van een waren en vruchtba ren gemeenschapszin. En hier citeeren wij. uit een boekje van pater Gervasius O.Cap., getiteld: „Opvoeding tot rechtvaardigheid en godsdienstigheid": „Een aanslag op den goeden naam gebeurt door kwaadspreken en laste ren. 't Is minder brutaal, minder belee- digend dan smaad en schimp. Want 't gebeurt niet in 't bijzijn van het slachtoffer maar in zijn afwezigheid, achter zijn rug. En dat verraadt ten minste nog eenigen eerbied voor 't slachtoffer. Wij meenen hier een vraagteeken te moeten plaatsen. Red.).( Ofschoon juist in dat achter-den-rug- sche een bijzondere lafheid schuilt. Ge beurt 't met de bijzondere intentie,'of althans met 't vooruitzicht, om vriend schapsbetrekkingen te verbreken, dan spreekt men van oorblazer ij. Deze is van een bijzondere boosheid, omdat 't geroofde goed zooveel grooter is Iedere opvoeder moet hier zijn ver heven zending leeren waardeeren. Want hij is geroepen om aan dat ellendig maatschappelijk euvel van kwaadsprekerij en laster en oorblazerij paal en perk te stellen. Hij dulde dat niet in zijn kinderen. Vérdrage geen klikkerij. De kinderen moeten 't besef krijgen, dat de goede naam van ieder een bij hem veilig is en in zijn tegen woordigheid geen kwaad gesproken wordt noch gelasterd". De opvoeding tot gemeenschapszin ligt geheel en al in de lijn der katholieke be ginselen. Wij ontkennen niet, dat vele ka tholieken tegen de gemeenschapsplichten zondigen, maar dezulken handelen dan in strijd met wat zij belijden. Deze tijd kan ons ongetwijfeld medehel pen, moét ons medehelpen om den echter, waren gemeenschapszin te ^eleven! ALS HET WINTER WORDT. En dit duurt zoolang niet meer. Vooral aan het Oostfront is het nog een kwestie van enkele weken en dan valt weer de eer ste sneeuw en gaan onze dappere Oost frontstrijders een nieuwe moeilijke periode in hun strijd tegen het duivelsche bolsje wisme tegemoet. Landgenoot, in die pe riode zal een pakket uit het vaderland hun dubbel welkom zijn. Het spreekt vanzelf, dat wij ons extra inspannen zoo snel mo gelijk en zooveel mogelijk pakketten, nog voor den winter te verzenden. Hierbij kunt u ons helpen door uw bij drage, want, naast veel moeite, kost het veel geld de pakketten zoo samen te stel len, dat onze mannen aan het Oostfront, zooveel mogelijk ontvangen wat zij noodig hebben. Mogen deze dappere kerels op u rekenen? Stort dan vandaag nog een flink bedrag op girorekening 432100 tji. Verzorgings- fons Vrijwilligerslegioen „Nederland". Koningirinegracht22, te 's-Gravenhage. De strijd om Stalingrad Overeenkomstig zijn gewoonte doet het opperbevel der Duitsche weermacht met betrekking tot den toestand bij Stalingrad geen voorspellingen. Dientengevolge ko men de dagelij ksche successen der Duitsche aanvalsdivisies in de berichten slechts weinig naar voren. Steeds weer pogen de bolsjewisten na hevige artillerie voorberei ding aanvallen te ondernemen op de voor hen onaangename grendelstelling in het Noorden. Onder groote bloedige verliezen voor den vijand en met verlies van pant serwagens en gevangenen mislukken deze. De Duitsche stoottroepen, die in de bin nenstad te midden van brandende huizen strijden winnen stap voor stap terrein. De oriëntatie wordt bemoeilijkt door bijtenden walm van groote branden. Na iedere inge slagen granaat ontwikkelen zich op de we gen hooge zandfonteinen. In den Kaukausus hebben de beide laat ste dagen de Duitschers aanzienlijke vor deringen gemaakt. Het afslaan van een bolsjewistische landingspoging ten Noord- Westen van Noworossisk en aanvallen met goede uitwerking door de Duitsche lucht macht op scheeps- en havendoelen onder nomen, bewijzen opnieuw dat de kust van de Zwarte Zee en het scheepvaartverkeer in dit