Mementje DINSDAG 22 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 19360 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het vernietigde convooi NOG ACHTERVOLGD IN DE DWINA-BAAI. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: De resten van het in de Noordelijke IJszee door de Duitsche luchtmacht en door Duit sche duiikbooten uiteengeslagen Britsch- Amerikaansche convooi zijn Zondag on danks het ongunstige weer nog voorbij de Dwina-baai in het bereik van de bolsje wistische kust achtervolgd en door Duit sche gevechtsvliegtuigen met bommen be stookt. Ondanks het sterke afweervuur van het land af door bolsjewistische bat terijen luchtdoelartillerie van elk kaliiber ibij het naderen der Duitsche gevechtsvlieg tuigen geopend, stortten zich de „Ju 88" op de koopvaardijschepen. Een schip van 8.000 brt werd door een zwaren bom ge troffen en geraakte in brand. Een vaar tuig van 4.000 brt kreeg twee treffers van zwaar kaliber midscheeps en bleef liggen met hevige rookontwikkeling. Op een der de koopvaardijschip van dezelfde grootte ontploften bommen op het achterschip. Boven de Dwina-baai kwam het tot lucht gevechten met vijandelijke jagers, tijdens welke een bolsjewistisch jachtvliegtuig door de bemanning van een Duitsch ge vechtsvliegtuig werd neergeschoten. DE SITUATIE TE STALINGRAD. In militaire kringen te Berlijn typeert, men de strijd te Stalingrad met de opmer king, dat de Duitsche troepen in de stad zelf aanvallen en het eene huizenblok na het andere nemen, terwijl de Sow jetroepen ontlasting trachten te brengen, in hoofd zaak door aanvallen uit het Noorden. Men verneemt hier voorts, dat de bols jewisten zich in Stalingrad met groote hardnekkigheid en sterke strijdkrachten verdedigen. De aanvallen uit het Noorden, die steeds weer mislukken, worden door talrijke pantserwagens gesteund. Duitsche militaire kringen vestigen er de aandacht op, dat Zaterdag boven de stad 77 Sowjet- vliegtuigen verloren gingen, terwijl slechts 2 Duitsche toestellen neerstortten. In dit verband verklaart men te Berlijn, dat de pogingen der bolsjewisten, die vermoede lijk de heerschappij in de lucht in dit ge bied wilden veroveren, daardoor volkomen mislukt zijn. MOSKOU EN HET TWEEDE FRONT. De Italiaansche avondbladen houden zich bezig met de meeningsverschillen tusschen Moskou eenerzijds en Londen en Washing ton anderzijds, welke een gevolg zijn van het uitblijven van een tweede front. De Bussen hebben gelijk, aldus schrijft de „Giornale d'Italia", wanneer zij van mee- ning zijn, dat zij door hun bondgenooten verraden zijn. Moslkou beschouwde de overeenkomsten van Juni' 1942 betreffende de vorming van een tweede front als een concreet feit, dat niet op zich zou laten wachten. Te Londen noch te Washington heeft men dat ooit tegengesproken. Thans is het duidelijk, dat Engeland en de Ver- eenigde Staten toen reeds moesten weten, hoe groot de moeilijkheden bij de vorming van een tweede front zouden zijn. Die moeilijkheden zijn niet een aangelegenheid van de laatste weken. Chufchill en Roose velt hebben hun plechtige belofte slechts gedaan om Staliri er toe te brengen, nog meer mannen, middelen en gebied ie of feren in het belang van Engeland en Ame rika, waarbij het him onverschillig was of Rusland ten slotte leeggebloed en uitge put zou zijn. De „Trilbuna" schrijft, dat Rus land niet meer geholpen kan worden en dat het tweede front in den nevel der fantasie verdwijnt. Terwijl men weer ver zekert, dat het bolsjewisme altijd een groot gevaar voor de menschheid is geweest, verbergt men tevens niet zijn bezorgdheid voor de gevolgen van een Sow jet-neder laag. Men geeft daarmede toe, dat het lot der democratieën voor het grootste deel in Stal ins handen ligt. Deze tegenstrijdig heden bevestigen den onnatuurlijken aard van het bondgenootschap, aldus het blad. