HET KEERPUNT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1942 UE LEIDSCHE COURANT 2 Rad. Boltenlandi Mr. H. Gelie. Lrfderc Red. Stad ca Sport; M. Zooderop. Lelden: Red. Omgeving i L. Roozen. Leiden Rad. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Lelden: verantwoorde» IQk voor de advertentitni C. de Helden. Leiden. WEERBOUCHT Zon onder 7.39 uur Dinsdagavond. Zon op 7.26 uur Woensdagochtend. Tnschen deie tijden moet worden rer- dmieterd. 22 Sept.: De maan komt Dinsdagavond om 6.56 uur op en gaat Woensdagmorgen om 5.44 uur onder. 23 Sept.: De maan komt Woensdagavond om 7.24 uur op en gaat Donderdagochtend om 6.59 uur onder. (Volle maan). 24 Sept.: De maan komt Donderdagavond om 7.48 uur op en gaat 'Vrijdagochtend om 8.11 uur onder. 25 Sept.: De maan komt Vrijdagavond om 8.13 uur op en gaat Zaterdagochtend om 9.23 onder. 26 Sept. De maan komt Zaterdagavond om 8.39 uur op en gaat Zondagmorgen om 10.32 uur onder. 27 Sept.: De maan -komt Zondagavond om 9.06 uur op en gaat Maandagmorgen om 11.38 uur onder. 28 Sept. De maan komt Maandagavond om 9.34 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 12.42 uur onder. BEURSMAATREGELEN IN OVER WEGING. De voorzitter van de vereeniging voor den Effectenhandel deelt het volgende mede: Uit een onderhoud, hetwelk het bestuur' der Vereeniging voor den effectenhandel ('bedrijfsgroep Effectenhandel) met den waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Financiën en president van de Nederlandsche Bank N.V. heden morgen heeft gehad, is gebleken, dat de maatregelen, welke door de autoriteiten worden overwogen, nog in een voorberei dend stadium zijn. Hoe deze uiteindelijk sullen luiden, staat nog geenszins vast. Duidelijk is echter komen vast te staan, dat het niet de bedoeling van de autoritei ten is, de beurshandel onmogelijk te ma ken of zoodanig aan banden te leggen, dat koopers en verkoopers practisoh niet tot normale koersen zullen kunnen vinden en dat het evenmin de bedoeling is den bona fide belegger in de maatregelen te betrek ken. Onder de gegeven omstandigheden meent het bestuur dan ook in ernstige over weging te moeten geven, zich niet door geruchten te laten beïnvloeden. VEEHOUDERS VERPLICHT TOT EXTRA VEELEVERING. Dezer dagen werden twee ernstige geval len gemeld, waarin de secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij aan veehouders in de provincie Zuid-Holland op grond van zijn onlangs verkregen buitengewone bevoegdheden de plicht had opgelegd tot extra-levering van respectievelijk 9 en 20 koeien, daar zij een deel van de op hun bedrijf gewonnen melk aan de regelmatige melkvoorziening van ons volk hadden onttrokken. Wederom zijn twee nalatige veehouders in deze provincie op gelijke wijze gestraft. Een veehouder te Sliedrecht en een vee houder te Delft zullen beiden -een aanmer kelijk deel van hun veestapel op grond van him opgelegde extra-leveringsplicht moe ten missen. Het mag niet voorkomen, dat veehouders de voedselvoorziening van ons volk tegenwerken. PRIJSBEHEERSCHING CONTRA HOTELS en RESTAURANTS. De directeur van een cafetariabedrijf te Amsterdam is door den inspecteur voor .*e prijsbeheersching tot een geldboete van 10.000.veroordeeld, omdat hij in de jaren 1940 en 1941 geleidelijk de prijzen van zijn schotels en andere consumpties had verhoogd. Dit was in de periode vóór November 1941, toen speciale prijsregelin gen voor het restauratiebèdrijf in werking traden, verboden krachtens den algemee- nen prij zenstop, de prijzen beschikking 1940 nr 1. De inspecteur verwierp het verweer van den verdachte, dat de prijzenstop op zijn branche niet van toepassing zou zijn geweest. Zoolang geen ontheffing van de prijzenstop was verleend, was ook in deze bedrijfstak eigenmachtige prijsverhooging niet toegestaan. In