gebied onder controle staat van een heden der Duitsche marine en van forma ties der Duitsche luchtmacht. HET TWEEDE FRONT. In een artikel van den diplomatieken medewerker van Reuter, gepubliceerd door den Engelschen nieuwsdienst, wordt o.a. gezegd, dat in Rusland vele deskundigen het mogelijk achten nog dit jaar het twee de front te vormen. Zij meenen, dat deze enderneming volgend jaar wellicht moei lijker zal zijn. Zij zeggen, dat de geallieer den te vast er op rekenen, dat Rusland met voldoende aanvalskracht tegenover den tweeden oorlogswinter staat om het gros der Duitsche troepen te kunnen te genhouden. DE TRANSPORTMOEILIJKHEDEN DER GEALLIEERDEN. Rusland's behoeften aan oorlogsmate riaal zijn niet alleen groot, doch eischen ook een onmiddellijke bevrediging, te meer, daar bij de gevechten om Stalingrad geweldige hoeveelheden munitie en in de vroeger gevoerde veldslagen omvangrijke opslagplaatsen van grondstoffen en indus triecentra verloren zijn gegaan, zoo schrijft de „Daily Telegraph". De geallieerden, zoo eischt het blad, moeten thans met alle mid delen Rusland te hulp snellen. Het is he laas echter zoo, dat in alle deelen der we reld buitengewone eischen aan de hulp bronnen van Engeland en Amerika worden gesteld. Steeds weer speelt het gebrek aan scheepsruimte een belangrijke rol. Want er is zoo goed als niets, dat langs een an deren weg dan over zee naar een van de voornaamste fronten gestuurd kan worden. Juist uit het Midden Oosten komen thans steeds nieuwe verzoeken om groote hoe veelheden tanks, geschut en vliegtuigen, ook uit China en Australië komen wanho pige verzoeken om steun te Washington binnen. De geallieerden zijn eenvoudig niet meer in staat bij hun gebrek aan transportmid delen aan de aan hen gerichte verzoeken te voldoen. Niet over het hoofd mag wor den gezien dat ieder convooi uitgezonden wordt met de zekerheid, dat het bloot staat aan hevige vijandelijke aanvallen, waar door het zware Verliezen kan lijden. Zelfs de allergrootste handigheid en dapperheid van de geallieerde zeelieden kunnen thans niet meer de zeewegen voor de geallieer den open houden. Reeds in het voorjaar van dit jaar heeft Roosevelt gezegd, dat de geallieerden meer en meer koopvaardijschepen noodig heb ben. Door de in den loop van dezen zomer geleden nieuwe verliezen is deze eisch nu nog dringender geworden. VERKLARING VAN CHURCHILL. In een boodschap aan een conferentie van meer dan 1.000 vertegenwoordigers v<ln de Engelsche scheepsbouwindustrie te Londen heeft Churchill Woensdag, naar de Britsche berichtendienst meldt, verklaard: „Zonder schepen kunnen wij niet leven en zonder schepen kunnen wij niet overwin nen". Churchill beweerde wel, dat de po sitie van de scheepvaart in den laatsten tijd was verbeterd, doch moest toegeven, dat zij toch nog steeds ernstig is. „Wij hebben ieder schip, dat gebouwd kan wor den dringend noodig". Op dezelfde conferentie heeft ook, naar de Britsche berichtendienst hieraan nog toevoegt, de minister van arbeid, Bevin en de eerste lord van de admiraliteit, Alexan der het woord gevoerd, welke laatste „zeer openhartig" over de huidige scheepvaart positie gesproken heeft. WILLKIE BIJ STALIN. Volgens een officieel Tass-bericht heeft Stalin Woensdag in aanwezigheid van den volkscommissaris van buitenlandsche za ken, Molotof, den buitengewonen gezant van Roosevelt, Wendell Willkie, ontvan gen voor eert onderhoud, dat omstreeks twee uur duurde. PAWELITSJ BEZOEKT HITLER. De Fuehrer heeft gisteren in zijn hoofd kwartier den staatsleider van den onafhan- kelijken staat Kroatië, dr. Ante Pawelitsj, ontvangen, die zich op weg bevindt naar het Oostelijk front ter inspectie van de aldaar strijdende Kroatische troepen, enTiad