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT In zijn weermachtsbericht no. 847 maakt bet Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren heeft de luchtmacht van de as doeltreffende formaties gemotoriseerde strijdmiddelen van den vijand aan het Egyptische front met bommen en boordwa- pers aangevallen. Talrijke voertuigen ge raakten in brand. Duitsche jachtvliegtui gen schoten in luchtgevechten vier vijan delijke vliegtuigen omlaag. Britsche vliegtuigen bombardeerden To- broek. Vijandelijke vliegtuigen beschoten met machinegeweren en lieten bommen vallen op eenige bewoonde centra van de provincie Agrigento (Sicilië), maar maak ten geen slachtoffers. BELOONDE DAPPERHEID. Geregeld lezen wij in de couranten over onze vrijwilligers in het Oosten, die we gens betoonde dapperheid onderscheiden zijn. Het zijn moedige kerels, die Neder- landsche Oostfrontstrijders. Zij zijn ge gaan omdat zij hun plicht wenschen te ver vullen. Zij doen hun plicht onder de moei lijkste omstandigheden en zij zullen niet rusten voordat het bolsjewisme voorgoed vernietigd is en Europa bevrijd zal zijn van het vreeselijke gevaar, dat het be dreigde. Landgenoot, die dappere kerels in het Oosten vragen zich af wanneer u ein delijk tot het inzicht gekomen zult zijn dat ook uw plaats is in hun gelederen. Het va derland heeft u noodig, Europa rekent op u. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gra- venhaee. Verkiezingen in Zweden De Zondag in Zweden gehouden gemeen teraadsverkiezingen hebben, naar het Zweedsche Telegraafagentschap Tete meldt tot de volgende resultaten geleid: Sociaal- Dem oer aten 831 mandaten (verlies 33), Rechtspartij 266 mandaten (verlies 10), Boe renbond 212 mandaten (winst 36), Volks partij 169 mandaten (winst 6), Communis ten 42 mandaten (winst 16), Nationale Par tij (verlies 1). In totaal leverden de ver kiezingen dus 1532 mandaten tegen 1519 totdusver. Uit deze cijfers blijkt, dat de soc.-dem. regeeringspartij de zwaarste nederlaag heeft geleden. In Stockholm b.v. heeft zij zes mandaten aan de communisten moeten afstaan, die sinds vier jaar met slechts drie mandaten in het raadhuis van de hoofd stad vertegenwoordigd waren en thans over negen zetels beschikken. Gewonnen hebben eigenlijk alleen de communisten en vooral ook de Boeren partij. De verschuiving der zetels zal over het algemeen nauwelijks merkbaar zijn, met uitzondering van Stockholm, waar de sociaal-democratische meerderheid verdwe nen is. Op het platteland echter is de Boe renpartij het sterkst toegenomen. Volgens de Zweedsche pers moet dit feit worden toegeschreven aan de ontstemming in het land over de landbouwpolitiek der regee ring, vooral over de prijspolitiek voor land bouwproducten. Naar de meening van Berlijnsche politie, ke kringen moet het toenemen van het aan tal communistische mandaten bij de Zweed sche verkiezingen ook van Europeesch standpunt bezien worden. Berlijn is door ueze ontwikkeling niet verrast, het had die al lang zien aankomen. De ontwikkeling an politiek en wereldbeschouwing in Zwe den komt tot uiting, aldus zegt men te Berlijn, in het verlies van sociaal-demo cratische en de winst van communistische stemmen. Zij kan niet als geëindigd be schouwd worden en zal door de Europee- sche mogendheden, die een gemeenschap- pelijken strijd tegen het bolsjewisme voe ren, aandachtig moeten worden gevolgd. IN EEN PAAR REGELS Op 83-jarigen leeftijd is te Breslau gestorven de generaal der infanterie Wal ter Freiherr