het onderhavige geval bepaalde de inspecteur de strafmaat aan de hand van net feit, dat de verdachte niet alleen zijn prijzen had verhoogd, doch daarbij ook hoogere winsten per consumptie had geno ten. Een groot Amsterdamsch hotel-restau. rsntbedryf is eveneens tot betaling van een bedrag van 10.000.verplicht. Ook hier had men sinds 1940 de prijzen zoowel van -het logies als van de consumpties verhoogd zonder de daarvoor vereischte toestemming te hebben aangevraagd of verkregen. FEUILLETON Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 25) Beneden gekomen vond ze tot haar ver wondering alles nog in 't duister. Han stond in de geopende serredeuren. „Zal 'k de schemerlamp aandoen, of ben je bang voor muggen?" Hij keerde zich om en zonder op de vraag acht te slaan, lei hij zacht z'n arm om haar schouder. „Weet je wat me van middag onder het spel te binnen schoot." „Nu wat dan?" vroeg ze belangstellend. „Dat we onze jongen nooit iets verteld hebben over wat tusschen ons geweest is." „En hij mag 't nooit weten ook." „Is dat goed, vrouwtje?" „Ja", zei ze beslist. „Hij heeft er nooit onder geleden en koestert niet de minste argwaan. Waarom hem kwellen met din gen die tot het verleden behooren?" GEEN SUIKER VOOR KOFFIE EN THEE IN HOTELS EN CAFé'S. Met ingang van 4 October 1942 zullen de hotels, café's en restaurants niet meer in de gelegenheid zijn suiker bij koffie en thee te geven of bij de bereiding van an dere dranken te gebruiken, aldus deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mede. Bij het ingaan van de nieuwe toewijzing&per 10de zal namelijk de verstrekking van suiker voor dat doel stop gezet worden. Het is de bedoeling hotels en café's uitsluitend suiker te verstrekken voor het bereiden van spijzen en niet meer voor het zoeten van dranken. NIEUWE POSTZEGELS OP KOMST. In een vraaggesprek met een redacteur van de „N. R. Crt." deelde ir. Van de Veg- te. directeur-generaal der P.T.T., mede, dat er nieuwe postzegels zullen komen in plaats van de naar zijn oordeel weinig fraaie zegels, welke thans in omloop zijn. De ontwerpen zijn klaar en de uitgifte zal in de komende maanden tegemoet gezien .kunnen worden. Bovendien is gedacht aan speciale zegels, o.a. ten behoeve van het Ned. Vrijwilligerslegioen en Winterhulp Nederland. De zegels voor het Legioen zul len binnenkort verschijnen. Loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het brandstoffenbedrijf. Daar gebleken was. dat de in Januari j.l. vastgestelde re geling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in het brandstoffenbedrijf op som mige punten verduidelijking en aanvulling behoefde, heeft het college van Rijksbe middelaars, onder intrekking van de be staande regeling, blijkens de Staatscourant van 21 September een nieuwe regeling in gewijzigden vorm afgekondigd. Loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de handelsmouterijen. Volgens de Staatscourant van 21 September 1942 heeft 'het collegewan Rijksbemiddelaars een re geling van loonen en arbeidsvoorwaarden In de handelsmouterijen vastgesteld. Vakgroepen woninginrichting. Naar wij "ernemen zyn thans ook de vakgroep „Wo- ninginricJhtingsambaeht (welke deel uit maakt van de bedrijfsgroep „Houtverwer kende ambacht") en de vakgroep „Woning inrichting" (deel uitmakend van de be drijfsgroep „Detailhandel") gereed om haar werkzaamheden aan te vangen. Voorzitter van de eerstgenoemde vakgroep is de heer A. H. Rekers te Enschede. Voorzitter van de tweede vakgroep is de heer M. Th. J. Vonk te Gouda. Het s»retariaat van bei de vakgroepen is gevestigd: Biltstraat 143, Utrecht, tel. 13520. Aan dit adres zijn ook gevestigd de secretariaten van de onder- vakgroepen „Detailhandel in Meubelen", „Detailhandel in Schilderijen". „Meubel makerij" en „Behangerij en Stoffeerderij". Tot secretaris van deze vakgroepen en on dervakgroepen werd benoemd de heer J. P. de Brabander. LETTEREN EN KUNST MOZART-PROGRAMMA VAN HET DUITSCHE THEATER VOOR DEN OMROEP. Op 30 September, tusschen 18 en 19 uur, organiseert het Duitsche Theater in Neder land voor den zender Hilversum een volks concert met een aan Mozart gewijd pro gram. De muzikale leiding zal berusten bij Wilhelm Franzen. WINTERSEMESTER DUITSCHE UNIVERSITEITEN. Naar de Deutsche Akademische Aus- tauschdienst in Den Haag, Waalsdorper- weg 12. meedeelt, begint het wintersemes ter aan de Duitsche universiteiten en hoo- gescholen pas 1 December 1942 en eindigt op 31 Maart 1943. KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST „Anderen zouden hem op de hoogte kun nen brengen." „Dat is al heel onwaarschijnlijk, de en kelen die het weten zullen kiesoh genoeg zijn er over te zwijgen. Je moet daar niet meer aan denken, weet je wel dat zoo'n oude schuld al lang verjaard is?" ,,Ik weet", zei Warsage, „dat jij de beste vrouw ter wereld bent", en kuste haar. XI Een groote rust kwam over Mark, toen na de onophoudelijke twijfel van vele we ken, zijn huwelijk met Gaby eindelijk een voldongen feit was. Ook zij scheen plotse ling van een zware druk ontheven, toen ze eind Augustus, na de eenvoudige kerkelij ke plechtigheid en 't daarop volgend fees telijk dejeuner met Mark in de auto stapte, die hen naar „De Heidehut" zou voeren. Als een droom vlogen de eerste weken voorbij. Begunstigd door het mooie weer trokken ze er iederen morgen na het ont bijt op uit voorzien van allerlei benoodigd- heden voor een pic-nic, die Mark in z'n rug zak torste. Samen dwaalden ze door hei en bosschen, als onbezorgde kinderen. In 't begin was Gaby wel gauw vermoeid, maar dan zocht Mark een beschut plekje, GEMENGDE BERICHTEN COMPLOT VAN RIJWIELDIEVEN EN HELERS ONTMASKERD. HELERS KOCHTEN EN VERKOCHTEN 130 RIJWIELEN. De Haagsche politie heeft dezer dagen een complot van rijwieldieven en helers ontmaskerd, die al maanden lang een feno menaal aantal fietsen deden verdwijnen. Van de drie aangehouden zwijntjesjagers Is bekend, dat zij 55 rijwielen stalen. De helers hebben zich schuldig gemaakt aan den opkoop en doorverkoop van niet min der dan 130 stuks. De toedracht van aan houding en onderzoek is als volgt: Een rechercheur van de Haagsche rijwiel brigade was het eenigen tijd geleden opge vallen, dat een drietal jongelui in koffie huizen groote verteringen maakte. Hij schaduwde hen en zag dezer dagen een hunner rondscharrelen in de buurt van de Thorbeckelaan. Tóen deze op een gegeven moment een portiek met een pracht-rijwiel aan de hand verliet, trad de rechercheur «<p den rijwieldief toe om hem te arrestee ren. Deze pleegde echter verzet en een Worsteling werd hiervan het gevolg. Het gelukte den rechercheur, die niet losliet, evenwel met behulp van toegeschoten ma rechaussees den man naar het politiebu reau over te brengen. Daar bleek, dat hij de hand had gelegd op den 20-jarigen kolen- werker C. van der W., die duchtig aan den tand gevoeld bekende de laatste we ken alleen 8 fietsen te hebben gestolen. Afgezien daarvan had hij in samenwerking met den 25-jarigen huisschilder L. H. nog 25 rijwielen van de openbare straat ont vreemd. Rijwieldief en hotelrat. H., die hierop eveneens werd aangehou den, bekende in zijn eentje nog 12 stuks te hebben gestolen en in samenwerking met den 23-jarigen koopman J. B. boven dien 10 rijwielen, welke zij in Den Haag en Leiden verduisterden. Meestal gingen zij samen per trein naar Leiden, stalen caar twee karretjes, fietsten terug, en ver kochten die dan in de residentie. B. werd eveneens gearresteerd. De kolenwerker en de huisschilder bleken voorts eenigen tijd in een hotel in de bin nenstad