met dqn Poglavnik een onderhoud, gedragen door een hartelijken, vriendschappelijken geest. Aan deze ontvangst namen behalve het gevolg van Pawelitsj minister von Ribben- trop en de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Kei tel, deel. Duitschland wint voor Europa op alle fronten 19 schepen tot zinken gebracht EXTRA BERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 24 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Tusschen Spitsbergen en IJsland vielen Duitsche duikbooten een con vooi aan, dat van Sowjet-havens naar Britsche en Amerikaansche havens te rugkeerde en uit meer bewakingsvaar tuigen dan transportschepen bestond. In hevige dagenlange gevechten met de bijzondere krachtige bewaking brach ten onze duikbooten 3 torpedojagers, een hulpkruiser en 5 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 50.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Op den Atlantisdhen Oceaan, voor Afrika en in de Caraibische Zee brachten andere duikbooten uit convooien en bij den strijd tegen afzonderlijk varende schepen 13 vij andelijke koopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud van 75.000 brt. alsme de een korvet tot zinken. Een ander schip werd door torpedotreffers beschadigd. Hierdoor heeft de vijandelijksohe scheep vaart in.de laatste vier dagen opnieuw 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 125.000 brt. en bovendien 3 torpedojagers en een korvet verloren". MIHAIL ANTONESCU BIJ HITLER. Naar men verneemt is de plaatsvervan gende Roemeensche minister-president, Mi- hail Antonescu, na zijn bezoek aan minis ter von Ribbentrop door den Fuehrer in diens hoofdkwartier ontvangen. Bij het onderhoud, dat Mihail Antones cu met den Fuehrer heeft gehad, zijn, naar in welingelichte Berlynsche kringen ver luidt, alle actueele vraagstukken besproken en is de hartelijke overeenstemming, wel ke tusschen beide landen en hun staats lieden bestaat, bevestigd. De strijd op Madagascar Een officieel communiqué over den strijd op Madagascar deelt mee, dat de^Britten Dinsdag het spoorwegtraj eet AntsirabeTa- nanarivo hebben gebombardeerd. Woens dagochtend kon levendige luchtactie in het Oosten van Brickaville worden waargeno men. Mahitsy, dat tot het uiterst toe ver dedigd is, moest opgegeven worden. BRITSCHE TROEPEN BEZETTEN TANANARIVO. Naar Reuter op grond van een radiobe richt meldt, zijn Britsche troepen gisteren te 17 uur de hoofdstad van Madagascar, Tananarivo, binnengerukt. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen, naar aan het D.N.B. ge meld, boven het Noord-Duitsche kustgebied enkele storingsvluchten gemaakt. Er wer den bommen neergeworpen, waardoor eenige materieele schade en schade aan ge bouwen in woonwijken werd aangericht. Volgens de tot dusver ontvangen rappor ten werden acht Britsche bommenwerpers neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen in een stad in Oost-Engeland. DE WETGEVENDE MACHT IN ROEMENIë De samenvatting van de geheele wetge vende macht in de handen van den staats leider, maarschalk Antonescu, is bevestigd door een gisteren gepubliceerd decreet, dat door de geheele regeering is geteekend. Zoolang er geen nieuwe grondwet is, heeft het hoogste staatsgerechtshof krachtens dit decreet niet meer het recht, de grondwet tigheid van wetten en decreten, uitgevaar digd na de opheffing van de grondwet van Carol, te beoordeelen. In een schrijven van de regeering aan den staatsleider wordt gezegd, dat Roeme nië thans geen grondwet heeft en dat het hof van cassatie de wetten dus ook niet aan de grondwet kan toetsen. Maarschalk An tonescu heeft de volmacht gekregen om al- gemeene en constitutioneele wetten uit te vaardigen en derhalve kan op zijn hande lingen geen