von LuettWitz. De generaal v/as tijdens den eerste wereldoorlog chef van den staf van de legergroep van den Duitschen krooprins en daarna leider van het derde legercorps aan de Somme. De Duitsche Rijksarbeidsleider Hierl is gistermiddag te Boekarest aangekomen. Hierls bezoek geldt in de/eerste plaats de organisatie van den Roemeenschen ar beidsdienst. De chef van het opperbevel van de Duitsche weermacht, generaal-veldmaar- schalk Wilhelm Keitel, wordt heden, 22 September, 60 jaar oud. Maarschalk Pétain heeft zich voor een kort verlof naar zijn landgoed te Ville- neuve-Loubte begeven. President Roosevelt heeft Maandag in het Congres, naar de Amerikaansche Be richtendienst meldt, een nieuw crediet aangevraagd van 2.731.154.307 dollar voor de marine. Volgens een bericht uit Ottawa is de Canadeesche torpedojager „Ottawa" door vijandelijke actie gezonken. De comman dant, 4 officieren en 107 manschappen wor den vermist. De communistische partij in Britsch- Indië heeft een verzoekschrift aan de re geering gepubliceerd, waarin de Britsch- Indische regeering wordt verzocht, met het Congres en andere politieke partijen te on derhandelen over de vorming van een voor- Icopige nationale regeering. Volgens mededeelingen uit Beiroet is in Syrië en Libanon een ernstige pokken epidemie uitgebroken. BINNENLAND Inlevering van buiten omloop gestelde munten In de Nederlandsche Staatscourant van Maandag is afgekondigd een besluit van de secretarissen-generaa'l der departementen van Financiën en Justitie, waarbij is be paald, dat met ingang van heden ieder, die zilveren rijksdaalders, guldens, halve gul dens, vijf-en-twintig centstukken, en tien centstukken, nikkelen stuivers, bronzen twee-en-een-halve centen en centen onder zich heeft, verplicht is, voorzoover de ge noemde munten sedert 1 Maart 1942 buiten omloop zijn gesteld, deze uiterlijk 5 Octo ber 1942 in te leveren bij een der kanto ren der posterijen, een hulpkantoor der posterijen of een poststation. Degenen, die na afloop van den hierbo ven voor de inlevering gestelden termijn munten, welke sedert 1 Maart 1942 buiten omloop zijn gesteld, onder zijn berusting krijgt, is verplicht de munten uiterlijk den derden dag na dien, waarop hij deze ont vangen heeft, bij een der genoemde instel lingen in te leveren. Deze verplichtingen gelden niet, voor zoover degene, die daar aan zou'moeten voldoen, van den secreta ris-generaal van het departement van Fi nanciën vóór den afloop van de voor ,de inlevering gestelde termijnen schriftelijk vergunning verkregen heeft om bepaalde munten onder zich te houden. Voor de in geleverde munten wordt bij de inlevering de nominale waarde aan den inleveraar vergoed in gangbare Nederlandsche betaal middelen. Het niet nakomen van de hiervoor opge legde verplichtingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De munten, ten aanzien waarvan het straf bare feit is begaan, worden verbeurd ver klaard, ook indien zij niet aan den veroor deelde toebehooren. De bij dit besluit straf baar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Regeling periodieke pers van niet-commercieele vereenigingen In verband met de heerschende papier- schaarschte is het noodig bepalingen vast te stellen ten aanzien van periodieke druk werken van niet-commercieele vereenigin gen en stichtingen. Met ingang van 1 October 1942 treedt de volgende regeling in werking: 1. Niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, die een periodiek verschijnend orgaan/drukwerk uitgeven dragen zorg, dat. het orgaan/drukwerk wordt ingeschre ven in een daartoe bestemd oplage-regis ter bij den commissaris voor niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen, Waals- dorperweg 72, 's-Gravenhage. De opgave, die vóór 30 September 1942 moet zijn ingediend bevat: a. den naam van het orgaan: b. naam en adres van den ver antwoordelijken redacteur, van den uitge ver en van den drukker; c. de termijn van verschijning; d. het formaat; e. het aantal pagina's; f. de oplage; g. het aantal abon- nées; h. de abonnementsprijs; i. het ken- nummer der vakgroep tijdschriften. 