te hebben gewoond. Toen de ex- ploitante op 4 Augustus het perceel verliet cm boodschappen te gaan doen, hield een van de twee den huisknecht aan de praat, terwijl de andere een buffet openbrak en daaruit 195 gulden stal. De helers. Het spreekt vanzelf, dat de rechercheur, die zulk een goede vangst had gedaan, ook belangstelling toonde voor de afnemers der rijwielen. Bij een huiszoeking ten huize van den 39-jarigen tuinder M. H. te Loos duinen, werden daar twee rijwielen van diefstal afkomstig, aangetroffen. Ook deze tuinder werd aan den tand gevoeld en be nende tenslotte de laatste maanden 40 rij wielen voor bedragen varieerende van 20 trt 70 gulden van het drietal te hebben gekocht. Hij had ze op veemarkten in an dore steden doorverkocht. Bovendien had hij nog 40 rijwielen van andere dieven op gekocht. Dezen man komt dus heling van 80 fietsen ten laste. Het voortgezet onderzoek deed den re chercheur tenslotte belanden bij den 22-ja- ligen arbeider M. van K., die bekende van het drietal en van andere zwijntjesjagers in totaal 50 stuks te hebben betrokken. Deze heler had de rij wielen in het Westland aan den man gebracht. Alle vijf verdachten zijn voor den Offi cier van Justitie geleid en in bewaring ge steld. Tot heden konden tien der gestolen rijwielen in beslag worden genomen. .Landbouwerszoon bij twist gedood. Een burenruzie heeft te Schelluinen Vrij dagavond geleid tot een vechtpartij, waar bij een landbouwerszoon, de 28-jarige on gehuwde C. van Hoorne, zoodanig werd gewond, dat hij spoedig overleed. De dader heeft zich aangemeld. De ruzie heeft zich afgespeeld op een pad. dat door een wei land loopt. De dader verklaart, dat hy met drie zijner kinderen langs het pad op weg was van het huis van zijn grootvader naar zijn eigen woning, toen hij door C. van Hoorne, den zoon van zyn buurman, werd opgewacht. De jongeman zou hem met een hard voorwerp een slag tegen het hoofd hebben toegediend. Bij de daarop ontstane vechtpartij heeft De Kuyper zijn tegenstan der een klap gegeven, die hem deed neer vallen. De Kuyper had een bloedende won de in het gezicht en een buil op het voor hoofd. Hij verklaarde geen mes te hebben gebruikt, hoewel de dood moet zijn inge treden door een messteek, waarbij de rech- *erlong werd geraakt. In de slooten in de cmgeving is langdurig gezocht, doch een dergelijk wapen werd niet gevonden. Wel vond men op de plaats van het misdrijf de fiets van het slachtoffer, benevens twee petten en een vloerveger, waarvan de steel was gebroken. De Kuyper is naar Gorin- chem overgebracht; later is hij vandaar naar Dordrecht vervoerd en ter beschik king van de justitie gesteld. ,.Hbld." Ouden van dagen opgelicht. In het tehuis voor ouden van dagen aan de Boschdrift te Hilversum, vervoegden zich Zondagavond twee jeugdige Hagenaars, waar ze rusten konden en telkens opnieuw verwonderde Gaby zich, hoeveel Mark wist van 't leven van planten en dieren en alle vogels kende. Om geregelde maaltijden bekommerden ze zich heel weinig, althans Mark niet en Gaby was heel blij, als ze doodmoe thuis kwam, dat hij geen hooge eischen stelde Mark was daarom heel verwonderd toen hij aan 't begin van de derde week Gaby na het ontbijt met een ernstig gezicht over een schrift gebogen vond. „Wat ben jij aan 't cijferen?" vroeg hij en streek de rimpel uit haar voorhoofd weg. „Leg die rommel maar op zij en geef je man een kus". Ze voldeed aan z'n verzoek maar haar gezicht bleef ernstig. „Ik heb de kas eens opgemaakt en 't is me erg tegengevallen, reken zelf eens na." Ze schoof hem 't schrift toe, waarin keu rige kolommetjes dag voor dag de uitga ven waren opgeschreven. „Mark lachte onbezorgd „de brand kast leeg? Wel kijk eens aan hij zocht in z'n zak, haalde twee rijksdaalders te voorschijn en lei ze op 