censuur worden uitgeoefend. IN EEN PAAR REGELS Het Hongaarsche telegraafagentschap M.T.I. meldt: „De rijksbestuurder heeft Woensdag den Duitschen gezant in Turkije, von Papen, die zich op doorreis in Hon garije bevond, in audiëntie ontvangen". De noodzakelijk geworden operatie op den Turkschen minister van buitenland sche zaken, Noeman Menemendzjogloe, is Woensdag verricht door prof. Sauerbruch en zijn beide assistenten, dr. Schmied en dr. Broning. De operatie is goed geslaagd en de toestand van den patiënt is, de om standigheden in aanmerking genomen, zeer bevredigend. Te La Coruna is blijkbaar als gevolg van zelfontbranding hèt groote kruitmaga zijn El Orzan, gelegen in de nabijheid van den Herculestoren bij den Altoberg, in de lucht gevlogen. Op een van de grootste scheepswer ven van Engeland de Vickers Armstrong is een staking uitgebroken, zoo meldt Dagens Nyheter. De staking is een gevolg van het niet inwilligen van looneischen. BOTER EN RUNDVET OP BON 48. Gedurende het tijdvak van 25 Septem ber tot en met 6 October 1942 geeft elke der met „48" gemerkte bonnen van de bo- terkaart en van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van 9 tot en met 12 September 1942 de bonnen „48" bij den slager hebben ingeleverd, ontvan gen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. NACHT IN HET BOSCH (SS-PK). Toen de avond viel, was de stemming onder de jongens van onze com pagnie nu niet bepaald opgewekt. Het was weer gaan regenen en meer dan ooit plak te hun de doorweekte uniform om de ver moeide ledematen. Als daar geen rheuma- tiek van kwam. Een week zaten ze nu reeds in de rim boe van dat vervloekte moerasbosch Zeven nachten hadden ze ondanks de zware inspanning overdag al bijna geen slaap meer genoten. Zouden ze zich vannacht, na die laatste aaneenschakeling van verbit terde woudgevechten, wéér op den drassi- gen moerasgrond ter ruste moeten leggen, met slechts een driehoekig tentzeiltje als beschutting tegen de staag neerdrenzende regen en de desondanks voortdurende aan vallen dier millioenen venijnige steek- muggen? Die paar uurtjes wacht konden er nog wel af ze waren heusch niet veeleischend maar dan in 's hemels naam óók een wijle ongestoord slapen!! Eén der jongens, rusteloos als hij is, heeft het nuttelooze van de slaappogingen ingezien. Zonder iets te zeggen is hij in het struikgewas verdwenen. Niemand heeft het eigenlijk gemerkt. Maar na een minuut of vijf staat hij plotseling weer voor zijn kameraden, hijgend, als had hij hard geloopen. „Jongens, een bunker! Ik heb een bunker ontdekt van de Sowjets. Hij is leeg en het is er droog. Daar kun nen we pitten!" v Als bij tooverslag is alle tentzeiltjes- misère vergeten. Drie. vier man springen op. Even later staan ze voor de bunker, die eens onzichtbaar weggedoken tus schen het kreupelhout met zijn vuur- opening het boschpad beheerschte. Donker gaapt de ingang, een gat in den grond, van onder de zware boomstammen, die met de opgeworpen aarde het dak en de zijkanten van het vroegere mitrailleursnest vormen. Reeds wil de „speurder" op zijn knieën naar binnen kruipen als een ander, een stormman, hem terug houdt. „Voorzich tig kerel" zegt hij schor. „Laat mij maar eens kijken". Hij heeft gelijk. Hoe- vele kameraden zijn niet ten offer geval len aan de verraderlijke strijdwijze der Sovjeffe, toen zij bij het betreden van ver laten woningen of bunkers of bij het op rapen van oogenschijnlijk onschuldige voorwerpen op een landmijn stootten? Bang behoeft men niet te zijn en met lafheid heeft het niets te maken, maar voorzichtigheid is in dergelijke gevallen nog steeds de moeder van de porceleinkast. Op zijn buik kruipt hij thans het gat binnen, nauwgezet de ingang en de bo dem