2. Zoolang de inschrijving niet is ge schied en deze door den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stich tingen niet is bevestigd, mag het orgaan/ drukwerk niet verschijnen. 3. Het toezicht op de periodieke organen/ drukwerken van niet-commercieele vereeni gingen en stichtingen wordt uitgeoefend door de persafdeelingen van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten en van den commissaris voor niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen. 4. In de niet-commercieele vereenigings/ stichtings-periodieken/drukwerken mogen alleen korte en exacte beschouwingen, me dedeelingen, nieuws, enz. worden opgeno men, die uitsluitend betrekking hebben op de doelstelling der vereeniging/stichting. 5. Het plaatsen van advertenties in wel ken vorm ook is, zonder bijzondere goed keuring van den commissaris voornoemd, verboden. 6. De niet-commercieele vereeniging of stichting is verplicht onmiddellijk bij het verschijnen van ieder nummer van het or gaan drukwerk, hiervan twee exemplaren in te zenden aan den commissaris voor niet- commercieele vereenigingen en stichtingen, W aalsdorperweg 72, 's-Gravenhage, en twee exemplaren aan het „Referat Zeit- schriften" van de „Presseabteilung" van het Rijkscommissariaat, Kneuterdijk 20, te 's-Gravenhage. 7. Op elk exemplaar van een vereeni- ging/stichtings orgaan/drukwerk dient steeds de naam van den verantwoordelij ken redacteur, van den uitgever en van den drukker te worden vermeld, benevens het kennummer van de vakgroep tijdschrif ten, alsmede het nummer waaronder de vereeniging of stichting bij het commissa riaat voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen is ingeschreven. 3. De onder artikel 1 genoemde verplich ting zal vooralsnog niet gelden voor de periodieke drukwerken of andere verveel voudigingen van zuiver kerkelijken aard, waaronder wordt verstaan: a. de periodieke drukwerken of andere verveelvoudigingen van de Protestantsche kerkgenootschappen met hun indeeling kerkelijke gemeenten; b. de periodieke drukwerken of andere verveelvoudigingen van het Roomsch-Ka- tholiek kerkgenootschap, waaronder wordt verstaan de besturen van bisdommen en parochies. Van deze vrijstelling zijn nochtans uit gesloten alle overige periodieke organen/ drukwerken of andere verveelvoudigingen van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen al dan niet in kerkelijk ver band staande of daarin ondergebracht. 9. Deze regeling is vastgesteld op grond van de bepalingen der verordeningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 145/1940 en 41/1941. DE VEEVOEDER-DISTRIBUTIE IN DEN KOMENDEN WINTER De krachtvoeder-positie is zeer zorgelijk Hoewel de Nederlandsche overheid door bevordering van den verbouw van oliehou dende gewassen, zooals koolzaad en blauw- maanzaad, tracht de vetproductie zoo hoog mogelijk op te voeren, vormt de melkvee stapel voor Nederland toch wel de be langrijkste vetbron. Het is daarom niet te verwonderen, dat de overheid aan het pro bleem van de voedselvoorziening van dien veestapel zeer veel aandacht schenkt, want hoe beter het vee in den a.s. winter gevoed kan worden, hoe hooger de melkproductie en dus de vetproductie zal zijn. Nu vertoont, na drie jaren