't schrift. „Zie lief ste, nu, alle zorg op zij en dat schrift zou 'k maar weg doen." „Geen sprake van, we zijn allebei over- die zeiden in alle stilte te komen collectee ren ten bate van een Missiehuis te Haas trecht. Zij traden nog al brutaal op en ontvingen van de oudjes menigen gulden. Terwijl de mannén nog in het huis ver toefden, werd ontdekt, dat zij in een ka mer, waarvan de bewoner niet aanwezig was. alles overhoop hadden gehaald en een geldsbedrag hadden gestolen. De politie werd snel verwittigd, waarop het tweetal werd gearresteerd. De jongemannen leg den spoedig een bekentenis af en deelden mee, dat zij met het missiehuis geen enkele relatie hadden, doch uitsluitend ten eigen bate „collecteerden". Zy zyn ingesloten. Een ontrouwe kameraad. De politie heeft de hand weten te leggen op een 27- jarigen los werkman, wonende te Utrecht, die eenigen tijd geleden in Duitschland te werk is gesteld en die, blijkens het onder zoek er zijn werk van maakte de hem door zijn kameraden toevertrouwde goederen, welke hij voor hen aan hun resp. familie leden moest overhandigen, te verduisteren en te gelde te maken. Ditzelfde geschiedde 'met goederen, lijfgoed zoowel als versnape ringen en geschenken, welke de man van familieleden vanin Duitschland te werk gestelde kameraden ontving. Eenige malen heeft de man kans gezien deze schandelijke praktijken uit te oefenen, doch vanzelf sprekend bleven de klachten niet uit en het onderzoek daarnaar leidde vrij spoedig tot zijn arrestatie. Hij is te Utrecht in be waring gesteld. SPORT DE EUROPEESECHE SPORT IN DE TOEKOMST. In het kader van de jonge Europeesche Jeugdorganisatie heeft de daarin gestichte werkgemeenschap sport onder leiding van den Duitschen Reichssportführer von Tschammer und Osten in de Weensche noofdstad ruimen positieven arbeid kun nen verrichten. De heer von Tschammer und Osten heeft in een conferentie over de diverse zittingsdagen een exposé gegeven, waarin hij mededeelde, dat in de wtrk- gemeenschap is overeengekomen, dat ver binding met de volwassenen gezocht moet worden, wil men tot een idealen toestand komen. Sprekende over de resultaten van de diverse zittingen, zeide de Reichssport führer, dat ieder jaar Europeesche zomer en winterspelen georganiseerd zullen wor den. In dit verband deelde dr. Harster, sport- en pressereferent v$n den Rijkscom missaris, die den Reichssportführer bij zyn arbeid in Weenen ter zijde heeft gestaan, ons mede, dat de heer Hasewinkel als ver tegenwoordiger van den Nationalen Jeugd storm in de werkgemeenschap heeft voor gesteld op het programma van de winter spelen hardrijden op de schaats voor jon gens te plaatsen, hetgeen is aanvaard. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de aanwezigheid van dr. Harster voor de Nederlandsche sport en pers bij het Jeugd- congres van groote waarde is geweest en er ongetwijfeld toe zal bijdragen, dat de verbindingen tusschen Nederland en het buitenland nog worden verbeterd. De heer von Tschammer heeft in zijn persmededeelingen tevens kunnen melden, dat aan de jeugdkampioenschappen slechts zij mogen deelnemen, die niet ouder zijn dan 18 jaar. Maar niet slechts op het sportterrein ligt arbeid voor de werkgemeenschap. Men hoopt te komen tot een Europeesoh filmar chief, een Europeesche bibliotheek enz. om tot uitwisseling van elkanders arbeid te komen. Met nadruk vestigde de Reichssport führer er de aandacht op, dat het woord, „internationaal" is begraven en heeft plaats gemaakt voor Europeesche sport zonder congressen met fantastische ont vangsten, doch bestaande uit een eenvoudig samenzijn op de sportvelden. Met een en kel woord memoreerde spr. dat bijzonder contact zal worden gezocht, met de werk gemeenschap gezondheid, waarvan de Vlaamsche jeugdleider de