met een sigarettenaansteker verlich tend. Niets verdachts schijnbaar. Maar als hij verder kruipt en het koortsig-walmen- de vlammetje de ruwhouten zijwanden verlicht, ziet hij in den uitersten hoek plotseling een stapeltje hout. platte kistjes, die verdacht veel op de Sowjetrussische landmijnen lijken, waarvan de pioniers er reeds zoo veel onschadelijk hadden ge maakt. Een ontstekingsdraad is echter ner gens te zien. Behoedzaam kruipt hij na der en onderzoekt voorzichtig de geheim zinnige stapel. Dan ontsnapt een zucht zijn borst; de kistjes zijn leeg, er is geen gevaar! Vijf minuten later zit het vijftal, mét zijn spullen, veilig en droog in het vroe gere bolsjewisten-nest. Slapen nu, als marmotten! Een diepe, verkwikkende slaap, vrij van alle groote en kleine zorgen. I Het ontwaken in de kil en vochtig aary- doende bunker is wel even een ontnuchte ring, maar een kampvuurtje brengt red ding. Een hartig ontbijt van het overge schoten marschrantsoen doet de rest en het zijn herboren soldaten, die dien mor gen het is gelukkig weer droog gewor den de opmarsch voortzetten. Ze kunnen er nu weer tegen! SS-Kriegsberichter W. Vergragt. DE ARBEIDSDIENST MOGELIJKHEID TOT OPROEPING GEOPEND. In artikel 4 van het Arbeidsdienstplicht- besluit is een wijziging aangebracht, waar door de secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken bevoegd is personen, die geboren zijn op of na 1 Octo ber 1924 tot medewerking aan een onder zoek naar hun geschiktheid voor den ar beidsdienst en tot het vervullen van him arbeidsdienstplicht op te roepen. Tot dusver werden voor den Nederland- schen arbeidsdienst buiten de vrijwilligers slechts bepaalde groepen van personen opgeroepen, bijv. de studenten en zij, die in overheidsdienst wilden treden. Thans is deze oproep uitgebreid tot alle perso nen zonder onderscheid. In verband met de beschikbare ruimte in de kampen zullen allereerst zij worden opgeroepen, die geboren zijn tusschen 1 October en 31 December 1924. Tot dusver gold de bepaling, dat de on gehuwde personen, tusschen 18 en 22 jaar, die aangesteld zijn in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs of die voor 1 Januari 1942 aangesteld werden, op straffe van ontslag vóór 1 Juli 1944 hun aibeids- dienstplicht moeten hebben vervuld. Door een wijziging van het Arbeids- dienstplichtbesluit is deze categorie van personen thans beperkt tot de personen, die den leeftijd van 18 jaar, doch niet dien van 20 jaar hebben bereikt. DE VREDE KOMT. Laat ik eens met U praten over den duur van den oorlog. Liever zeg ik: over de komst van den vrede. Dit is een probleem, dat vele menschen, zoo niet alle, bezighoudt, omdat zij verlan gen naar den vrede. Dat probleem ga ik nu voor U oplossen, opdat U zult hervinden de rust en de tevredenheid des harten. Hoe lang zou die oorlog nog du ren? zeggen de menschen. En er zijn pessimisten en optimisten. Er zijn menw schen, die als zeker beweren, dat de oorlog nog wel jaren duren zal en er zijn er, die een spoedigen afloop ver wachten, die meenen, dat de oorlog wel gauw beëindigd zal zijn. En wie van ons weet er iets van? Niemand. De op lossing van dit probleem is deze.Wie het mij vraagt, zeg ik, dat de oorlog in No vember is afgeloopen. Dat is prettig en het is bovendien heel goed mogelijk. De pessimisten zeggen, dat het dwaas heid is zich zelf iets wijs te maken, waar men geen enkelen grónd voor heeft. Hebben zij dan wel grond voor hun pessimistische verwachtingen? Als het niet uitkomt, is de tegenslag des te grooter zeggen zij. O, neen! Ten eerste heeft men dan al die weken geleefd in prettige verwachting en in blijheid des harten. Men heeft den tijd doorgebracht met vertrouwen in de toekomst en in de blijde hoop, dat