oorlog, de vee voederpositie voor Nederland geen al te gunstig beeld. Rundvee, schapen en geiten zullen het dezen winter zonder mengvoe der moeten doen. Voor varkens en pluim vee geldt, dat in hoofdzaak alleen de fok kerijen voeder krijgen toegewezen. Zoo mo gelijk zal echter ook nog iets voor huis- slachtingsvarkens worden gegeven. Voorts ontvangen boeren, die een overeenkomst sluiten met het Vee- en Vleeschaankoop- bureau tot levering van varkens, voor deze dieren een zekere hoeveelheid krachtvoer, In het eerste veevoederdistributie jaar stond het er met de veevoederpositie heel wat gunstiger voor. Het eerste jaar van de distributie verliep zeer vlot en dit was daaraan te danken, dat de voorraden toen nog zeer belangrijk waren, terwijl het zelfs mogelijk bleek, ook nog regelmatig groote partijen krachtvoer van overzee te importeeren. Van Mei 1940 af echter was Nederland geheel aangewezen op de aanwezige voor raden, vermeerderd met datgene, wat de productie in eigen land opleverde. Een SCHANDELIJK VOORSTEL De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: „Reuter verspreidt in een telegram uit Londen het voorstel om na de overwinning der „geallieerden" de Duitsche kinderen te internationaliseeren. Het in de Britsche hoofdstad verschijnende emigrantenblad „Vrij Nederland" eischt, naar de Engelsche berichtendienst meldt, dat alle Duitsche kinderen in den leeftijd van 2 tot 6 jaar van hun moeders weggenomen en voor den duur van 25 jaar in het buitenland ge bracht worden, om hen op deze wijze van hun nationaliteit los te maken. Tevens moet door overeenkomstige maatregelen in Duitschland zelf een mengsel van volken worden teweeggebracht, dat niet meer als Duitsch te beschouwen zou zijn. Het feit, dat het officieele Engelsche persbureau dit voorstel van een in" Brit- schen dienst staand emigrantenblad over neemt en zooveel mogelijk verspreidt, be wijst ,dat de gedachte om het Duitsche volk uit te roeien, in de hersens van de plutocratische en bolsjewistische bondge nooten tot nieuwen bloei is gekomen. Nog herinnert zich iedereen den duivelschen eisch van den Amerikaanschen Jood Kauf- mann. om alle Duitsche mannen te sterili- seeren. Men mag allengs van een opzette lijk plan spreken, dat past dw het kader van al datgene, wat vooraanstaande politi ci in de vijandelijke landen soms slechts aanduiden, soms echter ook luid verkondi gen, zooals gisteren nog de minister van marine der Ver. Staten, Knox, die in Kan sas City o.a. zeide:' „Na de overwinning zal een vrede gedic teerd worden, waardoor de Spilmogend- heden volkomen uitgeschakeld zullen wor den, want met haar kan geen compromis gesloten worden". In toonaangevende Duitsche kringen worden dergelijke ideeën, eischen en ver klaringen op passende wijze ter kennis ge nomen. Zij geven te verstaan, dat met die genen, die zulke misdadige ideeën aanhan gen, inderdaad een compromis onmogelijk is en dat hun het lot, dat zij of hun voor nemens verdienen, niet bespaard zal blij ven. Het Duitsche volk en zijn bondgenoo ten echter hiervan kunnen zij over tuigd zijn zullen den strijd om de eind overwinning des te vastberadener voeren nu hun zwart op wit gegeven is wat zij te verwachten hebben van hen, die een sir Samuel Hoare ondanks den argwaan zelfs in pro-Engelsche neutrale kringen zoo warm in bescherming heeft willen ne men. Met welke methoden de bolsjewistische handlangers van een Churchill en Roose velt zich vergrepen hebben aan de jeugd van de door hen overweldigde gebieden, daarvoor zijn talrijke bewijzen voorhan den. Zoo meldde Newyork Joumal Ame rican in October 1941, dat 150.000 Litauers, onder wie kinderen vanaf twee