leiding heeft. De heer von Tschammer maakte van de gelegenheid gebruik, de richting van het Europeesch Sportverbond aan te kondigen, waartoe in October ongeveer twaalf lan den in München bijeen zullen komen. Met diverse voorbeelden gaf spr. aan dat de ■nternationale sportbonden dood zijn. Het is noodzakelijk ook met de Europeesche sport in den nieuwen tijd te treden en daar om zijn alle landen, die bereid zyn mede te werken, op de Münchener vergadering welkom. Dit nieuwe Europeesche Sportver bond zal voor de talrijke takken van sport vakgroepen krijgen. Het is een zegen, al dus ten slotte de Reichssportführer, dat de sport in deze tijden kans ziet in Europa vriendschapsbanden te leggen. HONKBAL Promotie-degradatie wedstrijden. Za terdag 26 September zullen twee beslis sende honkbalwedstrijden gespeeld wor den en wel de promotie-degradatie wed strijd le klasse tusschen H. C. K.Quick te Haarlem op het terrein van E. D. O. en de wedstrijd om de bovenste plaats 2e klas se A. tusschen Celeritas én Ajax II op het Terrein van A. S. C. aan de Kempenaer- straat te Oegstgeest. gelukkig en willen dat ook graag blijven. Bovendien begrijp je toch wel domme jon gen, dat dit leventje niet kan voortduren. Ik heb stoflagen op alle kasten ontdekt. We moeten allebei noodig aan 't werk, daarom zullen we vanavond onze huwe lijksreis eindigen." Mark hief verschrikt z'n handen op. „Hoe krijg je zooveel wijsheid bij elkaar. Ik stel voor minstens deze week nog uit te ma ken." „Geen denken aan, 't is pas Dinsdag, van avond fuiven we nog en morgen zie je me in een degelijke huisvrouw veranderd. „Pas op als je daar neiging toe vertoont", dreigde Mark, „ik ben in staat alles in huis op z'n kop te zetten." „Wat ben je weer aan 't doordraven, maak je maar niet bezorgd. Wat zullen we vanavond doen, musicee- ren? „Ik heb de piano nog nut ooen ge had." „Een pracht idee". Gaby zorgde voor een feestelyke diner- tje. Met een kleine list had ze Mark de dêur uit weten te krygen. „Verwacht, je bezoek?" vroeg hij zicht baar teleurgesteld, toen hy by z'n thuis komst de tafel versierd vond en Gaby niet extra zorg gekleed Ze zag hem plagend aan: „Vandaag heb 'k voor het eerst m'n SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De tweekamp Euwev. d. Hoek. Gisteravond vond in het Nationaal Schaakgebouw te 's Gravenhage de offi- cieele opening plaats van den tweekamp Euwev. d. Hoek om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland. In zijn openingswoord wees de voorzit ter van den Ned. Schaakbond, G. W. J. ZHtersteyn, op de omstandigheden, die het noodzakelijk hadden gemaakt, dat deze wedstrijden langen tijd achterwege zijn gebleven. Op speciaal verlangen van den kampioen zelf werd naar een oplossing gezocht. Door de financieele medewerking van het Kramercomité kwam de voorwed- stryd in Leeuwarden tot stand, waaruit de jongste deelnemer als winnaar te voor schijn trad. Het was alleen jammer, dat enkele prominente spelers, o.a. graaf v. d. Bosch, dr. Bergsma, Wijnans en Muehring op het appèl ontbraken, maar toch kon hier gesproken worden van een zeer sterk be zetten wedstrijd. Alhoewel door vrouw For tune bijgestaan, verdiende v. d. Hoek de overwinning ten volle, aangezien hij den meest constanten vorm heeft getoond. De afdeeling Den Haag, die den tweekamp gaarne binnen haar muren zag gehouden, verleende eveneens haar financieele me dewerking. Aan beiden bracht de voorzit ter namens de Nederlandsche schakers zijn dank over. Ir. H. M. de Munck verwelkom de de spelers en den voorzitter van de afd. Friesland Waling Dijkstra, die de verre reis gemaakt had om bij de opening aan wezig te zyn. Hij vertrouwde er op, dat de beide spelers in de tien partijen het lag aanvankelijk in de bedoeling dat ge^- speeld zou worden tot een