het straks vrede zal zijn. Uit die gedachte heeft men werklust geput en men is een prettig mensch geweest voor zijn heele omgeving. En laat ons nu eens aannemen, dat de pessimisten gelijk krijgen en dat het niet uitkomt. Wat dan nog? Dan stelt men eenvoudig een nieuwe termijn vast. Liefst een niet al te langen termijn. Hoogstens een van drie maanden, zou ik zeggen. Dan leeft men wéér drie maanden prettig en vroolijk en blij. Zoo doe ik. En het prettigste is nog, dat mijn voorspelling aldus op een goeden dag zeker zal uit komen. Dat is geen zelfbedrog, maar practische levenswijsheid. Laten wij het voorloopig dus maar op November houden. Tewerkstelling Nederland- sche arbeiders in Duitschland In de dagelijksche persconferentie heeft dr. Boening van de Soziale Verwaltung van het Rijkscommissariaat eenige mede- deelingen gedaan over den stand van de tewerkstelling van Nederlanders in Duitschland. Spr. herinnerde aan de actie om onge veer 30.000 metaalarbeiders of menschen, die eenigszins met de metaalbewerking vertrouwd waren, uit Nederland naar Duitschland te brengen, welke actie in middels is beëindigd. Thans echter is een verdere tewerkstelling van Nederlandsche arbeidskrachten in Duitschland noodzake lijk en te dien einde zal gedurende deze maand en October nog een aantal Neder landers voor werk buiten de grenzen wor den aangeworven. Er gaan reeds geruch ten, dat het thans om 80.000 man zou gaan, doch dit aantal noemde dr. Boening sterk overdreven. Spr. wees er in verband met deze te werkstelling op, dat tengevolge van de ra- tionalisiering van het Nederlandsche be drijfsleven welke rationalisatie nog lang niet is beëindigd, steeds weder werk krachten vrijkomen, waarvoor nieuwe werkgelegenheid zou moeten worden ge zocht, wil men het aantal werkloozen niet grooter doen worden. Nog steeds zijn in Nederland meer dan 50.000 werkloozen en meer dan 20.000 menschen, die z.g. nul uur werken, en bovendien nog meer dan 30.000 'personen in de werkverruiming. De mees ten van deze menschen zijn voor de te werkstelling in Duitschland niet geschikt en daarom is het noodzakelijk hiervoor gebruik te maken van een aantal als ge volg van genoemde rationalisatie vrijko mende arbeidskrachten. Nadat dr. Boening er op gewezen had, dat men ook in Nederland zal moeten komen tot een arbeid van 48 en eventueel tot 54 uur per week, sprak hij de verwachting uit, dat de bedrijfsleiders de jonge krachten, die uit hun ondernemingen worden uitge zonden, zullen vervangen, door oudere krachten uit de rijen der werkloozen. Daardoor zullen zij mcdehelpen aan .het voeren van een practische sociale politiek. Het bovenstaande geldt, zoo deelde spr. voorts mede, ook voor het personeel in overheidsdienst, waaronder veel jonge krachten zijn, die geschikt zijn om als handarbeider in het Rijk tewerkgesteld te worden. Van de tewerkgestelde Nederlandsche arbeidskrachten zal worden verwacht, dat zij denzelfden arbeid zullen presteeren ook voor wat den tijd betreft als de Duitsche arbeider. Naast gelijke verplich tingen heeft de Nederlandsche arbeider ook dezelfde rechten als de Duitsche. Dr. Boening wees er nog op, dat in eco nomisch en sociaal opzicht de uitzending van Nederlandsche krachten naar duitsch land van beteeken is is. Doch ook politiek is zij te rechtvaardigen. Wanneer men be seft. dat de Duitscher aan het front zijn leven inzet voor den opbouw van het nieuwe Europa, mag men toch zeker ver wachten, dat de Nederlander met zijn ar beid daartoe bijdraagt. Ten slotte deelde dr. Boening mede, dat het plaatsen van, opdrachten bij de Neder landsche industrie zal worden voortgezet in den omvang welke mogelijk zal blijken.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1