jaar, door de Sowjets naar Siberië weggevoerd waren en dat duizenden onmondige kinderen aan hun lot werden overgelaten. Volgens „Stockholms Tidningen" zijn uit Letland 200.000 bewoners van het kleinste kind af naar de Russische steppen en naar Noord- Siiberië overgebracht. Van de kinderen ontbreekt ieder spoor. Op het goederen station in Riga werden door Duitsche troe pen vier gesloten goederenwagons vol met kinderlijkjes gevonden. Het Finsche blad „Aamulehti" meldt, dat het wegvoeren en terechtstellen van de eersten niet alleen een maatregel vormde om de politieke klassevijanden uit den weg te ruimen, doch dat het een uitroeiingsproces was. Bij het wegvoeren heeft men kunnen constatee- ren, dat de gezinnen uiteen werden gerukt en dat de kinderen eenvoudig van de ouders werden weggenomen. Dit zijn slechts enkele grepen uit een tooneel van ontzetting, dat de bolsjewisten overal waar zij konden verschijnen met bloed hebben geschilderd. Een soortgelijk lot wordt thans den Duitschen kinderen toegedacht. Men vergist zich nauwelijks, wanneer men veronderstelt, dat dit plan zich niet beperkt alleen tot de Duitsche zeer zuinig gebruik van krachtvoer was toen geboden. De nieuwe omstandigheden deden niet alleen haar invloed gelden op het aantal en de grootte van de voedertoewijzingen, maar ook op de kwaliteit van het voeder. Vooral vond dit zijn oorzaak in het feit, dat steeds meer producten, die oorspron kelijk voor een deel voor veevoedersdoel einden bestemd waren geweest, nu geheel of bijna geheel voor menschelijke consump tie moesten worden aangewend, bijv. tarwe regge, gerst, haver en peulvruchten. De teruggang in hoeveelheid en kwali teit van het beschikbare veevoeder noopte tot een zeer drastische beperking van den veestapel. Vooral in het vorige jaar wer den daartoe vérstrekkende maatregelen genomen. De voorraden veevoeder zullen echter in den komenden winter veel en veel gerin ger "zijn dan in het voorafgaande jaar, ter wijl bovendien de kwaliteit der mengvoe ders weer belangrijk minder zal v/orden. Daar men in dezen tijd van schaarschte ?an voortbev/egings-energie de trekkracht van het paard en vooral op de boeren bedrijven onmogelijk kan ontberen, dient het paard onder de huidige omstan digheden in alle opzichten voor te gaan. Het krijgt daarom in het komende seizoen tenminste evenveel als in het afgeloopen seizoen. r Wat de varkens betreft, zal er naar wor den gestreefd den fokvarkensstapel op het huidige peil te handhaven. Hiervoor is voe der uitgetrokken, zij het van zeer matige kwaliteit. De voedertoe wij zing voor huis- slachtingsyarkens zal indien zij wordt verstrekt zeer bescheiden zijn. Het be hoeft geen betoog, dat iedere uitbreiding van den varkensstapel thans tot onmogelijk heden moet worden gerekend. Hetzelfde geldt voor het pluimvee. De groote voorraden eiwitrijke kracht- voermiddelen, die de overheid had op- ANDIJVIE. Ik vind andijvie een hardnekkige groente, als ik het zoo zeggen mag. Wij zijn den zomer begonnen met an dijvie en wij verheugden ons, dat wij na de groene, grauwe, wortel- en schokkererwten en na de roode, witte, gele, groene, Brusselsche, Chineesche en zuurkool weer versche groenten zouden eten aan onzen middagdisch. Nu is de zomer zoo goed als ten einde en nog steeds tracht de groentenman ons andijvie aan te praten, liefst in gezelschap van zijn malsche spinazie, als zijnde een groente, waarin waar devolle zouten en ijzerbestanddeelen voorkomen en welke dus veel gelijkt op een ondergrondsche mijn. En nu wij ons aan andijvie zoo on geveer hebben tegengegeten, komt men ons in de krant vertellen, op welke wijze deze groent^ heel smake lijk kan worden