van beiden 5.5 punt had bereikt, maar op verzoek van v. d. Hoek worden alle tien partijen gespeeld de Hagenaars veel te genieten zullen geven. De loting gaf Euwe in de eerste partij de witte stukken. Rest nog te ver melden, dat het speeltempo 45 zetten be draagt in de 2.5 uur, vervolgens 18 zetten per uur. De eerste partij bracht een Caro Kann met een opwindend karakter. Aanvanke lijk leek het dat Euwe het heft in handen zou nemen, maar naarmate het midden spel vorderde, bleek het, dat juist v. d. Hoek de lakens uitdeelde. Door zeer goed spel werd zijn stellingsvoordeel omgezet in winst van een pion. De reactie kwam hier na direct en tot tweemaal toe liet v. d. Hoek de winst glippen. Na het verstrijken van den speeltijd werd tot remise besloten. Het tournooi te München Gistermid dag werden in het tournooi bijna alle hang- partijen uitgesteld. Aljechin won van Rich ter en Barczar van Stolz, Bogoljubow ver loor van Foltys en Rabar van Junge. dr. Aljechin (Frankrijk) en Keres (Estland) leiden thans na zes ronden in het tournooi om het kampioenschap van Europa met ieder 4.5 punt voor Foltys (Prot.) met 4, Rellstab (Duitschl.) met 3.5, Bogoljubow KERKNIEUWS BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Krommenie den welcerw. heer J. W. H. Schmidt; tot pas toor te Schermerhorn den weleerw. heer C. M. M. Hijgemann, thans kapelaan te Rot terdam, H Franc. v. Ass. RECHTZAKEN HOOGE BOETE VOOR FRAUDULEUS VERHANDELEN VAN AARDAPPELEN. Een landbouwer uit Mijdrecht had het vorige jaar tezamen met een zaad- en fou- ragehandelaar uit Uithoorn op een stuk grond in Waarder (gem. Woerden) aard appelen geteeld. Bij controle is het den controleurs gebleken, dat de hoeveelheid aardappelen, die toen nog ter beschikking werd gehouden veel geringer was dan op grond van de vermoedelijke oplbrengst- cijfers van het land kon worden verwacht. Van het buitengewoon groote verschil kon den de telers geen redelijke verklaring ge ven, zoodat het vermoeden voor de hand lag, dat zij een groote hoeveelheid of di rect van het land af aan consumenten had den verkocht, of zonder vervoerbewys had den vervoerd en buiten de distributie om verkocht. Beide telers hadden zich dezer dagen voor het bovenvermelde feit voor den tuchtrechter-te 's-Gravenhage te ver antwoorden. Hun was tevens ten laste ge legd, dat rij den controleurs desgevraagd geen volledige inlichtingen hadden ver strekt. De tuchtrechter legde beiden een boete op van f 1500. HAAGSCHE RECHTBANK. Zesenzestig kippen gestolen. H. J. v. d. K. en B. K. te Nootdorp, tihans ged., hadden 66 kippen gestolen en volgens hun zeggen, hadden ze al deze kippen zelf op gegeten. De eisoh was tegen el'k geweest acht maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Het vonnis werd conform. echtgenoot te dineeren." Onmiddellijk verhelderde z'n gezicht. „Lieveling wat een verrassing! Ik beloof je dat ik de tafel eer aan zal doen." Dien avond speelde Mark mcoier dan Gaby hem ooit gehoord had. Jammer dacht ze, dat hij de kans gemist heeft z'n studie voort te zetten, als we het coit nog .ens kunnen uitsparen Mark 'brak plotseling z'n spel af en borg zonder een woord van verklaring de viool weg. Ze vroeg niets, maar ofschoon de u-*- d rukking op z'n gelaat meer ontroering dan boosheid verried, bevreemdde h.iat dit zwijgen toch. Na enkele minuten, toen hij nog altijd als door een visioen geboeid voor zich uit bleef staren, waagde ze voorzichtig: „Zullen we naar boven gaan. Mark." Haar stem bracht hem tot de werkelijk heid terug. Met een blik vol teedere liefde boog hij zich over haar heen en Gaby zag, dat z'n oogen inderdaad vochtig waren. „Te denken Gaby, dat al dit geluk voor mij is", zei hy heesch en sloot haai- in zijn ar men. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2