geconserveerd. Met een scheutje azijn, een gesnipperd uitje, een restje jus en een lik mos terd moet het voortreffelijk zijn, zegt de krant. Je kunt het zelfs rauw eten. Maar ik heb het niet op groente, die door geen regen, wind of ontij uit te roeien is en altijd weer het hoofd op steekt. Ik vertrouw die andijvie niet. Een zoo hardnekkige groente moet in een vroeger stadium onkruid zijn ge weest en misschien zullen de brand netels in den volgenden wereldoorlog broederlijk naast de andijvie staan. f Dat noemt men ontwikkelingsgeschie denis en ik besef zeer wel, dat daar van niets zou terecht komen, als wij er niet aan medewerkten. Laat ons dus andijvie eten. Je kunt het altijd nog eens afwisse len met' spinazie. V jeugd, doch zidh ook uitstrekt tot de jeugd van alle ordelievende en tot den opbouw bereide mogendheden, die de doelstellin gen van de plutocratische en bolsjewisti sche imperialisten in den weg staan. Het antwoord kan slechts zijn het bekrachtigen van den wil om eens en voor altijd den pesthaard uit te roeien, waarin zulke mis dadige instincten rijpen". Het klinkt haast ongelooflijk, dat een dergelijk monsterachtig plan kan opkomen in een nuchter denkend Nederlandsoh brein. Intusschen is het waar, dat de blin de haat ontstellend veel onheil kan brouwen en dat „niets zoo schendig is dat haar rouwt", zooals Vondel zegt van de blinde staatszucht. Het plan om alle Duitsche kinderen van hun moeders wpg te nemen, is aan den een en kant al te fantastisch om het au serieux te nemen, maar aan den anderen •kant te gemeen om zich niet diep te scha men over degenen, die zulks niet alleen uitdenken, maar zelfs publiceeren en ver dedigen. En dan denken wij aan den tijd, toen wij Duitsche en Oostenrijksche kinderen in ons land opnamen, niet om ze van de moeders te scheiden, maar om ze gezond en ge sterkt aan hun moeders terug te geven. Ook denken wij aan de transporten Ne derlandsche kinderen naar de Duitsche bergen, waar zij gebruind en gestaald weer vandaan kwamen na een zonnige vacantie in de reine hooge lucht. Als er internationale problemen moeten worden opgelost, dan probeere men het niet met kinderroof, doch men scheppe een nieuw Europa, waarin het goed is te zijn, voor moeders met haar kinderen. BESTRAFFING WEGENS JODENBEGUNSTIGING De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden (de commissaris- generaal voor de veiligheid) deelt mede: De volgende personen zijn wegens be gunstiging van Joden gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht: De expediteur Hendrik Kamphuis uit Epe en José Ravesteijn udt Ridderklerk wegens het verbergen van Joden. De expediteur Johannes Suijkenbuijk uit Nispen wegens het smokkelen van Joden over de Belgische grens. De kleermaker Franciscus van Beurden uit Rotterdam wegens het verstrekken van vervalschte persoonsbewijzen. De verzekeringsagent Otto Isak Hofman uit Rotterdam wegens verduistering van Joodsche vermogenswaarden. Het geheele vermogen van. de genoemde personen is verbeurd verklaard. geslagen ten behoeve van het rundvee, de schapen en geiten zijn thans nagenoeg uitgeput. In den komenden winter mag daardoor geen toewijzing voor deze dier soorten worden verwacht. De boer zal dus moeten trachten zijn koeien, scha pen en geiten zonder mengvoeder door den winter te krijgen. Uit dit alles blijkt, 'dat de krachtvoeder- positie voor het volgende jaar als zeer zorgelijk moet worden gekenschetst. Door het zoo rationeel mogelijk voederen van kuilvoer, voeraardappelen, hooi en stroo, gedroogd gras e.d. zal men moeten pogen het groote tekort aan krachtvoer aan te vullen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1